Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce fel de popor suntem
Scris de CAdi Astazi la 11:25

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de curiosul Astazi la 10:35

» Gravitonul
Scris de CAdi Astazi la 08:49

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de curiosul Astazi la 07:27

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Ieri la 16:40

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Ieri la 13:33

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Ieri la 10:49

» Trei probleme cu lichide
Scris de curiosul Mier 17 Apr 2024, 20:33

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 11 Apr 2024, 17:55

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Dum 07 Apr 2024, 18:30

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 05 Apr 2024, 10:21

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de CAdi Vin 29 Mar 2024, 11:57

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Globalizarea
Scris de eugen Mier 27 Mar 2024, 17:10

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

» Pendulul
Scris de eugen Dum 24 Mar 2024, 11:22

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Vin 22 Mar 2024, 18:12

» Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
Scris de virgil Vin 22 Mar 2024, 17:34

» Matematica și fizica
Scris de CAdi Joi 21 Mar 2024, 13:19

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la virgil în URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
( 1 )


Top postatori
virgil (12149)
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_lcapIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Voting_barIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi (11877)
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_lcapIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Voting_barIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48 (11183)
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_lcapIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Voting_barIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_lcapIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Voting_barIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_lcapIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Voting_barIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul (6606)
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_lcapIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Voting_barIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_lcapIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Voting_barIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_lcapIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Voting_barIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_lcapIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Voting_barIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen (3777)
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_lcapIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Voting_barIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_lcapIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Voting_barIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_lcapIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Voting_barIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_lcapIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Voting_barIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_lcapIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Voting_barIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_lcapIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Voting_barIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_lcapIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Voting_barIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_lcapIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Voting_barIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_rcap 
meteor
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_lcapIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Voting_barIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_lcapIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Voting_barIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_lcapIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Voting_barIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_lcapIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Voting_barIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_lcapIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Voting_barIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_lcapIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Voting_barIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_lcapIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Voting_barIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_lcapIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Voting_barIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_rcap 
Bordan
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_lcapIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Voting_barIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_rcap 
Forever_Man
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_lcapIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Voting_barIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_lcapIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Voting_barIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
curiosul
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_lcapIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Voting_barIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_lcapIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Voting_barIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_lcapIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Voting_barIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_lcapIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Voting_barIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_lcapIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Voting_barIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_rcap 
Forever_Man
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_lcapIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Voting_barIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_lcapIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Voting_barIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 29 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 29 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Incertitudini asupra gravitației

+2
omuldinluna
curiosul
6 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Empty Incertitudini asupra gravitației

Mesaj Scris de curiosul Mar 12 Aug 2014, 09:43

Rezumarea primului mesaj :

Deși titlul poate nu este tocmai potrivit, l-am numit așa pentru a atrage atenția celor în măsură să răspundă, pentru că am o mică nedumerire.

În primul rând am o întrebare :
Traiectoria pe care se mișcă Luna în jurul Pământului și cea pe care se mișcă Pământul în jurul Soarelui sunt coplanare ?
Adică Luna, Pământul și Soarele se află în același plan, sau aproximativ în același plan, în mișcarea lor pe orbitele corespunzătoare ?

Întreb asta pentru că mi-a sărit în minte un anumit aspect.
Dar să lămurim înainte altceva.

Indiferent că vorbim de forța de atracție gravitațională din viziunea lui Newton sau că vorbim de gravitația determinată de curbura spațiului din viziunea lui Einstein, un lucru este cert.
Atât timp cât se află într-un câmp gravitațional, un corp care se deplasează liber spre sursa câmpului va accelera, iar dacă se depărtează de sursa câmpului va decelera. Cel puțin teoretic, sau ipotetic vorbind.

Nedumerirea mea este următoarea ?

De ce nu accelerează Luna într-o parte pe orbită și nu decelerează pe cealaltă parte, în mișcarea în jurul Pământului ?

Pentru că înainte de a se învârti în jurul Pământului, ea se află în câmpul gravitațional al Soarelui, și, într-o mișcare ce descrie o orbită completă, o dată se îndreaptă către Soare, după care, pe cealaltă parte a orbitei în jurul Pământului, se depărtează de Soare.

Asta nu ar însemna că ar trebui să să fie observabilă pe direcțiile de deplasare spre Soare o accelerație urmată ulterior de o decelerație
?

Eu, analizând cauzele pentru care acest lucru nu se întâmplă, am ajuns la alte concluzii.
Dar mai întâi, aș vrea părerile voastre.

Mai că mă bate gândul să las tot deoparte și să mă apuc de mișcarea în câmp central a omuluidinlună.
Dar să vedem mai întâi răspunsurile voastre.
Poate mă lămuresc ele, dacă am fost suficient de explicit și se înțelege ce vreau să spun.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6606
Puncte : 40363
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos


Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Empty Re: Incertitudini asupra gravitației

Mesaj Scris de Bordan Joi 18 Feb 2016, 16:49

curiosul a scris: Îți fac o animație și discutăm ..

Așteptam ... Smile

Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 2219
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Empty Re: Incertitudini asupra gravitației

Mesaj Scris de curiosul Joi 18 Feb 2016, 20:24

Nu-i claritatea pe care mi-o doream, dar nu mai am timp să fac corecțiile necesare și sper să înțelegi totuși.
Așadar...
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 QcHogdp
Mai mult sau mai puțin, principiul de funcționare al instrumentului este acesta prezentat în stânga.
Animația este intenționat exagerată, desigur.
Conform TRG, valurile alea sunt deformări spațio-temporale care se propagă ca niște unde și de asemenea, în TRG, corpurile se mișcă urmând linia spațiului, iar în funcție de viteza lor vor urma o anumită geodezică, lucruri pe care sigur le știi.
Linia aia roșie este lumina emisă, iar cea neagră este cea reflectată care revine înapoi pe detector.
Interferometrul are două brațe perpendiculare tocmai pentru ca traiectoria luminii să fie modificată diferit, în funcție de direcția din care vin valurile, astfel încât să producă o interferență, determinată de perioada de timp diferită necesară luminii să ajungă pe detector.
Acesta este de fapt principiul interferometrului din experimentul MM, cu diferența că interferența care ar trebui să apară este cauzată de forma diferită a spațiului prin care trece lumina.
Din punct de vedere logic, în acord cu TRG, principiul este corect.
Și se pare că s-a detectat o interferență, care în mod normal nu apare.
Știm asta deja de la experimentul MM și toate celelalte asemănătoare, dar ei nu aveau la îndemână tehnologia de astăzi, că poate ar fi observat și ei ceva și ar fi zis că-i eterul, când explicația poate la fel de bine să fie aceste unde gravitaționale.

Oricum, pentru mine este mai interesant cum de s-a stabilit că interfernța provine exact de la undele gravitaționale produse de găurile alea negere și nu din altă parte.

Nu m-am documentat, s-ar putea să greșesc și să fi interpretat greșit situația, iar dacă cineva mă corectează să iei în calcul și ce spun ceilalți.
Eu ți-am spus doar ce-am înțeles eu din discuțiile voastre și chiar și așa, în acord cu TRG mie mi se pare logic și corect principiul folosit.
Acum, privind animația asta, vizualizezi mai bine ce-i cu valurile astea ?
Înțelegi de ce este, sau cel puțin mi se pare, logic ?

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 6606
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Empty Re: Incertitudini asupra gravitației

Mesaj Scris de Bordan Vin 19 Feb 2016, 06:12

curiosul a scris: Și se pare că s-a detectat o interferență ..

Îmi pare rău de logica ta și de a celorlalți logicieni, dar aici ești pe teritoriul meu, al poeților, și n-am de gând să te las să-ți faci de cap, e musai să joci după muzica lui Einstein. Smile

ʺSpațiul și timpul sunt moduri în care gândim nu moduri în care trăim!ʺ, zice văru Einstein, iar curbura spațiu-timp este legată direct de masa-energia și impulsul materiei. Nu vorbim de un spațiu-timp absolut, ci de un spațiu-timp propriu fiecărei particule, unde apare o masă apare și un spațiu-timp ondulat. Acele unde gravitaționale produse de unirea celor două găuri negre, n-au nimic de a face cu spațiu-timpul meu sau al tău, sau cum zice Răzvan, nu afectează forța gravitațională a Pământului sau a noastră.

Pot să fiu deacord cu graficul tău ca interferență electromagnetică, ca o electro-gramă, cu unduirile spațio-temporale pe care le-ai desenat, deși în realitate nu-s nicăieri aceste unduiri, căci în realitate nu-i spațiul și timpul, numai în relativitate. Ba și curbat pe deasupra. Dar de la electro-grama desenată de tine la gravito-grama mai e puțin. De unde știi că undele măsurate nu-s o manifestare electromagnetică, fiindcă electromagnetic au interferat?

Nu te întreb numai pe tine, întreb și mă întreb, fiindcă, culmea, eu chiar susțin că gravitația e o formă de electromagnetism, și chiar caut să văd cum le ʺinterferezʺ. Putem gândi în acest spațiu-timp relativ, putem jongla cu el filosofic sau poetic, dar de aici până la rigorile științifice mai e de lucru. Eu accept că n-am înțeles cum stă treaba, dar nu pot accepta o logică fără de logică doar de dragul că dau bine la camere.

Pot să accept ușurința cu care vorbesc unii de unduiri spațio-temporale, dar să specifice că vorbesc doar din propriul spațiu-timp, care nu poate fi și al meu. Dacă undele gravitaționale interferează cu cele electromagnetice, așa cum le-ai interferat tu, vreau să știu cum dau ce securea când tai lemne ca să pâlpâie becu.  

Ințeles la io ce ziceam? Cum se cuplează sarcina electrică cu masa, fotonul cu gravitonul? Că altfel nu-mi iese poezia ... Smile nu rîmează ...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21138
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Empty Re: Incertitudini asupra gravitației

Mesaj Scris de curiosul Vin 19 Feb 2016, 06:57

Când ai întrebat ce să scrii ca să ajungi în bezna minții, Orakle a răspuns :

orakle a scris:... un postac bine instruit in scoala vietii se da cu parerea in domenii pe care nu le stapaneste

Ce ți-am răspuns eu se cam încadrează în ce-a scris Orakle, dar eu ți-am spus doar părerea mea.

Ca să fiu mai prudent în afirmație, poate ar fi trebuit să mă exprim cu dacă...atunci...

Dacă TRG este corectă, atunci lumina se curbează și ea când trece printr-un spațiu curbat.
Dacă se curbează, atunci interferometrul de la LIGO trebuie să detecteze ceva interferențe când vin valurile alea gravitaționale.
Pentru că, în funcție de direcția din care vin spre cele două brațe ale interferometrului, lumina se curbează diferit pe fiecare braț și va parcurge distanțe diferite dus-întors.
În concluzie, dacă TRG este corectă, atunci principiul de la LIGO este corect fundamentat.

Eu atât pot să spun despre asta, Bordane.

Că tu vorbești de electromagnetism în gravitație și mai știu eu ce, nu pot fi decât spectator la discuțiile tale cu ceilalți, subiectul mă depășește complet.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6606
Puncte : 40363
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Empty Re: Incertitudini asupra gravitației

Mesaj Scris de curiosul Vin 19 Feb 2016, 07:29

Bordan a scris:Nu te întreb numai pe tine, întreb și mă întreb, fiindcă, culmea, eu chiar susțin că gravitația e o formă de electromagnetism, și chiar caut să văd cum le ʺinterferezʺ.

Dar totuși, doar pentru curiozitatea mea,
cam cum vezi tu gravitația ca fiind o formă de electromagnetism ?
Oricât de aberant ar fi, n-are importanță, discutăm doar între noi ca și ipoteză.
Cum crezi tu că ar produce electromagnetismul această atracție a  corpurilor ?
Cân afirmi așa ceva, un anumit scenariu fenomenologic trebuie să existe în mintea ta, chiar dacă ar putea fi greșit.

Cu ocazia asta, cine știe, poate ai șanse și ajungi în bezna minții. Smile
Să sperăm că nu, iar părerile tale dau idei colegilor de forum care se pricep la electromagnetism.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6606
Puncte : 40363
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Empty Re: Incertitudini asupra gravitației

Mesaj Scris de virgil Vin 19 Feb 2016, 20:51

curiosul a scris:
Bordan a scris:Nu te întreb numai pe tine, întreb și mă întreb, fiindcă, culmea, eu chiar susțin că gravitația e o formă de electromagnetism, și chiar caut să văd cum le ʺinterferezʺ.

Dar totuși, doar pentru curiozitatea mea,
cam cum vezi tu gravitația ca fiind o formă de electromagnetism ?
Oricât de aberant ar fi, n-are importanță, discutăm doar între noi ca și ipoteză.
Cum crezi tu că ar produce electromagnetismul această atracție a  corpurilor ?
Cân afirmi așa ceva, un anumit scenariu fenomenologic trebuie să existe în mintea ta, chiar dacă ar putea fi greșit.

Cu ocazia asta, cine știe, poate ai șanse și ajungi în bezna minții. Smile
Să sperăm că nu, iar părerile tale dau idei colegilor de forum care se pricep la electromagnetism.
Incerc eu sa dau un raspuns. Si intr-un caz sau altul, avem de a aface cu interactiunea a doua entitati, care in cazul electromagnetismului se iau in considerare o propeietate a masei particulelor (o masa de ordinul 1), numita sarcina, iar in al doilea caz se ia in considerare , chiar masa (o masa de ordinul 2). In cazul maselor de ordinul 1, experimentele sunt mult mai concludente lucrand cu impulsurile lor, impulsuri prin care se exprima chiar sarcina electrica, in timp ce la masele de ordinul doi experimentele se efectueaza cu interactiuni gravitationale, care prin artificii matematice pot fi echivalate cu interactiuni electrice.
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 2jd5ovs
Atasez aici un exemplu sumar de interactiune masica, si in paralel de interactiune pseudoelectrica in cazul unei planete Jupiter cu satelitul Ganimede sau intre Jupiter si Soare. Rezultatele interactiunii dau aceleasi forte prin ambele metode de calcul.

Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 33nhxja

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12149
Puncte : 55390
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Empty Re: Incertitudini asupra gravitației

Mesaj Scris de curiosul Vin 19 Feb 2016, 21:55

Am cam înțeles ce-ai vrut tu să faci cu calculele alea, dar cred că toți am vrea să știm fenomenologia.
Cum produce electromagnetismul atracția la nivelul planetelor ?
Care să fie mecanismul ?

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6606
Puncte : 40363
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Empty Re: Incertitudini asupra gravitației

Mesaj Scris de virgil Sam 20 Feb 2016, 00:00

curiosul a scris:Am cam înțeles ce-ai vrut tu să faci cu calculele alea, dar cred că toți am vrea să știm fenomenologia.
Cum produce electromagnetismul atracția la nivelul planetelor ?
Care să fie mecanismul ?
Microcosmosul cu spatiul lui, si macrocosmosul cu spatiul lui. Mai bine zis sunt doua subspatii suprapuse in acelasi spatiu . Electromagnetismul este specific subspatiului microcosmic, care nu are legatura directa cu gravitatia, pentru ca aceasta caracterizeaza alt spatiu. Fenomenele sunt similare dar diferite ca natura.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12149
Puncte : 55390
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Empty Re: Incertitudini asupra gravitației

Mesaj Scris de Bordan Sam 20 Feb 2016, 09:20

curiosul a scris: .. cam cum vezi tu gravitația ca fiind o formă de electromagnetism ?

Tu cam ce gravitație crezi că poate fi în 99,999% câmpuri magnetice și electrice, atât cât este în universul vizibil? Să fim serioși, Curiosule! Smile

Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 99-999%25

http://www.plasma-universe.com/99.999%25_plasma

Însăși ideea de undă gravitațională e un nonsens, ca cea de găuri negre, dealtfel.
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21138
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Empty Re: Incertitudini asupra gravitației

Mesaj Scris de curiosul Sam 20 Feb 2016, 09:33

Bordan a scris:Tu cam ce gravitație crezi că poate fi în 99,999% câmpuri magnetice și electrice, atât cât este în universul vizibil? Să fim serioși, Curiosule! Smile

Nu știu Bordane.
Am pus și eu o întrebare.
Spre exemplu, în viziunea lui virgil_48, FOIP-ul împinge corpurile unul spre altul și produce apropierea lor, asta fiind explicația gravitației prin această teorie.

Dar în cazul electromagnetismului ce se întâmplă de se apropie corpurile ?
Asta aș fi fost curios să știu.
Pentru că spre exemplu, câmpul magnetic nu atrage orice corp, însă gravitația atrage orice corp.
Deci este o diferență din acest punct de vedere care pare că separă într-un fel electromagnetismul de gravitație.
Sau cel puțin mai trebuie completat cu ceva câmpul electromagnetic ca să atragă orice, ca în cazul gravitației.

Dar...zic și eu, or fi multe altele care trebuie luate în calcul, nu numai câmpul magnetic.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6606
Puncte : 40363
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Empty Re: Incertitudini asupra gravitației

Mesaj Scris de Bordan Sam 20 Feb 2016, 16:05

curiosul a scris: Asta aș fi fost curios să știu.

Nu ești prea curios? Smile

Se știe că întreaga structura a convingerilor actualei civilizații este construită pe o bază științifică, un fapt dovedit științific devine automat și instantaneu o convingere. Majoritatea oamenilor își închipuie că știu tot ce poate fi știut și au numai certitudini de viață. De aceea, mulți nu vor să audă de ceva nou, susceptibil să pună sub semnul întrebării viața lor liniștită bazată pe „convingeri de nezdruncinat”.

De 100 de ani de când a teoretizat Einstein deformări spațio-temporale, masa și impulsul, tot felul de energii și materii negre sau întunecate, găuri negre sau de vierme, antimaterii și alte drăcovenii, nu contează că habar nu avem ce-s alea dar nu poate fi altfel decât așa. S-au dezvoltat tot felul de programe, de joburi și bani, pentru aceste confirmări, nu poate fi altfel, prostimea și aplaudacii aplaudă orice vine din partea aia, fiindcă altfel e în joc tot putregaiul.

Toată materia cunoscută e constituită din două feluri de cuarci și electronul. Le simplificăm ca să le vedem mai bine, dar nu ne abatem de la drumul științei. Doi cuarci ʺuʺ și unul ʺdʺ formează protonul, și doi cuarci ʺdʺ și unul ʺuʺ formează neutronul, care împreună cu electronul formează întreaga materie pe care o cunoaștem.

Cuarcul ʺuʺ are masa m=2,4 Mev/c2 și sarcina electrică 2/3, iar cuarcul ʺdʺ are masa m=4,8 Mev/c2 și sarcina electrică -1/3. (Un electron volt, ʺ1evʺ, este o unitate de măsură pentru energie având ca valoare lucrul mecanic efectuat de un electron atunci când se deplasează între două puncte între care este o diferență de potențial (tensiune electrică) de 1 volt.) Echivalarea masei cu energia este din formula lui Einstein, E=mc2. Un proton, de exemplu, ʺuudʺ, are sarcina electrică +1, neutronul 0, iar electronul -1, pe ansamblu atomul de hidrogen, de exemplu, compus dintr-un proton, neutron și electron, fiind neutru dpdv electric.

Curentul electric e peste tot, cum am mai zis 99,999% din universul vizibil fiind plin de magnetism și electricitate. Mai mult, gradientul de potențial electric al atmosferei crește cu 100 V/m, ajungând în ionosferă, la 60-80 km în sus, la 250 Kv.

Am mai zis eu că ar trebui să existe și în Natură cel puțin formele de electricitate din organismul nostru: auz, văz, gust, miros și pipăit, fiindcă toate ajung în final un semnal electric. Dar, după părerea mea, gravitația este o formă de electrostatică, electromagnetismul fiind vibrația unei forțe electrostatice. Eu zic că aceste particule elementare ne țin legați de ʺoriginiʺ cu o forță instantanee la distanță direct proporțională cu energia cumulată a particulelor care ne compun.

Mai plastic exprimat, lumea noastră exterioară, materială, este de fapt un univers electric în care lumina este sursa tuturor lucrurilor pe care le percepem cu simțurile. Însă în spatele său stă un univers magnetic (vidul, întunericul, anti-materia). O idee pe care o avem, o undă a gândului își are sălașul în acest univers magnetic și este materializată, transportată de un fascicol de lumină, în acest univers electric în care noi existăm ca particule.

Din perspectiva universului nostru electric, întins în spațiu și timp, universul magnetic este un fel de hiperspațiu, un câmp unificat dincolo de spațiu și timp, în afara căruia toate undele gândului sunt transformate în particule, coagulate apoi în materie-energie datorită polarizării.

Chiar dacă e de bezna minții, o teorie elegantă, așa cum este Natura în splendoarea ei, eu o prefer în fața tuturor coțcăriilor așa zise științifice, care folosesc o grămadă de găuri din întunecimea prostiei unei științe care nu-și mai poate ascunde gunoiul după ușă.

Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Images?q=tbn:ANd9GcSMNSEUP4UQkbamdiZSWvNNnqkModQvoXcdFF41m3lTkcwcmnteZA
Ar fi mai multe de spus, deși la mine în diblă funcționează cum trebuie, când ajung să le exprim le pierd sensul ... Smile amu îi mai adăuga de la tine, poate iese ceva ...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21138
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Empty Re: Incertitudini asupra gravitației

Mesaj Scris de curiosul Sam 20 Feb 2016, 18:22

Bordan a scris:
Ar fi mai multe de spus, deși la mine în diblă funcționează cum trebuie, când ajung să le exprim le pierd sensul ...

De multe ori pățesc și eu așa.
De aia cel mai bine mă înțeleg numai cu mine.
Un fel de ... m-am născut de ziua mea.
Laughing

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6606
Puncte : 40363
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Empty Re: Incertitudini asupra gravitației

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum