Ultimele subiecte
» Deplasarea unei mase la trecerea unui foton prin(tr-o gaura prin) ea ?
Scris de theMisuser Astazi la 03:41

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de Pacalici Astazi la 03:02

» Sanatate- Diverse
Scris de Razvan Ieri la 22:41

» Lumina...fotoni ?
Scris de negativ Ieri la 18:37

» Legi de conservare
Scris de Vizitator Ieri la 13:54

» Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor.(secțiunea 4)
Scris de virgil_48 Ieri la 10:15

» Despre scepticism
Scris de Pacalici Ieri la 10:11

» Critica atractiei gravitationale
Scris de virgil_48 Vin 09 Dec 2016, 22:25

» Cum se formează micro-găurile negre?
Scris de Pacalici Vin 09 Dec 2016, 11:02

» Bancuri......
Scris de Pacalici Vin 09 Dec 2016, 00:51

» Google sarbatoreste 340 ani de cand a fost masurata viteza luminii
Scris de Pacalici Joi 08 Dec 2016, 13:22

» Anunt foarte important pt FORUM de la Admin
Scris de gafiteanu Joi 08 Dec 2016, 09:46

» propuneri ...
Scris de Abel Cavași Mier 07 Dec 2016, 12:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de Pacalici Mier 07 Dec 2016, 10:05

» Ion Popescu Gopo - Mica istorie a informatiei
Scris de Pacalici Mier 07 Dec 2016, 09:38

» Ion Popescu Gopo - Infinit
Scris de Pacalici Mier 07 Dec 2016, 09:36

» Ion Popescu Gopo - Evolutie
Scris de Pacalici Mier 07 Dec 2016, 09:35

» Conspiratii grele!
Scris de virgil_48 Mar 06 Dec 2016, 18:08

» Un Guvern prin internet
Scris de virgil_48 Mar 06 Dec 2016, 14:03

» Legea Constructala, prima poarta catre Teoria Unificata
Scris de Pacalici Mar 06 Dec 2016, 09:07

» Pamantul asa cum inca il mai stim...
Scris de gafiteanu Dum 04 Dec 2016, 20:16

» TVR Cluj_Stiinta si Cunoastere_Ep 149 PseudoStiinta
Scris de gafiteanu Dum 04 Dec 2016, 09:51

» Ideea Geniala a lui Einstein (DOCUMENTAR IN ROMANA)
Scris de Pacalici Dum 04 Dec 2016, 00:59

» Recomand calduros, studierea aplicarii derivatelor in miscarea oscilatorie
Scris de gafiteanu Sam 03 Dec 2016, 17:28

» LABORATOR-cine vrea sa construiasca, bine, cine nu, treaba lui.
Scris de gafiteanu Sam 03 Dec 2016, 17:15

» Fulger globular
Scris de Pacalici Vin 02 Dec 2016, 09:46

» Atentie la "Free Energy"
Scris de Pacalici Vin 02 Dec 2016, 09:38

» Astept cu nerabdare urmatorul subiect propus cu generozitate de Maestrul nostru Abel Cavasi
Scris de Pacalici Joi 01 Dec 2016, 21:10

» Pentru "dăștepții" care ne tot vâră pe gât "metoda științifică" de astăzi
Scris de Pacalici Joi 01 Dec 2016, 10:00

» Nasa afirma ca "Imposibilul motor spatial" functioneaza.
Scris de Pacalici Mier 30 Noi 2016, 09:23

Top postatori
virgil (7435)

CAdi (7376)

Abel Cavași (6018)

Razvan (5488)

gafiteanu (4910)

curiosul (4693)

virgil_48 (4260)

Pacalici (4197)

scanteitudorel (3241)

omuldinluna (2728)

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavași

Pacalici

curiosul

CAdi

Razvan

Dacu

meteor

WoodyCAD

scanteitudorel

virgil

Cei mai activi postatori ai saptamanii
Pacalici

virgil_48

gafiteanu

virgil

theMisuser

WoodyCAD

negativ

Abel Cavași

scanteitudorel

cris

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Spune și altora
Cine este conectat?
In total sunt 5 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 5 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]

Recordul de utilizatori conectati a fost de 49, Dum 20 Mar 2011, 14:29

O mare nedreptate

Posteaza un subiect nou   Raspunde la subiect

Pagina 2 din 2 Inapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

O mare nedreptate

Mesaj Scris de Vizitator revoltat la data de Joi 14 Ian 2016, 09:56

Rezumarea primului mesaj :

Cum este posibil, domnule Admin al acestui forum, să împiedicați chiar dumneavoastră, creatorul unei fizici a viitorului, exprimarea liberă a inițiatorilor tocmai a unei alte fizici alternative? Mai ales că ea a luat naștere la sugestia dumneavoastră!
De ce plecați urechea la amăgirile unui moderator frustrat și plin de ură, a cărui contribuții pe acest forum de cercetare au fost aproape în totalitate numai mesaje citate din diverse teorii ale conspirației sau amenințări la adresa colegilor săi?
Sper din tot sufletul ca cei rămași să continue opera științifică inițiată de distinșii dumneavoastră colegi și să nu blocați subiectul din invidie sau gelozie. Nu aceasta este o atitudine demnă de un adevărat cercetător, așa cum vă considerați a fi.
O atitudine mai înțeleaptă mi-ar părea aceea în care ați permite exprimarea liberă și a acelor idei care vi se par concurențiale, dovedind imparțialitatea ce ar trebui să caracterizeze un Administrator de forum.
Tot în acest sens, mi-aș permite să vă sugerez și anularea funcției domnlui moderator Eugen, deoarece până acum domnia sa a dovedit mai mult o atitudine provocatoare, decât  una conciliantă, așa cum, de exemplu, se poate observa în exprimările domnului moderator Virgil. Sau, dacă are vreun pic de verticalitate, bun simț, ar trebui să renunțe el însuși la funcție, așa cum a făcut domnul Bordan, care a dovedit prin asta că are coloană vertebrală și o atitudine demnă.
Vă salut cu respect, dar și cu adâncă mânire pentru decizia dumneavoastră de a pedepsi oameni vinovați doar pentru că gândesc altfel și asta tocmai la sugestia unei persoane obtuze și confuze!

Vizitator revoltat
Vizitator

Sus In jos

Re: O mare nedreptate

Mesaj Scris de Vi-zigzag-or Gafiteanu la data de Dum 17 Ian 2016, 13:22

Razvratitul Păzvante din Ploiante sa ceara indurare, sa se plocaiasca ? Nu e onorabil, onorabile. Mergi pe calea ta, nu te lasa umilit si zdrobit de Upsala de Sus.

Vi-zigzag-or Gafiteanu
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Pacalescu la data de Dum 17 Ian 2016, 13:33

gafiteanu a scris:Mergi pe calea ta, nu te lasa umilit si zdrobit de Upsala de Sus.

EXCELENTA Maestre! Am ras cu lacrimi!

P.S. Fi barbata Razvanteo!

Pacalescu
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator revoltat la data de Dum 17 Ian 2016, 13:43

Mă scuzați domnu "Vi-zigzag-or Gafiteanu" (că de iertat mă iartă popa!). Profit de această onorată ocazie să-mi cer și scuze public și peronal pentru acuzațiile și vorbele-mi netrebnice ce vi le-am adus în trecut. Mea cupla! (acum îmi pun cenușă'n cap, dar nu există "smile" pentru asta).

De asemeni, doresc ca să invit (scuzați cacofonia, că este cu intenție) pe toți vizitatorii să viziteze
cunoastere.wikiforum.ro/. Măcar pentru peioada banării celor răi și indezirabili. Desigur, invitația este valabilă pentru oricine, chiar pentru Abel și Eugen. Acolo este chiar o rubrică dedicată ironiilor și la o adică, mai putem crea și altele!! Laughing
Oare ce face eugen acum? O fi cumva cu limba în urechea lui Abel până la glanda hipofiză. Sunt totuși curios cum reușește asta, având buzele lipite de dosul lui!

Vizitator revoltat
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vi-zigzag-ot la data de Dum 17 Ian 2016, 15:09

De fapt la obarsie sunt un vi-zig-ot, distrugator al Imperiului Roman, dar in urma insusirii celei mai inaintate stinte in zigzag, mi-am modificat numele in Vi-zigzag-ot.
Observ cu bucurie ca suntem urmariti zi si noapte non-stop de niste vizitatori (probabil ET=Etragere Transmision) din Franta si Germania. Ii asteptam, chiar daca ne traduc mot-a-mot la serviciile lor secrete.

Vi-zigzag-ot
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de negativ la data de Dum 17 Ian 2016, 15:38

Vizitator revoltat a scris:
negativ a scris:Pentru fizica iti trebuie mai mult decat cunostinte si calcule. Mai e necesara si un pic de intelegere a ceea ce stii si calculezi.
Complet de acord! Cu mențiunea că pentru a "înțelege", mai întâi trebuie să studiezi (nu doar să citești). Wink
A studia inseamna a intoarce pe toate partile si a observa din toate perspectivele ceea ce ai citit. In urma unei astfel de activitati am tras concluzia ca este ceva in neregula cu teoria relativitatii, fie ea restransa sau generalizata.
Vizitator revoltat a scris:Eu n-am făcut niciodată afirmația că aș fi în stare să curbez spațiul (probabil te referi la spațiu-timp, dar nu contează, că m-am prins)! Că poate fi curbat spațiul-timp, reiese și din ecuațiile lui Einstein și chiar a fost observat fenomenul. Nu văd de ce insiști pe imposibilitatea producerii lui; poate doar din rea voință sau dintr-o superficială înțelegere a TRG. Apropo, ai citi-o, sau studiat-o? Nu de alta, dar mulți își dau cu părerea doar după titlul unei lucrări.
Cu matematica pe care o manipulati voi, asa este. Asa mi-a iesit si mie din prima, cu ce stiti voi. Ca sa pot spune acum ca nu e corect, am mai pus putin mintea la contributie. Intentia initiala a fost sa stiu de ce randamentul unei masini nu poate fi mai mare ca 1, chiar daca este evident pe baza a ceea ce stiam deja ca asa este. Acum, dupa vreo doi-trei ani de studiu intens asupra a ceea ce deja citisem, (ca sa fiu consecvent), am ajuns fara sa vreau sa rezolv (printre altele) problema ipotezei Riemann si sa am o ecuatie unica pentru campurile magnetic, electric si gravitational. Acum muncesc mai mult la contra argumente pentru a face fata neincrederii celor ca tine.
Fizica nu reiese din ecuatii, ci invers, iar observatiile asupra fenomenelor sunt adesea inselatoare. Ma simt acum in pozitia lui Copernic, care a avut nevoie de observatiile de mai tarziu ale lui Kepler si Galilei pentru a rasturna "Sistemul Ptolemeic" oficial acceptat la acea vreme si in care vad o oglinda fidela "Sistemului Einsteinian" din zilele noastre. Chiar daca voi fi obligat sa retractez oficial tot ce am scris pana acum, pentru mine iepurii sunt tot mov, cum au fost si pentru Galileo.
Vizitator revoltat a scris:
Altfel ai putea sa-mi explici simplu ce este gravitatia. Eu macar stiu ce este si cum este.
Păi dacă deja știi, ce rost mai are să-ți mai explic?
Aici ai dreptate.

negativ
Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
6 / 106 / 10
Demonstrează ce spune :
9 / 109 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
7 / 107 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
Experimentator<Teoretician :
10 / 1010 / 10
Numarul mesajelor : 1731
Joburi/Distractii : un pic de fizica
Stare de spirit : curios
Puncte : 8038
Reputație comunitate : 362
Reputație de la fondator : 53
Mesaj de la fondator : Utilizator apreciat.
Gânduri : Nu mulțimea de cunoștințe este vrednică de năzuit, ci bogăția intelectului.
Cine contrazice din plăcere și face multe cuvinte, nu este capabil să învețe ceva de folos.
Democrit
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:
Nu ma mai preocupa , s-a rezolvat !

Vezi profilul utilizatorului http://www.ubicuum.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator revoltat la data de Dum 17 Ian 2016, 16:41

negativ a scris:A studia inseamna a intoarce pe toate partile si a observa din toate perspectivele ceea ce ai citit. In urma unei astfel de activitati am tras concluzia ca este ceva in neregula cu teoria relativitatii, fie ea restransa sau generalizata.
Și concret ce anume este în neregulă?
Intentia initiala a fost sa stiu de ce randamentul unei masini nu poate fi mai mare ca 1, chiar daca este evident pe baza a ceea ce stiam deja ca asa este. Acum, dupa vreo doi-trei ani de studiu intens asupra a ceea ce deja citisem, (ca sa fiu consecvent), am ajuns fara sa vreau sa rezolv (printre altele) problema ipotezei Riemann si sa am o ecuatie unica pentru campurile magnetic, electric si gravitational. Acum muncesc mai mult la contra argumente pentru a face fata neincrederii celor ca tine.
Și legătura dintre ipoteza lui Riemann și randament este....?
Nevermind!
Ma simt acum in pozitia lui Copernic, care a avut nevoie de observatiile de mai tarziu ale lui Kepler si Galilei pentru a rasturna "Sistemul Ptolemeic" oficial acceptat la acea vreme si in care vad o oglinda fidela "Sistemului Einsteinian" din zilele noastre. Chiar daca voi fi obligat sa retractez oficial tot ce am scris pana acum, pentru mine iepurii sunt tot mov, cum au fost si pentru Galileo.
Ata ete, domn' Galileo!

Vizitator revoltat
Vizitator

Sus In jos

Buna intrebare ! Ce nu este in regula ?

Mesaj Scris de Poracle la data de Dum 17 Ian 2016, 16:59

Ce nu este in regula ?
O discutie concreta pe baza de idei si calcule pe aceasta tema ma intereseaza.
Dar fara Abelisme adica fara "presimtiri" din perioada viselor cu mana in olita.

PS
Ai mai avut tu o tema preferata care ai dezvoltat-o ceva legat de integrare.Ti-am gasit greseala de logica atunci dar era un subiect inchis si nu am putut sa-ti raspund
Pe urma am tot amanat pana am uitat de ea

Poracle
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de negativ la data de Dum 17 Ian 2016, 18:13

Poracle a scris:Ce nu este in regula ?
Sunt doua probleme preferate (nu de mine, ci de sustinatorii TRG si TRR)
1 - Concluzia cu geamanul cosmonaut ce ramane tanar in comparatie cu cel ramas pe Terra . E o presupunere doar. Pentru ca masurarea timpului se face cu instrumente supuse cresterii masei relativiste.Problema cresterii lungimii drumului parcurs de fascicolul laser intre doua oglinzi montate pe o nava ce se deplaseaza cu viteza apropiata de c, e o falsa problema din moment ce  chiar Einstein spune ca c este aceeasi in orice sistem inertial. Dar se confunda sistemul inertial cu sistemul geometric de referinta. Cam asta e in neregula legat de relativitate. Restul e matematica.
2 - Cresterea "masei relativiste" in acceleratoarele de particule, care nu se datoreaza cresterii vitezei, ci acumularii de energie care determina cresterea masei si a vitezei.
Poracle a scris:O discutie concreta pe baza de idei si calcule pe aceasta tema ma intereseaza.
Dar fara Abelisme adica fara "presimtiri" din perioada viselor cu mana in olita.
La asta lucrez acum. Si daca am facut vreo afirmatie gresita, mi-o asum si o corectez. Si pe mine m-ar interesa, dar pe aici sunt numai ciudati care cred ca natura trebuie sa se comporte ca niste calcule matematice, cand de fapt este invers.
Poracle a scris:PS :Ai mai avut tu o tema preferata care ai dezvoltat-o ceva legat de integrare.Ti-am gasit greseala de logica atunci dar era un subiect inchis si nu am putut sa-ti raspund
Pe urma am tot amanat pana am uitat de ea
Daca am grseli de logica, le pot corecta. Nu-mi aduc aminte sa fi dezvoltat teme de discutie pe-aici. Ma uit doar sa vad cum judeca fizicienii si matematicienii inraiti, ca sa produc oarece contraargumente, iar uneori ma mai bag in discutii pentru asta. Oricum atitudinea asta de condescendenta total nejustificata nu ajuta nimanui. Nu sunt aici sa repet ca un papagal cunostintele de la cursuri.

negativ
Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
6 / 106 / 10
Demonstrează ce spune :
9 / 109 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
7 / 107 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10
Gânduri : Nu mulțimea de cunoștințe este vrednică de năzuit, ci bogăția intelectului.
Cine contrazice din plăcere și face multe cuvinte, nu este capabil să învețe ceva de folos.
Democrit

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil_48 la data de Dum 17 Ian 2016, 18:40

Discutiile din ultimele raspunsuri, erau potrivite intr-un topic
dedicat. Aici se vor pierde si nu-si va aminti nimeni de ele.
Propun initierea unui off topic cu preocupari stiintifice. Daca
mai aveti ceva de adaugat. Mie imi place.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
10 / 1010 / 10
Demonstrează ce spune :
10 / 1010 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
10 / 1010 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10
Numarul mesajelor : 4260
Puncte : 15775
Reputație comunitate : 394
Reputație de la fondator : 52
Mesaj de la fondator : Utilizator foarte apreciat pentru concepția sa originală.

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj Scris de scanteitudorel la data de Dum 17 Ian 2016, 18:59

negativ a scris: - Concluzia cu geamanul cosmonaut ce ramane tanar in comparatie cu cel ramas pe Terra . E o presupunere doar.
Eu cred ca intensitatea undelor gravitationale influenteaza procesul biologic. E o presupunere doar ?

scanteitudorel
Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
8 / 108 / 10
Demonstrează ce spune :
10 / 1010 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
10 / 1010 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
9 / 109 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 3241
Joburi/Distractii : pensionar
Stare de spirit : fara
Puncte : 11286
Reputație comunitate : 224
Reputație de la fondator : 51
Mesaj de la fondator : Utilizator de bună credință, harnic, sincer, foarte apreciat și binevenit pe forum. A scris lucrarea "Fizica atomului" pe care o găsiți în Dropboxul său.
Gânduri : fara
Obiective curente : nu am

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator revoltat la data de Dum 17 Ian 2016, 19:01

Aici sunt întru totul de acord cu tine. Pentru a evita însă restricțiile impuse de administratorul acestui forum te invit și pe tine să-ți faci cont pe cunoastere.wikiforum.ro/ , unde vom putea dialoga într-un mod instructiv, renunțând la ironiile actuale! Wink

Vizitator revoltat
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil_48 la data de Dum 17 Ian 2016, 19:10

scanteitudorel a scris:
negativ a scris: - Concluzia cu geamanul cosmonaut ce ramane tanar in comparatie cu cel ramas pe Terra . E o presupunere doar.
Eu   cred   ca intensitatea    undelor    gravitationale  influenteaza  procesul  biologic. E  o   presupunere  doar  ?
Nu este vorba ca s-ar incetini degradarea biologica. Pretind ca s-ar
incetini ceasul de la mana si trecerea timpului. Pe Pamant trece o zi
iar pe nava o ora(exemplu). Crede numai cine are timp(de pierdut)!

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
10 / 1010 / 10
Demonstrează ce spune :
10 / 1010 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
10 / 1010 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10
Numarul mesajelor : 4260
Puncte : 15775
Reputație comunitate : 394
Reputație de la fondator : 52
Mesaj de la fondator : Utilizator foarte apreciat pentru concepția sa originală.

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator revoltat la data de Dum 17 Ian 2016, 19:17

UPS, hai că nu știu pentru cine am răspuns mai sus, că ați scris mai mulți!

Oricum, pentru negativ:
Pentru ca masurarea timpului se face cu instrumente supuse cresterii masei relativiste.Problema cresterii lungimii drumului parcurs de fascicolul laser intre doua oglinzi montate pe o nava ce se deplaseaza cu viteza apropiata de c, e o falsa problema din moment ce  chiar Einstein spune ca c este aceeasi in orice sistem inertial.
Păi tocmai aia reprezintă, din moment ce c este constantă în orișice sistem de referință. Tu chiar ai citit măcar ceea ce contești?
Cresterea "masei relativiste" in acceleratoarele de particule, care nu se datoreaza cresterii vitezei, ci acumularii de energie care determina cresterea masei si a vitezei.
La fel ca mai sus!
Oare ce facem cu relația de echivaență dintre masă și energie? Ups!! și iar ups!! Nu e vorba acolo doar de masa de repaus!! Ne prindem și noi acum?
Si pe mine m-ar interesa, dar pe aici sunt numai ciudati care cred ca natura trebuie sa se comporte ca niste calcule matematice, cand de fapt este invers.
Îți pare ție! Câteodată și mie!
Nu-mi aduc aminte sa fi dezvoltat teme de discutie pe-aici. Ma uit doar sa vad cum judeca fizicienii si matematicienii inraiti, ca sa produc oarece contraargumente, iar uneori ma mai bag in discutii pentru asta. Oricum atitudinea asta de condescendenta total nejustificata nu ajuta nimanui. Nu sunt aici sa repet ca un papagal cunostintele de la cursuri.
Chiar așa!

Vizitator revoltat
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator 1 la data de Dum 17 Ian 2016, 19:29

"- Concluzia cu geamanul cosmonaut ce ramane tanar in comparatie cu cel ramas pe Terra . E o presupunere doar. Pentru ca masurarea timpului se face cu instrumente supuse cresterii masei relativiste.Problema cresterii lungimii drumului parcurs de fascicolul laser intre doua oglinzi montate pe o nava ce se deplaseaza cu viteza apropiata de c, e o falsa problema din moment ce  chiar Einstein spune ca c este aceeasi in orice sistem inertial. Dar se confunda sistemul inertial cu sistemul geometric de referinta. Cam asta e in neregula legat de relativitate. Restul e matematica.
2 - Cresterea "masei relativiste" in acceleratoarele de particule, care nu se datoreaza cresterii vitezei, ci acumularii de energie care determina cresterea masei si a vitezei."

Am putea spune si asa?
1. Timpul discontinuu are un character local, legat de ciclicitatea evenimentelor preponderente "masurate'/evidentiate in cadrul temporal de referinta.
2. Interactiunea intre formele de miscare conjugate (magnetic-magnetic) a materiei din accelerator  conduc la aparitia   fluxurilor entropice pericorp (proton, neutron,...,) care initiaza procesul de schimb reflectat in efectele observate (cresterea/generarea masei, miscarea pulsatorie/crestrea vitezei, emiterea vertex-urilor). Schimbarea paradigmei de cercetare a interactiunii ar conduce la modelarea corecta a fenomenelor observate in acceleratoare.

Vizitator 1
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator revoltat la data de Dum 17 Ian 2016, 19:50

Nu, nu am putea spune așa, că nu se mai înțelege nimic! Nu că alții ar înțlege măcar expunerile originale, dar orișicât!

Vizitator revoltat
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Dum 17 Ian 2016, 19:56

Iată explicația ironiilor manifestate pe acest forum:
Vizitator revoltat a scris:Aici sunt întru totul de acord cu tine. Pentru a evita însă restricțiile impuse de administratorul acestui forum te invit și pe tine să-ți faci cont pe cunoastere.wikiforum.ro/ , unde vom putea dialoga într-un mod instructiv, renunțând la ironiile actuale! Wink

Abel Cavași
Fondator
Fondator

Se încadrează în topic :
9 / 109 / 10
Demonstrează ce spune :
9 / 109 / 10
Răspunde la întrebări :
9 / 109 / 10
Se exprimă clar :
9 / 109 / 10
Binevoitor :
9 / 109 / 10
Disciplinat :
9 / 109 / 10
Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
9 / 109 / 10
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 6018
Joburi/Distractii : Meditația
Stare de spirit : Foarte optimist
Puncte : 20069
Reputație comunitate : 828
Reputație de la fondator : 0
Gânduri : -Acest forum este una dintre marile noastre comori.
-Promovez Fizica elicoidală și abolirea (sau măcar limitarea) PRIN LEGE a discrepanței nesimțite dintre bogați și săraci.
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale. Mă tentează să studiez mai aprofundat Sistemul Solar pentru a folosi datele despre acesta în construirea noii Fizici.

Vezi profilul utilizatorului http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de negativ la data de Lun 18 Ian 2016, 10:28

Vizitator revoltat a scris:Și legătura dintre ipoteza lui Riemann și randament este....?
Nevermind!
"...the why and wherefore". Lasa, ca s-au gandit alti fraieri si pentru noi. De ce sa ne spargem noi capetele si sa ne ..... contra vantului ? Noi, hai sa ne distram de felul in care dau aia cu urina pe ei.
P.S. Acum am vazut-o pe-asta...

negativ
Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
6 / 106 / 10
Demonstrează ce spune :
9 / 109 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
7 / 107 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10
Democrit

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator cel mai nou la data de Lun 18 Ian 2016, 10:39

Adică nu vrei să ne luminezi până la urmă și pe noi cu legătura aia, ne lași așa..., în beznă?

Vizitator cel mai nou
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de negativ la data de Lun 18 Ian 2016, 10:50

Vizitator cel mai nou a scris:Adică nu vrei să ne luminezi până la urmă și pe noi cu legătura aia, ne lași așa..., în beznă?
"Nț" ! Mai consumati si voi energie pentru a va lumina, nu mai furati curent de la altii. Am auzit pe aici ca expunerea la curent nu face bine la sanatate. Rolling Eyes

negativ
Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
6 / 106 / 10
Demonstrează ce spune :
9 / 109 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
7 / 107 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10
Democrit

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator cel mai nou la data de Lun 18 Ian 2016, 11:02

E scumpă dom'le enejia aia! Da' ce ai cu furtu' de curent, că e sursă de free enerji!

Vizitator cel mai nou
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de negativ la data de Lun 18 Ian 2016, 11:18

Vizitator cel mai nou a scris:E scumpă dom'le enejia aia! Da' ce ai cu furtu' de curent, că e sursă de free enerji!
Unii nu sunt de aceeasi parere.... Si chiar daca s-ar putea rezolva cu "free enerji", tot ti-ar pune statul impozit pe instalatie, mai mare decat plata facturii de energie "sigura", livrata cu acciza de te minunezi fara sa te mai luminezi !

negativ
Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
6 / 106 / 10
Demonstrează ce spune :
9 / 109 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
7 / 107 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10
Democrit

Sus In jos

Mesaj Scris de metica la data de Lun 18 Ian 2016, 18:24

Pacalescu prieten cu Razvan, mine poimine Razvan vine cu ultimatum: Sau ma faci moderator, sau nu mai activez pe forum.

Ca sa mai induiuseasca inima lui Abel, Pacalescu va veni in scurt timp inca cu informatii valuroase despre cine au fost profesorii sai, de care profesori ii pare rau ca nu a avut, premii nobile, chestii -trestii serioase,. etc.

Abel un mare om inteligent (ca si teoriile sale) [in rusa i se mai spune "gramotnii"] va inghiti galushka si de data aceasta ca celelalte mii de dati.

Asa Abel va mentine viata forumului si utilizatorii, dar Pacalescu nu va crapa de rusine in fata colegilor americani.

Omul din luna ca si Eugen il mai sustinea citeodata pe Abel, o acctiune ABSOLUT ilogica. Da hartuiala nu e ok, insa omului bolnav mintal sa il sustii cu teoriile sale e eronat.

Pe de o parte Pacalescu se poate de inteles ca e corect si logic ce face el : lupta cu .. Ca sa nu sa se raspindeasca si infloreasca, dar eu stiu poate nu tot timpul e corect (Abel 100 % exceptie).

Decit sa investeasca energiea cutreerind si urmarind netul, Pacalescu ar trebui mai bine sa urmareasca "marii" profesori care construesc "mari" elevi. Totus e ok, multi doctori in stiinta, diplome, etc. si rezultatul pe merit.
Unde e Ceausescu ?!

Nimeni nu a suflat un cuvint despre george. El a dat exemplu pe acest forum de adevarat cercetator.
a aratat ca a studiat perfect materialul tot care se cunoaste si se stie in ziua de azi si inteles domeniul unde cerceteaza. Apoi ideea (unele neazunsuri din ziua de azi, unele completari,etc.) a inceput sa o dezvolte, a aratat cum a incercat dezvoltat si luminat unele ramuri mici. Unicul neajuns al sau era ca intentionat nu vroia sa se fac pe deplin inteles.
Dar stilul sau de cercetator e normal, la fel poate si Omul din Luna si Oracle si alti secretosi (Pacalescu, Razvan).

Politica lu eugen nu e clara, de ce sustii teoriile aberante ale prietenului tau ?! Ca tii prieten ?! Asta e prietenie ?!

metica
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de gafiteanu la data de Lun 18 Ian 2016, 18:51

Ia fa matale meteor la Chisnau un turn d-asta, sa aiba unde sa traga extraterestrii la hotel Babel.
http://d.gr-assets.com/books/1378834923l/18479642.jpg

Nu e de râs cu râsul, dar nici de plâns.
Să nu mă râdeti, nici să nu mă plângeti cât traiesc, nici după.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
4 / 104 / 10
Demonstrează ce spune :
4 / 104 / 10
Răspunde la întrebări :
6 / 106 / 10
Se exprimă clar :
3 / 103 / 10
Binevoitor :
8 / 108 / 10
Disciplinat :
6 / 106 / 10
Mulțumit de forum :
1 / 101 / 10
5 / 105 / 10
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 4910
Puncte : 20428
Reputație comunitate : 700
Reputație de la fondator : 51
Mesaj de la fondator : Utilizator care știe tot. Ce, nu credeți? Doar că el criptează adevărul, căci adevărul nu trebuie să poată fi înțeles de proștii care nu-l pot descifra din mesajele sale.
Gânduri : Savanții trăzniți spun lucruri trăznite pe forumuri trăznite.
FRondator foarte ciudat, care face fronda si nu spune mai nimic, deși scrie multe aiureli. In ultima vreme o dă rău în bulării.
Pana la El Dumnezeu te mananca Sfantul AdMIN. Asa ca mergi in directia opusa si mai bine fa-te frate cu fratele Lui, daca vrei sa ajungi la El. Dar mult mai sigur fratele Lui iti indeplineste orice dorinta.
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat Astazi la 06:04

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 2 Inapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Puteti raspunde la subiectele acestui forum