Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Ieri la 22:16

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de curiosul Ieri la 22:12

» Matematica și fizica
Scris de curiosul Ieri la 21:51

» Viitorul si pacea inca e in miinile noastre
Scris de Vizitator Ieri la 21:32

» E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
Scris de curiosul Ieri la 15:31

» Daci nemuritori
Scris de CAdi Ieri la 08:47

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 17 Mar 2024, 22:29

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Dum 17 Mar 2024, 12:40

» Orbitarea - o miscare compusa
Scris de virgil_48 Dum 17 Mar 2024, 10:20

» Dialogul cu ChatGPT
Scris de Bordan Dum 17 Mar 2024, 07:47

» Pendulul
Scris de Vizitator Sam 16 Mar 2024, 22:58

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Sam 16 Mar 2024, 10:10

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Vin 15 Mar 2024, 19:09

» Un dicționar incipient de termeni ai Fizicii elicoidale
Scris de Abel Cavaşi Vin 15 Mar 2024, 07:06

» Marea teorema a lui Fermat.
Scris de curiosul Joi 14 Mar 2024, 19:35

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Mier 13 Mar 2024, 09:16

» Deplasarea spre rosu a galaxiilor
Scris de CAdi Lun 11 Mar 2024, 12:30

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Dum 10 Mar 2024, 13:50

» Stiinta oficiala si stiinta neoficiala
Scris de eugen Sam 09 Mar 2024, 12:57

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Joi 07 Mar 2024, 12:53

» Pompele de caldura- instalatii energetice ale viitorului ?
Scris de virgil Mar 05 Mar 2024, 18:41

» Nava Warp
Scris de CAdi Lun 04 Mar 2024, 15:47

» Cum functioneaza navele extraterestre (OZN-urile)?
Scris de CAdi Dum 03 Mar 2024, 13:31

» Scrierea dacilor
Scris de CAdi Dum 03 Mar 2024, 12:52

» Viteza cuantei EM este independenta de energia ei
Scris de virgil Sam 02 Mar 2024, 17:21

» Ce inseamna cercetare ?
Scris de virgil_48 Joi 29 Feb 2024, 17:19

» Exista materia neagra?
Scris de virgil Lun 26 Feb 2024, 13:23

» Legea Titus-Bode si Newton
Scris de CAdi Dum 25 Feb 2024, 14:00

» Fotografia astronomica.
Scris de Razvan Dum 25 Feb 2024, 11:37

» Despre așa zisa inteligență artficială (IA sau AI)
Scris de curiosul Mier 21 Feb 2024, 10:53

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la Razvan în Fotografia astronomica.
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Deplasarea spre rosu a galaxiilor
( 1 )


Top postatori
virgil (12119)
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_lcapEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Voting_barEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi (11751)
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_lcapEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Voting_barEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48 (11111)
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_lcapEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Voting_barEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7941)
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_lcapEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Voting_barEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_lcapEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Voting_barEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul (6503)
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_lcapEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Voting_barEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_lcapEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Voting_barEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_lcapEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Voting_barEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_lcapEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Voting_barEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen (3745)
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_lcapEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Voting_barEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_lcapEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Voting_barEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_lcapEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Voting_barEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_lcapEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Voting_barEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_lcapEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Voting_barEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_lcapEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Voting_barEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_lcapEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Voting_barEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_lcapEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Voting_barEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_rcap 
meteor
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_lcapEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Voting_barEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_lcapEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Voting_barEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_lcapEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Voting_barEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_lcapEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Voting_barEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_lcapEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Voting_barEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_lcapEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Voting_barEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_lcapEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Voting_barEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_lcapEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Voting_barEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_lcapEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Voting_barEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_rcap 
Bordan
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_lcapEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Voting_barEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_rcap 
Forever_Man
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_lcapEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Voting_barEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_lcapEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Voting_barEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
curiosul
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_lcapEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Voting_barEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_lcapEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Voting_barEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_lcapEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Voting_barEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_lcapEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Voting_barEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_lcapEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Voting_barEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_rcap 
Bordan
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_lcapEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Voting_barEterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 19 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 19 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Eterul frânează corpurile, ori ba?

+5
mm
eugen
virgil_48
virgil
Abel Cavaşi
9 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Empty Eterul frânează corpurile, ori ba?

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Dum 14 Mai 2017, 07:05

Rezumarea primului mesaj :

Pe un topic adiacent, virgil_48 a scris:

Din topicul Mecanica FOIP, Sectiunea 4, Pag.23; 12. apr. 2017
@Abel Cavaşi a scris:
@virgil_48 a scris:
O caracteristica(constanta) a vascozitatii infime a eterului
si a mediului unde calculezi. Cu oricate zerouri dupa virgula.
Să înțeleg că în concepția ta spațiul liber frânează corpurile, din cauza eterului?
Eterul sau FOIP, daca constituie un mediu material difuz, cu
densitate infima, franeaza corpurile. Este o franare al carei
efect nu se poate poate evidentia in timpul nostru, dar ma
astept ca [dupa] timp de mii sau milioane de ani, sa se poata .
Asta ar insemna ca inertia rectilinie a corpurilor se epuizeaza
incet  in tot Universul, ca si viteza orbitarii. Noroc ca se reface
in urma fenomenelor violente. O alta urmare ar fi ca harta
Universului se modifica in timp, ceace din cate stiu, este
adevarat.

Până la urmă, cum e, eterul frânează corpurile sau nu le frânează?
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7941
Puncte : 33793
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos


Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Empty Re: Eterul frânează corpurile, ori ba?

Mesaj Scris de WoodyCAD Vin 23 Iun 2017, 18:11

ETERUL = curgere infinitezimal de subtire (fuioare ultrasubtiri, stringuri, corzi)
FORMA CURGERILOR ETERICE = tornade = dinamici elicoidale, raspunzatoare de intreaga dinamica a Universului, viu sau neviu!
Argumetul dinamicilor elicoidale: - interactiune prin gradient de viteze, intre orice curgere si mediu adiacent(conditii de limita a transportului optimizat)

A se vedea lucrarea publicata de mine si dr. Catalina Iordan prin Academia Romana!
THEFUNDAMENTALUNIVERSE.RO

WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 2617
Data de inscriere : 31/08/2010

Sus In jos

Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Empty Re: Eterul frânează corpurile, ori ba?

Mesaj Scris de virgil_48 Vin 23 Iun 2017, 19:16

Abel Cavaşi a scris:
virgil_48 a scris:
Abel Cavaşi a scris:. . . . .
Până la urmă, cum e, eterul frânează corpurile sau nu le frânează?

Dupa cum se vede, nu poti pune aceasta intrebare inainte de a sti ce
este eterul.
Eu i-am întrebat pe cei care (cred că) știu ce este eterul.
N-ai vazut ca fiecare stie cum este eterul lui? Ar fi 23 de variante.
Daca este o forma de materie, structurata sau nu, inerta
sau dinamica, atunci el franeaza corpurile.
Ai vreo dovadă pentru asta? Sau trebuie să accept afirmația așa cum e?
Dovezile sunt elementare, frecarea, dinamica fluidelor, impulsul... Si nu sunt
ale mele.
De aceea este bine sa pui intrebarile atunci când le vine randul.
Aceasta a fost prematura.
Fals.
Ce ai rezolvat cu întrebarea aceasta la care nu se poate raspunde decat
cu presupuneri?
Sau stii raspunsul sigur de zici ca este fals raspunsul meu ? Atunci
spune-l aici pentru toti.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 11111
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Empty Re: Eterul frânează corpurile, ori ba?

Mesaj Scris de virgil Vin 23 Iun 2017, 20:57

Ce este etherul, decat mediul sau spatiul prin care se propaga undele. dar ce sunt particulele decat niste pachete de unde sau semiunde care se propaga prin ether.Dar ce sunt corpurile decat niste structuri atomice care la randul lor sunt oscilatori din particule, adica din pachete de unde. Deci sunt corpurile, decat niste pachete de pachete, de pachete de unde. Deci cum sa franeze etherul acele structuri din pachete de ordinul trei sau patru de unde electromagnetice, cand etherul permite propagarea undelor Em pe distante de miliarde de ani lumina.?

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12119
Puncte : 55172
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Empty Re: Eterul frânează corpurile, ori ba?

Mesaj Scris de virgil_48 Vin 23 Iun 2017, 21:49

virgil a scris:Ce este etherul, decat mediul sau spatiul prin care se propaga undele. dar ce sunt particulele decat niste pachete de unde sau semiunde care se propaga prin ether.Dar ce sunt corpurile decat niste structuri atomice care la randul lor sunt oscilatori din particule, adica din pachete de unde. Deci sunt corpurile, decat niste pachete de pachete, de pachete de unde. Deci cum sa franeze etherul acele structuri din pachete de ordinul trei sau patru de unde electromagnetice, cand etherul permite propagarea undelor Em pe distante de miliarde de ani lumina.?
Se pare ca virgil stie ce este etherul lui. Chiar daca nu poate pune
mana in foc ca este material sau nematerial. Când va fi vorba de
etherul lui virgil, il voi scrie intotdeauna cu TH, ca sa se deosebeasca
de al meu. Nu conteaza ce numar are pe lista de 23, preferam sa aflu
ce fel de eter este al lui Abel, fiindca are si el unu, care raspunde la
întrebarea topicului.
Material sau... spiritual? Considerand aceasta deosebire, am putea
afla daca franeaza corpurile sau nu. Si ar putea sa aduca majorarea
scorului de 1 : 1.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11111
Puncte : 43583
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Empty Re: Eterul frânează corpurile, ori ba?

Mesaj Scris de negativ Vin 23 Iun 2017, 21:58

În ce ma priveste, când am facut afirmatii despre eter, nu am presupus, ci am in spate o intreaga teorie care sa sustina ce am spus. Dar nu e o chestie asa de simpla.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20410
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Empty Re: Eterul frânează corpurile, ori ba?

Mesaj Scris de virgil_48 Vin 23 Iun 2017, 23:12

negativ a scris:
În ce ma priveste, când am facut afirmatii despre eter, nu am presupus, ci am in spate o intreaga teorie care sa sustina ce am spus. Dar nu e o chestie asa de simpla.
Eram ineresat sa aflu mai mult despre afirmatiile tale. Cred ca
ceva semnificativ am gasit aici, in pag.1 a topicului:
Din ce am detectat eu pâna acum, nu are nici una din proprietatile masei organizate, ale materiei pe care suntem obisnuiti sa o studiem. Componentele sunt masa si sarcina electrica, "etherul" fiind doar un amestec haotic al acestor componente, sub forma materiala, virtuala sau imaginara, în orice punct din spatiu. Cand se vorbeste despre "ether", trebuie uitat tot ce scrie in manualele de fizica.
Daca aveti impresia ca (stici CE =ştiţi ce?) sunt masa si sarcina electrica, mai bine va gânditi de mai multe ori înainte de a avea o opinie. Gânditi-va ca nu le puteti masura direct, ci doar cu ajutorul fortelor.
Daca nu ai fi asa de negativ, mi-as permite sa remarc ca m-am
apropiat mult cu eterul-FOIP de etherul tau. Acela este material
si franeaza corpurile. Atat de putin ca nu se poate masura.
Dar probabil ca si tu te jenezi sa admiti asa ceva. Nu ma indoiesc
insa ca nu ai citit nimic despre eterul-FOIP, asa ca nu insist.
Dece tii teoria aceea in spate? Arata-ne-o si noua.
Daca o tii secreta, tot degeaba. Nu vine nimeni sa o fure,
nu-ti face iluzii. Vezi WoodyCAD ce eforturi face ca sa fie furat
si nu gaseste amatori. Daca nu faci parte din grupul privilegiat...

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11111
Puncte : 43583
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Empty Re: Eterul frânează corpurile, ori ba?

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Sam 24 Iun 2017, 06:22

Eterul este o noțiune TEORETICĂ. El este CEA MAI AVANSATĂ FORMĂ DE VID care se poate obține din punct de vedere teoretic. Eterul este CEEA CE RĂMÂNE atunci când am îndepărtat TOATE corpurile.

Însă, oricum ar fi, eterul rămâne el însuși UN MEDIU. Un mediu care rămâne după ce am îndepărtat toate corpurile. Din acest motiv, el se identifică cu vidul. N-am înțeles niciodată de ce se face distincția dintre cele două noțiuni.

Acum despre frecare. NICI UN mediu din Univers nu poate frâna TOATE corpurile. Pe palele aspiratorului rămân particule mici de praf, căci aerul nu duce cu el toate particulele de praf. Pe fundul mării rămâne nisipul fin pentru că marea nu poate mișca toate particulele de nisip. Așadar, cu cât este mai rarefiat un mediu, cu atât are capacitatea de frânare mai mică, asta însemnând că el nu mai poate frâna corpuri „mici”, ci doar corpuri „mari”. Deci, ar trebui să existe o legătură între vâscozitatea unui mediu și diametrul minim al particulelor pe care le mai poate antrena.

Tot astfel, eterul (deci vidul) nu frânează corpuri sub o anumită limită de mici, dar le frânează pe toate celelalte care sunt mai mari.

Cam asta este ceea ce gândesc eu la acest subiect.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7941
Puncte : 33793
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Empty Re: Eterul frânează corpurile, ori ba?

Mesaj Scris de virgil Sam 24 Iun 2017, 06:53

Am mai scris asta odata; Etherul este ca apa lacului. Poate apa lacului sa-si franeze propriile unde? nu poate doar le permite imprastierea.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12119
Puncte : 55172
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Empty Re: Eterul frânează corpurile, ori ba?

Mesaj Scris de negativ Sam 24 Iun 2017, 06:55

virgil_48 a scris:Dece tii teoria aceea in spate? Arata-ne-o si noua. Daca o tii secreta, tot degeaba. Nu vine nimeni sa o fure, nu-ti face iluzii. Vezi WoodyCAD ce eforturi face ca sa fie furat si nu gaseste amatori. Daca nu faci parte din grupul privilegiat...
Nu tin nimic secret, desi ma gândesc sa fac asta ; stiinta e o arma cu doua taisuri. Ideea e ca teoria e în plin proces de redactare si merge greu. Nu e vorba numai de enunturi seci ci si de explicatii, corelatii si demonstratii care sa fie coerente, nu elucubratii gen WoodyCAD. Nu poti face un enunt care sa contrazica ceea ce deja functioneaza in teorie si practica.
De exemplu, Abel zice : "Însă, oricum ar fi, eterul rămâne el însuși UN MEDIU. Un mediu care rămâne după ce am îndepărtat toate corpurile. Din acest motiv, el se identifică cu vidul. N-am înțeles niciodată de ce se face distincția dintre cele două noțiuni." Astfel de nelamuriri trebuie sa clarifice teoria mea, si nu numai.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20410
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Empty Re: Eterul frânează corpurile, ori ba?

Mesaj Scris de negativ Sam 24 Iun 2017, 07:20

virgil a scris:Am mai scris asta odata; Etherul este ca apa lacului. Poate apa lacului sa-si franeze propriile unde? nu poate doar le permite imprastierea.
Da, dar apa lacului frâneaza trecerea celorlalte corpuri prin ea, pe când mediul emg, nu o face.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20410
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Empty Re: Eterul frânează corpurile, ori ba?

Mesaj Scris de virgil Sam 24 Iun 2017, 07:28

negativ a scris:
virgil a scris:Am mai scris asta odata; Etherul este ca apa lacului. Poate apa lacului sa-si franeze propriile unde? nu poate doar le permite imprastierea.
Da, dar apa lacului frâneaza trecerea celorlalte corpuri prin ea, pe când mediul emg, nu o face.
Desigur pentru ca celelalte corpuri din apa nu sunt facute din valuri, in timp ce toate corpurile din natura sunt facute din pachete de unde de un anumit ordin de marime care apartin naturii etherului..

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12119
Puncte : 55172
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Empty Re: Eterul frânează corpurile, ori ba?

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Sam 24 Iun 2017, 07:58

Putem spune că un mediu este de fapt totalitatea corpurilor pe care acel mediu nu le mai poate antrena sau frâna. http://abelcavasi.blogspot.ro/2017/06/frecarea-nu-este-universala.html
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7941
Puncte : 33793
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Empty Re: Eterul frânează corpurile, ori ba?

Mesaj Scris de virgil_48 Sam 24 Iun 2017, 08:56

Abel Cavaşi a scris:Eterul este o noțiune TEORETICĂ. El este CEA MAI AVANSATĂ FORMĂ DE VID care se poate obține din punct de vedere teoretic.
Eu iti propun din punct de vedere practic, ca teoretic se poate
obtine un vid in care a ramas numai spatiul, fara nimic altceva. Sa
nu-mi ziceti ca asta nu exista!
Eterul este CEEA CE RĂMÂNE atunci când am îndepărtat TOATE corpurile.
Corpurile este usor sa le indepartezi. Mai greu cu particulele fiindca sunt
multe neidentificate si nesesizabile. Nici nu banuiesti ca sunt acolo.
Si sunt multe rau! Majoritatea masei Universului - materia intunecata.
Însă, oricum ar fi, eterul rămâne el însuși UN MEDIU. Un mediu care rămâne după ce am îndepărtat toate corpurile. Din acest motiv, el se identifică cu vidul. N-am înțeles niciodată de ce se face distincția dintre cele două noțiuni.
Nu observi ca nici noi, cei de aici nu vorbim despre acelasi vid?
Si vidul este unul practic si unul teoretic si fiecare il foloseste pe
cel care ii place.
. . . . .
Tot astfel, eterul (deci vidul) nu frânează corpuri sub o anumită limită de mici, dar le frânează pe toate celelalte care sunt mai mari.
Daca nu stabilesti o delimitare intre vid si eter, vei aduce o confuzie
de nu se va mai intelege om cu persoana. Dar ideea pe care ai
prezentat-o mai sus, mi se pare remarcabila, am sa o imprumut
pentru FOIP si mecanica lui. Fiindca si particulele lui se franeaza
intre ele, desi in proportie covarsitoare nu se lovesc. Insa când
au loc coliziuni, apare un efect de franare transmis in masa, prin
pierdere de energie cinetica. Se inglobeaza in materie, si produce
transformari calitative, nu mai insist.
Cam asta este ceea ce gândesc eu la acest subiect.
Gandesti, dar eviti sa afirmi clar ca si eterul tau produce franare!

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11111
Puncte : 43583
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Empty Re: Eterul frânează corpurile, ori ba?

Mesaj Scris de virgil_48 Sam 24 Iun 2017, 09:17

negativ a scris:. . . . .
Nu tin nimic secret, desi ma gândesc sa fac asta ; stiinta e o arma cu doua taisuri. Ideea e ca teoria e în plin proces de redactare si merge greu. Nu e vorba numai de enunturi seci ci si de explicatii, corelatii si demonstratii care sa fie coerente, nu elucubratii gen WoodyCAD. Nu poti face un enunt care sa contrazica ceea ce deja functioneaza in teorie si practica.
. . . . .
Eu iti propun sa postezi o schita, mai putin argumentata si demonstrata,
ca sa avem si noi ce critica. Dar mai cuprinzatoare decat micul citat care
l-am copiat eu. Poate ca vreun cuvant ti-ar putea folosi.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11111
Puncte : 43583
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Empty Re: Eterul frânează corpurile, ori ba?

Mesaj Scris de negativ Sam 24 Iun 2017, 14:40

De ce un mediu ar trebui sa fie neaparat alcatuit din corpuri ? Toti va gânditi la asta. De ce nu ar fi si altfel ?
Cât despre schite, grafice, demonstratii, lucrez mai greu la ele, pentru ca pur si simplu mi-e lene. Mai am un grafic în schimb care e mai destept ca mine.(Înca)

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20410
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Empty Re: Eterul frânează corpurile, ori ba?

Mesaj Scris de WoodyCAD Sam 24 Iun 2017, 19:06

Un habarnist a scris:...nu elucubratii gen WoodyCAD.
Va pot demonstra oricand ca sunteti capabili, cu totii, de...NIMIC!
Va repet, poate va intra in cap, ca ideile voastre sunt lipsite de..VALOARE! Elucubratiile lui WoodyCAD... au fost prezentate in Aula Academiei Romane!

http://www.thefundamentaluniverse.ro/files/downloads/Preda_Iordan_Bucharest_CLC2017.pdf

Ideile voastre...cumulate, au valoarea..."0", nu au fost si nu vor fi prezentate ...NICIUNDE!
Daca va iau pe toti de pe acest site...si va pun sa ganditi, la maxim...abia imi scoateti un zambet!
Luati-va de mana, cu totii...in ipotenta de care dati dovada, nu faceti decat sa ma distrati, in clipele mele de relaxare!
...doar cei ce dorm pe ei isi repeta, o data pe an, obsesiv...cum ca unul Christos a ..inviat! Aveti, cu totii, o grava problema, una mentala...mintea voastra se chinuie sa se trezeasca la realitate iar voi..o siluiti zilnic!
Adunatura de maimutici savante, cocotata in copacul numit forum, nu este decat clipa mea de joaca ...cu minti primitive!
Asa ati fost si ...asa veti ramane...doar minti primitive!

WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22364
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Empty Re: Eterul frânează corpurile, ori ba?

Mesaj Scris de virgil_48 Sam 24 Iun 2017, 21:35

WoodyCAD a scris:
Un habarnist a scris:...nu elucubratii gen WoodyCAD.
Va pot demonstra oricand ca sunteti capabili, cu totii, de...NIMIC!
Va repet, poate va intra in cap, ca ideile voastre sunt lipsite de..VALOARE! Elucubratiile lui WoodyCAD... au fost prezentate in Aula Academiei Romane! . . . . .
Bine, divinule, despre ideile noastre, am inteles. Dar erai si tu la
Academie când cei de mai jos, ascultau ce citea doamna despre
Constructal Law?

        ADRIAN BEJAN, Duke University, USA
        TUNDE BELLO-OCHENDE, University of Cape Town, South Africa
        CESARE BISERNI, University of Bologna, Italy
        JOCELYN BONJOUR, INSA LYON, France
        ERDAL CETKIN, Izmir Institute of Technology, Turkey
        LINGEN CHEN, Naval University of Engineering, P.R. China
        MARCELO ERRERA, Federal University of Parana, Brazil
        GIUSEPPE GRAZZINI, University of Florence, Italy
        BORIS KOSOY,  V.S. Martynovsky Institute of Refrigeration, Odessa, Ukraine
        JOSÉ LAGE, Southern Methodist University, USA
        GIULIO LORENZINI, University of Parma, Italy
        YONG SUNG KIM, Doosan Heavy Industries, Korea
        SHIGEO KIMURA, Kanazawa University, Japan
        JAEDAL LEE, Doosan Heavy Industries, Korea
        UMBERTO LUCIA, Politechnic of Turin, Italy
        LINGAI LUO, University of Nantes, France
        OMID MAHIAN, Ferdowsi University of Mashhad, Iran
        JOSUA MEYER, University of Pretoria, South Africa
        ANTONIO F. MIGUEL, University of Evora, Portugal
        ADRIANO MILAZZO, University of Florence, Italy
        YURI MUZYCHKA, Memorial University, Canada
        JUAN ORDONEZ, Florida State University, USA
        ACHINITYA PRAMANICK, National Institute of Technology, Durgapur, India
        A. HEITOR REIS, University of Evora, Portugal
        LOUIZ ROCHA, Federal University of Rio Grande do Sul, Brazil
        GEORGE STĂNESCU, Federal University of Parana, Brazil
        DANIEL TONDEUR, University of Lorraine, France
        MICHELE TRANCOSSI, Sheffield Hallam University, UK
        JOSÉ V.C. VARGAS, Federal University of Parana, Brazil
        HOULEI ZHANG, Nanjing University of Science and Technology, P.R. China

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11111
Puncte : 43583
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Empty Re: Eterul frânează corpurile, ori ba?

Mesaj Scris de virgil_48 Sam 24 Iun 2017, 23:17

negativ a scris:
De ce un mediu ar trebui sa fie neaparat alcatuit din corpuri ? Toti va gânditi la asta. De ce nu ar fi si altfel ?
Cât despre schite, grafice, demonstratii, lucrez mai greu la ele, pentru ca pur si simplu mi-e lene. Mai am un grafic în schimb care e mai destept ca mine.(Înca)
Când ti-am propus sa prezinti o schita, nu m-am gandit la un grafic,
desen, ci la o schita a concluziilor tale de pana acum.
Sper ca prima intrebare din citat nu se refera la corpurile din spatiu,
planete, etc, ci la particule materiale. Sau poate vezi si tu particule fara
materie, vibratie fara particule, energie fara suport material, sau alte
fantome, ca alternativa la mediul alcatuit din corpuri(particule, evoluate
sau primare, identificate sau neidentificate, inerte sau dinamice).
Chiar si asa, tot era interesant sa aflam modelul tau de eter.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11111
Puncte : 43583
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Empty Re: Eterul frânează corpurile, ori ba?

Mesaj Scris de cris Dum 25 Iun 2017, 07:23

Insistam sa sustinem existenta eterului cu toate ca asta ne obliga sa-i atribuim proprietati contradictorii.Nu e mai simplu sa recunoastem ca radiatia EM este autoportanta si nu avem nevoie de eter?
Da exista o franare a corpurilor deoarece nu gasim vid absolut in cosmos.
cris
cris
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Cristian
Numarul mesajelor : 1087
Puncte : 19250
Data de inscriere : 31/01/2010
Obiective curente : Astrofizica

Sus In jos

Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Empty Re: Eterul frânează corpurile, ori ba?

Mesaj Scris de negativ Dum 25 Iun 2017, 08:25

cris a scris:Insistam sa sustinem existenta eterului cu toate ca asta ne obliga sa-i atribuim proprietati contradictorii.Nu e mai simplu sa recunoastem ca radiatia EM este autoportanta si nu avem nevoie de eter?
Da exista o franare a corpurilor deoarece nu gasim vid absolut in cosmos.
Toate legile din fizica sunt valabile în conditii ideale. Calculelele din matematica sunt ideale. Abaterile la care functioneaza tote dispozitivele noastre sunt mici. Abia de curând am reusit sa sintetizam materiale care îsi pastreaza proprietatile la variatii mari ale mediului. Pacalici, daca proiecteaza componente de sateliti, stie foarte bine asta.
Problema cu vidul absolut e delicata, pentru ca se leaga de ideea de perfectiune. Vid înseamna lipsa de sisteme într-un volum din spatiu.
Autoportanta de care vorbesti este de fapt o proprietate a unui sistem oscilator armonic natural, si se refera mai mult la faptul ca daca un astfel de sistem este initiat, el va functiona la infinit. Fotonul ar fi astfel un fel de "perpetuum mobile". Totusi cam cum s-ar putea descrie autoportanta asta ? Chiar si termenul este dubios, pentru ca portanta înseamna suportul unui mediu. Înteleg frustrarile, pentru ca modul în care functioneaza fotonul este într-adevar autonom, dar autonomia presupune si existenta unui al doilea obiect fata de care primul sa fie autonom, iar acesta ar fi mediul.
În ceea ce ma priveste, "eterul" nu are de loc proprietati contradictorii. Aplicarea conceptelor referitoare la sistemele materiale mediului din care acestea provin, este o greseala.
Oricum, sistemele de gândire cu care am fost obisnuiti pâna acum sunt insuficiente si exclusiviste. Materialismul si idealismul se exclud practic reciproc. Cu sistemele astea nu ajungem nicaieri.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20410
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Empty Re: Eterul frânează corpurile, ori ba?

Mesaj Scris de Adrian Gheorghe Dum 25 Iun 2017, 09:11

Dl. Cris!
Spui ca eterul cosmic nu materializeaza spatiul fizic sediul si suportul miscarii?. Si nu din interactiunea substantei cu spatiul fizic apare presiunea dinamica a spatiului asupra substantei?, presiune care face energia cinetica si inertia substantei si striveste corpurile in timpul ciocnirilor? Altfel cum explicam, energia cinetica, inertia si strivirea corpurilor la ciocnire? Sau aceste fenomene omniprezente, trebuie sa le ignoram?.

Adrian Gheorghe
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 790
Puncte : 13207
Data de inscriere : 02/08/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1) Captatori de energie regenerabila cu randament maxim, solari eolieni si marini.-2) Ghiveci horticol ergonomic, care sa elimine unele lucrari agricole si de combatere a bolilor si daunatorilor, sa economiseasca apa de irigare si sa conserve structura solului.

Sus In jos

Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Empty Re: Eterul frânează corpurile, ori ba?

Mesaj Scris de cris Dum 25 Iun 2017, 10:58

Adrian Gheorghe a scris:Dl. Cris!
Spui ca eterul cosmic nu materializeaza spatiul fizic sediul si suportul miscarii?. Si nu din interactiunea substantei cu spatiul fizic apare presiunea dinamica a spatiului asupra substantei?, presiune care face energia cinetica si inertia substantei si striveste corpurile in timpul ciocnirilor? Altfel cum explicam, energia cinetica, inertia si strivirea corpurilor la ciocnire? Sau aceste fenomene omniprezente, trebuie sa le ignoram?.
Daca mergi cu o valiza in mana in care exista o volanta care se roteste si schimbi directia o sa vezi ca valiza se smuceste.Orice particula de materie e o astfel de valiza.
cris
cris
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Cristian
Numarul mesajelor : 1087
Puncte : 19250
Data de inscriere : 31/01/2010
Obiective curente : Astrofizica

Sus In jos

Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Empty Re: Eterul frânează corpurile, ori ba?

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 25 Iun 2017, 22:24

Fiindca am ajuns sa purtam discutii despre eter pe acest topic,
deschis pentru a obtine un raspuns scurt, este evident ca
fiecare vede eterul in felul lui. Consider ca este normal ca
fiecare dintre cei ce sustin anumite puncte de vedere, sa
adauge explicit si parerea lui despre frânarea corpurilor, asa
cum se intituleaza topicul. Chiar daca mai mult sau mai putin,
ceace putem spune noi, sunt niste pareri.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11111
Puncte : 43583
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Empty Re: Eterul frânează corpurile, ori ba?

Mesaj Scris de virgil_48 Lun 26 Iun 2017, 09:02

Adrian Gheorghe a scris:Dl. Cris!
Spui ca eterul cosmic nu materializeaza spatiul fizic sediul si suportul miscarii?. Si nu din interactiunea substantei cu spatiul fizic apare presiunea dinamica a spatiului asupra substantei?, presiune care face energia cinetica si inertia substantei si striveste corpurile in timpul ciocnirilor? Altfel cum explicam, energia cinetica, inertia si strivirea corpurilor la ciocnire? Sau aceste fenomene omniprezente, trebuie sa le ignoram?.
Dece abordati niste fenomene omniprezente si cunoscute, la modul
acesta complicat? Crezi tu ca spatiul exercita presiune dinamica
asupra substantei? Dai spatiului o interpretare materiala in loc sa
vezi ca el este locul comun pentru substanta(materia?) recunoscuta
si pentru o forma de materie primitiva, ne structurata, de fapt materie in
vrac, careia ii spunem eter, materie intunecata. Eu o consider partea
materiala a FOIP, dar nu vreau sa te influentez.
Inertia nu trebuie explicata, trebuie privita din capul locului ca un
postulat, iar strivirea corpurilor la ciocnire este transformarea energiei
cinetice in modificari mecanice si termice, deformarea structurii atomice
a materiei.
P.S. Poate imi spui tu ce considerati voi acum a fi deosebirea dintre
substanta si materie.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11111
Puncte : 43583
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Empty Re: Eterul frânează corpurile, ori ba?

Mesaj Scris de Adrian Gheorghe Mar 27 Iun 2017, 09:18

strivirea corpurilor la ciocnire este transformarea energiei
cinetice in modificari mecanice si termice, deformarea structurii atomice
a materiei.
P.S. Poate imi spui tu ce considerati voi acum a fi deosebirea dintre
substanta si materie.
Virgil_48!
Strivirea corpurilor la ciocnire, este produsa de o presiune. Asta nu poate fi contestat. Presiunea care striveste corpurile la ciocnire, este presiunea dinamica Pd=ro*v^2. Aceasta presiune apare in energia cinetica daca se inlocuieste masa cu volumul ori densitatea m=V*ro. Avem ca Wc=m*v^2=V*ro*v^2=V*Pd
Dupa mine materia este conceptul cu sfera mare de generalizare. Pe cand substanta este materie structurata, cu organizare interna. Si fiind structura dinamica, interactioneaza dinamic, cu materia neorganizata, nestructurata si ii transmite local, tendinta de structurare.

Adrian Gheorghe
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 790
Puncte : 13207
Data de inscriere : 02/08/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1) Captatori de energie regenerabila cu randament maxim, solari eolieni si marini.-2) Ghiveci horticol ergonomic, care sa elimine unele lucrari agricole si de combatere a bolilor si daunatorilor, sa economiseasca apa de irigare si sa conserve structura solului.

Sus In jos

Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Empty Re: Eterul frânează corpurile, ori ba?

Mesaj Scris de virgil_48 Mar 27 Iun 2017, 20:05

Adrian Gheorghe a scris:. . . . .
Dupa mine materia este conceptul cu sfera mare de generalizare. Pe cand substanta este materie structurata, cu organizare interna. Si fiind structura dinamica, interactioneaza dinamic, cu materia neorganizata, nestructurata si ii transmite local, tendinta de structurare.
Multumersc, Adrian. Voi cauta sa ma obisnuiesc cu aceasta clasificare.
Sper sa fie cea corecta.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11111
Puncte : 43583
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Empty Re: Eterul frânează corpurile, ori ba?

Mesaj Scris de negativ Mier 28 Iun 2017, 07:34

Nu te obisnui , si citeste dictionarele. Pe lânga asta, cuvântul substanta este alcatuit din prefixul sub si radacina stanta. Stanta, sau modelul reprezinta organizarea, iar sub, particulele din care piesa e alcatuita cu ajutorul stantei. Ca la sinterizarea suruburilor. (Aici cu exemple de-astea merge).
Deasemeni, în DEX online : " MATÉRIE, materii, s. f. 1. (În filosofia materialistă) Substanță concepută ca bază a tot ceea ce există;" , se vede ca notiunile materie si substanta ar fi sinonime, lucru ce nu e adevarat, din moment ce scurta analiza de mai sus arata altfel. De fapt în industrie se foloseste termenul "materie prima", care e de obicei alcatuita din tot soiul de prefabricate : tabla, bare, etc, ce au deja o forma organizata.
Nu voiam sa ma bag, dar e mai bine sa nu te obisnuiesti gresit.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20410
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Empty Re: Eterul frânează corpurile, ori ba?

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 28 Iun 2017, 09:20

negativ a scris:
Nu te obisnui , si citeste dictionarele. Pe lânga asta, cuvântul substanta este alcatuit din prefixul sub si radacina stanta. Stanta, sau modelul reprezinta organizarea, iar sub, particulele din care piesa e alcatuita cu ajutorul stantei. Ca la sinterizarea suruburilor. (Aici cu exemple de-astea merge).
Deasemeni, în DEX online : " MATÉRIE, materii, s. f. 1. (În filosofia materialistă) Substanță concepută ca bază a tot ceea ce există;" , se vede ca notiunile materie si substanta ar fi sinonime, lucru ce nu e adevarat, din moment ce scurta analiza de mai sus arata altfel. De fapt în industrie se foloseste termenul "materie prima", care e de obicei alcatuita din tot soiul de prefabricate : tabla, bare, etc, ce au deja o forma organizata.
Nu voiam sa ma bag, dar e mai bine sa nu te obisnuiesti gresit.
Negativ, nu mai recomanda dictionarele literare pentru clarificarea
notiunilor stiintifice. Avem o experienta indelungata despre cum
deviaza discutiile informatiile de acolo. Asta apropo de sinterizarea
suruburilor. Laughing Nu-i problema ca te-ai bagat, ma plictiseam singur.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11111
Puncte : 43583
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Empty Re: Eterul frânează corpurile, ori ba?

Mesaj Scris de negativ Mier 28 Iun 2017, 10:41

Adica ar trebui sa inventam alta limba pentru exprimarea stiintifica... S-a mai facut asta, si au aparut limba latina si greaca, limbile germanice, etc.
P.S. Dictionarele nu sunt literare, ele definesc în general întelesurile cuvintelor, indiferent de context, desi exista si dictionare semantice, ca ramura separata !?

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20410
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Empty Re: Eterul frânează corpurile, ori ba?

Mesaj Scris de virgil_48 Mar 18 Iul 2017, 00:03

Adrian Gheorghe a scris:. . . . .
Dupa mine materia este conceptul cu sfera mare de generalizare. Pe cand substanta este materie structurata, cu organizare interna. Si fiind structura dinamica, interactioneaza dinamic, cu materia neorganizata, nestructurata si ii transmite local, tendinta de structurare.
Cuprinde si un factor subiectiv aceasta clasificare. Poate ca
aprecierea unei parti a materiei ca neorganizata si nestructurata,
se datoreaza nivelului tehnicii si stiintei din ziua de astazi, care
patrunde greu in infinitul mic atunci când este vorba de certitudini.
Adica nu deslusim noi realitatea aceea, mai mult visam la ea.
Poate ca acolo exista alta organizare si alte proprietati  decat cele
cunoscute sau presupuse de noi. Astfel, eterul si materia intunecata,
isi pot gasi locul.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11111
Puncte : 43583
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Eterul frânează corpurile, ori ba? - Pagina 2 Empty Re: Eterul frânează corpurile, ori ba?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum