Ultimele subiecte
» EmDrive
Scris de CAdi Astazi la 05:44

» Noutăți
Scris de gafiteanu Ieri la 08:20

» Dor de viata.
Scris de gafiteanu Mier 12 Dec 2018, 17:59

» Mica teoremă a lui Fermat
Scris de Hercules Sam 08 Dec 2018, 01:12

» Lucrul mecanic-definitie si exemple - ARHIVA
Scris de virgil_48 Mier 05 Dec 2018, 22:12

» Numarul magic
Scris de CAdi Mier 05 Dec 2018, 20:30

» Perpetuum Mobile in magnetism
Scris de scanteitudorel Dum 02 Dec 2018, 15:52

» Ce fel de popor suntem
Scris de virgil Dum 02 Dec 2018, 07:42

» Lucrul mecanic - definitie si exemple
Scris de virgil_48 Sam 01 Dec 2018, 20:40

» Legi de conservare
Scris de Vizitator Sam 24 Noi 2018, 20:06

» ETERUL si RADU FORGACI -
Scris de eugen Sam 24 Noi 2018, 14:38

» De ce e minte putina si saracie mare
Scris de virgil_48 Mar 20 Noi 2018, 10:21

» La frontierele cunoașterii
Scris de Vasile Tudor Dum 18 Noi 2018, 16:34

» Adevar adevarat
Scris de mm Dum 11 Noi 2018, 13:38

» Probleme de Electromagnetism-rezolvari
Scris de virgil Lun 05 Noi 2018, 08:23

» Cutremurele de pamint
Scris de gafiteanu Dum 04 Noi 2018, 22:57

» Despre ecuațiile lui Maxwell
Scris de scanteitudorel Dum 04 Noi 2018, 15:32

» Ce este o gaura...neagra ?
Scris de virgil Joi 01 Noi 2018, 18:50

» Orbitarea - o miscare compusa
Scris de virgil_48 Mier 17 Oct 2018, 16:46

» Carti sau documente de care avem nevoie
Scris de scanteitudorel Dum 14 Oct 2018, 08:26

» Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor.(secțiunea 4)
Scris de gafiteanu Sam 13 Oct 2018, 01:44

» Facilitate LaTeX pentru formule matematice
Scris de virgil_48 Vin 05 Oct 2018, 10:13

» Logica si intuitia
Scris de negativ Joi 04 Oct 2018, 20:34

» Ce este realitatea?
Scris de negativ Lun 01 Oct 2018, 08:13

» Deblocare???? :-(
Scris de virgil Lun 01 Oct 2018, 06:49

» Geniul forumului
Scris de virgil Sam 22 Sept 2018, 19:37

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 20 Sept 2018, 19:51

» Superpozitia cosmica vs. superpozitia cuantica
Scris de virgil Mier 19 Sept 2018, 05:53

» Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice (revizuit)
Scris de virgil Dum 09 Sept 2018, 06:43

» Pentru Galateni
Scris de virgil Sam 01 Sept 2018, 16:38

Top postatori
virgil (8923)

CAdi (7410)

Abel Cavași (6733)

gafiteanu (6197)

virgil_48 (6096)

Razvan (5591)

Pacalici (5571)

curiosul (4828)

scanteitudorel (4128)

negativ (2752)

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Pacalici

Abel Cavași

curiosul

CAdi

Razvan

Dacu

meteor

virgil

scanteitudorel

gafiteanu

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil

CAdi

virgil_48

gafiteanu

scanteitudorel

eugen

Hercules

Abel Cavași

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi

virgil

gafiteanu

virgil_48

eugen

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Spune și altora
Cine este conectat?
In total sunt 7 utilizatori conectati: 1 Inregistrati, 0 Invizibil si 6 Vizitatori :: 1 Motor de cautare

virgil

Recordul de utilizatori conectati a fost de 49, Dum 20 Mar 2011, 14:29

Fiinta si constiinta

Pagina 4 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Fiinta si constiinta

Mesaj Scris de CAdi la data de Sam 01 Iun 2013, 12:58

Rezumarea primului mesaj :

Desi WoodyCAD neaga :

@WoodyCAD a scris:
... CINE o pune ACOLO?
...
....
CINE TI-A BAGAT IN CAP....CA AI NEVOIE DE..."UN CREATOR"..?
...[Text jignitor șters]..EA NU POATE SA VADA...SI ALTE VARIANTE....!
....
POTI SA VEZI CA DUMNEZEU...NU EXISTA DECAT IN MINTEA TA...?....POTI SA VEZI SI VARIANTA...REALA?

Cred ca toti facem parte din acest Design Inteligent !
[youtube][/youtube]

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
Numarul mesajelor : 7410
Puncte : 36522
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Re: Fiinta si constiinta

Mesaj Scris de Dacu la data de Lun 17 Iun 2013, 08:02

@CAdi a scris:
Da, frumos Eugen , dar iata si reversul medaliei :
Asta și nu numai asta dovedește că toate se întămplă doar cu voia lui Dumnezeu.

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 1763
Data de inscriere : 28/07/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Lun 17 Iun 2013, 08:05

@eugen a scris:Masina, ca si viata, au un sofer, care este responsabil.
Religia il introduce pe "Satan". Asa, omul se eschiveaza de responsabilitate, aruncand vina pe o entitate exterioara.
Am vecini o familie de indieni, necrestini, care nu -si duc copilul in brate. Il vad mereu pe "micul Gandhi"- cum ii zic eu-la 3-4 ani  mergand pe propriile picioare, invatand sa mearga drept, fara sa cracneasca. Si e doar un copil.
Crestinii ar trebui sa invete din asta si se vor ridica oameni nesovaielnici, cu propriul cap, nu tricefal: Dumnezeu-Diavolul--Omul, asa cum percep confuz , timorat,multe persoane.
Un om educat de mic cu responsabilitati, netrandav, nu va avea crize ca persoana prezentata mai sus.
Nu religia îl introduce pe satan.Biblia spune despre existența lui satan.Acei indieni necreștini neștiind cine este Dumnezeu se închină la tot felul de zei sub formă de statui și statuete unele de-a dreptul înfiorătoare și imorale.De fapt si anumiți așa zișii creștini se închină la icoane și statui și statuete dar măcar astea nu sunt infiorătoare și imorale.Scripturile hinduse nu vorbesc despre cel rău?Tu la ce te-nchini?Idea

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Sus In jos

Mesaj Scris de Syntax la data de Lun 17 Iun 2013, 11:08

@Dacu a scris:
Ce înțelegi tu prin entitate?Orice suflet este o entitate unică care poate exista și fară trup.Trupul nu este o entitate deoarece fără suflet trupul nu poate exista după moarte.Trupul există doar datorită sufletului care s-a întrupat cu voia lui Dumnezeu.Trupul nu poate face nimic și nici nu poate dori nimic.Ce crezi tu că se întâmplă cu sufletul după moartea trupului?
Într-o casă pot să fie și suflete neîntrupate și/sau întrupate.Biblia spune că și animalele au suflete.Plantele au suflete?Idea
Ce se intampla cu sufletul dupa moarte?
Biblia ortodoxa online Iezechiel 18:4. Că iată toate sufletele sunt ale Mele; cum este al Meu sufletul tatălui, tot așa și sufletul fiului; sufletul care a greșit va muri. 18:20. Sufletul care păcătuiește va muri. Fiul nu va purta nedreptatea tatălui, și tatăl nu va purta nedreptatea fiului. Celui drept i se va socoti dreptatea sa, iar celui rău, răutatea sa.
Biblia nu spune ca plantele sunt suflete.

Syntax
Dinamic
Dinamic

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
Numarul mesajelor : 475
Puncte : 7705
Data de inscriere : 03/04/2013
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:
-1) O teorie "ciudata" despre repausul absolut
-2) Sa inteleg ideile noi prezentate pe acest forum
-3) Sa fac un "top" al utilizatorilor de pe acest forum dupa criteriile mele Smile

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Mar 18 Iun 2013, 07:59

Syntax,
Toate se întâmplă cu voia lui Dumnezeu și deci noi nu putem face nimic decât să ne rugăm lui Dumnezeu să nu ne ducă în ispită.
Ceea ce spune Iezechiel că i-ar fi spus Dumnezeu intră în contradicție cu ceea ce spune Moise că i-a zis Dumnezeu despre pedepsirea păcătoșilor și anume Ieșirea 34:6 și 34:7 :
6. Și Domnul, trecând pe dinaintea lui, a zis: "Iahve, Iahve, Dumnezeu, iubitor da oameni, milostiv, îndelung-răbdător, plin de îndurare și de dreptate, 
7. Care păzește adevărul și arată milă la mii de neamuri; Care iartă vina și răzvrătirea și păcatul, dar nu lasă nepedepsit pe cel ce păcătuiește; Care pentru păcatele părinților pedepsește pe copii și pe copiii copiilor până la al treilea și al patrulea neam!"
Deasemeni iată ce se spune și in Deuteronomul 5:7,5:8 și 5:9 că i-a spus Dumnezeu lui Moise cu privire la nerespectarea celor Zece Porunci și în special cea referitoare la neînchinarea la idoli:
7. Să nu ai alți dumnezei afară de Mine.
8. Să nu-ți faci chip cioplit, nici vreo înfățișare a celor ce sunt sus în cer, sau jos pe pământ, sau în apă și sub pământ.
9. Să, nu te închini lor, nici să le slujești, căci Eu Domnul Dumnezeul tău sunt Dumnezeu zelos, Care pedepsește vina părinților în copii până la al treilea și al patrulea neam pentru cei ce Mă urăsc.
Care profet este mai mare Moise sau Iezechiel?
Conștiința sufletului meu cu voia lui Dumnezeu îmi spune că dacă am păcătuit atunci trebuie să mă rog la Dumnezeu să nu-i pedepsească vina mea în copii mei pânâ la al treile și al patrulea neam.
Biblia nu spune direct că plantele au suflete dar eu m-am convins că în toate există suflete chiar și într-o piatră și aceasta deoarece toate au suflare de existență de la Dumnezeu.

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
Puncte : 13573

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Mar 18 Iun 2013, 08:12

Biblia ortodoxa online Iezechiel 18:4. Că iată toate sufletele sunt ale Mele; cum este al Meu sufletul tatălui, tot așa și sufletul fiului; sufletul care a greșit va muri. 18:20. Sufletul care păcătuiește va muri. Fiul nu va purta nedreptatea tatălui, și tatăl nu va purta nedreptatea fiului. Celui drept i se va socoti dreptatea sa, iar celui rău, răutatea sa.
Si ce ai fi vrut sa inteleaga Ezechiel acum cateva mii de ani? ca sufletul este informatia faptelor, si ca faptele se acumuleaza, iar acumularile cantitative duc la salturi calitative, adica la modificari genetice, si ca numai modificarile pozitive, adica viabile raman nemuritoare si se transmit din generatie in generatie, in timp ce modificarile genetice neviabile mor.
E greu sa intelegi acum, modul de comunicare de atunci, cand nici nu existau cunostiintele necesare.

virgil
Moderator
Moderator

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 8923
Puncte : 39726
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, nu mă preocupă nimic.

Sus In jos

Mesaj Scris de Syntax la data de Mar 18 Iun 2013, 14:31

@virgil a scris:
Si ce ai fi vrut sa inteleaga Ezechiel acum cateva mii de ani? ca sufletul este informatia faptelor, si ca faptele se acumuleaza, iar acumularile cantitative duc la salturi calitative, adica la modificari genetice, si ca numai modificarile pozitive, adica viabile raman nemuritoare si se transmit din generatie in generatie, in timp ce modificarile genetice neviabile mor.
E greu sa intelegi acum, modul de comunicare de atunci, cand nici nu existau cunostiintele necesare.
Virgil , tie ti se pare ca lumea(care detine informatii ample fata de timpurile lui Ezechiel) a avansat asa de mult in cunoasterea conceptului de suflet ?
Faptul ca stim mai multe despre genom nu ne-a dus prea departe in intelegerea creatiei omului.
Singura diferenta care mi se pare notabila este ca Ezechiel a primit acele informatii prin inspiratie divina adica direct de la Dumnezeu.
@Dacu
In primul rand ce traducere a Bibliei folosesti tu? Numele de Iahve nu apare in toate , de aceea te intreb.
In al doilea rand, sunt de acord cu argumentele pe care le aduci, insa cred ca aplici cuvintele lui Moise intr-un context gresit.
Acolo se refera la pedepsa pentru cei care nu ascultau de cele 10 porunci .

Syntax
Dinamic
Dinamic

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
-3) Sa fac un "top" al utilizatorilor de pe acest forum dupa criteriile mele Smile

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Mar 18 Iun 2013, 16:27

@Syntax a scris:
@virgil a scris:
Virgil , tie ti se pare ca lumea(care detine informatii ample fata de timpurile lui Ezechiel) a avansat asa de mult in cunoasterea conceptului de suflet ?
Faptul ca stim mai multe despre genom nu ne-a dus prea  departe in intelegerea creatiei omului.
Singura diferenta care mi se pare notabila este ca Ezechiel a primit acele informatii prin inspiratie divina adica direct de la Dumnezeu.
@Dacu
In primul rand ce traducere a Bibliei folosesti tu? Numele de Iahve nu apare in toate , de aceea te intreb.
In al doilea rand, sunt de acord cu argumentele pe care le aduci, insa cred ca aplici cuvintele lui Moise intr-un context gresit.
Acolo se refera la pedepsa pentru cei care nu ascultau de cele 10 porunci .
Din păcate se cercetează doar niște efecte care pot fi cauze pentru alte efecte dar nu se cercetează ceea ce este sufletul și nu se cercetează sufletul pentru că nu se crede că el există.Dacă s-ar cerceta sufletul atunci toate problemele s-ar rezolva.
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Eu am citat din biblia editată de Editura Institutului Biblic și de Misiune al BOR,Bucuresti - 1994.
La ce se referă cele Zece Porunci și la ce crezi tu că se referă cele scrise în "Iezechiel"?Eu cred că cele Zece Porunci date de Dumnezeu prin profetul Moise se referă la toate cele care trebuie să facem astfel încât să nu facem niciun fel de păcat.

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Mar 18 Iun 2013, 16:54

Din păcate se cercetează doar niște efecte care pot fi cauze pentru alte efecte dar nu se cercetează ceea ce este sufletul și nu se cercetează sufletul pentru că nu se crede că el există.Dacă s-ar cerceta sufletul atunci toate problemele s-ar rezolva.
O uzina are un "metabolism" propriu, consuma materia prima si produce produse finite prin a caror vanzare se realizeaza castigul care se imparte la cei indreptatiti. Aceasta uzina poate acumula, poate creste in timp, se poate reproduce prin dezvoltarea in alte orase, folosind "genomul" original, adica nucleul tehnic din fabrica de baza. Putem spune ca aceasta uzina este o entitate vie, la care vrem sa-i studiem sufletul. Pentru aceasta vom lua pe rand toate functiile de baza, contractele cu materii prime, contractele de vanzari de produse finite, tehnologia aplicata, fluxul tehnologic, situatia personalului, etc. etc. Asa se studiaza sufletul unei entitati, iar cand entitatea moare, metabolismul se naruie, functiile vitale dispar, atunci spunem ca sufletul a murit odata cu fabrica. (asa cum a murit industria romaneasca). Dar mai ramane ceva dupa moarte? sigur, raman arhivele, datele importante colectate de-alungul timpului de catre statisticieni si institutiile statului, ei bine acesta este spiritul uzinei luate de exemplu. Numai cineva care are suficienta energie (in cazul nostru bani) ar putea pentru un timp sa reanvie uzina noastra, dar este ea viabila? acest lucru depinde de restul societatii, daca produsele ei se mai cauta, in caz contrar ea ramane moarta pentru totdeauna. Doar experienta ei ramane cumulata in memoria arhivelor.

virgil
Moderator
Moderator

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Syntax la data de Mar 18 Iun 2013, 16:59

@Dacu a scris:La ce se referă cele Zece Porunci și la ce crezi tu că se referă cele scrise în "Iezechiel"?Eu cred că cele Zece Porunci date de Dumnezeu prin profetul Moise se referă la toate cele care trebuie să facem astfel încât să nu facem niciun fel de păcat.
Eu cred ca cele 10 porunci erau valabile numai pentru evrei.
Sigur ele contin principii valabile si in cazul crestinilor insa nu au caracter obligatoriu.

Syntax
Dinamic
Dinamic

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Mar 18 Iun 2013, 17:59

Syntax,
Domnul Iisus Hristos spune că nu numai poporul evreu trebuie să respecte cele Zece Porunci.Pentru cine s-a întrupat și a pătimit Domnul Iisus Hristos?Rolling Eyes

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Mar 18 Iun 2013, 18:05

@Dacu a scris:
Biblia nu spune direct că plantele au suflete dar eu m-am convins că în toate există suflete chiar și într-o piatră și aceasta deoarece toate au suflare de existență de la Dumnezeu.

Si uite asa Dacule ajungi la Unul (Unul= Dumnezeu = Atman) si la Yoga si filozofia indiana.
In plus Yoga iti arata si calea cum sa opresti manifestarile,pluralitatile (magia,maya) si sa
te scufunzi in marele principiu care este dat doar celor alesi(Iisus,Milarepa,Buda etc)!

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Mar 18 Iun 2013, 18:15

@virgil a scris:

O uzina are un "metabolism" propriu, consuma materia prima si produce produse finite prin a caror vanzare se realizeaza castigul care se imparte la cei indreptatiti. Aceasta uzina poate acumula, poate creste in timp, se poate reproduce prin dezvoltarea in alte orase, folosind "genomul" original, adica nucleul tehnic din fabrica de baza. Putem spune ca aceasta uzina este o entitate vie, la care vrem sa-i studiem sufletul. Pentru aceasta vom lua pe rand toate functiile de baza, contractele cu materii prime, contractele de vanzari de produse finite, tehnologia aplicata, fluxul tehnologic, situatia personalului, etc. etc. Asa se studiaza sufletul unei entitati, iar cand entitatea moare, metabolismul se naruie, functiile vitale dispar, atunci spunem ca sufletul a murit odata cu fabrica. (asa cum a murit industria romaneasca). Dar mai ramane ceva dupa moarte? sigur, raman arhivele, datele importante colectate de-alungul timpului de catre statisticieni si institutiile statului, ei bine acesta este spiritul uzinei luate de exemplu. Numai cineva care are suficienta energie (in cazul nostru bani) ar putea pentru un timp sa reanvie uzina noastra, dar este ea viabila? acest lucru depinde de restul societatii, daca produsele ei se mai cauta, in caz contrar ea ramane moarta pentru totdeauna. Doar experienta ei ramane cumulata in memoria arhivelor.
Nu putem vorbi despre conștiința unei ființe până nu analizăm ce este o ființă.Nu putem vorbi despre ființe dacă nu analizăm ce anume fac ca aceste ființe să existe.Un trup mort nu este o ființă pentru că nu mai are în el un suflet adică un motor care să-i susțină viața.Ce este o ființă și de câte feluri sunt ființele?
O uzină fără oameni nu funcționează și deci fără suflet niciun trup nu funcționează.Sufletul este viu și fără suflet nu poate fi nici trupul viu adică funcțional.Sufletul funcționează și fără trup.Oamenii fără uzină șomează sau caută alte locuri de muncă.Very Happy

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Mar 18 Iun 2013, 18:58

@CAdi a scris:
@Dacu a scris:

Si uite asa Dacule ajungi la Unul (Unul= Dumnezeu = Atman) si la Yoga si filozofia indiana.
In plus Yoga iti arata si calea cum sa opresti manifestarile,pluralitatile (magia,maya) si sa
te scufunzi in marele principiu care este dat doar celor alesi(Iisus,Milarepa,Buda etc)!
În biblie nu se spune direct despre faptul că plantele au suflet dar se înțelege că atunci când se spune în biblie că iarba odrăslește atunci asta înseamnă că iarba dă naștere la lăstari prin semințe vii căci din sămânță moartă nu lăstărește nimic și deci plantele vii au suflete în ele.Extrapolând ajungem la concluzia că piatra și deci și atomi au suflete.
Ceea ce eu am spus nu are nicio treabă cu yoga și filozofia indiană.Faptul că eu am înțeles că toate particulele si corpurile au suflete a fost citind biblia și discutând și cu mulți alții care nu sunt de-acord cu yoga și alte scripturi indiene și etc.Nu neg faptul că fizica,chimia și biologia m-au ajutat mult să văd și să înțeleg ceea ce spune biblia referitor la crearea universului de către Dumnezeu.
Deoarece atomii au electroni atunci fără discuție este necesar ca ceva anume să facă să existe acei atomi și se știe că atomul este format dintr-un nucleu și un anumit numar de electroni care se mișcă pe niște orbite în jurul acelui nucleu.De unde provine energia unui atom?Eu cred că de la Dumnezeu și dacă este așa atunci acea enegie nu poate fi altceva decât o suflare de existență adică o suflare de viață adică de fapt un suflet.Din păcate nici yoga și nici alte filozofii indiene si etc. nu spun ce este sufletul iar yoga aberează în a vorbi de tot felul de corpuri.
Repet:
Sufletul de orice tip este de natura unei plasme și are carcterstici fizice,chimice și psihice subtile și deci are și conștiință de un anumit grad.Când sufletul nu este întrupat el are mai multă libertate de mișcare iar modul de comunicare este telepatic și mai puțin restricționat ca în cazul când este întrupat.Ce este o ființă și ce anume susține existența ființei?

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Mar 18 Iun 2013, 19:26

@Dacu a scris:[
În biblie nu se spune direct despre faptul că plantele au suflet dar se înțelege că atunci când se spune în biblie că iarba odrăslește atunci asta înseamnă că iarba dă naștere la lăstari prin semințe vii căci din sămânță moartă nu lăstărește nimic și deci plantele vii au suflete în ele.Extrapolând ajungem la concluzia că piatra și deci și atomi au suflete.
Ceea ce eu am spus nu are nicio treabă cu yoga și filozofia indiană.Faptul că eu am înțeles că toate particulele si corpurile au suflete a fost citind biblia și discutând și cu mulți alții care nu sunt de-acord cu yoga și alte scripturi indiene și etc.
Sufletul de orice tip este de natura unei plasme și are carcterstici fizice,chimice și psihice subtile și deci are și conștiință de un anumit grad.Când sufletul nu este întrupat el are mai multă libertate de mișcare iar modul de comunicare este telepatic și mai puțin restricționat ca în cazul când este întrupat.Ce este o ființă și ce anume susține existența ființei?

Eu sunt de acord cu toate religiile lumii, insa sunt crestin si credinta mi-o pastrez.
Nu resping nici o credinta si religie asa cum faci tu!
De ce ? Pentru ca Dumnezeu ,Alah, Iahve, Atman,etc. sunt imaginile in oglinda ale aceluiasi principiu Unul.
Cei care resping religiile altora ,chiar din randul bisericii ortodoxe ,de fapt isi apara enoriasii si vaca de muls!
Un bun crestin nu ar face asa ceva ,pentru ca toti reprezentam manifestarile lui Unul (Dumnezeu) .Se spune in
Biblie ca lumea aceasta este creatia lui Dumnezeu nu? Satan nu exista.Exista numai ispita lui Dumnezeu pentru
a testa caracterele si pentru a vedea pe cine tine aproape...In ciclul vietilor viitoare,  pentru ca toti ne
nastem din acelasi Unul, fiecare va primi cat merita (Karma).
Spui ca ai ajuns la concluzia ca sufletul este manifestat in orice ... dar ai ajuns sa intelegi cu adevarat acest lucru ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Mier 19 Iun 2013, 10:19

CAdi,
Eu nu resping decât aberațiile din diferite scripturi.Dumnezeu Creatorul este Unul și nu poate fi altfel decât așa cum este descris de Tora și evident de biblie.
Ce se zice despre așa zisul atman și cum se spune că ar fi creat el universul?Ce legătură este intre atman și shiva și celelalte zeități indiene?
În biblie se spune că satan există și dacă există atunci prin acest satan ne duce Dumnezeu în ispită.Am impresia ca tu faci aceiași greșeală pe care am făcut-o și eu și anume crezând că religia creștin-ortodoxă este totuna cu biblia ceea ce nu este adevărat.
Dacă Dumnezeu iartă toate păcatele dar pedepsește pe păcătos o face tocmai pentru că trebuie să arate tuturor ce este bine și ce este rău.Singurul născut ca suflet din Dumnezeu Tatăl este doar Domnul Iisus Hristos care se poate întrupa oriunde în univers, iar noi suntem suflete specifice doar pentru întruparea pe Terra.Nu există karma deorece Dumnezeu programează sufletele pentru una sau mai multe vieți și noi nu ne putem abate de la la acest program decât dacă vrea Dumnezeu.Exemplu este Iov.bineînțeles că am ajuns să înțeleg ce este sufletul după ce am citit atâtea cărți inclusiv biblia și am discutat și cu alții.Oare de ce nu toți oamenii au același grad de conștiință despre Dumnezeu Creatorul?Idea

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Mier 19 Iun 2013, 12:33

Ma bucur ca nu respingi celelate religii .Asta este important !
Celelate aspecte,aberatiile cum le spui tu,tin de folklorul si cultura 
fiecarui popor in parte si de particularitatile religioase. 
Ca sunt false pentru unii si adevaruri pentru altii nu acest lucru conteaza cat conteaza ca tu sa-ti mentii credinta treaza in ceea ce consideri tu ca reprezinta
 Unul Dumnezeu in mintea ta.
Inca ceva, nu exista diferenta intre Iisus Hristos si toti ceilalti oameni ca natura 
(ca suflet daca vrei)
Singura diferenta era ca Iisus era pe o treapta spirituala foarte ridicata(ma refer la aspectul etic si moral) in comparatie cu majoritatea oamenilor din acele vremi.
Insa el nu era singurul, tot asa si pe aceeasi treapta
as putea sa-i situez pe Milarepa si pe Sidharta...
Daca citesti romanul Sidharta a lui Herman Hesse vei vedea ca acesta nu era diferit d.p.d.v.spiritual de Hristos ! 
Iar Milarepa, un yoghin aflat pe ultima treapta de evolutie spirituala si morala ,avea aceleasi ,,puteri'' ca si Iisus.
Deci nu conteaza care religie este mai buna si ceea ce este scris in diferite carti religioase cat, conteaza credinta ta individuala in ceea ce este bine si ceea ce este rau. De fapt in alegerile pe care le facem in viata ,e marea stiinta !
Yoga, pe care o blamezi atat de mult si de care le e frica la majoritatea preotilor,
(De ce oare ?Smile) iti arata tehnic ,care sunt acele cai , ceea ce religia
nu te invata.
Pardon, ei te invata sa spui rugaciuni si sa vii cat mai des la biserica...
Face parte din credinta ,nu zic nu, dar prea se exagereaza uneori, cand ii vezi ce masini au si ce termopane...Cred ca Meditatia practica de Raja Yoga si exercitiile de Hata Yoga sunt la fel de practice pentru evolutia spirituala si intarirea corpului a fiecaruia dintre noi , si au aceeasi importanta ca si rugaciunile crestine...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Mier 19 Iun 2013, 21:32

Multe din obiceiurile crestinilor sunt preluate, sau se regasesc in Yoga; spre exemplu, adulmecarea mirosului de tamaie, ascultarea cantecelor sacre, aprinderea lumanarilor
si concentrarea asupra lor, efectuarea mataniilor (miscari rituale), cantarea murmurata nazala a preotilor, rugaciunea inimii, postul alimentar, castitatea, inchinarea la un D-zeu unic.

virgil
Moderator
Moderator

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Joi 20 Iun 2013, 08:19

virgil,
Asta este greșeala cea mare a creștinilor și anume faptul că au preluat de la păgâni tot felul de ritualuri pe care le-au mai făcut și publice adică în văzul tuturor încălcând astfel ceea ce spune Dumnezeu prin profeți.Unde scrie în biblie despre  "adulmecarea mirosului de tamaie, ascultarea cantecelor sacre, aprinderea lumanarilor si concentrarea asupra lor, efectuarea mataniilor (miscari rituale), cantarea murmurata nazala a preotilor, rugaciunea inimii, postul alimentar, castitatea,"?Citește în biblie Ieșirea și Leviticul și vei vedea că nu este așa cum spui tu.Vreau să-mi spui clar unde scrie despre toate acestea în biblie pentru a ne lămuri cât mai bine.
Îmi pare rău că ne abatem cumva de la subiect,dar chiar vreau să lămurim aceste afirmații ale tale sau poate chiar ar trebui să deschidem un alt subiect adică topic.
--------------------------------------------------------------------------------------
Ce crezi tu că sunt ființele și de câte feluri sunt ființele?

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Joi 20 Iun 2013, 13:53

Fiintele sunt entitati naturale care au un metabolism propriu, au capacitatea de inmultire, si traiesc in comunitati. Cele mai rudimentare fiinte sunt virusii, care, reprezinta doar o capsula ce cuprinde informatia genetica, si care paraziteaza celulele vii in vederea inmultirii.
Citește în biblie Ieșirea și Leviticul și vei vedea că nu este așa cum spui tu.Vreau să-mi spui clar unde scrie despre toate acestea în biblie pentru a ne lămuri cât mai bine.
Multe nu scrie in biblie, dar in practica religioasa se intanlesc ritualuri diferite. Ce in biblie scrie sa te inchini la maica Domnului?, sau scrie sa sarbatoresti duminica?
sau scrie undeva de pomenirea mortilor? pomeni la 3 zile, la 9 zile, la 40 de zile, la un an, etc. pomana sa fie citita de preot si leganata? Scrie in biblie sa ai icoane pe pereti si sa te inchini la chip cioplit? O multime de obiceiuri si ritualuri preluate de mii de ani, si tocmai vechimea lor le certifica autenticitatea.
Biblia este un ghid al religiei, la care se adauga obiceiurile stravechi, fara sa diminueze cu nimic importanta acestora.

virgil
Moderator
Moderator

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Sam 22 Iun 2013, 13:22

@Dacu a scris:
--------------------------------------------------------------------------------------
Fiintele sunt acelea care fiinteaza ,adica dau la randul lor viata !
Fiintele care fiinteaza au constiinta proprie (interna si externa).
Fiintele potrivit definitiei se impart in doua regnuri:
Regnul animal si regnul vegetal...
Mai exista un regn ,regnul mineral dar acesta nu are constiinta proprie si nu este o fiinta,
in acceptiunea noastra ,are inglobata in el doar informatia iar constiinta interna este sesizata 
de clarvazatori.
Insa,din pamant ne-am nascut si in pamant ne vom duce ! Prin urmare....
(Dacul are dreptate )

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Joi 27 Iun 2013, 18:27

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Joi 27 Iun 2013, 18:48

Ce iti sugereaza acest video ,Dacule ? D.p.d.v. religios ?
(Oare Jurasic Park e aproape ?
Il putem clona pe Einstein ?  Smile)

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Joi 27 Iun 2013, 19:52

Mie îmi sugerează faptul că sângele unei anumite ființe are un suflet specific.Problema este că nicio clonă nu poate trăi și/sau înmulți astfel de prea multe ori.Dumnezeu a limitat astfel acest mod de înmulțire a corpurilor.S-ar putea clona un inel de aur dintr-o bucățică din același inel de aur?S-ar putea face dintr-un atom de fier un atom de aur?Rolling EyesIdea

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Joi 27 Iun 2013, 20:06

Totul tine de genetica.
Este magic cum celulele se inmultesc dupa o anumita constructie ,dupa un anumit tipar si capata apoi
functii specifice care duc la aparitia organelor si mai tarziu a fiintei .
Se spune ca o singura celula contine  suficient ADN care contine la randul lui trasaturile fiintei viitoare.
Anima=suflet!

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Vin 28 Iun 2013, 08:14

Este magnific cum a făcut Dumnezeu multiversul!Unde nu există suflet nu există nicio conștiință,nicio particulă,niciun trup și cum în multivers există atomi,particule și corpuri diverse atunci rezultă că în tot multiversul există suflete adică suflările de viață ale lui Dumnezeu toate bune foarte și fiecare după felul lor.study

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Vin 28 Iun 2013, 18:03

@Dacu a scris:Este magnific cum a făcut Dumnezeu multiversul!Unde nu există suflet nu există nicio conștiință,nicio particulă,niciun trup și cum în multivers există atomi,particule și corpuri diverse atunci rezultă că în tot multiversul există suflete adică suflările de viață ale lui Dumnezeu toate bune foarte și fiecare după felul lor.study

Parerea mea este ca nu exista multivers , ci Univers (de la Unul).

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Vin 28 Iun 2013, 21:33

@Dacu a scris:Este magnific cum a făcut Dumnezeu multiversul!Unde nu există suflet nu există nicio conștiință,nicio particulă,niciun trup și cum în multivers există atomi,particule și corpuri diverse atunci rezultă că în tot multiversul există suflete adică suflările de viață ale lui Dumnezeu toate bune foarte și fiecare după felul lor.study
Ce te face sa vorbesti cu atata convingere, cand de fapt nu cunosti nimic despre acest lucru? Ce stii tu despre multivers, despre D-zeu, sau despre suflete? Noi deabia mijim ceva despre cosmos prin telescoape, si gata am ajuns sa avem informatii despre multivers si despre D-zeu. Despre D-zeu stim tot atat cat scrie in scripturile de acum cateva mii de ani, informatii pe care le citim si le recitim la nesfarsit. Ce pasi in plus in cunoastere s-au facut in aceste mii de ani, daca nu a fost rescrisa nici o biblie cu informatii si dovezi noi. Omul nu este facut numai sa creada, trebuie sa aiba si dovezi, mereu improspatate si din ce in ce mai precise. Unde gasesti tu aceste dovezi?

virgil
Moderator
Moderator

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Sam 29 Iun 2013, 09:14

@CAdi a scris:

Parerea mea este ca nu exista multivers , ci Univers (de la Unul).
Așa cum sunt mai multe sisteme solare într-o galaxie și mai multe galaxii într-un univers așa cred eu că pot fi mai multe universuri într-un multivers.study

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Sam 29 Iun 2013, 09:18

@Dacu a scris:

Așa cum sunt mai multe sisteme solare într-o galaxie și mai multe galaxii într-un univers așa cred eu că pot fi mai multe universuri într-un multivers.study

Posibil, dar asta inseamna ca si pe Dumnezeu la creat cineva !

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Sam 29 Iun 2013, 09:34

@virgil a scris:
Ce te face sa vorbesti cu atata convingere, cand de fapt nu cunosti nimic despre acest lucru? Ce stii tu despre multivers, despre D-zeu, sau despre suflete? Noi deabia mijim ceva despre cosmos prin telescoape, si gata am ajuns sa avem informatii despre multivers si despre D-zeu. Despre D-zeu stim tot atat cat scrie in scripturile de acum cateva mii de ani, informatii pe care le citim si le recitim la nesfarsit. Ce pasi in plus in cunoastere s-au facut in aceste mii de ani, daca nu a fost rescrisa nici o biblie cu informatii si dovezi noi. Omul nu este facut numai sa creada, trebuie sa aiba si dovezi, mereu improspatate si din ce in ce mai precise. Unde gasesti tu aceste dovezi?
Biblia dar și cei care m-au convins despre cine și ce este Dumnezeu și cine și ce sunt sufletele mă fac să vorbesc cu atâta convingere despre toate acestea.Pe Dumnezeu și sufletele de toate felurile nu le poate nimeni descoperi cu telescoape sau microscoape ci doar cu ochii trupești și/sau sufletești atunci când vrea Dumnezeu și cui vrea El să aibă ochi de văzut.Biblia nu trebuie rescrisă doarece are destule adevăruri pentru a înțelege că nimic nu există fară voia lui Dumnezeu.Dovezile sunt deci în biblie și deci te sfătuiesc să cauți cu ardoare în biblie aceste dovezi  și Dumnezeu se va îndura de tine și atunci tu le vei găsi și te vei minuna că nu ai văzut o vreme și vei mulțumi lui Dumnezeu cu lacrimi în ochi că s-a îndurat de tine să-ți deschidă cu adevărat ochii și să vezi minunata realitate absolută.study

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Sam 29 Iun 2013, 09:41

@CAdi a scris:
@Dacu a scris:

Posibil, dar asta inseamna ca si pe Dumnezeu la creat cineva !
Pe Dumnezeu nu l-a creat nimeni căci El era dintodeauna și va fi întodeauna.
Ioan 1:1:"La început era Cuvântul și Cuvântul era la Dumnezeu și Dumnezeu era Cuvântul.".study 

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Sam 29 Iun 2013, 09:45

Inseamna , ca nu ai inteles ce am vrut sa spun...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 4 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum