Ultimele subiecte
» Orice vector are un triedru Frenet
Scris de virgil_48 Astazi la 07:48

» Critica atractiei gravitationale
Scris de virgil_48 Ieri la 19:47

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Lun 27 Ian 2020, 07:41

» Motorul cu free energy
Scris de gafiteanu Dum 26 Ian 2020, 10:09

» Aparitii la momentul mortii
Scris de curiosul Sam 25 Ian 2020, 22:52

» Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor.(secţiunea 4)
Scris de virgil_48 Lun 20 Ian 2020, 17:44

» Despre ceva.
Scris de virgil Dum 19 Ian 2020, 09:12

» Sabloanele mele LaTex
Scris de virgil_48 Sam 18 Ian 2020, 23:31

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de scanteitudorel Sam 18 Ian 2020, 19:34

» Dacă linia nu ar fi o dreaptă, cum ar descoperi asta Ştiinţa actuală?
Scris de mm Sam 18 Ian 2020, 17:39

» Legile Fizicii din interiorul unei găuri negre trebuie să fie echivalente cu cele din exteriorul acesteia
Scris de virgil Mar 14 Ian 2020, 09:27

» Distribuția vitezelor într-un gaz omogen la echilibru termodinamic
Scris de CAdi Dum 12 Ian 2020, 09:44

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 08 Ian 2020, 14:11

» Problemă despre gauri negre
Scris de gafiteanu Sam 04 Ian 2020, 18:58

» Ce este cu moderatorul?
Scris de gafiteanu Sam 04 Ian 2020, 02:07

» Alexandru Duru Quebec Canada
Scris de virgil_48 Joi 02 Ian 2020, 12:05

» Urări de sărbători
Scris de scanteitudorel Mier 01 Ian 2020, 07:19

» Daci nemuritori
Scris de virgil Lun 30 Dec 2019, 18:02

» O problemă de fizică
Scris de scanteitudorel Vin 13 Dec 2019, 17:36

» O exceptionala problema inca nerezolvata
Scris de virgil Vin 13 Dec 2019, 08:26

» Piramida Keops; semnificatii tehnice ascunse
Scris de Dacu Joi 12 Dec 2019, 16:20

» Teste de matematică altfel decât la școala primară , gimnaziu , liceu și facultate.
Scris de Dacu Joi 12 Dec 2019, 16:10

» Ubuntu: caracteristica oamenilor sănătoşi mintal
Scris de Forever_Man Mier 11 Dec 2019, 09:48

» Regulamentul forumului
Scris de Forever_Man Sam 07 Dec 2019, 20:14

» Mesaj din 1940
Scris de curiosul Sam 07 Dec 2019, 19:35

» Stiinta si Pseudostiinta
Scris de Vizitator Joi 05 Dec 2019, 22:28

» Ce este un foton ?
Scris de virgil Joi 05 Dec 2019, 21:14

» În ce tip de dovezi aveţi încredere deplină?
Scris de Dacu Joi 05 Dec 2019, 11:21

» Așa zisele teste "PISA - Program for the international students assessement"
Scris de Dacu Joi 05 Dec 2019, 08:46

» Forma actualizată a Regulamentului
Scris de Abel Cavaşi Mier 04 Dec 2019, 22:39

Top postatori
virgil (9733)
Intrebare. - Pagina 2 Vote_lcapIntrebare. - Pagina 2 Voting_barIntrebare. - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi (8089)
Intrebare. - Pagina 2 Vote_lcapIntrebare. - Pagina 2 Voting_barIntrebare. - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48 (7185)
Abel Cavaşi (7093)
gafiteanu (6750)
Razvan (5746)
curiosul (5587)
Pacalici (5571)
scanteitudorel (4744)
negativ (3038)

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Pacalici
Abel Cavaşi
curiosul
CAdi
Dacu
Razvan
meteor
scanteitudorel
virgil
gafiteanu

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48
Abel Cavaşi
virgil
CAdi
gafiteanu
Forever_Man
mm
Razvan
curiosul
eugen

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil_48
mm
Forever_Man
CAdi
gafiteanu

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Spune şi altora
Cine este conectat?
In total sunt 7 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 7 Vizitatori :: 1 Motor de cautare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectati a fost de 49, Dum 20 Mar 2011, 14:29

Intrebare.

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Intrebare. - Pagina 2 Empty Intrebare.

Mesaj Scris de virgil la data de Vin 08 Feb 2019, 13:38

Rezumarea primului mesaj :

Unul din colegii nostri de forum, nu-mi mai amintesc cine (parca Eugen), spre rusinea mea, a atasat mai de mult un clip video in care a reprodus experienta aceia cu in triunghi din poleala peste care era un fir la o oarecare distanta de poleala, care fiind cuplat ca un trafo de inalta tensiune de la un TV, se inalta liber de la pamant. Acelasi lucru s-a intamplat si dupa ce a schimbat polaritatea. Daca stie cineva unde este postat ca as vrea sa-l mai vad. Acest experiment a fost postat si pe Youtube de alti internauti dar acum nu-l gasesc.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Intrebare. - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Intrebare. - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 9733
Puncte : 43480
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, nu mă preocupă nimic.

Sus In jos

Intrebare. - Pagina 2 Empty Re: Intrebare.

Mesaj Scris de curiosul la data de Sam 09 Feb 2019, 14:43

@virgil a scris:Unde am spus eu ca tensiunea este forta?

Păi n-ai spus tu, dar acea diferență de potențial ce este altfel, altceva, dacă nu un fel de forță care atrage electronii și determină acel curent electric, sau de electroni altfel spus?

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 5587
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Sam 09 Feb 2019, 15:04

Cred ca n-ar strica sa mai recitesti odata mesajele mele. Nu este simplu. Tensiune se refera la individ (schior)care coboara pe o anumita panta cu o anumita viteza, iar amperajul se refera forta de impact a plutonului. Puterea transmisa inseamna produsul dintre forta plutonului si viteza ca produs al lungimii de unda si frecventa. 
P=F.v =I.U;

virgil
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj Scris de scanteitudorel la data de Sam 09 Feb 2019, 15:08

@virgil a scris:Cred ca n-ar strica sa mai recitesti odata mesajele mele. Nu este simplu. Tensiune se refera la individ (schior)care coboara pe o anumita panta cu o anumita viteza, iar amperajul se refera forta de impact a plutonului. Puterea transmisa inseamna produsul dintre forta plutonului si viteza ca produs al lungimii de unda si frecventa. 
P=F.v =I.U;
Lasa-l virgil ca l-ai bagat in ceata si mai mult . Ai rabdare cc. sa vad ce ai mai scris , ce a scris virgil si te lamuresc eu.
scanteitudorel
scanteitudorel
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Intrebare. - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Intrebare. - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4744
Puncte : 19943
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Mesaj Scris de curiosul la data de Sam 09 Feb 2019, 15:23

Băi băieți, nu așa, nu că m-ați băgat în ceață, ci să mă scoateți din ceață ar fi mai indicat.

Deci dacă tensiunea este "schiorul", atunci tensiunea este elctronul?

Dar cum poate o diferență de potențial să antreneze în mișcare electronii, dacă, în percepția mea, acea diferență de potențial nu reprezintă o forță care antreneează electronii în mișcare?

Eu știu că voi înțelegeți mai bine astea, dar explicați-mi-le și mie cum le vedeți voi mai exact!
Că până acum, voi ați spus ceva, eu am interpretat altceva.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Puncte : 32696

Sus In jos

Mesaj Scris de gafiteanu la data de Sam 09 Feb 2019, 15:42

Voi nu simtiti cum creste tensiunea ?

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Intrebare. - Pagina 2 Left_bar_bleue1 / 101 / 10Intrebare. - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 6750
Puncte : 28712
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.

Sus In jos

Mesaj Scris de curiosul la data de Sam 09 Feb 2019, 15:54

Deci, fără deci, recitind cele scrise de virgil și metidând mai mult asupra lor, aș înțelege că tensiunea curentului se reflectă mai mult în viteza de deplasare a electronilor, iar intensitatea în numărul lor care traversează o secțiune perpendiculară pe conductor în unitatea de timp.

Corect?
Am înțeles bine?
Dar consider că dacă voi înșivă întâmpinați probleme în a explica clar aceste fenomene înclin să cred că voi până acum nu ați încercat niciodată să vă explicați concret ce implică tensiunea și ce implică intensitatea curentului electric, motiv pentru care "strădaniile" voastre actuale nu au rezultate clare.

Deci, stimați colegi electromagnetiști, vă rog să-mi explicați clar, de preferat ar fi fără schiori și patinatori, ce înseamnă la nivel clar de fenomenologie fizică tensiunea și intensitatea curentului electric.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Sam 09 Feb 2019, 16:19

Daca vrei o comparatie cu mecanica:

-Tensiunea electrica are notiunea de presiune dinamica in mecanica.

-Intensitatea electrica are echivalenta unui debit in mecanica.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Numarul mesajelor : 8089
Puncte : 39839
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Mesaj Scris de scanteitudorel la data de Sam 09 Feb 2019, 16:20

@curiosul a scris:Ok, Dorule, te întreb și pe tine ca să știu ce aspecte să iau în calcul ca fiind...concrete...și care nu.

Ce-i voltajul și ce-i intensitatea la nivel de curent electric?
Voltajul  reprezinta   diferenta  de  potential   , (  diferenta  ca    numar  dintre  cele  doua sarcini electrice , ( electron - proton ),  despre   care  ti-am  scris  mai  sus  . Acesta   situatie  poate  fi  numita  diferenta   de  potential ,   sau voltaj   care  reprezinta  o   unitatea   de  masura  adoptata in  numele  lui Volta  si  notat  cu V.
Intensitatea   curentului electric  reprezinta  viteza  cu   care  se   deplaseaza  o  anumita  cantitate  de   sarcini  electice  negative , mobile  ,   adica   electronii.  Unitatea   de   masura  pentru  intensitate   este  amperul  notat  cu A.

Răspunde clar, te rog, din perspectiva modului în care privești tu situația și crezi tu că dezvoltă fenomenologia și interpretarea fizică care stă la baza voltajului și intensității curentului electric.
Simplu .  Cele  doua  sarcini  electrice ,  (  proton  fixat  in  reteaua  metalica )  si   electronul   mobil   care   se   deplaseaza liber  printre   retele ,  se  atrag  pana  la  o anumita   distanta ,  datorita  campului  electric care  se  manifesta  intre  ele .  Daca  prin  anumite  metode    tu   maresti  distanta   dintre  ele  si  le dai  drumul ,  normal  ca  ele  sa revina  la  pozitia  initiala .   In  circuitul   electric  inchis ,  alcatuit  
dintr-un     generator  si  un  consumator  apare  situatia  de  mai jos. Sarcinile mobile negative migreaza de la minus catre pus in consumator.  Vezi ce reprezinta notiunile de Anod si Catod.

Intrebare. - Pagina 2 Difere10

Ultima editare efectuata de catre scanteitudorel in Sam 09 Feb 2019, 16:33, editata de 1 ori
scanteitudorel
scanteitudorel
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de scanteitudorel la data de Sam 09 Feb 2019, 16:28

@curiosul a scris: aș înțelege că tensiunea curentului se reflectă mai mult în viteza
Ce  faci   cc ?
Sunt  doua  notiuni  distincte  si clare .Una  este   tensiunea   alta  este   curentul .
scanteitudorel
scanteitudorel
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de scanteitudorel la data de Sam 09 Feb 2019, 17:25

@curiosul a scris:Ca să echivalăm situația la nivel de unitate de măsură ar fi trebuit să întreb ce-i voltajul și ce-i amperajul, nu ce-i voltajul și ce-i intensitatea!
Am raspuns  mai inainte .

Sau ce-i tensiunea și ce-i intensitatea curentului electric?
Am  raspuns .

Dorule, îmi amintesc la fel de bine că într-un anumit subiect de mai demult  se punea problema explicării principiului de funcționare al bateriilor.
Ok.

Răspunsul pe care l-ai dat tu, într-o altă interpretare deși are la bază același principiu, este determinat de ionizarea atomilor, prin care se dezvoltă apariția unui potențial electric care duce la un anumit curent electric.
Foarte   corect  .

Dar care-i diferența concretă dintre intensitate și tensiune, dintre amperaj și voltaj, în ceea ce privește mișcarea ordonată a purtătorilor de sarcină electrică?
Ai  tensiune  mare  vei avea   si  o  deplasare  mare  a  purtatorilor  de  sarcina  negativa ,  adica   intensitate  mare .
 Intensitate   fara  tensiune  nu  exista  . Aceasta  este  relatia dintre  ele.  

Dar totuși, dacă considerăm electronul în stare de particulă ca una caracterizată de masă, atunci înseamnă că ceea ce pune în mișcare electronul determină o forță de reacțiune.
Da ,   foarte   corect  .   Din  partea   electronului .
Și atunci acea forță de reacțiune la punerea în mișcare a electronului cum se manifestă?
Foarte   simplu  in  cazul   generatoarelor  electrice    formate  din     stator , ( inductor  )  si  rotor , (  indus ).   Acest  electron   in  deplasarea   sa   prin  conductorul  respectiv   genereaza  un  camp  magnetic  ,  care   se  opune  campului  magnetic  care  i-au  provocat   deplasarea  .
Legea  lui  Lentz   exprimata  popular   ,,   Eu  curentul  cel  indus   totdeauna  m-am opus  campului  ce  ma  produs "  Datorita   acestui  fenomen  fizic   intre  indus  si inductor  apare  o  forta  de  reactiune  care  se  opune  fortei  mecanice   aplicate   pentru  a produce  miscarea  de  rotatie  a   rotorului.   Cum  aceste  forte  se  manifesta   pe  un  anumit  spatiu ,   ele  reprezinta   de  fapt   cele  doua   lucruri  mecanice   de  sens   diferit .  Din diferenta lor rezulta viteza de rotatie . Clar ?
scanteitudorel
scanteitudorel
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Sam 09 Feb 2019, 18:28

Extras din Wikipedia;
“Într-un dispozitiv fotoelectric precum senzorul de lumină dintr-o cameră foto, lumina care cade pe detectorul metalic face ca electronii să se deplaseze. Cu cât intensitatea razelor de lumină de aceași frecvență crește cu atât mai mulți electroni se deplasează, însă ei nu se vor deplasa mai rapid. Prin contrast, o frecvență crescută a razelor de lumină va face ca electronii să se miște mai repede. De aceea, intensitatea luminii controlează curentul electric, iar frecvența luminii controlează tensiunea electrică.”
Deci intensitatea luminii controleaza numarul de electroni pusi in miscare, adica intensitatea curentului, iar frecventa controleaza tensiunea electrica, respectiv viteza electronilor." 
Electronvoltul, are simbolul eV, este o unitate de măsură pentru energie având ca valoare lucrul mecanic efectuat asupra unui electron atunci când se deplasează între două puncte între care există o diferență de potențial electric (tensiune electrică) de 1 volt.
1 eV = 1,602 176 462× 10-19 J ;
Datorită echivalenței masă-energie, electronvoltul poate fi utilizat pentru exprimarea masei:
1 eV/c˛=1,602 × 10-19 J/(2,997.10^ Cool^2 ≈1,783×10−36 kg;
În reacțiile care produc sau absorb fotoni, este utilă corespondența între energia fotonului și lungimea de undă a acestuia {\displaystyle \lambda ={\frac {c}{\nu }}={\frac {hc}{E}}}, unde λ este lungimea de undă, ν este frecvența radiației electromagnetice, h este constanta lui Planck și c este viteza luminii în vid. Valoarea hc exprimată în electronvolți-nanometru este:
hc≈1240 eVˇnm
Altfel spus, un foton cu energie de 1 eV corespunde unei lungimi de undă de 1240 nm (deci se situează în spectrul infraroșu). Lumina vizibilă corespunde fotonilor cu energie cuprinsă între 1,77 eV (corespunzătoare la λ=700 nm) și 3,1 eV (λ=400 nm).
..................................................................

Electronul este un purtator de forta, dar forta aceasta este transportata pe panta careia ii corespunde o anumita viteza. Cu cat numarul purtatorilor de forta este mai mare pe unitatea de timp, cu atat intensitatea curentului este mai mare. Cu cat panta purtatorilor de forta este mai mare cu atat tensiunea este mai mare.

PS. O partie de schii poate fi catalogata dupa panta ei. Cu cat unghiul pantei este mai mare cu atat viteza schiorilor va fi mai mare, deci putem denumi panta dupa viteza corespondenta. Vom avea o panta lina cu viteza de 10 km/ora, alta panta cu viteza de 30km/ora si alta cu viteza de 100km/ora. Aceasta este o viteza teoretica pentru ca propagarea se faca ca o unda.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de scanteitudorel la data de Dum 10 Feb 2019, 06:54

@virgil a scris:  si fiecare schior are o masa de 80 kg, deci o forta de 80 de N pe schior. Amperajul ar fi;  I=80.15;
Pentru un   calcul mai   corect . 80 kg x  9,80665m/sec^ 2  = aprox . 800 N
I = 800 N  x 15

@virgil a scris: Electronul este un purtator de forta, dar forta aceasta este transportata pe panta careia ii corespunde o anumita viteza.
Nu  el  este   purtatorul  de  forta  ,  deoarece   forta   nu  vine  din  interiorul  lui.  Forta  de   atractie pe  care  o  manifesta protonul  asupra  electronului,    prin intermediul   liniilor  de  camp  electric  il   determina  pe  acesta  sa  se  deplaseze  cu  o anumita   viteza .  Deci masa  x  viteza   =  impulsul  fortei  .  Impulsul  fortei  prin  ciocnirea   cu   atomii   plasati in  reteaua metalica  determina  vibratiile  interatomice  . Aceste   vibratii  in  functie  de  intensitatea implulsului   precum si  de  sarcinile  electrice   transportate  de  catre   electron se  manifesta in consecinta . Efectul termic  Joule ,  consecinta  a  radiatiilor  din  spectru  infrarosu ,  generarea  unui    camp  magnetic  variabil  in  spatiu  si  timp   si chiar  unde   elctromagnetice   de  diferite   frecvente ,    in  cazul  curentului   alternativ.
scanteitudorel
scanteitudorel
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de curiosul la data de Dum 10 Feb 2019, 09:32

Eu faza cu diferența de potențial am înțeles-o din prima, dar m-am comportat ca un elev care pune aceste întrebări, iar profesorul încearcă să-i  explice care-i treaba cu curentul electric la nivel de voltaj și amperaj, ce-i tensiunea și ce-i intensitatea.
În cazul acesta, răspunsul profesorului ar fi trebuit să fie simplu ceea ce am subliniat în ceea ce am citat din postarea lui virgil:
@virgil a scris: Deci intensitatea luminii controleaza numarul de electroni pusi in miscare, adica intensitatea curentului, iar frecventa controleaza tensiunea electrica, respectiv viteza electronilor.

Nu trebuie alte explicații pentru a înțelege și explica mai clar acest aspect.
La nivel de curent electric, tensiunea curentului electric se referă la viteza de deplasare a electronilor, iar intensitatea curentului electric la cantitatea de electroni puși în mișcare.
Voi, ca profesori, când încercați să le explicați elevilor, doar la asta trebuie să vă rezumați în explicație, nu la schiori, pante cu diferențe de potențial etc.

Electronul este un purtator de forta, dar forta aceasta este transportata pe panta careia ii corespunde o anumita viteza. Cu cat numarul purtatorilor de forta este mai mare pe unitatea de timp, cu atat intensitatea curentului este mai mare. Cu cat panta purtatorilor de forta este mai mare cu atat tensiunea este mai mare.

Virgile, și pe asta am înțeles-o tot din prima, dar asta înseamnă că tensiunea electrică se comportă ca o "forță" care atrage electronii, îi "smulge" din atomi și le imprimă o anumită viteză în funcție de cât de mare este diferența de potențial electric.
Exemplul cu "panta" mai înclinată/abruptă sau mai lină determinată de diferența de potențial electric "atrage" la fel de puternic sau slab toți electronii care se află "pe pantă".
Dar dacă intensitatea electrică se reflectă în numărul de "schiori", folosind exemplul tău, care coboară panta simultan la nivelul "liniei de sosire" determinate de măsurare, atunci tensiunea și intensitatea curentului electric nu au legătură directă una cu alta, deși Doru "se bate cu pumnul în piept" că există o interdependență între ele. Scuze Doru, să nu o iei ca pe ceva personal.

PS. O partie de schii poate fi catalogata dupa panta ei. Cu cat unghiul pantei este mai mare cu atat viteza schiorilor va fi mai mare, deci putem denumi panta dupa viteza corespondenta. Vom avea o panta lina cu viteza de 10 km/ora, alta panta cu viteza de 30km/ora si alta cu viteza de 100km/ora. Aceasta este o viteza teoretica pentru ca propagarea se faca ca o unda.

Și pe asta am înțeles-o virgile, Diferența de potențial determină "gradul de înclinare al pantei" care determină cât de repede vor fi puși în mișcare electronii când se dau pe topogan.
Dar intensitatea la nivel de cantitate de electroni care trec simultan, sau într-o anumită perioadă de timp "linia de sosire", depinde de cât de "lat" e topoganul și cât de mulți electroni pot încăpea în el raportat la "o secțiune transversală", că oricât "i-ai înghesui" în topogan există un număr maxim de electroni care se pot bucara simultan de senzația din topogan.

Faza cu rezistența electrică se rezumă, aș zice eu, tocmai la ceea ce se înțelege din exprimarea ta "electroni cvasiliberi".
Pentru că diferența dintre un material bun conductor de electricitate și unul mai puțin bun se reduce efectiv la aceea "cvasilibertate" a electronilor forțați să fie puși în mișcare.
Forța cu care sunt trași/smulși electronii din atomi prin diferența de potențial depinde de cât de mult le dă voie atomii să iasă la plimbare, pentru că forța electroslabă care ține electronii legați de atomi pe nivelele lor energetice poate fi mai slabă sau mai tare, în funcție de nivelul energetic de pe care este "smuls" un electron.
Dar chiar și așa, acest curent electric determinat de mișcarea electronilor este realizată din atom în atom, nu circulă electronii printre atomii materialului cum vrea mușchii lor, ci mișcarea lor este determinată de câmpurile de forțe exercitate de atomi, care le constrânge și determină într-un fel sau altul libertatea de mișcare, ceea ce și determină rezistența electrică a materialului.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Dum 10 Feb 2019, 10:06

@curiosul a scris:
Dar chiar și așa, acest curent electric determinat de mișcarea electronilor este realizată din atom în atom, nu circulă electronii printre atomii materialului cum vrea mușchii lor, ci mișcarea lor este determinată de câmpurile de forțe exercitate de atomi, care le constrânge și determină într-un fel sau altul libertatea de mișcare, ceea ce și determină rezistența electrică a materialului.

Corect, insa stii ce as vrea eu sa stiu? Nu trebuie sa raspunzi neaparat tu.

Daca acelasi electron strabate un conductor de la un capat la altul, sau
miscarea se transmite din aproape in aproape prin ciocnirea dintre electron
cu electron?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de curiosul la data de Dum 10 Feb 2019, 11:11

Scuze, CAdi, iar deși simplul fapt că te-ai exprimat "nu este neapărat nevoie să răspunzi tu", trebuie interpretat ca "părerea celorlalți este mai importantă ca a ta", iar lucrurile stau așa din punctul meu de vedere.

Electronii nu se "ciocnesc" unul de altul în timpul mișcării lor care determină acel curent electric.

Acel curent electric este determinat în viziunea mea de faptul că un electron,  la nivel simplist deși vorbim de mai mulți odată, odatră ce este  "tras" dintr-un atom, duce la o "nevoie" a atomului respectiv de a "atrage" la rândul său un electron dintr-un alt atom și tot așa, din aproape în aproape, este generat la nivel atomic acest curent electric.

De altfel, dacă doi atomi se combină într-o moleculă pare că principiul este efectiv "dirijat" de acea "nevoie" de a ocupa spațiul energetic care să producă contrabalansarea energetică a stării de echilibru.

Mai social interpretat, dacă eu am nevoie de "bani" tăi, tu ai nevoie de "produsul" meu, facem "târgul" și toată lumea-i fericită.
Așa stau lucrurile și la nivelul moleculelor din punct de vedere energetic, aș zice eu.

Dar asta înseamnă că există o lege intrinsecă care dirijează comportamentul naturii, cea a echilibrului neînțeles și nejustificat clar rațional, chiar dacă subiectul tinde să exploateze latura filozofică a interpretării lucrurilor și fenomenologiei naturii.

Dar este unul din motivele care determină intrinsec atomul să atragă sau să respingă electroni, să fie un participant activ la producerea curentului electric, pentru că acea diferență de potențial electric tocmai asta face, să egalizeze energetic situația.
Cât de repede va avea loc fenomenul de egalizare a stării energetice, depinde de "intensitatea" cu care are loc schimbul...."troc", eu îți dau ce ai  nevoie, tu îmi dai ce am nevoie...

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Dum 10 Feb 2019, 11:27

Curiosu, nu este vorba ca parerea ta nu este importanta!
Eu nu am vrut sa te simti neaparat vizat prin faptul ca te-am citat,
am vrut sa arat ca adresez intrebarea tuturor colegilor.

Electronii nu se ,,ciocnesc'' efectiv.
Sunt purtatori de aceeasi sarcina negativa si mai degraba campurile
care le inconjoara ii resping atunci cand un electron patrunde pe
ultimul strat al unui atom strain si intalneste electronul de pe acel strat,
iar miscarea se poate transimite din aproape in aproape.

Insa exista si varianta ca electronii liberi  desprinsi de atomii initiali sa se
deplaseze printre spatiile libere dintre atomi spre celalalt capat al conductorului!

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Dum 10 Feb 2019, 11:30

@CAdi a scris:
@curiosul a scris:

Corect, insa stii ce as vrea eu sa stiu? Nu trebuie sa raspunzi neaparat tu.

Daca acelasi electron strabate un conductor de la un capat la altul, sau
miscarea se transmite din aproape in aproape prin ciocnirea dintre electron
cu electron?
Viteza electronilor este cam de 10^5 m/s, deci este posibil ca pe distante mici un electron sa ajunga de la un capat la altul, dar nu acest lucru este important, ci faptul ca se propaga ca o unda de energie prin ceata asta de electroni liberi.  Cred ca electronii  oscileaza in spatiul conductorului precum pendulul lui newton, transmitand impulsuri de la unul la altul, si ceia ce conteaza este impulsul care ajunge la capat. Aceasta situatie cred ca se preteaza mai bine la curentul alternativ de mare frecventa.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de curiosul la data de Dum 10 Feb 2019, 11:41

Am înțeles, CAdi, scuze pentru interpretarea "abuzivă/exagerată" a situației.

Dar nu poți să vorbești simultan de electroni liberi și faptul că sunt desprinși de atomii inițiali.
Dacă-s liberi ei nu interacționează cu atomii din jur într-o manieră care îi și face simultan să necesite să fie desprinși.
Simpla nevoie de desprindere a lor implică o forță care-i ține legați de anumiți atomi, chiar dacă atomii ăia n-au nevoie de ei în mod propriu-zis.

De altfel, prin principiul care stă la baza ionizării atomilor sau al electrovalenței, cum se face că un atom "ține" legat de el un electron de care nu are nevoie efectiv, sau faptul că dacă atomul este electropozitiv încărcat, le dă voi electronilor de pe ultimul strat energetic să se ducă unde vor ei?

De fapt, mai în esență, cum se realizează fizic ionizarea atomilor?

Edit:
Raportat la răspunsul lui virgil survenit în timp ce-l scriam pe acesta, când o particulă, foton, electron etc se comportă ca undă și când se comportă ca particulă?
Care sunt circumstanțele fizice care determină comportamentul de undă și cel de particulă?

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Dum 10 Feb 2019, 11:46

Ionizarea atomilor se face atunci cand ei primesc electroni suplimentari,
sau atunci cand cedeaza electroni de pe ultimul strat, sau ma rog si de pe
stratul imediat urmator acolo unde legaturile energetice sunt mai slabe.

Insa atomii in general tind sa-si pastreze starea de echilibru.

Un ion trece la starea de atom (deci capata acea stare de echilibru )
cand cand capteaza electroni liberi care nu au energia necesara sa
scape din sfera de atractie a atomului ( in momentul cand numarul
de protoni este egal cu numarul de electroni)

Ultima editare efectuata de catre CAdi in Dum 10 Feb 2019, 12:01, editata de 2 ori

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Dum 10 Feb 2019, 11:55

Dar dacă intensitatea electrică se reflectă în numărul de "schiori", folosind exemplul tău, care coboară panta simultan la nivelul "liniei de sosire" determinate de măsurare, atunci tensiunea și intensitatea curentului electric nu au legătură directă una cu alta, deși Doru "se bate cu pumnul în piept" că există o interdependență între ele. Scuze Doru, să nu o iei ca pe ceva personal.

Problemele de interpretare se datoreaza faptului ca electronul se comporta intr-un fel atunci cand se descarca in aer, in vid, sau alte gaze, decat cum se comporta in masa conductorului. In ambele cazuri el oscileaza cu o anumita frecventa, cu atat mai mare cu cat tensiunea este mai mare, insa lungimea de unda difera, deoarece in descarcarea libera viteza de propagare este mai mare, pe cand in propagarea prin conductor viteza de propagare este mai mica si lungimea de unda scade. 
Legatura dintre tensiune si intensitate este data de Legea lui Ohm R=U/I ; aici intervin proprietatile conductorului prin rezistivitate.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de curiosul la data de Dum 10 Feb 2019, 12:09

Legile matematice ale descrierii fenomenelor fizice nu mă (mai) interesează, virgile.
Pentru că ele exprimă cantitativ fenomenele, nu calitativ sau la nivel de cauzalitate.
Cauzalitatea primordială a fenomenelor nu poate fi exprimată matematic, indiferent de ce ecuații diferențiale, vectoriale sau integrale folosești.
Ecuațiile exprimă la nivel cantitativ fenomenologia, nu "calitativ", așa că nu mă interesează partea matematică a interpretării fenomenologiilor fizice.

Dar voi reveni ulterior cu alte păreri privind "sistemul" orbital atomic în ceea ce privește însăși nevoia de cuantificare a  energiei în ce privește modelul atomic, ceea ce înseamnă că totul trebuie mai devreme sau mai târziu cuantificat.

Ultima editare efectuata de catre curiosul in Dum 10 Feb 2019, 12:10, editata de 1 ori

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Dum 10 Feb 2019, 12:09

@CAdi a scris:Ionizarea atomilor se face atunci cand ei primesc electroni suplimentari,
sau atunci cand cedeaza electroni de pe ultimul strat, sau ma rog si de pe
stratul imediat urmator acolo unde legaturile energetice sunt mai slabe.
Materialele conductoare se caracterizeaza prin faptul ca o parte din electronii de pe ultimul strat formeaza o zona de conductie aflandu-se intr-un camp comun, nemaiapartinand unui atom sau altuia. Acest lucru se observa mai bine in cazul supraconductorilor adica a conductorilor subraciti, in care aproape se anihileaza agitatia termica a atomilor. In acest caz electronii liberi formeaza un curent continuu lipsit de rezistenta materialului, care persista intr-un circuit inchis foarte mult timp.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de curiosul la data de Dum 10 Feb 2019, 12:13

Dar totuși, până una alta, încearcă să-mi explici mai clar circumstanțele fizice care determină caracterul de undă și/sau cele care determină caracterul de particulă în comportamentul materiei.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Dum 10 Feb 2019, 12:17

@curiosul a scris:Dar totuși, până una alta, încearcă să-mi explici mai clar circumstanțele fizice care determină caracterul de undă și/sau cele care determină caracterul de particulă în comportamentul materiei.

Atunci cand particulele cuantice se deplaseaza, au caracter de unda,
iar atunci cand se ciocnesc de o tinta, au caracter de particula .

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de curiosul la data de Dum 10 Feb 2019, 12:20

Păi asta înseamnă că înseamnă că atunci când se ciocnește, se ciocnește unda cu undă, nu particulă cu particulă, nu-i așa?
Sau mă înșel?

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de curiosul la data de Dum 10 Feb 2019, 12:43

Aș puncta mai întâi aspecte referitoare la "predictibilitatea matematică" a fenomenelor.

Pe cale matematică suntem capabili prin propriile percepții să introducem în ecuații relația dintre cantitățile care intervin în desfășurarea sau interpetarea "cantitativă" a unui fenomen, după care efectiv "ignorăm" cauzalitatea fizică care determină "cantitățile" ce intervin în fenomenele fizice și dezvoltăm doar matematic modul în care acele "cantități" influențează fenomenul fizic, ceea ce duce la interpretarea fenomenului ca având caracter de predictibilitate și în ceea ce reprezintă cauzalitatea.

Adică, spre exemplu, Einstein a ajuns pe cale matematică la celebra ecuație, iar interpretarea "predictibilității" rezultatului matematic pare să vorbească despre "legătura" dintre masă și energie, dar care n-are nicio legătură intrinsecă cu relația dintre masă și energie, alta decât interpretarea fizică a acelui rezultat matematic determinat strict pe cale matematică.

Dar oare nu confundăm marfa cu amablajul?

Pentru că matematica nu face altceva decât să exprime anumite relații între anumite cantități!

Iar orice interpretare fizică a unei concluzii matematice nu poate în niciun caz să vorbească despre predictibilitatea cauzalității unui fenomen fizic!

Corect până aici din punctul vostru de vedere?

Dacă da, v-aș spune în continuare părerea mea derspre necesitatea însăși a cuantificării energiei, cel puțin în ceea ce privește "modelul atomic".

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Dum 10 Feb 2019, 13:01

@curiosul a scris:
Păi asta înseamnă că înseamnă că atunci când se ciocnește, se ciocnește unda cu undă,
nu particulă cu particulă, nu-i așa?
Sau mă înșel?

Da, dar interferenta undelor genereaza o particula.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de curiosul la data de Dum 10 Feb 2019, 14:13

@CAdi a scris: Da, dar interferenta undelor genereaza o particula.

Da, CAdi, dar asta înseamnă că "primul venit, primul servit", indiferent de direcția în care are loc contactul undelor, din perspectiva faptului că unda are anumite caracteristici de manifestare la nivel de mișcare fizică, una care se extinde radial, concentric să spunem, ceea ce face ca și orice altă undă care interacționează prima dată cu acea undă să determine comportamentul de particulă.
Ori ca particulă, nu ca undă, ar trebui să aibă clar și foarte bine definită o anumită stare de mișcare pe o anumită direcție, într-un anumit sens, dar ceea ce percepem ca undă are cu totul altă formă de manifestare, iar interacțiunea între unde care "transformă" unda în particulă, nu mai are aceeași justificare rațională.
Cel puțin în ce privește mișcarea orbitală a elctronului în jurul nucleului atomului.

Mă rog, să ne rezumăm la cuantificarea energiei din perspectiva sistemului orbital atomic.

Așa cum știm din ce susține știința și interpretarea experimentelor, pare că în jurul atomilor există anumite nivele foarte clare de energie pe care sunt distribuiți electronii care orbitează în jurul nucleului.
Întrebarea este dacă pe un anumit nivel de energie din jurul atomului ar mai "încăpea" un electron sau nu?

Pare că mai încape sau nu dacă acel nivel de energie din jurul atomului este complet ocupat sau nu de electroni!
Dar cum adică complet ocupat de electroni?
Sau ce anume determină "ocuparea completă a locurilor disponibile" și nu numai asta cât ce anume determină natural tendința ca acele locuri "libere" să necesite "obligatoriu" a fi ocupate?

Așa cum sugera și Doru în mod indirect, ar trebui să privim în mod comparativ tabelul lui Mendelev în ce privește "structura" atomului unui gaz rar și a unui alt element "activ" din punctul de vedere al electrovalenței sale.

Pare că natura are o tendință irațională din punctul de vedere al justificativității raționale către un punct de echilibru.
Dacă structura atomică conține în nucleu x protoni, atunci atomul este "excitat" dacă are mai mult sau mai puțin de x electroni în "învelișul electronic".

Dar problema principală din perspectiva logicii modului în care percepem echivalența energetică a organizării naturii la nivel fundamental este că indiferent de organizarea nucleului atomic, pare că electronii trebuie musai să ocupe anumite nivele energetice și să fie organizați și distribuiți pe anumite stări energetice de orbitare care să "compenseze" echilibrul energetic.

Adică pare să existe o relație directă în starea de echilibru proton-electron în ceea ce privește distribuția în spațiu a acestui echilibru energetic.
Pentru că mișcarea tuturor electronilor ar putea fi distribuită efectiv doar pe o o singură orbită, dar ceva face ca natura să "calculeze discret" nivelul de energie pe care trebuie să se miște un electron pentru a asigura acest echilibru.

Motiv pentru care eu consider că nivelul de organizare la un nivel fundamental al naturii construit pe sistemul atomic ce implică nivele clar diferite de energie implică o anumită formă de cuantificare discretă a energiei.

Pentru că dacă pe un strat există 8 electroni, pe un alt strat de energie în jurul aceluiași atom există tot 8 electroni, în situația în care electronul ca particulă are aceeași stare de energie, înseamnă că energia totală a nucleului este cuantificată pe nivele de energie, altfel, dacă toți electronii au aceeași stare energetică, iar pentru echilibrul energetic al atomului ei sunt dispuși pe nivele diferite de energie, ar însemna că energia din învelișul de electroni al atomului este mai mare decât energia din nucleu, chiar dacă la nivel de particule cu încărcare electrică diferită este vorba despre o echivalență numerică.

Deci energia este una discret cuantificată care nu are treabă cu organizarea în spațiu a distribuției ei.
Modelul atomic pare să fie un exemplu care confirmă cuantificarea însăși într-un mod natural a distribuției energiei.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Dum 10 Feb 2019, 15:09

Intrebarile acestea se datoreaza explicarii incomplete a  modului cum functioneaza un atom. Cel mai simplu este atomul de hidrogen dupa cum se stie are o anumita stare energetica fundamentala in care electronul si protonul formeaza impreua un sistem armonic oscilant, in care mediul comun  adica campul electromagnetic asigura legatura elastica. Daca analizam un atom de heliu vedem ca are 2 protoni si doi electroni, ca si cum ar fi doi atomi de hidrogen aflati pe stari energetice diferite. Prezenta celor doi neutroni asigura legatura dintre cei doi protoni, insa fiecare proton impreuna cu electronul sau formeaza un oscilator distinct, iar impreuna formeaza atomul care luat in intregul lui este un alt oscilator. Acesti oscilatori insa nu sunt radianti in starea fundamentala, adica nu absorb si nu emit energie, pentru ca sunt acordati pe frecventele norului de gaz din care face parte atomul respectiv. Dar pentru asta trebuie sa respecte anumite reguli de cuantificare, astfel fiecare pereche proton-electron sa aiba propria frecventa de oscilatie care sa difere de celelalte perechi printr-un multiplu intreg de constante a lui Planck. Desi fiecare electron se misca in campul nuclear luat in ansamblu, iar fiecare pereche electron -proton, ce formeaza cate un oscilator singular , va oscila pe propria lui frecventa. Asa se observa in cazul laserului ca numai anumiti electroni fac acel salt de pe o orbita pe alta, care sunt acordati pe frecventa energiei de pompaj, in timp ce protonii par a nu fi implicati, dar sistemul oscilant este totdeauna format din cele doua particule fundamentale proton-electron, adica totdeauna cand vorbim despre electronii legati in atom, trebuie sa tinem cont de ansamblul oscilant electron-proton.
Insa cand vorbim de electroni liberi, situatia se schimba, deoarece energia lor poate sa scada sau sa creasca in functie de campul in care evolueaza, emitand sau absorbind fotoni in mediul inconjurator.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de scanteitudorel la data de Dum 10 Feb 2019, 15:15

Si ca   sa   inchei  subiectul  cu  schiorii ,  diferenta   de  poatential  electrica    si  intensitatea  curentului  electric  ,   uite  cum  schiorul  meu  blocheaza   toti  schiorii  vostri ,   indiferent  de  numarul  lor.
Intrebare. - Pagina 2 Schior12
scanteitudorel
scanteitudorel
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Dum 10 Feb 2019, 15:25

@scanteitudorel a scris:Si ca   sa   inchei  subiectul  cu  schiorii ,  diferenta   de  poatential  electrica    si  intensitatea  curentului  electric  ,   uite  cum  schiorul  meu  blocheaza   toti  schiorii  vostri ,   indiferent  de  numarul  lor.
Pe principiul acesta functioneaza sigurantele fuzibile. Cand amperajul depaseste posibilitatile de deplasare prin fuzibil, acesta datorita efectului termic se arde.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de scanteitudorel la data de Dum 10 Feb 2019, 16:24

@virgil a scris:
@scanteitudorel a scris:Si ca   sa   inchei  subiectul  cu  schiorii ,  diferenta   de  poatential  electrica    si  intensitatea  curentului  electric  ,   uite  cum  schiorul  meu  blocheaza   toti  schiorii  vostri ,   indiferent  de  numarul  lor.
Pe principiul acesta functioneaza sigurantele fuzibile. Cand amperajul depaseste posibilitatile de deplasare prin fuzibil, acesta datorita efectului termic se arde.
Ce   scrii tu , este  cu  totul si  cu  totul  alta  problema .    Prin  desenul meu am  vrut  sa  demonstrez  valabilitatea   vorbelor  mele  .   Nu  ai  diferenta  de  potential  nu  ai  nici curent  electric. Principiul vaselor comunicante.
scanteitudorel
scanteitudorel
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum