Ultimele subiecte
» Teoria grupurilor cu forte neconservative controlate 99.99%
Scris de virgil_48 Astazi la 06:58

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secțiunea 2)
Scris de Abel Cavași Astazi la 06:01

» Sandokan
Scris de scanteitudorel Ieri la 19:48

» Despre ecuațiile lui Maxwell
Scris de virgil_48 Ieri la 19:45

» 50 de ani de cand pamantenii au pus piciorul pe Luna ?
Scris de virgil_48 Lun 22 Iul 2019, 07:51

» Legi de conservare (2)
Scris de Vizitator Dum 21 Iul 2019, 21:06

» Aether Pressure (II) - Inexistenta atractiei gravitationale
Scris de eugen Dum 21 Iul 2019, 13:38

» Entitatea excentricitatii permanente *CAPTIVA* intr-un cerc
Scris de isabau Sam 20 Iul 2019, 01:15

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de virgil_48 Vin 19 Iul 2019, 08:02

» Am fost ori ba pe Luna ?
Scris de gafiteanu Vin 19 Iul 2019, 05:34

» Bancuri......
Scris de virgil_48 Mier 17 Iul 2019, 23:29

» Perpetuum Mobile in magnetism
Scris de scanteitudorel Dum 14 Iul 2019, 14:50

» Cartea mea despre constiinta "I Am" publicata pe amazon
Scris de gafiteanu Vin 12 Iul 2019, 07:39

» Frustrați intelectuali
Scris de virgil_48 Mier 10 Iul 2019, 19:34

» Despre viitor...
Scris de Abel Cavași Mier 10 Iul 2019, 18:13

» Sabloanele mele LaTex
Scris de virgil_48 Mier 10 Iul 2019, 09:11

» Aritmetica simpla
Scris de mm Mier 10 Iul 2019, 05:59

» Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor.(secțiunea 4)
Scris de virgil_48 Mar 09 Iul 2019, 07:31

» La frontierele cunoașterii
Scris de virgil Sam 06 Iul 2019, 07:31

» Grupuri cu forte neconservative
Scris de isabau Mier 03 Iul 2019, 00:32

» Alcoolul și efectele sale
Scris de curiosul Dum 30 Iun 2019, 22:13

» Cum explicăm atracția magnetică?
Scris de curiosul Dum 30 Iun 2019, 14:57

» Fenomene asimetrice
Scris de eugen Sam 29 Iun 2019, 22:56

» Femei. În funcțiile de conducere?
Scris de virgil_48 Sam 29 Iun 2019, 07:51

» Perpetuum mobile de speta intai N + 1’
Scris de isabau Vin 28 Iun 2019, 23:59

» De ce se aude tare?
Scris de scanteitudorel Lun 24 Iun 2019, 19:26

» Conferinte despre constiinta
Scris de curiosul Lun 24 Iun 2019, 19:15

» Articolul meu "The Quale of Time" publicat in MDPI Philosophies
Scris de curiosul Lun 24 Iun 2019, 19:09

» Magnetonul Bohr-Procopiu, si campul magnetic.
Scris de virgil Vin 21 Iun 2019, 07:35

» Critica atractiei gravitationale
Scris de virgil_48 Mier 19 Iun 2019, 19:44

Top postatori
virgil (9386)
Brațele galaxiilor Vote_lcapBrațele galaxiilor Voting_barBrațele galaxiilor Vote_rcap 
CAdi (7935)
Brațele galaxiilor Vote_lcapBrațele galaxiilor Voting_barBrațele galaxiilor Vote_rcap 
Abel Cavași (6903)
virgil_48 (6717)
gafiteanu (6563)
Razvan (5717)
Pacalici (5571)
curiosul (5405)
scanteitudorel (4689)
negativ (2970)

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Pacalici
Abel Cavași
curiosul
CAdi
Razvan
Dacu
meteor
scanteitudorel
virgil
gafiteanu

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48
Abel Cavași
scanteitudorel
gafiteanu
virgil
curiosul
isabau
negativ
mm
eugen

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil_48
Abel Cavași
scanteitudorel
isabau
virgil
mm

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Spune și altora
Cine este conectat?
In total sunt 7 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 7 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectati a fost de 49, Dum 20 Mar 2011, 14:29

Brațele galaxiilor

In jos

Brațele galaxiilor Empty Brațele galaxiilor

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Sam 12 Ian 2019, 09:31

Deschid aici un prim subiect în contextul acestei secțiuni recent înființate.

Iată ce spune Feynman în lucrarea sa fundamentală:
Incidentally, if you are looking for a good problem, the exact details of how the arms are formed and what determines the shapes of these galaxies has not been worked out.”.

Acesta era un mister pe vremea aceea. Ce noutăți aveți în această privință?
Abel Cavași
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Mulțumit de forum :
Brațele galaxiilor Left_bar_bleue9 / 109 / 10Brațele galaxiilor Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 6903
Puncte : 25701
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Brațele galaxiilor Empty Re: Brațele galaxiilor

Mesaj Scris de mm la data de Sam 12 Ian 2019, 12:55

. Bratele galaxiilor par sa fie intersectia unei elicii multiple (cu mai multe inceputuri) cu planul galaxiei. [Un plan ortogonal axei de rotatie.] Cum apare elicea, nu stiu dar e dovada existentei unui principiu rotational in natura.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
Brațele galaxiilor Left_bar_bleue1 / 101 / 10Brațele galaxiilor Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1211
Puncte : 17358
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Sam 12 Ian 2019, 18:13

@mm a scris:.  Bratele galaxiilor par sa fie intersectia unei elicii multiple (cu mai multe inceputuri) cu planul galaxiei. [Un plan ortogonal axei de rotatie.] Cum apare elicea, nu stiu dar e dovada existentei unui principiu rotational in natura.

virgil
Moderator
Moderator

Mulțumit de forum :
Brațele galaxiilor Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Brațele galaxiilor Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 9386
Puncte : 41963
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, nu mă preocupă nimic.

Sus In jos

Mesaj Scris de gafiteanu la data de Sam 12 Ian 2019, 18:41

Ca sa zboare prin Univers, Galaxiile au nevoie de o elice. Stim ca exista elicii cu doua, trei, patru sau mai multe palete. Exact ca la ventilatoare.  Motorul se afla undeva concentrat in centru si nu stim cum functioneaza, cu ce fel de energie, poate a unei gauri albe sau negre. Poate ca Gaura aia are mai multe tevi de esapament, asa ca la reactoare, prin care expulzeaza stele si planete.
Viteza de deplasare a Galaxiilor este colosala, la fel si viteza lor de rotatie.  Cei ce stiu aceste viteze ii rog sa afiseze valorile inspaimantatoare si ametitoare. Si sa identifice cu aproximatie unde este Romania.

Brațele galaxiilor A1

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 6563
Puncte : 27770
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.

Sus In jos

Mesaj Scris de scanteitudorel la data de Dum 13 Ian 2019, 07:05

@gafiteanu a scris:Gaura aia are mai multe tevi de esapament, asa ca la reactoare, prin care expulzeaza stele si planete
Pana la urma ce se intampla intr-o Galaxie ? Corpurile ceresti sunt atrase catre centru , sau indepartate de la centru ?
scanteitudorel
scanteitudorel
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
Brațele galaxiilor Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Brațele galaxiilor Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4689
Puncte : 19116
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Mesaj Scris de scanteitudorel la data de Dum 13 Ian 2019, 07:09

@virgil a scris:
@mm a scris:.  Bratele galaxiilor par sa fie intersectia unei elicii multiple (cu mai multe inceputuri) cu planul galaxiei. [Un plan ortogonal axei de rotatie.] Cum apare elicea, nu stiu dar e dovada existentei unui principiu rotational in natura.
De ce apar tornadele ?
scanteitudorel
scanteitudorel
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4689
Puncte : 19116
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Dum 13 Ian 2019, 08:34

@scanteitudorel a scris:
@gafiteanu a scris:Gaura aia are mai multe tevi de esapament, asa ca la reactoare, prin care expulzeaza stele si planete
Pana  la  urma  ce  se  intampla  intr-o  Galaxie  ? Corpurile  ceresti  sunt   atrase  catre  centru , sau indepartate  de  la  centru ?
Corpurile ceresti oscileaza in campul gravitational al nucleului. traiectoria lor este eliptica, de fapt o elipsa deschisa care aluneca mereu in jurul nucleului descriind o rozeta dealungul timpului. Cum exista o relatie intre viteza si distanta fata de nucleu, suma orbitelor genereaza imaginea actuala a galaxiei, ca nu a fost de la inceput la fel. Acea rozeta se aseamana cu poza din dreapta, care aici este folosita pentru a explica straturile electronilor in atom. 
Brațele galaxiilor Images?q=tbn:ANd9GcRLY0I3agj3k8T6f4Yo2nGWhqXm51zuOakN35RbF7TzPjaOT-mCuw

virgil
Moderator
Moderator

Mulțumit de forum :
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 9386
Puncte : 41963
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, nu mă preocupă nimic.

Sus In jos

Mesaj Scris de mm la data de Dum 13 Ian 2019, 12:59

.  Din figurile cu galaxii, de mai sus, observ ca bratele sunt de forma unor spirale logaritmice. Pentru ca aceste curbe (logaritmice) sa se afle la intersectia planului ecuatorial cu o elice, si intrucat o elice descrisa de o dreapta ortogonala pe axa de rotatie ar avea ca sectiune tot o dreapta, (cred ca) eliciile (probabile) ce pot da ca intersectii spirale logaritmice ar putea fi descrise de o dreapta concurenta cu axa de rotatie sub un unghi diferit de 90o. Nu am verificat daca intersectia unei astfel de elicii cu planul ecuatorial este /sau nu o spirala logaritmica. Si daca nu, se poate determina (o elice generata de rotatia) un(ui) segment de curba, concurent cu axa de rotatie, care sa dea respectiva intersectie. Fiind eu mai putin matematician, ii las pe altii sa aprecieze/ calculeze.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
Numarul mesajelor : 1211
Puncte : 17358
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum