Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de CAdi Ieri la 23:44

» Memoria și tendințele adictive
Scris de Bordan Ieri la 17:32

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Ieri la 12:04

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Ieri la 11:41

» Globalizarea
Scris de eugen Mier 27 Mar 2024, 17:10

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 27 Mar 2024, 10:34

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 13:49

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Lun 25 Mar 2024, 09:24

» Pendulul
Scris de eugen Dum 24 Mar 2024, 11:22

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Vin 22 Mar 2024, 18:12

» Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
Scris de virgil Vin 22 Mar 2024, 17:34

» Matematica și fizica
Scris de CAdi Joi 21 Mar 2024, 13:19

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 19:35

» Fizica si Matematica
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 12:04

» Viitorul si pacea inca e in miinile noastre
Scris de Vizitator Lun 18 Mar 2024, 21:32

» E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
Scris de curiosul Lun 18 Mar 2024, 15:31

» Daci nemuritori
Scris de CAdi Lun 18 Mar 2024, 08:47

» Orbitarea - o miscare compusa
Scris de virgil_48 Dum 17 Mar 2024, 10:20

» Dialogul cu ChatGPT
Scris de Bordan Dum 17 Mar 2024, 07:47

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Sam 16 Mar 2024, 10:10

» Un dicționar incipient de termeni ai Fizicii elicoidale
Scris de Abel Cavaşi Vin 15 Mar 2024, 07:06

» Marea teorema a lui Fermat.
Scris de curiosul Joi 14 Mar 2024, 19:35

» Deplasarea spre rosu a galaxiilor
Scris de CAdi Lun 11 Mar 2024, 12:30

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Dum 10 Mar 2024, 13:50

» Stiinta oficiala si stiinta neoficiala
Scris de eugen Sam 09 Mar 2024, 12:57

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Joi 07 Mar 2024, 12:53

» Pompele de caldura- instalatii energetice ale viitorului ?
Scris de virgil Mar 05 Mar 2024, 18:41

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Basarabia, Bucovina - pământ românesc
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Pompele de caldura- instalatii energetice ale viitorului ?
( 1 )


» Mesaj de la Razvan în E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Deplasarea spre rosu a galaxiilor
( 1 )


Top postatori
virgil (12129)
Universul in expansiune Vote_lcapUniversul in expansiune Voting_barUniversul in expansiune Vote_rcap 
CAdi (11781)
Universul in expansiune Vote_lcapUniversul in expansiune Voting_barUniversul in expansiune Vote_rcap 
virgil_48 (11133)
Universul in expansiune Vote_lcapUniversul in expansiune Voting_barUniversul in expansiune Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Universul in expansiune Vote_lcapUniversul in expansiune Voting_barUniversul in expansiune Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Universul in expansiune Vote_lcapUniversul in expansiune Voting_barUniversul in expansiune Vote_rcap 
curiosul (6509)
Universul in expansiune Vote_lcapUniversul in expansiune Voting_barUniversul in expansiune Vote_rcap 
Razvan (6162)
Universul in expansiune Vote_lcapUniversul in expansiune Voting_barUniversul in expansiune Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Universul in expansiune Vote_lcapUniversul in expansiune Voting_barUniversul in expansiune Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Universul in expansiune Vote_lcapUniversul in expansiune Voting_barUniversul in expansiune Vote_rcap 
eugen (3757)
Universul in expansiune Vote_lcapUniversul in expansiune Voting_barUniversul in expansiune Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Universul in expansiune Vote_lcapUniversul in expansiune Voting_barUniversul in expansiune Vote_rcap 
Pacalici
Universul in expansiune Vote_lcapUniversul in expansiune Voting_barUniversul in expansiune Vote_rcap 
CAdi
Universul in expansiune Vote_lcapUniversul in expansiune Voting_barUniversul in expansiune Vote_rcap 
curiosul
Universul in expansiune Vote_lcapUniversul in expansiune Voting_barUniversul in expansiune Vote_rcap 
Dacu
Universul in expansiune Vote_lcapUniversul in expansiune Voting_barUniversul in expansiune Vote_rcap 
Razvan
Universul in expansiune Vote_lcapUniversul in expansiune Voting_barUniversul in expansiune Vote_rcap 
virgil
Universul in expansiune Vote_lcapUniversul in expansiune Voting_barUniversul in expansiune Vote_rcap 
meteor
Universul in expansiune Vote_lcapUniversul in expansiune Voting_barUniversul in expansiune Vote_rcap 
gafiteanu
Universul in expansiune Vote_lcapUniversul in expansiune Voting_barUniversul in expansiune Vote_rcap 
scanteitudorel
Universul in expansiune Vote_lcapUniversul in expansiune Voting_barUniversul in expansiune Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48
Universul in expansiune Vote_lcapUniversul in expansiune Voting_barUniversul in expansiune Vote_rcap 
CAdi
Universul in expansiune Vote_lcapUniversul in expansiune Voting_barUniversul in expansiune Vote_rcap 
virgil
Universul in expansiune Vote_lcapUniversul in expansiune Voting_barUniversul in expansiune Vote_rcap 
curiosul
Universul in expansiune Vote_lcapUniversul in expansiune Voting_barUniversul in expansiune Vote_rcap 
eugen
Universul in expansiune Vote_lcapUniversul in expansiune Voting_barUniversul in expansiune Vote_rcap 
Bordan
Universul in expansiune Vote_lcapUniversul in expansiune Voting_barUniversul in expansiune Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Universul in expansiune Vote_lcapUniversul in expansiune Voting_barUniversul in expansiune Vote_rcap 
Forever_Man
Universul in expansiune Vote_lcapUniversul in expansiune Voting_barUniversul in expansiune Vote_rcap 
Razvan
Universul in expansiune Vote_lcapUniversul in expansiune Voting_barUniversul in expansiune Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Universul in expansiune Vote_lcapUniversul in expansiune Voting_barUniversul in expansiune Vote_rcap 
virgil_48
Universul in expansiune Vote_lcapUniversul in expansiune Voting_barUniversul in expansiune Vote_rcap 
eugen
Universul in expansiune Vote_lcapUniversul in expansiune Voting_barUniversul in expansiune Vote_rcap 
Bordan
Universul in expansiune Vote_lcapUniversul in expansiune Voting_barUniversul in expansiune Vote_rcap 
curiosul
Universul in expansiune Vote_lcapUniversul in expansiune Voting_barUniversul in expansiune Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 22 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 22 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Universul in expansiune

3 participanți

In jos

Universul in expansiune Empty Universul in expansiune

Mesaj Scris de foton01 Mar 29 Sept 2009, 08:23

Teoria spune ca a existat un punct cu o natura speciala, o asa numita singularitate, fara dimensiuni dar cu energie infinita.Am discutat cu Adi la http://www.stiintaazi.ro/Forum/index.php?topic=1450.60 si am ajuns la concluzia ca energia acelei singularitati s-a transformat in materie. Am discutat si la http://www.stiintaazi.ro/Forum/index.php?topic=1449.15 si am ajuns la concluzia ca materia nu poate exista fara spatiu-timp.
Sunt sigur ca majoritatea cunoasteti faptul ca nu exista vid perfect, deci in orice punct din spatiu trebuie sa existe materie. S-a observat faptul ca galaxiile se indeparteaza deoarece universul se afla in continua expansiune. Spatiul dintre galaxii nu poate fi vid, deci cu cat universul se mareste trebuie sa apara si materia care sa "complecteze" spatiul dintre galaxii, rezultat din expansiunea universului. Dupa ce am constatat impreuna cu Adi, materia care apare intre galaxii provine din acea energie. Asta inseamna ca acea energie speciala inca se mai transforma, deci nu s-a transformat toata energia.
Daca universul ar fi infinit si spatiul ar fi infinit, asta inseamna ca si materia ar trebui sa fie infinita deci ar trebui ca toata acea energie sa se tranforme.Dar acest lucru nu se intampla. Se observa ca apare un spatiu intre galaxii, deci trebuie sa apara si materie, asta inseamna ca acea energie nu s-a transformat toata ci partial, aceasta fiind in continua transformare deoarece universul se afla in continua expansiune.Asta inseamna ca universul trebuie sa fie finit.

Ce parere aveti? Ceea ce am spus aici nu sunt decat niste deductii.

foton01

Mulţumit de forum :
Universul in expansiune Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Universul in expansiune Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 7
Puncte : 15898
Data de inscriere : 28/09/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Universul in expansiune Empty Re: Universul in expansiune

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mar 29 Sept 2009, 14:25

Din punctul meu de vedere, expansiunea Universului este o concepţie greşită şi hazardată despre natură. Deplasarea spre roşu poate fi explicată şi altfel decât ca o expansiune a galaxiilor îndepărtate. De exemplu, dacă am presupune că Universul se roteşte, am obţine că viteza de rotaţie depinde de rază şi că lumina corpurilor îndepărtate este deplasată spre roşu datorită unui efect Doppler transversal relativist. Mai există şi deplasarea spre roşu datorată gravitaţiei sau „îmbătrânirea” fotonilor. Aşa că există multe alte posibilităţi de a explica deplasarea spre roşu decât expansiunea care este din start contradictorie.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Universul in expansiune Left_bar_bleue9 / 109 / 10Universul in expansiune Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33823
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Universul in expansiune Empty Re: Universul in expansiune

Mesaj Scris de nic Mar 29 Sept 2009, 16:57

foton01 Bine ai venit printre noi.

Am citit cu interes ,, Universul in expansiune” Este teoria
Big Bangul, unanim acceptata de stiinta contemporana. Aceasta teorie, este o teorie neverificata, si se imparte in doua;
- Expasiunea universului spre infinit.
- Expasiunea universului finit.

Expasiunea universului spre infinit
Materia a fost concentrata intr-un punct, punctul nu are dimensiuni, a fost intr-o alta dimensiune, cred, care din anumite motive a ,,explodat’’ si in decursul a miliarde de ani terestri este ceeace noi discutam. Aceasta materie se va deplasa cu viteza incredibila de mare spre infinit. Infinitul este o notiune matematica abstracta, omenesca si de aici putem accepta, toate erorile privind intelegerea noastra. Ce ramane inte galaxi, stele; vid... Vidul in conceptia stiintifica este un subiect vast.

Expasiunea universului limitat (finit)
Universul se deplaseaza in spatiul si timp pana la un moment critic, dupa care isi intoarce sensul de deplasare, cade in EL insusi, dureaza alte multe miliarde de ani terestri pana va ajunge la un punct, va trece intr-o alta dimnsiune. Este cum ai arunca o piatra spre cer, urca si apoi cade spre Pamant.
Si asa ciclu se va repeta...

nic
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Universul in expansiune Left_bar_bleue0 / 100 / 10Universul in expansiune Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 793
Puncte : 19159
Data de inscriere : 24/03/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Universul in expansiune Empty Re: Universul in expansiune

Mesaj Scris de foton01 Mar 29 Sept 2009, 20:31

nic a scris:foton01 Bine ai venit printre noi.

Am citit cu interes ,, Universul in expansiune” Este teoria
Big Bangul, unanim acceptata de stiinta contemporana. Aceasta teorie, este o teorie neverificata, si se imparte in doua;
- Expasiunea universului spre infinit.
- Expasiunea universului finit.

Expasiunea universului spre infinit
Materia a fost concentrata intr-un punct, punctul nu are dimensiuni, a fost intr-o alta dimensiune, cred, care din anumite motive a ,,explodat’’ si in decursul a miliarde de ani terestri este ceeace noi discutam. Aceasta materie se va deplasa cu viteza incredibila de mare spre infinit. Infinitul este o notiune matematica abstracta, omenesca si de aici putem accepta, toate erorile privind intelegerea noastra. Ce ramane inte galaxi, stele; vid... Vidul in conceptia stiintifica este un subiect vast.

Expasiunea universului limitat (finit)
Universul se deplaseaza in spatiul si timp pana la un moment critic, dupa care isi intoarce sensul de deplasare, cade in EL insusi, dureaza alte multe miliarde de ani terestri pana va ajunge la un punct, va trece intr-o alta dimnsiune. Este cum ai arunca o piatra spre cer, urca si apoi cade spre Pamant.
Si asa ciclu se va repeta...

Dupa cum ai citit si in linkul pe care ti l-am dat eu adaug ceva nou: energia singularitatii s-a transformat in materie. Teoria spune ca materia provine din energia acelei singularitati, eu am complectat spunand ca energia singularitatii s-a transformat in materie...

foton01

Mulţumit de forum :
Universul in expansiune Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Universul in expansiune Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 7
Puncte : 15898
Data de inscriere : 28/09/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Universul in expansiune Empty Re: Universul in expansiune

Mesaj Scris de nic Mar 29 Sept 2009, 21:02

Salut, vreau o definitei; energia singularitatii... nu vreau sa-mi spun parearea, astept...

nic
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Universul in expansiune Left_bar_bleue0 / 100 / 10Universul in expansiune Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 793
Puncte : 19159
Data de inscriere : 24/03/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Universul in expansiune Empty Re: Universul in expansiune

Mesaj Scris de foton01 Mar 29 Sept 2009, 21:30

nic a scris:Salut, vreau o definitei; energia singularitatii... nu vreau sa-mi spun parearea, astept...

A existat un punct, o asa numita singularite. Ceva fara dimensiuni si cu energie infinita. Acea energie este cu totul si cu totul speciala deoarece acea energie a dat nastere universului....aceasta este definitia

foton01

Mulţumit de forum :
Universul in expansiune Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Universul in expansiune Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 7
Puncte : 15898
Data de inscriere : 28/09/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Universul in expansiune Empty Re: Universul in expansiune

Mesaj Scris de nic Mier 30 Sept 2009, 06:57

Da asa am gandit si eu, asa m-am exprimat ,,Materia a fost concentrata intr-un punct, punctul nu are dimensiuni" numai ca nu am folosit cuvantul singularitate...
Sunt doar ipoteze...

nic
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Universul in expansiune Left_bar_bleue0 / 100 / 10Universul in expansiune Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 793
Puncte : 19159
Data de inscriere : 24/03/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Universul in expansiune Empty Re: Universul in expansiune

Mesaj Scris de foton01 Mier 30 Sept 2009, 08:13

nic a scris:Da asa am gandit si eu, asa m-am exprimat ,,Materia a fost concentrata intr-un punct, punctul nu are dimensiuni" numai ca nu am folosit cuvantul singularitate...
Sunt doar ipoteze...

Materia nu a fost concentrata in acel punct deoarece nu exista....

foton01

Mulţumit de forum :
Universul in expansiune Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Universul in expansiune Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 7
Puncte : 15898
Data de inscriere : 28/09/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Universul in expansiune Empty Re: Universul in expansiune

Mesaj Scris de nic Mier 30 Sept 2009, 22:40

... doamne, cat te grabesti !!!
mai citeste odata ce ai scris…
foton01 a scris:
A existat un punct, o asa numita singularite. Ceva fara dimensiuni si cu energie infinita. Acea energie este cu totul si cu totul speciala deoarece acea energie a dat nastere universului....aceasta este definitia
foton01 a scris:

Materia nu a fost concentrata in acel punct deoarece nu exista....

Sa auzim si de BINE

nic
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Universul in expansiune Left_bar_bleue0 / 100 / 10Universul in expansiune Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 793
Puncte : 19159
Data de inscriere : 24/03/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Universul in expansiune Empty Re: Universul in expansiune

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum