Ultimele subiecte
» Teoria grupurilor cu forte neconservative controlate 99.99%
Scris de virgil_48 Astazi la 06:58

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secțiunea 2)
Scris de Abel Cavași Astazi la 06:01

» Sandokan
Scris de scanteitudorel Ieri la 19:48

» Despre ecuațiile lui Maxwell
Scris de virgil_48 Ieri la 19:45

» 50 de ani de cand pamantenii au pus piciorul pe Luna ?
Scris de virgil_48 Lun 22 Iul 2019, 07:51

» Legi de conservare (2)
Scris de Vizitator Dum 21 Iul 2019, 21:06

» Aether Pressure (II) - Inexistenta atractiei gravitationale
Scris de eugen Dum 21 Iul 2019, 13:38

» Entitatea excentricitatii permanente *CAPTIVA* intr-un cerc
Scris de isabau Sam 20 Iul 2019, 01:15

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de virgil_48 Vin 19 Iul 2019, 08:02

» Am fost ori ba pe Luna ?
Scris de gafiteanu Vin 19 Iul 2019, 05:34

» Bancuri......
Scris de virgil_48 Mier 17 Iul 2019, 23:29

» Perpetuum Mobile in magnetism
Scris de scanteitudorel Dum 14 Iul 2019, 14:50

» Cartea mea despre constiinta "I Am" publicata pe amazon
Scris de gafiteanu Vin 12 Iul 2019, 07:39

» Frustrați intelectuali
Scris de virgil_48 Mier 10 Iul 2019, 19:34

» Despre viitor...
Scris de Abel Cavași Mier 10 Iul 2019, 18:13

» Sabloanele mele LaTex
Scris de virgil_48 Mier 10 Iul 2019, 09:11

» Aritmetica simpla
Scris de mm Mier 10 Iul 2019, 05:59

» Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor.(secțiunea 4)
Scris de virgil_48 Mar 09 Iul 2019, 07:31

» La frontierele cunoașterii
Scris de virgil Sam 06 Iul 2019, 07:31

» Grupuri cu forte neconservative
Scris de isabau Mier 03 Iul 2019, 00:32

» Alcoolul și efectele sale
Scris de curiosul Dum 30 Iun 2019, 22:13

» Cum explicăm atracția magnetică?
Scris de curiosul Dum 30 Iun 2019, 14:57

» Fenomene asimetrice
Scris de eugen Sam 29 Iun 2019, 22:56

» Femei. În funcțiile de conducere?
Scris de virgil_48 Sam 29 Iun 2019, 07:51

» Perpetuum mobile de speta intai N + 1’
Scris de isabau Vin 28 Iun 2019, 23:59

» De ce se aude tare?
Scris de scanteitudorel Lun 24 Iun 2019, 19:26

» Conferinte despre constiinta
Scris de curiosul Lun 24 Iun 2019, 19:15

» Articolul meu "The Quale of Time" publicat in MDPI Philosophies
Scris de curiosul Lun 24 Iun 2019, 19:09

» Magnetonul Bohr-Procopiu, si campul magnetic.
Scris de virgil Vin 21 Iun 2019, 07:35

» Critica atractiei gravitationale
Scris de virgil_48 Mier 19 Iun 2019, 19:44

Top postatori
virgil (9386)
Conjectura originală Vote_lcapConjectura originală Voting_barConjectura originală Vote_rcap 
CAdi (7935)
Conjectura originală Vote_lcapConjectura originală Voting_barConjectura originală Vote_rcap 
Abel Cavași (6903)
virgil_48 (6717)
gafiteanu (6563)
Razvan (5717)
Pacalici (5571)
curiosul (5405)
scanteitudorel (4689)
negativ (2970)

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Pacalici
Abel Cavași
curiosul
CAdi
Razvan
Dacu
meteor
scanteitudorel
virgil
gafiteanu

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48
Abel Cavași
scanteitudorel
gafiteanu
virgil
curiosul
isabau
negativ
mm
eugen

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil_48
Abel Cavași
scanteitudorel
isabau
virgil
mm

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Spune și altora
Cine este conectat?
In total sunt 6 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 6 Vizitatori :: 1 Motor de cautare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectati a fost de 49, Dum 20 Mar 2011, 14:29

Conjectura originală

In jos

Conjectura originală Empty Conjectura originală

Mesaj Scris de Dacu la data de Dum 06 Mar 2016, 08:30

Conjectura originală Mimetex unde Conjectura originală Mimetex și Conjectura originală Mimetex sunt numere prime consecutive.

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
Conjectura originală Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Conjectura originală Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1778
Puncte : 14302
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Conjectura originală Empty Re: Conjectura originală

Mesaj Scris de curiosul la data de Dum 06 Mar 2016, 08:41

Ok, am înțeles ce-ai făcut.
Dar vorbim un pic mai târziu că acum trebuie să plec și n-am timp să analizez mai în detaliu.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
Conjectura originală Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Conjectura originală Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 5405
Puncte : 31658
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de curiosul la data de Dum 06 Mar 2016, 10:27

Am revenit.
De regulă Dacu, eu încerc să aduc o inegalitate la o formă ce permite o interpretare mai ușoară a ei și de asemena, ce permite compararea cu un alt rezultat cunoscut.

Din acest motiv voi folosi aceeași strategie în analiza ipotezei pe care ai prezentat-o :
@Dacu a scris:Conjectura originală Mimetex unde Conjectura originală Mimetex și Conjectura originală Mimetex sunt numere prime consecutive.

Înmulțim cu Conjectura originală Mimetex inegalitatea, obținem Conjectura originală Mimetex, ridicăm la pătrat și ajungem la Conjectura originală Mimetex

Trecând Conjectura originală Mimetex în dreapta ajungem la Conjectura originală Mimetex

Rezultatul are o formă asemănătoare cu cea a conjecturii lui Andrica :
Conjectura originală Mimetex

Putem ușor stabili că Conjectura originală Mimetex
ceea ce înseamnă că dacă conjectura lui Andrica este adevărată, atunci conjectura ta este adevărată.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de curiosul la data de Dum 06 Mar 2016, 10:42

Dar ceva trebuie să fie greșit, pentru că  Conjectura originală Mimetex .
Din cealată conjectură rezultă că Conjectura originală Mimetex este adevărat dacă conjectura lui Schinzel este adevărată, iar Conjectura originală Mimetex este adevărată dacă conjectura lui Andrica este adevărată.
Însă Conjectura originală Mimetex este o conjectură mai bună decât Conjectura originală Mimetex , pentru că vorbește de o diferență mai mică dintre două numere prime consecutive, însă este contradictorie cu implicația față de Schinzel și Andrica.
Cred că am greșit ceva pe undeva.

Edit:
Cu alte cuvinte, dacă Conjectura originală Mimetex este adevărat, atunci Conjectura originală Mimetex este sigur adevărat, este implicată de prima inegalitate.

Însă prima este implicată de Andrica, iar a doua de Schinzel și ar trebui să fie invers, pentru că Andrica rezultă direct din Schinzel pentru .

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de curiosul la data de Dum 06 Mar 2016, 13:22

Nu este greșit.
Incluzând toate relațiile care s-au discutat până acum în ambele conjecturi din subiectele deschise de tine se ajunge la o inegalitate de genul

și se explică exact de ce una este implicată de Andrica și una de Schinzel.
De altfel, putem stabili că cealaltă conjectură a ta, fără radical, o implică pe cea a lui Andrica, dar nu și pe cea a lui Schinzel.
Deci cealaltă conjectură este mai bună decât aceasta din acest subiect și chiar mai bună decât a lui Andrica.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Dum 06 Mar 2016, 20:33

Eu am plecat de la relația Conjectura originală Mimetex unde Conjectura originală Mimetex și  după aceea am verificat prin încercări cu diverse numere prime consecutive am observat că am putea să estimăm valoarea  Conjectura originală Mimetex și apoi m-am hazardat tot prin diverse verificări cu numere prime consecutive de am postat mai întâi subiectul "Conjectură" care s-a dovedit a nu fi corect pentru cel puțin cazul în care Conjectura originală Mimetex și Conjectura originală Mimetex.

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Dum 06 Mar 2016, 20:41

Ar fi bine să studiem și subiectul "Conjectură" dar și subiectul "Conjectura originală".... Rolling Eyes study study study study

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de curiosul la data de Lun 07 Mar 2016, 06:53

@Dacu a scris:Eu am plecat de la relația Conjectura originală Mimetex unde Conjectura originală Mimetex și  după aceea am verificat prin încercări cu diverse numere prime consecutive am observat că am putea să estimăm valoarea  Conjectura originală Mimetex și apoi m-am hazardat tot prin diverse verificări cu numere prime consecutive de am postat mai întâi subiectul "Conjectură" care s-a dovedit a nu fi corect pentru cel puțin cazul în care Conjectura originală Mimetex și Conjectura originală Mimetex.

Este util și modul în care analizezi tu, pentru că această procedură îți poate scoate la suprafață alte caracterestici privind numerele prime consecutive.
În ceea ce privește numerele prime consecutive, eu abordez problema în altă manieră.
Analizez factorizarea numerelor nonprime mai mari ca Conjectura originală Mimetex și mai mici decât Conjectura originală Mimetex .

Dacă ai verificat pentru toate celelalte numere prime mai mici decât 127 și ai observat că ele respectă enunțul din subiectul "Conjectură" , atunci te asigur eu că (113 , 127) este singura excepție.

Vei vede de ce afirm asta când voi expune demonstrația conjecturii lui Schinzel, din care vei înțelege exact ce-i cu numerele astea prime 113 și 127.
Sper să-mi fac timp săptămâna asta, că este ceva de scris și vreau să fie prezentat cât se poate de clar ca să se înțeleagă exact ce expun acolo.

Ne mai consultăm părerile ulterior.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum