Ultimele subiecte
» Motorul cu free energy
Scris de CAdi Astazi la 17:32

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil Astazi la 17:27

» Despre ceva.
Scris de virgil Astazi la 09:12

» Sabloanele mele LaTex
Scris de virgil_48 Ieri la 23:31

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de scanteitudorel Ieri la 19:34

» Dacă linia nu ar fi o dreaptă, cum ar descoperi asta Ştiinţa actuală?
Scris de mm Ieri la 17:39

» Critica atractiei gravitationale
Scris de virgil_48 Ieri la 10:26

» Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor.(secţiunea 4)
Scris de virgil_48 Mar 14 Ian 2020, 09:36

» Legile Fizicii din interiorul unei găuri negre trebuie să fie echivalente cu cele din exteriorul acesteia
Scris de virgil Mar 14 Ian 2020, 09:27

» Distribuția vitezelor într-un gaz omogen la echilibru termodinamic
Scris de CAdi Dum 12 Ian 2020, 09:44

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 08 Ian 2020, 14:11

» Orice vector are un triedru Frenet
Scris de Abel Cavaşi Mar 07 Ian 2020, 10:57

» Aparitii la momentul mortii
Scris de CAdi Sam 04 Ian 2020, 20:13

» Problemă despre gauri negre
Scris de gafiteanu Sam 04 Ian 2020, 18:58

» Ce este cu moderatorul?
Scris de gafiteanu Sam 04 Ian 2020, 02:07

» Alexandru Duru Quebec Canada
Scris de virgil_48 Joi 02 Ian 2020, 12:05

» Urări de sărbători
Scris de scanteitudorel Mier 01 Ian 2020, 07:19

» Daci nemuritori
Scris de virgil Lun 30 Dec 2019, 18:02

» O problemă de fizică
Scris de scanteitudorel Vin 13 Dec 2019, 17:36

» O exceptionala problema inca nerezolvata
Scris de virgil Vin 13 Dec 2019, 08:26

» Piramida Keops; semnificatii tehnice ascunse
Scris de Dacu Joi 12 Dec 2019, 16:20

» Teste de matematică altfel decât la școala primară , gimnaziu , liceu și facultate.
Scris de Dacu Joi 12 Dec 2019, 16:10

» Ubuntu: caracteristica oamenilor sănătoşi mintal
Scris de Forever_Man Mier 11 Dec 2019, 09:48

» Regulamentul forumului
Scris de Forever_Man Sam 07 Dec 2019, 20:14

» Mesaj din 1940
Scris de curiosul Sam 07 Dec 2019, 19:35

» Stiinta si Pseudostiinta
Scris de Vizitator Joi 05 Dec 2019, 22:28

» Ce este un foton ?
Scris de virgil Joi 05 Dec 2019, 21:14

» În ce tip de dovezi aveţi încredere deplină?
Scris de Dacu Joi 05 Dec 2019, 11:21

» Așa zisele teste "PISA - Program for the international students assessement"
Scris de Dacu Joi 05 Dec 2019, 08:46

» Forma actualizată a Regulamentului
Scris de Abel Cavaşi Mier 04 Dec 2019, 22:39

Top postatori
virgil (9722)
Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Vote_lcapAria cercului şi altele... - Pagina 2 Voting_barAria cercului şi altele... - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi (8081)
Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Vote_lcapAria cercului şi altele... - Pagina 2 Voting_barAria cercului şi altele... - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48 (7166)
Abel Cavaşi (7091)
gafiteanu (6748)
Razvan (5746)
curiosul (5586)
Pacalici (5571)
scanteitudorel (4744)
negativ (3038)

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Pacalici
Abel Cavaşi
curiosul
CAdi
Dacu
Razvan
meteor
scanteitudorel
virgil
gafiteanu

Cei mai activi postatori ai lunii
Abel Cavaşi
virgil_48
virgil
CAdi
gafiteanu
Razvan
curiosul
Forever_Man
eugen
mm

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil
virgil_48
CAdi
Forever_Man
gafiteanu
Abel Cavaşi
scanteitudorel
mm
Razvan
curiosul

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Spune şi altora
Cine este conectat?
In total sunt 7 utilizatori conectati: 2 Inregistrati, 0 Invizibil si 5 Vizitatori

Abel Cavaşi, virgil

Recordul de utilizatori conectati a fost de 49, Dum 20 Mar 2011, 14:29

Aria cercului şi altele...

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Empty Aria cercului şi altele...

Mesaj Scris de virgil_48 la data de Mar 19 Noi 2019, 19:10

Rezumarea primului mesaj :

Daca mai este cineva care adauga la titlul acestui topic un semn
de intrebare, o sa afle duminica seara!
Pana atunci, faceti exerctii prelungite de respiratie libera. S-ar putea
sa creasca nivelul mlastinei rosii si sa intre(poporul, nu noi   Laughing ) in
imersiune pe termen lung.
Nota: era vorba despre topicul Ce fel de popor suntem

Edit 28.11.2019 Am modificat titlul din „Aria cercului și alegerile la români”

Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Joi 28 Noi 2019, 19:34, editata de 2 ori (Motiv : Modificare titlu)

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 7166
Puncte : 28351
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Empty Re: Aria cercului şi altele...

Mesaj Scris de Dacu la data de Vin 22 Noi 2019, 07:20

@gafiteanu a scris:Singura formula exacta =   Aria cercului=lungimea cercului x Raza  /:2
Observati ca in aceasta formula nici nu mai avem nevoie sa folosim numarul ala Pi atata de imprecis.  Masuram lungimea cercului cu o sfoara, masuram si diametrul si-l impartim la 2..  Apoi aplicam formula mea.
Daca cercul il putem taia, il intindem si-l masuram.
Tocmai am avut de masurat aria (suprafata) unui conductor de cupru cu diametru de 2 mm.  Stiti ce am facut ?  I-am dat cateva ciocane, l-am facut patrat si apoi am masurat latura.
Pentru mine numarul Pi nici nu mai iegzista.
Cum demonstrezi tu că formula ta Aria cercului=(lungimea cercului x Raza):2 este corectă?  Question Exclamation  Idea Cum demonstrezi tu că Aria cercului=(lungimea cercului x Raza):2,5 nu este corectă? Question Exclamation Idea
O altă metodă pentru calculul ariei cercului este trasarea unei rețele de pătrate suficient de mici (pentru o aproximare mai bună a ariei cercului) și deci formula pentru aria cercului va fi Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Gif unde Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Gif este numărul pătratelor mici și Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Gif este aria unui pătrat mic.Evident este faptul că făcând acest tip de calcul pe mai multe cercuri de raze diferite se ajunge la concluzia că Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Gif.latex?%5Cfrac%7BA_%7Bc_1%7D%7D%7Br_1%5E2%7D%5Capprox%20%5Cfrac%7BA_%7Bc_2%7D%7D%7Br_2%5E2%7D%5Capprox%20......%5Cfrac%7BA_%7Bc_n%7D%7D%7Br_n%5E2%7D%5Capprox%20%5Cpi%3D3%2C14...... study study study

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 2023
Data de inscriere : 28/07/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de gafiteanu la data de Vin 22 Noi 2019, 07:23

Metoda mea e cea mai rapida si nu-l foloseste pe Pi, care putea nici sa nu fi fost descoperit.  Doar se masoara la fata locului cu un metru.

Ultima editare efectuata de catre gafiteanu in Vin 22 Noi 2019, 07:24, editata de 2 ori

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 6748
Data de inscriere : 13/06/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Vin 22 Noi 2019, 07:23

@virgil_48 a scris:
@gafiteanu a scris:Singura formula exacta =   Aria cercului=lungimea cercului x Raza  /:2
Observati ca in aceasta formula nici nu mai avem nevoie sa folosim numarul ala Pi atata de imprecis.  Masuram lungimea cercului cu o sfoara, masuram si diametrul si-l impartim la 2..  Apoi aplicam formula mea.
Daca cercul il putem taia, il intindem si-l masuram.
Tocmai am avut de masurat aria (suprafata) unui conductor de cupru cu diametru de 2 mm.  Stiti ce am facut ?  I-am dat cateva ciocane, l-am facut patrat si apoi am masurat latura.
Pentru mine numarul Pi nici nu mai iegzista.
Daca bati conductorul de cupru cu ciocanul, suprafata rezultata
va fi mai mica, fiindca pe zona aceea se lungeste conductorul.
Introduci o eroare mai mare decat a lui 3,14 !
Metoda cu ciocanul e mai buna pentru ascutit creioane.     Laughing
Very Happy Very Happy Very Happy Unii mai zic că Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Gif..Very Happy Very Happy Very Happy

Ultima editare efectuata de catre Dacu in Vin 22 Noi 2019, 07:43, editata de 2 ori

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Right_bar_bleue
Puncte : 15609
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Vin 22 Noi 2019, 07:24

@gafiteanu a scris:Metoda mea e cea mai rapida si nu-l foloseste pe Pi, care putea nica sa nu fi fost descoperit.  Doar se masoara la fata locului cu un metru.
Metoda ta nu este corectă , deoarece se bazează pe un fapt cunoscut aprioric...și de aceea te rog să răspunzi la cele două întrebări!Formula ta este de fapt o observație a unei formule deja cunoscute adică Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Gif.... study study study
Repet:
Cum demonstrezi tu că formula ta Aria cercului=(lungimea cercului x Raza):2 este corectă? Cum demonstrezi tu că Aria cercului=(lungimea cercului x Raza):2,5 nu este corectă? Exclamation Question Idea study study study

Ultima editare efectuata de catre Dacu in Vin 22 Noi 2019, 07:31, editata de 1 ori

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil_48 la data de Vin 22 Noi 2019, 07:29

@gafiteanu a scris:Metoda mea e cea mai rapida si nu-l foloseste pe Pi, care putea nica sa nu fi fost descoperit.  Doar se masoara la fata locului cu un metru.
Foarte desteapta metoda. Cred ca la ea se gandea d-na V. Dancila
când a raspuns erpătrat.

Ultima editare efectuata de catre virgil_48 in Vin 22 Noi 2019, 07:34, editata de 1 ori

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de gafiteanu la data de Vin 22 Noi 2019, 07:30

Este f.usor de demonstrat, daca folosesti un cerc deformabil construit dintrun material elastic sau o franghie.  Va las placerea descoperirii.  Dar nu cred ca veti reusi sa descoperiti ceva asa de simplu.
Va atrag atentia ca numai cercul are aria maxima folosind acea circonferinta sau lungime.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Left_bar_bleue1 / 101 / 10Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Puncte : 28677
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Vin 22 Noi 2019, 07:38

@virgil_48 a scris:
Foarte desteapta metoda. Cred ca la ea s-a gandit d-na V. Dancila
când a raspuns erpătrat.
Nu ai ochi să vezi!?!?Vezi că am spus că se numără pătratele mici și este evident că se numără doar pătratele mici din interiorul cercului și eu nu am făcut nicio referire la pătratului razei cercului decât pentru a observa ce valoare are acel raport care este aproximativ egal cu valoarea lui Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Gif... study study study

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de gafiteanu la data de Vin 22 Noi 2019, 07:45

Gata, ca a turbat de nervi Abel...

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Left_bar_bleue1 / 101 / 10Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Right_bar_bleue
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Vin 22 Noi 2019, 07:50

@gafiteanu a scris:Este f.usor de demonstrat, daca folosesti un cerc deformabil construit dintrun material elastic sau o franghie.  Va las placerea descoperirii.  Dar nu cred ca veti reusi sa descoperiti ceva asa de simplu.
Va atrag atentia ca numai cercul are aria maxima folosind acea circonferinta sau lungime.
Am impresia că nu știi ce vorbești și nu știi nici fizică și nici matematică....Voi arăta că ești în eroare cu metoda "Este f.usor de demonstrat, daca folosesti un cerc deformabil construit dintrun material elastic sau o franghie. "!Ce vrei să spui cu "Va atrag atentia ca numai cercul are aria maxima folosind acea circonferinta sau lungime."?!?!
-----------------------------
Trebuie să plec de-acasă...dar voi reveni să-ți arăt că raționamentul tău este greșit!!!!"Pune mâna pe carte că nu urzică!"study study study

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Vin 22 Noi 2019, 07:54

@gafiteanu a scris:Gata, ca a turbat de nervi Abel...
Abel a turbat pentru că tu l-ai mușcat... Very Happy și deci tu ce ești? Very Happy Very Happy Very Happy

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de gafiteanu la data de Vin 22 Noi 2019, 08:40

Decat sa tot comentati, mai repede verificati.  Intindeti firul cu lungimea cercului.  Apoi perpendicular faceti un dreptunghi cu latura mica egala cu raza. Latura mare este deci lungimea cercului iar cea mica = raza.  Aria obtinuta este dubla decat a cercului.  Apoi impartiti dreptunghiul exact in doua, cum credeti de cuviinta.  Comparati cu suprafata obtinuta prin formula clasica invatata la scoala sau la televizor de curand.
Demonstratia va apartine, ca tot nu aveti ce face. Cand o s-a dovediti, meritati sa va facem Pres. of Romania.
V-as da o minima indicatie, dar e rusine, avand in vedere ce somitati in materie se gasesc printre voi....

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de mm la data de Vin 22 Noi 2019, 14:06

.  gafiteanu, tocmai ce ai inventat o formula de calcul pentru aria cercului. E f bine, in special pentru ca te inscrii -de data aceasta- in spiritul acestui forum - cercetarea (ne)stiintifica. Si, te admir sincer pentru aceasta initiativa (tentativa de inventie).
.  Dar, din pricina (si nu datorita) aceluiasi spirit, iti revine (tie si nu noua, asa cum ne sugerezi) obigatia sa demonstrezi, adica sa vii cu dovezi si, eventual, sa patentezi/inregistrezi inventia ta la OSIM (daca vei reusi sa treci de examinatorii de acolo).

.  Ca parere personala, consider ca acest topic nu are nici o legatura cu alegerile sau cu politica ci este un subiect tehnic, de sine statator, despre arii, ocazionat doar de (ne)dezbaterile din media. Deci (contra)propun ca in titlul topicului sa fie eliminata referirea la alegeri; noi nu facem alegeri aici, doar studiem (o posibila si noua geometrie).

.  Doar pentru ca sunt indisolubil legate intre ele, propun si eu o formula de calcul pentru aria cercului:
aria cercului= aria elipsei/ cos⍺.
.  Nu ne mai incurcam cu franghiile, sa le taiem sa le masuram, etc. Cercul fiind doar un caz particular al elipsei. Sigur, propunerea lui Dacu, daca nu ma insel, cu integrala dubla, de suprafata e o alta cale rezonabila de urmat.

.  Ref. la constanta de forma, coeficientul de forma (neliniara), mentionez ca in insiruirea de poligoane cu n laturi (si n varfuri) ar putea fi inclus si "poligonul" cu o o singura latura, care nu poate fi decat cercul (ca poligon regulat). Ca denumire "aliniata" ar merge si numele de "poligon (regulat) cu o infinitate de varfuri" si fara laturi. Care se impune mai ales ca alaturare de doua extreme: 1 (latura)+ infinit (de varfuri sau latura= Σvarfuri). Nu radeti, am dat peste formule geometrice la poliedre fara specificarea vreunei lungimi.

[.  Va rog sa nu categorisiti drept absurda propunerea urmatoare: Poligonul este -f probabil- o realitate fizica si atunci, in mod normal, ar trebui sa existe si poligonul cu doua laturi si poligonul cu o latura, ceea ce nu este imaginabil, posibil, realizabil - in prima instanta- decat daca recunoastem existenta primordiala a liniei curbe (ca muma a tuturor liniilor posibile), ceea ce permite inchiderea si a poligonului cu una sau cu doua laturi.]

.  Evident, daca poligonul considerat (convex, regulat, sau din contra, de alt tip) poseda pe post de laturi niste segmente curbe (eventual, de cercuri, dar nu numai) atunci, pentru a "legaliza" conventia noastra - ca aria e lungime la puterea a doua, va trebui sa introducem un coeficient de multiplicare pentru arie, coeficient dependent de forma respectivului poligon. Astfel incat aria, [S], (care e [L2]) sa devina aria poligonului , in ideea ca [L2] -desi universala- nu coincide cu aria poligonului. [Pare-se ca avem aici de-a face cu un meajuns ligvistic, prin alaturarea a doua categorii, entitati, notiuni, etc., complet diferite intr-o sintagma, pe care mai apoi o luam ca unitara si ca notiune independenta.]

.  Consecinta (previzibila): daca coeficientul rezultat (dintr-un asemenea) studiu va fi o constanta, indiferent de segmentul de curba (zic la nimereala, strofoida) utilizat, atunci acest rezultat va functiona ca dovada ca nu exista in Univers decat o singura curba: (prefer) elipsa. Nivelul meu de cunoastere in ale matematicii fiind cu totul insuficient pentru un astfel de studiu, dar fiind sigur ca matematicienilor de pe acest forum eventualul studiu le este la indemana cu usurinta, nadajduiesc in aportul binevoitor al vostru, daca e posibil. Nu am mai mentionat, in afara curbelor plane si cele tridimensionale.

.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1456
Puncte : 18852
Data de inscriere : 21/08/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil_48 la data de Vin 22 Noi 2019, 17:09

@mm a scris:.  gafiteanu, tocmai ce ai inventat o formula de calcul pentru aria cercului. E f bine, in special pentru ca te inscrii -de data aceasta- in spiritul acestui forum - cercetarea (ne)stiintifica. Si, te admir sincer pentru aceasta initiativa (tentativa de inventie).
.  Dar, din pricina (si nu datorita) aceluiasi spirit, iti revine (tie si nu noua, asa cum ne sugerezi) obigatia sa demonstrezi, adica sa vii cu dovezi si, eventual, sa patentezi/inregistrezi inventia ta la OSIM (daca vei reusi sa treci de examinatorii de acolo). . . . .
Haide Dom Profesor(gafiteanu), nu ne mai lasa sa asteptam. Mai spune-ne
ce-ti amintesti de la Cercul de Matematica al Casei Pionierului.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Vin 22 Noi 2019, 18:10

@gafiteanu a scris:Este f.usor de demonstrat, daca folosesti un cerc deformabil construit dintrun material elastic sau o franghie.  Va las placerea descoperirii.  Dar nu cred ca veti reusi sa descoperiti ceva asa de simplu.
1) Ce are a face "folosirea unui cerc deformabil construit dintr-un material elastic sau o frânghie" cu calculul ariei cercului?!?!Question Exclamation Tu știi ce este o frânghie?Frânghia este o sfoară groasă...vezi "dexonline"...
Să zicem că avem un cerc făcut dintr-un fir și ce faci cu el , cum îl deformezi , cât de mult îl deformezi și la ce figură geometrică vrei să ajungi???Poligoanele regulate care se pot face din acel cerc confecționat dintr-un fir sunt triunghiul echilateral , pătratul , pentagonul ...... poligonul regulat având n laturi măsurabile cât de cât și deci atâtea câte poate permite lungimea aceleui fir....și astfel putem avea un număr de n triunghiuri isoscel care au laturile egale cu raza cercului inițial....Cum calculezi latura poligonului , prin măsurare sau în funcție de raza cercului și unghiul dintre laturile egale ale unuia dintre triunghiuri?!?!Cred că ar fi bine să ne luminezi pe toți cu metoda propusă de tine!Rolling Eyes Idea Am impresia că te vei folosi iarăși de faptul că știi aprioric că aria cercului se calculeaza cu formula Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Gif ceea ce nu este corect...și deci raționamentul tău este greșit...study study study
2) Este evident că dintre toate poligoanele regulate care au același perimetru poligonul cu cele mai multe laturi va avea aria cea mai mare iar dacă lungimea laturii poligonului tinde la zero atunci rezulta fară doar și poate că acel poligon tinde să fie un cerc și deci acest cerc va avea aria maximă și ce are de-a face asta cu calculul ariei unui cerc?!?!? Question Exclamation Idea

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil_48 la data de Vin 22 Noi 2019, 18:34

@Dacu a scris:. . . . .

2) Este evident că dintre toate poligoanele regulate care au același perimetru poligonul cu cele mai multe laturi va avea aria cea mai mare iar dacă lungimea laturii poligonului tinde la zero atunci rezulta fară doar și poate că acel poligon tinde să fie un cerc și deci acest cerc va avea aria maximă și ce are de-a face asta cu calculul ariei unui cerc?!?!? Question Exclamation Idea
O stea nu poate fi tot un poligon regulat ? Ai mai scapat o conditie.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Vin 22 Noi 2019, 19:43

@virgil_48 a scris:

O stea nu poate fi tot un poligon regulat ? Ai mai scapat o conditie.
Nu am scăpat nicio condiție!
Ce înțelegi tu prin poligon stelat?Un poligon stelat are toate unghiurile congruente...adică egale? Rolling Eyes
Citind https://ro.wikipedia.org/wiki/Poligon vei găsi definițiile:
1) "Se numește poligon regulat un poligon convex cu toate laturile sale congruente și toate unghiurile sale congruente.".
2) "Un poligon se numește poligon convex dacă, oricare ar fi o latură a sa, toate vârfurile nesituate pe latura considerată se află de aceeași parte a dreptei în care este inclusă latura respectivă.".
3) "Poligoanele stelate sunt acele poligoane în care laturile lor nu se intersectează doar în capete.".
study study study

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Vin 22 Noi 2019, 20:35

@mm a scris:
.  Doar pentru ca sunt indisolubil legate intre ele, propun si eu o formula de calcul pentru aria cercului:
aria cercului= aria elipsei/ cos⍺.

Da , în cazul proiecției unui cerc pe un plan care face cu planul care conține cercul un unghi și ce rezolvăm cu asta?Ce este proiecția unei elipse pe un plan care face cu planul care conține elipsa un unghi ?
@mm a scris:
.  Nu ne mai incurcam cu franghiile, sa le taiem sa le masuram, etc. Cercul fiind doar un caz particular al elipsei. Sigur, propunerea lui Dacu, daca nu ma insel, cu integrala dubla, de suprafata e o alta cale rezonabila de urmat.

Nu , se calculează foarte ușor cu o integrală simplă adică Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Gif unde Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Gif este aria unui inel circular infinit mic , Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Gif și Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Gif este raza cercului a cărui arie vrem să o calculăm.
Pentru celelalte referiri ale tale voi reveni în curând....

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil_48 la data de Vin 22 Noi 2019, 22:08

Ce înțelegi tu prin poligon stelat?Un poligon stelat are toate unghiurile congruente...adică egale? Rolling Eyes
1) "Se numește poligon regulat un poligon convex cu toate laturile sale congruente și toate unghiurile sale congruente.".
2) "Un poligon se numește poligon convex dacă, oricare ar fi o latură a sa, toate vârfurile nesituate pe latura considerată se află de aceeași parte a dreptei în care este inclusă latura respectivă.".
3) "Poligoanele stelate sunt acele poligoane în care laturile lor nu se intersectează doar în capete.".
study study study
Multe vorbe ca sa acoperi ceva evident: un poligon ca cel de mai jos,
oricum i-ai spune, daca seamana cu o stea, are suprafata(neagra) mica,
pentru perimetrul sau. In textul la care m-am referit nu ai pus alta
conditie decat ca poligonul sa fie regulat. Acum ai lungit-o.
Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Stea_j10
Daca mai vrei sa argumentezi ceva, zi cu vorbele tale. Te cred pe cuvant.
Poate aflu ca acela nu este un poligon. Sau nu e regulat. Daca nu-ti
convine numarul de colturi fiindca este impar, se poate desena si cu 6, 8...
Tocim butoanele de pomana.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de mm la data de Sam 23 Noi 2019, 04:03

. Da , în cazul proiecției unui cerc pe un plan care face cu planul care conține cercul un unghi ⍺ și ce rezolvăm cu asta? Ce este proiecția unei elipse pe un plan care face cu planul care conține elipsa un unghi ⍺?

. Nu rezolvarea am urmarit ci am avansat o propunere (sub acoperire, ca-i la moda), conf. careia elipsa sa devina vedeta matematicii iar cercul o exceptie, particularizare.
. Sigur, in acest caz trebuie elaborata o matematica corespunzatoare cu formule usor de folosit (si de tinut minte) pe elipsa (ca reprezentanta a tuturor curbelor inchise convexe), ceea ce e greu de pretins. O prima aplicatie, zic eu interesanta, ar putea fi cazul extrem cand unghiul de proiectie ⍺ e ff mic, atunci cand sin⍺~= ⍺ iar cos⍺ se apropie de 1. In acest caz, in anumite conditii, cred ca ar putea fi calculat un cerc ca aplicatie la doua segmente paralele "infinit mic" de apropiate.

. Ceea ce as putea urmari cu interes ar putea fi descoperirea unor legitati fizice legate de atotraspanditelor vortexuri de eter, carele sunt spatiul insusi si au in cea mai mare parte existenta bazata pe miscarea curba inchisa convexa. Evident, ar putea iesi niste descoperiri din studiul noii matematici (eventuale a) elipselor ca "unitati de baza".
. Asta, doar asa, ca ai intrebat ce-as rezolva.

. Integrala din 2πldl mi-a placut.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Right_bar_bleue

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Sam 23 Noi 2019, 05:19

@virgil_48 a scris:
study study study
Multe vorbe ca sa acoperi ceva evident: un poligon ca cel de mai jos,
oricum i-ai spune, daca seamana cu o stea, are suprafata(neagra) mica,
pentru perimetrul sau. In textul la care m-am referit nu ai pus alta
conditie decat ca poligonul sa fie regulat. Acum ai lungit-o.
Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Stea_j10
Daca mai vrei sa argumentezi ceva, zi cu vorbele tale. Te cred pe cuvant.
Poate aflu ca acela nu este un poligon. Sau nu e regulat. Daca nu-ti
convine numarul de colturi fiindca este impar, se poate desena si cu 6, 8...
Tocim butoanele de pomana.
Nu am lungit-o de loc....Un poligon stelat este un poligon concav și chiar dacă are toate laturile egale el nu poate avea și toate unghiurile egale după cum vezi și tu și deci conform definiției nu este un poligon regulat...și citește:

1) https://www.mathopenref.com/polygonconcave.html

2) https://ro.tax-definition.org/47308-concave-polygon

Dacă tu nu vezi sau nu vrei să vezi asta , atunci înseamnă că tu vrei să inventezi o altă geometrie a poligoanelor.
Repet:
Se numește poligon regulat un poligon convex cu toate laturile sale congruente și toate unghiurile sale congruente.Un poligon stelat are toate unghiurile congruente...adică egale?

-----------------------------------------------------------------------
Un poligon stelat este un poligon convex?
-----------------------------------------------
Daca nu știm în general care sunt axiomele și definițiile specifice ale unui anumit domeniu și în special dacă nu știm care sunt axiomele și definițiile specifice din domeniul matematicii , atunci nu vom putea înțelege nimic niciodată! study study study
TE ROG FRUMOS SĂ RĂSPUNZI LA TOATE ÎNTREBĂRILE MELE!

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Sam 23 Noi 2019, 06:05

@gafiteanu a scris:Decat sa tot comentati, mai repede verificati.  Intindeti firul cu lungimea cercului.  Apoi perpendicular faceti un dreptunghi cu latura mica egala cu raza. Latura mare este deci lungimea cercului iar cea mica = raza.  Aria obtinuta este dubla decat a cercului.  Apoi impartiti dreptunghiul exact in doua, cum credeti de cuviinta.  Comparati cu suprafata obtinuta prin formula clasica invatata la scoala sau la televizor de curand.
Demonstratia va apartine, ca tot nu aveti ce face. Cand o s-a dovediti, meritati sa va facem Pres. of Romania.
V-as da o minima indicatie, dar e rusine, avand in vedere ce somitati in materie se gasesc printre voi....
Folosind acel dreptunghi ca având aria de două ori mai mare ca aria cercului de rază r asta înseamnă că tu te folosești de faptul că aria cercului este Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Gif ceea ce nu este corect pentru că noi tocmai trebuie să găsim care este formula de calcul a ariei unui cerc de rază r.Pe scurt , tu știind care este formula de calcul a cercului de rază ai construit dreptunghiul și ai observat ceea ce este evident.Cum demonstrezi tu că acel dreptunghi construit de tine are aria de două ori mai mare ca aria cercului de rază r?Ce ai spus tu nu este o demonstrație ci este doar o observație și deci raționamentul tău nu este corect! study study study
Cum se ajunge la formula de calcul a lungimii unui cerc de rază r?

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Sam 23 Noi 2019, 07:07

@mm a scris:
.  Ref. la constanta de forma, coeficientul de forma (neliniara), mentionez ca in insiruirea de poligoane cu n laturi (si n varfuri) ar putea fi inclus si "poligonul" cu o o singura latura, care nu poate fi decat cercul (ca poligon regulat). Ca denumire "aliniata" ar merge si numele de "poligon (regulat) cu o infinitate de varfuri" si fara laturi. Care se impune mai ales ca alaturare de doua extreme: 1 (latura)+ infinit (de varfuri sau latura= Σvarfuri). Nu radeti, am dat peste formule geometrice la poliedre fara specificarea vreunei lungimi.
Nu mi se pare corectă afirmația ta "ar putea fi inclus si "poligonul" cu o o singura latura, care nu poate fi decat cercul (ca poligon regulat)", decât doar în cazul în care consideri că raza acelui cerc tinde la infinit și deci acest tip de cerc tinde de fapt să fie o dreaptă și este absurd sa vorbim despre "suprafața" unei drepte... Rolling Eyes De fapt cercul a cărui rază tinde la infinit este o linie poligonală cu o singură latură...Citeste https://ro.wikipedia.org/wiki/Poligon

@mm a scris:
.  Va rog sa nu categorisiti drept absurda propunerea urmatoare: Poligonul este -f probabil- o realitate fizica si atunci, in mod normal, ar trebui sa existe si poligonul cu doua laturi si poligonul cu o latura, ceea ce nu este imaginabil, posibil, realizabil - in prima instanta- decat daca recunoastem existenta primordiala a liniei curbe (ca muma a tuturor liniilor posibile), ceea ce permite inchiderea si a poligonului cu una sau cu doua laturi.]
Nuuuuu!La așa zisul "poligon cu două laturi" (care de fapt este o linie poligonală) care este valoarea unghiului dintre cele două laturi si cum sunt laturile?

@mm a scris:
.  Evident, daca poligonul considerat (convex, regulat, sau din contra, de alt tip) poseda pe post de laturi niste segmente curbe (eventual, de cercuri, dar nu numai) atunci, pentru a "legaliza" conventia noastra - ca aria e lungime la puterea a doua, va trebui sa introducem un coeficient de multiplicare pentru arie, coeficient dependent de forma respectivului poligon. Astfel incat aria, [S], (care e [L2]) sa devina aria poligonului , in ideea ca [L2] -desi universala- nu coincide cu aria poligonului. [Pare-se ca avem aici de-a face cu un meajuns ligvistic, prin alaturarea a doua categorii, entitati, notiuni, etc., complet diferite intr-o sintagma, pe care mai apoi o luam ca unitara si ca notiune independenta.]
Da , dacă este vorba despre poligoane și nu despre linii poligonale deoarece nu se poate vorbi despre suprafața unei linii poligonale!

@mm a scris:
.  Consecinta (previzibila): daca coeficientul rezultat (dintr-un asemenea) studiu va fi o constanta, indiferent de segmentul de curba (zic la nimereala, strofoida) utilizat, atunci acest rezultat va functiona ca dovada ca nu exista in Univers decat o singura curba: (prefer) elipsa. Nivelul meu de cunoastere in ale matematicii fiind cu totul insuficient pentru un astfel de studiu, dar fiind sigur ca matematicienilor de pe acest forum eventualul studiu le este la indemana cu usurinta, nadajduiesc in aportul binevoitor al vostru, daca e posibil. Nu am mai mentionat, in afara curbelor plane si cele tridimensionale.
La strofoidă putem calcula doar aria buclei sau orice altă arie delimitată...Nu cred că în univers există doar o singura curbă deoarece putem găsi oricând un plan în care să desenăm orice fel de curbă...Dintr-un anumit unghi de vedere mai mic decât unghiul drept cercul pare a fi o elipsă dar daca măsurăm diametrele vedem ca este de fapt un cerc...
Ce anume vrei sa menționezi în legătură cu așa zisele "curbe tridimensionale"?Ce este o "curba tridimensională"?Poate vrei să te referi la elicea cilindrica sau conică și dacă da , atunci citește https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=11&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjZ2ezqx__lAhWI5KQKHa4xDtIQFjAKegQIAxAC&url=https%3A%2F%2Fmecanica.utcluj.ro%2Ffiles%2FPlanuri%2520de%2520invatamant%2FCursuri%2FBodea%2F14_GD-Elice.Supr%2C%2520%2520%2520%2520%2520corpuri%2520elicoidale.pdf&usg=AOvVaw3dI24C6adY75zrQjm2z7dU&cshid=1574485589945718.

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de gafiteanu la data de Sam 23 Noi 2019, 07:19

Dacule, metoda mea face echivalenta dintre aria cercului si aria unui dreptunghi si e folosita de cine nu stie nimic din matematica, nici de pi, nici de inmultire. Masoara corconferinta si diametrul cu o atza si face dreptunghiul. Nici nu ne trebuie prea exact. Cum fac demonstratiile ?, este o provocare pt voi...Eu stiu si e simplu, dar nu va mai dau muran-gura, mai ales dupa atitudinile atat de dusmanoase ale iubitului nostru fondator impotriva mea de cativa ani incoace.  Este patologic omul si nu ia pastile, e tot mai rau.. Ma intreb daca mai are contact cu bietii copii si astept sa citesc vesti rele din Satu-Mare, ca un profesoras a snopit o clasa in bataie.. In loc sa aibe simtul umorului, il are pe al omorului.    Astept sa-mi dea cu rosu, sa-si satisfaca setea de sange,. Si numele lui il scrie aici tot cu rosu, e dictatorul rosu. Sigur cand ma citeste se face rosu de furie.

Ultima editare efectuata de catre gafiteanu in Sam 23 Noi 2019, 07:28, editata de 3 ori

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil_48 la data de Sam 23 Noi 2019, 07:23

Daca nu știm în general care sunt axiomele și definițiile specifice ale unui anumit domeniu și în special dacă nu știm care sunt axiomele și definițiile specifice din domeniul matematicii , atunci nu vom putea înțelege nimic niciodată! study study study
Ce-s nebun !? Ai un cap plin cu intrebari si fara raspunsuri?
O întinzi tot asa pana uitam de unde am pornit. Scrie tu clar,
fara citate si linkuri, ca un poligon stelat nu poate fi un poligon
regulat. Ti-am spus ca te cred pe cuvant.        Laughing

Ultima editare efectuata de catre virgil_48 in Sam 23 Noi 2019, 07:45, editata de 1 ori

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil_48 la data de Sam 23 Noi 2019, 07:38

@gafiteanu a scris:. . . . .Eu stiu si e simplu, dar nu va mai dau muran-gura, mai ales dupa atitudinile atat de dusmanoase ale iubitului nostru fondator impotriva mea de cativa ani incoace.  Este patologic omul si nu ia pastile, e tot mai rau.. Ma intreb daca mai are contact cu bietii copii si astept sa citesc vesti rele din Satu-Mare, ca un profesoras a snopit o clasa in bataie.. In loc sa aibe simtul umorului, il are pe al omorului.
Măi, măi ! Dom Profesor, nu cumva suferi d-ta de mania persecutiei?
Este drept ca Abel nu prea are talentul de a-si face prieteni, dar ce
scrii d-ta aici este nu numai exagerat, este dăunator. Chiar ii poate
afecta activitatea si viata. Mai scurt, nu este adevărat !
Ca sa-ti spun drept, eu nu stiu la ce te referi. Cu ce te-a intepat de nu
te mai vindeci ? Uite, ti-am dat eu acum prilejul sa cazi pe capul meu,
daca simti nevoie de asta. Poti sa zici ce vrei ca sa te descarci !

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Sam 23 Noi 2019, 07:45

@virgil_48 a scris:
Ce-s nebun !? Tu ai un cap plin cu intrebari si fara raspunsuri?
O întinzi tot asa pana uitam de unde am pornit. Scrie tu clar,
fara citate si linkuri, ca un poligon stelat nu poate fi un poligon
regulat. Ti-am spus ca te cred pe cuvant.        Laughing
Very Happy Ar fi de râs dacă nu ar fi de plâns! Sad
Răspunsurile mele nu le-ai fi crezut până nu postam acele citate și link-uri pentru că tu nu cunoști acele definiții...Din acele definiții rezultă clar că un poligon stelat nu este un poligon regulat! study study study
------------------
Ce profesie ai? Question Exclamation Rolling Eyes

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil_48 la data de Sam 23 Noi 2019, 08:06

Very Happy Ar fi de râs dacă nu ar fi de plâns!
Nu mai plange, baby...
Răspunsurile mele nu le-ai fi crezut până nu postam acele citate și link-uri pentru că tu nu cunoști acele definiții...Din acele definiții rezultă clar că un poligon stelat nu este un poligon regulat!
Wikipedia e lunga, viata e scurta. Nu-mi pierd timpul, putin cat
mi-a mai ramas, ca sa dau cuiva satisfactie. N-am citit ce-mi recomanzi.
Am eu lecturile mele . Ti-am spus ce vreau sa vad scris cu mana ta,
ca sa te iau in serios. Nu ca ar rezulta... din ceva... de undeva... Nu
rezulta asa ceva.

Ce profesie ai? Question Exclamation Rolling Eyes  
N-am fost profesor de nici un fel. Dar imi sunt simpatici cand se dau
rotunzi.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de mm la data de Sam 23 Noi 2019, 15:27

.   Nuuuuu!La așa zisul "poligon cu două laturi" (care de fapt este o linie poligonală) care este valoarea unghiului dintre cele două laturi si cum sunt laturile?

.  Am luat acest citat, reprezentativ, din raspunsul tau, Dacu. De fapt, e un singur impediment in -eventuala- continuare a analizei, si anume - linia poligonala. Aceasta definitie, ca orice definitie, e destinata orânduirii unor fenomene, observatii, etc., transformandu-le in elemente de gandire, elemente cu care gandirea noastra poate lucra logic, in scopuri utilitare. Verbul a orândui, aici, e totuna cu a rândui, a pune in rânduiala, a pune ordine, a clasifica, a sistematiza, etc. Deci, este firesc ca sa ne indepartam astfel de realitate pentru a implini niste trebuinte subiective. Si tot de aceea o definitie (oricare) functioneaza, devine, o ingradire in calea creatiei (aici, in speta, in calea studiului, a cercetarii de fapt).

.  La mine este un reflex sa indepartez toate "gardurile" inainte sau in timpul cautarii de solutii noi intr-o problema si, ca atare fac abstractie de toate definitiile, notiunile, categoriile, termenii, etc. (inspre marea disperare a unor colegi de pagina). Tu vei intelege ce vreau sa spun. In acest sens, vad un poligon cu doua laturi (sau cu oricate) format din doua segmente de elipsa (puteam sa zic de parabola, de spirala logaritmica sau de alta). [Din cauza ca am indepartat toate ingradirile, am voie sa "construiesc" pe teren "gol", dupa cum doresc, in faza aceasta de constructie].
.  Deci, acceptand ca nu exista in Univers decat traiectorii curbe, linii curbe, un poligon va trebui sa fie format din segmente de curba. Segmente cu raze ff mari, suficient de mari, de ordinul 102km, suficient de mari ca sa nu putem tehnic sa dovedim de sunt curbe sau de sunt drepte. Deci, indepartand notiunea-definitie de linie poligonală putem analiza si aceasta linie de gandire si cred ca m-am facut mai bine inteles decat data trecuta.

. gafiteanu are dreptate si de data aceasta, un cerc poate fi transformat intr-un dreptunghi (de aur de ex.) folosind un coeficient, de ex. ex -cu valoarea lui x predeterminata- ca factor al ariei dreptunghiului.
.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil_48 la data de Sam 23 Noi 2019, 16:26

@mm a scris:. . . . .
 Deci, acceptand ca nu exista in Univers decat traiectorii curbe, linii curbe, un poligon va trebui sa fie format din segmente de curba. Segmente cu raze ff mari, suficient de mari, de ordinul 102km, suficient de mari ca sa nu putem tehnic sa dovedim de sunt curbe sau de sunt drepte. Deci, indepartand notiunea-definitie de linie poligonală putem analiza si aceasta linie de gandire si cred ca m-am facut mai bine inteles decat data trecuta.
Acesta este peticul necesar paradigmei pentru a autentifica
ipoteza campului gravitational conservativ.
El este sustinut oricum cu convingere, impotriva logicii, dar
inertia curba constituie cireasa de pe tort. Încununarea
mistificarii.
Sper ca urmând acest drum, vei gasi  singur motivul care sa
te opreasca. Daca intr-adevar il accepti numai ca alternativa
de lucru. Fiindca tentatia "confirmarilor" e mare.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Sam 23 Noi 2019, 18:09

@gafiteanu a scris:Dacule, metoda mea face echivalenta dintre aria cercului si aria unui dreptunghi si e folosita de cine nu stie nimic din matematica, nici de pi, nici de inmultire. Masoara corconferinta si diametrul cu o atza si face dreptunghiul. Nici nu ne trebuie prea exact. Cum fac demonstratiile ?, este o provocare pt voi...Eu stiu si e simplu, dar nu va mai dau muran-gura, mai ales dupa atitudinile atat de dusmanoase ale iubitului nostru fondator impotriva mea de cativa ani incoace.  Este patologic omul si nu ia pastile, e tot mai rau.. Ma intreb daca mai are contact cu bietii copii si astept sa citesc vesti rele din Satu-Mare, ca un profesoras a snopit o clasa in bataie.. In loc sa aibe simtul umorului, il are pe al omorului.    Astept sa-mi dea cu rosu, sa-si satisfaca setea de sange,.  Si numele lui il scrie aici tot cu rosu, e dictatorul rosu.  Sigur cand ma citeste se face rosu de furie.
Am impresia că tu nu înțelegi că de fapt construind acel dreptunghi cu lungimea Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Gif si lățimea Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Gif tu te folosești de faptul că știi deja care este formula de calcul a ariei cercului și anume Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Gif ceea ce nu este corect!De ce nu ar fi lățimea acelui dreptunghi ca fiind Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Gif sau Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Gif???Tu mare savant știind că aria unui cerc de rază r este Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Gif vii cu o metodă așa de "ingenioasă" ai descoperit cum poți calcula aria cercului construind "ingeniosul" dreptunghi...Daca nici acum nu ai înteles că metoda ta de calcul a ariei unui cerc folosind acel dreptunghi este doar o simplă observație , atunci înseamnă că  trebuie să întrebi un matematician care are doctoratul sau să brevetezi metoda la OSIM...Very Happy Very Happy Very Happy  Dacă nu ar fi de râs , ar fi de plâns! Sad Sad Sad Ce profesie ai? Rolling Eyes
-----------------------------------
1) Cu metoda ta , cum ai calcula aria unei elipse dacă nu știi care este formula de calcul a acestei arii? Very Happy
2) Cu metoda ta , cum ai calcula aria cuprinsă între curba Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Gif , axa absciselor OX și ordonatele Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Gif și Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Gif corespunzătoare absciselor Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Gif și respectiv Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Gif dacă nu știi care este formula de calcul a aceste arii? Very Happy

Ultima editare efectuata de catre Dacu in Sam 23 Noi 2019, 19:31, editata de 1 ori

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Sam 23 Noi 2019, 18:53

@mm a scris:
.  gafiteanu are dreptate si de data aceasta, un cerc poate fi transformat intr-un dreptunghi (de aur de ex.) folosind un coeficient, de ex. ex -cu valoarea lui x predeterminata- ca factor al ariei dreptunghiului.
Nu cred că "gafiteanu" are dreptate....
Unde a spus "gafiteanu" că un cerc poate fi transformat într-un dreptunghi?!?!?Eu văd că el a zis că a construit un dreptunghi cu lungimea cercului Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Gif măsurată cu un fir și lățimea Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Gif măsurată cu un alt fir și după acea el zice că jumătatea ariei acelui dreptunghi este egal cu aria cercului ceea ce este adevărat numai că el construiește acel dreptunghi si jumătatea acestuia ca și cum ar ști care este formula ariei cercului ceea ce nu este corect....și chiar și așa asta nu este totuna cu a transforma un cerc cu acel fir într-un dreptunghi folosind un coieficient așa cum spui tu....
Ce înțelegi tu prin transformarea unui cerc într-un dreptunghi folosind un coieficient și cum calculezi tu acest coieficient fără să știi care este formula de calcul a ariei cercului sau nu știi măcar că raportul dintre aria unui cerc și pătratul razei cercului are o valoare constantă indiferent care este mărimea razei cercului si care să fie egală cu Aria cercului şi altele... - Pagina 2 Gif?
Aria cercului se poate calcula doar prin metodele prezentate de mine , iar metoda integrării se poate aplica numai după ce se stabilește formula de calcul a lungimii unui cerc de rază r... study study study

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de mm la data de Dum 24 Noi 2019, 18:53

Nu cred că "gafiteanu" are dreptate....
Unde a spus "gafiteanu" că un cerc poate fi transformat într-un dreptunghi?!?!?Eu văd că el a zis că a construit un dreptunghi cu lungimea cercului  L= 2πr măsurată cu un alt fir și după acea el zice că jumătatea ariei acelui dreptunghi este egal cu aria cercului ceea ce este adevărat numai că el construiește acel dreptunghi si jumătatea acestuia ca și cum ar ști care este formula ariei cercului ceea ce nu este corect....și chiar și așa asta nu este totuna cu a transforma un cerc cu acel fir într-un dreptunghi folosind un coeficient așa cum spui tu....
Ce înțelegi tu prin transformarea unui cerc într-un dreptunghi folosind un coeficient și cum calculezi tu acest coeficient fără să știi care este formula de calcul a ariei cercului sau nu știi măcar că raportul dintre aria unui cerc și pătratul razei cercului are o valoare constantă indiferent care este mărimea razei cercului si care să fie egală cu π.
Aria cercului se poate calcula doar prin metodele prezentate de mine , iar metoda integrării se poate aplica numai după ce se stabilește formula de calcul a lungimii unui cerc de rază r...
.  Dacu, ai dreptate!
''gafiteanu" nu avea dreptate, ca urmare retrag cele spuse.

.  Intrebarea ta - Ce înțelegi tu prin transformarea unui cerc într-un dreptunghi ? e fireasca. Si eu, superficial, si gafiteanu am considerat transformarea cerc-patrat cu egalitate de perimetru. Fals este sa deduci de aici si egalitatea de arii a celor doua figuri. Cele doua sunt, in acelasi timp si doua (diferite) transformari. Transformari la indemana, luate in calcul in mod obisnuit. Ceea ce nu inseamna ca nu ar mai fi posibile si alte tipuri de transformari de "poligoane". In general, ca raspuns, pot fi imaginate si realizate transformari cu pastrarea /conservarea/ unei caracteristici, proprietati, sau chiar a doua sau mai multe concomitent, deci nu se intrevede limitarera numai la cele doua pomenite mai 'nainte - perimetru sau arie.

.  Ai mentionat f. bine ca la transformarea cu perimetru conservat ariile figurilor "transformate" (poligoanelor inchise) variaza iar limita superioara "a sirului" este aria cercului. By the way asta e si metoda practica, empirica, pragmatica, babeasca numita, cand, punand zaruri, unul langa altul si umpland figura cu ele, mai apoi repetand cu alte zaruri (de 2, 3, 4, 5,... etc. mm2 fateta), se obtine prin numararea lor un sir iar limita acestui sir va fi suprafata figurii.

.  Pana aici a fost introducerea. Exista, in problema ce o analizam aici, si fapte, foarte mari, de 146 m. Ma refer la py Keops. Camera regelui are forma dreptunghiulara 10x20, in plan, cu un cerc de raza cinci in centrul dreptunghiului.Nu intram in amanunte legate de cot egiptean, cotul sfant egiptean, etc. si nici legate de cele patru piuri [(6/5)φ2; 3+1/7; 3,144605511; π].
.  Un calcul simplu ne arata ca intre jumatatea de dreptunghi (si cercul intreg) e urmatoarea relatie intre arii: π∙ 52/2= 78,53981634 = Sc/Sp= 10x10= 0,7853981634= k. Interesant este ca tg-1(1/k)= α= 51,85397402o, adica ~51o51', care este, conf. parerilor majoritatii specialistilor, unghiul facut de fata piramidei Keops cu baza.
.  Reiese de aici ca anticii constructori ai piramidei zise "a lui Keops", ar fi intentionat sa "materializeze" in insasi constructia piramidei tocmai raportul de care discutam noi aici, dintre (ariile de) cerc si patrat. Ciudata e alegerea cerc/jumate de dreptunghi - de ce?
.  In mod obisnuit cercul inscris in patrat, de 10x10, de ex., ne da: exact acelasi lucru - tangenta unghiului piramidei lui Keops, 1,273239545. Ce fel de transformare e incifrata deci in py Keops? Un unghi? De ce? Care este semnificatia si importanta acestui unghiu? Transformarea patratului in cerc? Daca e asa, atunci "trunchiul" de piramida-cerc ar avea inaltimea h= tgα∙5∙0,4142= 2,636965... Sau, pentru R =1, coef. de transformare, cT= h= 0,527393087, cifra a carei semnificatie nu o stiu deocamdata.

.  Mai e o cale, cunoscuta englezilor, care au masurat pe acolo prin piramida Khufu, si, deoarece e sub ochii nostri, nu o vedem. Dar acesta e alt subiect, alta varianta.

Ultima editare efectuata de catre mm in Lun 25 Noi 2019, 03:14, editata de 2 ori
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum