Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Astazi la 13:12

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Astazi la 12:04

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Astazi la 11:41

» Globalizarea
Scris de eugen Ieri la 17:10

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Ieri la 11:30

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Ieri la 10:34

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 13:49

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Lun 25 Mar 2024, 09:24

» Pendulul
Scris de eugen Dum 24 Mar 2024, 11:22

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Vin 22 Mar 2024, 18:12

» Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
Scris de virgil Vin 22 Mar 2024, 17:34

» Matematica și fizica
Scris de CAdi Joi 21 Mar 2024, 13:19

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 19:35

» Fizica si Matematica
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 12:04

» Viitorul si pacea inca e in miinile noastre
Scris de Vizitator Lun 18 Mar 2024, 21:32

» E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
Scris de curiosul Lun 18 Mar 2024, 15:31

» Daci nemuritori
Scris de CAdi Lun 18 Mar 2024, 08:47

» Orbitarea - o miscare compusa
Scris de virgil_48 Dum 17 Mar 2024, 10:20

» Dialogul cu ChatGPT
Scris de Bordan Dum 17 Mar 2024, 07:47

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Sam 16 Mar 2024, 10:10

» Un dicționar incipient de termeni ai Fizicii elicoidale
Scris de Abel Cavaşi Vin 15 Mar 2024, 07:06

» Marea teorema a lui Fermat.
Scris de curiosul Joi 14 Mar 2024, 19:35

» Deplasarea spre rosu a galaxiilor
Scris de CAdi Lun 11 Mar 2024, 12:30

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Dum 10 Mar 2024, 13:50

» Stiinta oficiala si stiinta neoficiala
Scris de eugen Sam 09 Mar 2024, 12:57

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Joi 07 Mar 2024, 12:53

» Pompele de caldura- instalatii energetice ale viitorului ?
Scris de virgil Mar 05 Mar 2024, 18:41

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Deplasarea spre rosu a galaxiilor
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Ce este FOIP?
( 1 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 1 )


Top postatori
virgil (12129)
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_rcap 
CAdi (11779)
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_rcap 
virgil_48 (11133)
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_rcap 
curiosul (6509)
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_rcap 
eugen (3757)
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_rcap 
Pacalici
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_rcap 
CAdi
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_rcap 
curiosul
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_rcap 
Dacu
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_rcap 
Razvan
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_rcap 
virgil
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_rcap 
meteor
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_rcap 
gafiteanu
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_rcap 
scanteitudorel
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_rcap 
CAdi
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_rcap 
virgil
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_rcap 
curiosul
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_rcap 
eugen
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_rcap 
Bordan
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_rcap 
Forever_Man
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_rcap 
Razvan
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_rcap 
virgil_48
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_rcap 
eugen
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_rcap 
curiosul
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_rcap 
Bordan
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 6 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 26 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 26 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Despre credinţă şi religie

+22
Pacalici
Syntax
silviu11
meteor
Turcu Vasile
Dacu
omuldinluna
TOMA
Bordan
AMOT
totedati
cris
nic
gafiteanu
Abel Cavaşi
Razvan
eugen
curiosul
WoodyCAD
CAdi
virgil
sadang
26 participanți

Pagina 6 din 34 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 20 ... 34  Urmatorul

In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Empty Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de sadang Mar 03 Mai 2011, 21:42

Rezumarea primului mesaj :

[Provine din topicul „Păreri despre Pavel Coruţ”]

Virgil, faci aceiasi greseala pe care o fac toti oamenii de rand; confunda religia cu credinta. Religia reprezinta o metoda de manipulare si control (nu neaparat si permanent tendentioasa) a maselor de oameni - in cazul religiei crestine prin intermediul instutiei bisericesti, iar credinta este ceva intim si intrisec fiecarei persoane, aflandu-se dincolo de institutii si corp fizic.


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Mier 04 Mai 2011, 08:56, editata de 1 ori (Motiv : Provine din topicul...)

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 23962
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos


Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de gafiteanu Vin 30 Sept 2011, 00:48

WoodyCAD a scris:
....da-mi voie insa....sa ma sterg cu divinitatea...pe picioare!
WoodyCAD, e bine ca incerci sa te mentii cat mai curat, sa nu puti. Daca-ti miros picioarele asa rau, e de rau, ai o boala dermatologica nerusinoasa la picioare. Se trateaza cu clor, var, acid, flacara, rindea, raspel, etc.
Daca insa ai doar impresia ca miroase, poate sa fie boala in partea opusa. Idei fixe, obsesii...Am dat cazul domniei tale in studiu, va apare intro enciclopedie psi...

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 7617
Data de inscriere : 13/06/2011

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de eugen Vin 30 Sept 2011, 00:58

TOTEDATI,

Am citit tot ce ai scris la ultima postare. Felicitari pentru inspiratie si stilul articulat in care te exprimi. Viziunea ta coincide cu a mea. Pot spune ca am descoperit cu placere inca un roman viu, cu care se poate discuta.
Si eu cred ca exista o inteligenta suprema in acest Univers creat. Ca dovada ORDINEA pusa asupra materiei.
Fara un ordonator, materia ar fi oarba.
De asemeni sunt de acord ca sunt lucruri care nu se pot masura:sufletul, infinitul, frumusetea lumii, etc.
O viziune rigida asupra lumii ar urati-o, ar saraci-o!

Imi permit o cugetare proprie:
"Unul din cele mai frumoase lucruri pe care le poate face un om sub soare este sa exprime un gand cat mai inalt."

Imi place sa cred ca cei care gandim asa nu cerem numanui sa gandeasca la fel, nu cenzuram viziunile altora.

DANE,
Cine nu are rabdare sa citeasca ce scrie alta persoana, poate astepta in revers sa i se citeasca lucrarea?
Fraza cu stersul pe picioare cat si altele stereotipe, ma dezamagesc. Asteptam mai mult de la tine. Un om care a publicat o lucrare are resurse sa se exprime mai elegant.
Cineva spunea:"stilul e omul".

eugen
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 3757
Data de inscriere : 19/03/2010

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de WoodyCAD Vin 30 Sept 2011, 08:28

Nu astept de la voi....NIMIC!
....nu imi propun sa....va fac sa CITITI!
...EU DOAR VA SPUN....daca doriti sa CUNOASTETI...
CITITI!
....
EU NU MAI AM NEVOIE SA CUNOSC....
PENTRU CA MA STERG CU DIVINITATEA PE PICIOARE!
....
...
NU EU TREBUIE SA AFLU CUM ESTE CONSTRUIT....SOLENOIDUL PREDA!....NU EU TREBUIE ....SA INTELEG!...
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22391
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de totedati Vin 30 Sept 2011, 16:12

mulțumesc, uite că și bisericoșii nu numai ateii pot fi raționali fără să renunțe la convingerile lor religioase, fără să dea cu agheasmă și să arunce cu blesteme asupra necredincioșilor ... trebuie doar să fim mai vocali și când suntem atacați cu argumente să răspundem tot cu argumente iar când atacurile sunt incorecte să ne păstrăm calmul nu fuga repede la aghiasmă și flăcările iadului!

eugen a scris:Fraza cu stersul pe picioare cat si altele stereotipe, ma dezamagesc.

eu îl înțeleg! pur și simplu a încercat diverse săgeți și asta cu ștersul pe picioare a văzut că lovește cel mai bine! l-ai văzut pe bietul pastor angheluță pe baricadatv? ko! și cu pericol de infarct! și nu e numai el, au fost mitraliați mai mulți, nici unul nu a rezistat prea mult! poate că ar trebui să mă bag eu?
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20802
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de eugen Vin 30 Sept 2011, 19:59

Imi vine acum in minte un discurs al lui Andrei Plesu, privind parabolele biblice. Dupa cum e bine cunoscut, Andrei Plesu a fost ministru al culturii dupa "89.
Dincolo de contagierile politice inerente unui peste in apa, interpretabile,il consider pe Plesu un erudit,un roman viu. Si ii admir puterea ca nu s-a prostit in mijlocul nebuniei de dupa revolta romana, implicat fiind, cum se stie, la varf, in politica romaneasca.

Punctul de vedere al lui Plesu era ca atunci cand vrei sa transmiti un mesaj neutralizat, il incifrezi. Personajul Isus, pe care Plesu il citeaza din textul biblic-fara a intra in polemici-se adresa unei audiente foarte largi:credinciosi-necredinciosi; destepti-mai putin destepti;cinstiti-hoti; bogati-saraci;civili-soldati; moderati-radicali;prieteni-dusmani; evrei -nevrei; neprihaniti- pacatosi, etc.
Cu alte cuvinte, prin parabola s-a gasit o limba comuna pentru un Babilon de caractere si temperamente.

Miza era transmiterea unui mesaj elevat, fara riscul de a fi respins, aruncat la gunoi, cu efectul compromis.
De aceea era folosita parabola, exemplul. Lumea sculta cu placere povesti, era incantata de ele si ramanea cu ele in memorie, la dospit.
Nu cred ca se poate vorbi de manipulare, ci de o prudenta filosofica aceasta strategie de comunicare.

Bun, si ce are a face cu forumul nostru? Cred ca dialogul este o arta si putem gasi numeroase exemple-am adus doar unul mai sus-cand se poate discuta fara scutieri, masini blindate, etc.

Am urmarit aproape din intamplare pe DAN si ANGHELUTA pe Baricada.
In general vorbind ( nu vreu sa jignesc pe nimeni), fiecare dintre noi putem deveni victime fie ale unui fundamentalism ateist, fie ale unui fundamentalism religios.
Ceea ce este trist, tragic, este ca in ambele situatii, agentul fundamentalismului nu lasa optiune partenerului.
Ateistul are de exemplu o teorie si un experiment, religiosul o doctrina si un ritual. In cazuri radicale sunt invocate cai unice:
"Numai acesta teorie si acest experiment te fac sa intelegi !"(ateistul)
"Numai acesta doctrina si acest ritual te mantuie !" (religiosul).
Ambii au intentii bune de fapt( cel putin declarate), dar nu cred ca si-au ales strategia potrivita.
Avem cazuri multiple in istoria poporului nostru cand nu am avut optiuni si s-au produs catastrofe, tragedii.

Cum pot fi impacate cele doua extreme descrise mai sus?
Ma intorc la Andrei Plesu. Ca erudit, el da o sansa dialogului, sugerand cultivarea, studiul, toleranta, autodisciplina, respectul pentru fiinta umana si Univers. Am urmarit un timp pe TVR International o emisiune superba: "Plesu si Liiceanu" (cred ca acum s-a intrerupt). Un dialog elevat intre doi eruditi,care abordau probleme majore de viata,fundamentale si desi aveau uneori viziuni diferite, ramaneau calmi, lucizi, pe argumente, plini de respect reciproc.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3757
Puncte : 32166
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de WoodyCAD Vin 30 Sept 2011, 21:35

Pentru orice ....MAIMUTA SAVANTA....
A pune in echilibru, in balanta, MITUL si....REALITATEA....este o dovada ...vie a primitivismului primatei!
....
REALITATEA ESTE UNICA....si nu poate fi contrabalansata....de povesti...cu zane si printi!
....
MAIMUTE...INTELECTUALE....care pun botul la...ISUS ANALFABETUL.....ANESTEZIIND RATIUNEA PRIMATELOR!
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22391
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de totedati Sam 01 Oct 2011, 06:16

WoodyCAD a scris:REALITATEA ESTE UNICA
de unde știi că e unică? ce dovezi ai că e unică? cum demonstrezi că e unică?

nu este! opinia mea ... nu în sensul în care CREZI tu că e unică, dovedit știintific cu probe materiale!

cât despre analfabetismul lui isus mă faci să zâmbesc, deși sunt sigur că pe bietul angheluță l-ar fi luat iar cu sudori reci pe șira spinării și atacuri de panică ...

faptul că nu a lăsat nimic scris nu dovedește nici pe departe că nu știa să scrie și să citească! uiți că evreii spre deosebire de alte popoare mai orale și analfabete, gen geto-dacii contemporani lui isus, decebal sa luptat cu romanii la 70 de ani după ce a murit isus, erau mai literați ca alții pentru că biblia o citeau în sinagogi și adunări populare, nu era ca biblia creștină interzisă la citire pe vremea evului mediu ... iar isus era un fel de geniu precoce, scrie și în biblie că preoții templului sau mirat de unde știe el atâtea la o vârstă așa de fragedă ... eu bănuiesc că și pentru că a mai citit câte ceva până atunci! repet, la evrei sportul cititului era mai popular ca la alte popoare din acea vreme! poate legende după tine dar eu le consider adevărate ...

pe vremea aia cel mai mare impact îl putea avea la masele populare mesajul oral, transmis din gură în gură, care spre deosebire de papirusuri nu putea fi cenzurat și interzis! o vorbă nu lasă urme fizice, nu poți dovedi că sa produs ceva subversiv și nu sau inventat microfoanele pe vremea aia ... cum timp de vre-o 200 de ani a fost o religie persecutată, a rezistat și pentru că sa ales de la început transmisia orală a creștinismului! talentul apostolilor de a transmite mesajul mai departe era esențial, nu cuvântul scris!

chiar și în ziua de azi cuvântul transmis oral, față în față, are o putere mai mare de convingere decât o carte! alegerea nu a fost întâmplătoare ci intenționată și zic eu corectă!

nu te mai lua după pavel coruț care aberează total în direcția asta! auzi la el argument, că isus era analfabet pentru că nu și-a scris opera și că în general în antichitate 99,99% din populația imperiului roman era analfabetă! faza cu analfabetismul nu prea ține la evrei! asta era prioritatea nr. 1, să își scrie opera, sau să îi convingă pe apostoli și restul turmei că mesajul transmis e adevărat? când mai ai de trăit vre-o 3 ani prioritățile sunt altele!

că duhul sfânt și ioan botezătorul l-au întâlnit mai târziu în viață nu chiar când s-a născut! până atunci avea treabă cu tăiatul lemnelor ... sau ce vrei să spui că fiind dumnezeu reîncarnat pe pământ ar fi fost mai convingător dacă s-ar fi apucat să își scrie opera de cum sa născut? că pare suspect ca dumnezeu să învețe să vorbească? cum adică, dumnezeu nu știe să meargă? merge de-a bușilea? face caca pe el? hmmmm ... iar îl ia cu vertij pe bietul pastor angeluță! blasfemie!

cyclops Shocked
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20802
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de WoodyCAD Sam 01 Oct 2011, 09:19

REALITATEA ESTE UNICA....numai in mintea maimutei vede ...DUBLU!
....
EXISTA O SINGURA REALITATE....ACEEA DE PE MASA!
....
MAIMUTELE INTELECTUALE......TINUTE IN LESA DE.....UN ANALFABET....NUMIT, ISUS,.....NU SE POT RIDICA SPRE O GANDIRE ....RATIONALA!
....
NICI CAINII NU PRICEP LIMBA ENGLEZA....DE CE AS INCERCA EU SA INVAT MAIMUTELE...GEOMETRIA?




[Este urmat de topicul „Despre cum câinii pot învăţa limbi”]


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Dum 02 Oct 2011, 15:58, editata de 1 ori (Motiv : Este urmat de topicul...)
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22391
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de gafiteanu Lun 17 Oct 2011, 17:50

https://cercetare.forumgratuit.ro/t401-religia-o-boala-a-ratiunii-umane#8041
Maiistre, mai putine topicuri cu aceeasi tema.
Si ateismul exacerbat e o boala psihica. "Si dai, si lupta".
Religia este o alifie tamaduitoare, are efect benefic psihic pt majoritatea. Altfel vad halucinatii elicoidale care se invart chiral. Vezi ca exista pe retele DC++ d-astea, sau pe tubultau..

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35383
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de nic Mier 19 Oct 2011, 00:58

Salut toată lumea,
Dan Preda privind noul tău Topic; RELIGIA - o boala a ratiunii umane.
Dacă îți spune unul din prietenii tăi că ești beat, nu trebuie să -i dai importanță.
Dacă îți spun doi prieteni trebuie să te pui pe gânduri
Dacă îți spun mai mulți... fi sigur că asa este...
PS. văd că nu-ți mai place să fi contrazis. Se pare ca poți realiza acesta dorință. Succes.


nic
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 793
Puncte : 19159
Data de inscriere : 24/03/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de WoodyCAD Mier 19 Oct 2011, 10:03

NU SUNT INTERESAT DE ARGUMENTELE...MAIMUTEI SAVANTE...pentru ca ele...NU EXISTA!
...
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22391
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de cris Mier 19 Oct 2011, 17:09

NICI NOI NU SUNTEM INTERESATI DE PANSEURILE PAPAGALULUI DIPLOMAT.
cris
cris
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Cristian
Numarul mesajelor : 1087
Puncte : 19277
Data de inscriere : 31/01/2010
Obiective curente : Astrofizica

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de nic Mier 19 Oct 2011, 23:15

WoodyCAD a scris:NU SUNT INTERESAT DE ARGUMENTELE...MAIMUTEI SAVANTE...
Alte explicații mai ai decât ,,MAIMUȚEI SAVANTE''


nic
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 793
Puncte : 19159
Data de inscriere : 24/03/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de eugen Dum 05 Feb 2012, 17:52

Am experimentat pe pielea mea ca modul in care percep eu randuiala divina pe pamant devine rigid si crapa ca un balon daca-mi largesc orizontul de informare , insotit de analize, sinteze, gandire cu capul propriu si nu al altora.
Adica ceea ce parea de nezdruncinat s-a zdruncinat la confruntari diverse si a trebuit reevaluat.
In general, percepem experienta religioasa ca un pacient pe masa de operatie: pasiv. De aceea afirmam de exemplu:"Asa au crezut ai nostri, asa cred si eu".
In viziunea mea, consider ca daca ne formam prin traditie automatista si nu prin dezvoltare personala activa, devenim doar imitatori. Avem exemple in religie, in politica, stiinta, etc.
Exista riscul sa ne abandonam emotional in experiente mistice care ne pot subjuga. In confruntarile vietii, argumentele multiple logice se dovedesc incet incet aruncate la gunoi. Temperamentul mistic extremist exclude logica, argumentul,evidenta, proba, inlocuindu-le cu: credinta cu orice pret.

Exista asa numitii crestini dezamagiti, care nu s-au multumit cu dogma oficiala care nu le hranea sufletele si asteptarile. Ei nu s-au adaptat , ci au sapat mai adanc in cautarea adevarului.
Unul din ei este Tischendorf, profesor german de teologie, din secolul 19. El a descoperit asa-numitul Codex Sinaiticus, manuscris al unui text biblic primar scris in greaca. In mod curios, din text lipsesc fragmente despre invierea lui Isus-piatra de temelie a crestinismului.Textul primar vechi pare ca s-ar fi oprit la rastignirea si moartea lui Isus, nefiind edificator asupra
unei posibile invieri.
Aceasta descoperire, daca se dovedeste adevarata poate avea efectul unui sunami in crestinism. Ascunderea adevarului genuin si construirea/perpetuarea unui adevar dogmatic, duce la contradictii si turbulente care nu pot fi rezolvate prin camuflare.
Deocamdata enoriasii nu au acces la acest text-Codex Sinaiticus. Acesta este pastrat partial in Muzeul din Londra si alte fragmente mai mici, in alte locuri.
Si alte manuscrise biblice sunt sub cheie, fiind incomode pentru ca arata evidente flagrante fata de versiunea canonica a Bibliei. De asemeni arata o metamorfoza evidenta fata de textele primare, facuta de expertii teologi.

Enciclopedia Catolica, document de referinta in crestinism, pare nesigura tocmai in aceasta problema a surselor primare. Referitor la disputatul fragment din evanghelia Marcu 16.9-20 (despre invierea propriu-zisa a lui Isus):
"Nu este sigur daca Marcu a scris acest fragment sau nu. Poate ca nu; ca pana altui scriitor inspirat a scris si s-a adaugat evangheliei."
(In comentariul Enciclopediei la capitolul "Gospel of Mark").
Despre capitolul 21 din evanghelia lui Ioan:
"Concluzia este ca acest capitol s-a adaugat mai tarziu ca un apendice la evanghelie" (In comentariul Enciclopediei la "Gospel of John).
De asemeni in capitolul "Forgery..."(Falsuri...):
"Substituirea documentelor cu falsuri si manipularea ca fiind genuine era chiar o practica in Evul Mediu".

Ce sa intelegem de aici?
La varf,teologii nu se pun de acord asupra acestor subiecte controversate. Istoria e plina de exemple -mergand pana la martirajul combatantilor- pe taramul disputelor.
Azi avem atatea denominatiuni religioase in Corpul Crestin. Acesta fiind ravasit de canoane, reguli, traditii, doctrine care par ca servesc mai mult institutiilor decat vindecarii sufletului.
Omul are un singur suflet si mai multe moase spirituale, prea atente la teologii. Asa sufletul se ofileste, daca nu se indreapta singur spre lumina naturala a Adevarului.
Caci luminile palide aprinse de experti se pot stinge la prima furtuna.

Biblografie:

Enciclopedia Catolica oficiala;
Enciclopedia Catolica, editura Farley, New York;
Noua enciclopedie catolica;
Viata imparatului Constantin;
Tischendorf: Cand au fost scrise Evangheliile?;
Alterari ale Codexului Sinaitic;
Nexus Magazin, Australia;
Fomenko, Istoria -Fictiune sau Stiinta (Bibliografia acestei carti cuprinde 1492 de lucrari, un adevarat Univers de cercetare)
Biblia Ortodoxa, Iasi , 1874
Biblia cu explicatii, Cornilescu, 1998.


eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3757
Puncte : 32166
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Dum 05 Feb 2012, 18:04

eugen,
Cum crezi tu ca arata Dumnezeu Tatal Ceresc?Dumnezeu Tatal Ceresc are Suflet?

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17778
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de curiosul Dum 05 Feb 2012, 18:36

...


Ultima editare efectuata de catre curiosul in Sam 09 Feb 2013, 11:39, editata de 1 ori

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de eugen Dum 05 Feb 2012, 20:40

AMOT,
Percep divinitatea ca o entitate creativa, cu caracteristici de persoana. Complexitatea acestei entitati multidimensionale in raport cu a noastra, mai rudimentara, ne ingreuiaza formarea unei " imagini" despre ea.
Cred ca dezvoltandu-ne spiritual mai amplu, fara prejudecati, urmarind mai ales desavarsirea morala, ne da sansa unei intelegeri progresive a divinitatii, intelegere adaptata simturilor noastre.
Admit ca divinitatea are si ceea ce numim noi suflet, printre altele.
Am observat ca in momentele de relaxare, de liniste, cand spiritul nostru pare suspendat, in "asteptare", un mesaj inalt, dincolo de vointa personala patrunde in fiinta si da motivatii profunde,sanatoase, de lunga durata.
Aceste lucruri e posibil ca vin de dincolo de noi.
Marturisesc de asemenea ca in asemenea momente speciale, putem avea un grad de "orbire", nestiind exact ce si cum se intampla.

CURIOSUL,
Multumesc. Ai dreptate, metamorfoza interioara e uneori foarte dureroasa.
=====================================
O formulare echilibrata cere mereu un efort.
Incerc cat ma pricep sa tin seama ca partenerii de forum nu trebuie raniti prin exprimare inadecvata, mai ales cand sunt subiecte sau momente fierbinti.
A posta cu tonul cel mai potrivit, constructiv-si nu la primul impuls, care poate fi sub influenta supraemotionalului-nu este usor. Dar este posibil.
Un forum puternic se construieste cu multa migala.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3757
Puncte : 32166
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Lun 06 Feb 2012, 08:29

eugen,
In modul tau de gandire vad in general influenta hinduismului in eroare care presupune ca sunt o infinitate de cai care duc la o infinitate de zei si eu iti zic ca exista doar un singur Dumnezeu Tatal Ceresc.Desigur exista mai multe cai care duc la Dumnezeu Tatal Ceresc si fericit este cel caruia i se arat pana la urma cea mai scurta cale care duce la El.Care zici tu ca este calea cea mai scurta care duce la Dumnezeu Tatal Ceresc?Ce spune hinduismul si yoga si budismul in eroare despre Dumnezeu Tatal Ceresc?Oamenii sunt Dumnezei?

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17778
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Lun 06 Feb 2012, 08:38

curiosul,
Dumnezeu Tatal Ceresc este asemenea cu noi oamenii deoarece asa ne-a facut El dupa chipul si asemanarea sa....Tu ce credinta ai si ce scriptura zici ca este adevarata?Tu crezi ca exista Dumnezeu Tatal Ceresc? Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17778
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Razvan Lun 06 Feb 2012, 08:46

AMOT a scris:Dumnezeu Tatal Ceresc este asemenea cu noi oamenii deoarece asa ne-a facut El dupa chipul si asemanarea sa
Dacă este aşa şi omul a tot evoluat de la neanderthalieni şi homo sapiens încoace, înseamnă că dumnezeu este imperfect, din moment ce la creat pe om după chipul şi asemănarea sa, iar omul a tot evoluat. Mai mult, cum omul are defecte, pe aceaşi logică rezultă că şi doamne-doamne are defecte.
Cel puţin, astea sunt concluziile logice care se desprind din afirmaţia biblică pe care ai citat-o!

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33078
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Lun 06 Feb 2012, 08:57

[Citat inutil]
Oamenii au evoluat ca trupuri si/sau suflete asa cum a vrut Dumnezeu Tatal Ceresc si toate le-a facut bune foarte si le-a facut asa tocmai ca pe rand fiecare sa ajungem la El invatand din greseli si tocmai de aceea ni se da o cale sau alta si unora si revelatii minunate.Care zici tu ca este calea si adevarul? Rolling Eyes


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Lun 06 Feb 2012, 09:06, editata de 1 ori (Motiv : Am eliminat citatul inutil)

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17778
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Razvan Lun 06 Feb 2012, 09:01

Afirmaţia era că dumnezeu l-a făcut pe om după chipul şi asemănarea lui. Din moment ce omul a evoluat, pe cale de consecinţă putem aprecia că şi dumnezeu a mai evoluat de când a creat omul. Dacă este posibil ca dumnezeu să evolueze înseamnă că nu este o entitate perfectă. Logic!

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33078
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Lun 06 Feb 2012, 09:03

[Citat inutil]
Logica ta este gresita...... Rolling Eyes
Omul care a facut pentru prima data un televizor acel prim televizor era imperfect dar televizorul nu a evoluat singur ci a fost imbunatatit de om si asa si omul a evoluat dupa cum a vrut Dumnezeu Tatal Ceresc care este Perfectiunea Absoluta.
Tu ce credinta ai?Ce scriptura crezi ca este adevarata? Rolling Eyes


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Lun 06 Feb 2012, 09:07, editata de 1 ori (Motiv : Am eliminat citatul inutil)

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17778
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Razvan Lun 06 Feb 2012, 09:12

Credinţa mea nu este relevantă şi nu încerc să mi-o impun cu de-a sila. Oricum, pentru curiozitatea ta, mă consider ateu. Dacă însă n-aş avea încotro şi aş fi forţat să-mi însuşesc vre-o religie, probabil că aş alege religia rastafariană; ce poate fi mai frumos decât să cânţi şi să asculţi muzică reggae, să stai la soare în Jamaica, sau să mai tragi câte o "ganja"! Very Happy

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33078
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Razvan Lun 06 Feb 2012, 09:26

AMOT a scris:Omul care a facut pentru prima data un televizor acel prim televizor era imperfect dar televizorul nu a evoluat singur ci a fost imbunatatit de om
Corect ce spui, dar irelevant în situaţia de faţă. Televizorul a evoluat deoarece CREATORUL lui, respectiv omul, a evoluat între timp şi a fost capabil să-i aducă îmbunătăţiri. Fără să vrei, nu faci decât să-mi dai dreptate: dacă omul a evoluat şi a evoluat cu ajutorul lui dumnezeu, după cum afirmi, înseamnă că şi dumnezeu a evoluat între timp, devenind capabil să-i mai aducă omului îmbunătăţiri.
Dacă dumnezeu e capabil să evolueze înseamnă că nu este perfect!

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33078
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de sadang Lun 06 Feb 2012, 11:51

AMOT, iti raspund aici in acest topic ca sa nu poluam topicul "Ce a fost inainte de Big-Bang". Pana la urma tot vei intelege si tu ca, credinta este ceva personal, ce tine de forul interior, si este dreptul fiecaruia sa creada in ce vrea el, nu in ce vrea vecinul lui! Daca tie ti se pare ca esti mai luminat decat mine dovedeste-o prin fapte, prin comportament, prin respectarea celui de langa tine, si in general prin toleranta. Sau cum repeta parintele Cleopa: rabdare, rabdare, rabdare....

Daca tu ai nevoie de un REPER FIX, STATIC la care sa te raportezi, este alegerea ta. Eu unul nu am nevoie. Pentru ca au fost multe repere de-a lungul anilor, care au cazut pe rand. Ma refer aici in special la cele socio-umane, stiintifice si religioase. Si a trebuit sa ma ridic, sa ma scutur bine si sa merg mai departe. TOATE SUNT MINCIUNI SI MANIPULARE!

Nu impune nimic, ci doar expune. E suficient. Orice argumente ai aduce tu in favoarea oricarei teorii, chiar argumentata logic 100% si acceptata de taoata lumea, este alegerea mea daca o accept sau nu. Si la fel ar trebui sa faca orice om intreg la cap. ALTFEL SE CHEAMA DOGMA SI IMPUNERE. ADICA RELIGIE! In orice domeniu al existentei.

Asa cum de altfel si afirmi singur, exista multe cai catre Dumnezeu, mai lungi sau mai scurte, indiferent care ce sau cum ar fi acel Dumnezeu. EU VREAU SA MERG PE CALEA MEA! ALEGEREA IMI APARTINE. IAR DUMNEZEUL MEU NU SE CHEAMA DOGMA. RETINE!

Si acum revenind la ultimul tau post:
- afirmi ca intelegerea o are cel caruia vrea Dumnezeu sa io dea, si ca ti-a fost data si tie. Esti sigur ca de la el vine? Eu sincer cred ca vine dela vre-un zeu de asta mai mic, poate chiar in carne si oase. Razboiul phihotronic reprezinta o realitate a zilelor noastre. Daca ai constient de aceasta realitate ai fi mai rezervat in sustinerea revelatiilor tale. Realizezi esenta vorbei "Fiecare nas isi are nasul lui?" Ce autoritatea crezi tu ca ai de a sminti mintile unora mai slabi de inger? Nu crezi ca ar fi mai etic si moral sa sugerezi cai de urmat, facand in felul acesta un bine real celui ce cauta raspunsuri? Sau expunand mai degraba decat impunand! Si daca zici ca ti-au fost revelate anumite lucruri te-ai intrebat vreodata de ce?

- referitor la aprofundarea termenilor, dex-ul si wikipedia sunt doar niste referinte arbitrare, iar un exemplu este suficient: 999,999999... grame este mai putin decat 1Kg, iar asta inseamna masa negativa fata de 1Kg, cum si 1Kg reprezinta masa pozitiva fata de 999,999999... grame. Intelege acum relativitatea unor termeni, inclusiv termenul "zero". De la nivel microcosmos la nivel macrocosmos! Apoi dupa ce termini de facut aceasta analiza de trei ori cel putin, in ambele sensuri, adica dus si intors, de la micro la macrosmos, incluzand aici toate cunostintele pe care le ai, precum si toata capacitatea ta de intelegere, vei constata ca ramane un singur reper. Astept cu ingaduinta raspunsul tau!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 23962
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Mar 07 Feb 2012, 08:10

sadang,
Asa cum tu impui hinduismul in eroare asa impun si eu Biblia Ortodoxa pe care eu o consider 99,99 % Adevarata...... Rolling Eyes
Ce spune hinduismul in eroare despre forma si culoarea sufletului unui om........Ce ai descoperit tu pe calea pe care ai mers tu de la nastere pana acum in general despre spiritualitate si mai ales in ceea ce priveste sufletul in general si sufletul unui om in special???!!!Expune ce ai experimentat si nu te mai eschiva altfel te consider un om indus in eroare de hinduismul in eroare......Fii corect si spune caci daca tu zici ca oamenii au liberu-arbitru atunci nu voi accepta calea ta.Eu iti zic ca toate de la atom pana la om (sau alta fiinta rationala din Univers) nu are liberu-arbitru deoarece numai Dumnezeu Tatal Ceresc are Liberul Arbitru.Tu si altii ca tine credeti gresit ca aveti liberu-arbitru......Tu crezi ca ai liber-arbitru???Poti tu sa faci sa fie cald cand este frig????Poti tu sa hranesti 5000 de oameni cu cinci paini si doi pesti????Raspunde tu cel care crezi ca tu ai liber-arbitru si te crezi ca esti liber cugetator.Nici macar satan nu face nimic fara voia lui Dumnezeu Tatal Ceresc si tu vorbesti de aberatii hinduse si yoghine si budiste in eroare????!!!Cunoaste Adevarul si Adevarul te va elibera!Care este Calea si Adevarul si Viata?
Eu iti zic ca doar 0,00000....0....0001% din ceea ce spune hinduismul este adevarat!

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17778
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de CAdi Mar 07 Feb 2012, 08:39

Dar budismul,hinduysmul si Yoga in eroare nu vin tot de la Dumnezeu ?
(Pentru alti oameni conditionati de conditiile geografice si socio-istorice in care au trait).Asta ca o paranteza ca nu avem liberul arbitru si totul vine de la Dumnezeu!
Daca recunosti ca sunt multe cai spre a ajunge la Dumnezeu poate ca si acei oameni au calea lor si nu sunt in eroare asa cum crezi tu.
Pe ce te bazezi cand afirmi ca o religie este mai buna decat alta.Nu toti oamenii sunt fii lui Dumnezeu?
Avem liberul arbitru (intr-o masura mai mare sau mai mica) dar suntem apreciati sau pedepsiti dupa faptele noastre.
Boala , accidentele si moartea sunt urmarea faptelor noastre!
La fel si reusita in viata!

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11779
Puncte : 56408
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de sadang Mar 07 Feb 2012, 10:45

AMOT deja am exagerat lungind atat polemica asta cu tine, insa o fac pentru cititori... sa citeasca si sa invete!

AMOT eu nu impun nimic nimanui, asta este impresia ta, sau chiar voit reaua ta interpretare, eu doar expun parereile mele. Daca aceste pareri nu sunt conforme cu credintele tale, asta nu inseamna ca nu trebuie sa le expun. Insa le expun pentru ca asa vreau eu, poate sesizezi aici si mijlocirea liberului arbitru. Insa nu vreu sa expun aici ceea ce consider ca nu poate fi exprimat in cuvinte, si poate sesizezi iarasi mijlocirea liberului arbitru.

In aceasta polemica am posibilitatea sa fac uz de liberul arbitru. Privit la scara mai mare liberul meu arbitru este posibil sa fie rezultatul unuia sau mai multor influente. La fel si in cazul tau. Cum la o scara mai mica, liberul meu arbitru influenteaza alte constiinte. Acest paragraf nu ar fi trebuit scris aici, ci ar fi trebuit sa fi fost subinteles de catre cei ce cauta adevarul. Vei intelege si tu cand vei renunta la tonul asta imperativ de atoatestiutor, - care cu parere de rau o spun, insa trebuie - nu poate veni decat din DOGMA. Poate acum intelegi altfel liberul arbitru si scara la care putem vorbi de acest concept.

Biblia este o carte care trebuie citita si inteleasa prin chei filozofice si studiu comparativ aprofundat, nu prin citire ad-litteram... asta se cheama DOGMA! Adica intelegi, nu intelegi.. accepti! Si uite asa apar minunile... inclusiv ca 5 paini si doi pesti sa hraneasca 5000 de oameni, invierea lui Lazar... si multe alte asemenea mari minuni neintelese.

Cunoaste Adevarul si Adevarul te va face liber. Poate sesizezi perenitatea acestei necesitati! Fraza asta contine toata filozofia lumii, aplicata individului care cauta. Mai intoarce-o pe toate fetele, atat fraza cat si fiecare cuvant in parte, si vezi ce vrea sa transmita aceasta fraza!

Eu sunt Calea, Adevarul si Viata! Asa a afirmat Isus... insa ce se intelege din aceasta afirmatie astazi (sens voit, eronat impus), este departe de adevaratul sens. Citeste, citeste, citeste... si evangheliile apocrife atat ale vechiului cat si ale noului testament.

Si la finalul acestei polemici, te sfatuiesc sa inveti sa eviti a mai face uz de fraza "Eu iti zic..." si de tonul asta imperativ! Pentru ca nu este nimeni obligat sa te creada, sau sa-ti dea dreptate orbeste! Succes pe drumul tau si ai grija cum ii manipulezi pe cei de langa tine!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 23962
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Mier 08 Feb 2012, 08:14

CAdi a scris:Dar budismul,hinduysmul si Yoga in eroare nu vin tot de la Dumnezeu ?
(Pentru alti oameni conditionati de conditiile geografice si socio-istorice in care au trait).Asta ca o paranteza ca nu avem liberul arbitru si totul vine de la Dumnezeu!
Daca recunosti ca sunt multe cai spre a ajunge la Dumnezeu poate ca si acei oameni au calea lor si nu sunt in eroare asa cum crezi tu.
Pe ce te bazezi cand afirmi ca o religie este mai buna decat alta.Nu toti oamenii sunt fii lui Dumnezeu?
Avem liberul arbitru (intr-o masura mai mare sau mai mica) dar suntem apreciati sau pedepsiti dupa faptele noastre.
Boala , accidentele si moartea sunt urmarea faptelor noastre!
La fel si reusita in viata!
Toate cele bune si toate cele rele se intampla cu voia lui Dumnezeu Tatal Ceresc!Nimeni de la atom pana la om nu are liberu-arbitru si deci si boala si accidentele si ideile gresite despre Univers si moartea si de fapt toate relele dar si toate cel bune se intampla dupa voia lui Dumnezeu Tatal Ceresc si deci si caile care duc la El sunt cum vrea El si numai El.....Eu am fost un ateu inrait si acum eu cred cu tarie ca Dumnezeu Tatal Ceresc exista dintotdeauna si va exista vesnic.Hawking credea ca exista Dumnezeu Tatal Ceresc si acum Hawking este ateu.Oare de ce este bolnav Hawking???!!!Unora li se da de catre Dumnezeu Tatal Ceresc saracie si/sau boli si diverse necazuri altora li se da bogatie si/sau sanatate si fericire si unii si altii sunt incercati o vreme dandu-le aparent iluzia liberului arbitru....Un sarac isi ia viata sau fura sau moare de foame sau de boala,un bogat da din banii lui unor saraci dar nu da suficient,alti bogati nu dau nimic si sunt aroganti si toti au iluzia liberului arbitru dar in viata asta sau in alta viitoare vor fi altefel caci asa vrea doar Dumnezeu Tatal Ceresc si incetul cu incetul pe cai diferite si ocolite suntem adusi toti pe ultima cale dreapta la Dumnezeu Tatal Ceresc.Care este calea cea dreapta si cand si cum putem gasi calea cea dreapta catre Dumnezeu Tatal Ceresc? Rolling Eyes

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17778
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Mier 08 Feb 2012, 08:20

Abel Cavasi,Razvan si alti administratori si moderatori,
De ce exista "quote"?Daca eu vreau sa citez tot inseamna ca altcineva care citeste raspunsul meu trebuie sa inteleaga de ce am raspuns asa si nu altfel....Te rog nu mai sterge citatul!Cand parti din citat nu ma intereseaza atunci eu le sterg si nu altcineva.....Intelege odata pentru totdeauna!

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17778
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Mier 08 Feb 2012, 08:48

sadang,
Tu si hindusii si yoghinii si budistii in eroare va chinuiti amarnic sa va iluminati si sa va eliberati prin metode extrem de periculoase......Eu iti zic ca spunand Rugaciunea Domneasca si facand o cerere simpla lui Dumnezeu Tatal Ceresc in legatura cu ce vrei tu atunci vei fi uimit sa vezi ca cererea ta va fi implinita dar cand ceri ceva lui Dumnezeu Tatal Ceresc sa fie ca si cand ai si primit ceea ce ai cerut.Ai grija ce ceri!Cunoaste Adevarul si te vei elibera!Care este adevarul din hinduism,yoga,budism si alte scripturi de acest gen despre care eu iti zic ca sunt in eroare?Oricine expune vrea sa si impuna caci asta faci si tu si eu numai ca impunerea mea se bazeaza pe revelatii traite si care au fost confirmate numai de Biblia Ortodoxa.Ce spune hinduismul,yoga si budismul despre forma si culoarea sufletului omului?Raspunde odata si nu te mai eschiva si daca hinduismul,yoga si budismul nu spun clar ce este sufletul atunci acestea sunt scripturi in eroare si care au fost inventate sub influenta drogurilor si a lui satan.... Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17778
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 6 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 34 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 20 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum