Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Astazi la 18:29

» Trei probleme cu lichide
Scris de virgil_48 Astazi la 17:37

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de curiosul Astazi la 10:35

» Gravitonul
Scris de CAdi Astazi la 08:49

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de curiosul Astazi la 07:27

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Ieri la 16:40

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Ieri la 13:33

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Ieri la 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 11 Apr 2024, 17:55

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Dum 07 Apr 2024, 18:30

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 05 Apr 2024, 10:21

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de CAdi Vin 29 Mar 2024, 11:57

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Globalizarea
Scris de eugen Mier 27 Mar 2024, 17:10

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

» Pendulul
Scris de eugen Dum 24 Mar 2024, 11:22

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Vin 22 Mar 2024, 18:12

» Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
Scris de virgil Vin 22 Mar 2024, 17:34

» Matematica și fizica
Scris de CAdi Joi 21 Mar 2024, 13:19

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Fenomene Electromagnetice
( 1 )


» Mesaj de la curiosul în Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
( 1 )


Top postatori
virgil (12149)
Anunţ personal Vote_lcapAnunţ personal Voting_barAnunţ personal Vote_rcap 
CAdi (11877)
Anunţ personal Vote_lcapAnunţ personal Voting_barAnunţ personal Vote_rcap 
virgil_48 (11184)
Anunţ personal Vote_lcapAnunţ personal Voting_barAnunţ personal Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Anunţ personal Vote_lcapAnunţ personal Voting_barAnunţ personal Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Anunţ personal Vote_lcapAnunţ personal Voting_barAnunţ personal Vote_rcap 
curiosul (6606)
Anunţ personal Vote_lcapAnunţ personal Voting_barAnunţ personal Vote_rcap 
Razvan (6162)
Anunţ personal Vote_lcapAnunţ personal Voting_barAnunţ personal Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Anunţ personal Vote_lcapAnunţ personal Voting_barAnunţ personal Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Anunţ personal Vote_lcapAnunţ personal Voting_barAnunţ personal Vote_rcap 
eugen (3778)
Anunţ personal Vote_lcapAnunţ personal Voting_barAnunţ personal Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Anunţ personal Vote_lcapAnunţ personal Voting_barAnunţ personal Vote_rcap 
Pacalici
Anunţ personal Vote_lcapAnunţ personal Voting_barAnunţ personal Vote_rcap 
CAdi
Anunţ personal Vote_lcapAnunţ personal Voting_barAnunţ personal Vote_rcap 
curiosul
Anunţ personal Vote_lcapAnunţ personal Voting_barAnunţ personal Vote_rcap 
Dacu
Anunţ personal Vote_lcapAnunţ personal Voting_barAnunţ personal Vote_rcap 
Razvan
Anunţ personal Vote_lcapAnunţ personal Voting_barAnunţ personal Vote_rcap 
virgil
Anunţ personal Vote_lcapAnunţ personal Voting_barAnunţ personal Vote_rcap 
meteor
Anunţ personal Vote_lcapAnunţ personal Voting_barAnunţ personal Vote_rcap 
gafiteanu
Anunţ personal Vote_lcapAnunţ personal Voting_barAnunţ personal Vote_rcap 
scanteitudorel
Anunţ personal Vote_lcapAnunţ personal Voting_barAnunţ personal Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Anunţ personal Vote_lcapAnunţ personal Voting_barAnunţ personal Vote_rcap 
curiosul
Anunţ personal Vote_lcapAnunţ personal Voting_barAnunţ personal Vote_rcap 
virgil_48
Anunţ personal Vote_lcapAnunţ personal Voting_barAnunţ personal Vote_rcap 
eugen
Anunţ personal Vote_lcapAnunţ personal Voting_barAnunţ personal Vote_rcap 
virgil
Anunţ personal Vote_lcapAnunţ personal Voting_barAnunţ personal Vote_rcap 
Bordan
Anunţ personal Vote_lcapAnunţ personal Voting_barAnunţ personal Vote_rcap 
Dacu
Anunţ personal Vote_lcapAnunţ personal Voting_barAnunţ personal Vote_rcap 
Forever_Man
Anunţ personal Vote_lcapAnunţ personal Voting_barAnunţ personal Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
curiosul
Anunţ personal Vote_lcapAnunţ personal Voting_barAnunţ personal Vote_rcap 
CAdi
Anunţ personal Vote_lcapAnunţ personal Voting_barAnunţ personal Vote_rcap 
virgil_48
Anunţ personal Vote_lcapAnunţ personal Voting_barAnunţ personal Vote_rcap 
virgil
Anunţ personal Vote_lcapAnunţ personal Voting_barAnunţ personal Vote_rcap 
eugen
Anunţ personal Vote_lcapAnunţ personal Voting_barAnunţ personal Vote_rcap 
Forever_Man
Anunţ personal Vote_lcapAnunţ personal Voting_barAnunţ personal Vote_rcap 
Dacu
Anunţ personal Vote_lcapAnunţ personal Voting_barAnunţ personal Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 15 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 15 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57
Subiecte similare

Anunţ personal

+4
sadang
CAdi
Abel Cavaşi
Razvan
8 participanți

In jos

Anunţ personal Empty Anunţ personal

Mesaj Scris de Razvan Mar 04 Sept 2012, 14:06

Observ, cu părere de rău, că discuţiile de pe acest forum se îndreaptă îndeosebi asupra unor “teorii” şi subiecte ce n-au nicio legătură cu ştiinţa.
Sunt folosiţi termeni consacraţi în cu totul alt context decât cel de definiţie, sunt reinterpretate noţiuni după bunul plac, sunt puse sub semnul îndoielii teorii solide şi verificate.
În acelaşi timp, sunt acceptate ca veridice alte aiureli, emise de indivizi obscuri, şi care nu rezistă unei analize ştiinţifice serioase.
După părerea mea, cercetarea trebuie să se bazeze pe teoriile şi descoperirile actuale, încercând să ofere explicaţii acolo unde acestea încă nu există. Lipsa unor noţiuni elementare de fizică, sau studiul insuficient asupra unor fenomene, vor duce întotdeauna la neînţelegerea unor lucruri şi apariţia unor enigme, acolo unde sunt, de fapt, explicaţii banale.

Din aceste motive, participarea mea la astfel de discuţii o consider o inutilitate şi o pierdere de timp.

De aceea, îl rog pe Abel să-mi retragă drepturile de administrator, urmând ca eu să intervin pe forum doar dacă voi considera că vreun subiect merită atenţia.

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Anunţ personal Left_bar_bleue9 / 109 / 10Anunţ personal Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33144
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Anunţ personal Empty Re: Anunţ personal

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mar 04 Sept 2012, 14:24

Răzvane, înţeleg că nu-ţi place să punem la îndoială chiar totul (şi, crede-mă, chiar nici nu punem la îndoială totul, ci doar ceea ce nu este, din punctul nostru de vedere, absolut adevărat). Dar nu înţeleg care este legătura acestei concepţii cu statutul tău de administrator.

Chiar îţi este ruşine să fii administrator pe un asemenea forum unde se poate pune la îndoială totul? Poate n-ai înţeles că libertatea de a scrie orice nu este o obligaţie pentru a crede orice. Avem secţiuni pe forum unde nu se poate scrie orice. Cei care vor lucruri mai „serioase” (certitudini) le pot găsi acolo şi trebuie să înţeleagă că existenţa unor discuţii libere nu impietează asupra capacităţii forumului de a ajunge la concluzii ştiinţifice de mare valoare.

Aşadar, eu consider că statutul tău de administrator, oricât de riguros şi de conservator ai vrea să pari, nu este incompatibil cu discuţiile care se poartă pe forum. Mai precis, eu nu cred că laşi o impresie proastă dacă eşti administrator pe un asemenea forum. Mai mult, nu cred că un administrator este obligat în vreun fel să fie de acord cu teoriile oficiale. Dar, desigur, este doar părerea mea. Eu, în locul tău, nu aş pune în balanţă capacitatea de administrare a forumului cu concepţia despre lume. Dacă nu eşti de acord cu noi, eşti liber să ne spui asta cu toată francheţea, fără să ne supărăm şi fără să-ţi fie ameninţată în vreun fel funcţia.

Dar, dacă insişti în continuare, eu trebuie să-ţi îndeplinesc dorinţa. Mai aştept un semn, să văd dacă ai înţeles acest mesaj.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Anunţ personal Left_bar_bleue9 / 109 / 10Anunţ personal Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33889
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Anunţ personal Empty Re: Anunţ personal

Mesaj Scris de CAdi Mar 04 Sept 2012, 14:28

Razvan, sunt de acord cu primele 12 randuri.
Dar nu sunt de acord cu aceasta retragere a ta si abandonul conceptiilor

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Anunţ personal Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Anunţ personal Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11877
Puncte : 56842
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Anunţ personal Empty Re: Anunţ personal

Mesaj Scris de Razvan Mar 04 Sept 2012, 15:13

Abel, statutul de administrator presupune şi corectarea discuţiilor atunci când se abat de la subiect. La fel, impunerea unei rigurozităţi în folosirea termenilor, pentru a se păstra o logică şi o coerenţă în exprimare.
Ori, în asemenea discuţii, bazate pe concepţii greşite, cum poate fi stabilit, în mod clar, care este subiectul, logica discuţiei şi coerenţa sa? Moderarea unor astfel de exprimări devine inutilă sau chiar imposibilă. De aceea, statutul meu de administrator, sau chiar de moderator, îşi pierde sensul.
Iar libertatea de a scrie, prost înţeleasă, va conduce în final la scăderea calităţii forumului, concretizându-se prin îndepărtarea persoanelor care chiar au ceva de spus şi atragerea de membrii cu o slabă pregătire ştiinţifică, dispuşi să acorde credit unor afirmaţii lipsite de orice valoare, nivelul conversaţiilor scăzând pe măsură.
Tocmai calitatea de administrator, sau moderator, eu o consider şi ca pe o obligaţie de a veghea la un anumit grad de corectitudine al ideilor exprimate, în cuprinsul întregului forum.
Când majoritatea discuţiilor devin bazate, per ansamblu, pe exprimări fără niciun suport ştiinţific, tema forumului poate deveni oricare, dar nu cercetarea. Iar la administrarea unui forum cu tematică ezoterică, pseudoştiinţifică, sau de altă natură decât ştiinţifică, nu mă pricep, deoarece nu pot evalua discuţiile în sine.

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Anunţ personal Left_bar_bleue9 / 109 / 10Anunţ personal Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33144
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Anunţ personal Empty Re: Anunţ personal

Mesaj Scris de CAdi Mar 04 Sept 2012, 15:28

Ai intrutotul dreptate dar ce te impiedica sa marchezi cu rosu divagarile de la subiect acolo unde consideri ca este cazul sau sa atragi atentia unui membru atunci cand se indeparteaza de relevanta stiintifica sau denatureaza realitatea ?
In plus de aceasta trebuie sanctionata activitatea de trolling si luarea in deradere a ,,fizicii oficiale'' cum zic unii ...(sa demonstreze sau sa infirme teoria oficiala daca au argumente nu sa o ia in deradere fara vreun argument stiintific sau sa se bazeze pe ,,bunul lor simt'' care cine stie in ce directie a fost cultivat ... cum este si acea istorie de 350 de ani a lui Sandockan...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Anunţ personal Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Anunţ personal Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11877
Puncte : 56842
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Anunţ personal Empty Re: Anunţ personal

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mar 04 Sept 2012, 15:56

Razvan a scris:
Abel, statutul de administrator presupune şi corectarea discuţiilor atunci când se abat de la subiect. La fel, impunerea unei rigurozităţi în folosirea termenilor, pentru a se păstra o logică şi o coerenţă în exprimare.
Ori, în asemenea discuţii, bazate pe concepţii greşite, cum poate fi stabilit, în mod clar, care este subiectul, logica discuţiei şi coerenţa sa? Moderarea unor astfel de exprimări devine inutilă sau chiar imposibilă. De aceea, statutul meu de administrator, sau chiar de moderator, îşi pierde sensul.
Iar libertatea de a scrie, prost înţeleasă, va conduce în final la scăderea calităţii forumului, concretizându-se prin îndepărtarea persoanelor care chiar au ceva de spus şi atragerea de membrii cu o slabă pregătire ştiinţifică, dispuşi să acorde credit unor afirmaţii lipsite de orice valoare, nivelul conversaţiilor scăzând pe măsură.
Tocmai calitatea de administrator, sau moderator, eu o consider şi ca pe o obligaţie de a veghea la un anumit grad de corectitudine al ideilor exprimate, în cuprinsul întregului forum.
Când majoritatea discuţiilor devin bazate, per ansamblu, pe exprimări fără niciun suport ştiinţific, tema forumului poate deveni oricare, dar nu cercetarea. Iar la administrarea unui forum cu tematică ezoterică, pseudoştiinţifică, sau de altă natură decât ştiinţifică, nu mă pricep, deoarece nu pot evalua discuţiile în sine.

De acord cu multe din cele spuse de tine aici. Dar te-a acuzat cineva că nu eşti un bun administrator? Faptul că nu poţi administra totul nu trebuie să implice faptul de a nu putea administra nimic. Dacă cineva vreodată te va acuza că nu eşti un bun administrator, tu te vei putea scuza liniştit că ai făcut tot ce ţi-a stat în putinţă pentru a administra bine forumul, căci aşa a şi fost. Oricum, libertatea de exprimare nu trebuie cenzurată doar pentru a fi în pas cu moda ştiinţifică a momentului. N-avem decât să creem secţiuni ale forumului din care să reiasă că în unele se discută Ştiinţă oficială şi în altele se discută noţiuni aflate la marginile cunoaşterii, ultimele fiind cu necesitate mai vagi şi de o calitate îndoielnică, dar acest aspect nu este suficient pentru a le suprima.

Deci, dacă nu eşti de acord cu o anumită idee şi nu ai posibilitatea să-ţi exprimi dezacordul, nu înseamnă să renunţi la capacitatea ta de administrare. Putem lua anunţul tău ca pe un simplu avertisment că nu eşti de acord cu ceea ce se spune pe forum (momentan, căci nu poţi generaliza că toate discuţiile de pe forum ar fi anapoda). Oricum, nimeni nu te poate acuza că nu administrezi bine forumul. Dimpotrivă, sunt pe alte forumuri administratori şi moderatori puturoşi de-a dreptul, care nu realizează absolut nicio acţiune pe forum.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Anunţ personal Left_bar_bleue9 / 109 / 10Anunţ personal Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33889
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Anunţ personal Empty Re: Anunţ personal

Mesaj Scris de Razvan Mar 04 Sept 2012, 16:23

Abel, am mai afirmat şi:
Când majoritatea discuţiilor devin bazate, per ansamblu, pe exprimări fără niciun suport ştiinţific, tema forumului poate deveni oricare, dar nu cercetarea.
Din acest motiv, dacă aş fi dorit să activez pe un forum cu alt profil, m-aş fi orientat către un asemenea forum. Eu am ales, totuşi, un forum cu profil de cercetare.
În schimb, am presupus că cercetarea se bazează pe ştiinţă. Dar,
Observ, cu părere de rău, că discuţiile de pe acest forum se îndreaptă îndeosebi asupra unor “teorii” şi subiecte ce n-au nicio legătură cu ştiinţa.
Tocmai de aceea
... participarea mea la astfel de discuţii o consider o inutilitate şi o pierdere de timp.
...urmând ca eu să intervin pe forum doar dacă voi considera că vreun subiect merită atenţia.
Sub acest aspect, moderarea unui forum pe care e posibil să mai activez doar din când în când, o văd ca pe o sarcină inutilă.

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Anunţ personal Left_bar_bleue9 / 109 / 10Anunţ personal Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33144
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Anunţ personal Empty Re: Anunţ personal

Mesaj Scris de sadang Mar 04 Sept 2012, 16:29

Mea cupla Razvane. Probabil si eu sunt unul din cei care te-au adus in postura de a formula cererea actuala. Nu acesta este scopul postarilor si topicurilor mele, ci de a scoate in eivdenta marile lipsuri ale teoriilor stiintifice actuale. Si din pacate voi continua tot in acest stil, pentru ca mi se pare mult mai incitant si frunctuos, decat urmarea unui drum din batatorit!

Toate polemicile avute cu tine nu sunt cu caracter personal. Am mai discutat si am convenit reciproc despre acest aspect. Si de obicei, atunci cand expun o informatie o documentez destul de bine, cu informatii cat mai complete, chiar daca acestea nu se incadreaza in ecartul impus de stiinta actuala.

Iar eu consider cercetarea reala, tocmai cercetarea aspectelor pe care stiinta actuala nu le stapaneste si/sau nu vrea sa le discute. In fine, nu as vrea ca din cauza topicurilor mele sa renunti la statutul actual. Insa decizia iti apartine.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Anunţ personal Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Anunţ personal Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24028
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Anunţ personal Empty Re: Anunţ personal

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mar 04 Sept 2012, 21:17

Razvan a scris:
moderarea unui forum pe care e posibil să mai activez doar din când în când, o văd ca pe o sarcină inutilă.
Date fiind aceste cuvinte, mă văd obligat să-ţi respect dorinţa şi să te „eliberez” de această funcţie. Îţi mulţumesc pentru ajutorul acordat până în prezent şi aştept cu nerăbdare ziua când te vei răzgândi.

Îmi plăcea să am în „spatele” meu pe cineva care să-mi urmărească toate mişcările şi să-mi atragă atenţia asupra unor aspecte esenţiale pe care eu le pierdeam din vedere. De asemenea, îmi plăcea să ştiu că tot ceea ce fac prin munca mea de administrare mai poate fi inspectat şi de altcineva. Acum, până când voi găsi un alt administrator, voi bâjbâi de unul singur prin interfaţa de administrare „pustie”.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Anunţ personal Left_bar_bleue9 / 109 / 10Anunţ personal Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33889
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Anunţ personal Empty Re: Anunţ personal

Mesaj Scris de CAdi Mier 05 Sept 2012, 09:20

Razvan este cel mai indicat sa fie administrator si a dovedit acest lucru cu prisosinta .
Din motive personale eu nu pot fi administrator.




CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Anunţ personal Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Anunţ personal Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11877
Puncte : 56842
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Anunţ personal Empty Re: Anunţ personal

Mesaj Scris de sandokhan Joi 13 Sept 2012, 15:51

Acest forum se adreseaza celor care au imaginatie. Exista diverse alte locuri de discutii, unde stim sigur si este clar ca orice subiect de genul teoria etherului, free energy, istoria alternativa, va fi mutat la arhiva, iar utilizatorii banati imediat.

Rigurozitatea te poate duce pana la un anumit punct; nu de matematica avansata duce lipsa stiinta actuala - ceea ce lipseste cu desavarsire este FIZICA. Magnetismul este numit "o forma a materiei", timpul este descris cu o variabila liniara, gravitonii nu pot fi descoperiti, big bang si space-time sunt doar niste fantezii lipsite de sens.

Deci, in ceea ce priveste intrebarile si chestiunile fundamentele din fizica, stiinta actuala nu are nici un fel de raspunsuri concrete.

Aceste raspunsuri necesita dezvoltarea unei imaginatii formidabile (vezi Tesla, Schauberger, Leedskalnin) - si noi asta facem aici.

Deci, Razvan, cred ca poti fi mandru ca ai fost (si poti fi) un admin pe cel mai interesant forum de discutii stiintice de pe portalul romanesc (si nu numai).
sandokhan
sandokhan
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Anunţ personal Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Anunţ personal Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 795
Puncte : 18927
Data de inscriere : 16/11/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Anunţ personal Empty Re: Anunţ personal

Mesaj Scris de CAdi Joi 13 Sept 2012, 18:56

Sandokhan a spus ceva cu care sunt de acord !
In plus l-as propune pe Razvan administrator si pe Abel moderator , sau ceva pe acolo scris cu albastru ... Smile

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Anunţ personal Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Anunţ personal Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11877
Puncte : 56842
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Anunţ personal Empty Re: Anunţ personal

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Joi 13 Sept 2012, 19:31

[Offtopic]{Şi eu sunt de acord cu ce a spus sandokhan. Într-adevăr, provocările sale prin subiectele ciudate pe care le întreţine sunt o piatră de încercare pentru orice forum şi nu rezistă oricare dintre ele la asemenea „atacuri”.

CAdi, nu uita că şi eu mă pot autoretrograda. Dacă ai argumente solide pentru asta şi ceilalţi vor fi de acord cu tine, eu pot să mă transform într-un simplu utilizator pe acest forum şi să nu mai activez ca şi administrator. Desigur, în aceste condiţii voi rămâne, însă, fondatorul acestui forum, calitate la care nu pot renunţa.}[/Offtopic]
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Anunţ personal Left_bar_bleue9 / 109 / 10Anunţ personal Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33889
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Anunţ personal Empty Re: Anunţ personal

Mesaj Scris de CAdi Joi 13 Sept 2012, 20:23

A fost doar o mica gluma Abel! Fii linistit te sustin ca si administrator in continuare ,si as fi si mai multumit daca Razvan ar reveni la decizia lui de a nu mai fi Administrator !

Dar de ce te-ai scris cu litere asa mici ? Very Happy

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Anunţ personal Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Anunţ personal Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11877
Puncte : 56842
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Anunţ personal Empty Re: Anunţ personal

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Joi 13 Sept 2012, 20:30

[Offtopic]{Ok, mă bucur că eşti totuşi relaxat cu toate cele ce ţi le-am făcut. Very Happy De altfel, aceasta este o atitudine corectă a ta care te face să meriţi reputaţia pe care o ai în ochii mei.

Am scris mai mărunt ca să se ştie că e offtopic, căci eu aşa cred că e ceea ce am scris aici.}[/Offtopic]
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Anunţ personal Left_bar_bleue9 / 109 / 10Anunţ personal Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33889
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Anunţ personal Empty Re: Anunţ personal

Mesaj Scris de CAdi Joi 13 Sept 2012, 20:39

Abel in primul rand suntem colegi si prieteni cu totii aici pe forum.
Ca ne mai impungem noi cateodata si mai aruncam cate o ironie acest lucru nu inseamna si altceva ,sau ca trebuie sa ne dusmanim ...
Noi scriem pe acest forum din placere si sa ne impartasim ideile si cunostintele unii altora.
Deranjant este atunci cand unii insista prea mult pe o anumita latura .
Oricum nu port pica la nimeni si am un respect pentru toti ,cu toate ca mai deraiez si eu cateodata din cand in cand ... Very Happy


Este urmat de topicul „Propunere pentru un cenzor în Fizică”.


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Dum 30 Sept 2012, 10:42, editata de 1 ori (Motiv : Este urmat de topicul...)

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Anunţ personal Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Anunţ personal Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11877
Puncte : 56842
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Anunţ personal Empty Re: Anunţ personal

Mesaj Scris de CAdi Joi 11 Oct 2012, 19:30

Constat ca reputatia mea acordata de administrator
scade vertiginos .
Probabil ca administratorul doreste sa ma ridice la nivelul lui ! Very Happy

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Anunţ personal Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Anunţ personal Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11877
Puncte : 56842
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Anunţ personal Empty Re: Anunţ personal

Mesaj Scris de Razvan Dum 14 Oct 2012, 22:25

Începând de astăzi sunt din nou administrator pe forum!
Cu această ocazie, vă solicit să citiţi cu atenţie Forma actualizată a Regulamentului.

Vă mulţumim pentru expunerile voastre valoroase, atât eu cât şi Abel!

Iar din partea mea, personal:
- haideţi să lăsăm la o parte ambiţiile, disputele personale şi copilăriile. Reprezentăm totuşi un forum şi nu o reţea de socializare, prin care fiecare poate să spună orice, oricum şi oriunde.
Ceea ce vă solicit este doar respect, atât faţă de subiectele de discuţie cât şi faţă de colegii noştrii forumişti.

În ceea ce mă priveşte, am şters cu buretele orice fel de avertisment, banare, sau altă formă de sancţiune.




_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Anunţ personal Left_bar_bleue9 / 109 / 10Anunţ personal Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33144
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Anunţ personal Empty Re: Anunţ personal

Mesaj Scris de meteor Dum 14 Oct 2012, 22:41

Razvan a scris:Începând de astăzi sunt din nou administrator pe acest forum!
...
E un lucru foarte bun!!!

De unde atita energie, dorinta si timp???

*Privitor la regulament, trebue sa fim/fiti atenti atunci cind cineva spune ca declara o ipoteza si declara un rezultat. Diferenta e infinit de mare. Cel ce posteaza ipoteza, poate fie oarecum iertat, cel ce spune ca posteaza un rezultat, atunci, ar fi bine sa participe civilizat la dezbateri, si sa dea raspunsuri la intrebarile ce ar aparea.

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Anunţ personal Left_bar_bleue9 / 109 / 10Anunţ personal Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25192
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Anunţ personal Empty Re: Anunţ personal

Mesaj Scris de Razvan Dum 14 Oct 2012, 22:59

Da, meteor! Este exact ceea ce am specifcat la punctul 8.
Oricum, eu personal nu voi mai fi aşa de strict, iar sancţiunile vor fi date doar de comun acord cu Abel. Mi se pare cel mai corect aşa, din moment ce el este fondatorul forumului.
Asta nu înseamnă, totuşi, că orice este permis! La urma urmei, am şi eu un cuvânt de spus!

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Anunţ personal Left_bar_bleue9 / 109 / 10Anunţ personal Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33144
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Anunţ personal Empty Re: Anunţ personal

Mesaj Scris de Bordan Lun 15 Oct 2012, 04:50

Felicitari, Razvan! Nu ierta pe nimeni, fiindca nici pe tine nu te va ierta nimeni! Dar poti uita ...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Anunţ personal Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Anunţ personal Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21138
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Anunţ personal Empty Re: Anunţ personal

Mesaj Scris de curiosul Lun 15 Oct 2012, 09:34

Razvan administrator =
un pas mic pentru el, dar un pas mare pentru calitatea forumului.
Felicitari pentru decizia ta !

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Anunţ personal Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Anunţ personal Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6606
Puncte : 40363
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Anunţ personal Empty Re: Anunţ personal

Mesaj Scris de meteor Lun 15 Oct 2012, 12:12

curiosule, ai inteles cit de simplu zec a rezolvat acum (iar eu cu mai mult de jumate de an in urma) conjectura ta?!
daca ceva nu e clar, poti sa ma intrebi.

Ca sa ma laud, singur pe mine, dupa cum am mai spus nu demult, un sir de cojecturi le-am rezolvat, cu aproape jumate de an in urma.
La fel am ceva rezultate bunisoare, la rezolvarea altora.


Totuşi, locul acestui mesaj nu era aici. Mă aştept de la tine să fii mai atent la asemenea lucruri, din moment ce ai pretenţii mai mari de la forum.


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Lun 15 Oct 2012, 12:18, editata de 1 ori (Motiv : Atenţionare privind locul mesajului)

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Anunţ personal Left_bar_bleue9 / 109 / 10Anunţ personal Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25192
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Anunţ personal Empty Re: Anunţ personal

Mesaj Scris de Razvan Lun 15 Oct 2012, 17:15

Am închis acest subiect, deoarece consider că tema sa de discuţie a fost epuizată.

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Anunţ personal Left_bar_bleue9 / 109 / 10Anunţ personal Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33144
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Anunţ personal Empty Re: Anunţ personal

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum