Ultimele subiecte
» Curbă de creștere
Scris de Abel Cavași Astazi la 22:01

» Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor.(secțiunea 4)
Scris de virgil_48 Astazi la 09:22

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de virgil_48 Ieri la 07:22

» VA INFORMAM
Scris de gafiteanu Ieri la 00:35

» Critica atractiei gravitationale
Scris de virgil_48 Mar 17 Apr 2018, 17:56

» Din "curba de creștere"
Scris de virgil Lun 16 Apr 2018, 17:59

» Lucrul mecanic - definitie si exemple
Scris de virgil_48 Dum 15 Apr 2018, 08:15

» VA DEZINFORMAM
Scris de gafiteanu Sam 14 Apr 2018, 15:30

» Electronul ca un roi de albine
Scris de negativ Mier 11 Apr 2018, 13:01

» Hristos a inviat ?
Scris de gafiteanu Mar 10 Apr 2018, 00:04

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Lun 09 Apr 2018, 11:18

» Bancuri......
Scris de virgil_48 Dum 08 Apr 2018, 21:38

» Legi de conservare
Scris de virgil_48 Sam 07 Apr 2018, 09:39

» propuneri ...
Scris de virgil_48 Sam 07 Apr 2018, 08:15

» Informatii utile doar unora
Scris de gafiteanu Vin 06 Apr 2018, 23:05

» Urări de sărbători
Scris de Abel Cavași Vin 06 Apr 2018, 21:13

» Teoria relativității...completă?
Scris de gafiteanu Vin 06 Apr 2018, 16:49

» Ce se întâmplă cu informația despre curbura traiectoriei la oprirea corpului
Scris de Abel Cavași Lun 02 Apr 2018, 12:46

» O Carte Elicoidala cu Fizica Dreapta
Scris de virgil Joi 29 Mar 2018, 17:42

» Timpul
Scris de Forever_Man Joi 29 Mar 2018, 10:56

» Motorul cu free energy
Scris de Abel Cavași Mier 28 Mar 2018, 14:46

» Numarul "pi" in univers.
Scris de virgil Lun 26 Mar 2018, 10:35

» Newbi
Scris de virgil_48 Mier 21 Mar 2018, 19:50

» Motor magnetic cu magneti tip. Potcoava -Principiul fizic de functionare
Scris de virgil Joi 15 Mar 2018, 11:02

» Ne-a părăsit Stephen Hawking
Scris de Razvan Mier 14 Mar 2018, 09:18

» Ziua Matematicii
Scris de virgil Mier 14 Mar 2018, 08:39

» O teorie ce n-a fost încă analizată
Scris de Abel Cavași Vin 09 Mar 2018, 22:44

» Masini zburatoare neconventionale
Scris de gafiteanu Lun 05 Mar 2018, 23:43

» In sfarsit s-a inventat Motorul Magnetic!
Scris de gafiteanu Lun 05 Mar 2018, 21:54

» PROFILUL CERCETATORULUI...
Scris de Razvan Sam 03 Mar 2018, 16:35

Top postatori
virgil (8724)

CAdi (7389)

Abel Cavași (6655)

gafiteanu (6028)

virgil_48 (5774)

Razvan (5584)

Pacalici (5572)

curiosul (4741)

scanteitudorel (4037)

omuldinluna (2728)

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Pacalici

Abel Cavași

curiosul

CAdi

Razvan

Dacu

meteor

virgil

scanteitudorel

WoodyCAD

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48

gafiteanu

Abel Cavași

virgil

mm

curiosul

negativ

eugen

Cei mai activi postatori ai saptamanii
mm

gafiteanu

virgil_48

Abel Cavași

virgil

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Spune și altora
Cine este conectat?
In total sunt 8 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 8 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectati a fost de 49, Dum 20 Mar 2011, 14:29

Curbă de creștere

In jos

Curbă de creștere

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Dum 15 Apr 2018, 14:43

Curba de creștere

Un topic în care are dreptul să scrie doar mm, Abel, Eugen, scanteitudorel si probabil inca doi useri (mai noi, pe care trebuie sa-i analizez putin)

Ultima editare efectuata de catre Abel Cavași in Lun 16 Apr 2018, 07:32, editata de 2 ori
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 6655
Puncte : 23439
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Curba de crestere a sistemelor vii

Mesaj Scris de mm la data de Lun 16 Apr 2018, 11:17

.  Mi-am dorit sa abordez acest subiect din domeniul biologiei pentru ca am constatat cat de important poate fi subiectul acesta pentru fiecare dintre noi (nebiologi) si cat de multe aplicatii, unele neasteptate, poate avea aceasta curba. Viata noastra se desfasoara matematic conform cu aceasta curba de crestere si e bine sa stim sa lucram cu ea.
.  Am preferat acest titlu de topic pentru ca este mai sugestiv. Si este vorba intr-adevar de cresterea fiintelor si a comunitatilor de fiinte. Biologii au muncit vreo suta de ani si mai bine pentru a gasi ecuatia de crestere, curba de crestere, a fiintelor vii. Intre dansii, biologii denumesc fiintele vii ca  sisteme vii.
.  Una din marile surprize avute de mine a fost sa constat ca aceasta ecuatie de crestere, curba de crestere, diagrama, este aceeasi atat pentru o fiinta cat si pentru o comunitate de fiinte! Sisteme vii ambele.
.  De asemenea tot surpriza a fost (pentru mine) constatarea ca aceasta curba de crestere este aceeasi (ca forma) atat pentru oameni cat si pentru alte vietuitoare, precum: scoici, soareci, gaini, babuini, etc.
.  Alta mare surpriza a fost sa constat ca nu e o singura curba continua de crestere ci este compusa – e un tren de curbe, despartite intre ele (in punctele de inflexiune) de niste paliere sau nivele critice.
.  Portiunile de curba dintre doua nivele critice succesive sunt exponentiale. Exponentiale dar cu exponenti diferiti. Pentru a urmari mai usor diagramele curbei/curbelor de crestere ea/ele sunt transpuse de obicei in coordonate dublu logaritmice si astfel curba de crestere apare ca o linie franta (franta in dreptul nivelelor critice) formata din segmente de dreapta de inclinatii diferite. Sistemul ortogonal de coordonate are in abscisa timpul si in ordonata marimea (greutate, dimensiune, etc., numar de indivizi in cazul comunitatii).
.  Ca explicatie pentru alineatul anterior, trebuie spus ca aceasta curba de crestere este solutia unei ecuatii diferentiale de gradul intai (care este in mod banal Cex). Ecuatia de crestere este (dupa autorul tradus de mine) de forma:
dx/dt= k(t).x[t- t(τ)]
x fiind marimea (dimensiunea, greutatea, etc. sau numarul de indivizi in cazul comunitatii), t - timpul iar τ e tot timpul dar are semnificatia de intarziere.

.  Sursa mea de informare este cartea unui biolog, cu o bibliografie de ~400 de titluri, tradusa in lb. Romana si poate fi consultata la adresa:
http://cercetareromaneasca.forumgratuit.ro/t38-nivelele-critice-din-procesele-de-dezvoltare-ale-sistemelor-biologice-a-v-jirmunskii-v-i-kuzimin
.  Noutatea, si prioritatea, in aceasta carte este descoperirea autorului: o legitate de dispunere a punctelor critice, nivelelor critice, pe o curba de crestere. Se pot obtine toate punctele critice dupa ce se stabileste (experimental) primul nivel critic (de ex. a abscisei lui), prin inmultirea repetata a (abscisei lui) lui cu 15,15… care este valoarea lui ee. Aparitia numarului e este fireasca si deriva din solutia ecuatiei diferentiale.
.  Luam ca exemplu cresterea fiintei umane. Incepand de la embrion, se cunoaste ca stadiul de gastrula este un stadiu critic. El are loc cam in a 18-a zi de la fecundarea ovulului. Prin inmultire repetata cu 15,15 se obtin celelalte paliere critice, respectiv: noua luni (274 zile), 11 ani si 165 ani. Toate sunt recunoscute  ca fiind puncte critice in viata unei persoane si se stie ca nasterea este, pubertatea este numita popular varsta critica iar moartea este evident un moment critic si varsta maxima a omului e de 165 ani. Biologii apreciaza caracterul de critic dupa numarul crescut de defecte ce apar pe parcursul cresterii in anumite etape (in palierele denumite ulterior ca si critice).

.  Ma opresc aici cu aceasta scurta prezentare urmand ca in mesajele urmatoare sa evidentiez aplicabilitati ale curbei de crestere.

.  Am mai trimis pe MP doua mesaje catre Admin si catre Abel Cavasi dar cele doua catre Admin stationeaza la mesaje in curs de trimitere. Lista userilor permisi la raspunsuri: Abel Cavasi, eugen, scanteitudorel.

.  Mesajul meu anterior a aparut din gresala. Rog sa fie sters caci eu nu am aceasta optiune.
mm
Activ
Activ

Mulțumit de forum :
1 / 101 / 10
Numarul mesajelor : 905
Puncte : 14800
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Re: Curbă de creștere

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Lun 16 Apr 2018, 14:55

S-a rezolvat. Când găsesc ceva timp, voi citi cu atenție ce ai scris și îți voi răspunde cu drag.
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de mm la data de Lun 16 Apr 2018, 21:59

.  Multumesc pentru amabilitate, Abel!

.  Am ramas dator la exemplul curbei de crestere a omului, exemplu dat in primul mesaj al topicului, cu grafica aferenta. Adaug deci figurile originale din cartea mentionata. Fiinta umana merita aceasta mica atentie si cred ca exista cititori interesati.

.  Fig. 52, 53, 54
Dinamica de crestere a dimensiunilor liniare ale embrionului uman.Semnificatiile notatiilor- conf. Fig. 50. (Dupa: Biol. Data Book, 1964).

,  In F. 52 pe ordonata - [mm]. (milimetri Very Happy  ), pe abscisa [zile]. Aceasta figura ne intereseaza direct.

.  In F. 53 e variatia numarului de barbati bolnavi de cancer al sisemului respirator, functie de varsta, la barbatii din SUA iar in F. 54 aceeasi diagrama ca in F. 53 insa trasata dupa ecuatia (88). La ambele , pe ordonata e [numarul] (de persoane) si pe abscisa - [ani]. Figurile 53 si 54 (care ne intereseaza indirect, relativ la obiectivul mesajului prezent) au aparut pentru ca erau solidare in fisierul meu cu F. 52, pe care de fapt voiam sa o postez. Totusi, pentru cei interesati, apare aici si constatarea (surprinzatoare) ca si bolile se dezvolta dupa aceeasi curba de crestere, ca si fiintele vii.  

Fig. 30 Dinamica cresterii embrionului si stadiile postnatale ale omului functie de varsta

.  Aceste diagrame, trasate dupa ecuatia de crestere (care este de tip exponential dar, evident, la inceputuri au fost trasate dupa datele empirice) sunt aceleasi pentru vertebrate si nevertebrate (cu diferente specifice si cu valori evident diferite pentru exponenti), ceea ce se poate constata la parcurgerea cartii. Sublinierea mea este ca aceasta curba de crestere a sistemelor vii este - practic - aceeasi pentru toate vietatile si pentru populatiile de vietati! Si apare in toate procesele vii sau ale vietii sociale, si nu numai. Mie mi se pare remarcabila aceasta "modelare universala" deoarece este evident ca reflecta o legitate (inca nestiuta) a acestei lumi. Legitate de care nu prea s-a vorbit la scoala si - probabil - una care va trebui descoperita (stiintific). Cu implicatii si aplicatii nenumarate in mai multe domenii tehnice.

Ultima editare efectuata de catre mm in Lun 16 Apr 2018, 22:36, editata de 4 ori (Motiv : s)
mm
Activ
Activ

Mulțumit de forum :
1 / 101 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași Ieri la 05:13

@mm a scris:Una din marile surprize avute de mine a fost sa constat ca aceasta ecuatie de crestere, curba de crestere, diagrama, este aceeasi atat pentru o fiinta cat si pentru o comunitate de fiinte! Sisteme vii ambele.
.  De asemenea tot surpriza a fost (pentru mine) constatarea ca aceasta curba de crestere este aceeasi (ca forma) atat pentru oameni cat si pentru alte vietuitoare, precum: scoici, soareci, gaini, babuini, etc.
.  Alta mare surpriza a fost sa constat ca nu e o singura curba continua de crestere ci este compusa – e un tren de curbe, despartite intre ele (in punctele de inflexiune) de niste paliere sau nivele critice.
Subiectul este, într-adevăr, foarte interesant, iar detaliile matematice și dovezile pe care le aduni pot să facă obiectul unei cărți ce merită scrisă sau măcar al unui articol consistent ce merită publicat și citit. Asigură-te că e descoperirea ta și renunță la alte preocupări. Pune la bătaie cunoștințele statistice despre sistemele vii și teoria probabilităților.

Mie îmi plac toate descoperirile legate de fractalitatea naturii, căci ele confirmă, eventual indirect, principiul elicoidal al inerției.
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de mm Astazi la 18:49

Abel Cavasi a scris: Mie îmi plac toate descoperirile legate de fractalitatea naturii, căci ele confirmă, eventual indirect, principiul elicoidal al inerției.

.  Nu aveam de gand inca sa intru in detaliile privitoare si la dezvoltarea/cresterea sistemelor nevii (nebiologice) dar sugestia ta, Abel, ma face sa grabesc intrarea pe aceasta directie. In acest sens imi permit sa sugerez ca daca in studiile tale gasesti cumva raportul 15,15 intre doua "noduri" sau raporturi de valoarea numarului e atunci e posibil sa te afli pe o directie interesanta de lucru. Eu nu stiu cum lucrezi cu elicoidele daca faci intersectii cu diverse alte forme geometrice (fie ele si 4- sau 5-dimensionale) dar sigur formele particulare de elicoizi (de ex. bazate pe nr. e sau pe puterile lui e - am dat un exemplu doar) pot sa conduca la rezultate experimentale deosebite.
.  Iata un asemenea experiment teoretic ce m-a condus la rezultate surprinzatoare:
Intr-o perioada in care eram pasionat de spirale logaritmice si faceam pe ele divese studii modeste, as zice chiar de nivel elementar si concomitent am avut si informatiile legate de lucrarile lui Jirmunskii, am incercat, in joaca, numarul ee pe o forma particulara de spirala logaritmica. Cu acest exemplu fac legatura cu ce ai spus tu deoarece spirala logaritmica este proiectia plana a unui elicoid. Din amintiri, cred ca era vorba de adevarata spirala logaritmica.
.  Din comoditate, reproduc calculul din cartea lui Jirmunskii (a avut amabilitatea ca intr-una din cartile sale urmatoare sa includa si calculul meu),
-  ecuatia spiralei logaritmice in coordonate polare,
ρ= k1exp(k2φ)
in care, ρ - raza, distanta iar φ - unghiul.
.  Se considera punctul Moo, φo] pe spirala si, pe aceeasi raza vectoare, punctul M1[ρ1, (φo+2π)], dupa 360 de grade, pe spira imediat urmatoare.
.  Facand raportul intre razele vectoare ale celor doua puncte, cbtinem,
ρ1o= k1exp(k2φ1)/ k1exp(k2φo) = exp(k2o+ 2π))/ exp(k2φo)=
= exp(2πk2)= exp(2πctgα)
.  Luand intentionat ca valoare pentru acest raport constanta ee, putem obtine unghiul alfa (care este constant):
ρ1o= ee ,
α= arcctg{lnee/2πlnee}= 66,605340164o= 66o36,32min  
.  Aceasta valoare a unghiului spiralei coincide destul de bine cu unhiul de inclinatie al axei Pamantului fata de planul orbitei sale.

.  Considerand ca nu e tocmai o intamplare aceasta "coincidenta" se poate cerceta in continuare pe ipoteza ca legea cresterii sistemelor vii (biologice) functioneaza si la sisteme - considerate de noi - nevii. De fapt, in cartile sale acad. Jirmunskii a cercetat si aceasta linie de cautari ceea ce explica capitolele respective care se refera inclusiv la salturile geologice din istoria Pamantului si la ordinea din sistemul solar. Aceste capitole pot fi consultate in aceeasi traducere, pe care am indicat-o deja.
.  Daca tot am ajuns la sisteme nebiologice, trebuie sa spun ca am cautat aceeasi lege de crestere la uzura rulmentilor de turatie inalta. O lucrare cu aceste experiente am publicat-o si se gaseste pe forumul meu.
.  Ca parere personala, cred ca toate procesele, fenomenele, din foarte diverse domenii sunt supuse intr-un fel sau altul acestei legi de crestere.

.  Inca o consideratie. Am invatat la cursurile de Filozofie si Economie (politica) despre existenta unei legi universale - Legea salturilor calitative prin acumulari cantitative. Cred ca legea cresterii de care vorbim aici este o dovada palpabila a aceleia din filozofie. Ma opresc aici.
mm
Activ
Activ

Mulțumit de forum :
1 / 101 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de mm Astazi la 18:50

@mm a scris:
Abel Cavasi a scris: Mie îmi plac toate descoperirile legate de fractalitatea naturii, căci ele confirmă, eventual indirect, principiul elicoidal al inerției.

.  Nu aveam de gand inca sa intru in detaliile privitoare si la dezvoltarea/cresterea sistemelor nevii (nebiologice) dar sugestia ta, Abel, ma face sa grabesc intrarea pe aceasta directie. In acest sens imi permit sa sugerez ca daca in studiile tale gasesti cumva raportul 15,15 intre doua "noduri" sau raporturi de valoarea numarului e atunci e posibil sa te afli pe o directie interesanta de lucru. Eu nu stiu cum lucrezi cu elicoidele daca faci intersectii cu diverse alte forme geometrice (fie ele si 4- sau 5-dimensionale) dar sigur formele particulare de elicoizi (de ex. bazate pe nr. e sau pe puterile lui e - am dat un exemplu doar) pot sa conduca la rezultate experimentale deosebite.
.  Iata un asemenea experiment teoretic ce m-a condus la rezultate surprinzatoare:
Intr-o perioada in care eram pasionat de spirale logaritmice si faceam pe ele divese studii modeste, as zice chiar de nivel elementar si concomitent am avut si informatiile legate de lucrarile lui Jirmunskii, am incercat, in joaca, numarul ee pe o forma particulara de spirala logaritmica. Cu acest exemplu fac legatura cu ce ai spus tu deoarece spirala logaritmica este proiectia plana a unui elicoid. Din amintiri, cred ca era vorba de adevarata spirala logaritmica.
.  Din comoditate, reproduc calculul din cartea lui Jirmunskii (a avut amabilitatea ca intr-una din cartile sale urmatoare sa includa si calculul meu),
-  ecuatia spiralei logaritmice in coordonate polare,
ρ= k1exp(k2φ)
in care, ρ - raza, distanta iar φ - unghiul.
.  Se considera punctul Moo, φo] pe spirala si, pe aceeasi raza vectoare, punctul M11, (φo+2π)], dupa 360 de grade, pe spira imediat urmatoare.
.  Facand raportul intre razele vectoare ale celor doua puncte, cbtinem,
ρ1o= k1exp(k2φ1)/ k1exp(k2φo) =
= exp(k2o+ 2π))/ exp(k2φo)= exp(2πk2)= exp(2πctgα)
.  Luand intentionat ca valoare pentru acest raport constanta ee, putem obtine unghiul alfa (care este constant):
ρ1o= ee ,
α= arcctg{lnee/2πlnee}= 66,605340164o= 66o36,32min  
.  Aceasta valoare a unghiului spiralei coincide destul de bine cu unhiul de inclinatie al axei Pamantului fata de planul orbitei sale.

.  Considerand ca nu e tocmai o intamplare aceasta "coincidenta" se poate cerceta in continuare pe ipoteza ca legea cresterii sistemelor vii (biologice) functioneaza si la sisteme - considerate de noi - nevii. De fapt, in cartile sale acad. Jirmunskii a cercetat si aceasta linie de cautari ceea ce explica capitolele respective care se refera inclusiv la salturile geologice din istoria Pamantului si la ordinea din sistemul solar. Aceste capitole pot fi consultate in aceeasi traducere, pe care am indicat-o deja.
.  Daca tot am ajuns la sisteme nebiologice, trebuie sa spun ca am cautat aceeasi lege de crestere la uzura rulmentilor de turatie inalta. O lucrare cu aceste experiente am publicat-o si se gaseste pe forumul meu.
.  Ca parere personala, cred ca toate procesele, fenomenele, din foarte diverse domenii sunt supuse intr-un fel sau altul acestei legi de crestere.

.  Inca o consideratie. Am invatat la cursurile de Filozofie si Economie (politica) despre existenta unei legi universale - Legea salturilor calitative prin acumulari cantitative. Cred ca legea cresterii de care vorbim aici este o dovada palpabila a aceleia din filozofie. Ma opresc aici.
mm
Activ
Activ

Mulțumit de forum :
1 / 101 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași Astazi la 22:01

Din păcate, timpul nu-mi permite acum să mă adâncesc în asemenea studii, dar în pensie (peste vreo 5 sau 6 ani) mă voi revanșa.
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum