Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Astazi la 19:41

» Memoria și tendințele adictive
Scris de Bordan Astazi la 17:32

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Astazi la 12:04

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Astazi la 11:41

» Globalizarea
Scris de eugen Ieri la 17:10

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Ieri la 10:34

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 13:49

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Lun 25 Mar 2024, 09:24

» Pendulul
Scris de eugen Dum 24 Mar 2024, 11:22

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Vin 22 Mar 2024, 18:12

» Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
Scris de virgil Vin 22 Mar 2024, 17:34

» Matematica și fizica
Scris de CAdi Joi 21 Mar 2024, 13:19

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 19:35

» Fizica si Matematica
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 12:04

» Viitorul si pacea inca e in miinile noastre
Scris de Vizitator Lun 18 Mar 2024, 21:32

» E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
Scris de curiosul Lun 18 Mar 2024, 15:31

» Daci nemuritori
Scris de CAdi Lun 18 Mar 2024, 08:47

» Orbitarea - o miscare compusa
Scris de virgil_48 Dum 17 Mar 2024, 10:20

» Dialogul cu ChatGPT
Scris de Bordan Dum 17 Mar 2024, 07:47

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Sam 16 Mar 2024, 10:10

» Un dicționar incipient de termeni ai Fizicii elicoidale
Scris de Abel Cavaşi Vin 15 Mar 2024, 07:06

» Marea teorema a lui Fermat.
Scris de curiosul Joi 14 Mar 2024, 19:35

» Deplasarea spre rosu a galaxiilor
Scris de CAdi Lun 11 Mar 2024, 12:30

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Dum 10 Mar 2024, 13:50

» Stiinta oficiala si stiinta neoficiala
Scris de eugen Sam 09 Mar 2024, 12:57

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Joi 07 Mar 2024, 12:53

» Pompele de caldura- instalatii energetice ale viitorului ?
Scris de virgil Mar 05 Mar 2024, 18:41

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Ce este FOIP?
( 1 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 1 )


» Mesaj de la virgil în URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Viitorul si pacea inca e in miinile noastre
( 1 )


Top postatori
virgil (12129)
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 8 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_rcap 
CAdi (11780)
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 8 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_rcap 
virgil_48 (11133)
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 8 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 8 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 8 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_rcap 
curiosul (6509)
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 8 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_rcap 
Razvan (6162)
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 8 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 8 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 8 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_rcap 
eugen (3757)
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 8 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 8 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_rcap 
Pacalici
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 8 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_rcap 
CAdi
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 8 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_rcap 
curiosul
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 8 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_rcap 
Dacu
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 8 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_rcap 
Razvan
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 8 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_rcap 
virgil
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 8 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_rcap 
meteor
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 8 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_rcap 
gafiteanu
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 8 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_rcap 
scanteitudorel
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 8 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 8 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_rcap 
CAdi
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 8 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_rcap 
virgil
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 8 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_rcap 
curiosul
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 8 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_rcap 
eugen
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 8 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_rcap 
Bordan
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 8 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 8 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_rcap 
Forever_Man
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 8 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_rcap 
Razvan
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 8 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 8 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_rcap 
virgil_48
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 8 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_rcap 
eugen
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 8 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_rcap 
curiosul
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 8 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_rcap 
Bordan
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 8 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 8 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 24 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 24 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

CE ȘTIM?

+9
gafiteanu
omuldinluna
Abel Cavaşi
Razvan
virgil
eugen
virgil_48
Pacalici
Bordan
13 participanți

Pagina 8 din 21 Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 14 ... 21  Urmatorul

In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 8 Empty CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Vin 19 Sept 2014, 05:23

Rezumarea primului mesaj :

Putem contura ceea ce știm la ora actuală din universul ăsta? Putem ști ceea ce știm?

De exemplu e corect gândit așa?

Știm că materia obișnuită este cca 5%, și este formată din atomi care sunt goi 99%. Atomii la rândul lor sunt formați din diverse particule iar fiecare particulă are antiparticula ei.

Până aici, după voi, e corect? Sau dacă nu e corect, cum e corect, să știm ceea ce știm?
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 8 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos


CE ȘTIM?  - Pagina 8 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Pacalici Sam 16 Mai 2015, 07:23

Oameni rai ...peste tot... :-(

Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Numarul mesajelor : 5571
Data de inscriere : 21/08/2014

http://www.pacalici.com

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 8 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de virgil_48 Sam 16 Mai 2015, 07:44

scanteitudorel a scris:
Timp  de  cateva   luni  am  tot  incercat  sa prezint  anumite  lucruri  mai deosebite  in  stiinta  pe  acest  forum  dar  fara prea  mare   succes .

Dorule, la un succes mai mare nici nu te puteai astepta. Cu toti cautam
curiosi pe topicul cu transformatorul sa vedem ce progrese faci.
Ca nu intelegem noi de unde ar veni energia aceea, asta este alta
poveste, dar fa-l sa mearga si sa vezi cum vor curge explicatiile.

 Nu  am  fost  tratat  cu  rautate sau  in  batjocora,  asa  cum  am  fost  tratat in  mod  public  de  catre  un  membru  al  Revistei  Stiinta  si Tehnica.
Cred mai degraba ca te referi la un membru al forumului RST.


   Am  inteles  ca  este  mai  bine  sa  demonstrez  practic  ce  afirm , lucru  pe  care incerc  sa-l  fac  acum  construind  prototipul  inventiei  ,,Transformatorul  Energetic ".
Comentariul  din  Revista  Stiinta  si Tehnica am sa-l  postez in  cel  mai  scurt  timp .
Asta cu siguranta, cred ca daca prototipul tau va functiona, spre satisfactia
noastra, tot vor fi unii care vot cauta in el, sa gaseasca un pitic transpirat.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 11133
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 8 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Pacalici Sam 16 Mai 2015, 11:04

Draga Tudorele, asa cum ziceam, oameni rai peste tot! Da si tu ai oleaca de vina....Parca nu sti ca o astfel de afirmatie, trezeste toata rautatea si invidia din orice cercetator:

scanteitudorel a scris:In momentul de fata am descoperit modelul fizic prin care o forta de natura gravitationala, elastica , centrifuga sau magnetica sa poata fi transformata in energie cinetica pe timp nedeterminat.
 Trebuie sa te exprimi asa mai diplomat, cu multa grija sa nu sa prinda ei de la inceput, nu stiu cum sa zic, da poate au alti colegi de cercetare alte idei de cum ai putea sa exprimi fraza de mai  sus, ca sa nu trezeasca din prima invidie in mintea lor prea conservatoare...

Mult succes la realizarea practica, vorba lui virgil_48. Asta o sa ii lase muti de uimire si o sa vezi, ce ipocriti or sa fie dupa aceea. Unu nu o sa recunoasca ca a facut misto (in romana=glumit).
Deci nu pune la suflet si treci la treaba. Timpul nu asteapta!

Cu plecaciune, al dumneavoastra,
Pacalici
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Left_bar_bleue0 / 100 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 8 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19329
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 8 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de scanteitudorel Sam 16 Mai 2015, 11:20

virgil_48
Cred mai degraba ca te referi la un membru al forumului RST.
Nu ma pricep prea bine , dar stiu ca am postat un text imediat ce Revista de Stiinta si Tehnica a reaparut pe piata.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 8 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25182
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 8 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de scanteitudorel Sam 16 Mai 2015, 12:14

Pacalici a scris:.Parca nu sti ca o astfel de afirmatie, trezeste toata rautatea si invidia din orice cercetator:
Eu  nu  pot  concepe  asa  ceva .
Cred  ca  mai  multi colegi de  pe  acest  forum  mi-au  scris  ca  sunt suparat,  nervos atunci  cand  le  raspund . Gresit....  eu  ma  exprim  mai  direct si  nu  umblu  cu  fofarlica  cum  se  spune . Ce  am  in  gusa  si-n  capusa  ,  dar  nu  cu  rautate,  nu  cu  invidie ,  ba  dimpotriva  ma  bucur  de  succesul unui  om  de  stiinta  ,  fie  el mai mare  sau  mai  mic.  Nu  spun  ca  sunt  un mare  cercetator ,  dar  un  lucru  stiu  sigur  si  anume faptul   ca aceasta  activitate  necesita   un  foarte  mare efort intelectual . Prin  urmare   trebuie  sa  ma  bucur  si  de  succesul altora  , nu numai de al meu.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 8 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25182
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 8 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Sam 16 Mai 2015, 16:54

Până la urmă, vorba lui Socrate, nu poți învăța pe nimeni nimic, dacă respectivul nu vrea. Și tot așa, nu poți ajuta pe nimeni, numai pe tine, binele pentru tine poate fi dezastru pentru el.

Nu place la mulți ceea ce spun eu, că am ajuns o societate jumătate handicapați și jumătate îngrijitori de handicapați, dar eu îmi întăresc spusele, fiindcă așa suntem, sclavii propriei noastre tehnologii.
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 8 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 8 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de virgil_48 Sam 16 Mai 2015, 19:38

Bordan a scris:
Nu place la mulți ceea ce spun eu, că am ajuns o societate jumătate handicapați și jumătate îngrijitori de handicapați, dar eu îmi întăresc spusele, fiindcă așa suntem, sclavii propriei noastre tehnologii.
Tocmai când ma hotarsem si eu ca suntem o societate jumatate
hoti si jumatate paznici, bodyguarzi si politisti.     Laughing

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 8 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11133
Puncte : 43663
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 8 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de scanteitudorel Sam 16 Mai 2015, 20:18

Bordan a scris:

Nu place la mulți ceea ce spun eu, că am ajuns o societate jumătate handicapați și jumătate îngrijitori de handicapați, dar eu îmi întăresc spusele, fiindcă așa suntem, sclavii propriei noastre tehnologii.

virgil_48 a  scris:

Tocmai când ma hotarsem si eu ca suntem o societate jumatate
hoti si jumatate paznici, bodyguarzi si politisti.     Laughing

Iar  scanteitudorel  scrie :

Hot  nu  sunt , bodyguard  sau  politist, nu  pot sa  ma  fac  deoarece  am  ramas  cu o  deficienta  motorie  accentuata  la  membrul  inferior  stang  in  urma  epidemiei  de  poliomelita din anul 1957 .  Asa  ca ma  ocup  de  inventii  si  inovatii  si  poate   de   putina  stiinta  si  tehnica.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 8 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25182
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 8 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 17 Mai 2015, 06:47

scanteitudorel a scris:
Iar  scanteitudorel  scrie :
Hot  nu  sunt , bodyguard  sau  politist, nu  pot sa  ma  fac  deoarece  am  ramas  cu o  deficienta  motorie  accentuata  la  membrul  inferior  stang  in  urma  epidemiei  de  poliomelita din anul 1957 .  Asa  ca ma  ocup  de  inventii  si  inovatii  si  poate   de   putina  stiinta  si  tehnica.
Scuze, Dorule, am exagerat scriind jumatate - jumatate. Poate era
mai corect 1 / 3   -  1 / 3. Nu vom sti nicidata raportul real.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 8 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11133
Puncte : 43663
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 8 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Dum 17 Mai 2015, 17:16

Dăltuită în piatră vie, pe frontispiciul Templului din Delphi, o veche maximă spune: “HOMO NOSCE TE IPSUM”… (Omule, cunoaşte-te pe tine însuţi şi vei cunoaşte Universul şi Zeii.)

Ce știm de la alții cu timpul se destramă, cel mai mult durează până la dispariția noastră fizică. Ce știm de la alții poate fi încadrat la știință?
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 8 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 8 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Mar 19 Mai 2015, 20:13

Eu n-am nici un fel de problemă ca să recunosc că nu știu nimic, topicul ăsta l-am deschis tocmai în ideea asta, să vedem ce știm.

Fiindcă eu zic că nu știe nici unul nimic, ci doar imită ceva ce nu-i a lui. Smile
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 8 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 8 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de curiosul Mar 19 Mai 2015, 22:40

Ba stim maestre...
Dar tu de unde stii ca nu stii nimic ?
Sau doar stii ca tu nu stii nimic ?
Pai atunci ceva tot stii...

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 8 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 8 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Mier 20 Mai 2015, 06:08

curiosul a scris:Ba stim

Păi, eu de când tot aștept pe unul să-mi spună ce știe și găsesc doar driblinguri ... Smile

Poate îmi spui tu, un lucru clar pe care îl știi.

Maestre, zice ... Smile))
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 8 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 8 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 20 Mai 2015, 06:21

curiosul a scris:Ba stim maestre...
Dar tu de unde stii ca nu stii nimic ?
Sau doar stii ca tu nu stii nimic ?
Pai atunci ceva tot stii...
Este un paradox cunoscut? Cât reprezinta cunoasterea faptului ca nu
cunosti nimic, fata de toate cunostiintele existente pe care nu le cunosti?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 8 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11133
Puncte : 43663
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 8 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mier 20 Mai 2015, 08:44

Eu știu, de exemplu, teorema fundamentală a trigonometriei. Asta înseamnă „a ști”.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Left_bar_bleue9 / 109 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 8 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33823
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 8 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Mier 20 Mai 2015, 18:06

Abel Cavaşi a scris:Eu știu, de exemplu, teorema fundamentală a trigonometriei. Asta înseamnă „a ști”.

Ești sigur că o știi? Smile

Dacă nu erau alții înaintea ta care să stabilească limbajul mai știai ceva? Vezi că s-ar putea ca limbajul să fi apărut din lipsă de știință, nu din prea multă știință. Uită-te numai la matematica unei albine, de exemplu, fără nici un limbaj.

Și, apropo, există un unghi drept în natură, dacă tot vorbești de fundamente?
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 8 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 8 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mier 20 Mai 2015, 18:13

Bordan a scris:
Abel Cavaşi a scris:Eu știu, de exemplu, teorema fundamentală a trigonometriei. Asta înseamnă „a ști”.

Ești sigur că o știi? Smile
Sunt sigur că o știu. O știu mai bine decât știu albinele matematică. Ele chiar habar n-au de matematică. Ele sunt cele care nu știu, nu noi.

Dacă nu erau alții înaintea ta care să stabilească limbajul mai știai ceva?
Normal că mai știam, o mulțime de lucruri. Dacă nu era limbaj, îl făceam eu. Smile

Și, apropo, există un unghi drept în natură, dacă tot vorbești de fundamente?
Da, există. Poți demonstra contrariul? Smile
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Left_bar_bleue9 / 109 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 8 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33823
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 8 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Mier 20 Mai 2015, 18:28

Abel Cavaşi a scris: Sunt sigur că o știu.

Nu copia, atunci, limbajul altora, spune cu limbajul tău. Smile

Abel Cavaşi a scris: O știu mai bine decât știu albinele matematică.

Albinutele au rezolvat o problema matematica ce tine computerele ocupate cu zilele. Cercetatorii britanici au descoperit ca aceste insecte zboara pe cele mai scurte rute dintre flori chiar daca descopera plantele in ordine diferita.

Abel Cavaşi a scris: Poți demonstra contrariul?

Ție nu! Dar nici n-am nevoie ... ce am vrut să demonstrez am demonstrat. Smile
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 8 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 8 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mier 20 Mai 2015, 19:24

Bordan a scris:
Abel Cavaşi a scris: Sunt sigur că o știu.

Nu copia, atunci, limbajul altora, spune cu limbajul tău. Smile
Păi, nu există „limbajul tău”. Limbajul este o CONVENȚIE între oameni. Eu trebuie să vorbesc cu tine în limbajul cu care am convenit noi doi că mă vei înțelege.

Asta nu înseamnă că ele ȘTIU matematică. Dimpotrivă, NOI știm matematică, pentru că noi CONTROLĂM lumea înconjurătoare. Cu ajutorul a ceea ce știm, putem merge pe Lună. Albinele nu vor putea asta nici peste un milion de ani.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Left_bar_bleue9 / 109 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 8 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33823
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 8 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Joi 21 Mai 2015, 05:58

Abel Cavaşi a scris:Limbajul este o CONVENȚIE între oameni.

Păi io ce spun, că limbajul a apărut nu pentru că noi am știut să comunicăm, ci pentru că n-am știut.

Tu ești sigur că cei cei care l-au fixat în convenția asta l-au fixat bine? Iar permutările și combinațiile pe care le faci cu literele și numerele altora poate să însemne creație? Ia gâni-te un pic ... Smile Că tu te joci în convențiile astea ca și cum ar fi ale tale ...

Abel Cavaşi a scris:Cu ajutorul a ceea ce știm, putem merge pe Lună.

Ești sigur? Smile

Eu cu astea nu vreau să-ți demonstrez nimic ție, ci doar să te fac să gândești cu capul tău, nu cu a altuia. Poți gândi cu capul tău?

Sau să te întreb altfel, că nu cred că-s eu clar: dacă tu ești unic în universul ăsta, de ce crezi că CONVENȚIA stabilită de alții ar fi valabilă și pentru tine?
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 8 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 8 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Joi 04 Iun 2015, 16:56

Să lămuresc mai bine ceea ce vreau să zic, iar după aia, dacă sunteți sau nu deacord cu mine, e treaba voastră.

Să explic de ce zic eu că limbajul literar și matematic a apărut atunci când oamenii nu s-au mai înțeles intuitiv, când deja s-au îndepărtat de Natură, au rupt legăturile cu originea lor.

Am mai povestit eu că am avut norocul să cresc la țară cu bunici care nu scoteau o vorbă zile întregi, eu fiind acela care mai tulburam liniștea. Bunica știa toate plantele medicinale, care pentru ce boli sunt, iar când o întrebam de unde știe îmi zicea că de la bătrânul de sus. Mă rog, atunci nu prea am băgat în seamă treaba asta, dar mai târziu am început să-mi pun întrebări.

Și una dintre întrebări a fost, ʺde unde știa vaca care iarbă e bună și care e otrăvitoare?ʺ, fiindcă erau și ierburi care mâncate o puteau omorî, pe care le ocolea și le dădea la o parte cu limba. Dar mai târziu, după raiduri prin fizica cuantică, cu legături din tot și toate, cu aceeași electroni din noi vibrând printre petale moi, vibrând în glastra din fereastră și-n toată galaxia noastră, au apărut primele posibile răspunsuri la știința bunicii cu plantele medicinale, după ce am legat de mai multe date cunoscute.

Intuiția, care pentru noi acum a dispărut, pentru ei era o bază la fel ca gândirea. În universul ăsta totul e mișcare, totul e vibrație, totul e rezonanță între un emițător și un receptor. O plantă vibrează pe frecvența unui organ, iar bunica simțea această rezonanță, știind instinctiv pentru ce e bună planta aia, simțind de fapt planta. Tot așa știa și ciupercile și orice informație de care avea nevoie din universul ăsta. Mă minunam de multe ori de știința lor, care fără radio sau televizor știau vremea mai bine decât televizorul.

Sigur, pentru mulți dintre noi acest instict, această intuiție, nu poate exista, e încadrată la bezna minții. Dar cum în universul ăsta e posibil nu numai ce ne putem imagina, dar chiar și ceea ce nu ne putem imagina, e posibil și imposibilul. Iar, după mine, intuiția sau simțirea, e o forță pe care am pierdut-o sau am transferat-o tehnologiei. Simțurile ne sunt acum atrofiate.  

Și mă întorc la limbajul vorbit și scris. Societățile vechi, de acum 6-7 mii de ani, cum a fost societatea Cucuteni cu cultul zeiței-mamă, se înțelegeau fără cuvinte, doar intuitiv. Cine are de gând să râdă de ceea ce nu percepe s-ar putea să devină idiot, dar căutând prin sertarele bunicii de o astfel de societate dai.

Că suntem suflete materializate, energii condensate la frecvența materiei, nu materii însuflețite, nu e o noutate, materia fiind o consecința a energiei. Cu alte cuvinte, materia fără energie nu poate exista, cum nu poate exista viața în huma omului fără suflet. Dar ca să percepem energia mai subtilă care ne pune în mișcare materia numită trup, trebuie să ne cunoaștem și să ne controlăm trupul, să ne golim mintea de toate bruiajele materiale și abia atunci putem ajunge la vibrația mai subtilă a informației universale, când putem accesa această informație.

Societățile spirituale din vechime aveau acces instantaneu la orice tip de informație, de aia nu aveau nevoie de limbajul vorbit sau scris. Cum zicea bunicul meu, care a trăit și a murit la lumina lămpii cu petrol, că cu cât ne iluminăm în exterior cu atât ne întunecăm în interior. Cu tehnologia de acum am rupt orice legătură cu natura, neuronii nu-i mai folosim pentru soluții naturale pentru noi, ci pentru soluții artificiale din sistemele care ne conduc. Ne batem capul cum să luăm împrumut de la bancă, nu cum să facem să nu mai cheltuim.

Până la urmă, cum am mai tot spus, singura știință care rămâne în picioare, e știința de noi inșine, fiecare să ne găsim locul în timp, să găsim vibrația pe scala timpului, locul în această turmă. Nu locul pe care te pune tata sau socru, sau diplomele obținute prin dos, ci locul pe care ți-l cere inima ta, sufletul, simțurile sau intuiția echilibrate cu gândurile curate. Că orice ai face în lumea asta, dacă nu faci din inimă, faci degeaba.

Știm că ne naștem și știm că murim, procese independente de vrerea noastră. Nici unul n-am cerut să ne naștem, și prea puțini cerem să murim. Ne naștem inconștienți, ne trezește cumva și ne conștientizează sistemul, ținem de conștiența asta cu dinții, ca tot inconștienți să mergem de unde am venit, cu întreaga știință însușită de la alții.

Dar întreaga știință nu ne ajută să dăm răspunsuri la problemele esențiale ale vieții, cele existențiale. Ce e viața, ce e moartea, ce e soarta? Tot ceea ce știm nu știm noi de fapt, știu alții care vor să știm asta. Personal dacă știe careva ceva nu poate spune, fiindcă nu corespunde cu a altuia, fiindcă suntem unicați. De aceea cine vorbește nu știe ce vorbește, iar cine știe nu spune, că nu are cui.
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 8 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 8 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de curiosul Sam 06 Iun 2015, 00:55

Dar tu de unde stii toate astea, Bordane ?
Am citit un pic si ce-ai mai scris in subiectul cu ...bogatii si nu numai.

Dar prin ce sistem de valori trebuie analizat ce scrii  tu ?

De ce e bine ce e bine ?
De ce stim ceea ce stim ?

Cine stabileste, si cum, ca ceea ce tot povestiti voi si prin subiectul cu romanii si stiinta este corect interpretat ?

Deci ce stim, Bordane ?
Stii ce stim, Bordane ?
Ceea ce vrem sa stim, ceea ce am invatat si ne-am obisnuit sa stim...sa fim si sa gandim.

Toate filtrate printr-un sistem de valori.
Nu ne putem separa de ceea ce ni se impune de catre societate asa cum nu ne putem separa noi de noi insine.

Intreaba-te numai:

De ce fac ceea ce fac ?

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 8 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 8 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Sam 06 Iun 2015, 06:12

curiosul a scris:Dar tu de unde stii toate astea, Bordane ?

Păi eu ți-am spus că nu știu nimic.

Nu știu ce-i spațiul, timpul, materia, energia, mișcarea, viața, soarta, moartea ... cu alte cuvinte, nimic. Nici măcar cum mă cheamă fără buletin în jeb ...

Dar eu aștept deșteptul care să mă lămurească că-s prost! Ințelegi la io? Smile
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 8 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 8 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Dum 07 Iun 2015, 09:04

curiosul a scris:Deci ce stim, Bordane ?
Stii ce stim, Bordane ?

Cine vrea să știe, știe că nu știe, iar cine nu vrea să știe, ăla le știe pe toate.

Nu știm ce știm! Smile
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 8 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 8 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de curiosul Dum 07 Iun 2015, 17:25

Bordane,

trebuie sa mai intelegi un lucru.
Fiecare are adevarul sau.
Tu stii ca nu stii numic.
Eu stiu ca stiu ceva.

Stiu ceea ce percep si stiu ca ceea ce percep interpretez intr-o maniera proprie. Stiu asta.
Carevasazica ceva, ceva tot stiu.

In esenta, tu nu esti de acord cu ceva, dar, ai dreptate, nu prea stii sa spui ce nu-ti convine.

Citindu-ti mesajele am cam inteles ce nu-ti convine tie, dar sunt sigur ca si tu stii ce stii.

Accepta-i si pe cei care nu se pricep la poezii, daca intelegi ce vreau sa zic.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 8 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 8 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Lun 08 Iun 2015, 05:43

curiosul a scris:Fiecare are adevarul sau.

Eu de când tot bat din gură că fiecare are adevărul său. Și după cea mai elementară logică acest adevăr, relativ la individ, nu-l poți impune nimănui, fiind doar al tău. Ce model să ai atunci și pe cine?

Einstein, zice că spațiul și timpul sunt relative, le vede fiecare prin propriul sistem de valori, iar viteza luminii e absolută. Eminescu zice că totul e relativ, viteza luminii fiind absolută datorită limitărilor noastre materiale. Deci, până la urmă, ce-i palpabil și măsurabil, totul e relativ. Asta știm, că vedem că se degradează și se dărâmă tot ce înseamnă materie.

Iar dincolo de materie nu știm cum zboară nici lumina, nici simfonia.
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 8 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 8 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Lun 08 Iun 2015, 06:45

Bordan a scris:Eu de când tot bat din gură că fiecare are adevărul său.
Ăla nu mai este adevăr. Adevărul este obiectiv, prin definiție. Dacă n-am ști nimic, nici n-am realiza nimic. Deci, prin reducere la absurd, știm o mulțime de lucruri.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Left_bar_bleue9 / 109 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 8 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33823
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 8 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Mier 10 Iun 2015, 18:44

Adevărul e că nu-i, fiecare cu al lui. Smile

Ceea ce știm nu știm dacă știm bine și nici dacă drumul pe care mergem e bun sau rău. Iar realizările se duc repede pe apa sâmbetei.
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 8 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 8 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Joi 13 Aug 2015, 19:23

Abel Cavaşi a scris:Dacă n-am ști nimic, nici n-am realiza nimic. Deci, prin reducere la absurd, știm o mulțime de lucruri.

Aici vorbești în numele tău sau în numele umanității, ca să știu cui să răspund. Smile
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 8 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 8 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Joi 13 Aug 2015, 23:37

Consider că este valabil și din punctul meu de vedere și din cel al umanității.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Left_bar_bleue9 / 109 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 8 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33823
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 8 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Vin 14 Aug 2015, 18:24

A zis odată cineva că ceea ce știm știm bine.

Eu am mai întrebat p-aici că știm ce știm, sau doar credem că știm? Că literele alfabetului, cuvintele compuse din ele, numerele sau combinațiile de numere nu le-am inventat nici unul dintre noi, ci doar le-am copiat. Deci ceea ce știm nu știm noi.

Dacă n-am ști nimic nici n-am realiza nimic ... dar ceea ce realizăm le realizăm bine, oare? Tot felul de programe, care mai de care mai sofisticate, se duc pe apa sâmbetei. Și asta nu numai la noi ...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 8 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 8 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Razvan Sam 15 Aug 2015, 07:59

Bordan a scris: Că literele alfabetului, cuvintele compuse din ele, numerele sau combinațiile de numere nu le-am inventat nici unul dintre noi, ci doar le-am copiat.
Nu le-am copiat, Bordan, că dacă doar le copiam habar nu aveam ce reprezintă. Cel puţin, în ceea ce mă priveşte, pot să afirm cu certitudine că literele alfabetului le-am învăţat! La fel şi cu matematica şi mai ales cu fizica asta care îi omoară pe câte unii! Probabil că doar au copiat-o, n-au şi învăţat-o!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 8 Left_bar_bleue9 / 109 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 8 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33078
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 8 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 21 Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 14 ... 21  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum