Ultimele subiecte
» Miscare versus actiune
Scris de virgil_48 Ieri la 22:39

» Legi de conservare
Scris de virgil_48 Ieri la 05:51

» Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor.(secțiunea 4)
Scris de virgil Mier 20 Sept 2017, 07:04

» Bancuri......
Scris de negativ Dum 17 Sept 2017, 20:15

» Pamantul Plat - dovezi, fotografii
Scris de silviu11 Vin 15 Sept 2017, 21:35

» Transilvania-pamant stramosesc
Scris de virgil_48 Mier 13 Sept 2017, 07:29

» Influenta constiintei asupra double-slit experimentului confirmata de un nou experiment
Scris de gafiteanu Mar 12 Sept 2017, 23:45

» Ce este hipocosmosul ?
Scris de virgil Mar 12 Sept 2017, 07:50

» Romanii si stiinta
Scris de gafiteanu Mar 12 Sept 2017, 07:29

» World Trade Center
Scris de gafiteanu Lun 11 Sept 2017, 02:04

» Lucrul mecanic - definitie si exemple
Scris de eugen Dum 10 Sept 2017, 23:23

» Eterul, eterul
Scris de negativ Dum 10 Sept 2017, 18:04

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Mier 06 Sept 2017, 22:30

» Borduri
Scris de gafiteanu Mar 05 Sept 2017, 12:40

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de gafiteanu Dum 03 Sept 2017, 20:56

» The Emergent Structure of Consciousness - articol propriu
Scris de gafiteanu Dum 03 Sept 2017, 12:10

» Critica atractiei gravitationale
Scris de virgil_48 Sam 02 Sept 2017, 22:35

» Banări și debanări recente
Scris de virgil Lun 28 Aug 2017, 17:03

» Topic deschis de Pacaliciul
Scris de gafiteanu Lun 28 Aug 2017, 11:57

» Despre ELI-NP
Scris de gafiteanu Dum 27 Aug 2017, 21:23

» Despre ecuațiile lui Maxwell
Scris de negativ Dum 27 Aug 2017, 14:32

» O Carte Elicoidala cu Fizica Dreapta
Scris de gafiteanu Sam 26 Aug 2017, 04:21

» O carte cu Fizică elicoidală?
Scris de Abel Cavași Vin 25 Aug 2017, 09:17

» Eclipsa de Soare.
Scris de virgil Mier 23 Aug 2017, 06:53

» Bubuitura de la Galati
Scris de gafiteanu Vin 18 Aug 2017, 13:24

» Wernher von Braun ne spune istoria lui Apollo 11
Scris de gafiteanu Mar 15 Aug 2017, 09:08

» Căldură și lucru mecanic
Scris de Abel Cavași Lun 14 Aug 2017, 09:08

» propuneri ...
Scris de Abel Cavași Lun 14 Aug 2017, 07:53

» Hermann Oberth - nascut in Sighisoara
Scris de Pacalici Lun 14 Aug 2017, 06:45

» Ce este sarcina ?
Scris de virgil Dum 13 Aug 2017, 07:54

Top postatori
virgil (8269)

CAdi (7384)

Abel Cavași (6428)

gafiteanu (5582)

Razvan (5565)

Pacalici (5152)

virgil_48 (5132)

curiosul (4738)

scanteitudorel (3629)

omuldinluna (2728)

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavași

Pacalici

curiosul

CAdi

Razvan

Dacu

meteor

virgil

scanteitudorel

WoodyCAD

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48

virgil

gafiteanu

negativ

eugen

CAdi

Forever_Man

silviu11

Abel Cavași

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil_48

virgil

gafiteanu

Cuvinte-cheie

scoala  gravitatie  EMdrive  viata  

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Spune și altora
Cine este conectat?
In total sunt 7 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 7 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectati a fost de 49, Dum 20 Mar 2011, 14:29

Ce este un foton ?

Pagina 11 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Ce este un foton ?

Mesaj Scris de scanteitudorel la data de Sam 29 Aug 2015, 14:11

Rezumarea primului mesaj :

Extras   din Wikipedia.
Fotonul, numit și cuantă de lumină, este particula elementară responsabilă pentru toate fenomenele electromagnetice.
Fotonii participă la interacțiunile electromagnetice; toate formele de lumină (nu numai cea vizibilă) se compun din fotoni. Masa de repaus a fotonului este zero; astfel, în absența oricărei interacțiuni viteza fotonului (viteza luminii, c) este aceeași în toate sistemele de referință. Cînd este absorbit fotonul transmite materiei energia, impulsul și momentul său cinetic. Ca toate particulele elementare fotonii au atît proprietăți de corpuscul cît și de undă — prezintă dualismul undă-corpuscul —, în general considerîndu-se că în momentul interacțiunii cu materia fotonii se comportă preponderent ca particule, iar în timpul propagării libere se comportă ca unde. Aceasta problema a fost discutata si de Newton si contemporanii sai.
De cine sunt produsi fotonii ? Prezint  o  fig.  si  intreb  daca  acestia  sunt  fotoni?
scanteitudorel
Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
8 / 108 / 10
Demonstrează ce spune :
10 / 1010 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
10 / 1010 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
9 / 109 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
Experimentator<Teoretician :
10 / 1010 / 10
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 3629
Joburi/Distractii : pensionar
Stare de spirit : fara
Puncte : 13458
Reputație comunitate : 232
Reputație de la fondator : 52
Mesaj de la fondator : Utilizator de bună credință, harnic, sincer, foarte apreciat și binevenit pe forum. A scris lucrarea "Fizica atomului" pe care o găsiți în Dropboxul său.
Gânduri : fara
Obiective curente : nu am

Sus In jos

Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de negativ la data de Vin 23 Iun 2017, 22:04

theMisuser a scris:
virgil a scris:Faptul ca toti electronii au aceiasi masa de repaus rezulta din frecventa sau energia cuantelor din care provin.
Mmmm.....
Chiar si din cioncirile de la LHC, particulele ies tot de dimensiunile lor cunoscute. Iar acolo ies dintr-o nebuloasa energetica, asa ca ar putea sa iasa electroni mai grei, neutroni mai usori...
Da' ei se incapataneaza sa iasa la fel.
E vreo metoda de a obtine masa unui electron ? Adica din alte valori ale altor ...surse.
E legat de niste constante de transformare care stabilesc sarcinile quarcurilor, sarcina electrica si raportul de masa electron proton. Nu au cum sa iasa altfel, pentru ca sunt constante geometrice. Iar asta corespunde si cu restul teoriei pe care am folosit-o ca sa explic, dar nu numai...

negativ
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 2496

http://www.ubicuum.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de theMisuser la data de Sam 24 Iun 2017, 05:19

virgil a scris:
electronul este o capsula de energie fixa care are echivalentul in masa de repaus  m0=h*niu/c^2, peste care se adauga energia de miscare E=1/2m v^2, si masa relativista m=m0(1/1-v2/c2)^1/2 ; energia de miscare si masa relativista face deosebirea intre doi electroni diferiti.
Sa zicem ca eu inteleg asa : Pt. ca nu putem avea un electron cu alta masa decat cea obligatorie, energia suplimentara de la nasterea electronului i se da electronului sub forma de viteza.
Si raman cu intrebarea de baza : de ce au toti electronii fix aceeasi masa ?

Adrian Gheorghe a scris:
Se poate produce un calcul din care sa reiasa masa electronului
theMisuser!
Uite aici formulele care dau masa si sarcina electronului. Una se obtine din cealalta numai schimband exponentii lui

Ai undeva mai multe detalii despre aceste formule ? (adica cine reprezinta ce)
In ce priveste "una se obtine din cealalta", as intreba de situatia unui proton (pt. ca avem aceeasi sarcina [cu semn schimbat] dar alta masa).

negativ a scris:
E legat de niste constante de transformare care stabilesc sarcinile quarcurilor, sarcina electrica si raportul de masa electron proton. Nu au cum sa iasa altfel, pentru ca sunt constante geometrice. Iar asta corespunde si cu restul teoriei pe care am folosit-o ca sa explic, dar nu numai...[/justify]
Ce constante geometrice ? Ai ceva mai multe detalii ?
Altfel, de multe ori aplicarea unei constante inseamna ca nu stim de fapt despre ce e vorba.
(gen constanta gravitationala G a lui Newton - a pus-o acolo, socoteala merge dar nu explica mecanismul gravitatiei si nu raspunde la intrebarea : "De ce este atat ?")

theMisuser
Dinamic
Dinamic

Numarul mesajelor : 432

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Sam 24 Iun 2017, 06:23

theMisuser a scris:
virgil a scris:
electronul este o capsula de energie fixa care are echivalentul in masa de repaus  m0=h*niu/c^2, peste care se adauga energia de miscare E=1/2m v^2, si masa relativista m=m0(1/1-v2/c2)^1/2 ; energia de miscare si masa relativista face deosebirea intre doi electroni diferiti.
Sa zicem ca eu inteleg asa : Pt. ca nu putem avea un electron cu alta masa decat cea obligatorie, energia suplimentara de la nasterea electronului i se da electronului sub forma de viteza.
Altfel, de multe ori aplicarea unei constante inseamna ca nu stim de fapt despre ce e vorba.
(gen constanta gravitationala G a lui Newton - a pus-o acolo, socoteala merge dar nu explica mecanismul gravitatiei si nu raspunde la intrebarea : "De ce este atat ?")
Desi intrebarea este legitima, ea suna cam asa; de ce picaturile de ceata sunt atat de fine, in timp ce picaturile de ploaie sunt cu mult mai mari. Dar de ce grindina are dimensiunile boabei de mazare dar uneori este cat oul de gaina.
Normal ca toate au o explicatie, dar nu totdeauna poti sa cunosti toate detaliile dupa care functioneaza natura. Fizica este stiinta care se ocupa de aceste lucruri, dar inca nu poate raspunde la toate intrebarile. ceia ce a creat natura in miliarde de ani, nu poate cuprinde stiinta omului in cateva sute de ani.

virgil
Moderator
Moderator

Se încadrează în topic :
8 / 108 / 10
Demonstrează ce spune :
8 / 108 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
8 / 108 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 8269
Puncte : 36320
Reputație comunitate : 2523
Reputație de la fondator : 56
Mesaj de la fondator : Utilizator blând și modest, deosebit de activ, pasionat de Fizică. Este creatorul unei teorii personale foarte interesante despre așa-numita noțiune "moment cinetic redus".
Obiective curente : Deocamdată, nu mă preocupă nimic.

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Sam 24 Iun 2017, 06:35

[quote="virgil"]
theMisuser a scris:
virgil a scris:

Desi intrebarea este legitima, ea suna cam asa; de ce picaturile de ceata sunt atat de fine, in timp ce picaturile de ploaie sunt cu mult mai mari. Dar de ce grindina are dimensiunile boabei de mazare dar uneori este cat oul de gaina.
Normal ca toate au o explicatie, dar nu totdeauna poti sa cunosti toate detaliile dupa care functioneaza natura. Fizica este stiinta care se ocupa de aceste lucruri, dar inca nu poate raspunde la toate intrebarile. ceia ce a creat natura in miliarde de ani, nu poate cuprinde stiinta omului in cateva sute de ani.
Probabil totul provine de la calitatile mediului electromagnetic prin care se propaga fotonii. Acest mediu se bucura de anumite proprietati, printre care se identifica anumite frecvente sa le zicem de rezonanta, la care mediul poate "aglutina" in aceste picaturi numite electroni, neutroni, mezoni, barioni etc.
Una din aceste legaturi, dintre mediu si lungimea de unda am stabilit-o eu pentru masa electronului si a nucleonilor (proton, neutron), dar are caracter informativ. De exemplu;

virgil
Moderator
Moderator

Se încadrează în topic :
8 / 108 / 10
Demonstrează ce spune :
8 / 108 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
8 / 108 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10
Mesaj de la fondator : Utilizator blând și modest, deosebit de activ, pasionat de Fizică. Este creatorul unei teorii personale foarte interesante despre așa-numita noțiune "moment cinetic redus".

Sus In jos

Mesaj Scris de negativ la data de Sam 24 Iun 2017, 07:18

theMisuser a scris:
negativ a scris: E legat de niste constante de transformare care stabilesc sarcinile quarcurilor, sarcina electrica si raportul de masa electron proton. Nu au cum sa iasa altfel, pentru ca sunt constante geometrice. Iar asta corespunde si cu restul teoriei pe care am folosit-o ca sa explic, dar nu numai...
Ce constante geometrice ? Ai ceva mai multe detalii ? Altfel, de multe ori aplicarea unei constante inseamna ca nu stim de fapt despre ce e vorba.
Exista constante naturale (cum ar fi Pi) ce nu pot fi determinate algebric. Nu mi-am propus sa demonstrez valoarea tuturor constantelor din fizica, dar sunt sigur ca mecanismele generale pe care le-am observat pot face asta. Descrierea unui astfel de mecanism e o treaba laborioasa, mai ales ca aceste constante sunt rezultatul actiunii mai multor mecanisme naturale ce funcioneaza împreuna. Constanta G=6,67408 x 10-11 m3kg-1s-2 este rezultatul unor astfel de transformari. Trebuie sa observi ca cele trei unitati de masura sunt incompatibile reciproc.

Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
6 / 106 / 10
Demonstrează ce spune :
9 / 109 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
7 / 107 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10
Puncte : 11254
Reputație comunitate : 303
Reputație de la fondator : 54
Mesaj de la fondator : Utilizator apreciat.

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Sam 24 Iun 2017, 07:36

negativ a scris:
theMisuser a scris:
negativ a scris: E legat de niste constante de transformare care stabilesc sarcinile quarcurilor, sarcina electrica si raportul de masa electron proton. Nu au cum sa iasa altfel, pentru ca sunt constante geometrice. Iar asta corespunde si cu restul teoriei pe care am folosit-o ca sa explic, dar nu numai...
Ce constante geometrice ? Ai ceva mai multe detalii ? Altfel, de multe ori aplicarea unei constante inseamna ca nu stim de fapt despre ce e vorba.
Exista constante naturale (cum ar fi Pi) ce nu pot fi determinate algebric. Nu mi-am propus sa demonstrez valoarea tuturor constantelor din fizica, dar sunt sigur ca mecanismele generale pe care le-am observat pot face asta. Descrierea unui astfel de mecanism e o treaba laborioasa, mai ales ca aceste constante sunt rezultatul actiunii mai multor mecanisme naturale ce funcioneaza împreuna. Constanta G=6,67408 x 10-11 m3kg-1s-2 este rezultatul unor astfel de transformari. Trebuie sa observi ca cele trei unitati de masura sunt incompatibile reciproc.
se mai poate scrie ca; (m^3/kg)=1/ro ca inversul unei densitati, si "f" frecventa; f^2= 1/s^2 ;
 deci  k = (f^2) * (1/ro) ;

virgil
Moderator
Moderator

Se încadrează în topic :
8 / 108 / 10
Demonstrează ce spune :
8 / 108 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
8 / 108 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Adrian Gheorghe la data de Sam 24 Iun 2017, 08:47

TheMisuser
Am crezut ca iti sunt cunoscute semnificatiile termenilor din formule. Dar le scriu acum dinou. De este lungimea elementara, dedusa din relatia data. Re este raza clasica a electronului =2,81743*10^-15 m. Ffae este frecventa fotonului gama electronic =1,23726*10^20 Hz. Nalfa este indicele de refractie atomic si este egal cu 137. K este factorul interactiunilor electrice K=9*10^9.
Despre constanta G eu am gasit ca la nivelul macroscopic reflecta raportul intre suprafata  integratoare a campului gravific si suprafata generatoare a campului gravific  G=Sint/Sgen. La nivelul neutronului factorul gravific ar reflecta raportul intre sectiunea de refulare a eterului si sectiunea de aspiratie a eterului. Si ar fi dat de relatia Gn=8*epsilon zero.

Adrian Gheorghe
Activ
Activ

Se încadrează în topic :
10 / 1010 / 10
Demonstrează ce spune :
10 / 1010 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
10 / 1010 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10
Numarul mesajelor : 760
Puncte : 6013
Reputație comunitate : 80
Reputație de la fondator : 28
Mesaj de la fondator : Utilizator apreciat, pasionat de Fizică. Are o teorie personală privind dimensiunile mărimilor fizice.
Gânduri : Am gasit ca functioneaza si o lege a neconsevarii complementara la legea conservarii, care spune ca: Nimic nu se castiga, totul se pierde.
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1) Captatori de energie regenerabila cu randament maxim, solari eolieni si marini.-2) Ghiveci horticol ergonomic, care sa elimine unele lucrari agricole si de combatere a bolilor si daunatorilor, sa economiseasca apa de irigare si sa conserve structura solului.

Sus In jos

Mesaj Scris de theMisuser la data de Sam 24 Iun 2017, 11:50

virgil a scris:
Probabil totul provine de la calitatile mediului electromagnetic prin care se propaga fotonii. Acest mediu se bucura de anumite proprietati, printre care se identifica anumite frecvente sa le zicem de rezonanta, la care mediul poate "aglutina" in aceste picaturi numite electroni, neutroni, mezoni, barioni etc.
Problema mea e cu "aglutinarea" asta. De ce sunt particulele cu masa fixa (ignoram partea relativista, consideram particula in repaus).
virgil a scris:
Una din aceste legaturi, dintre mediu si lungimea de unda am stabilit-o eu pentru masa electronului si a nucleonilor (proton, neutron), dar are caracter informativ. De exemplu;

Mmmm.... M-am tot uitat la formulele astea si...
Ai introdus pe acolo lungimea de unda Compton. Dar, ea este obtinuta din masa particulei careia i-o aplici.
Altfel spus, daca nu cunosti masa particulei, nu cunosti nici lungimea ei de unda Compton. Moment in care nu mai poti obtine (nici macar aproximativ) masa particulei.
Adica un 90% din masa particulei e grozav, dar sa fie obtinuta fara sa cunosti initial masa particulei.
Sau, formuland altfel, sa ne luam de proprietatile spatiului si sa obtinem diferite mase pentru particule. Sa ne iasa un electron, un proton, un quark, ceva acolo, fara sa introducem noi din start masa particulei.
Ar fi misto un fel de ecuatie care sa aiba ca solutii masele particulelor.

theMisuser
Dinamic
Dinamic

Se încadrează în topic :
10 / 1010 / 10
Demonstrează ce spune :
10 / 1010 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
10 / 1010 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10
Puncte : 3216
Reputație comunitate : 26
Mesaj de la fondator : Utilizator foarte apreciat..
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)Reactionless drive

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Sam 24 Iun 2017, 12:04

="Ai introdus pe acolo lungimea de unda Compton. Dar, ea este obtinuta din masa particulei careia i-o aplici."]
Lungimea de unda a cuantei generatoare se masoara efectiv, si nu trebuie sa cunosti apriori masa particulei.

virgil
Moderator
Moderator

Se încadrează în topic :
8 / 108 / 10
Demonstrează ce spune :
8 / 108 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
8 / 108 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de negativ la data de Sam 24 Iun 2017, 15:10

theMisuser a scris:Sau, formuland altfel, sa ne luam de proprietatile spatiului si sa obtinem diferite mase pentru particule. Sa ne iasa un electron, un proton, un quark, ceva acolo, fara sa introducem noi din start masa particulei.
Ar fi misto un fel de ecuatie care sa aiba ca solutii masele particulelor.
Chiar asa si este. Ai exprimat mai sugestiv ca mine ce voiam sa spun. Motivele pentru care e asa sunt insa complicate. Altfel, te-as trimite la identitatea lui Euler, care este de fapt e(πí)-Φ=φ, unde toate simbolurile reprezinta numere transcedentale, cu ajutorul unei îmbunatatiri a definitiei acestora.
Mai pot spune ca si viteza luminii e un numar transcedental. Si cred ca e corecta, ceea ce înseamna ca metrul este bine dimensionat. Acuratetea valorii este de 0,9998459898297 folosind valoarea rotunjita data la redefinirea etalonului pentru metru în 1983, adica 299 792 458 m/s

Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
6 / 106 / 10
Demonstrează ce spune :
9 / 109 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
7 / 107 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de theMisuser la data de Sam 24 Iun 2017, 15:27

virgil a scris:
="Ai introdus pe acolo lungimea de unda Compton. Dar, ea este obtinuta din masa particulei careia i-o aplici."]
Lungimea de unda a cuantei generatoare se masoara efectiv, si nu trebuie sa cunosti apriori masa particulei.
Asta nu ar fi o forma indirecta de masurare a masei particulei ?

theMisuser
Dinamic
Dinamic

Se încadrează în topic :
10 / 1010 / 10
Demonstrează ce spune :
10 / 1010 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
10 / 1010 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10
Puncte : 3216
Reputație comunitate : 26
Mesaj de la fondator : Utilizator foarte apreciat..
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)Reactionless drive

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Sam 24 Iun 2017, 16:04

theMisuser a scris:
virgil a scris:
Asta nu ar fi o forma indirecta de masurare a masei particulei ?
\
Desigur; m=h.niu/c^2 ; unde;  niu=c/Lambda;  de unde masa; m=h/c.L; unde h este constanta lui Planck, c este viteza luminii, L este lungimea de unda masurata.

Ultima editare efectuata de catre virgil in Sam 24 Iun 2017, 19:24, editata de 1 ori

virgil
Moderator
Moderator

Se încadrează în topic :
8 / 108 / 10
Demonstrează ce spune :
8 / 108 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
8 / 108 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Adrian Gheorghe la data de Sam 24 Iun 2017, 17:45

theMisuser!
Dupa mine electronii se nasc din interferenta constructiva a fotonilor gama electronici, dupa refractia lor la 360 de grade pe un cerc, de raza egala cu raza electronului Re. Si fiecare foton gama (fae) este format dintr-un numar de k unde. Fiecare unda purtand cuanta de masa (Mh=Me/k) egala cu fractiunea k din masa electronului. Insumarea tuturor undelor fotonului gama electronic da masa electronului.

Adrian Gheorghe
Activ
Activ

Se încadrează în topic :
10 / 1010 / 10
Demonstrează ce spune :
10 / 1010 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
10 / 1010 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10
Mesaj de la fondator : Utilizator apreciat, pasionat de Fizică. Are o teorie personală privind dimensiunile mărimilor fizice.
Gânduri : Am gasit ca functioneaza si o lege a neconsevarii complementara la legea conservarii, care spune ca: Nimic nu se castiga, totul se pierde.
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1) Captatori de energie regenerabila cu randament maxim, solari eolieni si marini.-2) Ghiveci horticol ergonomic, care sa elimine unele lucrari agricole si de combatere a bolilor si daunatorilor, sa economiseasca apa de irigare si sa conserve structura solului.

Sus In jos

Mesaj Scris de Adrian Gheorghe la data de Mier 28 Iun 2017, 19:28

Dl.Virgil!
La linkul de mai jos se gaseste fisierul de care iti spuneam. Si nu trebuie sa te mai loghezi pe -softpedia-. Acolo logarea se face foarte greu. Si mie mi-a luat cateva luni. Si numai dupa ce am trimis cateva mesaje administratotului, am reusit sa fac logarea. Am crezut ca sunt pe acolo ceva specialisti, la care sa le cer parerea. Dar se vede ca sunt doar niste increzuti si aroganti, care apeleaza mereu la fraze demagogice, cu texte matematice si dintr-un puternic instinct consevator resping cu tarie orice idee novatoare in fizica, pervertesc in permanenta rationamentele si resping evidenta datelor experimentale.
Mathematical representation of light (EM waves)

Adrian Gheorghe
Activ
Activ

Se încadrează în topic :
10 / 1010 / 10
Demonstrează ce spune :
10 / 1010 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
10 / 1010 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Mier 28 Iun 2017, 20:46

Adrian Gheorghe a scris:Dl.Virgil!
La linkul de mai jos se gaseste fisierul de care iti spuneam. Si nu trebuie sa te mai loghezi pe -softpedia-. Acolo logarea se face foarte greu. Si mie mi-a luat cateva luni. Si numai dupa ce am trimis cateva mesaje administratotului, am reusit sa fac logarea. Am crezut ca sunt pe acolo ceva specialisti, la care sa le cer parerea. Dar se vede ca sunt doar niste increzuti si aroganti, care apeleaza mereu la fraze demagogice, cu texte matematice si dintr-un puternic instinct consevator resping cu tarie orice idee novatoare in fizica, pervertesc in permanenta rationamentele si resping evidenta datelor experimentale.
Mathematical representation of light (EM waves)
Multumesc pentru efort, dar aceasta teorie o gasesti in orice carte de fizica care se respecta. Problema mea este ca fiecare semn matematic al acestor relatii are o semnificatie fizica care ar trebui comentata mai in amanunt.

virgil
Moderator
Moderator

Se încadrează în topic :
8 / 108 / 10
Demonstrează ce spune :
8 / 108 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
8 / 108 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de negativ la data de Mier 28 Iun 2017, 20:54

virgil a scris:Multumesc pentru efort, dar aceasta teorie o gasesti in orice carte de fizica care se respecta. Problema  mea este ca fiecare semn matematic al acestor relatii are o semnificatie fizica care ar trebui comentata mai in amanunt.
Aici ai mare dreptate. Astia confunda fizica cu matematica si o dam in balarii...

Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
6 / 106 / 10
Demonstrează ce spune :
9 / 109 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
7 / 107 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 11 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum