Ultimele subiecte
» Atentie la "Free Energy"
Scris de gafiteanu Astazi la 11:17

» Motor magnetic cu magneti tip. Potcoava -Principiul fizic de functionare
Scris de theMisuser Astazi la 10:21

» Cintec despre o Romnie normala - Peste Prut, la răsărit
Scris de Pacalici Astazi la 08:22

» Lucrul mecanic - definitie si exemple
Scris de virgil_48 Astazi la 07:13

» Ce este campul ?
Scris de gafiteanu Ieri la 12:56

» Legi de conservare
Scris de virgil_48 Joi 23 Noi 2017, 11:12

» Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor.(secțiunea 4)
Scris de virgil_48 Joi 23 Noi 2017, 00:35

» Grupuri cu forte neconsercative
Scris de scanteitudorel Mier 22 Noi 2017, 22:43

» Masini zburatoare neconventionale
Scris de scanteitudorel Mier 22 Noi 2017, 22:26

» PROFILUL CERCETATORULUI...
Scris de eugen Mar 21 Noi 2017, 18:58

» Ce este Vantablack ?
Scris de Pacalici Mar 21 Noi 2017, 06:50

» ARCA strikes again!
Scris de negativ Lun 20 Noi 2017, 09:21

» Primul test al parasutei supersonice Mars 2020 Mission
Scris de Pacalici Sam 18 Noi 2017, 14:33

» Critica atractiei gravitationale
Scris de virgil_48 Joi 16 Noi 2017, 20:37

» Keshe Romania impreuna cu MISA -/- Grupul de studii Keshe Romania!
Scris de Pacalici Lun 13 Noi 2017, 22:31

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de scanteitudorel Lun 13 Noi 2017, 17:28

» Despre ecuațiile lui Maxwell
Scris de scanteitudorel Lun 13 Noi 2017, 08:46

» Tehnologia Keshe - Discutii Libere
Scris de scanteitudorel Lun 13 Noi 2017, 05:52

» Excrocherii din domeniul stiintei si tehnicii
Scris de scanteitudorel Dum 12 Noi 2017, 15:08

» Problema cubului (veche da buna ca vinul)
Scris de gafiteanu Vin 10 Noi 2017, 18:58

» Andrei Plesu despre Igor Dodon
Scris de negativ Joi 09 Noi 2017, 08:29

» O intrebare
Scris de scanteitudorel Mier 08 Noi 2017, 16:02

» Acceleratorul de la CERN are noi probleme...
Scris de virgil_48 Mier 08 Noi 2017, 13:33

» O piatră aruncată vertical în sus
Scris de gafiteanu Mier 08 Noi 2017, 06:30

» Istorie lipsa, Istorie in surplus
Scris de negativ Lun 06 Noi 2017, 20:39

» Un studiu interesant
Scris de Pacalici Lun 06 Noi 2017, 01:58

» Asa de conduce elegant o bicicleta
Scris de gafiteanu Dum 05 Noi 2017, 17:29

» Cum se foloseste bicicleta la munte
Scris de negativ Dum 05 Noi 2017, 13:30

» Aceasta este o spirala energetica ?
Scris de scanteitudorel Dum 05 Noi 2017, 05:06

» Experimente interesante
Scris de scanteitudorel Sam 04 Noi 2017, 19:21

Top postatori
virgil (8330)

CAdi (7385)

Abel Cavași (6462)

gafiteanu (5729)

Razvan (5565)

virgil_48 (5292)

Pacalici (5278)

curiosul (4738)

scanteitudorel (3799)

omuldinluna (2728)

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Pacalici

Abel Cavași

curiosul

CAdi

Razvan

Dacu

meteor

scanteitudorel

virgil

WoodyCAD

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Spune și altora
Cine este conectat?
In total sunt 4 utilizatori conectati: 1 Inregistrati, 0 Invizibil si 3 Vizitatori :: 1 Motor de cautare

gafiteanu

Recordul de utilizatori conectati a fost de 49, Dum 20 Mar 2011, 14:29

masina timpului

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

masina timpului

Mesaj Scris de exlaur la data de Mier 27 Aug 2008, 12:10

Rezumarea primului mesaj :

Ce legi ale fizicii trebuie sa respecte o masina a timpului?cum trebuie sa fie organizat Universul material pentru a permite calatoria in timp;In trecut si in viitor.

Ultima editare efectuata de catre exlaur in Mier 27 Aug 2008, 15:19, editata de 1 ori

exlaur
Statornic
Statornic

Se încadrează în topic :
10 / 1010 / 10
Demonstrează ce spune :
10 / 1010 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
10 / 1010 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
Experimentator<Teoretician :
10 / 1010 / 10
Numarul mesajelor : 82
Puncte : 10177
Reputație comunitate : 10
Reputație de la fondator : 20
Mesaj de la fondator : Utilizator apreciat
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Re: masina timpului

Mesaj Scris de nic la data de Sam 08 Aug 2009, 23:36

masina timpului, nu poate exista intr-o lume materiala.
Sunt doar iluzii omenesti, in dorinta fireasca de a cunoaste realitatea obiectiva... OMUL in dorinta lui de a stapanii natura vrea sa inlocuiasca, sa substituie DIVINITATE, se crede DUMNEZAU...
... face parte din acest intreg, este om, particica a divinitatii... NU sunt un OM religios, excludeti aceasta varianta... MULTUMESC...
Am lipsit din fata calculatorului, am iubitele mele plante la socrii mei, am mult de lucru...
OMUL va putea calatorii in spatiul si timp, NU fizic, ci prin spiritul lui... daca acest lucru ete adevarat. Personal cred ca este, ce rost am avea in aceasta
lume !?
CRED in universuri paralele, dar nu materiale, este posibil ca NOI sa fim unici. Domnilor, colegul nosteu ,, sandokhan’’ NU este un nebun, excetric DA, pentru intelegerea noastra, este un OM foarte documentat, citit... doresc sa iau legatura cu EL, dar nu-i simt dorinta...
PS. nu vorbiti de energie pentru calatorie in timp, este o aberatie...

nic
Activ
Activ

Numarul mesajelor : 793

Sus In jos

Mesaj Scris de mm la data de Mier 12 Aug 2009, 11:11

Daca ne gandim ca fiecare sistem natural are o frecventa proprie , in principiu variabila, si ca timpul ca atare nu exista ci este doar o aparenta (ca si spatiul ) provenita tocmai din frecventa sistemului, putem sa credem intr-o masina a "timpului" fara a gresi in vreun fel.

mm
Activ
Activ

Numarul mesajelor : 893

Sus In jos

Mesaj Scris de nic la data de Joi 20 Aug 2009, 07:28

Iata cum vad eu lucrurile:
Multitudinea de universuri; paralele, suprapuse, intersectate sau cum vrem să le spunem, au o anumită vibrație diferită de celelalte, ce le păstrează integritatea aflate intr-un TOTUL. Pentru a fi ințeles, am să vă dau un exemplu simplu de care ne ,, lovim ‘’ zilnic.
Pintr-un cablu electric se poate transmite simultan o sută de programe de televiziune, care pot fi receptionate separat. Fiecare program este transmis printr-un curent electric de înaltă frecvență cu o frecvență bine determinată și stabilă. Receptorul are posibilitatea tehnică de a intra în rezonanță cu fiecare program în parte, astfel se poate viziona numai programul dorit, fară a incomoda prezență celorlalte programe.
Putem spune că noi, cei din materie, facem parte din TOTUL și orisice din EL este mai aproape de noi decât putem crede. Distanța este specificul lumii materiale, vibrația a celorlante lumi (universuri). A trece dintr-un univers în altule este înstant, dacă rezonezi cu vibrația corespunzatoare universului, dar nu material…

nic
Activ
Activ

Se încadrează în topic :
7 / 107 / 10
Demonstrează ce spune :
9 / 109 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
10 / 1010 / 10
Binevoitor :
9 / 109 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
0 / 100 / 10
0 / 100 / 10
Puncte : 12214
Reputație comunitate : 351
Reputație de la fondator : 23

Sus In jos

Mesaj Scris de IVAN la data de Mar 09 Feb 2010, 21:13

Personal nu cred ca te-ai putea intoarce in timp din punct de vedere fizic. Practic te-ai intoarce in acelasi univers doar intr-o alta orinduire ( stadiu ) a materiei / energie. Tin sa cred ca energia in univers este una f. mare dar constanta. Oriunde te-ai intoarce inapoi in timp ( trecut sau viitor ) suma energiilor ramine aceeasi. Se considera ca ai nevoie de o energie f. mare din universul actual ca sa calatoresti undeva in trecut. Adica sa iei energie din acest univers si sa o transferi in acelasi univers din trecut. Ar rezulta universul existent minus o cantitate de energie si acelasi univers cu o cantitate in plus de energie ( egala in modul )--echivalentul masei tale. Nu garantez ca rationamentul este pe deplin corect, dar asa m-am gindit la prima vedere. Eu cred ca ar fi posibil daca la un moment dat din evolutia universului ( de ex. prezent ) ar veni din ,, exterior ,, o cantitate ,,x,, de energie de care sa te poti folosi sa calatoresti in timp. Tin sa cred ca nu te poti folosi de energia stocata in acest univers ca sa calatoresti in timp ci doar cu un aport din ,, exterior ,,--( Dumnezeu ? ). Posibil ca noi sa facem parte dintr-un alt Univers preponderent informatic, iar noi ( universul intreg ) sa fim o plasmuire a acelui univers --ceva gen Matrix, iar daca se intimpla spontan sau nu, sa existe o fluctuatie de energie de care sa te poti folosi. Exista atitea zone in Univers ( gauri negre, ciocniri intre galaxi, super nove--etc..) cu degajari imense de energie, incat ai crede ca ai avea prea multa energie / m3 si sa se poata intimpla o calatorie in timp a materiei / energiei. Sincer eu nu cred.

IVAN
Interesat
Interesat

Se încadrează în topic :
10 / 1010 / 10
Demonstrează ce spune :
10 / 1010 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
10 / 1010 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10
Prenume : MESCO
Numarul mesajelor : 15
Joburi/Distractii : MEDITATIA, MECANICA
Stare de spirit : OPTIMIST
Puncte : 8628
Reputație comunitate : 9
Reputație de la fondator : 9

Sus In jos

Mesaj Scris de IVAN la data de Mier 10 Feb 2010, 18:47

daca am reduce spatiul cercetat la un volum de 1 metru cub, si sa avem 2 litrii de apa, iar undeva in timp s-ar forma un bulgare de gheata dintr-un singur litru de apa, iar apoi ne vom propune ca acel bulgare sa-l ducem inapoi in trecut folosind doar proprietatile fizice stocate in acel metru cub, ar rezulta la un moment dat ca vom avea 2 litrii de apa si un bulgare de gheata de 1 kg ( litru ). Sau tot 2 litrii de apa, insa nici un bulgare de gheata ( mai putin probabil ). Poate cu un ajutor din exterior, vei reusi acest lucru, cu o energie cel putin egala cu masa de 1 kg.

IVAN
Interesat
Interesat

Se încadrează în topic :
10 / 1010 / 10
Demonstrează ce spune :
10 / 1010 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
10 / 1010 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de IVAN la data de Mier 10 Feb 2010, 19:17

Un alt caz interesant la care am meditat din adolescenta, au fost premonitiile. Sunt cazuri documentate ( am patit si eu, si de aceea am analizat mai profund ), in care oamenii ( poate si animalele ) viseaza in amanunt un eveniment din viitor care urmeaza sa se intimple intocmai, sau sa schimbe cursul evenimentelor daca tin cont de aceste informatii. De tinut minte si ghicitul, profetiile si altele. Eu as cataloga premonitiile doar la sentimente ( presimti ca se va intimpla ceva, dar nu cu detalii ).

Parerea mea personala este ca desi percepem realitatea cu ajutorul creierului nostru care ocupa un volum ,,x,, , exista si o alta dimensiune informationala, unde tot ce este posibil ca sa nu se aplice constanta lui Plank. Adica, desi corpul nostru la fel ca si restul materiei si energiei din Univers percepe curgerea timpului cu o anumita rata, o parte din universul nostru informational sa nu asculte citeodata sau tot timpul de curgerea normala a timpului. Adica, intre tine de azi si cel de maine ( sau la fiecare unitate de timp ) va exista mereu o diferenta, insa intr-o anumita proportie sa fi acelasi cu cel de ieri sau de maine ( nu ma refer la partea materiala, ci doar informationala ). Ar exista atunci o punte intre cele doua jaloane de timp, intre care tu de fapt esti acelasi ca si cel de ieri intr-o anumita masura, sau cel de azi acelasi cu cel de maine, existind posibilitatea accesarii unor informatii decalate in timp real, fiind percepute ca mesaje din viitor in trecut. Culmea este ca daca cel de maine percepe ca moare daca nu face x actiune, iar cel de azi tine cont de informatie si reuseste sa treaca de ziua de maine, at. a schimbat cursul evenimentelor, insa at. nu ar mai trebui sa trimita in trecut mesajul pentru ca nu va mai avea loc. In acest caz se poate considera ca evenimentul totusi a avut loc ( din moment ce s-a trimis mesajul ) si ca s-a schimbat ceva in cursul ,, normal ,, al evenimentelor. Un eveniment interesant l-am patit personal, pe cind eram sofer de cursa lunga. Am adormit la volanul autotrenului, am visat ca ies de pe autostrada prin balustrada din dreapta, si alte detalii de peisaj, si ca m-am trezit in urma acestui impact insa prea tirziu ca sa mai pot evita ceva. In urma socului emotional m-am trezit, inca conduceam drept pe pilot automat iar dupa putin timp au urmat detaliile ce le visasem, si locul in care urma sa patesc acel eveniment. Daca as fi visat asta cu o zi inainte, posibil sa nu fi putut evita asta. Au mai fost si alte vise, insa fara prea mare importanta in realitate, care s-au intimplat intocmai.Este posibil ca de-a lungul evolutiei noastre, acesta sa fie si un mecanism de autoaparare. Toate generatiile de animale care erau prada altora, care au reusit sa scape de la moarte iminenta, sa fi reusit ca in socul emotional trait in acel timp sa poata fi resimtit undeva in trecut, rezultind un al saselea simt sau ceva de genu dupa scenariul explicat anterior. Un experiment consacrat a fost vizionarea de catre subiecte umane a unor imagini socante pe monitor la un PC intrepatrunse de altele obisnuite, la intervale de timp aleatorii. Femeile fata de barbat au perceput socul emotional chiar inainte ca imaginea socanta sa fie aratata. Daca ceva din noi ramine in urma fata de curgerea timpului, at. este posibila transmiterea mesajelor din viitor in trecut.

IVAN
Interesat
Interesat

Se încadrează în topic :
10 / 1010 / 10
Demonstrează ce spune :
10 / 1010 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
10 / 1010 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de nic la data de Joi 11 Feb 2010, 09:00

Va salut,

Premonitia este o realitate, fara a intra in detalii am sa va povestesc ceva din viata mea. Era dupa masa, mancasem si simteama dorinta sa stau in pat, nu adormisem, eram intre veghe si somn. Am auzit un zgomot de geam spart, am ridicat mana stanga si am barat geamul care cazuse pe mine. O bucata rezultata dupa spargerea geamului de bratul meu m-a atins… am fost socat.
A doua zi de dimineata am renuntat sa mai plec cu autoturismul la serviciu, ca de obicei, crezand ca evit premonitia. Nu a fost asa. Lucram intr-un birou de proiectare, colegii mei nu fumau in birou, aveau un loc in afara biroului, amenajat, eu nu am fumat niciodata. Am iesit pe hol unde fumau colegii mei, afara batea vantul, sa spart un geam deasupra mea, l-am barat cu bratul stang, un ciob a atins gatul, am fost taiat pe mai multi centrimetri, am pus palma pe taietura nu puteam sa opresc sangele. Am mers la punctul sanitar din intreprindere, dupa ce au reusit sa-mi opreasca sangele am primit trimitere sa merg la urgenta pentru a-mi coase rana. Am refuzat, am fost avertizat ca voi avea o cicatrice mare. Vindecarea a fost rapida, mai mult decat normal, nu am ramas cu cicatrice, doar un semn aproape invizibil.

nic
Activ
Activ

Se încadrează în topic :
7 / 107 / 10
Demonstrează ce spune :
9 / 109 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
10 / 1010 / 10
Binevoitor :
9 / 109 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
0 / 100 / 10
0 / 100 / 10
Puncte : 12214
Reputație comunitate : 351
Reputație de la fondator : 23

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum