Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de CAdi Ieri la 23:44

» Memoria și tendințele adictive
Scris de Bordan Ieri la 17:32

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Ieri la 12:04

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Ieri la 11:41

» Globalizarea
Scris de eugen Mier 27 Mar 2024, 17:10

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 27 Mar 2024, 10:34

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 13:49

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Lun 25 Mar 2024, 09:24

» Pendulul
Scris de eugen Dum 24 Mar 2024, 11:22

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Vin 22 Mar 2024, 18:12

» Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
Scris de virgil Vin 22 Mar 2024, 17:34

» Matematica și fizica
Scris de CAdi Joi 21 Mar 2024, 13:19

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 19:35

» Fizica si Matematica
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 12:04

» Viitorul si pacea inca e in miinile noastre
Scris de Vizitator Lun 18 Mar 2024, 21:32

» E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
Scris de curiosul Lun 18 Mar 2024, 15:31

» Daci nemuritori
Scris de CAdi Lun 18 Mar 2024, 08:47

» Orbitarea - o miscare compusa
Scris de virgil_48 Dum 17 Mar 2024, 10:20

» Dialogul cu ChatGPT
Scris de Bordan Dum 17 Mar 2024, 07:47

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Sam 16 Mar 2024, 10:10

» Un dicționar incipient de termeni ai Fizicii elicoidale
Scris de Abel Cavaşi Vin 15 Mar 2024, 07:06

» Marea teorema a lui Fermat.
Scris de curiosul Joi 14 Mar 2024, 19:35

» Deplasarea spre rosu a galaxiilor
Scris de CAdi Lun 11 Mar 2024, 12:30

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Dum 10 Mar 2024, 13:50

» Stiinta oficiala si stiinta neoficiala
Scris de eugen Sam 09 Mar 2024, 12:57

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Joi 07 Mar 2024, 12:53

» Pompele de caldura- instalatii energetice ale viitorului ?
Scris de virgil Mar 05 Mar 2024, 18:41

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Deplasarea spre rosu a galaxiilor
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Ce este FOIP?
( 1 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 1 )


Top postatori
virgil (12129)
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_lcapDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Voting_barDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_rcap 
CAdi (11781)
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_lcapDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Voting_barDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil_48 (11133)
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_lcapDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Voting_barDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_lcapDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Voting_barDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_lcapDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Voting_barDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_rcap 
curiosul (6509)
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_lcapDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Voting_barDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_lcapDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Voting_barDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_lcapDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Voting_barDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_lcapDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Voting_barDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_rcap 
eugen (3757)
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_lcapDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Voting_barDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_lcapDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Voting_barDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_rcap 
Pacalici
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_lcapDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Voting_barDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_rcap 
CAdi
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_lcapDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Voting_barDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_rcap 
curiosul
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_lcapDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Voting_barDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_rcap 
Dacu
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_lcapDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Voting_barDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_rcap 
Razvan
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_lcapDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Voting_barDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_lcapDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Voting_barDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_rcap 
meteor
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_lcapDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Voting_barDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_rcap 
gafiteanu
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_lcapDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Voting_barDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_rcap 
scanteitudorel
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_lcapDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Voting_barDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_lcapDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Voting_barDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_rcap 
CAdi
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_lcapDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Voting_barDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_lcapDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Voting_barDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_rcap 
curiosul
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_lcapDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Voting_barDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_rcap 
eugen
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_lcapDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Voting_barDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_rcap 
Bordan
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_lcapDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Voting_barDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_lcapDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Voting_barDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_rcap 
Razvan
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_lcapDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Voting_barDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_rcap 
Forever_Man
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_lcapDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Voting_barDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_lcapDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Voting_barDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil_48
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_lcapDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Voting_barDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_rcap 
eugen
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_lcapDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Voting_barDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_rcap 
Bordan
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_lcapDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Voting_barDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_rcap 
curiosul
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_lcapDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Voting_barDespre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 23 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 23 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Despre asa zisul IQ........

+2
Razvan
AMOT
6 participanți

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Empty Despre asa zisul IQ........

Mesaj Scris de AMOT Mier 07 Mar 2012, 15:36

Rezumarea primului mesaj :

Ce inseamna IQ????????
1,2,3,4,.........Ce numar urmeaza?Care zici ca ai IQ-ul asa de grandios raspunde!!!!!!Astept in special raspunsul lui Dan Preda......... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17781
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos


Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Empty Re: Despre asa zisul IQ........

Mesaj Scris de AMOT Mier 21 Mar 2012, 07:51

CAdi a scris:Sa nu ne jucam cu cuvintele!
Amot,
scrie clar ,
ca produs de factori ,cu cine este egal ;
0! si -1!
Functia gama data de tine este valabila pentru orice numar x pozitiv!Nu ne mai lua cu generalitati,
Ai o alta definitie pentru factoriale decat cea prezentata de mine mai sus?
Expune-o !
Tu te joci cu cuvintele......... Rolling Eyes Cauta functia Gamma si vezi cum se calculeaza (-1)! si ai sa intelegi ca pentru numere reale sau chiar complexe se face altfel calculele factorialelor.....Intr-adevar asa zisul IQ este o aiureala caci se vede clar ca tu nestiind ce este functia Gamma eu as putea sa spun ca tu ai un IQ foarte mic ceea ce ar fi o greseala.......Daca un copil sta de la nastere pana la varsta de 10 ani in afara mediului uman ar rezulta ca acel copil are IQ mai mic decat un copil de 3 ani.......Daca un om este foarte bun la matematica asta nu inseamna ca e bun si la jocul de sah si un foarte bun jucator de sah poate fi foarte slab la matematica......Pentru a invata matematica presupune multa munca asa cum si a invata sah inseamna multa munca........Asa ca pune mana si invata.....Stii dictonul:"Invatati!Invatati!Invatati!"??????Cea mai mare prostie este sa se introduca jocul de sah ca obiect de studiu obligatoriu in scoala!!!!!!!!!Pentru a ocupa un loc de munca nu trebuie sa ai un IQ mare ci sa ai cunostinte teoretice si practice cat mai multe in domeniul in care vrei sa activezi......Este o prostie ca un angajator sa testeze pe angajati pe care ii are sau pe cei pe care vrea sa-i angajeze cu teste care nu au nicio legatura cu domeniul si functiile ce trebuie sa le indeplineasca....Un conducator care habar n-are de meserie nu va lua decizii corecte decat in mod probabilistic 50%........Cand eram in clasa X-a (penultima clasa de liceu) mi-am pus problema de ce nu se poate ca sa existe si logaritm din (-1) si incercam sa vad cu cine ar putea fi egal acest logaritm si am intrebat in vacanta de vara un profesor de matematica care terminase Institutul Pedagogic si mi-a spus ca nu exista logaritm din numere negative......Bine inteles ca nu puteam intelege aceasta limitare si am continuat sa cercetez in vacanta dar ajungeam la rezultate absurde si mai tarziu am inteles care este legatura dintre logaritmii din numere negative si numerele complexe........Deciasa cum tu negi factorialele de numere negative asa si acel profesor de matematica nega existenta logaritmului din numere negative.......Care este valoarea lui Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Mimetex? Rolling Eyes

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 1122
Data de inscriere : 07/12/2011

Sus In jos

Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Empty Re: Despre asa zisul IQ........

Mesaj Scris de CAdi Mier 21 Mar 2012, 08:29

Amot,
Nu vreau sa ma leg de IQ !
Insa vreau sa intelegi un lucru:
Matematica este ca si tenisul , se joaca dupa anumite reguli:
adica dai cu racheta in minge pe un anumit teren se castiga niste etape numite seturi (care la randul lor sunt formate din ghemuri ) si apoi cine castiga mai multe seturi (etape) castiga jocul!
Tenisul nu se joaca in sensul ca iei mingea de tenis si tragi la poarta s-au dai la cos ca la baschet !
Asa ca nu poti face tu si altii ca tine ce vrei cu matematica daca nu se creaza o regula generala acceptata de toata lumea!
Toti trebuie sa joce dupa aceleasi reguli.Comprendre?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 11781
Data de inscriere : 16/02/2011

Sus In jos

Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Empty Re: Despre asa zisul IQ........

Mesaj Scris de AMOT Mier 21 Mar 2012, 08:59

CAdi,
Citeste istoria tenisului si vezi evolutia lui........la fel si istoria fotbalului.........si vezi evolutia regulilor acestor jocuri........O vreme nici nu se concepea numarul imaginar sau complex si iata cum s-a ajuns la alte reguli in matematica tocmai pentru a pune in concordanta unele rezultate ce par a fi aberante cum ar fi de exemplu si (-1)!..........Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Mimetex?Care este conform ratiunii tale regula logaritmului??????Raspunde!!!!!! Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17781
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Empty Re: Despre asa zisul IQ........

Mesaj Scris de CAdi Mier 21 Mar 2012, 09:12

O formula generala se stabileste plecand de la particular si ajungand la general!
Spune-mi cat este 0! ca produs de factori, ca eu am intrebat primul!(ca la gradinita ! Smile )

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11781
Puncte : 56419
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Empty Re: Despre asa zisul IQ........

Mesaj Scris de AMOT Mier 21 Mar 2012, 09:49

CAdi a scris:O formula generala se stabileste plecand de la particular si ajungand la general!
Spune-mi cat este 0! ca produs de factori ca eu am intrebat primul!(ca la gradinita ! Smile )
Daca Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Mimetex atunci ar rezulta ca pentru Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Mimetex obtinem tinand cont de functia Gamma ca Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Mimetex adica nedeterminare si s-a convenit eliminarea nedeterminarii stabilind prin conventie ca Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Mimetex ceea ce mi se pare corect.......Raspunde tu cat este logaritm in baza 10 din (-1)!!!!!!!!Sa nu zici ca nu exista logaritm in baza 10 din (-1) ca te trimit la "savantul elicoidal" Dan Preda care nu poate vedea linia dreapta decat ca o elicoida.........Uite ce aberatii poate spune un asemenea "ganditor" hindus in eroare........ Smile Smile Rolling Eyes Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17781
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Empty Re: Despre asa zisul IQ........

Mesaj Scris de CAdi Mier 21 Mar 2012, 09:59

Amot,
Imi pare rau nu mi-ai raspuns la intrebare!
Ti s-a spus cum se aplica functia ,,Gama'' de catre Abel Cavasi!
Ma iei cu generalitati absurde inventate de tine!

Fiecare cu ...ale lui! Sleep

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11781
Puncte : 56419
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Empty Re: Despre asa zisul IQ........

Mesaj Scris de AMOT Mier 21 Mar 2012, 10:03

CAdi a scris:Amot,
Imi pare rau nu mi-ai raspuns la intrebare!
Ti s-a spus cum se aplica functia ,,Gama'' de catre Abel Cavasi!
Ma iei cu generalitati absurde inventate de tine!

Fiecare cu ...ale lui! Sleep
Cum se aplica functia Gamma????? Rolling Eyes Nu sunt absurditati.........Vrei sa spui ca logaritm in baza 10 din (-1) este o absurditate?????? Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17781
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Empty Re: Despre asa zisul IQ........

Mesaj Scris de CAdi Mier 21 Mar 2012, 10:57

[i]În matematică, funcția gamma, reprezentată prin litera grecească Γ = gamma majusculă, este o funcție care extinde noțiunea de factorial de la numerele întregi la numerele reale și complexe. Pentru un număr complex z cu partea reală pozitivă, funcția gamma se definește ca
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 979a07321c8f5bec101c3cf1022968a6
Această definiție poate fi extinsă la tot restul planului complex, cu excepția numerelor întregi nepozitive.
Dacă n este un număr întreg pozitiv, atunci
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 4a9edcc1b59de9550c04cfd24a3c28e7

ceea ce arată legătura funcției gamma cu factorialul numerelor întregi pozitive.

Definiția principală
Versiunea extinsă a funcţiei gamma în planul complex
Notația Γ(z) i se datorează lui Adrien-Marie Legendre. Dacă partea reală a numărului complex z este pozitivă (Re[z] > 0), atunci integrala

Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 7a804ea505d1c2740061628228e158fe

Extras din Wikipedia

0 este un numar intreg pozitiv? Cool



CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11781
Puncte : 56419
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Empty Re: Despre asa zisul IQ........

Mesaj Scris de CAdi Mier 21 Mar 2012, 13:19

AMOT a scris:.De functia Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Mimetex unde x este un numar oarecare real sau complex,ai auzit?Care este valoarea produsului Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Mimetex?Raspunde!!!! Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Functia gamma pe care o folosesti este o functie valabila pentru numere intregi pozitive ,vezi citatul din Wikipedia.
Ti se pare ca ,,0'' este un nr.intreg pozitiv?

Nu ti se pare ca speculezi si esti in ...eroare totala?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11781
Puncte : 56419
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Empty Re: Despre asa zisul IQ........

Mesaj Scris de AMOT Vin 23 Mar 2012, 21:44

CAdi a scris:
AMOT a scris:.De functia Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Mimetex unde x este un numar oarecare real sau complex,ai auzit?Care este valoarea produsului Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Mimetex?Raspunde!!!! Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Functia gamma pe care o folosesti este o functie valabila pentru numere intregi pozitive ,vezi citatul din Wikipedia.
Ti se pare ca ,,0'' este un nr.intreg pozitiv?

Nu ti se pare ca speculezi si esti in ...eroare totala?
Ia citeste: http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=Functia+Gamma&source=web&cd=1&ved=0CCQQFjAA&url=http%3A%2F%2Fro.wikipedia.org%2Fwiki%2FFunc%25C8%259Bia_gamma&ei=5LNsT-SnG8nO0QXg4JTXBg&usg=AFQjCNGTswzXUw71p3EaPLkjPSveZoNuIA si daca nu-ntelegi iti explic.........Ce inseamna pozitiv????Ia citeste in DEX:"POZITÍV, -Ă, pozitivi, -e, adj. 3.Care este mai mare decât zero sau egal cu zero; care se notează în scris cu semnul plus (+). Număr pozitiv. Temperatură pozitivă.".Eu consider ca numarul zero este un numar pozitiv..... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Citeste ce ti-am dat sa citesti si daca nu-ntelegi iti mai explic.......pentru ca eu nu cred ca link-ul privind Functia Gamma si DEX-ul sunt gresite......Am crezut c-ai inteles dar se pare ca ai fost influentat de altii de pe Scientia sau de unii de p-aci de pe acest forum........M-ai dezamagit!!!!!!!! Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17781
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Empty Re: Despre asa zisul IQ........

Mesaj Scris de AMOT Vin 23 Mar 2012, 21:50

Noapte buna!Noaptea este un sfetnic bun! Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17781
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Empty Re: Despre asa zisul IQ........

Mesaj Scris de CAdi Vin 23 Mar 2012, 22:10

Dar stii ca esti insistent?
Dar chiar crezi in ceea ce afirmi? lol!
Nu stiu ce DEX citesti tu.
Acea definitie daca exista este Gresita .Tu te iei dupa toate prostiile? Tu nu filtrezi?
De aia ai ajuns in eroare!

Iata adevarata definitie din DEX:

POZITÍV, -Ă I. adj. 1. intemeiat pe experiență; (p. ext.) adevărat, real, efectiv, incontestabil. 2. (despre numere sau mărimi scalare) mai mare decât zero.
Asa ca nu mai interpreta tu ce vrei!
O= pozitiv? Laughing
Nu cumva exista si 0= negativ?
Ma intreb ce matematica ai invatat tu?
0 este 0 nu este nici + si nici -Poate sa spuna cine vrea, ce vrea, bunul simt iti spune ca,, 0'' trebuie sa fie un numar neutru care reprezinta nimicul adica ,,0''.
,,Nimicul'' nu poate sa fie negativ sau pozitiv, pentru ca este nimic, adica ,,0''=vid=multime vida fara nici un element-adevăr- real, efectiv, incontestabil
Chiar nu poti sa filtrezi si sa sesizezi nuanta?
Acelasi link ti l-am dat si eu si nu am vazut nicaieri ca 0 este pozitiv.In plus citeste cu atentie cum se aplica functia gamma nu cum vrei tu !
Ti-am mai dat citatul de pe Wikipedia si ti-am subliniat ce trebuie sa citesti.
Sfatul meu este sa inveti matematica cum trebuie, nu dupa reguli inventate de tine ca sa arati ca ai IQ si probabil sa pedepsesti un profesor de matematica care te-a chinuit in liceu!.
Esti in eroare totala.
Pacat... ca ai avea ceva aptitudini pentru Matematica insa o interpretezi si o aplici ..eronat!
Sfatul meu este sa te rogi mai mult,ca sa te luminezi, pentru ca te indrepti intr-o directie gresita!

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11781
Puncte : 56419
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Empty Re: Despre asa zisul IQ........

Mesaj Scris de AMOT Sam 24 Mar 2012, 08:22

CAdi,
Zero este mai mult decat orice numar negativ asa ca inclin sa cred ca este un numar pozitiv caci e mai bine sa nu ai nimic decat sa ti se ia ceea ce ai si sa ajungi la minus....... Very Happy Rolling Eyes Zero este un numar neutru doar la adunare si la scadere........Numarul 1 nu este numar neutru??????Depinde ce intelegi tu prin a fi neutru.......Asa ca las-o balta n-o seca si pune mana pe carte ca nu urzica......O vreme am crezut ca numarul zero nu este nici pozitiv si nici negativ asa ca tine dar am inteles de la niste matematicieni de pe Scientia ca este foarte corect sa consideram ca numarul zero este un numar pozitiv........Pana si Abel Cavasi spune ca Universul s-a format din nimicuri adica adunand cat mai multe numere egale cu zero (evident ca nu sunt de-acord cu ce spune Abel Cavasi despre Univers) dar asta ar fi o explicatie ca numarul zero este un numar pozitiv.... Very Happy Laughing Very Happy ......
Numarul 1 era un numar prim pe vremea cand eram in ultima clasa de liceu si chiar la facultate,dar de o buna bucata de vreme numarul 1 nu mai este prim si am inteles greu asta dar am inteles-o si ma conformez.....Asa ca fa mataluta bine si considera numarul 0 ca fiind un numar pozitiv..... Rolling Eyes
Nu m-a chinuit niciun profesor de matematica in liceu dar trebuie sa recunosc ca ii intrebam pe ei cate ceva cu care eu nu eram de-acord cum ar fi cu logaritmi din numere negative si mi se spunea de catre uni ca nu exista ca la facultate sa invat ca exista asa si tu cu numarul zero si cu functia Gamma care de fapt este generalizarea pentru numere reale si complexe a factorialului de numere intregi pozitive adica a numerelor 0,1,2,3,4,........Ori ai vrea mataluta sa zici ca 0! nu exista?????Eu iti spun ca exista si zero este un numar pozitiv iar 0!=1.....Ia mai citeste tu si vezi ce e cu functia Gamma adica acea integrala si ai sa vezi ca este o generalizare pentru numere reale si complexe a factorialului de numere intregi pozitive adica a numerelor 0,1,2,3,4,........care prin particularizare pentru numerele intregi pozitive 0,1,2,3,.........devine factorialul stiut de tine inca din liceu cand ai invatat combinari,permutari si aranjamente......Ai facut vreo facultate politehnica?????Radical din numarul minus 1 exista??????
La cine sa ma rog????Eu iti zic sa spui Rugaciunea Domneasca si sa-i ceri lui Dumnezeu Tatal Ceresc sa-ti dea intelegere si ochi sa vezi realitatea ca sa nu fii hindus in eroare totala ca Dan Preda si altii ca el.....Dupa ce te rogi citeste cu atentie despre functia Gamma si apoi iar spui Rugaciunea Domneasca si poate vei suna si un prieten care stie matematica.........
Unii savantii de pe Scientia si nu numai spuneau ca inecuatia Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Mimetex , unde Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Mimetex nu are sens.....Tu ce crezi,are sens inecuatia Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Mimetex , unde Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Mimetex??????Rezolva inecuatia Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Mimetex , unde Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Mimetex!!!!!!!

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17781
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Empty Re: Despre asa zisul IQ........

Mesaj Scris de meteor Sam 24 Mar 2012, 08:59

Cum determini ca numarul 1 nu e prim?!
Simplu daca, te invata corect la scoala.
Definitia spune: Un numar se numeste prim daca are exact 2 divizori diferiti. Un numar se numeste compus daca are mai mult de 2 divizori diferiti.

Functia gama ar fi bine sa o lasi in pace (ca parese idee nu ai cine e ea).

Asta e tot.

Privitor la IQ.
Nu sunt nici eu deacord cu astfel de "masurari".
Cea mai corecta "masurare" ar fi cind copii au in jur de 4-5 ani. Deoarece putini au practica buna la acea vreme in matematica,fizica,muzica, etc... si nu impedica la masurarea corecta.
Masurarea ar fi bine sa fie cuprinsa in 2 etape:
prima masoara viteza de gindire (desigur si corectitudinea);
a doua etapa logica.

Insa, nu e mi se pare bun nici aceasta. Mendeleev, cind a terminat scoala la chimie avea nota 6. Mai tirziu ce a esit din el...
Gauss(fiind ca profesor) a marturisit ca nu i-a observat bine talentul lui Reimman.
La fel, posibil la multe alte persoane, ce mai tirziu i-si gasesc darul (unul din ei, posibil sa fie AMOT, Shocked Very Happy; [a fost o gluma, fara suparare])

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25129
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Empty Re: Despre asa zisul IQ........

Mesaj Scris de CAdi Sam 24 Mar 2012, 09:03

Eu nu iau de buna ce zic altii si ce cred altii!
,,0'' este ,,0'' reprezinta frontiera intre -& si +& intre
,,-'' si ,,+'' ,intre nr.pozitive si negative intre nr.reale si imaginare , nu poti sa-l polarizezi cum vrei tu pentru ca nu contine nici un element!
,,O'' este absolutul! este neutrul si are si o adanca semnificatie filozofica nu numai matematica.
Trebuie sa ai un referential la care sa te raportezi in Matematica si nu numai!
Desi ,,0'' nu contine nici un element este atat de puternic incat orice numar vine in contact cu el se anuleaza!Chiar si infinitul se anuleaza:0*&=0 sau 0*-&=0 daca vrei
Inventii ca 0!=1 si altele sunt speculatii eronate si nefondate:
dupa cum 1!=1*1
2!=1*2
3!=1*2*3.....
asa si 0!=0*0=0 sau daca vrei 0!=0*1=0 desi avem un anacronism pentru ca factorialele
se fac cu numere diferite de ,,0''
Daca ti-as spune( glumesc desigur) ca esti un ,,0'', ce zici, te-as lauda?
Afirmand ca ,,0'' este pozitiv, stii matematica?
sunny


CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11781
Puncte : 56419
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Empty Re: Despre asa zisul IQ........

Mesaj Scris de meteor Sam 24 Mar 2012, 09:53

Question
Mi-am pus si eu intrebarea, ca doar factorialele incep cu 1 ci nu cu 0, de ce 0!=1, e spus parca in wikipedia, ca vine de la numarul de ordonare a unei multimi (sensul factorialului acesta si ar fi). Iar insusi existenta lui 0 inseamna o singura ordonare.

.......
Cei ce spun (noteaza) 0 ca e numar pozetiv (ma refer la notatiile matimaticienilor), nu o spun in sensul absolut direct [cred], pur si simplu e asa o notare, ca sa poata lucra mai departe

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25129
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Empty Re: Despre asa zisul IQ........

Mesaj Scris de CAdi Sam 24 Mar 2012, 10:37

Meteor,
Ce se intelege prin factorial?
Prin factorial se intelege un produs al unei serii de factori, care sunt numere întregi, pozitive și continuu succesive, începând cu unitatea.
Daca am avea ,,0'' un numar pozitiv asa cum sustine Amot
atunci am avea :
0!=0*1=0
1!=0*1*1=0 si nu 1!=1*1=1 asa cum trebuie sa fie!
2!=0*1*2=0 dar 2!=1*2=2
3!=0*1*2*3=0 dar 3!=1*2*3=6
4!=0*1*2*3*4=0 dar 4!=1*2*3*4=24
s.a.m.d.
Unii pleaca de la general si uita particularul de unde s-a plecat!
Asa cum printre fizicieni sunt multi fizicieni in eroare
asa si printre matematicieni exista matematicieni in eroare..totala!
La fel si functia gamma se particularizeaza dupa anumite criterii asa cum am subliniat in citatul din Wikipedia!

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11781
Puncte : 56419
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Empty Re: Despre asa zisul IQ........

Mesaj Scris de meteor Sam 24 Mar 2012, 21:46

In un mesaj anterior, putin (intimplator) s-a moderat mesajul.
In acel mesaj am vrut sa atrag atentia ca trebue sa fim atenti cind are loc efectul HOLE.

CAdi a scris:
Unii pleaca de la general si uita particularul de unde s-a plecat!
Foarte bine spus, insa tu nu esti unul din ei?!

CAdi a scris:
Asa cum printre fizicieni sunt multi fizicieni in eroare
asa si printre matematicieni exista matematicieni in eroare..totala!
La fel si functia gamma se particularizeaza dupa anumite criterii asa cum am subliniat in citatul din Wikipedia!
Mi se pare ca tii mare teatru cu noi.
Concret ceva este?! Sau numai filozofii nu stiu de unde si de cine scrisa?!

Despre factorial.
Cadi, lasa poeziile............
As recomanda sa se lase "definitiile" lui pe domenii mai stranii (ca: 0, negativ, rational, complex, etc.), si sa incepeti de la A la Z teoria combinatorica, si multe alte teorii (ce se pot folosi in practica imediata).
Nu ma cred mare specialist in factorial.
Meteor ,

- printre cei care pleaca de la general si uita particularul sunt si eu!
-Si functia gamma pleaca de la numere pozitive ,vezi citatul.
-Cele ce am spus de ,,0'' nu sunt numai filozofii ,reprezinta si ,,proprietatile'' lui ,,0'' in matematica
-,,0'' nu este un numar pozitiv si dupa exemplul care l-am dat se vede clar acest lucru
-Teatru am jucat in la gradinita si o singura data in clasa a IV-a si de atunci nu am mai jucat.
-Cum a spus si curiosul filozofia se intrepatrunde cu stiinta si implicit cu matematica ,nu sunt poezii si am vrut clar sa arat ca numarul ,,0'' nu poate sa fie manevrat ca ,,+'' sau ,,-'' de unii sau de altii chiar daca sunt matematicieni.
Daca esti de acord sau nu cu cele spuse de mine sa stii ca eu oricum iti respect opinia.
Cu stima,
CAdi

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25129
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Empty Re: Despre asa zisul IQ........

Mesaj Scris de CAdi Sam 24 Mar 2012, 22:56

Meteor,
Spune clar:
Tu ce crezi numarul ,,0'' este pozitiv?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11781
Puncte : 56419
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Empty Re: Despre asa zisul IQ........

Mesaj Scris de meteor Dum 25 Mar 2012, 14:26

Numarul 0 nu e nici pozetiv, nici negativ.

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25129
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Empty Re: Despre asa zisul IQ........

Mesaj Scris de meteor Dum 25 Mar 2012, 14:29

Nu inteleg, cind vei inceta odata sa scrii in continuare la mesajele mele. Majoritatea nimic nu vor intelege.

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25129
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Empty Re: Despre asa zisul IQ........

Mesaj Scris de AMOT Mar 27 Mar 2012, 17:59

meteor a scris:Numarul 0 nu e nici pozetiv, nici negativ.
Demonstreaza ca zero nu este un numar pozitiv si nici negativ....... Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17781
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre asa zisul IQ........ - Pagina 3 Empty Re: Despre asa zisul IQ........

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum