Ultimele subiecte
» Eterul frânează corpurile, ori ba?
Scris de virgil_48 Ieri la 23:12

» Ce este un foton ?
Scris de negativ Ieri la 22:04

» In ce consta campul electric?
Scris de negativ Ieri la 15:37

» Legi de conservare
Scris de virgil_48 Ieri la 08:48

» Ce este sarcina ?
Scris de virgil Joi 22 Iun 2017, 21:02

» Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor.(secțiunea 4)
Scris de virgil_48 Joi 22 Iun 2017, 19:02

» Lucrul mecanic - definitie si exemple
Scris de virgil Mier 21 Iun 2017, 07:19

» Ce este TIMPUL?
Scris de negativ Lun 19 Iun 2017, 07:20

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Dum 18 Iun 2017, 22:04

» Care este diferenta dintre radiatiile electromagnetice naturale si cele artificiale produse de oscilatori?
Scris de negativ Sam 17 Iun 2017, 09:00

» Free energy
Scris de virgil_48 Vin 16 Iun 2017, 11:52

» VA INFORMAM
Scris de scanteitudorel Joi 15 Iun 2017, 07:53

» Tubul Venturi
Scris de scanteitudorel Joi 15 Iun 2017, 07:49

» Critica atractiei gravitationale
Scris de virgil_48 Joi 15 Iun 2017, 07:03

» Bubuitura de la Galati
Scris de scanteitudorel Lun 12 Iun 2017, 16:50

» PROFILUL CERCETATORULUI...
Scris de eugen Dum 11 Iun 2017, 18:52

» Ce vă nemulțumește pe forum?
Scris de mm Dum 11 Iun 2017, 15:38

» Salonul universal din Kazahstan
Scris de scanteitudorel Sam 10 Iun 2017, 20:58

» Fenomene asimetrice
Scris de eugen Sam 10 Iun 2017, 09:49

» Cauzele rezultatului negativ al experientei lui Michelson.
Scris de virgil_48 Joi 08 Iun 2017, 16:34

» Stiinta oficiala si stiinta neoficiala
Scris de virgil_48 Mier 07 Iun 2017, 19:33

» Eterul, eterul
Scris de WoodyCAD Mar 06 Iun 2017, 16:04

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de Pacalici Lun 05 Iun 2017, 12:28

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Sam 03 Iun 2017, 19:41

» Alți pași spre viitorul Fizicii
Scris de virgil_48 Vin 02 Iun 2017, 18:09

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de virgil_48 Joi 01 Iun 2017, 21:01

» Despre energie și (in)dependența acesteia de DIRECȚIA vitezei
Scris de virgil_48 Joi 01 Iun 2017, 18:40

» Despre abolirea discrepanței dintre bogați și săraci
Scris de virgil Joi 01 Iun 2017, 11:41

» LA MULTI ANI!
Scris de Pacalici Joi 01 Iun 2017, 08:58

» Salarii in Romania - scara valorilor....
Scris de virgil_48 Mier 31 Mai 2017, 17:43

Top postatori
virgil (7969)

CAdi (7381)

Abel Cavași (6325)

Razvan (5549)

gafiteanu (5465)

Pacalici (5087)

virgil_48 (4920)

curiosul (4738)

scanteitudorel (3621)

omuldinluna (2728)

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavași

Pacalici

curiosul

CAdi

Razvan

Dacu

meteor

scanteitudorel

virgil

WoodyCAD

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil

virgil_48

negativ

Adrian Gheorghe

Pacalici

mm

eugen

scanteitudorel

cris

WoodyCAD

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil

virgil_48

negativ

Adrian Gheorghe

cris

WoodyCAD

theMisuser

Abel Cavași

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Spune și altora
Cine este conectat?
In total sunt 6 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 6 Vizitatori :: 2 Motoare de cautare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectati a fost de 49, Dum 20 Mar 2011, 14:29

Aproape de un corp ușor, ori departe de un corp masiv?

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Aproape de un corp ușor, ori departe de un corp masiv?

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Vin 09 Ian 2015, 20:39

Rezumarea primului mesaj :

Există vreo experiență în câmp gravitațional prin care un observator (aflat într-un lift mic) ar putea determina (deci, prin metode LOCALE) dacă se află aproape de un corp ușor sau departe de un corp masiv?
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Se încadrează în topic :
9 / 109 / 10
Demonstrează ce spune :
9 / 109 / 10
Răspunde la întrebări :
9 / 109 / 10
Se exprimă clar :
9 / 109 / 10
Binevoitor :
9 / 109 / 10
Disciplinat :
9 / 109 / 10
Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
Experimentator<Teoretician :
9 / 109 / 10
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 6325
Joburi/Distractii : Meditația
Stare de spirit : Foarte optimist
Puncte : 21739
Reputație comunitate : 841
Reputație de la fondator : 0
Gânduri : -Acest forum este una dintre marile noastre comori.
-Promovez Fizica elicoidală și abolirea (sau măcar limitarea) PRIN LEGE a discrepanței nesimțite dintre bogați și săraci.
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale, pe care s-o poată înțelege orice tutuluc. De exemplu, mă tentează să studiez mai aprofundat Sistemul Solar pentru a folosi datele despre acesta în construirea noii Fizici și pentru a le putea arăta astfel tutulucilor cum rezultă "constanta" gravitației în funcție de alte constante ale Fizicii.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Re: Aproape de un corp ușor, ori departe de un corp masiv?

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Mier 14 Ian 2015, 06:11

@Razvan a scris:Universul satisface condiția de BH, din moment ce a apărut dintr-o singularitate primordială. Cu precizarea că în cazul universului orizontul de eveniment este la infinit, iar singularitatea există întotdeuna în trecutul său.
Un eventual călător ce ar trece de OE al unei BH supermasive, până să înceapă să simtă efectele mareice, nu-și va da seama că a depășit ceea ce un observator extern sesizează ca fiind OE; el va vedea orizontul său, îngustându-se din ce în ce, iar singularitatea pentru el se va afla întotdeuna în viitorul său.
Povestea asta frumoasă ar contraveni principiului enunțat aici, deoarece, oricât de mic ar fi liftul, la un moment dat el ar fi „tăiat în două” de către suprafața perfectă (deci, infinit de subțire) a orizontului. În acest caz, observatorul din lift ar putea găsi deosebiri între partea de lift care se află în afara orizontului și partea de lift care se află sub orizont, acest lucru fiind interzis de acest principiu.

Așadar, ori nu e bun acest principiu, ori nu există niciun orizont al găurilor negre.

Abel Cavași
Fondator
Fondator

Sus In jos

Mesaj Scris de Pacalici la data de Mier 14 Ian 2015, 06:30

Imi si imaginez, ce sexy trebuie sa fie sa ai picioarele in gaura si capul in afara ei. Trece orizontul , la fix prin burta. Cred ca furnica in pozitia asta.

Pacalici
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 5087

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Mesaj Scris de curiosul la data de Mier 14 Ian 2015, 06:38

@Abel Cavași a scris:Din, păcate, văd că pe blog mi-au dispărut formulele din articol, așa că a rămas doar textul.

Dar, în esență, supraaccelerația este DERIVATA ÎN RAPORT CU TIMPUL A ACCELERAȚIEI, așa cum accelerația este derivata în raport cu timpul a vitezei.

Mi-ar prinde bine formulele tale ca să văd cum ai conceput teoretic această supraccelerație, pentru că am încercat și eu să construiesc niște formule și aș fi vrut să consult un pic ceea ce ai gândit și tu. Pe internet nu găsesc nimic altceva despre supraccelerație.

Mai mult, tu, ca și Răzvan de altfel în subiectul cu probleme de mecanică, sunteți de părere că este derivata în raport cu timpul, în timp ce eu am gândit-o ca fiind derivata în raport cu distanța.
Pentru că în cazul câmpului gravitațional pare să fie mai plauzibil așa.
Să-ți explic și de ce cred eu că ar fi mai corect așa.

Un corp în cădere liberă în câmp gravitațional pare să nu aibă o accelerație uniformă, ci mai degrabă o variație uniformă a accelerației în funcție de distanța dintre corpurile care se atrag.
Știm că forța gravitațională, așa cum susțin și concluziile tale cu liftul, este mai mare dacă distanța dintre corpuri este mai mică și invers.
Deci apare o variație a forței gravitaționale cauzată de variația distanței dintre corpuri.
În cazul câmpului gravitațional, forța produce accelerarea corpului, iar această variație a forței determină variația accelerației producând această supraccelerație despre care vorbim.
Însă, tot repet, în cazul câmpului gravitațional, aceste variații depind de distanță, ceea ce mă face să cred că supraccelerația în câmp gravitațional este derivata în raport cu distanța și nu cu timpul.

Este corect cum am gândit ?
Crezi că poți să găsești pe undeva ceva din formulele pe care le-ai construit vis-a-vis de această supraccelerație ?

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
10 / 1010 / 10
Demonstrează ce spune :
10 / 1010 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
10 / 1010 / 10
Binevoitor :
9 / 109 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10
Numarul mesajelor : 4738
Puncte : 27370
Reputație comunitate : 1477
Reputație de la fondator : 59
Mesaj de la fondator : Utilizator extrem de apreciat care se implică bine în multe subiecte. Citesc cu bucurie ceea ce scrie.

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Mier 14 Ian 2015, 07:42

Eu am scris acolo despre supraaccelerație folosindu-mă de triedrul lui Frenet, așa că nu este prea relevant pentru ceea ce vrei tu. Tu vrei următoarea relație

Această relație îți face legătura între derivata în raport cu timpul a accelerației (care este tocmai supraaccelerația) și derivata în raport cu distanța a accelerației.
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Se încadrează în topic :
9 / 109 / 10
Demonstrează ce spune :
9 / 109 / 10
Răspunde la întrebări :
9 / 109 / 10
Se exprimă clar :
9 / 109 / 10
Binevoitor :
9 / 109 / 10
Disciplinat :
9 / 109 / 10
Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
9 / 109 / 10
-Promovez Fizica elicoidală și abolirea (sau măcar limitarea) PRIN LEGE a discrepanței nesimțite dintre bogați și săraci.
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale, pe care s-o poată înțelege orice tutuluc. De exemplu, mă tentează să studiez mai aprofundat Sistemul Solar pentru a folosi datele despre acesta în construirea noii Fizici și pentru a le putea arăta astfel tutulucilor cum rezultă "constanta" gravitației în funcție de alte constante ale Fizicii.

Sus In jos

Mesaj Scris de Pacalici la data de Mier 14 Ian 2015, 08:29

Eu unul de "supraaceleratie", nu am auzit pana acum.
Derivata in raport cu timpul a acceleratiei este o functie care ne poate indica daca un corp are acceleratia constanta deci functia este egala cu 0 in timp, daca corpul decelereaza , functia are valoare negativa sau corpul accelereaza cand functia are valoare pozitiva. Si atat. Felicitari pentru introducerea de termeni noi , neomologati in lumea stiintifica.O cautare pe google returneaza la cuvantul cheie "supraacceleratie" , pe Abel Cavasi in www.astronomy.ro forum.

lol! lol! lol!

Vrei glorie cu tot dinadinsul.Imi plac oameni consecventi.

Un exemplu de "superacceleratie " din pacate , nu de la "taranul cu Masseratti" Cool , de la alt taran cu Dacia:

Pacalici
Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
4 / 104 / 10
Demonstrează ce spune :
3 / 103 / 10
Răspunde la întrebări :
7 / 107 / 10
Se exprimă clar :
5 / 105 / 10
Binevoitor :
3 / 103 / 10
Disciplinat :
4 / 104 / 10
Mulțumit de forum :
0 / 100 / 10
5 / 105 / 10
Prenume : Pacalescu
Stare de spirit : Stau si ma minunez la fiecare postare....
Puncte : 10814
Reputație comunitate : 335
Reputație de la fondator : 26
Mesaj de la fondator : Utilizator răutăcios și batjocoritor, invidios pe libertatea de exprimare de pe acest forum. De multe ori minte cu nerușinare. Caută nod în papură și blamează cu orice ocazie. Cu atacurile sale ironice a reușit să ademenească o "gașcă" de oameni slabi, avizi de hlizit, care au încercat să-i semene.
Gânduri : Fondator de forum răutăcios și batjocoritor, invidios pe libertatea de exprimare a colegilor de pe acest forum. De multe ori minte cu nerușinare. Caută nod în papură și blamează cu orice ocazie.
La indemnul acestui fondator, care produce pe forum multe ABELATII, si care ne-a recomandat sa nu mai "fatam", am inceput sa ma simt din ce in ce mai fizicianca.

In acest forum Reputatie de la Comunitate este o chestie distractiva, data de Admin, nu de Comunitate. Este modul sau democratic de a vedea in spirit comunist lucrurile (adica numai seful partidului are dreptate...si are dreptate! Cine e cel mai capabil in acest Forum???? Fondatorul, evident. Destept, frumos si mai ales, devreme acasa).

Obiective curente : „Voi lupta până la ultima mea picătură de sânge ca să ai dreptul să nu fii de acord cu mine!”
Gata mi-am scris testamentul:
http://cercetare.forumgratuit.ro/t1179p570-ce-va-nemulumete-pe-forum#84081

Sper sa nu fie sters cum se procedeaza de obicei. Am copie ;-)

Sus In jos

Mesaj Scris de Razvan la data de Mier 14 Ian 2015, 09:00

@Abel Cavași a scris:Povestea asta frumoasă ar contraveni principiului enunțat aici, deoarece, oricât de mic ar fi liftul, la un moment dat el ar fi „tăiat în două” de către suprafața perfectă (deci, infinit de subțire) a orizontului. În acest caz, observatorul din lift ar putea găsi deosebiri între partea de lift care se află în afara orizontului și partea de lift care se află sub orizont, acest lucru fiind interzis de acest principiu.
De unde rezultă asta? Observatorul din lift nu simte nimic deosebit la trecerea sa prin OE al unei GN supermasive. Mă refer aici în mod special la GN supermasive, deoarece acolo OE este suficient depărtat pentru a nu apărea întâi efectele mareice.
OE există pentru un observator extern. Din moment ce SR-ul atașat observatorului extern se deplasează odată cu acesta spre, la, sau în interiorul OE, observatorul se află tot într-un SR inerțial. Mișcarea accelerată într-un câmp gravitațional este o mișcare rectilinie uniformă pe o geodezică curbă în spațiu-timp.
Efectele mareice apar când curbura se accentuează sesizabil pe distanțe suficient de mici.
Citește mai atent ce am scris.
Cu alte cuvinte, dacă un observator trece prin OE cu picioarele spre gaură, el își va vedea tot timpul adidașii.

@ Pacalici:
Abel se referă la termenul de jerk din engleză. Traducerea cu supraaccelerația presupun că-i aparține, în română n-am găsit echivalent; poate "smucitură" sau "șoc". Totuși supraaccelerație mi se pare un termen mai potrivit.

Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
9 / 109 / 10
Demonstrează ce spune :
8 / 108 / 10
Răspunde la întrebări :
9 / 109 / 10
Se exprimă clar :
8 / 108 / 10
Binevoitor :
4 / 104 / 10
Disciplinat :
4 / 104 / 10
Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
10 / 1010 / 10
Numarul mesajelor : 5549
Joburi/Distractii : www.Zooniverse.org, Astrofizica, Arta Fotografică
Puncte : 23719
Reputație comunitate : 486
Reputație de la fondator : 50

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil_48 la data de Mier 14 Ian 2015, 09:16

@Razvan a scris:
@ Pacalici:
Abel se referă la termenul de jerk din engleză. Traducerea cu supraaccelerația presupun că-i aparține, în română n-am găsit echivalent; poate "smucitură" sau "șoc". Totuși supraaccelerație mi se pare un termen mai potrivit.
Si pentru a produce supraacceleratie este nevoie de supraforta?
Pentru smucitura sau șoc, dece nu este bun impuls? Sunt niste
impulsuri mai puternice?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
10 / 1010 / 10
Demonstrează ce spune :
10 / 1010 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
10 / 1010 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10
Numarul mesajelor : 4920
Puncte : 18356
Reputație comunitate : 351
Reputație de la fondator : 54
Mesaj de la fondator : Utilizator foarte apreciat pentru concepția sa originală.

Sus In jos

Mesaj Scris de Pacalici la data de Mier 14 Ian 2015, 09:22

@Razvan a scris:@ Pacalici:

Incerci sa ii gasesti o scuza?
Pacalici
Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
4 / 104 / 10
Demonstrează ce spune :
3 / 103 / 10
Răspunde la întrebări :
7 / 107 / 10
Se exprimă clar :
5 / 105 / 10
Binevoitor :
3 / 103 / 10
Disciplinat :
4 / 104 / 10
Mulțumit de forum :
0 / 100 / 10
5 / 105 / 10
Mesaj de la fondator : Utilizator răutăcios și batjocoritor, invidios pe libertatea de exprimare de pe acest forum. De multe ori minte cu nerușinare. Caută nod în papură și blamează cu orice ocazie. Cu atacurile sale ironice a reușit să ademenească o "gașcă" de oameni slabi, avizi de hlizit, care au încercat să-i semene.
Gânduri : Fondator de forum răutăcios și batjocoritor, invidios pe libertatea de exprimare a colegilor de pe acest forum. De multe ori minte cu nerușinare. Caută nod în papură și blamează cu orice ocazie.
La indemnul acestui fondator, care produce pe forum multe ABELATII, si care ne-a recomandat sa nu mai "fatam", am inceput sa ma simt din ce in ce mai fizicianca.

In acest forum Reputatie de la Comunitate este o chestie distractiva, data de Admin, nu de Comunitate. Este modul sau democratic de a vedea in spirit comunist lucrurile (adica numai seful partidului are dreptate...si are dreptate! Cine e cel mai capabil in acest Forum???? Fondatorul, evident. Destept, frumos si mai ales, devreme acasa).

Obiective curente : „Voi lupta până la ultima mea picătură de sânge ca să ai dreptul să nu fii de acord cu mine!”

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Mier 14 Ian 2015, 09:27

Răzvan, e vorba de observator aflat ÎN REPAUS față de centrul sursei.
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Se încadrează în topic :
9 / 109 / 10
Demonstrează ce spune :
9 / 109 / 10
Răspunde la întrebări :
9 / 109 / 10
Se exprimă clar :
9 / 109 / 10
Binevoitor :
9 / 109 / 10
Disciplinat :
9 / 109 / 10
Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Razvan la data de Mier 14 Ian 2015, 14:26

Dacă observatorul din lift stă în repaus chiar pe orizontul de eveniment, cu siguranță nu-și va mai vedea adidașii.  Smile
Însă situația de a se afla în repaus este mult forțată, ca să nu spun imposibilă. Gândește-te numai cu ce forță ar trebui să acționezi împotriva forței de atracție, pentru a stabiliza un corp pe orizontul de eveniment, din moment ce nici lumina nu poate ieși dinăuntrul său. Cumva vei consuma o energie infinită.

Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
9 / 109 / 10
Demonstrează ce spune :
8 / 108 / 10
Răspunde la întrebări :
9 / 109 / 10
Se exprimă clar :
8 / 108 / 10
Binevoitor :
4 / 104 / 10
Disciplinat :
4 / 104 / 10
Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Mier 14 Ian 2015, 14:58

Atunci imaginează-ți că podeaua liftului este menținută în repaus la 1 milimetru de orizont, ca să nu invoci energia infinită. Și în acest fel principiul este încălcat, căci observatorul din lift ar trebui să constate mari diferențe între fenomenele petrecute pe podeaua liftului și cele petrecute în partea superioară.
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Se încadrează în topic :
9 / 109 / 10
Demonstrează ce spune :
9 / 109 / 10
Răspunde la întrebări :
9 / 109 / 10
Se exprimă clar :
9 / 109 / 10
Binevoitor :
9 / 109 / 10
Disciplinat :
9 / 109 / 10
Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Razvan la data de Mier 14 Ian 2015, 15:25

Deci liftul se află cu totul în exteriorul orizontului iar podeaua sa la 1 mm distanță de acesta?
În acest caz ce diferențe între fenomenele petrecute la nivelul podelei și cele de la nivelul tavanului bănui tu că ar putea să constate? La care fenomene te referi mai exact?

Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
9 / 109 / 10
Demonstrează ce spune :
8 / 108 / 10
Răspunde la întrebări :
9 / 109 / 10
Se exprimă clar :
8 / 108 / 10
Binevoitor :
4 / 104 / 10
Disciplinat :
4 / 104 / 10
Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Mier 14 Ian 2015, 15:36

Mă gândesc că toate fenomenele fizice ar fi diferite la podea decât la tavan, din moment ce ești atât de aproape de orizont. Nu? Timpul ar trece mult mai încet la podea decât la tavan, ori asta implică modificarea desfășurării tuturor fenomenelor care implică și curgerea timpului.
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Se încadrează în topic :
9 / 109 / 10
Demonstrează ce spune :
9 / 109 / 10
Răspunde la întrebări :
9 / 109 / 10
Se exprimă clar :
9 / 109 / 10
Binevoitor :
9 / 109 / 10
Disciplinat :
9 / 109 / 10
Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Razvan la data de Mier 14 Ian 2015, 16:31

Hai să vedem care ar fi diferența temporală dintre un eveniment desfășurat la podea și unul la tavanul liftului, în apropierea și exteriorul orizontului de eveniment:
Dacă persupunem că liftul se află în repaus (îl ținem acolo cumva), timpul t măsurat la înălțimea tavanului al unui eveniment petrecut la podea cu durata t0 este dat de relația:

unde M este masa corpului central și R este coordonata radială la care se află obiectul, măsurată din centrul corpului central. Pentru R = Rs se vede clar că dilatarea temporală este infinită.
Acum încearcă și tu să dai valori lui R astfel încât să satisfacă datele problemei, respectiv o valoare de Rs + 1 mm și Rs + 2000 mm; compară rezultatele și vezi exact diferența de dilatare temporală.

Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
9 / 109 / 10
Demonstrează ce spune :
8 / 108 / 10
Răspunde la întrebări :
9 / 109 / 10
Se exprimă clar :
8 / 108 / 10
Binevoitor :
4 / 104 / 10
Disciplinat :
4 / 104 / 10
Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Mier 14 Ian 2015, 17:54

Ce rost are să facem aceste calcule, din moment ce nu spui nimic despre masa sursei? Calculele ne dau diferențe cât vrem noi de mari dacă alegem masa convenabilă.
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Se încadrează în topic :
9 / 109 / 10
Demonstrează ce spune :
9 / 109 / 10
Răspunde la întrebări :
9 / 109 / 10
Se exprimă clar :
9 / 109 / 10
Binevoitor :
9 / 109 / 10
Disciplinat :
9 / 109 / 10
Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Razvan la data de Mier 14 Ian 2015, 18:18

Și atunci ce vrei de fapt să afli? Alege o masă de-aici: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_most_massive_black_holes

Indiferent de calcule, în acest caz poți determina doar că te afli în apropierea unui corp masiv.
Nu cum ai enunțat principiul: "-un câmp gravitațional produs suficient de aproape de un corp ușor este echivalent cu un câmp gravitațional produs suficient de departe de un corp masiv."

Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
9 / 109 / 10
Demonstrează ce spune :
8 / 108 / 10
Răspunde la întrebări :
9 / 109 / 10
Se exprimă clar :
8 / 108 / 10
Binevoitor :
4 / 104 / 10
Disciplinat :
4 / 104 / 10
Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Mier 14 Ian 2015, 18:24

Concluzia: nu ești de acord cu principiul enunțat. Păi, trebuia să spui așa de la început.

Deci, din punctul tău de vedere, local, poți determina doar cu mijloacele din lift dacă te afli aproape de un corp masiv.
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Se încadrează în topic :
9 / 109 / 10
Demonstrează ce spune :
9 / 109 / 10
Răspunde la întrebări :
9 / 109 / 10
Se exprimă clar :
9 / 109 / 10
Binevoitor :
9 / 109 / 10
Disciplinat :
9 / 109 / 10
Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Razvan la data de Mier 14 Ian 2015, 18:30

@Abel Cavași a scris:Concluzia: nu ești de acord cu principiul enunțat. Păi, trebuia să spui așa de la început.
De unde reiese asta?
Am spus doar că problema în felul în care ai pus-o nu reflectă tocmai principiul enunțat. În problemă e vorba de apropierea de un corp masiv, ori principiul se referă la depărtarea de un corp masiv sau apropierea de un corp ușor.

Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
9 / 109 / 10
Demonstrează ce spune :
8 / 108 / 10
Răspunde la întrebări :
9 / 109 / 10
Se exprimă clar :
8 / 108 / 10
Binevoitor :
4 / 104 / 10
Disciplinat :
4 / 104 / 10
Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Mier 14 Ian 2015, 18:35

Dacă poți stabili că ești aproape de un corp masiv, atunci ai stabilit că nu ești aproape de un corp ușor.

Principiul spune în alte cuvinte că prin absolut nicio experiență locală nu poți stabili distanța până la sursă, dacă nu cunoști masa sursei. Sau, echivalent, prin absolut nicio experiență locală nu poți stabili masa pe care o are sursa dacă nu cunoști distanța până la sursă. Singurul lucru pe care îl poți măsura local este accelerația. Accelerația este singurul lucru prin care se manifestă gravitația.
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Se încadrează în topic :
9 / 109 / 10
Demonstrează ce spune :
9 / 109 / 10
Răspunde la întrebări :
9 / 109 / 10
Se exprimă clar :
9 / 109 / 10
Binevoitor :
9 / 109 / 10
Disciplinat :
9 / 109 / 10
Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de gafiteanu la data de Mier 14 Ian 2015, 19:29

O stea neutronica poate este culmea masivitatii. Este in diametru de cca. 100.000 de ori mai mica.
Trebuie ca si gravitatia asta sa fie cumva spectrala. Un fel de gravitoni emite hidrogenul si protonul, alt fel de gravitoni emite neutronul. Si mai ales cand in stea predomina neutronul.
Culmea distractiei, sunt stele ultra-masive care nu emit gravitoni. Nu emit si pace, nu vor ele. Poate ca au un invelis care distruge gravitatia, poate este alt fenomen. Acum aveti interesul sa studiati emisia gravitonica, cum arata, ce propietati are, cum si cat traieste, cum moare.
Un lucru e cert, gravitonul este emis de nucleoni si receptat tot de ei. Nu provoaca polarizare electrica, dar provoaca o polarizare mecanico-energetica.  Ghici ciuperca ce-i.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
4 / 104 / 10
Demonstrează ce spune :
4 / 104 / 10
Răspunde la întrebări :
6 / 106 / 10
Se exprimă clar :
3 / 103 / 10
Binevoitor :
8 / 108 / 10
Disciplinat :
6 / 106 / 10
Mulțumit de forum :
1 / 101 / 10
5 / 105 / 10
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 5465
Joburi/Distractii : in tzarana
Stare de spirit : data de un spritz
Puncte : 22567
Reputație comunitate : 555
Reputație de la fondator : 48
Mesaj de la fondator : Utilizator care știe tot. Ce, nu credeți? Doar că el criptează adevărul, căci adevărul nu trebuie să poată fi înțeles de proștii care nu-l pot descifra din mesajele sale. În plus, comentariile sale sunt pline de obscenități și aluzii primitive.
Gânduri : Savanții trăzniți spun lucruri trăznite pe forumuri trăznite.
FRondator foarte ciudat, care face fronda si nu spune mai nimic, deși scrie multe aiureli. In ultima vreme o dă rău în bulării.
Pana la El Dumnezeu te mananca Sfantul AdMIN. Asa ca mergi in directia opusa si mai bine fa-te frate cu fratele Lui, daca vrei sa ajungi la El. Deoarece fratele Lui iti indeplineste orice dorinta.
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Mier 14 Ian 2015, 20:44

@gafiteanu
Tu vii cu o propunere nouă. E ok. Dar topicul de față are alt subiect. În topicul de față scot în evidență faptul că teoria găurilor negre vine în contradicție cu principiul echivalenței câmpurilor gravitaționale (al cărui caz particular este principiul de echivalență al lui Einstein).
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Se încadrează în topic :
9 / 109 / 10
Demonstrează ce spune :
9 / 109 / 10
Răspunde la întrebări :
9 / 109 / 10
Se exprimă clar :
9 / 109 / 10
Binevoitor :
9 / 109 / 10
Disciplinat :
9 / 109 / 10
Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Razvan la data de Mier 14 Ian 2015, 21:34

Nu vine deloc în contradicție cu principiul echivalenței. Ia accelerează tu liftul ăla cu o accelerație ce tinde spre c și vezi ce se întâmplă!
Că de calculat n-ai vrut să calculezi diferența de dilatare temporală.

Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
9 / 109 / 10
Demonstrează ce spune :
8 / 108 / 10
Răspunde la întrebări :
9 / 109 / 10
Se exprimă clar :
8 / 108 / 10
Binevoitor :
4 / 104 / 10
Disciplinat :
4 / 104 / 10
Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Mier 14 Ian 2015, 21:36

Doamne ferește-mă și mă apără! Dar nu ți-am spus că liftul e în repaus?
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Se încadrează în topic :
9 / 109 / 10
Demonstrează ce spune :
9 / 109 / 10
Răspunde la întrebări :
9 / 109 / 10
Se exprimă clar :
9 / 109 / 10
Binevoitor :
9 / 109 / 10
Disciplinat :
9 / 109 / 10
Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Razvan la data de Mier 14 Ian 2015, 21:56

Tu ai măcar idee de ce spune principiul echivalenței?
Spune că este imposibil pentru cineva aflat într-o incintă și care experimentează o forță ce-l împinge de la baza incintei, să-și dea seama dacă acea forță se datorează unei mișcări accelerate a incintei, sau se află sub influența unui câmp gravitațional. Conform acestui principiu, efectul un câmp gravitațional local este imposibil de distins de efectul unei forțe ce imprimă o accelerație.
Dacă liftul este etanș cum îți dai seama că e în repaus și supus acțiunii unei forțe gravitaționale, sau este accelerat cu aceeași forță de un motor?
Pe ce bază contrazici principiul echivalenței dacă tu stabilești de la bun început că liftul e în repaus?

Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
9 / 109 / 10
Demonstrează ce spune :
8 / 108 / 10
Răspunde la întrebări :
9 / 109 / 10
Se exprimă clar :
8 / 108 / 10
Binevoitor :
4 / 104 / 10
Disciplinat :
4 / 104 / 10
Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Joi 15 Ian 2015, 05:38

Tu ai măcar idee ce vorbesc eu? Un lift poate fi accelerat și din repaus.
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Se încadrează în topic :
9 / 109 / 10
Demonstrează ce spune :
9 / 109 / 10
Răspunde la întrebări :
9 / 109 / 10
Se exprimă clar :
9 / 109 / 10
Binevoitor :
9 / 109 / 10
Disciplinat :
9 / 109 / 10
Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Pacalici la data de Joi 15 Ian 2015, 07:06

@Razvan: Nu imi era cunoscut termenul Jerk - nu l-am intalnit la vremea respectiva in engleza (tks.) dar derivata ramane cum am stabilit (si povesteam referitor la valori) Very Happy
Ca sa ti-o spun pe cea dreapta , notiunea de "supraaceleratie" nu mi se pare confortabila.In fine, continuati Laughing

Pacalici
Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
4 / 104 / 10
Demonstrează ce spune :
3 / 103 / 10
Răspunde la întrebări :
7 / 107 / 10
Se exprimă clar :
5 / 105 / 10
Binevoitor :
3 / 103 / 10
Disciplinat :
4 / 104 / 10
Mulțumit de forum :
0 / 100 / 10
5 / 105 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de curiosul la data de Joi 15 Ian 2015, 07:36

Eu cred că Abel are dreptate privind faptul că, în condițiile pe care le-a menționat (liftul închis în repaus față de centrul sursei câmpului), nu se poate stabili nici mărimea corpului care generează câmpul, nici distanța față de acest corp.

În schimb, privind principiul echivalenței, dacă ar exista o modalitate de determinare a direcției din care este exercitată presiunea asupra corpului, am putea ști cu precizie dacă efectul este datorat atracției gravitaționale sau accelerației corpului, pentru că în cele două cazuri, presiunile exercitate asupra corpului au direcții opuse.

În primul rând, efectul de masă, apare doar în momentul exercitării unei presiuni asupra corpului, iar indirect este o consecință a principiului acțiune-reacțiune.
La fel de bine, echivalent cu principiul echivalenței, efectul care apare în momentul în care se exercită o presiune asupra unui corp este identic cu cel cauzat de atracția gravitațională sau de accelerare.
Dacă eu și Abel ne punem spate în spate și ne împingem unul în altul cu o anumită forță, efectul pe care l-am simți amândoi  la nivelul spatelui este identic cu cel pe care l-am simți dacă am sta fiecare cu spatele lipit pe pământ și am fi atrași de gravitație sau dacă am sta cu spatele lipit de podeaua liftului aflat în accelerare.
Desigur, în condiții ideale, referitor la intensitatea forțelor.

În cazul câmpului gravitațional, un corp în cădere liberă (fără existența atmosferei ce ar produce efecte suplimentare) se manifestă exact ca un corp ce se mișcă cu viteză constantă în lipsa câmpului.
Practic, în aceste condiții nu putem stabili dacă un corp accelerează în câmp gravitațional sau se mișcă cu viteză constantă într-un mediu lipsit de acțiunea vreunei forțe.

Din acest punct de vedere este corect principiul conform căruia masa inerțială este egală cu masa gravitațională.

Însă, în cazul exercitării presiunii asupra corpului de către câmpul gravitațional, presiunea este exercitată în sensul în care corpul este atras, în timp ce în momentul accelerației presiunea este exercitată în sens invers sensului în care este atras corpul.

Situația expusă de Abel este și mai incertă, pentru că dispare și această eventuală posibilitate de stabilire a cauzei efectului de atracție, pentru că acest efect este produs de aceeași cauză, atracția gravitațională.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
10 / 1010 / 10
Demonstrează ce spune :
10 / 1010 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
10 / 1010 / 10
Binevoitor :
9 / 109 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10
Numarul mesajelor : 4738
Puncte : 27370
Reputație comunitate : 1477
Reputație de la fondator : 59
Mesaj de la fondator : Utilizator extrem de apreciat care se implică bine în multe subiecte. Citesc cu bucurie ceea ce scrie.

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Joi 15 Ian 2015, 07:52

Eu nu contrazic principiul echivalenței, cum greșit a înțeles Răzvan, ci chiar îl întăresc, îl generalizez, spunând nu doar că într-un lift nu-ți poți da seama dacă ești în imponderabilitate departe de surse sau ești într-un câmp gravitațional, ci chiar că nici măcar nu poți stabili în ce fel de câmp gravitațional te afli, aproape de un corp ușor, ori departe de un corp masiv.

Nu credeam să fie chiar atât de greu de înțeles...
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Se încadrează în topic :
9 / 109 / 10
Demonstrează ce spune :
9 / 109 / 10
Răspunde la întrebări :
9 / 109 / 10
Se exprimă clar :
9 / 109 / 10
Binevoitor :
9 / 109 / 10
Disciplinat :
9 / 109 / 10
Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Razvan la data de Joi 15 Ian 2015, 08:15

Și nu te-a contrazis nimeni. Ai priceput tu greșit.
Și nu înțeleg concluzia ta bazată pe principiul echivalenței întărit că nu există GN.

Ultima editare efectuata de catre Razvan in Joi 15 Ian 2015, 08:21, editata de 1 ori

Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
9 / 109 / 10
Demonstrează ce spune :
8 / 108 / 10
Răspunde la întrebări :
9 / 109 / 10
Se exprimă clar :
8 / 108 / 10
Binevoitor :
4 / 104 / 10
Disciplinat :
4 / 104 / 10
Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Razvan la data de Joi 15 Ian 2015, 08:20

Păcălici, supraaccelerația e termenul introdus de Abel. "Smucitură" pare mai aproape de realitate, dar sună urât în română. Smile
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
9 / 109 / 10
Demonstrează ce spune :
8 / 108 / 10
Răspunde la întrebări :
9 / 109 / 10
Se exprimă clar :
8 / 108 / 10
Binevoitor :
4 / 104 / 10
Disciplinat :
4 / 104 / 10
Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Razvan la data de Joi 15 Ian 2015, 08:25

@curiosul a scris:Însă, în cazul exercitării presiunii asupra corpului de către câmpul gravitațional, presiunea este exercitată în sensul în care corpul este atras, în timp ce în momentul accelerației presiunea este exercitată în sens invers sensului în care este atras corpul.
De aceea accelerația produsă de forța de atracție gravitațională se ia cu semnul minus. Wink

Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
9 / 109 / 10
Demonstrează ce spune :
8 / 108 / 10
Răspunde la întrebări :
9 / 109 / 10
Se exprimă clar :
8 / 108 / 10
Binevoitor :
4 / 104 / 10
Disciplinat :
4 / 104 / 10
Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de gafiteanu la data de Joi 15 Ian 2015, 10:22

Savantii au inventat acceleratia de ordinul intai, doi, trei, patru...Care evident sunt supra-acceleratii la acceleratia de baza.
http://www.deliu.ro/pluginfile.php/133/mod_resource/content/1/N_NC.pdf
Iar la intrebarea din topic a lui Abel, numai eu am inceput sa clarific lucrurile.
Da, se poate..Dar trebuie sa se stie mai multe despre gravitatie. Iar in prezent toti tamaiosii fug de gravitoni ca de tamaie.
E ca si cum s-ar pune intrebarea: daca in lift in imponderabilitate faci dragoste pe intuneric, iti poti da seama cu cine, cum arata ?.
Pana nu vom pipai gravitonii, nu vom stii ce e aia gravitatie.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
4 / 104 / 10
Demonstrează ce spune :
4 / 104 / 10
Răspunde la întrebări :
6 / 106 / 10
Se exprimă clar :
3 / 103 / 10
Binevoitor :
8 / 108 / 10
Disciplinat :
6 / 106 / 10
Mulțumit de forum :
1 / 101 / 10
5 / 105 / 10
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 5465
Joburi/Distractii : in tzarana
Stare de spirit : data de un spritz
Puncte : 22567
Reputație comunitate : 555
Reputație de la fondator : 48
Mesaj de la fondator : Utilizator care știe tot. Ce, nu credeți? Doar că el criptează adevărul, căci adevărul nu trebuie să poată fi înțeles de proștii care nu-l pot descifra din mesajele sale. În plus, comentariile sale sunt pline de obscenități și aluzii primitive.
Gânduri : Savanții trăzniți spun lucruri trăznite pe forumuri trăznite.
FRondator foarte ciudat, care face fronda si nu spune mai nimic, deși scrie multe aiureli. In ultima vreme o dă rău în bulării.
Pana la El Dumnezeu te mananca Sfantul AdMIN. Asa ca mergi in directia opusa si mai bine fa-te frate cu fratele Lui, daca vrei sa ajungi la El. Deoarece fratele Lui iti indeplineste orice dorinta.
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum