Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Matematica și fizica
Scris de Bordan Astazi la 09:14

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de virgil_48 Astazi la 08:09

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Astazi la 08:02

» Viitorul si pacea inca e in miinile noastre
Scris de Vizitator Ieri la 21:32

» E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
Scris de curiosul Ieri la 15:31

» Daci nemuritori
Scris de CAdi Ieri la 08:47

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 17 Mar 2024, 22:29

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Dum 17 Mar 2024, 12:40

» Orbitarea - o miscare compusa
Scris de virgil_48 Dum 17 Mar 2024, 10:20

» Dialogul cu ChatGPT
Scris de Bordan Dum 17 Mar 2024, 07:47

» Pendulul
Scris de Vizitator Sam 16 Mar 2024, 22:58

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Sam 16 Mar 2024, 10:10

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Vin 15 Mar 2024, 19:09

» Un dicționar incipient de termeni ai Fizicii elicoidale
Scris de Abel Cavaşi Vin 15 Mar 2024, 07:06

» Marea teorema a lui Fermat.
Scris de curiosul Joi 14 Mar 2024, 19:35

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Mier 13 Mar 2024, 09:16

» Deplasarea spre rosu a galaxiilor
Scris de CAdi Lun 11 Mar 2024, 12:30

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Dum 10 Mar 2024, 13:50

» Stiinta oficiala si stiinta neoficiala
Scris de eugen Sam 09 Mar 2024, 12:57

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Joi 07 Mar 2024, 12:53

» Pompele de caldura- instalatii energetice ale viitorului ?
Scris de virgil Mar 05 Mar 2024, 18:41

» Nava Warp
Scris de CAdi Lun 04 Mar 2024, 15:47

» Cum functioneaza navele extraterestre (OZN-urile)?
Scris de CAdi Dum 03 Mar 2024, 13:31

» Scrierea dacilor
Scris de CAdi Dum 03 Mar 2024, 12:52

» Viteza cuantei EM este independenta de energia ei
Scris de virgil Sam 02 Mar 2024, 17:21

» Ce inseamna cercetare ?
Scris de virgil_48 Joi 29 Feb 2024, 17:19

» Exista materia neagra?
Scris de virgil Lun 26 Feb 2024, 13:23

» Legea Titus-Bode si Newton
Scris de CAdi Dum 25 Feb 2024, 14:00

» Fotografia astronomica.
Scris de Razvan Dum 25 Feb 2024, 11:37

» Despre așa zisa inteligență artficială (IA sau AI)
Scris de curiosul Mier 21 Feb 2024, 10:53

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Deplasarea spre rosu a galaxiilor
( 1 )


» Mesaj de la Dacu în Despre așa zisa inteligență artficială (IA sau AI)
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Deplasarea spre rosu a galaxiilor
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Ce inseamna cercetare ?
( 1 )


Top postatori
virgil (12119)
De toate Vote_lcapDe toate Voting_barDe toate Vote_rcap 
CAdi (11751)
De toate Vote_lcapDe toate Voting_barDe toate Vote_rcap 
virgil_48 (11113)
De toate Vote_lcapDe toate Voting_barDe toate Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7941)
De toate Vote_lcapDe toate Voting_barDe toate Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
De toate Vote_lcapDe toate Voting_barDe toate Vote_rcap 
curiosul (6503)
De toate Vote_lcapDe toate Voting_barDe toate Vote_rcap 
Razvan (6162)
De toate Vote_lcapDe toate Voting_barDe toate Vote_rcap 
Pacalici (5571)
De toate Vote_lcapDe toate Voting_barDe toate Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
De toate Vote_lcapDe toate Voting_barDe toate Vote_rcap 
eugen (3745)
De toate Vote_lcapDe toate Voting_barDe toate Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
De toate Vote_lcapDe toate Voting_barDe toate Vote_rcap 
Pacalici
De toate Vote_lcapDe toate Voting_barDe toate Vote_rcap 
CAdi
De toate Vote_lcapDe toate Voting_barDe toate Vote_rcap 
curiosul
De toate Vote_lcapDe toate Voting_barDe toate Vote_rcap 
Dacu
De toate Vote_lcapDe toate Voting_barDe toate Vote_rcap 
Razvan
De toate Vote_lcapDe toate Voting_barDe toate Vote_rcap 
virgil
De toate Vote_lcapDe toate Voting_barDe toate Vote_rcap 
meteor
De toate Vote_lcapDe toate Voting_barDe toate Vote_rcap 
gafiteanu
De toate Vote_lcapDe toate Voting_barDe toate Vote_rcap 
scanteitudorel
De toate Vote_lcapDe toate Voting_barDe toate Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48
De toate Vote_lcapDe toate Voting_barDe toate Vote_rcap 
CAdi
De toate Vote_lcapDe toate Voting_barDe toate Vote_rcap 
curiosul
De toate Vote_lcapDe toate Voting_barDe toate Vote_rcap 
virgil
De toate Vote_lcapDe toate Voting_barDe toate Vote_rcap 
eugen
De toate Vote_lcapDe toate Voting_barDe toate Vote_rcap 
Abel Cavaşi
De toate Vote_lcapDe toate Voting_barDe toate Vote_rcap 
Bordan
De toate Vote_lcapDe toate Voting_barDe toate Vote_rcap 
Forever_Man
De toate Vote_lcapDe toate Voting_barDe toate Vote_rcap 
Razvan
De toate Vote_lcapDe toate Voting_barDe toate Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
curiosul
De toate Vote_lcapDe toate Voting_barDe toate Vote_rcap 
virgil_48
De toate Vote_lcapDe toate Voting_barDe toate Vote_rcap 
CAdi
De toate Vote_lcapDe toate Voting_barDe toate Vote_rcap 
Bordan
De toate Vote_lcapDe toate Voting_barDe toate Vote_rcap 
virgil
De toate Vote_lcapDe toate Voting_barDe toate Vote_rcap 
eugen
De toate Vote_lcapDe toate Voting_barDe toate Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 19 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 19 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

De toate

4 participanți

In jos

De toate Empty De toate

Mesaj Scris de Hercules Dum 22 Apr 2018, 01:12

1. Problema cea mai importanta eu cred e caci nimeni nu isi da interesul sa inteleaga cel mai important lucrul a stiintei din timpul de azi si anume partea imaginara a numarului complex, rusine cred eu mai ales pentru matimaticieni.
Ceva presupun eu am gasit un fir de ata, dar neintelegind muulte lucruri din fizica nu stiu daca sunt pe drumul corect.
Ce e banal, e aceea caci matematica ca sa inteleaga cei aceea numarul imaginar , trebuie sa apeleze la fizica.
Cineva a vazut minus un ciine?! Cineva a vazut minus un mar ?! Cineva a vazut numarul i ?!
Paul Dirac la inceput sec XX a presupus existenta antimateriei . Se considera baza acestor idei i-ar fi venit anume studiind numerele. El a presupus caci daca exista numere pozitive la fel pot exista si negative. Proprietatia caci la atunare cu opusul ele devin nule l-a condus la ideea cutare.
Materia- numerele pozitive. Antimateria - numerele negative. Materia + Antimateria= anihilare (zero). [aceasta din punct de vedere al sarcinii, dar nu numai aici se termina matematica...]
Ca sa se inteleaga bine unitatea imaginara trebuie sa se studieze bine antimateria. Baza, fundamentul fizicii si matematicii foarte avanzate din ziua de azi (in ziua de miine numerele hipercomplexe, ziua de poimine sedionii,... ei aceasta nu e de mintea noastra..) este unitatea imaginara care se ascunde acolo. Eu presupun din formule reese, caci antimateria e pretutindeni si combinata cu materia, noi insa nu o vedem.

2. Acesta idee interesanta a mea nu a inteles-o nimeni pina acum de multeori am publicato, dar mai incerc odata.
Fiecare loc de pe globul Pamintesc creaza / influenteaza diferit asupra indivizilor. Exista foarte probabil inca multi factori bio/geo/fizici care nu sunt cunoscuti cum anume actioneaza ei asupra modificarii codului genetic.
Daca veti lua clone, gemeni,.. identici si ii veti lasa sa locuiasca pe aceeasi paralela, in aceleasi zone climatice, in zone care se pare caci nu sunt cu nimic diferite veti vedea peste un timp caci ei devin diferiti.
- Analizind o persoana autohtona provenind la fel toti stramosii din acea zona (dar nestiind exact deunde anume) doar studiind forma fizica a corpului se poate de dedus exact de unde anume el provine.
- Facind o statistica asupra numarului de boli, la ce anume populatia cutare e imuna/ sensibila la acele boli se pot descoperi o multime de medicamente si metode de lecuire a o sumedenie de boli azi nestiinduse solutionarea lor.
- Ce e banal/ paradoxal e populatia germana. Daca e corect ce se considera caci ei au emigrat din regiunile nordului Indiei, atunci cum asa ?! Acele zone, si in genere chiar cam tot teritoriul Asiei nu creaza oameni blonzi, inalti, cu ochi albastri. Sau ei au mai emigrat pina atunci din alte zone, sau pe Terra erau atunci alte procese fizice, sau eu ceva gresesc.

3. Poate eu gresesc cu ceva:
- Nemtii primii descopera fusiunea nucleara.
- In 1940 Heinsberg ii spune lu Bohr caci lucreaza la o arma care va decide soarta razboiului.
- In 1943 (!) nemtii aveau creata deja in Norvegia fabrica de producere a apei grele.
- In acest an aliatii bombardeaza aceasta fabrica, care producea indelungat mare cantitate de apa grea. Nu stiu cit de drept este eu am auzit caci agentii secreti engleji ar fi aflat data aproximativa de transportare a apei, traseul a fost minat, nava a explodat si apa s-a perdut.
Apare intrebarea pentru ce asa cantitati mari de apa grea le trbuiau la nemti, pentru laborator si experimente e deajuns si cantitati mai mici ?!
- In 1944, mai ales 1945 la marii generali nemti le era foarte clar caci razboiul este perdut (mai ales cu felul de conducere a lui Hitler). Multi generali nu intelegeau/ nu erau deacord continuarea razboiului care insemna jertve inutile si destrugerea completa a Germaniei. Dar este un caz interesant, un general (am uitat familia, mai tirziu poate o gasesc) care era pe frontul de vest inainte de a se sinucide scrie scisoare lui Hitler in care spune expresia "noile arme pe care Fuhrer le asteapta".
Rachetele lui Braun e o dovada caci intradeva stia la ce sa se astepte, dar poate si bomba atomica astepta ?!
- Prelungirea razboiului la un timp cit mai indellungat de catre Hitler multi istorici o vad diferit. Fie fanatismul si psihopatia lui Hitler caci Germania e invencibila, fie logic bine gindit ca poate se va crea un razboi intre aliati (cam peacolo a si fost mai ales dupa moartea lui Roosvelt), fie caci Hiler s-ar fi asteptat la o minune si anume armele noi in special bomba atomica.
- Marii cercetatori care au lucrat la crearea rachetelor au fost "luati " de americani, modelele de rachete "furate" atit de rusi cit si de americani.
Despre cercetatorii nemti asupra bombei atomice si rezultatele acestor lucrari la finalul razboiului cine imi poate da vreo sursa de informare?!

Hercules
Statornic
Statornic

Mulţumit de forum :
De toate Left_bar_bleue10 / 1010 / 10De toate Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 52
Puncte : 8481
Data de inscriere : 20/07/2016
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

De toate Empty Re: De toate

Mesaj Scris de Hercules Lun 21 Ian 2019, 23:28

- la punctul 2. este o mica completare. S-a descoperit caci gigantismul extrem de mare a dinozaurilor s-a datorat faptului caci procentul de Oxigen din aer a fost cu cam 10 % mai ridicat ca in timpul actual. S-a facut experiment un carabus a fost crescut in conditii normale, altul in un mediu care procentul de Oxigen a fost ridicat cu 10 %, rezultatul uimitor, cel din urma carabus a crescut cam de 5 ori mai mare ca primul, ipoteza mea deci confirmata !!!
Daca s-ar analiza procentul de oxigen in regiunea Madagascarului eu is convins ca e ridicat fata de celelalte regiuni de pe glob.
O alta confirmare este cacaci fauna care creste in locuri cu presiuni ridicate (linga mare) sunt mai giganti(ex. olandejii, belgienii, norvegienii,..) ca cei care traesc la nivel ridicat fata de nivelul marii (ex. cei din podisul Siberian).
Dar sunt si exceptie, aceasta din cauza ca inca o sumedenie de fenomene nu sunt cunoscute.

4. Azi a fost eclipsa de Luna. In saracia asta de Balcani si pe mai ales acest forum nimeni nu a pomenit un cuvint, nici un suflet nu s-a apucat sa faca experiment, dar ce experimente s-au perdut saracie Romanie ??!!!! Urmatorul fenomen v-a avea loc in 2022 !!!
Ipoteza mea e caci in momentul cind Luna intra in umbra Pamintului, diagrama proceselor aleatoare ar trebui sa aiba abateri minime de la curba Gauss, ceea ce confirma impoteza cu focarele, cu aplitudinea punctelor critice.
La fel eu cred caci si pozitia pe paralela influentiaza mult, dar nu e observabila din cauza caci distanta de la centrul pamintului pina la suprafata Pamintului e muult mai mica in raport cu distanta Soare- Pamint, sau Soare- Luna, o solutie eu cred este marirea numarului de procese cit mai mare, aceasta si ofera o precizie a experimentului.
Cu ajutorul acestui efect se pot face o sumede de descoperii, e foarte iefte si foarte precis, nu e nevoe sa pleci cu nava cu viteze in locuri extrem de indepartate ci local in laborator poti determina ipoteza. Ipoteza ca temperatura produce efecte relativiste la fel se poate cu costuri minime de determinat.

Scintei Tudorel a spus ca fondul de cercetare si inovare a intors UE-ului banii oferiti pentru cercetare ?! Doamne pazeste lumea de sa oameni prosti. Hai eu agent KGB dar citi romani au venit cu idei si teorii care intradevar studii si teorii bune aveau ?! Pazeste Doamne.

SARACIE....

@ Abel hai te rog blocheaza contul acesta sau anuleaza-l, eu daca o fac, la revedere cu contul Hercules...

Hercules
Statornic
Statornic

Mulţumit de forum :
De toate Left_bar_bleue10 / 1010 / 10De toate Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 52
Puncte : 8481
Data de inscriere : 20/07/2016
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

De toate Empty Re: De toate

Mesaj Scris de gafiteanu Mar 22 Ian 2019, 02:47

Hercules, sa ne cresti si mai mare, ca un dinozaur. O sa-ti trimit o butelie cu oxigen pt asta.  Dar ar trebui sa stii ca noaptea plantele consuma oxigen si elimina bioxid de carbon.  Si acum 65 milioane de ani plantele si copacii cresteau la peste 100 m.  Crezi ca era mai bogat in substante nutritive si balega pamantul ? Plantele au nevoie pt crestere nu de oxigen, ci de bioxid de carbon, plus apa, balega, lumina si mult azot si azotoase.(de aia avem acum atata carbune). Si animalele au nevoie de hrana si apa. Deci trage concluzia, daca mai poti. Dar te-ai gandit cumva cat poate influenta forta gravitationala inaltimea animalelor si plantelor ? Sa-ti dau o idee: daca gravitatia era mai mica, si densitatea atmosferei era mai mica, deci mai rarefiata si mai putin oxigen. Dar o gravitatie mai mica apasa mai putin pe structura de rezistenta a plantelor si animalelor, care puteau creste mult mai mari, dar mai usoare.  Toate oasele dinozaurilor erau foarte usoare si spongioase, ca a pasarilor. Multi dinozauri chiar zburau usor. Si plantele si copacii cresteau mai inalti, puteau rezista mult mai usor gravitatiei, care era mica. Asta se descopera acum.  De ce era gravitatia mai mica ?  Ei, asta e intrebarea. Pt ca se calcula cu alta matematica. Nu exista numararea pana la 10, ci doara 0 si 1, restul ce era mai mare se definea prin "mult".  Stramosii nostri nu stiau sa numere decat pana la unu, peste ii depasea. Si astazi sunt astfel de specimene ce numara cu 0 si 1 si le spunem inteligenta artificiala sau roboti.  Dar ei ne vor lua locul candva, sunt in ievolutie.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
De toate Left_bar_bleue0 / 100 / 10De toate Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35356
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

De toate Empty Re: De toate

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mar 22 Ian 2019, 06:22

Așa este, Hercules, n-am vorbit despre eclipsă. Dar asta pentru că e plin internetul de această vorbărie. Iar noi aici încercăm să discutăm lucruri care chiar sunt interesante și nu prea le găsești în altă parte vorbite.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
De toate Left_bar_bleue9 / 109 / 10De toate Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7941
Puncte : 33793
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

De toate Empty Re: De toate

Mesaj Scris de scanteitudorel Mar 22 Ian 2019, 16:41

Hercules a scris:Scintei Tudorel a spus ca fondul de cercetare si inovare a intors UE-ului banii oferiti pentru cercetare
Nu  banii  oferiti  de  UE  s-au intors  inapoi  la  bugetul   tarii .
 Banii  alocati  de  catre   Guvern si necheltuiti  s-au intors  inapoi  la  buget .

Nota  .
Hercules a scris: S-a descoperit caci gigantismul extrem de mare
Hercules a scris: O alta confirmare este cacaci fauna  
Hercules a scris: Ipoteza mea e caci in momentul cind Luna  
Renunta  frate  la  ci -ul acesta ,  ca apar  tot  felul  de  tampenii.
Scrie  simplu  ca,   fara ci .
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
De toate Left_bar_bleue10 / 1010 / 10De toate Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25155
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

De toate Empty Re: De toate

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum