Ultimele subiecte
» Laborator-sa construim impreuna
Scris de scanteitudorel Lun 19 Feb 2018, 12:39

» Despre ecuațiile lui Maxwell
Scris de eugen Dum 18 Feb 2018, 21:00

» Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor.(secțiunea 4)
Scris de virgil_48 Dum 18 Feb 2018, 19:41

» propuneri ...
Scris de Abel Cavași Dum 18 Feb 2018, 04:39

» Banări și debanări recente
Scris de virgil_48 Sam 17 Feb 2018, 12:43

» In sfarsit s-a inventat Motorul Magnetic!
Scris de scanteitudorel Sam 17 Feb 2018, 09:47

» Interesant!
Scris de Abel Cavași Vin 16 Feb 2018, 11:43

» Puncte și reputație
Scris de negativ Vin 16 Feb 2018, 09:42

» Deschideti ochii oameni buni!
Scris de gafiteanu Vin 16 Feb 2018, 00:02

» Sabloanele mele LaTex
Scris de virgil_48 Joi 15 Feb 2018, 22:08

» CE ȘTIM?
Scris de virgil_48 Joi 15 Feb 2018, 18:44

» Daci nemuritori
Scris de negativ Joi 15 Feb 2018, 17:28

» Ziceri
Scris de Bordan Mier 14 Feb 2018, 18:24

» Din muzica lumii
Scris de Pacalici Mier 14 Feb 2018, 09:00

» Critica atractiei gravitationale
Scris de virgil_48 Mar 13 Feb 2018, 23:19

» Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta
Scris de Bordan Mar 13 Feb 2018, 18:13

» Fostele iubiri ...
Scris de Bordan Mar 13 Feb 2018, 17:28

» Bancuri......
Scris de negativ Mar 13 Feb 2018, 17:01

» Noile legi ale mișcării planetelor
Scris de negativ Mar 13 Feb 2018, 11:45

» Nasa afirma ca "Imposibilul motor spatial" functioneaza.
Scris de negativ Mar 13 Feb 2018, 11:30

» Politică și religie
Scris de Bordan Lun 12 Feb 2018, 18:05

» De toate pentru toti, de-prin-lume-adunate
Scris de gafiteanu Dum 11 Feb 2018, 01:45

» Cum sa ne spalam pasarica preferata
Scris de Pacalici Sam 10 Feb 2018, 08:30

» Legi de conservare
Scris de virgil_48 Vin 09 Feb 2018, 20:01

» Transmisie Live de pe orbita terestra a incarcaturii transportate de Falcon Havy
Scris de Pacalici Vin 09 Feb 2018, 15:34

» Zicerile se pare ca sunt interesante!
Scris de Pacalici Vin 09 Feb 2018, 15:33

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 08 Feb 2018, 20:04

» Metroul din Drumul Taberei vs. Falcon Havy
Scris de gafiteanu Joi 08 Feb 2018, 00:44

» Cum s-au nascut particulele dupa B-B ?
Scris de negativ Mier 07 Feb 2018, 18:24

» De ce traiectoriile planetelor sunt elipse, mai degrabă decât cercuri?
Scris de virgil Mier 07 Feb 2018, 08:37

Top postatori
virgil (8582)

CAdi (7389)

Abel Cavași (6575)

gafiteanu (5967)

virgil_48 (5589)

Razvan (5577)

Pacalici (5572)

curiosul (4738)

scanteitudorel (4032)

omuldinluna (2728)

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Pacalici

Abel Cavași

curiosul

CAdi

Razvan

Dacu

meteor

scanteitudorel

virgil

WoodyCAD

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil_48

scanteitudorel

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Spune și altora
Cine este conectat?
In total sunt 5 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 5 Vizitatori :: 2 Motoare de cautare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectati a fost de 49, Dum 20 Mar 2011, 14:29

Listă cu certitudinile generale din Fizică

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Listă cu certitudinile generale din Fizică

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Mar 29 Mar 2011, 12:09

Rezumarea primului mesaj :

Deschid aici o listă cu propozițiile din Fizică pe care le considerăm a fi strict adevărate, față de care nu avem absolut niciun dubiu niciunul dintre noi și pe care ne putem baza oricând de acum încolo. Eu voi începe lista și o voi modifica ulterior în funcție de propunerile voastre, de obiecțiile voastre, de sugestiile voastre.

-1). Legile de conservare a energiei, a impulsului și a momentului cinetic. Dacă ar exista sisteme izolate, atunci energia, impulsul acestora și momentul lor cinetic nu s-ar schimba niciodată.
-2). Orice corp are inerție. Corpurile nu se mișcă cum vrem noi, ci cum pot ele să se miște. Corpurile ușoare sunt mai ușor de urnit, corpurile masive sunt mai neascultătoare în această privință și se mișcă mai mult cum vor ele decât cum dorim noi. O minge de ping-pong este un exemplu de corp ușor, iar Soarele este un exemplu de corp masiv.
-3). Oricare două corpuri interacționează gravitațional. Dacă un corp care mergea liniștit de unul singur prin spațiu ajunge în vecinătatea unui alt corp, atunci traiectoria sa și viteza sa vor suferi modificări datorate prezenței noului corp.
-4). Orice corp cald cedează căldură corpului mai rece.
-5). Orice corp emite radiație electromagnetică.
-6). Sarcina electrică, viteza luminii în vid, constanta lui Planck și modulul cuadrivectorilor sunt invarianți relativiști.
-7). Orice mișcare este frânată datorită frecării. Frecarea micșorează energia, modulul impulsului și modulul momentului cinetic.
-8 ). Acțiunea este egală și opusă reacțiunii. Dacă un corp A acționează asupra altui corp B în vreun anume fel (prin transfer de energie, de impuls sau de moment cinetic), atunci și corpul B reacționează asupra corpului A în același fel, iar suma algebrică a acțiunilor și reacțiunilor este nulă.
-9). Orice corp (chiar și o particulă elementară) are un centru de masă unic determinat ale cărui coordonate sunt funcții continue indefinit derivabile.
-10). -Principiul general al relativității: legile naturii au aceeași formă față de orice observator, indiferent unde sau când se află acesta, indiferent de viteza lui sau de accelerația lui sau de oricare ar fi tipul său de mișcare.
-11). -(Într-un spațiu euclidian) orice câmp vectorial este suma dintre un câmp solenoidal și un câmp irotațional: câmpurile vectoriale sunt sume de câmpuri solenoidale și irotaționale. Altfel spus, în lume nu există altfel de câmpuri, decât solenoidale și irotaționale.

Ultima editare efectuata de catre Abel Cavași in Vin 03 Iun 2011, 13:54, editata de 13 ori (Motiv : Am adăugat mențiunea sugerată de alefzero la certitudinea 11)
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 6575
Puncte : 23036
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale, pe care s-o poată înțelege orice tutuluc. De exemplu, mă tentează să studiez mai aprofundat Sistemul Solar pentru a folosi datele despre acesta în construirea noii Fizici și pentru a le putea arăta astfel tutulucilor care își bat joc de Fizica elicoidală cum rezultă "constanta" gravitației în funcție de alte constante ale Fizicii.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Re: Listă cu certitudinile generale din Fizică

Mesaj Scris de Razvan la data de Mar 09 Apr 2013, 20:31

@Abel Cavași a scris:Permite-mi să nu fiu de acord. Cred că ai o perspectivă greșită asupra a ceea ce înseamnă adevăr absolut. Matematica și Fizica dețin adevăruri absolute, valabile oricând și oriunde.
Astfel de afirmații, referitoare la adevăruri absolute, contribuie la asocierea științei cu un fel de religie și conduce la concepții greșite despre ea!
Poate nu e sigură Știința oficială, bazată pe o mulțime de bazaconii. Eu, de exemplu, sunt sigur de veșnicia lui, pentru că o infinitate de nimicuri nu se poate transforma în altceva.
Amin! Very Happy
Știința oficială ți-a cam spălat creierul cu ideea asta a falsificabilității. Vrei să-ți dau exemple de teze ale Științei oficiale care nu pot fi falsificate? Nu fii credul! Nu crede că doar ceea ce este falsificabil este Știință. Asta-i o altă bazaconie a Științei actuale.
Ce legătură are aici credința? Prin prisma ei judeci știința? Tocmai că știința nu reprezintă o credință. Și da, dă exemple de teze ale științei pe care le consideri nefalsificabile.
Nu neapărat. De ce să nu susții un adevăr, dacă el este absolut și indubitabil?
Cum am scris mai sus: "Amin"! Neutral
Dar de verificarea experimentului nu zici nimic? De câte ori s-a constatat că experimentul a fost greșit și că teoria a avut dreptate? Sau vrei să spui că experimentele nu dau greș? Nu putem interreta greșit rezultatele unui experiment? Amintește-ți de bancul cu savantul experimentator și purecii.
Experimentele sunt reproduse de diverse echipe de cercetători, respectă anumite condiții de control și nu are loc doar unul singur pentru a valida sau invalida o teorie. Experimente nereproductibile acreditează doar teorii pseudoștiințifice. Sper să nu cazi și tu în capcana lor.
N-aș confunda inexistența cu falsitatea. Dacă teorema lui Pitagora se aplică în planul euclidian, asta nu înseamnă că în planul neeuclidian este falsă, ci doar că nu există în acel plan. În planul euclidian există o altă teoremă, mai generală decât teorema lui Pitagora (dar, culmea, obținută tot din teorema lui Pitagora).
Tocmai asta reprezintă falsificabilitatea: existența unei limite (sau domeniu) peste care teoria, așa cum este ea exprimată la un moment dat, nu mai este valabilă.

Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 5577
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de meteor la data de Mar 09 Apr 2013, 21:02

@Abel Cavași a scris:Nu confunda universalitatea cu adevărul. Teorema lui Pitagora înțeleasă corect (deci aplicată spațiului euclidian) este veșnică.

Nu uita ca initial cind a apoarut aceasta teorema, nu se stie de alte geometrii.

O foloseau linistit si convins in viata de toate zilele.

Riguros spus, comiteau greseli. Deoarece aplicau teorema in alte geometrii, ce isi perde sensul.
Spre exemplu la sprafete mici pe Terra o poti aplica, insa nu e ideal absolut corect, sunt erori ffoarte mici.
Cei cu fizica mai avansati, cica am train in un spatiu hiperbolic. Poftim, cu atit mai mult nu ai un adevar extra corect.

Anume sirguinta de a respecta regulile, si a nu incalca/ neglija in flagrant ceea ce este nevoe de demonstrat, dupa ani de lucru greu, cica in asa fel au deschis portile la geometrii noi.

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 2203
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de orakle la data de Mar 09 Apr 2013, 21:06

@Razvan a scris:
Mezei Geza a scris:
Bineinteles ca da !-este raspunsul corect.
Banuiesc in mare ce ai vrut sa scrii dar fraza este total nefericit formulata si induce confuzii !
Pentru spații curbe, aplicarea teoremei lui Pitagora la calculul distanțelor de forma , unde a, b și c sunt laturile unui triunghi dreptunghic (cu b perpendiculară pe c), rămâne valabilă doar pentru distanțe , și infinitezimale.
1-Daca spatiul ar fi curb nu ar mai fi euclidian,Pitagora ramane valabil intr-un spatiu euclidian.
Tocmai asta demonstrează neuniversalitatea teoremei lui Pitagora, ci aplicabilitatea ei pe un domeniu specific. Exact ce am susținut și eu.
2-Induci confuzia ca spatiul real(fizic) ar fi euclidian si doar o eventuala curbare sesizabila ar face ca acesta sa nu fie euclidian.Gresit!
Un spatiu euclidian sau pseudoeuclidian sau orice alta spatiu non-euclidian sunt doar modele matematice mai mult sau mai putin evoluate ale spatiului real.
In concluzie a considera spatiul real(fizic) apriori euclidian este o greseala.
După ultimele cercetări se pare că totuși curbura universului este nulă. Dar nu are importanță asta; dacă aplicăm teorema lui Pitagora pentru calcularea unor distanțe relativ mici, aici, pe Pământ, rezultatele obținute sunt corecte. Nu același lucru se întâmplă atunci când calculăm distanțe ce presupun arce mari din circumferința sa.

Acuma imi este clar ca nu m-am facut inteles
Teorema lui Pitagora este o consecinta a normei spatiului euclidian bidimensional
(S2)^2=(X1)^2+(X2)^2
In trei dimensiuni :
(S3)^2=(X1)^2+(X2)^2+(X3)^2
Pana in trei dimensiuni si viteze mici avem o congruenta buna cu spatiul fizic real (timpul fiind considerat absolut)
La viteze mari congruenta se strica
O solutie pentru a corela observatile si la viteze mari este modelul unui spatiu pseudoeuclidian de norma:
S3)^2=(X1)^2+(X2)^2+(X3)^2 -(X4)^2

La acest aspect m-am referit si nu la curbura
Sper ca nu am gresit sau nu am omis ceva Smile
orakle
Banat pentru ironii

Mulțumit de forum :
0 / 100 / 10
Numarul mesajelor : 1409
Puncte : 8789
Data de inscriere : 21/05/2011
Obiective curente : Studiul ciclititatii elicoidale a simptomelor manico depresive Abeliene

Sus In jos

Mesaj Scris de meteor la data de Mar 09 Apr 2013, 21:15

" Listă cu certitudinile generale din Fizică "

Ce este Fizica ?!

Cica este realitatea.

Daca sa vorbim serios, fizica fara matematica NU EXISTA.

Stiinta inseamna Sens. NON sens inseamna aburelile, nonstiinta.

Matematica inseamna Sens.

Eu cred ca toata matematica poate fi trasata in sens fizic.

Matematica e cladita din axiome [atomul stiintei].

Axiomele sunt compuse din notiuni si legaturi, totul impreuna formin un sens.

Acum ne ciocnim de aceea ca se pare ca avem o infinitate de notiuni ce nu pot fi definite, iar in caz ca am defini ceva am mai deschide inca niste notiuni ce trebuesc definite.
Sensul, la fel nu stiu cum sa il definesc.
Adevarul sau falsul la fel nu e clar cum sa il definim.

Se spune ca este o teorema ce ar spune ca axiomele sunt infinite (ce e drept aceasta teorema sta pe doua axiome).

Mai in scurt nimic nu este cert, Smile
bom

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 18448
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Woden la data de Mier 10 Apr 2013, 09:00

@Razvan a scris:Te înșeli! Tocmai că verificarea se face prin experiment. Vezi aici pe Wikipedia ce presupune metoda științifică.

Este una dintre problemele pe care mi le−am pus. Pana unde e comunitate stiintifica, pana la ce nivel?

De exemplu eu nu pot verifica experimental viteza luminii, sau cum ia fiinta o planeta din gazul interstelar cand nu actioneaza gravitatia iar dupa condensarea gazului apare gravitatia, odata cu aparitia planetei. Sau descoperirea bosonului higgs, pot sa−mi spuna orice, ca acum nu mai e unul ca sunt mai multi higgs. Si altele pe care eu nu le pot verifica, pe care trebuie sa le inghit asa cum mi se spun. Unde difera de religie? Poate ca sunt eu orb si nu vad si amestec merele cu perele, dar cati dintre voi puteti verifica treburile astea? Sa−mi spune−ti si mie, va rog, sa masor si eu.

@meteor a scris:Daca sa vorbim serios, fizica fara matematica NU EXISTA.

Spatiul, timpul, viteza luminii nu prea le vad in matematica si totusi exista. Daca sa vorbim mai serios matematica fara fizica e ca barbatul fara femeie, nu poate face mare lucru.

Ultima editare efectuata de catre Abel Cavași in Mier 10 Apr 2013, 17:44, editata de 1 ori (Motiv : Am corectat sintaxa citatelor)

Woden
Preocupat
Preocupat

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
Numarul mesajelor : 23
Puncte : 5439
Data de inscriere : 09/04/2013
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Mesaj Scris de Razvan la data de Mier 10 Apr 2013, 09:20

Mezei Geza a scris:[...]
Puțin probabil ca Pitagora să se fi gândit la spații cu mai multe dimensiuni, atunci când a elaborat teorema! Very Happy
Într-adevăr, ea a fost inițial elaborată pentru un spațiu bidimensional plat. Aplicarea ei chiar și pe spații tridimensionale, cum ai dat exemplu, necesită modificarea formei inițiale imaginate de Pitagora. Așadar nu este o formulă absolută, cum susține Abel.

Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
Puncte : 24558

Sus In jos

Mesaj Scris de Razvan la data de Mier 10 Apr 2013, 09:54

@Woden a scris:De exemplu eu nu pot verifica experimental viteza luminii, sau cum ia fiinta o planeta din gazul interstelar cand nu actioneaza gravitatia iar dupa condensarea gazului apare gravitatia, odata cu aparitia planetei. Sau descoperirea bosonului higgs, pot sa−mi spuna orice, ca acum nu mai e unul ca sunt mai multi higgs. Si altele pe care eu nu le pot verifica, pe care trebuie sa le inghit asa cum mi se spun. Unde difera de religie? Poate ca sunt eu orb si nu vad si amestec merele cu perele, dar cati dintre voi puteti verifica treburile astea? Sa−mi spune−ti si mie, va rog, sa masor si eu.
Deosebirea e că dacă un preot, sau vreun mistic, îți spune că a avut vedenii în care i s-a arătat doamne-doamne, tu poți alege să-l crezi pe cuvânt, sau nu. Nu poți verifica spusele lui sub nicio formă.
În schimb, oricine poate studia teoria ce stă în spatele bosonului Higgs, experimentele ce au condus la identificarea sa, sau chiar să ia parte la ele urmând o carieră în domeniu. Adică sunt lucruri verificabile.
Însă, indiferent de cariera teologică urmată, nimeni nu-ți garantează că vei putea discuta face-to-face cu zeitatea respectivă, că vei putea verifica tu însuți existența ei! Ce să mai zic de faptul că există sumedenie de religii, fiecare cu propriile zeități! Cum verifici care este cea "adevărată"? Prin ce experimente? Unuia i se arată doamne-doamne, altuia Mahomed, altuia Shiva și fiecare susține că zeitatea sa este cea unică și adevărată. Cum verifici cine are dreptate? Surprised

Iar condensarea gazului interstelar pentru a forma planete sau stele nu se produce în absența gravitației și nici gravitația nu ia naștere după apariția planetei. Fiecare moleculă sau atom din gazul interstelar generează propriul potențial gravitațional (desigur, infinitezimal prin comparație cu cel al unui corp masiv), forța de atracție gravitațională este prezentă între toate particulele cu masă, iar acumularea de materie se realizează în jurul unui centru de masă comun.

Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Syntax la data de Mier 10 Apr 2013, 11:59

Degeaba incercam sa facem o lista cu certitudini generale.
Sa luam exemplul cu teorema lui Pitagora.
Este o certitudine generala? Aplicarile ei chiar si la spatiile multidimensionale arata ca pana la ordinul 3 "functioneaza" insa dupa aceea nu ne mai ajuta "forma matematica" aleasa (poate in viitor vor aparea formule de calcul noi ).
Insa am observat un fenomen interesant: Daca incerc sa "generalizez" cat mai mult am nevoie de formule din ce in ce mai complexe.
Atunci m-am gandit ca e valabila si reciproca: Daca o stare generala o reduc la (n-k) stari particulare , ce se va intampla?
In cele din urma as ajunge sa aplic Teorema lui Pitagora intr-un triunghi in plan bidimensional.
Certitudinea generala ar putea fi caracterizata de totalitatea cazurilor particulare din "vecinatatea" observatorului.
Am adaugat si acest aspect pentru ca s-a pus problema "nu am vazut cum se formeaza o planeta".
Concluzia mea este ca nu putem exprima o certitudine generala din "interiorul" evenimentului (poate fi vorba de un fenomen ,de o stare ,de Univers etc). Este ca si cum am fi inconjurati complet cu apa si am vrea sa stabilim caracteristicile generale ale "oceanului".

Syntax
Dinamic
Dinamic

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
Numarul mesajelor : 475
Puncte : 6820
Data de inscriere : 03/04/2013
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:
-1) O teorie "ciudata" despre repausul absolut
-2) Sa inteleg ideile noi prezentate pe acest forum
-3) Sa fac un "top" al utilizatorilor de pe acest forum dupa criteriile mele Smile

Sus In jos

Mesaj Scris de Woden la data de Mier 10 Apr 2013, 14:19

@Syntax a scris:Concluzia mea este ca nu putem exprima o certitudine generala din "interiorul" evenimentului (poate fi vorba de un fenomen ,de o stare ,de Univers etc). Este ca si cum am fi inconjurati complet cu apa si am vrea sa stabilim caracteristicile generale ale "oceanului".

Foarte clar!

Si “oceanul” asta, care ne inconjoara, e cunoscut prea putin, iar din prea putinul asta 99,99% e gol. De unde inversunarea asta de a tinea cu dintii de adevaruri, recunoscute pina la urma ca relative, mai mult recunoscut faptul ca tu ca observator hotarasti rezultatul experimentului. Tu faci experimentul si tot tu hotarasti ce vezi. Si tu recunosti ca esti “relativ” dar in fata altui “relativ” te bati cu pumnul in piept ca relativul tau e mai adevarat ca celalalt. Doamne, doamne! Smile

Woden
Preocupat
Preocupat

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Syntax la data de Mier 10 Apr 2013, 14:21

Exact asta am vrut sa spun si eu, dar mai subtil! Smile

Syntax
Dinamic
Dinamic

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
-3) Sa fac un "top" al utilizatorilor de pe acest forum dupa criteriile mele Smile

Sus In jos

Mesaj Scris de Woden la data de Mier 10 Apr 2013, 14:26

Si eu m-am straduit sa fiu cit mai subtil, dar mai mult n-am putut. Poate pumnul in piept e mai direct, in rest poate ramine asa. Smile

Woden
Preocupat
Preocupat

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Syntax la data de Mier 10 Apr 2013, 15:06

Totusi se mai poate face ceva. Ne putem referi la o lista cu certitudini generale relative din fizica.
Ar rezolva asta impedimentul?

Syntax
Dinamic
Dinamic

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Woden la data de Joi 12 Sept 2013, 06:52

@Razvan a scris: Deosebirea e că dacă un preot, sau vreun mistic, îți spune că a avut vedenii în care i s-a arătat doamne-doamne, tu poți alege să-l crezi pe cuvânt, sau nu. Nu poți verifica spusele lui sub nicio formă.
Poate că nu le poți verifica tu, dar de unde știi că nu le pot verifica nici eu?

Woden
Preocupat
Preocupat

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Razvan la data de Joi 12 Sept 2013, 09:03

Cum le verifici? Dă un exemplu.
Poți verifica ce gândesc eu acum?

Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Woden la data de Joi 12 Sept 2013, 12:57

@Razvan a scris: Cum le verifici? Dă un exemplu.
Pot să dau un exemplu cum le verific eu, dar asta nu înseamnă că e valabil și pentru tine.

Eu toată noaptea verific ce spune popa. Seara, înainte de culcare, îmi dau temă de casă ce să verific și toată noaptea n-am treabă, dimineața știu ce să cred și ce nu. Funcționează brici. Numai că nu știu cum să-ți spun să faci și tu, poate că tu dormi buștean.  

Ziua cu știința, noaptea cu credința. Smile
@Razvan a scris: Poți verifica ce gândesc eu acum?
Nu văd legătura. Ce-are una cu alta?

Woden
Preocupat
Preocupat

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Razvan la data de Joi 12 Sept 2013, 13:04

Cum nu vezi legătura? N-ai spus că poți verifica "vedeniile" vreunui popă sau alt mistic?
Verifică-mi și mie gândurile. Sau funcționează doar la popă?

Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Woden la data de Joi 12 Sept 2013, 13:09

Eu am zis că verific ce spune popa, nu ce gîndește. Tu nu ai spus nimic. Ce să verific?

Woden
Preocupat
Preocupat

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Bordan la data de Joi 21 Ian 2016, 17:58

Deci, pînă la urmă, fiecare cu ale lui, singurul adevăr valabil. Nu?

Sau a apărut vreun adevăr de cînd n-am mai umblat p-aici?
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
Numarul mesajelor : 2085
Puncte : 13996
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de negativ la data de Vin 22 Ian 2016, 08:30

@orakle a scris:
Acuma imi este clar ca nu m-am facut inteles
Teorema lui Pitagora este o consecinta a normei spatiului euclidian bidimensional
(S2)^2=(X1)^2+(X2)^2
In trei dimensiuni :
(S3)^2=(X1)^2+(X2)^2+(X3)^2
Pana in trei dimensiuni si viteze mici avem o congruenta buna cu spatiul fizic real (timpul fiind considerat absolut)
La viteze mari congruenta se strica
O solutie pentru a corela observatile si la viteze mari este modelul unui spatiu pseudoeuclidian de norma:
S3)^2=(X1)^2+(X2)^2+(X3)^2 -(X4)^2

La acest aspect m-am referit si nu la curbura
Sper ca nu am gresit sau nu am omis ceva Smile
Imi permit sa sugerez ca spatiul euclidean nu este atat de simplu pe cat il percepem noi, ci este mai repede structura naturala necesara si suficienta pentru reprezentarea componentei reale a spatiului fizic. In realitate punctul material este ceva mai complicat de reprezentat si presupune prezenta unor proprietati ce il determina. Euclid a operat numai cu componenta reala a spatiului. Se presupune ca nu stiau mai mult. Ba stiau, drept dovada ca si acum se mai fac descoperiri interesante referitoare la felul in care au construit templele antice. Euclid voia sa reconstruiasca o stiinta pe care nu o putea intelege in totalitate, desi constructorii foloseau metode de transformare ce depaseau presupusele cunostinte ale vremii.
M-am uitat peste calculele lui Geza, dar au o problema : La un moment dat se trece la calcule cu v>c, fara vreo explicatie. Cred ca este un minus.
Ca sa fiu mai explicit putin, c este dependenta in exclusivitate de o proprietate a spatiului care nu apartine domeniului real. Acum, problema mi se pare simpla, dar oricine studiaza fizica si spune ca nu se poate fara matematica, se inseala. Matematica este o consecinta, o reflectare a fizicii, cu ajutorul careia noi facem predictii asupra fenomenelor fizice in desfasurare. Daca nu o aplici corect, dai de probleme, cum ar fi incertitudinea. Fenomenele fizice se petrec si fara matematica noastra.

Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
Numarul mesajelor : 2703
Puncte : 12231
Data de inscriere : 11/12/2012

http://www.ubicuum.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat