Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Memoria și tendințele adictive
Scris de Bordan Astazi la 17:32

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de CAdi Astazi la 14:31

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Astazi la 12:04

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Astazi la 11:41

» Globalizarea
Scris de eugen Ieri la 17:10

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Ieri la 10:34

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 13:49

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Lun 25 Mar 2024, 09:24

» Pendulul
Scris de eugen Dum 24 Mar 2024, 11:22

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Vin 22 Mar 2024, 18:12

» Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
Scris de virgil Vin 22 Mar 2024, 17:34

» Matematica și fizica
Scris de CAdi Joi 21 Mar 2024, 13:19

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 19:35

» Fizica si Matematica
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 12:04

» Viitorul si pacea inca e in miinile noastre
Scris de Vizitator Lun 18 Mar 2024, 21:32

» E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
Scris de curiosul Lun 18 Mar 2024, 15:31

» Daci nemuritori
Scris de CAdi Lun 18 Mar 2024, 08:47

» Orbitarea - o miscare compusa
Scris de virgil_48 Dum 17 Mar 2024, 10:20

» Dialogul cu ChatGPT
Scris de Bordan Dum 17 Mar 2024, 07:47

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Sam 16 Mar 2024, 10:10

» Un dicționar incipient de termeni ai Fizicii elicoidale
Scris de Abel Cavaşi Vin 15 Mar 2024, 07:06

» Marea teorema a lui Fermat.
Scris de curiosul Joi 14 Mar 2024, 19:35

» Deplasarea spre rosu a galaxiilor
Scris de CAdi Lun 11 Mar 2024, 12:30

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Dum 10 Mar 2024, 13:50

» Stiinta oficiala si stiinta neoficiala
Scris de eugen Sam 09 Mar 2024, 12:57

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Joi 07 Mar 2024, 12:53

» Pompele de caldura- instalatii energetice ale viitorului ?
Scris de virgil Mar 05 Mar 2024, 18:41

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la virgil_48 în Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
( 1 )


» Mesaj de la eugen în Despre elicele complementare
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Scrierea dacilor
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Daci nemuritori
( 1 )


Top postatori
virgil (12129)
bobina - Despre bobina lui Dan Vote_lcapbobina - Despre bobina lui Dan Voting_barbobina - Despre bobina lui Dan Vote_rcap 
CAdi (11780)
bobina - Despre bobina lui Dan Vote_lcapbobina - Despre bobina lui Dan Voting_barbobina - Despre bobina lui Dan Vote_rcap 
virgil_48 (11133)
bobina - Despre bobina lui Dan Vote_lcapbobina - Despre bobina lui Dan Voting_barbobina - Despre bobina lui Dan Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
bobina - Despre bobina lui Dan Vote_lcapbobina - Despre bobina lui Dan Voting_barbobina - Despre bobina lui Dan Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
bobina - Despre bobina lui Dan Vote_lcapbobina - Despre bobina lui Dan Voting_barbobina - Despre bobina lui Dan Vote_rcap 
curiosul (6509)
bobina - Despre bobina lui Dan Vote_lcapbobina - Despre bobina lui Dan Voting_barbobina - Despre bobina lui Dan Vote_rcap 
Razvan (6162)
bobina - Despre bobina lui Dan Vote_lcapbobina - Despre bobina lui Dan Voting_barbobina - Despre bobina lui Dan Vote_rcap 
Pacalici (5571)
bobina - Despre bobina lui Dan Vote_lcapbobina - Despre bobina lui Dan Voting_barbobina - Despre bobina lui Dan Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
bobina - Despre bobina lui Dan Vote_lcapbobina - Despre bobina lui Dan Voting_barbobina - Despre bobina lui Dan Vote_rcap 
eugen (3757)
bobina - Despre bobina lui Dan Vote_lcapbobina - Despre bobina lui Dan Voting_barbobina - Despre bobina lui Dan Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
bobina - Despre bobina lui Dan Vote_lcapbobina - Despre bobina lui Dan Voting_barbobina - Despre bobina lui Dan Vote_rcap 
Pacalici
bobina - Despre bobina lui Dan Vote_lcapbobina - Despre bobina lui Dan Voting_barbobina - Despre bobina lui Dan Vote_rcap 
CAdi
bobina - Despre bobina lui Dan Vote_lcapbobina - Despre bobina lui Dan Voting_barbobina - Despre bobina lui Dan Vote_rcap 
curiosul
bobina - Despre bobina lui Dan Vote_lcapbobina - Despre bobina lui Dan Voting_barbobina - Despre bobina lui Dan Vote_rcap 
Dacu
bobina - Despre bobina lui Dan Vote_lcapbobina - Despre bobina lui Dan Voting_barbobina - Despre bobina lui Dan Vote_rcap 
Razvan
bobina - Despre bobina lui Dan Vote_lcapbobina - Despre bobina lui Dan Voting_barbobina - Despre bobina lui Dan Vote_rcap 
virgil
bobina - Despre bobina lui Dan Vote_lcapbobina - Despre bobina lui Dan Voting_barbobina - Despre bobina lui Dan Vote_rcap 
meteor
bobina - Despre bobina lui Dan Vote_lcapbobina - Despre bobina lui Dan Voting_barbobina - Despre bobina lui Dan Vote_rcap 
gafiteanu
bobina - Despre bobina lui Dan Vote_lcapbobina - Despre bobina lui Dan Voting_barbobina - Despre bobina lui Dan Vote_rcap 
scanteitudorel
bobina - Despre bobina lui Dan Vote_lcapbobina - Despre bobina lui Dan Voting_barbobina - Despre bobina lui Dan Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48
bobina - Despre bobina lui Dan Vote_lcapbobina - Despre bobina lui Dan Voting_barbobina - Despre bobina lui Dan Vote_rcap 
CAdi
bobina - Despre bobina lui Dan Vote_lcapbobina - Despre bobina lui Dan Voting_barbobina - Despre bobina lui Dan Vote_rcap 
virgil
bobina - Despre bobina lui Dan Vote_lcapbobina - Despre bobina lui Dan Voting_barbobina - Despre bobina lui Dan Vote_rcap 
curiosul
bobina - Despre bobina lui Dan Vote_lcapbobina - Despre bobina lui Dan Voting_barbobina - Despre bobina lui Dan Vote_rcap 
eugen
bobina - Despre bobina lui Dan Vote_lcapbobina - Despre bobina lui Dan Voting_barbobina - Despre bobina lui Dan Vote_rcap 
Bordan
bobina - Despre bobina lui Dan Vote_lcapbobina - Despre bobina lui Dan Voting_barbobina - Despre bobina lui Dan Vote_rcap 
Abel Cavaşi
bobina - Despre bobina lui Dan Vote_lcapbobina - Despre bobina lui Dan Voting_barbobina - Despre bobina lui Dan Vote_rcap 
Razvan
bobina - Despre bobina lui Dan Vote_lcapbobina - Despre bobina lui Dan Voting_barbobina - Despre bobina lui Dan Vote_rcap 
Forever_Man
bobina - Despre bobina lui Dan Vote_lcapbobina - Despre bobina lui Dan Voting_barbobina - Despre bobina lui Dan Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
bobina - Despre bobina lui Dan Vote_lcapbobina - Despre bobina lui Dan Voting_barbobina - Despre bobina lui Dan Vote_rcap 
virgil_48
bobina - Despre bobina lui Dan Vote_lcapbobina - Despre bobina lui Dan Voting_barbobina - Despre bobina lui Dan Vote_rcap 
eugen
bobina - Despre bobina lui Dan Vote_lcapbobina - Despre bobina lui Dan Voting_barbobina - Despre bobina lui Dan Vote_rcap 
Bordan
bobina - Despre bobina lui Dan Vote_lcapbobina - Despre bobina lui Dan Voting_barbobina - Despre bobina lui Dan Vote_rcap 
curiosul
bobina - Despre bobina lui Dan Vote_lcapbobina - Despre bobina lui Dan Voting_barbobina - Despre bobina lui Dan Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 21 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 21 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Despre bobina lui Dan

+4
WoodyCAD
Abel Cavaşi
sadang
cris
8 participanți

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

bobina - Despre bobina lui Dan Empty Re: Despre bobina lui Dan

Mesaj Scris de cris Lun 11 Apr 2011, 17:44

Totdeauna mi-au placut nonconformistii cu idei novatoare dar acestia trebuie sa vina cu idei clare si logice.Sa prezinte experimente interesante nu un experiment banal cu un solenoid care prezinta un camp secundar perpendicular prin constructie (de care intradevar nu se vorbeste in manualele de liceu ca sa nu incarce mintea elevului) si face din asta o descoperire epocala.
cris
cris
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
bobina - Despre bobina lui Dan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10bobina - Despre bobina lui Dan Right_bar_bleue
Prenume : Cristian
Numarul mesajelor : 1087
Puncte : 19277
Data de inscriere : 31/01/2010
Obiective curente : Astrofizica

Sus In jos

bobina - Despre bobina lui Dan Empty Re: Despre bobina lui Dan

Mesaj Scris de sadang Lun 11 Apr 2011, 21:11

Cris, uite eu nu am banii lui woodycad, dara daca tu sustii ca bobina respectiva este un experiment banal, eu iti dau 100RON, nu sa reproduci acel solenoid, ci sa dovedesti practic existenta "campului secundar perpendicular prin constructie" de care vorbesti.

Eu unul nu am gasit acest camp nici in manuale clasice, nici in cele alternative, nici in practica.

Ce zici? Incerci? Daca sustii ca e asa de simplu si mai esti si ferm convins de ceea ce afirmi nu ar trebui sa fie nici o problema.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
bobina - Despre bobina lui Dan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10bobina - Despre bobina lui Dan Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 23962
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

bobina - Despre bobina lui Dan Empty Re: Despre bobina lui Dan

Mesaj Scris de cris Mar 12 Apr 2011, 08:13

Campul magnetic apare in urma deplasarii sarcinilor electrice in speta electronii.Cand avem deaface cu o miscare complexa cum este cazul solenoidului o putem descompune pentru intelegerea fenomenului.Principalele directii de miscare in cazul nostru sunt(vezi desenul):
- circular in jurul axei ,care genereaza campul magnetic principal.
- paralel cu axa de la un cap la celalalt al solenoidului care genereaza un camp rezidual slab perpendicular pe axa.
Acest camp slab poate fi pus in evidenta cu busola doar daca axul busolei este paralel cu axul solenoidului astfel ca busola sa nu mai fie influentata de campul principal.https://2img.net/r/ihimizer/i/deschh.jpg/
cris
cris
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
bobina - Despre bobina lui Dan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10bobina - Despre bobina lui Dan Right_bar_bleue
Prenume : Cristian
Numarul mesajelor : 1087
Puncte : 19277
Data de inscriere : 31/01/2010
Obiective curente : Astrofizica

Sus In jos

bobina - Despre bobina lui Dan Empty Re: Despre bobina lui Dan

Mesaj Scris de sadang Mar 12 Apr 2011, 11:33

Multumesc pentru raspuns Cris, si apreciez intentia de a-mi explica grafic.

Am in fata volumul II Electricitate si Magnetism al cursului de fizica Berkley editia 1982, Teoria Campului Electromagnetic editia 1981, cat si alte cursuri si manuale si nu gasesc nicaieri acel "camp rezidual slab perpendicular pe axa".

Am cautat si online aici: http://ocw.mit.edu/courses/physics/8-02-physics-ii-electricity-and-magnetism-spring-2007/class-slides/ si in alte locuri pe net, dar nu gasesc nimic de genul asta.

Poti sa-mi dai o bibliografie, o trimitere sau un link unde as putea gasi aceasta informatie?

Trecand mai departe, sa presupunem ca teoretic ai dreptate cu acest camp ortogonal, dorinta mea este sa-mi arati practic existenta lui, folosind o busola, cum dealtfel sugerezi teoretic.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
bobina - Despre bobina lui Dan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10bobina - Despre bobina lui Dan Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 23962
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

bobina - Despre bobina lui Dan Empty Re: Despre bobina lui Dan

Mesaj Scris de cris Mar 12 Apr 2011, 13:45

sadang a scris:Trecand mai departe, sa presupunem ca teoretic ai dreptate cu acest camp ortogonal, dorinta mea este sa-mi arati practic existenta lui, folosind o busola, cum dealtfel sugerezi teoretic.
In arhiva ""Baricada"" prezentarea experimentului de catre Dan e edificatoare.
cris
cris
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
bobina - Despre bobina lui Dan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10bobina - Despre bobina lui Dan Right_bar_bleue
Prenume : Cristian
Numarul mesajelor : 1087
Puncte : 19277
Data de inscriere : 31/01/2010
Obiective curente : Astrofizica

Sus In jos

bobina - Despre bobina lui Dan Empty Re: Despre bobina lui Dan

Mesaj Scris de sadang Mar 12 Apr 2011, 14:22

Cris, nu e corect. Asa ne invartim in jurul cozii. Revin si insist sa-mi arati practic existenta acelui camp. Dar vreau tu sa-mi arati nu Dan.

La Dan l-am vazut si nu il pot inca reproduce, nici cu fizica calsica nici cu cea alternativa. Probabil doar cu teoria lui, pe care inca se pare ca nu am inteles-o in profunzime.

Tu sustii ca il poti explica foarte simplu, insa eu nu gasesc aceasta informatie expusa nicaieri inafara de sustinerea teorica a acesteia de catre tine. In plus nici practic nu gasesc acest camp.

Am in fata bobina, bobinata clasic, spira langa spira - mutumesc finului care mia dat sursa lui - si nu gasesc decat campul magnetic descris in manuale. Daca e nevoie iti pot da toate datele tehnice ale bobinei, si ale sursei de alimentare. Pot sa fac si poze, sau chiar videoclipuri daca nu ma crezi. Dar acel camp de care vorbesti tu nu exista! La Dan e cu totul si cu totul altceva!

Sper ca intelegi de ce insist!


sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
bobina - Despre bobina lui Dan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10bobina - Despre bobina lui Dan Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 23962
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

bobina - Despre bobina lui Dan Empty Re: Despre bobina lui Dan

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mar 12 Apr 2011, 14:30

Eu îi dau dreptate lui Cristian. Teoria câmpului electromagnetic spune clar că trebuie să apară şi acel câmp. Tu nu îl găseşti în cărţi pentru că acolo se neglijează câmpul foarte slab în raport cu câmpul foarte puternic. Dar nicăieri nu scrie că acel câmp nu există.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
bobina - Despre bobina lui Dan Left_bar_bleue9 / 109 / 10bobina - Despre bobina lui Dan Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33823
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

bobina - Despre bobina lui Dan Empty Re: Despre bobina lui Dan

Mesaj Scris de sadang Mar 12 Apr 2011, 14:49

Ok Abel. Negarea negatiei! Daca nicaieri nu scrie ca acel camp nu exista, atunci cum poate fi sustinuta si acceptata cu sens de adevar afirmatia ca el exista?

Aici vorbim de teoria clasica a electromagnetismului sau de teorii alternative? Poti dezvolta afirmatia "Teoria câmpului electromagnetic spune clar că trebuie să apară şi acel câmp."? O trimitere, un link, o carte.... orice!

Daca eu sustin ca in jurul unui solenoid apare si un camp gravitational perpendicular la axa cilindrului, despre care nu scrie nicaieri ca acest camp nu ar exista, atunci poate fi considerata afirmatia mea adevarata?

Cum suna toate astea?

Explica acest camp despre care "camp rezidual slab perpendicular pe axa" bobina lui Dan?

Vreau practica, ca de teorii crede-ma ca pot emana si eu ... de numa numa!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
bobina - Despre bobina lui Dan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10bobina - Despre bobina lui Dan Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 23962
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

bobina - Despre bobina lui Dan Empty Despre bobina lui Dan

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mar 12 Apr 2011, 15:19

sadang a scris:Ok Abel. Negarea negatiei! Daca nicaieri nu scrie ca acel camp nu exista, atunci cum poate fi sustinuta si acceptata cu sens de adevar afirmatia ca el exista?
Existenţa este susţinută şi prevăzută de teorie, aşa cum a arătat Cris. Teoria nu poate exemplifica tot ce poate ea prevedea, ci prezintă esenţa fenomenelor.
Aici vorbim de teoria clasica a electromagnetismului sau de teorii alternative?
De teoria clasică.
Poti dezvolta afirmatia "Teoria câmpului electromagnetic spune clar că trebuie să apară şi acel câmp."? O trimitere, un link, o carte.... orice!
Teoria clasică spune că în jurul unui curent apare un câmp magnetic. Cris ţi-a arătat că firul bobinei, precum şi câmpul magnetic produs, se poate descompune în două componente aşa cum foarte frumos le-a desenat.
Daca eu sustin ca in jurul unui solenoid apare si un camp gravitational perpendicular la axa cilindrului, despre care nu scrie nicaieri ca acest camp nu ar exista, atunci poate fi considerata afirmatia mea adevarata?
Dacă afirmaţia ta nu este fondată pe niciun argument, atunci ea nu poate fi luată în serios. Dar afirmaţia lui Cris a fost frumos argumentată.
Explica acest camp despre care "camp rezidual slab perpendicular pe axa" bobina lui Dan?
Da, explică. În bobina lui Dan acest câmp rezidual este intens şi poate fi observat mai uşor decât în alte bobine, pentru că unghiul de bobinare este foarte mare şi firul bobinei este gros, ceea ce face ca raportul dintre câmpul rezidual şi câmpul obişnuit să fie destul de mare.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
bobina - Despre bobina lui Dan Left_bar_bleue9 / 109 / 10bobina - Despre bobina lui Dan Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33823
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

bobina - Despre bobina lui Dan Empty Re: Despre bobina lui Dan

Mesaj Scris de sadang Mar 12 Apr 2011, 15:35

Bine Abel. Am sa reiau teoria electromagnetismului. Deja sunteti doi care sustineti acest lucru. Eu nu-mi aduc aminte de acest tip de camp.

Cat despre bobina lui Dan, poti veni cu ceva detalii mai concrete? Daca Cris nu vrea, nu are cu ce, sau cum sa o reproduca practic, nici o problema; eu am tot ce-mi trebuie. E in fata mea si o rebobinez de 1000 de ori numai sa obtin acest "camp slab rezidual" mai puternic decat campul principal.

In fine, voi reveni, dupa ce ma documentez.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
bobina - Despre bobina lui Dan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10bobina - Despre bobina lui Dan Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 23962
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

bobina - Despre bobina lui Dan Empty Re: Despre bobina lui Dan

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mar 12 Apr 2011, 17:43

sadang a scris:Deja sunteti doi care sustineti acest lucru.
Bineînţeles, numărul nostru nu contează, ci contează argumentele pe care le aducem; cel puţin, aşa îmi place să cred că se întâmplă pe acest forum.
Cat despre bobina lui Dan, poti veni cu ceva detalii mai concrete? Daca Cris nu vrea, nu are cu ce, sau cum sa o reproduca practic, nici o problema; eu am tot ce-mi trebuie. E in fata mea si o rebobinez de 1000 de ori numai sa obtin acest "camp slab rezidual" mai puternic decat campul principal.
Câmpul magnetic produs de un curent electric se prezintă sub formă de cercuri în jurul acelui curent electric. Curentul electric I ce trece prin bobină poate fi descompus în două componente (pentru că ne permite să facem asta principiul suprapunerii câmpurilor). Alegem o componentă paralelă cu axa bobinei şi una perpendiculară pe axă (de regulă, pentru claritate, componentele se aleg a fi perpendiculare una pe cealaltă). Atunci, putem spune fără să greşim că printr-un punct al firului bobinei trec doi curenţi perpendiculari, unul paralel cu axa (hai să-l notăm cu I1), curent care produce câmpul magnetic rezidual şi unul perpendicular pe axă (notat cu I2), care produce câmpul magnetic obişnuit. Deci, vectorial, I=I1+I2.

Dacă unghiul dintre firul bobinei şi axa bobinei este U, atunci mai avem relaţiile I1=I*cosU şi I2=I*sinU. De aici rezultă că acel curent rezidual I1 (şi, evident, câmpul său magnetic) depinde de cosinusul unghiului dintre firul bobinei şi axă. Dacă acest unghi este foarte apropiat de un unghi drept, atunci cosinusul său este foarte mic, deci şi efectul rezidual va fi foarte mic. În schimb, dacă acest unghi este, de exemplu, 45 de grade, atunci I1=I2 şi câmpul magnetic rezidual va fi egal cu cel obişnuit (la aceeaşi distanţă de fir).
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
bobina - Despre bobina lui Dan Left_bar_bleue9 / 109 / 10bobina - Despre bobina lui Dan Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33823
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

bobina - Despre bobina lui Dan Empty Re: Despre bobina lui Dan

Mesaj Scris de sadang Mar 12 Apr 2011, 18:42

Ma abtin sa comentez... inca. Poti descrie tot ce e mai sus pe un sistem de cocordonate 3D x,y,z in care x sa fie axa solenoidului? Multumesc

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
bobina - Despre bobina lui Dan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10bobina - Despre bobina lui Dan Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 23962
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

bobina - Despre bobina lui Dan Empty Re: Despre bobina lui Dan

Mesaj Scris de WoodyCAD Mar 12 Apr 2011, 20:47

Sadang, Abel a avut la un moment dat o "informatie suplimentara"!....pentru ca pur si simplu NU intelegea fenomenul "bobinei".....am fost nevoit sa "plusez"(in privat)!
Acum constat ca, desi initial nu a inteles....acum...da lectii! (chiar sugerandu-i la un moment dat sa NU intevina pe acest subiect).

Abel, poti face acel SOLENOID ?....cred ca poti raspunde cu da sau nu...nu este o rusine!
Daca raspunsul este DA, te rog arata-l....inainte de a furniza orice alta "teorie"!, sa intelegem practic cum sta treaba!...
Daca raspunsul este NU...vorbele tale NU au acoperire!

Astept solenoidul cu axa NS perpendiculara pe axa cilindrului....varianta "stiintifica", desi profesorul de fizica spunea ca asa ceva NU exista!...
...vad ca tu nu esti de acord cu "fizica clasica"...
...asadar, arata-ne ce poti!..
...te asteptam...cu o "poza de la mare"!
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
bobina - Despre bobina lui Dan Left_bar_bleue6 / 106 / 10bobina - Despre bobina lui Dan Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22391
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

bobina - Despre bobina lui Dan Empty Re: Despre bobina lui Dan

Mesaj Scris de sadang Mar 12 Apr 2011, 21:30

Woodycad, stiu acest aspect. L-am constatat citind mesajele tale anterioare. Stiu ca lui Abel i-ai furnizat "informatii suplimentare". Dar nu ma intereseaza acele informatii. El si Cris mi-au dat o tema de studiu (aparenta sau reala, ramane sa ma conving singur) si voi relua teoria electromagnetismului pentru a ma convinge teoretic de existenta acelui camp rezidual slab perpendicular pe axa, deoarece practic nu am constata existenta lui.

Varianta "stiintifica" a bobinei tale o am in fata mea. Efectul este exact ca al tau, doar ca aceasta nu respecta in totalitate specificatiile tale. Ce pot spune doar este ca e monostrat. Daca accepti pot dezvolta subiectul.

------------------------------

Abel, varianta pe care incearci sa mi-o sugerezi este diferita de cea in care am facut eu bobina, este altceva. Tin sa specific ca stiu cum se poate manevra directia vectorului B, jongland cu planul spirei si axul solenoidului. Nu dezvolt inca deoarece astept argumentatia ta.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
bobina - Despre bobina lui Dan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10bobina - Despre bobina lui Dan Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 23962
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

bobina - Despre bobina lui Dan Empty Re: Despre bobina lui Dan

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mier 13 Apr 2011, 09:19

WoodyCAD a scris:Acum constat ca, desi initial nu a inteles....acum...da lectii! (chiar sugerandu-i la un moment dat sa NU intevina pe acest subiect).
Ai dreptate, iniţial nu am înţeles ce vrei să întrebi de fapt, ce vrei să arăţi de fapt. Abia cu ajutorul lui Cristian am înţeles care e problema voastră.
Abel, poti face acel SOLENOID ?....cred ca poti raspunde cu da sau nu...nu este o rusine!
Eu nu fac solenoizi. Nu mă ocup cu făcutul, ci cu teoriile. Şi nu văd de ce ar fi o ruşine asta.
Daca raspunsul este NU...vorbele tale NU au acoperire!
Aici greşeşti din nou. Nu doar ceea ce este gata făcut are „acoperire”.
Astept solenoidul cu axa NS perpendiculara pe axa cilindrului....varianta "stiintifica", desi profesorul de fizica spunea ca asa ceva NU exista!...
Cristian ţi l-a explicat deja. Profesorul acela de Fizică o fi uitat de componenta longitudinală a curentului. Oricine are dreptul să mai şi greşească.
...vad ca tu nu esti de acord cu "fizica clasica"...
Unde ai văzut tu asta în discuţia despre această bobină? Într-adevăr, există lucruri cu care nu sunt de acord, dar asta nu înseamnă că arunc la gunoi tot ceea ce se ştie astăzi.

sadang a scris:Abel, varianta pe care incearci sa mi-o sugerezi este diferita de cea in care am facut eu bobina, este altceva. Tin sa specific ca stiu cum se poate manevra directia vectorului B, jongland cu planul spirei si axul solenoidului. Nu dezvolt inca deoarece astept argumentatia ta.
Nu înţeleg ce este diferit de ce sugerez eu şi nu înţeleg ce argumentaţie aş mai putea da.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
bobina - Despre bobina lui Dan Left_bar_bleue9 / 109 / 10bobina - Despre bobina lui Dan Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33823
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

bobina - Despre bobina lui Dan Empty Re: Despre bobina lui Dan

Mesaj Scris de CAdi Mier 13 Apr 2011, 09:40

Pozitia lui Abel legat de subiectul de mai sus este corecta !
Avem dreptul toti sa ne spunem parerea despre un subiect sau altul (cu riscurile de rigoare asumate) chiar daca nu suntem ,,specialisti'' ca altii...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
bobina - Despre bobina lui Dan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10bobina - Despre bobina lui Dan Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

bobina - Despre bobina lui Dan Empty Re: Despre bobina lui Dan

Mesaj Scris de sadang Mier 13 Apr 2011, 23:19

Woodycad, retractez realizarea "stiintifica" a bobinei, asa cum am vrut eu. Ori au fost influentele sarmelor de pe langa, ori sursa asta de 30V/3A nu este suficienta. Stiu ca se poate obtine efectul tau, cu un bobinaj dublustrat, dar ma intereseaza obtinerea acestuia folosind un bobinaj monostrat. Mai studiez. Scuze de confuzia creata.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
bobina - Despre bobina lui Dan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10bobina - Despre bobina lui Dan Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 23962
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

bobina - Despre bobina lui Dan Empty Re: Despre bobina lui Dan

Mesaj Scris de WoodyCAD Joi 14 Apr 2011, 00:00

Cu siguranta "datul cu parerea" este un sport....national!
......
Se pare ca atunci cand trecem la fapte.....o dam dupa copac....iar "stiintific exprimat".... eu ii spun ipocrizie!....momentan NU gasesc alt termen!
....
Daca, in afara de SADANG, mai este cineva capabil sa arate fapte....il rog sa o faca!
EUNUCII, care "stiu cum se face" dar care NU POT sa faca...e plina lumea de ei!

FAPTE....NU VORBE....MONSER...!...ca mi-s satul de ast' fel de oameni!
Very Happy Very Happy

WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
bobina - Despre bobina lui Dan Left_bar_bleue6 / 106 / 10bobina - Despre bobina lui Dan Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22391
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

bobina - Despre bobina lui Dan Empty Re: Despre bobina lui Dan

Mesaj Scris de nic Joi 14 Apr 2011, 07:21

Salut,
sadang a scris: Ori au fost influentele sarmelor de pe langa, ori sursa asta de 30V/3A nu este suficienta.
Nu cred că sursa este mică pentru a experimenta, pentru a ,,descoperi'' fenomenul căutat. Eu nu ași folosi o sursă de c.a. redresat și stabilizat indiferent de performanta ei. Curentul continu (c.c.) obținut de la o baterie sau un acumulator ar fi în viziunea mea perfect.

nic
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
bobina - Despre bobina lui Dan Left_bar_bleue0 / 100 / 10bobina - Despre bobina lui Dan Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 793
Puncte : 19159
Data de inscriere : 24/03/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

bobina - Despre bobina lui Dan Empty Re: Despre bobina lui Dan

Mesaj Scris de WoodyCAD Joi 14 Apr 2011, 23:07

Rog "EUNUCII" sa experimenteze...daca "POT"!
...



WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
bobina - Despre bobina lui Dan Left_bar_bleue6 / 106 / 10bobina - Despre bobina lui Dan Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22391
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

bobina - Despre bobina lui Dan Empty Re: Despre bobina lui Dan

Mesaj Scris de nic Vin 15 Apr 2011, 11:03


Salut,
WoodyCAD a scris:Rog "EUNUCII" sa experimenteze...daca "POT"!
Sincer nu înțeleg... eunuci ; bărbat castrat... ce sa înțeleg? sau la bărbat lipsit de energie, vigoare?

nic
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
bobina - Despre bobina lui Dan Left_bar_bleue0 / 100 / 10bobina - Despre bobina lui Dan Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 793
Puncte : 19159
Data de inscriere : 24/03/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

bobina - Despre bobina lui Dan Empty Re: Despre bobina lui Dan

Mesaj Scris de cris Vin 15 Apr 2011, 15:04

Dan ne considera eunuci pentru ca nu incercam sa violam stiinta ca el.
cris
cris
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
bobina - Despre bobina lui Dan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10bobina - Despre bobina lui Dan Right_bar_bleue
Prenume : Cristian
Numarul mesajelor : 1087
Puncte : 19277
Data de inscriere : 31/01/2010
Obiective curente : Astrofizica

Sus In jos

bobina - Despre bobina lui Dan Empty Re: Despre bobina lui Dan

Mesaj Scris de WoodyCAD Vin 15 Apr 2011, 22:02

Esti tare CRIS! .... Razz lol! ....
Deja TU inca mai crezi ca "stiinta este fata mare"!
[...]


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Sam 16 Apr 2011, 10:44, editata de 3 ori (Motiv : Am eliminat cuvinte necuviincioase)
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
bobina - Despre bobina lui Dan Left_bar_bleue6 / 106 / 10bobina - Despre bobina lui Dan Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22391
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

bobina - Despre bobina lui Dan Empty Re: Despre bobina lui Dan

Mesaj Scris de sadang Vin 15 Apr 2011, 22:30

Bine zis woodycad, o vad asa de mult timp. Insa nu sunt adeptul violentei, chiar daca impulsul exista. Mi-ar fi placut un mariaj trainic, si asa a si fost la inceputuri, insa cu timpul s-a dovedit un fiasco, care s-a transformat intr-un fel de concubinaj. Ne ingaduim reciproc, deoarece trebuie ... "sa dam Cezarului ce-i al Cezarului si lui Dumnezeu ce-i a lui Dumnezeu".

Stiinta este un concept in spatele caruia sunt oamenii. Astia sunt cu mult mai multe fete decat 2. Stiinta nu se va schimba de la sine, daca oamenii nu se schimba.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
bobina - Despre bobina lui Dan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10bobina - Despre bobina lui Dan Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 23962
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

bobina - Despre bobina lui Dan Empty Re: Despre bobina lui Dan

Mesaj Scris de WoodyCAD Vin 15 Apr 2011, 23:58

Ai o mare problema, .....identificata ca..."Dumnezeu"!
...
Exista 2 cai, sa crezi in continuare in "povesti", sau sa accesezi cunoasterea!
Din pacate "notiunile" sunt la extreme...opuse....si NU POT STA PE ACELASI LOC!
...
Cu cat vei stapani mai mult teorie fundamentala cu atat te vei "indeparta de Dumnezeu"....
Cat timp "ai mintea paralizata", NU poti fi tu insuti!
NICI UN "credincios" NU ARE ACCES LA ACESTE LUCRURI!...
ESTE UN PARADOX!
Este informatia ce transpira ....in toata teoria!...
TOATA INFORMATIA de care ai nevoie, sa obtii tu insuti "antigravitatia"....este deja scrisa!
Poti bagateliza fiecare cuvant de acolo sau poti sa-i dai o greutate teribila!
"ACCESUL" se face acordand fiecarui cuvant "greutatea maxima"....(prin verificare experimentala, fraza, capitolul, etc, capata greutatea necesara)
Altfel, "Dumnezeul inchipuit" joaca rolul pastilei luate "lunar" cu rol sa te tina "adormit"!...
....si NU doresc a te convinge de asta, eu doar spun!
Nu-ti garantez ca vei realiza solenoidul insa daca mai crezi in "bazaconii"....sansele ti se reduc la aproape de "0"!...
...ITI GARANTEZ:
CUNOASTEREA se afla dincolo de "divinitate", aceasta fiind DOAR LIMITA...inferioara!

Toate acestea se regasesc in teorie, este chiar un "grafic al intelegerii"...
SOLENOIDUL ESTE EXTREM, REPET EXTREM DE SIMPLU, dar pentru ca mintea este paralizata....NU VEDE!
...
DACA TU NU TE SCHIMBI....STIINTA NU SE SCHIMBA!
Ai dreptate, daca nu-ti schimbi modul de a gandi, in "rational", daca NU esti un "mic ateu"....sansele ...se duc...se pulverizeaza!
...eu doar iti spun!...(si sper sa fi inteles bine, ca mai crezi in basme ..."religioase")
...ESTI PRINS IN CAPCANA!
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
bobina - Despre bobina lui Dan Left_bar_bleue6 / 106 / 10bobina - Despre bobina lui Dan Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22391
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

bobina - Despre bobina lui Dan Empty Re: Despre bobina lui Dan

Mesaj Scris de sadang Sam 16 Apr 2011, 10:25

WoodyCad, nu sunt un om religios. Dar nici ateu. Am zis!

Daca folosesc anumite fraze este pt ca au un anumit impact. Acest subiect comporta o discutie mult mai ampla si nu vreau sa detaliez aici. Daca vrei putem discuta in PM, sau in alta parte, pe teme filozofice, existentiale. Sa lasam acest topic sa ramana despre bobina ta.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
bobina - Despre bobina lui Dan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10bobina - Despre bobina lui Dan Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 23962
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

bobina - Despre bobina lui Dan Empty Re: Despre bobina lui Dan

Mesaj Scris de WoodyCAD Sam 16 Apr 2011, 22:21

Accesul la cunoastere este simultana unei schimbari a constiintei!
"BOBINA MEA" nu este accesibila, chiar fiind de o simplitate EXTREMA!... pentru ca mintea NU MAI PERCEPE SIMPLITATEA!
...mintea este facuta KO....pusa la podea de ..."stiinta" si "religie"...!
Atunci cand "am realizata .....DRAMA"...am fost "socat"!....Singura sansa era sa atac simultan "stiinta" si "religiile"!
...acestea, PARADOXAL, te tin cu "lumina stinsa"!...sperand ca vreuna sa-ti "lumineze calea"!
Cat timp stai cu ..."frica in chiloti"....mintea este paralizata!.....FRICA ESTE UCIGASUL MINTII!
...
Regula no1 in tehnica de manipulare(single, colectiv sau in masa):
"Creeaza FRICA, apoi scoate din joben..."antidotul"!"

....
CAT TIMP MINTII TALE II ESTE FRICA.....
...esti O MARIONETA!....

...NU POTI FI TU INSUTI!....ESTI DEPENDENT DE ANUMITE SFORI...."MENTALE"!

"BOBINA O FACI INTR_O SECUNDA....daca incepi sa gandesi "diferit"!


WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
bobina - Despre bobina lui Dan Left_bar_bleue6 / 106 / 10bobina - Despre bobina lui Dan Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22391
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

bobina - Despre bobina lui Dan Empty Re: Despre bobina lui Dan

Mesaj Scris de virgil Sam 16 Apr 2011, 23:03

Orice bobina nu inseamna decat materializarea unui traseu prin care circula electronii. Fie bobina cat de incalcita sau mai simpla, fenomenul produs de intreaga bobina trebuie sa fie observabil si numai la un fragment din ea. Cel mai simplu fragment este reprezentat de un fir electric care traverseaza o foaie de hartie. Daca vrei sa afli ce fel arata liniile de forta ale campului magnetic, presari niste pilitura de fier, si constati ca liniile de forta sunt circulare. Acelasi lucru se observa daca folosesti o busola. Cunoscand acest lucru, orice constructie ar avea bobina, liniile de camp magnetic se vor roti in jurul sectiunii spirelor, se vor insuma sau se vor anula, dupa caz, dar niciodata nu va da nastere la campul gravitational. Daca campul magnetic ar influienta cu ceva campul gravitational, atunci cand sunt mai puternice eruptiile solare, o data la 11 ani, ar trebui sa se modifice si traiectoriile planetelor, deoarece protuberantele solare care sunt in forma de arc (potcoava) demonstreaza existenta unor campuri magnetice foarte puternice.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
bobina - Despre bobina lui Dan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10bobina - Despre bobina lui Dan Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

bobina - Despre bobina lui Dan Empty Re: Despre bobina lui Dan

Mesaj Scris de WoodyCAD Sam 16 Apr 2011, 23:28

Rationament TOTAL FALS!
1) CIRCULARITATEA NU EXISTA NICIUNDE IN UNIVERS, ARATA-MI O TRAIECTORIE PLANA si....O MANANC!
(practic vorbesti de ....proiectii, NU DE REALITATI)
2) O parte din "liniile de forta ce se inchid circular"...daca incerci ceva "PRACTIC" ai sa vezi ca unele sunt....deschise...ai ochi sa le vezi, in ciuda turturor teoriilor?
3)Traiectoriile planetelor sa modifica dupa banala Km1m2/r2, care este permanent variabila, fie in "r" fie in "m"...insa NU AI OCHI SA VEZI!
4) Nu campurile magnetice "trag substanta" in potcoava...aceeasi "potcoava" o poti face "si TU" daca ejectezi apa oceanelor 100KM in atmosfera!...
5) Efectul gravitomagnetic nu este o noutate in lumea fizicii, existand chiar teorii "elaborate" in "gravitomagnetism", insa cu efect NUL in practica "stiintifica"!
6) Inductia gravitomagnetica exista si se poate reproduce, in acest moment nefiind bublica, insa fiind, intr-un fel, EXPUSA!

ROG "EUNICII" sa "O FACA" si nu sa se laude ca stiu sa ..."O FACA"!....altfel vom vorbi curand despre ...IPOCRIZIE!
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
bobina - Despre bobina lui Dan Left_bar_bleue6 / 106 / 10bobina - Despre bobina lui Dan Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22391
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

bobina - Despre bobina lui Dan Empty Re: Despre bobina lui Dan

Mesaj Scris de sadang Dum 17 Apr 2011, 00:03

Toate la timpul lor WoodyCad. Cand va trebui sa inteleg voi intelege. Nu-mi fac griji.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
bobina - Despre bobina lui Dan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10bobina - Despre bobina lui Dan Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 23962
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

bobina - Despre bobina lui Dan Empty Re: Despre bobina lui Dan

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum