Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Astazi la 19:41

» Memoria și tendințele adictive
Scris de Bordan Astazi la 17:32

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Astazi la 12:04

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Astazi la 11:41

» Globalizarea
Scris de eugen Ieri la 17:10

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Ieri la 10:34

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 13:49

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Lun 25 Mar 2024, 09:24

» Pendulul
Scris de eugen Dum 24 Mar 2024, 11:22

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Vin 22 Mar 2024, 18:12

» Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
Scris de virgil Vin 22 Mar 2024, 17:34

» Matematica și fizica
Scris de CAdi Joi 21 Mar 2024, 13:19

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 19:35

» Fizica si Matematica
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 12:04

» Viitorul si pacea inca e in miinile noastre
Scris de Vizitator Lun 18 Mar 2024, 21:32

» E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
Scris de curiosul Lun 18 Mar 2024, 15:31

» Daci nemuritori
Scris de CAdi Lun 18 Mar 2024, 08:47

» Orbitarea - o miscare compusa
Scris de virgil_48 Dum 17 Mar 2024, 10:20

» Dialogul cu ChatGPT
Scris de Bordan Dum 17 Mar 2024, 07:47

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Sam 16 Mar 2024, 10:10

» Un dicționar incipient de termeni ai Fizicii elicoidale
Scris de Abel Cavaşi Vin 15 Mar 2024, 07:06

» Marea teorema a lui Fermat.
Scris de curiosul Joi 14 Mar 2024, 19:35

» Deplasarea spre rosu a galaxiilor
Scris de CAdi Lun 11 Mar 2024, 12:30

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Dum 10 Mar 2024, 13:50

» Stiinta oficiala si stiinta neoficiala
Scris de eugen Sam 09 Mar 2024, 12:57

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Joi 07 Mar 2024, 12:53

» Pompele de caldura- instalatii energetice ale viitorului ?
Scris de virgil Mar 05 Mar 2024, 18:41

Top postatori
virgil (12129)
 Ce este Eterul?  Vote_lcap Ce este Eterul?  Voting_bar Ce este Eterul?  Vote_rcap 
CAdi (11780)
 Ce este Eterul?  Vote_lcap Ce este Eterul?  Voting_bar Ce este Eterul?  Vote_rcap 
virgil_48 (11133)
 Ce este Eterul?  Vote_lcap Ce este Eterul?  Voting_bar Ce este Eterul?  Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
 Ce este Eterul?  Vote_lcap Ce este Eterul?  Voting_bar Ce este Eterul?  Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
 Ce este Eterul?  Vote_lcap Ce este Eterul?  Voting_bar Ce este Eterul?  Vote_rcap 
curiosul (6509)
 Ce este Eterul?  Vote_lcap Ce este Eterul?  Voting_bar Ce este Eterul?  Vote_rcap 
Razvan (6162)
 Ce este Eterul?  Vote_lcap Ce este Eterul?  Voting_bar Ce este Eterul?  Vote_rcap 
Pacalici (5571)
 Ce este Eterul?  Vote_lcap Ce este Eterul?  Voting_bar Ce este Eterul?  Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
 Ce este Eterul?  Vote_lcap Ce este Eterul?  Voting_bar Ce este Eterul?  Vote_rcap 
eugen (3757)
 Ce este Eterul?  Vote_lcap Ce este Eterul?  Voting_bar Ce este Eterul?  Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
 Ce este Eterul?  Vote_lcap Ce este Eterul?  Voting_bar Ce este Eterul?  Vote_rcap 
Pacalici
 Ce este Eterul?  Vote_lcap Ce este Eterul?  Voting_bar Ce este Eterul?  Vote_rcap 
CAdi
 Ce este Eterul?  Vote_lcap Ce este Eterul?  Voting_bar Ce este Eterul?  Vote_rcap 
curiosul
 Ce este Eterul?  Vote_lcap Ce este Eterul?  Voting_bar Ce este Eterul?  Vote_rcap 
Dacu
 Ce este Eterul?  Vote_lcap Ce este Eterul?  Voting_bar Ce este Eterul?  Vote_rcap 
Razvan
 Ce este Eterul?  Vote_lcap Ce este Eterul?  Voting_bar Ce este Eterul?  Vote_rcap 
virgil
 Ce este Eterul?  Vote_lcap Ce este Eterul?  Voting_bar Ce este Eterul?  Vote_rcap 
meteor
 Ce este Eterul?  Vote_lcap Ce este Eterul?  Voting_bar Ce este Eterul?  Vote_rcap 
gafiteanu
 Ce este Eterul?  Vote_lcap Ce este Eterul?  Voting_bar Ce este Eterul?  Vote_rcap 
scanteitudorel
 Ce este Eterul?  Vote_lcap Ce este Eterul?  Voting_bar Ce este Eterul?  Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48
 Ce este Eterul?  Vote_lcap Ce este Eterul?  Voting_bar Ce este Eterul?  Vote_rcap 
CAdi
 Ce este Eterul?  Vote_lcap Ce este Eterul?  Voting_bar Ce este Eterul?  Vote_rcap 
virgil
 Ce este Eterul?  Vote_lcap Ce este Eterul?  Voting_bar Ce este Eterul?  Vote_rcap 
curiosul
 Ce este Eterul?  Vote_lcap Ce este Eterul?  Voting_bar Ce este Eterul?  Vote_rcap 
eugen
 Ce este Eterul?  Vote_lcap Ce este Eterul?  Voting_bar Ce este Eterul?  Vote_rcap 
Bordan
 Ce este Eterul?  Vote_lcap Ce este Eterul?  Voting_bar Ce este Eterul?  Vote_rcap 
Abel Cavaşi
 Ce este Eterul?  Vote_lcap Ce este Eterul?  Voting_bar Ce este Eterul?  Vote_rcap 
Forever_Man
 Ce este Eterul?  Vote_lcap Ce este Eterul?  Voting_bar Ce este Eterul?  Vote_rcap 
Razvan
 Ce este Eterul?  Vote_lcap Ce este Eterul?  Voting_bar Ce este Eterul?  Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
 Ce este Eterul?  Vote_lcap Ce este Eterul?  Voting_bar Ce este Eterul?  Vote_rcap 
virgil_48
 Ce este Eterul?  Vote_lcap Ce este Eterul?  Voting_bar Ce este Eterul?  Vote_rcap 
eugen
 Ce este Eterul?  Vote_lcap Ce este Eterul?  Voting_bar Ce este Eterul?  Vote_rcap 
Bordan
 Ce este Eterul?  Vote_lcap Ce este Eterul?  Voting_bar Ce este Eterul?  Vote_rcap 
curiosul
 Ce este Eterul?  Vote_lcap Ce este Eterul?  Voting_bar Ce este Eterul?  Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 21 utilizatori conectați: 1 Înregistrați, 0 Invizibil și 20 Vizitatori

Abel Cavaşi

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Ce este Eterul?

4 participanți

In jos

 Ce este Eterul?  Empty Ce este Eterul?

Mesaj Scris de Obislaveanul Dum 20 Apr 2014, 19:27

CE este Eterul. ? In cosmos este vid. Lumina se propaga  prin vid.
    Daca vidul exista concret, de ce mai avem nevoie de notiunea de ETER.
    Daca eterul este vidulcunoscut, lumina se transmite fata de el ci viteza c.Eterul devine referential si pentru viteza Pamantului. Experienta pe care o propuneti seamana leit cu experienta descrisa de mine pem\ntru evidentierea efectului de deviere laterala inertiala. Lumina este un vector fara viteza de transport,deci nu tine seama de eter. Dar datorita miscarii Pamantului, punctul in care ajunge lumina A' se deplaseaza cu viteza Pamantului v[m/s]Privit de pe pamant, punctul unde ajunge lumina plecata din A, se vede deplasat fata de A' cu distanta L v/c [m] in sens invers miscarii Pamantului. Dupa schema data de mine in Erorile Teoriei Relativitatii. experienta se poate realiza in orice laborator de fizica, de catre elevii de liceu. Va rog sa comentatii eventuale pareri contra.
                                 Abia astept sa citesc comentariile.
                                                        Obislaveanu

Obislaveanul
Statornic
Statornic

Mulţumit de forum :
 Ce este Eterul?  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10 Ce este Eterul?  Right_bar_bleue
Prenume : Dumitru
Numarul mesajelor : 56
Puncte : 11177
Data de inscriere : 28/03/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...
Am emis ipoteze cu privire la Limba electronica de comunicare,la limba universala orala, Moneda universala,democratia, parlamentul si guvernarea, energia prin fuziune cu confinare inertiala. acumularea apei si energiei, economia de energie,inovarea prin aplicarea diviziunii muncii.In oricare pot fi ajutat prin experimentare.

Sus In jos

 Ce este Eterul?  Empty Re: Ce este Eterul?

Mesaj Scris de curiosul Dum 20 Apr 2014, 19:32

Domnule Inginer, de ce considerati necesar sa afirmati expreii de genul date de mine ?

Este o caracteristica pur inginereasca ?
Pentru ca Amot (Dacu) ca si inginer se exprima la fel !

Sau datorita temerilor ca v-ar fura cineva meritul ?
Luptam pentru adevar sau pentru merite ?

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
 Ce este Eterul?  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10 Ce este Eterul?  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

 Ce este Eterul?  Empty eteru este....

Mesaj Scris de Obislaveanul Dum 20 Apr 2014, 20:02

cred ca era necesar sa arat locatia schemei de evidentiere a efectului de deviere laterala.  Daca vorbim de acelas subiect nu trebuie sa comentam pe fata. ? Adevarul rezulta din discutii.
                                                                               Obislaveanu.

Obislaveanul
Statornic
Statornic

Mulţumit de forum :
 Ce este Eterul?  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10 Ce este Eterul?  Right_bar_bleue
Prenume : Dumitru
Numarul mesajelor : 56
Puncte : 11177
Data de inscriere : 28/03/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...
Am emis ipoteze cu privire la Limba electronica de comunicare,la limba universala orala, Moneda universala,democratia, parlamentul si guvernarea, energia prin fuziune cu confinare inertiala. acumularea apei si energiei, economia de energie,inovarea prin aplicarea diviziunii muncii.In oricare pot fi ajutat prin experimentare.

Sus In jos

 Ce este Eterul?  Empty Re: Ce este Eterul?

Mesaj Scris de curiosul Dum 20 Apr 2014, 20:10

Sincer acum, pentru mine este foarte important.
Credeți că v-am furat vreo idee și mi-am asumat-o ca fiind proprie ?
Credeți că aș fi avut cumva acces la schemele Dumneavoastră ?
Credeți-mă, pentru mine este foarte importantă, din motive personale, părerea Dumneavoastră sinceră.
Dacă aveți cel mai mic motiv să credeți că mi-aș fi însușit ceva, vreo idee care v-ar fi aparținut, promit că mă retrag în totalitate.
De aia am și întrebat de merite sau de adevăruri.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
 Ce este Eterul?  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10 Ce este Eterul?  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

 Ce este Eterul?  Empty Re: Ce este Eterul?

Mesaj Scris de gafiteanu Lun 21 Apr 2014, 06:29

Dar ce NU este etherul ?
Eu zic sa ne mai restrangem, avem extrem de multe topice deschise. Ne pierdem in atatea. Un topic si bun.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
 Ce este Eterul?  Left_bar_bleue0 / 100 / 10 Ce este Eterul?  Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35383
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

 Ce este Eterul?  Empty Eterul si efectul de deviere laterala inertiala.

Mesaj Scris de Obislaveanul Lun 21 Apr 2014, 17:33

Curiosul zice:
             Dacă aveți cel mai mic motiv să credeți că mi-aș fi însușit ceva, vreo idee care v-ar fi aparținut, promit că mă retrag în totalitate.
Obislaveanu:
Nici vorba de asa ceva. Eu am atras atentia ca am publicat o schita prin care se punea in evidenta efectul de deviere laterala , despre care voiam sa discutam pe forum. Inca nu a analizat nimeni aceasta schita. Acolo prin n relectii intre doua oglinzi paralele, se pune in evidenta devierea L v/c [m]
Discutam concret si realizam experimentul
       astept comentariul Dvs.
                                Obislaveanul

Obislaveanul
Statornic
Statornic

Mulţumit de forum :
 Ce este Eterul?  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10 Ce este Eterul?  Right_bar_bleue
Prenume : Dumitru
Numarul mesajelor : 56
Puncte : 11177
Data de inscriere : 28/03/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...
Am emis ipoteze cu privire la Limba electronica de comunicare,la limba universala orala, Moneda universala,democratia, parlamentul si guvernarea, energia prin fuziune cu confinare inertiala. acumularea apei si energiei, economia de energie,inovarea prin aplicarea diviziunii muncii.In oricare pot fi ajutat prin experimentare.

Sus In jos

 Ce este Eterul?  Empty Re: Ce este Eterul?

Mesaj Scris de curiosul Lun 21 Apr 2014, 20:06

Mulțumesc pentru confirmare Domnule inginer !
Vă avertizez că am ceva probleme !  Smile 

M-am tot gândit astăzi, am tot meditat și m-am frământat mult.
Înclin să cred că nu vom putea niciodată să punem în evidență un asemenea eter, față de care orice corp se află în mișcare.
Mi-am tot imaginat astăzi feluri și feluri de experimente, pentru unele dintre ele chiar am umplut pagini bune cu ecuații asemănătoare celor descrise pentru experimentul M-M, dar nu știu de ce am senzația că nu vom obține niciodată vreun rezultat evident și indiscutabil.

Asta nu înseamnă că n-ar putea exista un asemenea eter, ci doar faptul că nu se poate pune în evidență prin metode experimentale. Părerea mea.

Tot pe această linie logică mă gândesc dacă nu cumva interpretăm greșit lumina asta, că de fapt în jurul ei se tot învârt și se bazează acest tip de experimente. Poate chiar nu cunoaștem și nu înțelegem cum trebuie lumina asta, zic eu, fiind poate și unul din motivele pentru care nu obținem niciun rezultat cu aceste experimente.

Dar cine știe, să-i mai dăm o șansă eterului, deși eu personal chiar nu mă deranjează deloc eterul ăsta, n-am nicio problemă cu el.
Oricum, în afară de ceea ce ați scris pe forum, mai aveți pe undeva vreo lucrare unde sunt expuse mai clar cumva aceste idei ?
Mi-ați putea trimite pe e-mail ceva ce conține și niște schițe, desene, imagini ceva ?

În altă ordine idei, faza cu devierea laterală a luminii ar trebui să rezulte prin întoarcerea dispozitivului cumva. Adică printr-un dispozitiv care reflectă razele într-un anumit unghi, iar vântul eteric bate dintr-o parte, razele ar trebui să fie deviate de vântul eteric într-o parte, iar dacă am întoarce, am răsuci dispozitivul, vântul eteric ar bate din cealaltă parte deși nu se schimbă unghiul de reflexie a razelor, ceea ce ar însemna ca razele prin devierea de vântul eteric din direcții diferite să se comporte ca un acordeon cumva.
Mă gândeam chiar că dacă razele sunt deviate într-un unghi foarte foarte mic, viteza luminii se păstrează, precum și intensitatea fasciculului, atunci efectul ar fi observabil în timp și nu instantaneu, dacă înțelegeți ce vreau să zic. Am făcut chiar și ceva calcule în funcție de unghiul de deviere determinat de viteza vântului eteric, viteza luminii ca viind c sau chiar rezultată printr-o compunere vectorială, distanța dintre oglinzi etc.

Dar sincer, nu știu de ce am impresia că nu vom obține niciodată un rezultat evident.
Oricum, mai ținem legătura.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
 Ce este Eterul?  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10 Ce este Eterul?  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

 Ce este Eterul?  Empty Re: Ce este Eterul?

Mesaj Scris de curiosul Lun 21 Apr 2014, 20:24

Vis-a-vis de faptul că efectul este observabil în timp și nu instantaneu, imaginați-vă că lumina este deviată de vântul eteric într-un unghi atât de mic, încât dacă fasciculul pleacă de la sursă continuu, între acele oglinzi paralele pe traiectoria totală a zig-zag-ului urmat de lumină, aceasta s-a deplasat deja 300.000 de km deși fasciculul a deviat față de poziția celui trimis prima dată o distanță insesizabil de mică, iar dacă fasciculul nu s-ar disipa în timp, ar rămâne cu aceeași intensitate, atunci este nevoie de mult timp pentru un efect observabil.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
 Ce este Eterul?  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10 Ce este Eterul?  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

 Ce este Eterul?  Empty Eterul si efectul de deviere laterala inertiala.

Mesaj Scris de Obislaveanul Lun 28 Apr 2014, 07:54

Eterul si efectul de deviere laterala inertiala.
Obislaveanu 28 aprilie 2014.
Daca eterul nu exista, nu avem nici vant de eter. Chiar daca ar exista, un eter concret, am acceptat ca viteza luminii este un vector care nu este influentat de viteza de transport, mentinandusi inertial directia de propagare in linie dreapta. Devierea inertiala nu este neglijabila, deoarece viteza de revolutie a Pamantului,  este 1/100 din viteza luminii. daca formula devierii este L v/c [m],la o lungime de 10 [m], vom avea o deviere de 1 [mm]= 0,001 [m]. care se poate masura cu rigla.
Privind de pe Pamant, punctul lumios ramane in urma meridianului punctului de intrare cu L v/c [m]
Principalul avantaj al a reflexiilor intre oglinzi, este ca lungimea traseului razei de lumina va fi L' = 1/n L.[m] Daca raza cercului C este de 10[m]. diametrul D = 20 [m]. iar dca n =20 de reflexii, va rezulta o lungime a propagarii de 400 [m]. careia iar corespunde 40 [mm]suficient pentru a fi vazuta si masurata cu rigla. Atunci de ce ne-ar speria viteza prea mare a luminii.
 Daca devierea punctului are loc pe suprafata unei camere de luat vederi, TV, semnalul pe monitor,poate fi amplificat oricat, permitand reglare dirijarii inertialae a aparatelor spatiale, Aceste masuratori au fost facute ,observate si masurate, dar problema este atestarea rezultatului de catre ao autoritate academica. Acest lucru trebuie sa-l si niste elevi sau studentii, pentru a-l arata si academicienilor, care nu au timp si chef sa masoare asa ceva. Acesta este scopul lansarii pe forum a acestui subiect. Primul experiment care va dovedii prin masurare efectul devieru\ii laterale inertiale, vom coninge un grup de persoane de realitatea masurarii, si vom chema academia si masmedia, sa convingem lumea de adevarul in Fizica. Acest mare succes ne va marii increderea ca vom putea lupta pentru adevarul in istorie, in justitie si in democratie, pentru a ne castiga mai usor, painea, vinul, undelemnul si miera cele de toate zilele. Acest succes ne va ajuta sa intelegem ce a vrut Tesla sa spuna despre energia libera, ca combatem ideia ca el era extraterestru, si ca enegia ar sta in eter si in vid. Descoperirile informationale, reteaua de socializare, internetul si computerul, ne va ajuta sa judecam cu capul limpede, realitatile fizicii , ale vietii si ale lumii, pentru realizarea eticii si echitatii sociale.
   Spor la treaba, si astept opinia dvs.
                      ing. Dumitru VOCHESCU.

Obislaveanul
Statornic
Statornic

Mulţumit de forum :
 Ce este Eterul?  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10 Ce este Eterul?  Right_bar_bleue
Prenume : Dumitru
Numarul mesajelor : 56
Puncte : 11177
Data de inscriere : 28/03/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...
Am emis ipoteze cu privire la Limba electronica de comunicare,la limba universala orala, Moneda universala,democratia, parlamentul si guvernarea, energia prin fuziune cu confinare inertiala. acumularea apei si energiei, economia de energie,inovarea prin aplicarea diviziunii muncii.In oricare pot fi ajutat prin experimentare.

Sus In jos

 Ce este Eterul?  Empty Eterul si efectul de deviere laterala inertiala. Mesaj Scris de Obislaveanul Astazi la 07:54

Mesaj Scris de Obislaveanul Lun 28 Apr 2014, 08:01

Eterul si efectul de deviere laterala inertiala.

Mesaj Scris de Obislaveanul Astazi la 07:54

Obislaveanul
Statornic
Statornic

Mulţumit de forum :
 Ce este Eterul?  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10 Ce este Eterul?  Right_bar_bleue
Prenume : Dumitru
Numarul mesajelor : 56
Puncte : 11177
Data de inscriere : 28/03/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...
Am emis ipoteze cu privire la Limba electronica de comunicare,la limba universala orala, Moneda universala,democratia, parlamentul si guvernarea, energia prin fuziune cu confinare inertiala. acumularea apei si energiei, economia de energie,inovarea prin aplicarea diviziunii muncii.In oricare pot fi ajutat prin experimentare.

Sus In jos

 Ce este Eterul?  Empty Eterul si efectul de deviere laterala inertiala. Mesaj Scris de Obislaveanul Astazi la 07:54

Mesaj Scris de Obislaveanul Lun 28 Apr 2014, 08:03

Eterul si efectul de deviere laterala inertiala.

Mesaj Scris de Obislaveanul Astazi la 07:54

Obislaveanul
Statornic
Statornic

Mulţumit de forum :
 Ce este Eterul?  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10 Ce este Eterul?  Right_bar_bleue
Prenume : Dumitru
Numarul mesajelor : 56
Puncte : 11177
Data de inscriere : 28/03/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...
Am emis ipoteze cu privire la Limba electronica de comunicare,la limba universala orala, Moneda universala,democratia, parlamentul si guvernarea, energia prin fuziune cu confinare inertiala. acumularea apei si energiei, economia de energie,inovarea prin aplicarea diviziunii muncii.In oricare pot fi ajutat prin experimentare.

Sus In jos

 Ce este Eterul?  Empty Re: Ce este Eterul?

Mesaj Scris de cris Lun 28 Apr 2014, 09:01

Obislaveanul a scris: Devierea inertiala nu este neglijabila, deoarece viteza de revolutie a Pamantului,  este 1/100 din viteza luminii.

???? Poate 1/10000.
cris
cris
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
 Ce este Eterul?  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10 Ce este Eterul?  Right_bar_bleue
Prenume : Cristian
Numarul mesajelor : 1087
Puncte : 19277
Data de inscriere : 31/01/2010
Obiective curente : Astrofizica

Sus In jos

 Ce este Eterul?  Empty Raspuns pentru curiosus. din 21 apruilie

Mesaj Scris de Obislaveanul Lun 28 Apr 2014, 09:21

Eu am scris gresit in text Nu este1 /100 ci 1/10000 ,dar rationamentul este adevarat
            La L = 10 [m] avem 10.000 de milimetri., deci Lv/c = 1[mm] la 10 [m]
                                                           ing. Dumitru VOCHESCU.

Obislaveanul
Statornic
Statornic

Mulţumit de forum :
 Ce este Eterul?  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10 Ce este Eterul?  Right_bar_bleue
Prenume : Dumitru
Numarul mesajelor : 56
Puncte : 11177
Data de inscriere : 28/03/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...
Am emis ipoteze cu privire la Limba electronica de comunicare,la limba universala orala, Moneda universala,democratia, parlamentul si guvernarea, energia prin fuziune cu confinare inertiala. acumularea apei si energiei, economia de energie,inovarea prin aplicarea diviziunii muncii.In oricare pot fi ajutat prin experimentare.

Sus In jos

 Ce este Eterul?  Empty Re: Ce este Eterul?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum