Ultimele subiecte
» Curba de creștere a sistemelor vii
Scris de Abel Cavași Astazi la 19:31

» VA DEZINFORMAM
Scris de gafiteanu Joi 19 Apr 2018, 22:32

» Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor.(secțiunea 4)
Scris de virgil_48 Joi 19 Apr 2018, 09:22

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de virgil_48 Mier 18 Apr 2018, 07:22

» VA INFORMAM
Scris de gafiteanu Mier 18 Apr 2018, 00:35

» Critica atractiei gravitationale
Scris de virgil_48 Mar 17 Apr 2018, 17:56

» Din "curba de creștere"
Scris de virgil Lun 16 Apr 2018, 17:59

» Lucrul mecanic - definitie si exemple
Scris de virgil_48 Dum 15 Apr 2018, 08:15

» Electronul ca un roi de albine
Scris de negativ Mier 11 Apr 2018, 13:01

» Hristos a inviat ?
Scris de gafiteanu Mar 10 Apr 2018, 00:04

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Lun 09 Apr 2018, 11:18

» Bancuri......
Scris de virgil_48 Dum 08 Apr 2018, 21:38

» Legi de conservare
Scris de virgil_48 Sam 07 Apr 2018, 09:39

» propuneri ...
Scris de virgil_48 Sam 07 Apr 2018, 08:15

» Informatii utile doar unora
Scris de gafiteanu Vin 06 Apr 2018, 23:05

» Urări de sărbători
Scris de Abel Cavași Vin 06 Apr 2018, 21:13

» Teoria relativității...completă?
Scris de gafiteanu Vin 06 Apr 2018, 16:49

» Ce se întâmplă cu informația despre curbura traiectoriei la oprirea corpului
Scris de Abel Cavași Lun 02 Apr 2018, 12:46

» O Carte Elicoidala cu Fizica Dreapta
Scris de virgil Joi 29 Mar 2018, 17:42

» Timpul
Scris de Forever_Man Joi 29 Mar 2018, 10:56

» Motorul cu free energy
Scris de Abel Cavași Mier 28 Mar 2018, 14:46

» Numarul "pi" in univers.
Scris de virgil Lun 26 Mar 2018, 10:35

» Newbi
Scris de virgil_48 Mier 21 Mar 2018, 19:50

» Motor magnetic cu magneti tip. Potcoava -Principiul fizic de functionare
Scris de virgil Joi 15 Mar 2018, 11:02

» Ne-a părăsit Stephen Hawking
Scris de Razvan Mier 14 Mar 2018, 09:18

» Ziua Matematicii
Scris de virgil Mier 14 Mar 2018, 08:39

» O teorie ce n-a fost încă analizată
Scris de Abel Cavași Vin 09 Mar 2018, 22:44

» Masini zburatoare neconventionale
Scris de gafiteanu Lun 05 Mar 2018, 23:43

» In sfarsit s-a inventat Motorul Magnetic!
Scris de gafiteanu Lun 05 Mar 2018, 21:54

» PROFILUL CERCETATORULUI...
Scris de Razvan Sam 03 Mar 2018, 16:35

Top postatori
virgil (8724)

CAdi (7389)

Abel Cavași (6657)

gafiteanu (6029)

virgil_48 (5774)

Razvan (5584)

Pacalici (5572)

curiosul (4741)

scanteitudorel (4037)

omuldinluna (2728)

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Pacalici

Abel Cavași

curiosul

CAdi

Razvan

Dacu

meteor

virgil

scanteitudorel

WoodyCAD

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48

gafiteanu

Abel Cavași

virgil

mm

curiosul

negativ

eugen

Cei mai activi postatori ai saptamanii
mm

gafiteanu

Abel Cavași

virgil_48

virgil

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Spune și altora
Cine este conectat?
In total sunt 6 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 6 Vizitatori :: 1 Motor de cautare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectati a fost de 49, Dum 20 Mar 2011, 14:29

Plasarea unor monede din Fier in camp magnetic . Desprins din topicul ,,Ce este un electron ?"

In jos

Plasarea unor monede din Fier in camp magnetic . Desprins din topicul ,,Ce este un electron ?"

Mesaj Scris de scanteitudorel la data de Joi 27 Aug 2015, 22:22

Prezint  mai  jos  un experiment efectuat de  subsemnatul  care ilustraza   modul  in  care  niste  monede  din  Fer se plaseaza  intr-un  camp  magnetic  . Poate  asemanator  cu  acest fenomen  fizic  sunt  distribuiti  si  electronii  pe  orbite.

Avem in  situatia nr. 1,   o  moneda  pe  care  o  introducem  in  camp  mag.  Aceasta  se  va  plasa automat  pe  axa  varticala   ca  in fig. 1 poz. 1
In sittuatia   nr.2  mai  plasam inca  o  moneda  in  camp mag.  Observam ca  aceasta  se  pozitioneaza  paralel  cu prima  la  distente  egale  fata  de  axa  verticala, ca  in  fig. 1 poz. 2
In situatia  nr. 3  mai  plasam  o moneda  feromagnetica . Aceasta  se  va  plasa  intre  primele  doua  ca  in  fig. 1  poz. 3
In situatia  nr. 4  plasam si  a  patra  moneda  .  Ia  se  pozitioneaza    ca  in  Fig .1 poz.4
Monedele  sunt  identice   si  nu  este  obligatoriu sa  le  plasam noi .  Pot  fi  aruncate  in campul  magnetic  de  la  o anumita  distanta  .
Oare  de  ce  monezile  din  Fer   se  plaseaza  in modul  prezentat  mai  sus .   Cand  incercam  sa  deplasam  una  din  ele  de  la  pozitia  respectiva  automat toate   celelalte   o  urmeaza.  Cauta  ele  permanet  zona  cu  energia  magnetica  cea  mai  puternica ,  generata  de  catre  magnetul  permanent ?
Electronii care  formeaza atomul  se  plaseaza  si  ei  pe  orbite  datorita  acestei  cauze  ? Adica  sa  primeasca  energie  in  functie  de  venirea   fiecaruia   in  cadrul  atomului ?
scanteitudorel
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4037
Puncte : 15226
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Re: Plasarea unor monede din Fier in camp magnetic . Desprins din topicul ,,Ce este un electron ?"

Mesaj Scris de Pacalici la data de Vin 28 Aug 2015, 00:39

Intrebare: Moneda de fier se va comporta la fel ca si moneda de fer in acel camp magnetic ?

Question
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulțumit de forum :
0 / 100 / 10
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5572
Puncte : 12889
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Re: Plasarea unor monede din Fier in camp magnetic . Desprins din topicul ,,Ce este un electron ?"

Mesaj Scris de gafiteanu la data de Vin 28 Aug 2015, 04:33

Cum se va orienta moneda de fier in campul magnetic, cu cap sau pajura (ban sau stema) spre polul Nord ?

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
1 / 101 / 10
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 6029
Puncte : 24975
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.

Sus In jos

Mesaj Scris de scanteitudorel la data de Vin 28 Aug 2015, 05:39

Rog un moderator sa adauge litera i acolo unde gaseste cuvintul Fer .
Multumesc
scanteitudorel
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de scanteitudorel la data de Vin 28 Aug 2015, 05:43

@Pacalici a scris:Intrebare: Moneda de fier se va comporta la fel ca si moneda de fer in acel camp magnetic ?
Corecta sesizare . De la formula si de la substantele feromagnetice mi se trage .
scanteitudorel
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de scanteitudorel la data de Vin 28 Aug 2015, 05:50

@gafiteanu a scris:Cum se va orienta moneda de fier in campul magnetic, cu cap sau pajura (ban sau stema) spre polul Nord ?
Nu stiu, nu am jucat arisca cu magnetul.
scanteitudorel
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de gafiteanu la data de Vin 28 Aug 2015, 06:25

Se zice corect FER, pt a nu se confonda cu fierea si produsele dumisale verzui, ce contin mult fer si fier. Fiertura de fiere ne face viata tare amara si este recomandata de asociatia soacrelor.
http://www.libertatea.ro/detalii/articol/cum-poti-sa-ti-dai-seama-ca-ai-probleme-cu-fierea-516699.html
http://www.in-cuiul-catarii.info/2013/02/27/ficatul-fierea-si-bila-3192

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
1 / 101 / 10
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 6029
Puncte : 24975
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.

Sus In jos

Mesaj Scris de Pacalici la data de Vin 28 Aug 2015, 07:32

Pe mine, doamna invatatoare m-a invata ca FER se numeste si se scrie numai atunci cand discutam despre elementul chimic cu acelasi nume Fe (vezi tabelul lui Mendeleev)

De altfel nu exista monede facute din Fer, ar oxida imediat...ele sunt facute dintr-un aliaj numit MONEL cam 28-34% Cu, 2.5% Fe si 63% Ni.

Acele monede despre care este vorba in experiment, au un continut de Ni mult mai ridicat ca cel de Fe. Din fericire pentru experiment Ni este un marerial magnetic.

FIER se pronunta si se scrie ca atare cand discutam despre obiecte realizate cu ajutorul elementului chimic Fe.
Vezi si DEX.

Oare cum este corect sa scriem? PELE sau PIELE ?

P.S.Am facut aceasta corectie pentru a arata ca "cercetatorul" trebuie sa fie foarte riguros in descrierea experimentului, ca el sa poata fi reprodus si de alti "cercetatori" interesati de a-l reproduce.

P.P.S. Experimentul a fost facut in camp magnetic static. Nichelul pur are o proprietate numita MAGNETOSTRICTIUNE , exploatata in industrie pentru generarea ultrasunetelor de frecvente relativ joase.Magnetostrictiunea se manifesta in camp magnetic dinamic.
Pacalici

Mulțumit de forum :
0 / 100 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Pacalici la data de Vin 28 Aug 2015, 07:46

Sau asa cum si Domnul Tudorel ne spune:

@scanteitudorel a scris:De la formula si de la substantele feromagnetice mi se trage .

Se mai foloseste in forma asociata, pentru descrierea proprietatii unui corp care din punct de vedere magnetic se comporta asemanator elementului chimic Fe.
Pacalici

Mulțumit de forum :
0 / 100 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de scanteitudorel la data de Vin 28 Aug 2015, 08:47

@Pacalici a scris:De altfel nu exista monede facute din Fer, ar oxida imediat...ele sunt facute dintr-un aliaj numit MONEL cam 28-34% Cu, 2.5% Fe si 63% Ni.
E  clar  ,  si   astia  de  la  monetarie   au  inceput  sa  fure   metalele  mai scumpe, asa  cum   un  grec a  furat  din aurul medaliilor  olimpice. Prea  ruginesc  monezile .  Daca  acestea    ar  fi  confectionate  din  elementul chimic  Fer acoperit  cu  elementul  chimic  Nichel  cred  ca  ar  fi  mai bine.Am  rupt  o  moneda  din  anul  1966  sa  vad  ce  oxideaza  mai  repede .  
Nu  am  stiut  ca  acest  subiect  ma  va  transforma  intr-un  mic  Arhimede.   Vorba  aceia  ,,Unde  dai  si  unde  crapa". E  bine  si  asa ,  pentru  mine  care  nu  sunt  un  cercetator profesionist.
scanteitudorel
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Pacalici la data de Vin 28 Aug 2015, 10:24

@scanteitudorel a scris:Daca acestea ar fi confectionate din elementul chimic Fer acoperit cu elementul chimic Nichel cred ca ar fi mai bine.Am rupt o moneda din anul 1966 sa vad ce oxideaza mai repede .

Nu, nu ar fi mai bine.Cel mai bun este aliajul Monel, care a fost creat tocmai pentru a evita oxidarea rapida printre altele. Daca ar fi facut din Fe cu acoperire electrochimica de |Ni, orice zgarietura ar initia oxidarea, pentru ca stratul de Ni este de obicei foarte subtire.
Pacalici

Mulțumit de forum :
0 / 100 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de scanteitudorel la data de Vin 28 Aug 2015, 11:11

@Pacalici a scris:Nu, nu ar fi mai bine.Cel mai bun este aliajul Monel, care a fost creat tocmai pentru a evita oxidarea rapida printre altele. Daca ar fi facut din Fe cu acoperire electrochimica de |Ni, orice zgarietura ar initia oxidarea, pentru ca stratul de Ni este de obicei foarte subtire.
Ar  fi  fost  mai  bine  ca  pret  de  cost  . Am  constatat  ca  acolo  unde  apare  o  zgarietura  ,  apare  si   rugina  si  de  aceia  am  rupt  moneda  si  am  introdus-o  intr-un  vas  cu  apa   sa  vad   unde   rugineste .  Astfel  am sa  stiu daca  s-au  folosit  doua  metale  la  constructia ei.
scanteitudorel
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum