Ultimele subiecte
» Dac─â linia nu ar fi o dreapt─â, cum ar descoperi asta ┼×tiin┼úa actual─â?
Scris de CAdi Astazi la 17:16

» Legi de conservare (2)
Scris de Vizitator Astazi la 15:06

» Motorul cu free energy
Scris de virgil_48 Ieri la 16:59

» Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor.(sec┼úiunea 4)
Scris de virgil_48 Mar 14 Ian 2020, 09:36

» Legile Fizicii din interiorul unei g─âuri negre trebuie s─â fie echivalente cu cele din exteriorul acesteia
Scris de virgil Mar 14 Ian 2020, 09:27

» Sabloanele mele LaTex
Scris de virgil_48 Lun 13 Ian 2020, 08:45

» Distribu╚Ťia vitezelor ├«ntr-un gaz omogen la echilibru termodinamic
Scris de CAdi Dum 12 Ian 2020, 09:44

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Sam 11 Ian 2020, 15:56

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Sec┼úiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 08 Ian 2020, 14:11

» Orice vector are un triedru Frenet
Scris de Abel Cava┼či Mar 07 Ian 2020, 10:57

» Despre ceva.
Scris de curiosul Dum 05 Ian 2020, 14:27

» Aparitii la momentul mortii
Scris de CAdi Sam 04 Ian 2020, 20:13

» Problem─â despre gauri negre
Scris de gafiteanu Sam 04 Ian 2020, 18:58

» Ce este cu moderatorul?
Scris de gafiteanu Sam 04 Ian 2020, 02:07

» Alexandru Duru Quebec Canada
Scris de virgil_48 Joi 02 Ian 2020, 12:05

» Ur─âri de s─ârb─âtori
Scris de scanteitudorel Mier 01 Ian 2020, 07:19

» Daci nemuritori
Scris de virgil Lun 30 Dec 2019, 18:02

» O problem─â de fizic─â
Scris de scanteitudorel Vin 13 Dec 2019, 17:36

» O exceptionala problema inca nerezolvata
Scris de virgil Vin 13 Dec 2019, 08:26

» Piramida Keops; semnificatii tehnice ascunse
Scris de Dacu Joi 12 Dec 2019, 16:20

» Teste de matematic─â altfel dec├ót la ╚Öcoala primar─â , gimnaziu , liceu ╚Öi facultate.
Scris de Dacu Joi 12 Dec 2019, 16:10

» Ubuntu: caracteristica oamenilor s─ân─âto┼či mintal
Scris de Forever_Man Mier 11 Dec 2019, 09:48

» Regulamentul forumului
Scris de Forever_Man Sam 07 Dec 2019, 20:14

» Mesaj din 1940
Scris de curiosul Sam 07 Dec 2019, 19:35

» Stiinta si Pseudostiinta
Scris de Vizitator Joi 05 Dec 2019, 22:28

» Ce este un foton ?
Scris de virgil Joi 05 Dec 2019, 21:14

» ├Än ce tip de dovezi ave┼úi ├«ncredere deplin─â?
Scris de Dacu Joi 05 Dec 2019, 11:21

» A╚Öa zisele teste "PISA - Program for the international students assessement"
Scris de Dacu Joi 05 Dec 2019, 08:46

» Forma actualizat─â a Regulamentului
Scris de Abel Cava┼či Mier 04 Dec 2019, 22:39

» Constan╚Ťa legilor fizice
Scris de Dacu Mier 04 Dec 2019, 17:10

Top postatori
virgil (9713)
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_lcapIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Voting_barIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi (8076)
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_lcapIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Voting_barIncertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48 (7162)
Abel Cava┼či (7091)
gafiteanu (6745)
Razvan (5746)
curiosul (5585)
Pacalici (5571)
scanteitudorel (4742)
negativ (3038)

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Pacalici
Abel Cava┼či
curiosul
CAdi
Dacu
Razvan
meteor
scanteitudorel
virgil
gafiteanu

Cei mai activi postatori ai lunii
Abel Cava┼či
virgil_48
CAdi
virgil
gafiteanu
Razvan
curiosul
Forever_Man
eugen
mm

Cei mai activi postatori ai saptamanii
Forever_Man
virgil_48
virgil
Abel Cava┼či
CAdi
gafiteanu
Razvan

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Spune ┼či altora
Cine este conectat?
In total sunt 5 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 5 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectati a fost de 49, Dum 20 Mar 2011, 14:29

Incertitudini asupra gravitației

Pagina 2 din 2 ├Änapoi  1, 2

In jos

Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Empty Incertitudini asupra gravitației

Mesaj Scris de curiosul la data de Mar 12 Aug 2014, 09:43

Rezumarea primului mesaj :

Deși titlul poate nu este tocmai potrivit, l-am numit așa pentru a atrage atenția celor ├«n m─âsur─â s─â r─âspund─â, pentru c─â am o mic─â nedumerire.

În primul rând am o întrebare :
Traiectoria pe care se mișc─â Luna ├«n jurul P─âm├óntului și cea pe care se mișc─â P─âm├óntul ├«n jurul Soarelui sunt coplanare ?
Adic─â Luna, P─âm├óntul și Soarele se afl─â ├«n același plan, sau aproximativ ├«n același plan, ├«n mișcarea lor pe orbitele corespunz─âtoare ?

Întreb asta pentru că mi-a sărit în minte un anumit aspect.
Dar să lămurim înainte altceva.

Indiferent c─â vorbim de forța de atracție gravitațional─â din viziunea lui Newton sau c─â vorbim de gravitația determinat─â de curbura spațiului din viziunea lui Einstein, un lucru este cert.
At├ót timp c├ót se afl─â ├«ntr-un c├ómp gravitațional, un corp care se deplaseaz─â liber spre sursa c├ómpului va accelera, iar dac─â se dep─ârteaz─â de sursa c├ómpului va decelera. Cel puțin teoretic, sau ipotetic vorbind.

Nedumerirea mea este urm─âtoarea ?

De ce nu accelereaz─â Luna ├«ntr-o parte pe orbit─â și nu decelereaz─â pe cealalt─â parte, ├«n mișcarea ├«n jurul P─âm├óntului ?

Pentru c─â ├«nainte de a se ├«nv├órti ├«n jurul P─âm├óntului, ea se afl─â ├«n c├ómpul gravitațional al Soarelui, și, ├«ntr-o mișcare ce descrie o orbit─â complet─â, o dat─â se ├«ndreapt─â c─âtre Soare, dup─â care, pe cealalt─â parte a orbitei ├«n jurul P─âm├óntului, se dep─ârteaz─â de Soare.

Asta nu ar ├«nsemna c─â ar trebui s─â s─â fie observabil─â pe direcțiile de deplasare spre Soare o accelerație urmat─â ulterior de o decelerație
?

Eu, analizând cauzele pentru care acest lucru nu se întâmplă, am ajuns la alte concluzii.
Dar mai ├«nt├ói, aș vrea p─ârerile voastre.

Mai c─â m─â bate g├óndul s─â las tot deoparte și s─â m─â apuc de mișcarea ├«n c├ómp central a omuluidinlun─â.
Dar să vedem mai întâi răspunsurile voastre.
Poate m─â l─âmuresc ele, dac─â am fost suficient de explicit și se ├«nțelege ce vreau s─â spun.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 5585
Puncte : 32655
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Empty Re: Incertitudini asupra gravitației

Mesaj Scris de Bordan la data de Joi 18 Feb 2016, 16:49

@curiosul a scris: ├Äți fac o animație și discut─âm ..

Așteptam ... Smile

Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 2189
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Empty Re: Incertitudini asupra gravitației

Mesaj Scris de curiosul la data de Joi 18 Feb 2016, 20:24

Nu-i claritatea pe care mi-o doream, dar nu mai am timp s─â fac corecțiile necesare și sper s─â ├«nțelegi totuși.
Așadar...
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 QcHogdp
Mai mult sau mai puțin, principiul de funcționare al instrumentului este acesta prezentat ├«n st├ónga.
Animația este intenționat exagerat─â, desigur.
Conform TRG, valurile alea sunt deform─âri spațio-temporale care se propag─â ca niște unde și de asemenea, ├«n TRG, corpurile se mișc─â urm├ónd linia spațiului, iar ├«n funcție de viteza lor vor urma o anumit─â geodezic─â, lucruri pe care sigur le știi.
Linia aia roșie este lumina emis─â, iar cea neagr─â este cea reflectat─â care revine ├«napoi pe detector.
Interferometrul are dou─â brațe perpendiculare tocmai pentru ca traiectoria luminii s─â fie modificat─â diferit, ├«n funcție de direcția din care vin valurile, astfel ├«nc├ót s─â produc─â o interferenț─â, determinat─â de perioada de timp diferit─â necesar─â luminii s─â ajung─â pe detector.
Acesta este de fapt principiul interferometrului din experimentul MM, cu diferența c─â interferența care ar trebui s─â apar─â este cauzat─â de forma diferit─â a spațiului prin care trece lumina.
Din punct de vedere logic, în acord cu TRG, principiul este corect.
Și se pare c─â s-a detectat o interferenț─â, care ├«n mod normal nu apare.
Știm asta deja de la experimentul MM și toate celelalte asem─ân─âtoare, dar ei nu aveau la ├«ndem├ón─â tehnologia de ast─âzi, c─â poate ar fi observat și ei ceva și ar fi zis c─â-i eterul, c├ónd explicația poate la fel de bine s─â fie aceste unde gravitaționale.

Oricum, pentru mine este mai interesant cum de s-a stabilit c─â interfernța provine exact de la undele gravitaționale produse de g─âurile alea negere și nu din alt─â parte.

Nu m-am documentat, s-ar putea s─â greșesc și s─â fi interpretat greșit situația, iar dac─â cineva m─â corecteaz─â s─â iei ├«n calcul și ce spun ceilalți.
Eu ți-am spus doar ce-am ├«nțeles eu din discuțiile voastre și chiar și așa, ├«n acord cu TRG mie mi se pare logic și corect principiul folosit.
Acum, privind animația asta, vizualizezi mai bine ce-i cu valurile astea ?
├Änțelegi de ce este, sau cel puțin mi se pare, logic ?

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Sus In jos

Mesaj Scris de Bordan la data de Vin 19 Feb 2016, 06:12

@curiosul a scris: Și se pare c─â s-a detectat o interferenț─â ..

├Ämi pare r─âu de logica ta și de a celorlalți logicieni, dar aici ești pe teritoriul meu, al poeților, și n-am de g├ónd s─â te las s─â-ți faci de cap, e musai s─â joci dup─â muzica lui Einstein. Smile

ʺSpațiul și timpul sunt moduri ├«n care g├óndim nu moduri ├«n care tr─âim!ʺ, zice v─âru Einstein, iar curbura spațiu-timp este legat─â direct de masa-energia și impulsul materiei. Nu vorbim de un spațiu-timp absolut, ci de un spațiu-timp propriu fiec─ârei particule, unde apare o mas─â apare și un spațiu-timp ondulat. Acele unde gravitaționale produse de unirea celor dou─â g─âuri negre, n-au nimic de a face cu spațiu-timpul meu sau al t─âu, sau cum zice R─âzvan, nu afecteaz─â forța gravitațional─â a P─âm├óntului sau a noastr─â.

Pot s─â fiu deacord cu graficul t─âu ca interferenț─â electromagnetic─â, ca o electro-gram─â, cu unduirile spațio-temporale pe care le-ai desenat, deși ├«n realitate nu-s nic─âieri aceste unduiri, c─âci ├«n realitate nu-i spațiul și timpul, numai ├«n relativitate. Ba și curbat pe deasupra. Dar de la electro-grama desenat─â de tine la gravito-grama mai e puțin. De unde știi c─â undele m─âsurate nu-s o manifestare electromagnetic─â, fiindc─â electromagnetic au interferat?

Nu te ├«ntreb numai pe tine, ├«ntreb și m─â ├«ntreb, fiindc─â, culmea, eu chiar susțin c─â gravitația e o form─â de electromagnetism, și chiar caut s─â v─âd cum le ʺinterferezʺ. Putem g├óndi ├«n acest spațiu-timp relativ, putem jongla cu el filosofic sau poetic, dar de aici p├ón─â la rigorile științifice mai e de lucru. Eu accept c─â n-am ├«nțeles cum st─â treaba, dar nu pot accepta o logic─â f─âr─â de logic─â doar de dragul c─â dau bine la camere.

Pot s─â accept ușurința cu care vorbesc unii de unduiri spațio-temporale, dar s─â specifice c─â vorbesc doar din propriul spațiu-timp, care nu poate fi și al meu. Dac─â undele gravitaționale interfereaz─â cu cele electromagnetice, așa cum le-ai interferat tu, vreau s─â știu cum dau ce securea c├ónd tai lemne ca s─â p├ólp├óie becu. ┬á

Ințeles la io ce ziceam? Cum se cupleaz─â sarcina electric─â cu masa, fotonul cu gravitonul? C─â altfel nu-mi iese poezia ... Smile nu r├«meaz─â ...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Right_bar_bleue
Puncte : 16369

Sus In jos

Mesaj Scris de curiosul la data de Vin 19 Feb 2016, 06:57

C├ónd ai ├«ntrebat ce s─â scrii ca s─â ajungi ├«n bezna minții, Orakle a r─âspuns :

@orakle a scris:... un postac bine instruit in scoala vietii se da cu parerea in domenii pe care nu le stapaneste

Ce ți-am r─âspuns eu se cam ├«ncadreaz─â ├«n ce-a scris Orakle, dar eu ți-am spus doar p─ârerea mea.

Ca s─â fiu mai prudent ├«n afirmație, poate ar fi trebuit s─â m─â exprim cu dac─â...atunci...

Dac─â TRG este corect─â, atunci lumina se curbeaz─â și ea c├ónd trece printr-un spațiu curbat.
Dac─â se curbeaz─â, atunci interferometrul de la LIGO trebuie s─â detecteze ceva interferențe c├ónd vin valurile alea gravitaționale.
Pentru c─â, ├«n funcție de direcția din care vin spre cele dou─â brațe ale interferometrului, lumina se curbeaz─â diferit pe fiecare braț și va parcurge distanțe diferite dus-├«ntors.
În concluzie, dacă TRG este corectă, atunci principiul de la LIGO este corect fundamentat.

Eu atât pot să spun despre asta, Bordane.

C─â tu vorbești de electromagnetism ├«n gravitație și mai știu eu ce, nu pot fi dec├ót spectator la discuțiile tale cu ceilalți, subiectul m─â dep─âșește complet.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de curiosul la data de Vin 19 Feb 2016, 07:29

@Bordan a scris:Nu te ├«ntreb numai pe tine, ├«ntreb și m─â ├«ntreb, fiindc─â, culmea, eu chiar susțin c─â gravitația e o form─â de electromagnetism, și chiar caut s─â v─âd cum le ʺinterferezʺ.

Dar totuși, doar pentru curiozitatea mea,
cam cum vezi tu gravitația ca fiind o form─â de electromagnetism ?
Oric├ót de aberant ar fi, n-are importanț─â, discut─âm doar ├«ntre noi ca și ipotez─â.
Cum crezi tu c─â ar produce electromagnetismul aceast─â atracție a ┬ácorpurilor ?
C├ón afirmi așa ceva, un anumit scenariu fenomenologic trebuie s─â existe ├«n mintea ta, chiar dac─â ar putea fi greșit.

Cu ocazia asta, cine știe, poate ai șanse și ajungi ├«n bezna minții. Smile
S─â sper─âm c─â nu, iar p─ârerile tale dau idei colegilor de forum care se pricep la electromagnetism.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Vin 19 Feb 2016, 20:51

@curiosul a scris:
@Bordan a scris:Nu te ├«ntreb numai pe tine, ├«ntreb și m─â ├«ntreb, fiindc─â, culmea, eu chiar susțin c─â gravitația e o form─â de electromagnetism, și chiar caut s─â v─âd cum le ʺinterferezʺ.

Dar totuși, doar pentru curiozitatea mea,
cam cum vezi tu gravitația ca fiind o form─â de electromagnetism ?
Oric├ót de aberant ar fi, n-are importanț─â, discut─âm doar ├«ntre noi ca și ipotez─â.
Cum crezi tu c─â ar produce electromagnetismul aceast─â atracție a ┬ácorpurilor ?
C├ón afirmi așa ceva, un anumit scenariu fenomenologic trebuie s─â existe ├«n mintea ta, chiar dac─â ar putea fi greșit.

Cu ocazia asta, cine știe, poate ai șanse și ajungi ├«n bezna minții. Smile
S─â sper─âm c─â nu, iar p─ârerile tale dau idei colegilor de forum care se pricep la electromagnetism.
Incerc eu sa dau un raspuns. Si intr-un caz sau altul, avem de a aface cu interactiunea a doua entitati, care in cazul electromagnetismului se iau in considerare o propeietate a masei particulelor (o masa de ordinul 1), numita sarcina, iar in al doilea caz se ia in considerare , chiar masa (o masa de ordinul 2). In cazul maselor de ordinul 1, experimentele sunt mult mai concludente lucrand cu impulsurile lor, impulsuri prin care se exprima chiar sarcina electrica, in timp ce la masele de ordinul doi experimentele se efectueaza cu interactiuni gravitationale, care prin artificii matematice pot fi echivalate cu interactiuni electrice.
Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 2jd5ovs
Atasez aici un exemplu sumar de interactiune masica, si in paralel de interactiune pseudoelectrica in cazul unei planete Jupiter cu satelitul Ganimede sau intre Jupiter si Soare. Rezultatele interactiunii dau aceleasi forte prin ambele metode de calcul.

Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 33nhxja

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 9713
Puncte : 43409
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdat─â, nu m─â preocup─â nimic.

Sus In jos

Mesaj Scris de curiosul la data de Vin 19 Feb 2016, 21:55

Am cam ├«nțeles ce-ai vrut tu s─â faci cu calculele alea, dar cred c─â toți am vrea s─â știm fenomenologia.
Cum produce electromagnetismul atracția la nivelul planetelor ?
Care s─â fie mecanismul ?

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Sam 20 Feb 2016, 00:00

@curiosul a scris:Am cam ├«nțeles ce-ai vrut tu s─â faci cu calculele alea, dar cred c─â toți am vrea s─â știm fenomenologia.
Cum produce electromagnetismul atracția la nivelul planetelor ?
Care s─â fie mecanismul ?
Microcosmosul cu spatiul lui, si macrocosmosul cu spatiul lui. Mai bine zis sunt doua subspatii suprapuse in acelasi spatiu . Electromagnetismul este specific subspatiului microcosmic, care nu are legatura directa cu gravitatia, pentru ca aceasta caracterizeaza alt spatiu. Fenomenele sunt similare dar diferite ca natura.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 9713
Puncte : 43409
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdat─â, nu m─â preocup─â nimic.

Sus In jos

Mesaj Scris de Bordan la data de Sam 20 Feb 2016, 09:20

@curiosul a scris: .. cam cum vezi tu gravitația ca fiind o form─â de electromagnetism ?

Tu cam ce gravitație crezi c─â poate fi ├«n 99,999% c├ómpuri magnetice și electrice, at├ót c├ót este ├«n universul vizibil? S─â fim serioși, Curiosule! Smile

Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 99-999%25

http://www.plasma-universe.com/99.999%25_plasma

├Äns─âși ideea de und─â gravitațional─â e un nonsens, ca cea de g─âuri negre, dealtfel.
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de curiosul la data de Sam 20 Feb 2016, 09:33

@Bordan a scris:Tu cam ce gravitație crezi c─â poate fi ├«n 99,999% c├ómpuri magnetice și electrice, at├ót c├ót este ├«n universul vizibil? S─â fim serioși, Curiosule! Smile

Nu știu Bordane.
Am pus și eu o ├«ntrebare.
Spre exemplu, ├«n viziunea lui virgil_48, FOIP-ul ├«mpinge corpurile unul spre altul și produce apropierea lor, asta fiind explicația gravitației prin aceast─â teorie.

Dar în cazul electromagnetismului ce se întâmplă de se apropie corpurile ?
Asta aș fi fost curios s─â știu.
Pentru c─â spre exemplu, c├ómpul magnetic nu atrage orice corp, ├«ns─â gravitația atrage orice corp.
Deci este o diferenț─â din acest punct de vedere care pare c─â separ─â ├«ntr-un fel electromagnetismul de gravitație.
Sau cel puțin mai trebuie completat cu ceva c├ómpul electromagnetic ca s─â atrag─â orice, ca ├«n cazul gravitației.

Dar...zic și eu, or fi multe altele care trebuie luate ├«n calcul, nu numai c├ómpul magnetic.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de Bordan la data de Sam 20 Feb 2016, 16:05

@curiosul a scris: Asta aș fi fost curios s─â știu.

Nu ești prea curios? Smile

Se știe c─â ├«ntreaga structura a convingerilor actualei civilizații este construit─â pe o baz─â științific─â, un fapt dovedit științific devine automat și instantaneu o convingere. Majoritatea oamenilor ├«și ├«nchipuie c─â știu tot ce poate fi știut și au numai certitudini de viaț─â. De aceea, mulți nu vor s─â aud─â de ceva nou, susceptibil s─â pun─â sub semnul ├«ntreb─ârii viața lor liniștit─â bazat─â pe „convingeri de nezdruncinat”.

De 100 de ani de c├ónd a teoretizat Einstein deform─âri spațio-temporale, masa și impulsul, tot felul de energii și materii negre sau ├«ntunecate, g─âuri negre sau de vierme, antimaterii și alte dr─âcovenii, nu conteaz─â c─â habar nu avem ce-s alea dar nu poate fi altfel dec├ót așa. S-au dezvoltat tot felul de programe, de joburi și bani, pentru aceste confirm─âri, nu poate fi altfel, prostimea și aplaudacii aplaud─â orice vine din partea aia, fiindc─â altfel e ├«n joc tot putregaiul.

Toat─â materia cunoscut─â e constituit─â din dou─â feluri de cuarci și electronul. Le simplific─âm ca s─â le vedem mai bine, dar nu ne abatem de la drumul științei. Doi cuarci ʺuʺ și unul ʺdʺ formeaz─â protonul, și doi cuarci ʺdʺ și unul ʺuʺ formeaz─â neutronul, care ├«mpreun─â cu electronul formeaz─â ├«ntreaga materie pe care o cunoaștem.

Cuarcul ʺuʺ are masa m=2,4 Mev/c2 și sarcina electric─â 2/3, iar cuarcul ʺdʺ are masa m=4,8 Mev/c2 și sarcina electric─â -1/3. (Un electron volt, ʺ1evʺ, este o unitate de m─âsur─â pentru energie av├ónd ca valoare lucrul mecanic efectuat de un electron atunci c├ónd se deplaseaz─â ├«ntre dou─â puncte ├«ntre care este o diferenț─â de potențial (tensiune electric─â) de 1 volt.) Echivalarea masei cu energia este din formula lui Einstein, E=mc2. Un proton, de exemplu, ʺuudʺ, are sarcina electric─â +1, neutronul 0, iar electronul -1, pe ansamblu atomul de hidrogen, de exemplu, compus dintr-un proton, neutron și electron, fiind neutru dpdv electric.

Curentul electric e peste tot, cum am mai zis 99,999% din universul vizibil fiind plin de magnetism și electricitate. Mai mult, gradientul de potențial electric al atmosferei crește cu 100 V/m, ajung├ónd ├«n ionosfer─â, la 60-80 km ├«n sus, la 250 Kv.

Am mai zis eu c─â ar trebui s─â existe și ├«n Natur─â cel puțin formele de electricitate din organismul nostru: auz, v─âz, gust, miros și pip─âit, fiindc─â toate ajung ├«n final un semnal electric. Dar, dup─â p─ârerea mea, gravitația este o form─â de electrostatic─â, electromagnetismul fiind vibrația unei forțe electrostatice. Eu zic c─â aceste particule elementare ne țin legați de ʺoriginiʺ cu o forț─â instantanee la distanț─â direct proporțional─â cu energia cumulat─â a particulelor care ne compun.

Mai plastic exprimat, lumea noastr─â exterioar─â, material─â, este de fapt un univers electric ├«n care lumina este sursa tuturor lucrurilor pe care le percepem cu simțurile. ├Äns─â ├«n spatele s─âu st─â un univers magnetic (vidul, ├«ntunericul, anti-materia). O idee pe care o avem, o und─â a g├óndului ├«și are s─âlașul ├«n acest univers magnetic și este materializat─â, transportat─â de un fascicol de lumin─â, ├«n acest univers electric ├«n care noi exist─âm ca particule.

Din perspectiva universului nostru electric, ├«ntins ├«n spațiu și timp, universul magnetic este un fel de hiperspațiu, un c├ómp unificat dincolo de spațiu și timp, ├«n afara c─âruia toate undele g├óndului sunt transformate ├«n particule, coagulate apoi ├«n materie-energie datorit─â polariz─ârii.

Chiar dac─â e de bezna minții, o teorie elegant─â, așa cum este Natura ├«n splendoarea ei, eu o prefer ├«n fața tuturor coțc─âriilor așa zise științifice, care folosesc o gr─âmad─â de g─âuri din ├«ntunecimea prostiei unei științe care nu-și mai poate ascunde gunoiul dup─â uș─â.

Incertitudini asupra gravitației - Pagina 2 Images?q=tbn:ANd9GcSMNSEUP4UQkbamdiZSWvNNnqkModQvoXcdFF41m3lTkcwcmnteZA
Ar fi mai multe de spus, deși la mine ├«n dibl─â funcționeaz─â cum trebuie, c├ónd ajung s─â le exprim le pierd sensul ... Smile amu ├«i mai ad─âuga de la tine, poate iese ceva ...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de curiosul la data de Sam 20 Feb 2016, 18:22

@Bordan a scris:
Ar fi mai multe de spus, deși la mine ├«n dibl─â funcționeaz─â cum trebuie, c├ónd ajung s─â le exprim le pierd sensul ...

De multe ori p─âțesc și eu așa.
De aia cel mai bine m─â ├«nțeleg numai cu mine.
Un fel de ... m-am n─âscut de ziua mea.
Laughing

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 2 ├Änapoi  1, 2

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum