Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Astazi la 19:41

» Memoria și tendințele adictive
Scris de Bordan Astazi la 17:32

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Astazi la 12:04

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Astazi la 11:41

» Globalizarea
Scris de eugen Ieri la 17:10

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Ieri la 10:34

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 13:49

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Lun 25 Mar 2024, 09:24

» Pendulul
Scris de eugen Dum 24 Mar 2024, 11:22

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Vin 22 Mar 2024, 18:12

» Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
Scris de virgil Vin 22 Mar 2024, 17:34

» Matematica și fizica
Scris de CAdi Joi 21 Mar 2024, 13:19

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 19:35

» Fizica si Matematica
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 12:04

» Viitorul si pacea inca e in miinile noastre
Scris de Vizitator Lun 18 Mar 2024, 21:32

» E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
Scris de curiosul Lun 18 Mar 2024, 15:31

» Daci nemuritori
Scris de CAdi Lun 18 Mar 2024, 08:47

» Orbitarea - o miscare compusa
Scris de virgil_48 Dum 17 Mar 2024, 10:20

» Dialogul cu ChatGPT
Scris de Bordan Dum 17 Mar 2024, 07:47

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Sam 16 Mar 2024, 10:10

» Un dicționar incipient de termeni ai Fizicii elicoidale
Scris de Abel Cavaşi Vin 15 Mar 2024, 07:06

» Marea teorema a lui Fermat.
Scris de curiosul Joi 14 Mar 2024, 19:35

» Deplasarea spre rosu a galaxiilor
Scris de CAdi Lun 11 Mar 2024, 12:30

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Dum 10 Mar 2024, 13:50

» Stiinta oficiala si stiinta neoficiala
Scris de eugen Sam 09 Mar 2024, 12:57

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Joi 07 Mar 2024, 12:53

» Pompele de caldura- instalatii energetice ale viitorului ?
Scris de virgil Mar 05 Mar 2024, 18:41

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Deplasarea spre rosu a galaxiilor
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Ce este FOIP?
( 1 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 1 )


Top postatori
virgil (12129)
Subiecte   stiintifice . Vote_lcapSubiecte   stiintifice . Voting_barSubiecte   stiintifice . Vote_rcap 
CAdi (11780)
Subiecte   stiintifice . Vote_lcapSubiecte   stiintifice . Voting_barSubiecte   stiintifice . Vote_rcap 
virgil_48 (11133)
Subiecte   stiintifice . Vote_lcapSubiecte   stiintifice . Voting_barSubiecte   stiintifice . Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Subiecte   stiintifice . Vote_lcapSubiecte   stiintifice . Voting_barSubiecte   stiintifice . Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Subiecte   stiintifice . Vote_lcapSubiecte   stiintifice . Voting_barSubiecte   stiintifice . Vote_rcap 
curiosul (6509)
Subiecte   stiintifice . Vote_lcapSubiecte   stiintifice . Voting_barSubiecte   stiintifice . Vote_rcap 
Razvan (6162)
Subiecte   stiintifice . Vote_lcapSubiecte   stiintifice . Voting_barSubiecte   stiintifice . Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Subiecte   stiintifice . Vote_lcapSubiecte   stiintifice . Voting_barSubiecte   stiintifice . Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Subiecte   stiintifice . Vote_lcapSubiecte   stiintifice . Voting_barSubiecte   stiintifice . Vote_rcap 
eugen (3757)
Subiecte   stiintifice . Vote_lcapSubiecte   stiintifice . Voting_barSubiecte   stiintifice . Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Subiecte   stiintifice . Vote_lcapSubiecte   stiintifice . Voting_barSubiecte   stiintifice . Vote_rcap 
Pacalici
Subiecte   stiintifice . Vote_lcapSubiecte   stiintifice . Voting_barSubiecte   stiintifice . Vote_rcap 
CAdi
Subiecte   stiintifice . Vote_lcapSubiecte   stiintifice . Voting_barSubiecte   stiintifice . Vote_rcap 
curiosul
Subiecte   stiintifice . Vote_lcapSubiecte   stiintifice . Voting_barSubiecte   stiintifice . Vote_rcap 
Dacu
Subiecte   stiintifice . Vote_lcapSubiecte   stiintifice . Voting_barSubiecte   stiintifice . Vote_rcap 
Razvan
Subiecte   stiintifice . Vote_lcapSubiecte   stiintifice . Voting_barSubiecte   stiintifice . Vote_rcap 
virgil
Subiecte   stiintifice . Vote_lcapSubiecte   stiintifice . Voting_barSubiecte   stiintifice . Vote_rcap 
meteor
Subiecte   stiintifice . Vote_lcapSubiecte   stiintifice . Voting_barSubiecte   stiintifice . Vote_rcap 
gafiteanu
Subiecte   stiintifice . Vote_lcapSubiecte   stiintifice . Voting_barSubiecte   stiintifice . Vote_rcap 
scanteitudorel
Subiecte   stiintifice . Vote_lcapSubiecte   stiintifice . Voting_barSubiecte   stiintifice . Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48
Subiecte   stiintifice . Vote_lcapSubiecte   stiintifice . Voting_barSubiecte   stiintifice . Vote_rcap 
CAdi
Subiecte   stiintifice . Vote_lcapSubiecte   stiintifice . Voting_barSubiecte   stiintifice . Vote_rcap 
virgil
Subiecte   stiintifice . Vote_lcapSubiecte   stiintifice . Voting_barSubiecte   stiintifice . Vote_rcap 
curiosul
Subiecte   stiintifice . Vote_lcapSubiecte   stiintifice . Voting_barSubiecte   stiintifice . Vote_rcap 
eugen
Subiecte   stiintifice . Vote_lcapSubiecte   stiintifice . Voting_barSubiecte   stiintifice . Vote_rcap 
Bordan
Subiecte   stiintifice . Vote_lcapSubiecte   stiintifice . Voting_barSubiecte   stiintifice . Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Subiecte   stiintifice . Vote_lcapSubiecte   stiintifice . Voting_barSubiecte   stiintifice . Vote_rcap 
Razvan
Subiecte   stiintifice . Vote_lcapSubiecte   stiintifice . Voting_barSubiecte   stiintifice . Vote_rcap 
Forever_Man
Subiecte   stiintifice . Vote_lcapSubiecte   stiintifice . Voting_barSubiecte   stiintifice . Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Subiecte   stiintifice . Vote_lcapSubiecte   stiintifice . Voting_barSubiecte   stiintifice . Vote_rcap 
virgil_48
Subiecte   stiintifice . Vote_lcapSubiecte   stiintifice . Voting_barSubiecte   stiintifice . Vote_rcap 
eugen
Subiecte   stiintifice . Vote_lcapSubiecte   stiintifice . Voting_barSubiecte   stiintifice . Vote_rcap 
Bordan
Subiecte   stiintifice . Vote_lcapSubiecte   stiintifice . Voting_barSubiecte   stiintifice . Vote_rcap 
curiosul
Subiecte   stiintifice . Vote_lcapSubiecte   stiintifice . Voting_barSubiecte   stiintifice . Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 22 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 1 Invizibil și 21 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Subiecte stiintifice .

3 participanți

In jos

Subiecte   stiintifice . Empty Subiecte stiintifice .

Mesaj Scris de scanteitudorel Lun 18 Ian 2016, 20:42

In  ultima   perioada  au   aparut  pe   forum   foarte   multe   subiecte  stiintifice .  Sunt  atat   de  multe   si   diverse   ca  eu  nu  le  mai  inteleg  din   doua  motive  .
1.  Ori  eu  m-am   dus   cu  sorcova .
2.  Ori  utilizatori  acestui   forum  nu  mai  inteleg   scopul   pentru  care   acest   forum a  fost   ceeat.
Cred  ca   am sa  stau   putin  deoparte   pana   ce   apele  se   vor   limpezi  .  Sau   poate   mintea  mea.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Subiecte   stiintifice . Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Subiecte   stiintifice . Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25182
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Subiecte   stiintifice . Empty Bezna mintii -studiul de caz nr. 3

Mesaj Scris de Vizitator 1 Lun 18 Ian 2016, 20:58

Sa inteleg ca sunteti si dvs. in "bezna mintii?" Tocmai ma pregateam sa "plec cu sorcova" (studio de caz).

Vizitator 1
Vizitator


Sus In jos

Subiecte   stiintifice . Empty Re: Subiecte stiintifice .

Mesaj Scris de gafiteanu Lun 18 Ian 2016, 21:03

Stiinta avanseaza rapid, Tudorele..Tocmai ce ti-ai mai deschis inca un subiect si matale.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Subiecte   stiintifice . Left_bar_bleue0 / 100 / 10Subiecte   stiintifice . Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35383
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Subiecte   stiintifice . Empty Re: Subiecte stiintifice .

Mesaj Scris de metica Lun 18 Ian 2016, 21:18

Ce nu va este clar ?! Fizica wizuinicoidale ?! E clar oricui ca e a viitorului.

Dumnevoastra ati scris carte (ti) dar aveti multe intrebari ?! E bine ?!

In adevaratul forum cu adevarati cercetatori criticile ar trebui sa se rastoarne pe dumnevoastra, voi sa le analizati si daca sunt corecte sa le acceptati.

Notiunea de "forum" provine de la grecii antici. Acei salbatici in cercul grupului de oameni care dezbateau subiectul iesia chite o persoana cu propriilei initiative(noi propuneri, idei, replici unde e gresita teoria, unde cutarele greseste) si corect decurgeau dezbaterile, fara prietenii si sustineri, fara ingimfari si ignorante fara atacuri stupide la persoana.

Eu personal va sustin ca sa cercetati mai departe, cu toateca cred ca aveti multe neajunsuri (nu stiti multe din materialul care azi deja se cunoaste, faceti concluzii rapide, rapid la publicat [ceea ce il arde pe Pacalescu]).

Macar ca Pacalescu vede care e finalul cu chitiva pasi inainte si neajunsurile, eu sunt pentru aceea ca sa cercetati (atit se refera la eugen si poate altii) dar sa schimbati stilul.

Greseli de logica totii au comis de la cei mai mari la cei mai mici. Multe descoperiri sau facut pe baza greselilor. Dar ar fi mai bine sa ne staruim sa le evitam.

metica
Vizitator


Sus In jos

Subiecte   stiintifice . Empty Re: Subiecte stiintifice .

Mesaj Scris de iaras metica Lun 18 Ian 2016, 21:24

Prea multa palavrageala pe forum ( e clar ca din asa scirta cu .. si conducere nu va mai fi niciodata "forum pentru cercetare"), ceea ce denota ca cercetatorii se scarpina mai mult la .. decit fac cercetari.

Pe un adevarat forum stiintific, eu cred ca cercetatorul maxim periodic trebue sa vie sa isi publice odata in saptamina, aici pe acest forum si nu numai continuu cercetatorul posteaza inovatiile, mai da capabili is romanashii tongue

iaras metica
Vizitator


Sus In jos

Subiecte   stiintifice . Empty Re: Subiecte stiintifice .

Mesaj Scris de Poracle Lun 18 Ian 2016, 21:27

"Notiunea de "forum" provine de la grecii antici. Acei salbatici in cercul grupului de oameni care dezbateau subiectul iesia chite o persoana cu propriilei initiative(noi propuneri, idei, replici unde e gresita teoria, unde cutarele greseste) si corect decurgeau dezbaterile, fara prietenii si sustineri, fara ingimfari si ignorante fara atacuri stupide la persoana."

Sa ne traiesti METEOR
Ai mare dreptate,din pacate aici fiecare cu "Fizica" lui. Unii cu elicoida altii cu zigzagul....

Poracle
Vizitator


Sus In jos

Subiecte   stiintifice . Empty Re: Subiecte stiintifice .

Mesaj Scris de Pacalescu Lun 18 Ian 2016, 21:43

meteor a scris:...ceea ce denota ca cercetatorii se scarpina mai mult la .. decit fac cercetari.

Apoi, cercetatorul nescarpinat, in loc sa aibe randament supraunitar, trece la ala subunitar. Este ca te mananca? lol! lol! lol!

Pacalescu
Vizitator


Sus In jos

Subiecte   stiintifice . Empty Re: Subiecte stiintifice .

Mesaj Scris de gafiteanu Lun 18 Ian 2016, 21:46

meteor, metica, ne-ai lipsit o lunga perioada, ce probleme ai avut ?
Daca cumva doresti un sfat, depinde ce vrai, ai aici destule:
http://www.mamica.ro/oxiuri/
http://www.i-medic.ro/boli/pediculoza-si-paduchii

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Subiecte   stiintifice . Left_bar_bleue0 / 100 / 10Subiecte   stiintifice . Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35383
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Subiecte   stiintifice . Empty Catre d-l vraci

Mesaj Scris de Metica Lun 18 Ian 2016, 22:04

Yca Domnik ˇ Lucrează la Lucrator Comercial

va rog sa'mi spuneti dak stiti un tratament naturist de eliminare a oxiorilor ?

Metica
Vizitator


Sus In jos

Subiecte   stiintifice . Empty Re: Subiecte stiintifice .

Mesaj Scris de gafiteanu Lun 18 Ian 2016, 22:08

No, ca matale nu esti metica din Chisnau, ci Metica=negativ din Lovnic.
Da, metoda naturista, sa faci omleta din ele, da trebe tare multe.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Subiecte   stiintifice . Left_bar_bleue0 / 100 / 10Subiecte   stiintifice . Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35383
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Subiecte   stiintifice . Empty La iarmaroc

Mesaj Scris de Metica Lun 18 Ian 2016, 22:23

Stiu ca ai multi! Valorificarea o faci prin FORUM?

Metica
Vizitator


Sus In jos

Subiecte   stiintifice . Empty Re: Subiecte stiintifice .

Mesaj Scris de metica Lun 18 Ian 2016, 23:09

@ pacalescu, filozoful nostru. Dumneata ne luminezi deseori bostaneii si vii cu contraargumente. Postarea a ceva a tau personal si nou des aici o faci si o vei face cred.. eu ma refeream la cei ce posteaza "inovatiile" nu la cei cu contraargumentele.

Totus decit un om sa stea in bar sau sa cerseasca undeva e mai bine sa stea si sa cerceteze cu ideile sale, macar ca ar fi multe complet gresite.

Ar fi mai bine sa nu fie ignoranta de fel (la Abel ea e infinita), sa se conduca dupa principiul cauza-efect, etc.

Se spune si in popor ca oamenii mai invirsta foarte greu (cam imposibil) sa se dea la brazda.

Perderea ta de energie si timp imens pe cutreerarea netului si tinerea sub straja cred ca e stupida, mai bine ai investi asta in alta directie, de exemplu la educare tinerelor talentati, sau la educarea corecta a multor bieti profesori, cei care vor creste mii de elevi... ca si pe forumul nostru... asta va fi propaganda de stiinta si stoparea pseudostiintei.



metica
Vizitator


Sus In jos

Subiecte   stiintifice . Empty Re: Subiecte stiintifice .

Mesaj Scris de metica Lun 18 Ian 2016, 23:19

Deoarece sunt petic pe linda unii domni mult mai invirstaca mine ca de exemplu Scintei Tudorel , Abel si altii, as vrea sa nu ramineti jigniti de criticile mele poate cam prin aratura spuse.

E un lucru cam urit din partea mea, dar nervi (de cucos) mai am citeodata.

Totus cind si daca se petrece o dezbatere stiintifica adevarata atunci criticile ar trebui sa se ia in consideratie in egala masura de la orice participant la dezbatere, fie el petic sau nu.

offf gata noapte buna, prea multe povesti pe azi Like a Star @ heaven

metica
Vizitator


Sus In jos

Subiecte   stiintifice . Empty Re: Subiecte stiintifice .

Mesaj Scris de Pacalescu Lun 18 Ian 2016, 23:43

meteor a scris:Perderea ta de energie si timp imens pe cutreerarea netului si tinerea sub straja cred ca e stupida, mai bine ai investi asta in alta directie, de exemplu la educare tinerelor talentati, sau la educarea corecta a multor bieti profesori, cei care vor creste mii de elevi... ca si pe forumul nostru... asta va fi propaganda de stiinta si stoparea pseudostiintei.

Mare dreptate ai aici! Da asa ca o paranteza, nu pierd muilta energie, ca nu prea am cu cine, ma relaxez in general. Oricum bun sfat.
Pseudostiinta ramane in floare!

Pacalescu
Vizitator


Sus In jos

Subiecte   stiintifice . Empty Re: Subiecte stiintifice .

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mar 19 Ian 2016, 07:53

iaras metica a scris:Prea multa palavrageala pe forum ( e clar ca din asa scirta cu .. si conducere nu va mai fi niciodata "forum pentru cercetare"), ceea ce denota ca cercetatorii se scarpina mai mult la .. decit fac cercetari.
De acord.
Pe un adevarat forum stiintific, eu cred ca cercetatorul maxim periodic trebue sa vie sa isi publice odata in saptamina, aici pe acest forum si nu numai continuu cercetatorul posteaza inovatiile, mai da capabili is romanashii tongue
Ăla nu este forum, ci este revistă.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Subiecte   stiintifice . Left_bar_bleue9 / 109 / 10Subiecte   stiintifice . Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33823
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Subiecte   stiintifice . Empty Re: Subiecte stiintifice .

Mesaj Scris de gafiteanu Mar 19 Ian 2016, 10:21

CloroForum, hidrocarburi aromatice, care da fantasme si apoi adoarme.
http://www.bafu.admin.ch/chloronet/06806/index.html?lang=fr

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Subiecte   stiintifice . Left_bar_bleue0 / 100 / 10Subiecte   stiintifice . Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35383
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Subiecte   stiintifice . Empty Re: Subiecte stiintifice .

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Puteti raspunde la subiectele acestui forum