Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce fel de popor suntem
Scris de curiosul Astazi la 11:19

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de curiosul Astazi la 10:35

» Gravitonul
Scris de CAdi Astazi la 08:49

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de curiosul Astazi la 07:27

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Ieri la 16:40

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Ieri la 13:33

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Ieri la 10:49

» Trei probleme cu lichide
Scris de curiosul Mier 17 Apr 2024, 20:33

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 11 Apr 2024, 17:55

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Dum 07 Apr 2024, 18:30

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 05 Apr 2024, 10:21

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de CAdi Vin 29 Mar 2024, 11:57

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Globalizarea
Scris de eugen Mier 27 Mar 2024, 17:10

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

» Pendulul
Scris de eugen Dum 24 Mar 2024, 11:22

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Vin 22 Mar 2024, 18:12

» Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
Scris de virgil Vin 22 Mar 2024, 17:34

» Matematica și fizica
Scris de CAdi Joi 21 Mar 2024, 13:19

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


Top postatori
virgil (12149)
Relatia lui Einstein Vote_lcapRelatia lui Einstein Voting_barRelatia lui Einstein Vote_rcap 
CAdi (11876)
Relatia lui Einstein Vote_lcapRelatia lui Einstein Voting_barRelatia lui Einstein Vote_rcap 
virgil_48 (11183)
Relatia lui Einstein Vote_lcapRelatia lui Einstein Voting_barRelatia lui Einstein Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Relatia lui Einstein Vote_lcapRelatia lui Einstein Voting_barRelatia lui Einstein Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Relatia lui Einstein Vote_lcapRelatia lui Einstein Voting_barRelatia lui Einstein Vote_rcap 
curiosul (6606)
Relatia lui Einstein Vote_lcapRelatia lui Einstein Voting_barRelatia lui Einstein Vote_rcap 
Razvan (6162)
Relatia lui Einstein Vote_lcapRelatia lui Einstein Voting_barRelatia lui Einstein Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Relatia lui Einstein Vote_lcapRelatia lui Einstein Voting_barRelatia lui Einstein Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Relatia lui Einstein Vote_lcapRelatia lui Einstein Voting_barRelatia lui Einstein Vote_rcap 
eugen (3777)
Relatia lui Einstein Vote_lcapRelatia lui Einstein Voting_barRelatia lui Einstein Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Relatia lui Einstein Vote_lcapRelatia lui Einstein Voting_barRelatia lui Einstein Vote_rcap 
Pacalici
Relatia lui Einstein Vote_lcapRelatia lui Einstein Voting_barRelatia lui Einstein Vote_rcap 
CAdi
Relatia lui Einstein Vote_lcapRelatia lui Einstein Voting_barRelatia lui Einstein Vote_rcap 
curiosul
Relatia lui Einstein Vote_lcapRelatia lui Einstein Voting_barRelatia lui Einstein Vote_rcap 
Dacu
Relatia lui Einstein Vote_lcapRelatia lui Einstein Voting_barRelatia lui Einstein Vote_rcap 
Razvan
Relatia lui Einstein Vote_lcapRelatia lui Einstein Voting_barRelatia lui Einstein Vote_rcap 
virgil
Relatia lui Einstein Vote_lcapRelatia lui Einstein Voting_barRelatia lui Einstein Vote_rcap 
meteor
Relatia lui Einstein Vote_lcapRelatia lui Einstein Voting_barRelatia lui Einstein Vote_rcap 
gafiteanu
Relatia lui Einstein Vote_lcapRelatia lui Einstein Voting_barRelatia lui Einstein Vote_rcap 
scanteitudorel
Relatia lui Einstein Vote_lcapRelatia lui Einstein Voting_barRelatia lui Einstein Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Relatia lui Einstein Vote_lcapRelatia lui Einstein Voting_barRelatia lui Einstein Vote_rcap 
curiosul
Relatia lui Einstein Vote_lcapRelatia lui Einstein Voting_barRelatia lui Einstein Vote_rcap 
virgil_48
Relatia lui Einstein Vote_lcapRelatia lui Einstein Voting_barRelatia lui Einstein Vote_rcap 
virgil
Relatia lui Einstein Vote_lcapRelatia lui Einstein Voting_barRelatia lui Einstein Vote_rcap 
eugen
Relatia lui Einstein Vote_lcapRelatia lui Einstein Voting_barRelatia lui Einstein Vote_rcap 
Bordan
Relatia lui Einstein Vote_lcapRelatia lui Einstein Voting_barRelatia lui Einstein Vote_rcap 
Forever_Man
Relatia lui Einstein Vote_lcapRelatia lui Einstein Voting_barRelatia lui Einstein Vote_rcap 
Dacu
Relatia lui Einstein Vote_lcapRelatia lui Einstein Voting_barRelatia lui Einstein Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
curiosul
Relatia lui Einstein Vote_lcapRelatia lui Einstein Voting_barRelatia lui Einstein Vote_rcap 
CAdi
Relatia lui Einstein Vote_lcapRelatia lui Einstein Voting_barRelatia lui Einstein Vote_rcap 
virgil_48
Relatia lui Einstein Vote_lcapRelatia lui Einstein Voting_barRelatia lui Einstein Vote_rcap 
virgil
Relatia lui Einstein Vote_lcapRelatia lui Einstein Voting_barRelatia lui Einstein Vote_rcap 
eugen
Relatia lui Einstein Vote_lcapRelatia lui Einstein Voting_barRelatia lui Einstein Vote_rcap 
Forever_Man
Relatia lui Einstein Vote_lcapRelatia lui Einstein Voting_barRelatia lui Einstein Vote_rcap 
Dacu
Relatia lui Einstein Vote_lcapRelatia lui Einstein Voting_barRelatia lui Einstein Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 21 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 1 Invizibil și 20 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Relatia lui Einstein

3 participanți

In jos

Relatia lui Einstein Empty Relatia lui Einstein

Mesaj Scris de cititorul Mier 13 Mar 2019, 21:39

CAdi a scris:Uite o demonstratie corecta a formulei lui Einstein :
E=L(lucrul mecanic)=F*s
Forta F=m*a dar acceleratia a= V/t= c/t
iar spatiul s=v*t=c*t
de unde E=F*s= m*(c/t)*c*t=mc^2 (t cu t  se simplifica, adica timpul)
Iti place cum am demonstrat relatia lui Einstein ?


O demonstratie de o exceptionala valoare stiintifica! In sfarsit , cercetatorii Forumului se apropie de un viitor Premiu Nobel! cheers

cititorul
Vizitator


Sus In jos

Relatia lui Einstein Empty Re: Relatia lui Einstein

Mesaj Scris de gafiteanu Mier 13 Mar 2019, 22:57

F.utila formula si demostratiunea.  Am putut calcula energia necesara masei unui electron pt a ajunge la viteza luminii, folosind o anumita acceleratie infinita si un anumit timp infinit.
Dar m-am blocat pe undeva pe la relativitate, deoarece masa crestea si crestea si crestea si nu se mai oprea.  Dintrun biet electron a devenit o tona si nu s-a oprit, dar la viteza luminii tot n-a ajuns.
Relatia lui Einstein Formul11
Hotarat lucru, ceva e putred in aceasta formula si in toate formulele lui nea Einstein.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Relatia lui Einstein Left_bar_bleue0 / 100 / 10Relatia lui Einstein Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35449
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Relatia lui Einstein Empty Re: Relatia lui Einstein

Mesaj Scris de gafiteanu Joi 14 Mar 2019, 04:38

Rezulta ca formula propusa de Einstein si certificata in sfarsit de CAdi nu este corecta. Orice corp care se apropie de viteza luminii, va avea si va necesita o masa si implicit o energie infinita.  Deci nici un corp nu se poate apropia usor de aceasta viteza, daramite sa o mai si depaseasca.

Dupa mine si dupa Einstein, un atom daca ajunge la c, va avea o masa cat a intregii galaxii si imediat se va transforma total in infiniti fotoni.  . Ei cred ca o nazbatie relativa de la o zi la alta.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Relatia lui Einstein Left_bar_bleue0 / 100 / 10Relatia lui Einstein Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35449
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Relatia lui Einstein Empty Re: Relatia lui Einstein

Mesaj Scris de Pacalici 1 Joi 14 Mar 2019, 07:19

Fi serios gafitene! ce vrei sa imi stearga sau sa imi modifice postarile teroristul ala de virgil_48, asa cum are obiceiul? Si la o adica n-are rost sa explicam noi care este adevarul, ca is prea batrani ca sa-si revina. Mari succesuri oricum ar fi gafitene!

Pacalici 1
Vizitator


Sus In jos

Relatia lui Einstein Empty Re: Relatia lui Einstein

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 14 Mar 2019, 09:49

Pacalici 1 a scris:Fi serios gafitene! ce vrei sa imi stearga sau sa imi modifice postarile teroristul ala de virgil_48, asa cum are obiceiul? Si la o adica n-are rost sa explicam noi care este adevarul, ca is prea batrani ca sa-si revina. Mari succesuri oricum ar fi gafitene!
De modificat nu s-a intamplat niciodata. Iar de sters, am sa o fac maine,
ca sa nu creada cineva ca a pierdut vreo perla, sau era un raspuns de
retinut .
Dece nu ai venit si tu sa lucrezi la laserul de la Magurele ? Aveam un motiv
sa cred ca nu esti numai un Pacalici.
https://cercetare.forumgratuit.ro/t1616p330-despre-lucrarea-fizica-povestita-a-lui-cristian-presura#93011

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Relatia lui Einstein Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Relatia lui Einstein Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11183
Puncte : 43842
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Relatia lui Einstein Empty Re: Relatia lui Einstein

Mesaj Scris de gafiteanu Joi 14 Mar 2019, 10:06

Laserul de la Magurele lucreaza din plin la capacitatea maxima. Tot ce zboara deasupra este luat in vizor. Nu mai vezi o cioara, o vrabie, un porumbel. Au fost interzise si deviate chiar si zborurile tuturor aeronavelor care nu pot atinge viteza luminii..

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Relatia lui Einstein Left_bar_bleue0 / 100 / 10Relatia lui Einstein Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35449
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Relatia lui Einstein Empty Re: Relatia lui Einstein

Mesaj Scris de Pacalici 1 Joi 14 Mar 2019, 10:23

virgil_48 a scris:Dece nu ai venit si tu sa lucrezi la laserul de la Magurele ? Aveam un motiv
sa cred ca nu esti numai un Pacalici.

lol! lol! lol! lol! Pai de ce sa vin, daca am unde lucra? Care e logica intrebarii? Tu poti sa crezi ce vrei. e dreptul tau. lol!

Pacalici 1
Vizitator


Sus In jos

Relatia lui Einstein Empty Re: Relatia lui Einstein

Mesaj Scris de CAdi Joi 14 Mar 2019, 19:08

Gafiteanu :
Rezulta ca formula propusa de Einstein si certificata in sfarsit de CAdi nu este corecta. Orice corp care se apropie de viteza luminii, va avea si va necesita o masa si implicit o energie infinita.  Deci nici un corp nu se poate apropia usor de aceasta viteza, daramite sa o mai si depaseasca.

Dupa mine si dupa Einstein, un atom daca ajunge la c, va avea o masa cat a intregii galaxii si imediat se va transforma total in infiniti fotoni.  . Ei cred ca o nazbatie relativa de la o zi la alta.

Masa ar fi infinita daca ar fi reala. Insa orice masa este virtuala de aia
a scris Einstein formula asa.Ai aceeasi calitate ca si fotonii.
Nu esti decat o qualia in constiinta, Gafitene, la fel ca si Pacalici.
Existi numai virtual, urmareste Matrix si ai sa te convingi Cool  Very Happy  Laughing



CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Relatia lui Einstein Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Relatia lui Einstein Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11876
Puncte : 56838
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Relatia lui Einstein Empty Re: Relatia lui Einstein

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Puteti raspunde la subiectele acestui forum