Ultimele subiecte
» Miscare versus actiune
Scris de virgil Astazi la 11:50

» Legi de conservare
Scris de virgil_48 Astazi la 05:51

» Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor.(secțiunea 4)
Scris de virgil Ieri la 07:04

» Bancuri......
Scris de negativ Dum 17 Sept 2017, 20:15

» Pamantul Plat - dovezi, fotografii
Scris de silviu11 Vin 15 Sept 2017, 21:35

» Transilvania-pamant stramosesc
Scris de virgil_48 Mier 13 Sept 2017, 07:29

» Influenta constiintei asupra double-slit experimentului confirmata de un nou experiment
Scris de gafiteanu Mar 12 Sept 2017, 23:45

» Ce este hipocosmosul ?
Scris de virgil Mar 12 Sept 2017, 07:50

» Romanii si stiinta
Scris de gafiteanu Mar 12 Sept 2017, 07:29

» World Trade Center
Scris de gafiteanu Lun 11 Sept 2017, 02:04

» Lucrul mecanic - definitie si exemple
Scris de eugen Dum 10 Sept 2017, 23:23

» Eterul, eterul
Scris de negativ Dum 10 Sept 2017, 18:04

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Mier 06 Sept 2017, 22:30

» Borduri
Scris de gafiteanu Mar 05 Sept 2017, 12:40

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de gafiteanu Dum 03 Sept 2017, 20:56

» The Emergent Structure of Consciousness - articol propriu
Scris de gafiteanu Dum 03 Sept 2017, 12:10

» Critica atractiei gravitationale
Scris de virgil_48 Sam 02 Sept 2017, 22:35

» Banări și debanări recente
Scris de virgil Lun 28 Aug 2017, 17:03

» Topic deschis de Pacaliciul
Scris de gafiteanu Lun 28 Aug 2017, 11:57

» Despre ELI-NP
Scris de gafiteanu Dum 27 Aug 2017, 21:23

» Despre ecuațiile lui Maxwell
Scris de negativ Dum 27 Aug 2017, 14:32

» O Carte Elicoidala cu Fizica Dreapta
Scris de gafiteanu Sam 26 Aug 2017, 04:21

» O carte cu Fizică elicoidală?
Scris de Abel Cavași Vin 25 Aug 2017, 09:17

» Eclipsa de Soare.
Scris de virgil Mier 23 Aug 2017, 06:53

» Bubuitura de la Galati
Scris de gafiteanu Vin 18 Aug 2017, 13:24

» Wernher von Braun ne spune istoria lui Apollo 11
Scris de gafiteanu Mar 15 Aug 2017, 09:08

» Căldură și lucru mecanic
Scris de Abel Cavași Lun 14 Aug 2017, 09:08

» propuneri ...
Scris de Abel Cavași Lun 14 Aug 2017, 07:53

» Hermann Oberth - nascut in Sighisoara
Scris de Pacalici Lun 14 Aug 2017, 06:45

» Ce este sarcina ?
Scris de virgil Dum 13 Aug 2017, 07:54

Top postatori
virgil (8267)

CAdi (7384)

Abel Cavași (6428)

gafiteanu (5582)

Razvan (5565)

Pacalici (5152)

virgil_48 (5129)

curiosul (4738)

scanteitudorel (3629)

omuldinluna (2728)

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavași

Pacalici

curiosul

CAdi

Razvan

Dacu

meteor

virgil

scanteitudorel

WoodyCAD

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48

virgil

gafiteanu

negativ

eugen

CAdi

Forever_Man

silviu11

Abel Cavași

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil

virgil_48

gafiteanu

Cuvinte-cheie

gravitatie  EMdrive  viata  scoala  

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Spune și altora
Cine este conectat?
In total sunt 8 utilizatori conectati: 1 Inregistrati, 0 Invizibil si 7 Vizitatori

virgil_48

Recordul de utilizatori conectati a fost de 49, Dum 20 Mar 2011, 14:29

La frontierele cunoașterii

Pagina 1 din 13 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Mesaj Scris de Vasile Tudor la data de Lun 23 Feb 2015, 09:20

Moto:  Când te afli la frontierele cunoașterii trebuie să privești dincolo de orizont.

Conținut
I. Repere științifice
II. Bazele teoriei dipolilor vortex
III. Abordarea axiomatică a teoriei dipolilor vortex
IV. Cuantificarea spațio-temporală
V. Aplicarea TDV la studiul radiației  
VI. Organizarea  infinitului  prin  finit
VII. Modelul dinamic al nucleului
VIII. Miracolul vieții
IX. Reflecții filosofice
X.  Experimente

Argumentare
Lucrarea transdisciplinară “La frontierele cunoașterii” a fost concepută sub semnul pasiunii în descifrarea enigmelor existenței, în limita posibilităților de care dispun  pentru    extinderea și  aprofundarea cadrului conceptual actual despre existență.  Rezultatele obținute au fost integrate într-o concepție unitară aflată la frontierele cunoașterii, de tip “scientia nova” -  cu funcții explicative și predictive deloc neglijabile.
Acest model gnoseologic transdisciplinar permite abordarea unor enigme în reflectarea existenței de către psihicul uman, precum:
-  știința, filosofia  și religia, sunt considerate doar modalități diferite pentru cunoașterea adevărului absolut de către ființa umană în evoluția culturii  și civilizației, fără ca acestea să fie corelate în prezent  într-o teorie unitară despre existență;
- viteza luminii în vid este o constantă  universală, dar se modifică în medii transparente în care materia este structurată prin atomi și molecule;
- fotonul este o particulă elementară care se manifestă doar în mișcare, având timpul  mediu de viață infinit, dar dispare în interacțiunea cu substanța;
-gravitonul este considerat particula câmpului gravitațional, dar nu a fost pus  în evidență experimental;
- forțele electrice și gravitațonale dintre două microparticule sunt invers proporționale cu pătratul distanței dintre ele, fără să existe o teorie unitară pentru aceste câmpuri și nici  o argumentare logică a interacțiunilor respective;
-este meritul lui Einstein de a fi intuit posibilitatea unificării câmpului gravitațional cu cel electromagnetic, altfel spus, a transmis o provocare pentru generațiile viitoare  de a cerceta unitatea în diversitate a existenței;
- mărimile fizice,  precum masa, sarcina electrică sau inducția electrică, sunt noțiuni abstracte, care nu pot fi  justificate la nivel intuitiv în cadrul științei actuale;
- structurarea materiei  este discontinuă pe diverse nivele de organizare - de la microcosmos la macrocosmos și megacosmos -  fără corelarea aprofundată  a mecanismelor devenirii existenței;
-dualismul undă-corpuscul este un concept contradictoriu  pentru interpretarea manifestării existenței la nivelul microcosmosului, care   a fost transpus la nivel abstract  în formalismul mecanicii cuantice;
-modelul standard al particulelor elementare este insuficient pentru abordarea “unității în diversitate” a existenței, care nu oferă o schemă  logică completă a structurării materiei și a interacțiunilor fundamentale;
-modelele  nucleare existente, deși  permit  interpretarea  unor  procese intranucleare  și a unor date experimentale,  nu  dau  un  răspuns  credibil  la  următoarea  întrebare  esențială: de  ce  nu  există  nuclee cu A ≥ 2 formate  numai din protoni, având  în vedere că  interacționează  prin forțe nucleare  de  atracție mult  mai  intense  decât  forțele  electrice  de  respingere?
- expansiunea Universului este un fapt dovedit experimental, dar nu este justificat riguros  la nivel teoretic;
-  apariția Universului prin Big Bang rămâne o ipoteză pusă sub semnul întrebării,  care nu poate fi validată experimental, așa cum rezultă din experimentul efectuat de  CERN;  
- în concepția actuală este dificil de explicat comportamentul materiei care se află  în stări speciale, precum:  gaură neagră,  gaură albă, materie neagră, energie neagră, pulsari, quasari etc.  
- o concepție aprofundată despre existență presupune stabilirea conexiunilor dialectice dintre Universul nostru(format din materie) și Universul complementar(format din antimaterie);
- în cazul materiei vii codul genetic explică sinteza substanțelor organice, dar nu și configurarea anatomică a organismelor din embriogeneză corelată cu evoluția filogenetică;
- care este semnificația informației genetice  în unitatea dialectică materie-spirit?
Teoria dipolilor vortex este o viziune științifică unitară asupra existenței cu o largă deschidere spre filosofie și religie.
Vă propun, stimați cititori,  să accesați  http://forum.portal.edu.ro/index.php?act=Attach&type=post&id=2405339
Vasile Tudor
Statornic
Statornic

Se încadrează în topic :
10 / 1010 / 10
Demonstrează ce spune :
7 / 107 / 10
Răspunde la întrebări :
8 / 108 / 10
Se exprimă clar :
9 / 109 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
Experimentator<Teoretician :
10 / 1010 / 10
Prenume : Vasile
Numarul mesajelor : 87
Puncte : 3399
Reputație comunitate : 18
Reputație de la fondator : 15
Mesaj de la fondator : Utilizator apreciat
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Re: La frontierele cunoașterii

Mesaj Scris de curiosul la data de Lun 23 Feb 2015, 10:32

O anumită idee din cele subliniate mi-a atras atenția pentru că la un moment dat mi-am ridicat și eu întrebarea :
Are Natura un mod propriu de a face lucrurile să funcționeze într-o manieră identică sau alege un mod de funcționare diferit în funcție de fiecare situație ?

Întrebarea are mai degrabă o importanță filozofică.
Iar eu sunt de părere că fenomenele, deși diferite, se explică de fapt la fel, au aceeași cauză în profunzimea lor.
Dar deocamdată este cam incoerent ce vreau să spun.
Este doar o chestie care există în stare latentă în mintea mea.

Asta vis-a-vis de frontierele cunoașterii.
Exista o modalitate de a explica lucrurile diferite în aceeași manieră ?
Eu cred că da. Dar doar cred.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
10 / 1010 / 10
Demonstrează ce spune :
10 / 1010 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
10 / 1010 / 10
Binevoitor :
9 / 109 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10
Numarul mesajelor : 4738
Puncte : 27640
Reputație comunitate : 1477
Reputație de la fondator : 59
Mesaj de la fondator : Utilizator extrem de apreciat care se implică bine în multe subiecte. Citesc cu bucurie ceea ce scrie.

Sus In jos

Mesaj Scris de scanteitudorel la data de Mar 24 Feb 2015, 11:31

știința, filosofia și religia, au fiecare in parte cate un adevar absolut.
scanteitudorel
Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
8 / 108 / 10
Demonstrează ce spune :
10 / 1010 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
10 / 1010 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
9 / 109 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 3629
Joburi/Distractii : pensionar
Stare de spirit : fara
Puncte : 13455
Reputație comunitate : 232
Reputație de la fondator : 52
Mesaj de la fondator : Utilizator de bună credință, harnic, sincer, foarte apreciat și binevenit pe forum. A scris lucrarea "Fizica atomului" pe care o găsiți în Dropboxul său.
Gânduri : fara
Obiective curente : nu am

Sus In jos

Mesaj Scris de Adrian Gheorghe la data de Mar 24 Feb 2015, 19:37

Dl Vasile Tudor! Am urmarit posatarile dumitale pe -Edu.ro- si pe -astronomy-. Nu-am reusit sa intru pe -Edu.ro- sa rasfoiesc teoria dumitale, care mi se pare prea savanta si cere multa rabdare ca sa fie studiata. Pe mine ma intereseaza in detaliu capitolul VII -Dinamica nucleului- . Daca ai dumneata amabilitatea sa postezi cumva acel capitol in pagina topicului, mi-ar prinde foarte bine. Dumneata ai elaborat o teorie a vortexurilor bipolare. Eu am imaginat cum iau nastere vortexurile eterice din cauza rotatiei foarte rapide a particulelor elementare, intr-un capitol din -Teoria mecanoeterica a gravitatiei-, postata pe -astronomy-.

Adrian Gheorghe
Activ
Activ

Se încadrează în topic :
10 / 1010 / 10
Demonstrează ce spune :
10 / 1010 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
10 / 1010 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10
Numarul mesajelor : 760
Puncte : 6010
Reputație comunitate : 80
Reputație de la fondator : 28
Mesaj de la fondator : Utilizator apreciat, pasionat de Fizică. Are o teorie personală privind dimensiunile mărimilor fizice.
Gânduri : Am gasit ca functioneaza si o lege a neconsevarii complementara la legea conservarii, care spune ca: Nimic nu se castiga, totul se pierde.
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1) Captatori de energie regenerabila cu randament maxim, solari eolieni si marini.-2) Ghiveci horticol ergonomic, care sa elimine unele lucrari agricole si de combatere a bolilor si daunatorilor, sa economiseasca apa de irigare si sa conserve structura solului.

Sus In jos

Mesaj Scris de Adrian Gheorghe la data de Mar 24 Feb 2015, 20:24

- fotonul este o particulă elementară care se manifestă doar în mișcare, având timpul  mediu de viață infinit, dar dispare în interacțiunea cu substanța;
Eu cred ca fotonul nu dispare, ci fiind absorbit in substanta, este refractat la 360 de grade in atom si se comporta ca o sarcina electrica negativa
-gravitonul este considerat particula câmpului gravitațional, dar nu a fost pus  în evidență experimental;
Eu am dedus ca efectul de atractie gravistatica ar fi produs de fluxul eteric de aspiratie produs de rotatia foarte rapida a particulelor grele (a nucleonilor).
-este meritul lui Einstein de a fi intuit posibilitatea unificării câmpului gravitațional cu cel electromagnetic, altfel spus, a transmis o provocare pentru generațiile viitoare  de a cerceta unitatea în diversitate a existenței;
Eu am gasit ca gravificul apare ca fiind derivat din campul electric si am gasit pentru factorul gravific la nivelul neutronului relatia:  
- mărimile fizice,  precum masa, sarcina electrică sau inducția electrică, sunt noțiuni abstracte, care nu pot fi  justificate la nivel intuitiv în cadrul științei actuale;
Am gasit ca toate marimile fizice pot fi exprimate ca relatii intre spatiu si timp. Adica universul fizic este bidimensiunal. Si am aratat ca exista identitatea dimensionala intre masa si sarcina
-dualismul undă-corpuscul este un concept contradictoriu  pentru interpretarea manifestării existenței la nivelul microcosmosului, care   a fost transpus la nivel abstract  în formalismul mecanicii cuantice;
Eu am explicat dualismul unda corpuscul, prin structura dinamica modelata ca un motoras electric, liniar sau rotativ, a particulelor elementare.

Adrian Gheorghe
Activ
Activ

Se încadrează în topic :
10 / 1010 / 10
Demonstrează ce spune :
10 / 1010 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
10 / 1010 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10
Mesaj de la fondator : Utilizator apreciat, pasionat de Fizică. Are o teorie personală privind dimensiunile mărimilor fizice.
Gânduri : Am gasit ca functioneaza si o lege a neconsevarii complementara la legea conservarii, care spune ca: Nimic nu se castiga, totul se pierde.
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1) Captatori de energie regenerabila cu randament maxim, solari eolieni si marini.-2) Ghiveci horticol ergonomic, care sa elimine unele lucrari agricole si de combatere a bolilor si daunatorilor, sa economiseasca apa de irigare si sa conserve structura solului.

Sus In jos

Teoria dipolilor vortex

Mesaj Scris de Vasile Tudor la data de Vin 20 Mar 2015, 19:11

De aproape un deceniu am fost preocupat de enigmele existenței, rezultatele demersului cognitiv fiind integrate progresiv într-un model gnoseologic transdisciplinar cu fascinante valențe explicative și predictive. În limita posibilităților de care dispun,  am urmărit   extinderea și  aprofundarea cadrului conceptual actual într-o "scientia nova"  cu deschidere largă către filosofie  și religie.
 Teoria dipolilor vortex  se bazează pe "dialectica materie-antimaterie" pentru a justifica structurile elementare și interacțiunile fundamentale din Universul nostru, legile de variație și de conservare pentru  mărimile fizice, dualismul undă – corpuscul, cuantificarea mărimilor fizice, cuantificarea spațio-temporală,  generarea  antiparticulelor  și  fenomenul  de  anihilare, invarianța vitezei luminii în vid,  relația  lui  Einstein  dintre masă  și energie, conceptul de interacțiune dintre dipolii vortex, abordarea unitară a câmpurilor electromagnetic și gravitațional, expansiunea Universului, Black Hole   și  White Hole, materie  întunecată și energie întunecată etc.
 Mai mult, mărimile  fizice caracteristice  microparticulelor (masa, sarcina  electrică, energia), precum  și  cele  ale  câmpului (intensitatea  câmpului  gravitațional, inducția  electrică, vectorul Poynting)  capătă  semnificații  precise  printr-o  abordare  unitară  și  coerentă.
  Un argument deloc  neglijabil în favoarea teoriei dipolilor vortex  îl reprezintă posibilitatea descifrării enigmei gravitonilor - prin identificarea  acestora cu fotonii care intră în vortexurile din Universul nostru, fapt care permite tratarea unitară a interacțiunilor electrice și gravitaționale.
Vă invit, stimați cititori,  să vizitați blogul personal
http://iteach.ro/pg/blog/vasile.tudor/read/54022/la-frontierele-cunoasterii
Vasile Tudor
Statornic
Statornic

Se încadrează în topic :
10 / 1010 / 10
Demonstrează ce spune :
7 / 107 / 10
Răspunde la întrebări :
8 / 108 / 10
Se exprimă clar :
9 / 109 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Adrian Gheorghe la data de Vin 20 Mar 2015, 21:14

Teoria dipolilor vortex  se bazează pe "dialectica materie-antimaterie" 
Dl. Vasile Tudor! Eu bazandu-ma pe ecuatiile energetice de la procesul de anihilare pozitron-electron, am argumentat dimensiunea fizica a capacitatii electrice C in SI si adimensionalitatea lui epsilon zero si a lui k. Pe baza adimensionalitatii lui k, am explicat constanta de actiune h, ca fiind data de produsul energiei unei unde a fotonului, cu durata fotonului. Avand explicata constanta de actiune h, am incercat descifrarea structurilor dinamice ale particulelor elementare. Si am gasit ca particulele elementare, ar fi sisteme de unde zise stationare, de mare amplitudine, care se rotesc ca niste motoare electrice rotative, (adica se propaga pe niste circomferinte de dimensiunile particulelor) cu viteze mult mai mici decat viteza luminii in vid c.

Adrian Gheorghe
Activ
Activ

Se încadrează în topic :
10 / 1010 / 10
Demonstrează ce spune :
10 / 1010 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
10 / 1010 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Vin 20 Mar 2015, 21:28

Adrian Gheorghe a scris:
Teoria dipolilor vortex  se bazează pe "dialectica materie-antimaterie" 
Dl. Vasile Tudor! Eu bazandu-ma pe ecuatiile energetice de la procesul de anihilare pozitron-electron, am argumentat dimensiunea fizica a capacitatii electrice C in SI si adimensionalitatea lui epsilon zero si a lui k. Pe baza adimensionalitatii lui k, am explicat constanta de actiune h, ca fiind data de produsul energiei unei unde a fotonului, cu durata fotonului. Avand explicata constanta de actiune h, am incercat descifrarea structurilor dinamice ale particulelor elementare. Si am gasit ca particulele elementare, ar fi sisteme de unde zise stationare, de mare amplitudine, care se rotesc ca niste motoare electrice rotative, (adica se propaga pe niste circomferinte de dimensiunile particulelor) cu viteze mult mai mici decat viteza luminii in vid c.

Si acest lucru ce va spune ? Exista materia ,substanta ,solidul , sau totul este numai energie (camp) ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
9 / 109 / 10
Demonstrează ce spune :
9 / 109 / 10
Răspunde la întrebări :
9 / 109 / 10
Se exprimă clar :
9 / 109 / 10
Binevoitor :
6 / 106 / 10
Disciplinat :
7 / 107 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10
Numarul mesajelor : 7384
Puncte : 35079
Reputație comunitate : 1650
Reputație de la fondator : 51

Sus In jos

Mesaj Scris de Adrian Gheorghe la data de Sam 21 Mar 2015, 19:40

Dl.CAdi! Acest lucru spune ca substanta este structura dinamica complexa, purtatoare de masa si energie. Periodicitatea structurii dinamice a particulelor substantei, imprima particulelor caracterul ondulator. Spune ca universul fizic este miscare fiindca totul este motor.

Adrian Gheorghe
Activ
Activ

Se încadrează în topic :
10 / 1010 / 10
Demonstrează ce spune :
10 / 1010 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
10 / 1010 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Sam 21 Mar 2015, 19:49

Adrian Gheorghe a scris:Dl.CAdi! Acest lucru spune ca substanta este structura dinamica complexa, purtatoare de masa si energie. Periodicitatea structurii dinamice a particulelor substantei, imprima particulelor caracterul ondulator. Spune ca universul fizic este miscare fiindca totul este motor.

Titlul acesta ,,la frontierele cunoasterii" implica multe .
Poate un miez solid intr-o particula de exemplu intr-un electron ,sa provoace un camp electromagnetic ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
9 / 109 / 10
Demonstrează ce spune :
9 / 109 / 10
Răspunde la întrebări :
9 / 109 / 10
Se exprimă clar :
9 / 109 / 10
Binevoitor :
6 / 106 / 10
Disciplinat :
7 / 107 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Sam 21 Mar 2015, 20:58

CAdi a scris:
Adrian Gheorghe a scris:Dl.CAdi! Acest lucru spune ca substanta este structura dinamica complexa, purtatoare de masa si energie. Periodicitatea structurii dinamice a particulelor substantei, imprima particulelor caracterul ondulator. Spune ca universul fizic este miscare fiindca totul este motor.

Poate un miez solid intr-o particula de exemplu intr-un electron ,sa provoace un camp electromagnetic ?
Solid este putin zis. densitatea aproximativa a electronului este ; ro= 10^-30/4pi.(10^-15)^3= 10^15 kg/m3; asa ca electronul este un fel de gaura neagra.

virgil
Moderator
Moderator

Se încadrează în topic :
8 / 108 / 10
Demonstrează ce spune :
8 / 108 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
8 / 108 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 8267
Puncte : 36309
Reputație comunitate : 2523
Reputație de la fondator : 56
Mesaj de la fondator : Utilizator blând și modest, deosebit de activ, pasionat de Fizică. Este creatorul unei teorii personale foarte interesante despre așa-numita noțiune "moment cinetic redus".
Obiective curente : Deocamdată, nu mă preocupă nimic.

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Sam 21 Mar 2015, 21:06

virgil a scris:
CAdi a scris:

Solid este putin zis. densitatea aproximativa a electronului este ; ro= 10^-30/4pi.(10^-15)^3= 10^15 kg/m3; asa ca electronul este un fel de gaura neagra.

Ai citit teoria lui Haramein, Virgil ? Very Happy

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
9 / 109 / 10
Demonstrează ce spune :
9 / 109 / 10
Răspunde la întrebări :
9 / 109 / 10
Se exprimă clar :
9 / 109 / 10
Binevoitor :
6 / 106 / 10
Disciplinat :
7 / 107 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de gafiteanu la data de Dum 22 Mar 2015, 08:14

Doi electroni apropiati care sunt orientati cu spinul opus (sau doi curenti paraleli si opusi) nu mai au camp magnetic.  Aceasta minune si anomalie din fizica a ramas si azi neexplicata, (avand in vedere in plus campul dat de bobinele lui Helmholtz).
Ar fi trebuit sa avem fiecare curent cu al sau camp pe jumatatea lui din spatiu.
As incerca o explicatie, dar nu vreau sa supar prea mult pe unii savanti, care iar imi vor recomanda sa plec de pe acest forum. Deocamdata am lansat o provocare.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
4 / 104 / 10
Demonstrează ce spune :
4 / 104 / 10
Răspunde la întrebări :
6 / 106 / 10
Se exprimă clar :
3 / 103 / 10
Binevoitor :
8 / 108 / 10
Disciplinat :
6 / 106 / 10
Mulțumit de forum :
1 / 101 / 10
5 / 105 / 10
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 5582
Joburi/Distractii : in tzarana
Stare de spirit : data de un spritz
Puncte : 23107
Reputație comunitate : 493
Reputație de la fondator : 48
Mesaj de la fondator : Utilizator care știe tot. Ce, nu credeți? Doar că el criptează adevărul, căci adevărul nu trebuie să poată fi înțeles de proștii care nu-l pot descifra din mesajele sale. În plus, comentariile sale sunt pline de obscenități și aluzii primitive.
Gânduri : Savanții trăzniți spun lucruri trăznite pe forumuri trăznite.
FRondator foarte ciudat, care face fronda si nu spune mai nimic, deși scrie multe aiureli. In ultima vreme o dă rău în bulării.
Pana la El Dumnezeu te mananca Sfantul AdMIN. Asa ca mergi in directia opusa si mai bine fa-te frate cu fratele Lui, daca vrei sa ajungi la El. Deoarece fratele Lui iti indeplineste orice dorinta.
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Dum 22 Mar 2015, 08:30

gafiteanu a scris:Doi electroni apropiati care sunt orientati cu spinul opus (sau doi curenti paraleli si opusi) nu mai au camp magnetic.  Aceasta minune si anomalie din fizica a ramas si azi neexplicata, (avand in vedere in plus campul dat de bobinele lui Helmholtz).
Doi curenti paraleli de acelasi sens se atrag, iar doi curenti paraleli si opusi se resping. Asa ca doi electroni cu spinul opus se resping. De altfel nu gasesti doi electroni asa cuminti cu spinul opus, si sa stea unul langa altul, deoarece spinul electronului este orientat totdeauna in sensul invers al miscarii, deci cei doi electroni vor avea drumuri diferite in sensuri opuse daca au spinii antiparaleli. Nu cred ca este de neexplicat daca luam in calcul momentele magnetice ale electronilor.

virgil
Moderator
Moderator

Se încadrează în topic :
8 / 108 / 10
Demonstrează ce spune :
8 / 108 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
8 / 108 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10
Mesaj de la fondator : Utilizator blând și modest, deosebit de activ, pasionat de Fizică. Este creatorul unei teorii personale foarte interesante despre așa-numita noțiune "moment cinetic redus".

Sus In jos

Mesaj Scris de gafiteanu la data de Dum 22 Mar 2015, 08:59

Mai gandeste-te, dar bine, profund !!!
Si nu uitati, EXCEPTIILE INTARESC REGULA.
Numai oamenii exceptionali intaresc regula. Restul freaca regula cea moale.
In nucleul protonului sau neutronului, care are o imensa densitate variabila intrun diametru de max 3x10^-15m, se intampla multe minuni.  
Poate ca mai exista si alte particule cu densitate mult mai mare decat a neutronului.
Sa fim prudenti si mereu in alerta, stam pe un butoi de pul-bere, nu de bere.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
4 / 104 / 10
Demonstrează ce spune :
4 / 104 / 10
Răspunde la întrebări :
6 / 106 / 10
Se exprimă clar :
3 / 103 / 10
Binevoitor :
8 / 108 / 10
Disciplinat :
6 / 106 / 10
Mulțumit de forum :
1 / 101 / 10
5 / 105 / 10
Mesaj de la fondator : Utilizator care știe tot. Ce, nu credeți? Doar că el criptează adevărul, căci adevărul nu trebuie să poată fi înțeles de proștii care nu-l pot descifra din mesajele sale. În plus, comentariile sale sunt pline de obscenități și aluzii primitive.
FRondator foarte ciudat, care face fronda si nu spune mai nimic, deși scrie multe aiureli. In ultima vreme o dă rău în bulării.
Pana la El Dumnezeu te mananca Sfantul AdMIN. Asa ca mergi in directia opusa si mai bine fa-te frate cu fratele Lui, daca vrei sa ajungi la El. Deoarece fratele Lui iti indeplineste orice dorinta.
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Dum 22 Mar 2015, 10:37

virgil a scris:
CAdi a scris:

Daca aceste calcule sunt corecte Virgil ,ce implica acest lucru ?
Daca avem intr-adevar o diferenta enorma de potential ,in miezul acestor particule energetice,
asemanatoare cu black hole, si care provoaca acel vartej electromagnetic care inconjura particula ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
9 / 109 / 10
Demonstrează ce spune :
9 / 109 / 10
Răspunde la întrebări :
9 / 109 / 10
Se exprimă clar :
9 / 109 / 10
Binevoitor :
6 / 106 / 10
Disciplinat :
7 / 107 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Dum 22 Mar 2015, 16:45

CAdi a scris:
virgil a scris:
CAdi a scris:

Daca aceste calcule sunt corecte Virgil ,ce implica acest lucru ?
Daca avem intr-adevar o diferenta enorma de potential ,in miezul acestor particule energetice,
asemanatoare cu black hole, si care provoaca acel vartej electromagnetic care inconjura particula ?

Daca luam in calcul o gaura negra de dimensiunea Soarelui si masa cat a unei galaxii, observam ca aceasta produce o acceleratie de;
a=K.M/r^2= 10^-11.10^42/[10^8]^2= 10^15 m/s^2 ; aceasta acceleratie poate curba orice raza de lumina.
Sa refacem calculul pentru masa unui proton; a=(e^2/m). 1/(4pi .eps.r^2)=
a=[(10^19)/(10^-30)]. 1/[4pi. 10^-12.(10^-15)^2]= 10^34 m/s^2;
Acum comparand cele doua acceleratii aceia a unei gauri negre mari cat o galaxie si aceia a unui proton, vedeti ce ar putea face acceleratia protonului asupra unei cuante de energie.
Dupa cum vedeti, fiecare particula este un punct singular in spatiu, si nimeni nu poate sti exact ce se intampla intr-un electron, doar cunoastem efectele pe care le produce in jurul sau. Mai mult de atat sunt doar presupuneri nedemonstrabile.

virgil
Moderator
Moderator

Se încadrează în topic :
8 / 108 / 10
Demonstrează ce spune :
8 / 108 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
8 / 108 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Vasile Tudor la data de Lun 27 Apr 2015, 09:35

Ieri, 26.04.2015, am trimis lucrarea "La frontierele cunoașterii"  domnului  Prof. Dr. Stefan W. Hell, savant german de renume mondial, originar din România, laureat al Premiului Nobel pentru Chimie pe 2014.
Mesaj transmis prin e-mail:
Domnule Prof. Dr. Stefan  Hell,
Ma numesc Tudor Vasile, sunt absolvent al Facultatii de Fizica si al Facultatii de Electronica si Telecomunicatii din Bucuresti, iar in prezent sunt profesor de fizica la un liceu din Calarasi. Ma bucur  pentru  succesul  dvs.  la nivel mondial in cercetarea stiintifica si Dumnezeu sa va ajute pe mai departe in aceasta nobila activitate.
De aproape un deceniu am fost preocupat de enigmele existentei, rezultatele demersului cognitiv fiind integrate progresiv intr-un model gnoseologic transdisciplinar cu fascinante valente explicative si predictive.  Pentru  mine  este foarte important sa cunosc  parerea  despre acest studiu a unor personalitati de referinta in cercetarea stiintifica.  Va trimit lucrarea "La frontierele cunoasterii"  pentru o analiza pertinenta.  Astept cu interes opiniile dvs.
Cu deosebita stima,
Prof. Vasile Tudor

http://forum.portal.edu.ro/index.php?act=Attach&type=post&id=2429845
Vasile Tudor
Statornic
Statornic

Se încadrează în topic :
10 / 1010 / 10
Demonstrează ce spune :
7 / 107 / 10
Răspunde la întrebări :
8 / 108 / 10
Se exprimă clar :
9 / 109 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Vasile Tudor la data de Lun 27 Apr 2015, 09:42

Stefan W. Hell
Vasile Tudor
Statornic
Statornic

Se încadrează în topic :
10 / 1010 / 10
Demonstrează ce spune :
7 / 107 / 10
Răspunde la întrebări :
8 / 108 / 10
Se exprimă clar :
9 / 109 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil_48 la data de Lun 27 Apr 2015, 10:09

Vasile Tudor a scris:Ieri, 26.04.2015, am trimis lucrarea "La frontierele cunoașterii"  domnului  Prof. Dr. Stefan W. Hell, savant german de renume mondial, originar din România, laureat al Premiului Nobel pentru Chimie pe 2014.
Asteptam cu mare interes raspunsul d-lui S.W.H.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
10 / 1010 / 10
Demonstrează ce spune :
10 / 1010 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
10 / 1010 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10
Numarul mesajelor : 5129
Puncte : 19335
Reputație comunitate : 326
Reputație de la fondator : 54
Mesaj de la fondator : Utilizator foarte apreciat pentru concepția sa originală.

Sus In jos

Mesaj Scris de Pacalici la data de Lun 27 Apr 2015, 12:44

Vad ca Dl.Profesor Stefan W. Hell, este specializat in optica.
Nu inteleg de ce nu l-ati ales ca referent pentru lucrare, pe Dl.Prof. Stephen Hawking sau Dl.Prof Sir Roger Penrose, amandoi mult mai apropiati domeniului abordat de dumneavoastra ? Shocked
Pacalici
Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
4 / 104 / 10
Demonstrează ce spune :
3 / 103 / 10
Răspunde la întrebări :
7 / 107 / 10
Se exprimă clar :
5 / 105 / 10
Binevoitor :
3 / 103 / 10
Disciplinat :
4 / 104 / 10
Mulțumit de forum :
0 / 100 / 10
5 / 105 / 10
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5152
Stare de spirit : Stau si ma minunez la fiecare postare....
Puncte : 11251
Reputație comunitate : 322
Reputație de la fondator : 26
Mesaj de la fondator : Utilizator răutăcios și batjocoritor, invidios pe libertatea de exprimare de pe acest forum. De multe ori minte cu nerușinare. Caută nod în papură și blamează cu orice ocazie. Cu atacurile sale ironice a reușit să ademenească o "gașcă" de oameni slabi, avizi de hlizit, care au încercat să-i semene.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Mesaj Scris de gafiteanu la data de Lun 27 Apr 2015, 17:04

Vad ca dl. Tudor Vasile este specializat si intrun alt domeniu, anume lingvistic, "la frontierele limbajului savant-academic".  Poate este si un erudit si un orator desavarsit, inca nu cunosc. Dar in Calarasi cred ca nu prea are auditoriu educat si receptiv la ..."enigmele existentei", etc etc.....
""De aproape un deceniu am fost preocupat de enigmele existentei, rezultatele demersului cognitiv fiind integrate progresiv intr-un model gnoseologic transdisciplinar cu fascinante valente explicative si predictive.  Pentru  mine  este foarte important sa cunosc  parerea  despre acest studiu a unor personalitati de referinta in cercetarea stiintifica.  Va trimit lucrarea "La frontierele cunoasterii"  pentru o analiza pertinenta.""
Trebuie si eu sa mai iau ceva lectii, dar nu prea am talent. Trebuie neaparat sa invat cum sa vorbesc si altcumva cu nevasta-mea, intelectuala.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
4 / 104 / 10
Demonstrează ce spune :
4 / 104 / 10
Răspunde la întrebări :
6 / 106 / 10
Se exprimă clar :
3 / 103 / 10
Binevoitor :
8 / 108 / 10
Disciplinat :
6 / 106 / 10
Mulțumit de forum :
1 / 101 / 10
5 / 105 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Pacalici la data de Mar 28 Apr 2015, 09:22

1. Stiam ca sunt unii care si cand nu au treaba dau cu "rosu". Bine a facut ala care se joaca cu, culorile.
2. Domnule Profesor Inginer Tudor Vasile, daca ati facut greseala sa atasati la e-mail-ul dumneavoastra un link catre document , ati comis o grava impolitete.Este insa problema dumneavoastra.
3. Domnule Profesor Inginer Vasile Tudor, anuntati cu "surle si tobe", intr-unul din forumurile dvs preferate:

Trimis: 28 Apr 2015, 06:55 AM

Feedback
Am postat articolul "La frontierele cunoașterii" pe diverse site-uri, pentru a fi cunoscut pe scară largă. Deși au existat și critici mai mult sau mai puțin pertinente, interesul a fost crescut, fapt care rezultă din numărul mare de descărcări ale articolului în calculatoarele proprii ale cititorilor.

Acest mesaj a fost modificat de către Vasile Tudor la data 28 Apr 2015, 06:56 AM

--------------------
Când te afli la frontierele cunoașterii trebuie să privești dincolo de orizont.
My Webpage

Trageti concluzii gresite. Numarul de downloadari indica , CURIOZITATE si NU INTERES. Si eu am downloadat, NUMAI DIN CURIOZITATE. Din pacate,...insa....NU PREZINTA SI INTERES. Sa il lasam insa pe distinsul Profesor Stefan W. Hell, colaureat al Premiului Nobel sa isi spuna parerea.
Vocea dansului este mult mai importanta ca a noastra, chiar daca este un "oficial", asa cum il caracterizeaza unii din membri multor forumuri.
Sunt convins ca ne-o veti impartasi si noua.

Succes!
Pacalici
Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
4 / 104 / 10
Demonstrează ce spune :
3 / 103 / 10
Răspunde la întrebări :
7 / 107 / 10
Se exprimă clar :
5 / 105 / 10
Binevoitor :
3 / 103 / 10
Disciplinat :
4 / 104 / 10
Mulțumit de forum :
0 / 100 / 10
5 / 105 / 10
Mesaj de la fondator : Utilizator răutăcios și batjocoritor, invidios pe libertatea de exprimare de pe acest forum. De multe ori minte cu nerușinare. Caută nod în papură și blamează cu orice ocazie. Cu atacurile sale ironice a reușit să ademenească o "gașcă" de oameni slabi, avizi de hlizit, care au încercat să-i semene.

Sus In jos

Mesaj Scris de Pacalici la data de Vin 01 Mai 2015, 00:55

Colegul nostru de forum, Vasile Tudor, modest cum il stim , nu ne-a anuntat ca un al doilea recenzor al lucrarii sale a fost contactat:

Vasile Tudor a scris: Citează

Pentru o evaluare pertinentă, am trimis articolul "La frontierele cunoașterii" domnului academician Basarab Nicolescu.

Acest mesaj a fost modificat de către Vasile Tudor la data 30 Apr 2015, 06:24 AM

Asa ca vom avea doua recenzii ce vor fi impartasite prin bunavointa domniei sale.
Succes!
Pacalici
Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
4 / 104 / 10
Demonstrează ce spune :
3 / 103 / 10
Răspunde la întrebări :
7 / 107 / 10
Se exprimă clar :
5 / 105 / 10
Binevoitor :
3 / 103 / 10
Disciplinat :
4 / 104 / 10
Mulțumit de forum :
0 / 100 / 10
5 / 105 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de gafiteanu la data de Vin 01 Mai 2015, 01:15

In curand cu viteza luminii "La frontierele cunoasterii" va ajunge pana la frontierele galaxiei, pt a fi cunoscut pe cea mai larga scara galactica. Numerosi extraterestrii deja il descarca.  Asteptam si recenziile lor.
Vasile Tudor a scris:La frontierele cunoașterii
 Moto:  Când te afli la frontierele cunoașterii trebuie să privești dincolo de orizont.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
4 / 104 / 10
Demonstrează ce spune :
4 / 104 / 10
Răspunde la întrebări :
6 / 106 / 10
Se exprimă clar :
3 / 103 / 10
Binevoitor :
8 / 108 / 10
Disciplinat :
6 / 106 / 10
Mulțumit de forum :
1 / 101 / 10
5 / 105 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Pacalici la data de Vin 01 Mai 2015, 09:38

Gafitene, surpriza!

Vasile Tudor a scris: Trimis: 1 May 2015, 06:35 AM
Citează

Pentru o analiză pertinentă, am trimis articolul "La frontierele cunoașterii" domnului Academician Ionel Valentin Vlad, Președintele Academiei Române.
Mesajul transmis:
Domnule Academician Ionel Valentin Vlad,
Mă numesc Tudor Vasile, sunt absolvent al Facultății de Fizică și al Facultății de Electronică și Telecomunicații din București, iar în prezent sunt profesor de fizică la un liceu din Călărași.
De aproape un deceniu am fost preocupat de enigmele existenței, rezultatele demersului cognitiv fiind integrate progresiv într-un model gnoseologic transdisciplinar cu fascinante valențe explicative și predictive. Pentru mine este foarte important să cunosc părerea despre acest studiu a unor personalități de referință din mediul academic. Vă trimit lucrarea "La frontierele cunoașterii" pentru o analiză pertinentă. Aștept cu interes opiniile Dvs.
Cu deosebită stimă,
Prof. Vasile Tudor

Acest mesaj a fost modificat de către Vasile Tudor la data 1 May 2015, 06:40 AM

Trăirea la cote maxime a vieții este posibilă prin creativitate.

Acest mesaj a fost modificat de către Vasile Tudor la data 31 Mar 2015, 02:29 PM

Imagine atașată

Una din minunatele creatii ale domniei sale.

Cool
Pacalici
Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
4 / 104 / 10
Demonstrează ce spune :
3 / 103 / 10
Răspunde la întrebări :
7 / 107 / 10
Se exprimă clar :
5 / 105 / 10
Binevoitor :
3 / 103 / 10
Disciplinat :
4 / 104 / 10
Mulțumit de forum :
0 / 100 / 10
5 / 105 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Vasile Tudor la data de Dum 10 Mai 2015, 08:02

Dor de necuprins

Înăuntru  e  trist
Și afară-i  tăcere,
De parcă lumea s-a ascuns printre  anotimpuri.
Alături  e  beznă
Și-n suflet, lumină,
De parcă îngerii  mă cheamă  la credință.
Salvează-mă  Doamne
Din povara gravitației,
Să zbor cât mai aproape de cer.
Acolo sus,
În dor de necuprins,
Primenește-mă  Doamne în pulbere de stele!
Este dorința  mea
Pentru veșnicie:
Să mă presari pretutindeni  pe Calea Lactee.

http://forum.portal.edu.ro/uploads/post-143-1431232702.jpg
Vasile Tudor
Statornic
Statornic

Se încadrează în topic :
10 / 1010 / 10
Demonstrează ce spune :
7 / 107 / 10
Răspunde la întrebări :
8 / 108 / 10
Se exprimă clar :
9 / 109 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de omuldinluna la data de Dum 10 Mai 2015, 08:58

Putini muritori au mintea cercetatorului si inima poetului.

Cu mare stima catre domnul Profesor Vasile Tudor,

omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Se încadrează în topic :
10 / 1010 / 10
Demonstrează ce spune :
10 / 1010 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
10 / 1010 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Stare de spirit : selenară
Puncte : 22892
Reputație comunitate : 2294
Reputație de la fondator : 68
Mesaj de la fondator : Utilizator extrem de apreciat, în special, pentru seriozitatea și claritatea posturilor sale. Are un talent didactic strălucit, se încadrează foarte bine în teoriile actuale și ne onorează forumul cu bagajul său de cunoștințe. A reușit să construiască un topic foarte valoros despre mișcarea în câmp central.
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

Mesaj Scris de Pacalici la data de Dum 10 Mai 2015, 09:44

Ma bucur ca, din cand in cand Dl.Membru Corespondent al Academiei Romane , Prof. Ing. Vasile Tudor, mai posteaza si in umilul nostru forum.

Nu doresc ca cineva sa se mire de titulatura domniei sale, deoarece, dansul a scris si Academiei Romane prin reprezentantul sau, Academician Ionel Valentin Vlad.
Cu adanca stima si respect, al dumneavoastra,
Pacalici
Pacalici
Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
4 / 104 / 10
Demonstrează ce spune :
3 / 103 / 10
Răspunde la întrebări :
7 / 107 / 10
Se exprimă clar :
5 / 105 / 10
Binevoitor :
3 / 103 / 10
Disciplinat :
4 / 104 / 10
Mulțumit de forum :
0 / 100 / 10
5 / 105 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Vasile Tudor la data de Lun 11 Mai 2015, 08:30

Destin

Îmi port singur crucea,
strivit de povara gravitației
într-o celulă efemeră a timpului.
E frig, e beznă, e mister...
Lăsați-mă să evadez
din întuneric la lumină!
Vreau să-mi primenesc sufletul
dincolo de orizont,
în peregrinări prin necuprins.
La răscruce de gânduri,
voi oferi trecătorilor
câte un buchet de cuvinte.
Când va sosi clipa
și zborul se va frânge pe aripile visului,
acoperă-mă Doamne cu pulbere de stele
din liniștea deplină și armonia celestă.
Sau mai bine,
fă din mine Doamne un spectru de culori
pentru cele patru anotimpuri terestre.
În fiecare zi,
mă veți găsi - de la răsărit la asfințit -
pe flori, pe buze sau morminte.
Vasile Tudor
Statornic
Statornic

Se încadrează în topic :
10 / 1010 / 10
Demonstrează ce spune :
7 / 107 / 10
Răspunde la întrebări :
8 / 108 / 10
Se exprimă clar :
9 / 109 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 13 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum