Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Astazi la 11:41

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Astazi la 10:04

» Globalizarea
Scris de eugen Ieri la 17:10

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Ieri la 14:45

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Ieri la 11:30

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Ieri la 10:34

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 13:49

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Lun 25 Mar 2024, 09:24

» Pendulul
Scris de eugen Dum 24 Mar 2024, 11:22

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Vin 22 Mar 2024, 18:12

» Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
Scris de virgil Vin 22 Mar 2024, 17:34

» Matematica și fizica
Scris de CAdi Joi 21 Mar 2024, 13:19

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 19:35

» Fizica si Matematica
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 12:04

» Viitorul si pacea inca e in miinile noastre
Scris de Vizitator Lun 18 Mar 2024, 21:32

» E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
Scris de curiosul Lun 18 Mar 2024, 15:31

» Daci nemuritori
Scris de CAdi Lun 18 Mar 2024, 08:47

» Orbitarea - o miscare compusa
Scris de virgil_48 Dum 17 Mar 2024, 10:20

» Dialogul cu ChatGPT
Scris de Bordan Dum 17 Mar 2024, 07:47

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Sam 16 Mar 2024, 10:10

» Un dicționar incipient de termeni ai Fizicii elicoidale
Scris de Abel Cavaşi Vin 15 Mar 2024, 07:06

» Marea teorema a lui Fermat.
Scris de curiosul Joi 14 Mar 2024, 19:35

» Deplasarea spre rosu a galaxiilor
Scris de CAdi Lun 11 Mar 2024, 12:30

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Dum 10 Mar 2024, 13:50

» Stiinta oficiala si stiinta neoficiala
Scris de eugen Sam 09 Mar 2024, 12:57

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Joi 07 Mar 2024, 12:53

» Pompele de caldura- instalatii energetice ale viitorului ?
Scris de virgil Mar 05 Mar 2024, 18:41

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Ce este FOIP?
( 1 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 1 )


» Mesaj de la virgil în URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Viitorul si pacea inca e in miinile noastre
( 1 )


Top postatori
virgil (12129)
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 4 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_rcap 
CAdi (11777)
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 4 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_rcap 
virgil_48 (11133)
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 4 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 4 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 4 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_rcap 
curiosul (6509)
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 4 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 4 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 4 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 4 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_rcap 
eugen (3757)
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 4 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 4 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_rcap 
Pacalici
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 4 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_rcap 
CAdi
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 4 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_rcap 
curiosul
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 4 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_rcap 
Dacu
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 4 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_rcap 
Razvan
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 4 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_rcap 
virgil
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 4 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_rcap 
meteor
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 4 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_rcap 
gafiteanu
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 4 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_rcap 
scanteitudorel
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 4 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 4 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_rcap 
CAdi
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 4 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_rcap 
virgil
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 4 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_rcap 
curiosul
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 4 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_rcap 
eugen
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 4 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_rcap 
Bordan
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 4 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 4 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_rcap 
Forever_Man
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 4 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_rcap 
Razvan
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 4 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 4 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_rcap 
virgil_48
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 4 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_rcap 
eugen
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 4 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_rcap 
curiosul
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 4 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_rcap 
Bordan
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 4 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 4 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 25 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 25 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57
Subiecte similare

Legi de conservare (1)

+9
eugen
Abel Cavaşi
virgil
negativ
WoodyCAD
Razvan
Pacalici
gafiteanu
virgil_48
13 participanți

Pagina 4 din 34 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 19 ... 34  Urmatorul

In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 4 Empty Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Vizitator 1 Vin 11 Noi 2016, 10:38

Rezumarea primului mesaj :

Am radiat primul mesaj care constituia o eroare.   virgil_48

Vizitator 1
Vizitator


Sus In jos


Legi de conservare (1) - Pagina 4 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Vizitator 1 Joi 01 Dec 2016, 14:56

Figure 9, New Black hole propulsion principle by a self produced plasma-dust tail, also responsible for dust Pillar creation and the pairing and spitting effect as observed in nebula like the Eagle and Carinanebula.

Incercati sa interpretati fenomenele (din figurile din ultima lucrare/timitere NET) conform electroconvergentei corpurilor naturale si veti vedea cat de naturale sunt EFECTELE ce apar in urma impactului corpurilor de catre fluxul masic/neutrinic, electric/fotoni emergenti, EM, entropic, mecanic/presiune. Veti obtine nu numai *gauri* ci componentele cinetice, masice, electromagnetice, si cele gravitationale ale EFECTULUI (cele gravitationale, e drept putin *modificate*). De ce sa ne scarpinam urechea dreapta cu mana stanga(apropo de chiralitatea,...,naturala). Definirea noilor concepte (corp natural, matricea corpului natural, corp de influenta preponderenta, electroconvergenta ) corelata cu *locul* din Univers (EFECT/corp natural aferent locului = STRUCTURA + ORGANIZARE+FUNCTIIintra/extra aferente lui t discontinuu) permit descrierea Naturii mai aproape de realitate (decat teoriile actuale). Bibliografie: Crivoi D. Convergenta si divergenta materiei, Ed. Performantica, Iasi, 2005.

Vizitator 1
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 4 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Vizitator 1 Vin 02 Dec 2016, 11:23

Woody:
*
Maimutica, o gandire primitiva, cu o mentalitate de evul mediu...!
Daca si-ar schimba MENTALITATEA ar constientiza rapid ca... Universul curge "in gauri"!

Incercati *sa constientizati* ce legatura exista intre (matricea) corpul(ui) natural (masiv, in cazul din exemplele dvs.) si fluxurile din mediu (Mediul local=reuniunea matricelor corpurilor de influenta). Atunci veti intelege ca Universul? nu *curge* intamplator si fara finalitate. Veti intelege ca exista si o ecranare naturala a curgerilor/traiect (functie de frecventa proprie a *stratului* penetrat) o continuua modificare a parametrilor  *curgerii*, si multe altele datorate (inter)actiunii (cu) mediul(ui). In ce priveste EVUL MEDIUL sa nu credeti in totalitate propaganda ce au facut-o negustorii /camatarii parveniti care voiau schimbarea,... A fost si este o MENTALITATE a FRUSTRATILOR.

Vizitator 1
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 4 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Vizitator 1 Vin 02 Dec 2016, 15:45

Woody:
*Daca maimutica nu poate...eu pot!*

Am inteles  in sfarsit (din figurile pe carea le-ati aplicat) ca puteti mai mult decat,...., un pui de ,...,

Vizitator 1
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 4 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Vizitator 1 Vin 02 Dec 2016, 16:32

05.03.2014/10:58:44
Când pleacă de la sursă, când este lansat, fotonul este accelerat pentru a ajunge la viteza luminii sau este lansat direct cu viteza luminii ?

Eu cred, ca Lumina este proprie numai unui anumit "mediu". De la "sursa" pleaca fluctuatii/fluxuri cu alti parametrii decat cei proprii luminii. Mediul creaza premiza miscarii levogire, respectiv, destrogire a componentelor (ROGVAIV) LUMINII, receptate de ochiul uman.

Crivoi D
Vizitator


Cand afirmam cele de mai sus ma refeream la lumina naturala (cavitatea rezonanta/mediu activ cu frecventa proprie in domeniu luminii naturale).
Ce ati *desenat* sunt surse de lumina produse de sisteme tehnice (care reproduc fenomene naturale cum ar fi: polarizarea luminii, coerenta luminii, s.a.).
De asta, anticii nu luau in considerare experimentul (*sublunar*) in ceea ce se constituie unn atribut al Universalului/generalului. Insa *m...* tocmai asta fac, generalizeaza rezultatele experimentelor (*sublunare*/pamantene). De aici, brambureala din capul teoreticienilor/*maimutelor savante*, care se ocupa de demonstrarea unor fantasme/metafore (intunecat, gauri, tornade, curgeri, fuioare,...,) pe care le stiti mai bine decat mine. Nu suntem singurul popor carora le place natura/phisys *povestita*.

Vizitator 1
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 4 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Vizitator 1 Vin 02 Dec 2016, 16:44

Ma poate lumina cineva unde e greseala ?

ps : d(t) este antiderivata (primitiva) v(t); formula pt. v(t) merge perfect (cu albastru, singura in dreapta)

theMisuser

Este o vorba din popor: varza ai pus ,..., *varza* ai!

Vizitator 1
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 4 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Vizitator 1 Vin 02 Dec 2016, 17:06

Curiosul:
*În primul rând, vreau să mă ajutați să înțeleg cum se explică faptul că lumina are (poate avea) intensitate diferită ?
Să fie vorba de o cantitate diferită de fotoni ?*

Pentru situatia existenta (forum ,...,gratuit) va pot ajut cu recomandarea: analizati prin prisma: Efect (lumina,fotoni)= structura+organizare+functii ceea ce se intampla in partea de *zi* a Pamantului, respectiv, in partea de *noapte*.

Vizitator 1
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 4 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de negativ Vin 02 Dec 2016, 17:48

Curiosul a scris:În primul rând, vreau să mă ajutați să înțeleg cum se explică faptul că lumina are (poate avea) intensitate diferită ?
Să fie vorba de o cantitate diferită de fotoni ?
Cu toate ca initial nu prea am fost de acord cu dualitatea unda-particula, am revenit asupra ideii si acum o vad ca pe o dualitate unda-unda, al carei mecanism de producere îmi scapa pe moment, deci nu-ti pot da o explicatie, chiar daca am unele idei. Sad

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Legi de conservare (1) - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20437
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 4 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de virgil_48 Vin 02 Dec 2016, 18:50

Vizitator 1 a scris:05.03.2014/10:58:44
Când pleacă de la sursă, când este lansat, fotonul este accelerat pentru a ajunge la viteza luminii sau este lansat direct cu viteza luminii ?
Ha, ha. Intr-o forma rudimentara am pus problema si eu:
fotonul este un proiectil sau o racheta. Sunt tentat de
varianta cu racheta, fiindca am auzit ca pana la urma se
epuizeaza(oboseste).      Laughing
Si pe urma, ce l-ar putea lansa cu viteza luminii?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legi de conservare (1) - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11133
Puncte : 43663
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 4 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Vizitator 1 Vin 02 Dec 2016, 19:05

*Si pe urma, ce l-ar putea lansa cu viteza luminii?*

Si pana la urma cum ajunge fatul ,..., *fat*?

Vizitator 1
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 4 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de negativ Vin 02 Dec 2016, 19:20

virgil_48 a scris:fotonul este un proiectil sau o racheta. Sunt tentat de
varianta cu racheta, fiindca am auzit ca pana la urma se
epuizeaza(oboseste).      Laughing
Si pe urma, ce l-ar putea lansa cu viteza luminii?
Nu e ca un proiectil sau racheta
Nu se epuizeaza
Un fel de dop ! Very Happy

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Legi de conservare (1) - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20437
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 4 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de virgil_48 Vin 02 Dec 2016, 19:40

Vizitator 1 a scris:*Si pe urma, ce l-ar putea lansa cu viteza luminii?*
Si pana la urma cum ajunge fatul ,..., *fat*?
N-am auzit pana acum de vreun fat lansat cu viteza luminii!
Dar asta nu inseamna ca nu se poate...

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legi de conservare (1) - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11133
Puncte : 43663
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 4 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Vizitator 1 Vin 02 Dec 2016, 19:49

*N-am auzit pana acum de vreun fat lansat cu viteza luminii!*

Trebuie sa intelegi cum se *fata* lumina din INTUNERIC! De *nascut* nu poate fi vorba.

Vizitator 1
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 4 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de negativ Sam 03 Dec 2016, 10:03

negativ a scris:
Curiosul a scris:În primul rând, vreau să mă ajutați să înțeleg cum se explică faptul că lumina are (poate avea) intensitate diferită ?
Să fie vorba de o cantitate diferită de fotoni ?
Cu toate ca initial nu prea am fost de acord cu dualitatea unda-particula, am revenit asupra ideii si acum o vad ca pe o dualitate unda-unda, al carei mecanism de producere îmi scapa pe moment, deci nu-ti pot da o explicatie, chiar daca am unele idei.  Sad
Curiosule, esti un geniu ! Întrebarea ta m-a facut sa-mi cada fisa despre ce este de fapt "dualitatea" lu' peste. Pentru ca pâna acum nu a dat nimeni nici o explicatie cu privire la experimentul cu fantele. Sa nu uitam ca Thomas Young a facut experimentul în 1801 !

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Legi de conservare (1) - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20437
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 4 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Pacalici Sam 03 Dec 2016, 10:13

Mai negative, aici este rubrica de impresii ale vizitatorilor. curiosul nu este vizitator....Asta daca nu stiai...
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Legi de conservare (1) - Pagina 4 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19329
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 4 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de negativ Sam 03 Dec 2016, 11:06

Pacalici a scris:Mai negative, aici este rubrica de impresii ale vizitatorilor. curiosul nu este vizitator....Asta daca nu stiai...
Aflasem eu ceva despre curiosul... Da' nu stiam ca asta e rubrica de "impresii ale vizitatorilor".
Cu toate astea legile cu pricina nu sunt de conservare, ci de transfer, iar conservarea energiei la transferul dintr-o stare în alta se face cu respectarea identitatii cantitatilor transferate. Ca la aritmetica. Very Happy  Dar putem trece usor peste micile erori de exprimare. Am prins ideea.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Legi de conservare (1) - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20437
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 4 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Vizitator 1 Sam 03 Dec 2016, 16:33

Virgil 48
*Cred ca intensitatea luminoasa a unei surse scade
cu patratul distantei*

Ce CREDETI de intensitatea luminoasa in partea de zi a Pamantului care are un gradient crescator spre scoarta terestra? Sursa, EVIDENT, fiind Soarele.

Vizitator 1
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 4 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Vizitator 1 Sam 03 Dec 2016, 20:17

Apropo de *impresii*. Cine s-a *pacalici* o data *sufla si-n iaurt*.

Vizitator 1
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 4 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Pacalici Sam 03 Dec 2016, 20:23

Forum pentru cercetare :: Bun venit :: Impresii ale vizitatorilor::Legi de conservare
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Legi de conservare (1) - Pagina 4 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19329
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 4 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Vizitator 1 Sam 03 Dec 2016, 20:39

*Cu toate ca initial nu prea am fost de acord cu dualitatea unda-particula, am revenit asupra ideii si acum o vad ca pe o dualitate unda-unda, al carei mecanism de producere îmi scapa pe moment, deci nu-ti pot da o explicatie, chiar daca am unele idei.*

Cu siguranta ca o stiti. Probabil, ca va lipseste *sursa*. Apelati la electroonvergenta si din,..., va resulta *lumina*.

Vizitator 1
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 4 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Vizitator1 Sam 03 Dec 2016, 21:42

*Doar două lucruri sînt veșnice, universul și prostia omenească. De univers nu sînt chiar sigur...*

Numai UN om MAAREEE poate sa faca o obsesie din vesnica-i *prostie*! Impresionant!

P.S.
N-o mai repetati! E de ajuns *Pacalici*. Nu tine Schema cu *scantei*.

Vizitator1
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 4 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Pacalici Sam 03 Dec 2016, 23:59

Latinii aveau cate o vorba,doua, vad ca n-au gresit prea tare:

Repetitio mater studiorum est

Rari nantes in gurgite vasto

Idea
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Legi de conservare (1) - Pagina 4 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19329
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 4 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Vizitator 1 Dum 04 Dec 2016, 00:16

In cazul asta se impune o vizita urgenta la medic.
Sanatate!

Vizitator 1
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 4 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Pacalici Dum 04 Dec 2016, 00:22

Multumes, la fel!
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Legi de conservare (1) - Pagina 4 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19329
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 4 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de negativ Dum 04 Dec 2016, 08:18

Pacalici a scris:
Forum pentru cercetare :: Bun venit :: Impresii ale vizitatorilor::Legi de conservare
Asa este . Cam chior, daca nu port ochelarii. În realitate neatent, ca vad destul de bine si fara... Very Happy

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Legi de conservare (1) - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20437
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 4 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Vizitator 1 Mar 06 Dec 2016, 10:07

*Unda Fundamentala de Torsiune (UFT in teorie unificata) descrie ...geometrodinamica oricarei unde!
Elicoida Fundamentala de Transfer(EFT in teorie unificata) descrie....geometrodinamica oricarei deplasari/tornada!
Lumina este...despre aruncarea cu ...tornade!
Daca luam un pumn de bile(mici) de rulment si le dam drumul in apa marii se intampla 2 lucruri:
- 1 - fiecare bile se va deplasa gravitational, cazand prin apa...elicoidal
- 2 - toate traiectoriile tind sa se....apropie, sa se stranga in manunchi, ca si cand ar fi un sistem!

Atat deplasarea elicoidala singulara cat si adunarea in manunchi sunt transporturi...OPTIMIZATE!
Deplasarea "single" este optimizata ptr. fiecare bila insa apare si o OPTIMIZARE DE GRUP!
....
Partea buna...daca aruncam cu planete/sori, prin spatiu....se intampla acelasi lucru!
Partea proasta...nimeni nu observa asta!
Partea si mai proasta.....si particulele fotonice, adevarate mini-tornade, sunt aruncate/ejectate....IDENTIC!
....
PARTEA GROTEASCA.....maimutica nu a aflat de "TRANSPORTUL ELICOIDAL OPTIMIZAT"!
...desi se vede peste tot...

A SE VEDEA BRATELE ELICOIDALE SE ADUNA IN AXA ....FORMAND O TORNADA MAI MARE!
IDEM....BRATELE GALACTICE....FIECARE BRAT SE ROTESTE INTR-O ROTATIE MAI MARE!*


Nedumeriri:
Daca totu-i IDEM,
- plaseaza focul in apa in locul bilelor si in
- *locul* (atmosfera) focului plaseaza bilele.
Ce se intampla?
Daca totu-i IDEM,
-plaseaza focul (cu toate ale*lui*) pe o plarforma orbitala, si
-*arunca*/ P(lasEa)za bila/bilele de pe o platforma orbitala.
Ce se intampla?
Daca totu-i IDEM,
- arunca *lumina* de pe o platforma spatiala spre Pamant, si
- arunca *lumina* in atmosfera, apa, ..., terestra
Ce se intampla?


Partea *groteasca* est intrebarea:
Putem generaliza astfel de INTAMPLARI la scara Universului?

P.S.
Dupa cate am vazut, D-l Bejan evita *inteligent* partea *groteasca* prezentand *tendinte* eclectice ce permit o anumita generalizare (vezi, intrebarile *indreptatite* ale participantilor si raspunsurile *inteligente* ale autorului).

Vizitator 1
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 4 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Vizitator 1 Mar 06 Dec 2016, 10:21

Virgil a scris;

Este gresit sa credem ca un foton este creat doar de electronul care trece dintr-o stare energetica in alta. e ca si cum am zice ca o coarda de chitara poate sa vibreze singura fara suportul ei, adica chitara. Asa si electronul poate emite fotoni numai cand se afla ancorat intr-un atom, pentru ca numai impreuna fac un sistem oscilant. Mergand pe acest rationament, si alte tipuri de unde e.m. sunt create de catre vibratia electronilor fata de atomii din care fac parte, iar aici intra in calcul chiar si electronii de valenta, considerati a fi liberi in metale. de fapt ei devin liberi in prezenta unei diferente de potential de valoare mica, dar totusi exista. Deci orice atom fortat sa oscileze pe alte frecvente decat frecventa de echilibru sau de repaus, va produce unde e.m. Chiar si in magnetron unde se considera ca oscileaza doar electronii, acestia oscileaza fata de atomii ionizati imprealabil. Forma ghidurilor de unda sau forma antenelor, nu fac decat sa asigure spatiul sau lungimea de unda in care sa se desfasoare oscilatia electronilor fata de atomii ionizati in potentialul electric. Asadar atomul este sursa oscilatiilor e.m. cu mentiunea ca am ocolit producerea de cuante prin dezintegrare de particule care sunt o sursa aparte de oscilatii e.m. in care sistemul oscilant este chiar in interiorul particulei asa cum este cazul protonilor, sau chiar a electronilor care conduce la distrugerea lor.
Asadar un atom care este un sistem oscilant in consonanta cu mediul din care face parte, daca este obligat sa oscileze pe alte frecvente, el va deveni din receptor, chiar sursa de energie e.m. si va emite o unda ataat timp cat este excitat. Orice sistem care obliga un oscilator precum un atom si nu numai, sa iasa din starea de consonanta, va produce o emisiune de energie e.m. proportionala cu energia consumata. Acest lucru este valabil pentru orice sistem oscilant, indiferent de natura oscilatiilor. De exemplu daca avem o chitara inchisa intr-o incinta acustica care vibreaza pe o anumita nota muzicala, va absorbi energia sonora intrand in vibratie pe acea nota. Dar daca ciupim una din corzile chitarei, aceasta deodata devine sursa de oscilatii emitand sunetul caracteristic care poate fi diferit decat fondul sonor initial.

Orice corp natural  (masic, nemasic) in miscare naturala (care implica REZONANTA) absoarbe si emite Fluctuatii/fluxuri (inclusiv, cele care nu-i sunt proprii/generate).

Vizitator 1
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 4 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de virgil_48 Mar 06 Dec 2016, 14:14

Vizitator 1 a scris:
Daca luam un pumn de bile(mici) de rulment si le dam drumul in apa marii se intampla 2 lucruri:
- 1 - fiecare bile se va deplasa gravitational, cazand prin apa...elicoidal
- 2 - toate traiectoriile tind sa se....apropie, sa se stranga in manunchi, ca si cand ar fi un sistem!
Vizitator 1, sper ca cele postate, fac parte din opera unui autor
celebru, si nu dintr-a ta. Nu prea se cunoste ca este un citat.
Pe el, lasa-l sa creada toate prostiile cu care se autosugestioneaza.
Sa se mai duca si el la mare si sa verifice aberatiile care le sustine.
Dar mai bine sa o faca intr-un bazin adanc de 2 m. Fiindca pana
acum a facut incercarile numai in chiuveta si le-a luat de bune.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legi de conservare (1) - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11133
Puncte : 43663
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 4 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de virgil Mar 06 Dec 2016, 18:24

Vizitator 1 a scris;
Orice corp natural (masic, nemasic) in miscare naturala (care implica REZONANTA) absoarbe si emite Fluctuatii/fluxuri (inclusiv, cele care nu-i sunt proprii/generate).
Nu vrei sa detalizi ce ai vrut sa spui prin corp nemasic, care implica rezonanta, si implica radiatii care nu-i sunt proprii?

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legi de conservare (1) - Pagina 4 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 4 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Vizitator 1 Mar 06 Dec 2016, 19:23

*Din moment ce viteza luminii este constanta in orice sistem de referinta, inseamna ca in orice sistem de referinta mediul electromagnetic este static, deci se misca odata cu sistemul de referinta.*

1. Din moment ce viteza luminii este constanta in orice sistem de referinta?
NU CRED CA A SUSTINUT CINEVA ASA CEVA (NICI EINSTEIN). SPECIALISTII DIN DOMENIUL TEORIEI RELATIVITATII POT CONFIRMA ACEST LUCRU.

Vizitator 1
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 4 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Vizitator 1 Mier 07 Dec 2016, 13:12

Negativ:
*denota faptul ca nu gravitatia e responsabila pentru curbarea luminii, ci densitatea mediului em*.

Iar densitatea inseamna *masa* newtoneana. Pentru palierul/mediul masic de interactiune, Einstein utilizeaza/preia supozitiile constantei vitezei luminii  (doar in acest mediul/palier MASIC)  si egalitatii dintre masa *grea* si masa *inerta* si *demonstreaza* valabilitatea *gravitatiei*/atractiei newtoneene prin prezicerea avansului de periheliul al planetelor (Mercur) din sistemul solar . Doar atat. Epigonii, incearca multe si ii atribuie lui Einstein multe din *erorile* lor de interpretare. Parerea mea de nespecialist in TRG.

Vizitator 1
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 4 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Vizitator 1 Mier 07 Dec 2016, 18:53

Woody:
*Nu va mai chinuiti, traiectoria elicoidala, prin orice mediu omogen...are o "constanta elicoidala"!

Domnule Preda,
Va sugerez, sa verificati comportarea entitatilor dipolare in camp omogen, respectiv, neomogen si apoi sa reveniti asupra comentariului.

Vizitator 1
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 4 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Vizitator 1 Joi 08 Dec 2016, 17:48

Woody:
Insisti cu *prostii* dar nu raspunzi la comentarii. Rezista TEORIA la testul cu *plagiatul* (inserarea unor termeni cum ar fi *tornada*,..., nu ascunde *copy-paste* -ul ? Asa *originalitate* este mai degraba o *maimutareala*. Asa ca *maimutareste-te* (daca-ti place), ca asta faci pe FORUM!

Vizitator 1
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 4 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 34 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 19 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Puteti raspunde la subiectele acestui forum