Ultimele subiecte
» Legi de conservare (2)
Scris de Vizitator Astazi la 10:47

» Două corpuri cu temperaturi diferite
Scris de Dacu Astazi la 09:20

» Directia Curbilinie
Scris de virgil_48 Astazi la 07:50

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Ieri la 09:55

» Despre votul pozitiv sau negativ
Scris de Dacu Ieri la 07:08

» Analiza noțiunii de "Direcție Curbilinie"
Scris de virgil_48 Ieri la 06:44

» Judecarea celor care încalcă "Forma actualizată a Regulamentului"
Scris de Dacu Sam 15 Feb 2020, 16:57

» Despre ecuaţiile lui Maxwell
Scris de Abel Cavaşi Joi 13 Feb 2020, 14:58

» Care este cel mai simplu şi mai general model al realităţii?
Scris de Forever_Man Mier 12 Feb 2020, 10:46

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de mm Mar 11 Feb 2020, 14:46

» Orice vector are un triedru Frenet
Scris de virgil_48 Vin 07 Feb 2020, 07:26

» Motorul cu free energy
Scris de virgil Joi 06 Feb 2020, 21:13

» Ce este realitatea?
Scris de mm Joi 06 Feb 2020, 19:33

» Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor.(secţiunea 4)
Scris de virgil_48 Mier 05 Feb 2020, 09:03

» Aparitii la momentul mortii
Scris de Dacu Lun 03 Feb 2020, 17:35

» Critica atractiei gravitationale
Scris de virgil_48 Lun 03 Feb 2020, 10:19

» Soarele in High Definition
Scris de gafiteanu Sam 01 Feb 2020, 23:50

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Vin 31 Ian 2020, 20:01

» Pamantul Plat - dovezi, fotografii
Scris de virgil Vin 31 Ian 2020, 08:07

» Despre ceva.
Scris de curiosul Joi 30 Ian 2020, 20:01

» Sabloanele mele LaTex
Scris de virgil_48 Sam 18 Ian 2020, 23:31

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de scanteitudorel Sam 18 Ian 2020, 19:34

» Dacă linia nu ar fi o dreaptă, cum ar descoperi asta Ştiinţa actuală?
Scris de mm Sam 18 Ian 2020, 17:39

» Legile Fizicii din interiorul unei găuri negre trebuie să fie echivalente cu cele din exteriorul acesteia
Scris de virgil Mar 14 Ian 2020, 09:27

» Distribuția vitezelor într-un gaz omogen la echilibru termodinamic
Scris de CAdi Dum 12 Ian 2020, 09:44

» Problemă despre gauri negre
Scris de gafiteanu Sam 04 Ian 2020, 18:58

» Ce este cu moderatorul?
Scris de gafiteanu Sam 04 Ian 2020, 02:07

» Alexandru Duru Quebec Canada
Scris de virgil_48 Joi 02 Ian 2020, 12:05

» Urări de sărbători
Scris de scanteitudorel Mier 01 Ian 2020, 07:19

» Daci nemuritori
Scris de virgil Lun 30 Dec 2019, 18:02

Top postatori
virgil (9752)
țara, legiunea, căpitanul! - Pagina 2 Vote_lcapțara, legiunea, căpitanul! - Pagina 2 Voting_barțara, legiunea, căpitanul! - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi (8092)
țara, legiunea, căpitanul! - Pagina 2 Vote_lcapțara, legiunea, căpitanul! - Pagina 2 Voting_barțara, legiunea, căpitanul! - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48 (7227)
Abel Cavaşi (7114)
gafiteanu (6766)
Razvan (5746)
curiosul (5588)
Pacalici (5571)
scanteitudorel (4744)
negativ (3044)

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Pacalici
Abel Cavaşi
curiosul
CAdi
Dacu
Razvan
meteor
scanteitudorel
virgil
gafiteanu

Cei mai activi postatori ai lunii
Dacu
virgil_48
mm
virgil
Abel Cavaşi
gafiteanu
Forever_Man
negativ
eugen
masondillon

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil_48
Abel Cavaşi
Dacu

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Spune şi altora
Cine este conectat?
In total sunt 8 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 8 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectati a fost de 49, Dum 20 Mar 2011, 14:29

țara, legiunea, căpitanul!

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

țara, legiunea, căpitanul! - Pagina 2 Empty țara, legiunea, căpitanul!

Mesaj Scris de totedati la data de Lun 19 Noi 2012, 13:05

Rezumarea primului mesaj :

clar! după ce m-am înfipt în sfînta tinerețe legionară am priceput imediat de ce, cum și unde au greșit ... e ceva de speriat! te miști cu viteza luminii!

e un pic forțat spus că au greșit ... l-am prins azinoapte pe cristoiu pe net vorbind despre zelea codreanu ... el n-a greșit prea mult! poate sa sacrificat chiar conștient, aruncîndu-se în groapa cu lei și luptînd atît cît a putut

nu sunt sigur, am doar bănuieli ...

de exemplu codreanu a evitat să forțeze nota, să se pună în fruntea țării înainte de a se împlini vremurile ... pentru asta a plătit cu viața, era deja prea periculos ... ce-a urmat după el a fost un dezastru, pe care îl înțelegem cel mai bine de aici:

aoleo și văleleu! păi ce mi-e mUE ce mie URSS! aceeași mărie cu aproape aceeași pălărie! e clar ca lumina zilei! era conștient de ce ar putea urma! iar comunismul era încă departe!

și tot butonînd pe net evident cu capacitatea mea de penetrare a viitorului deja bine antrenată n-a durat mult pînă să dau de adevăratul imn legionar! regizat de Sergiu Nicolaescu, cu scenariul scris de Titus Popovici și cu muzica care trebuie nu aia pe care o auzeam pe stadioane la 23 august!

aici sunt garda, căpitanul și arhanghelul din cer!
aici sunt țara, legiunea, căpitanul!
ăsta e imnul!

la zeci de ani după ce a murit!

clar! ca lumina zilei! sau împlinit vremurile! dacă vor să se ridice pe ciolane, dacă vor să își ajute țara în mod sincer, trebuie să facă o schimbare esențială!

ăsta trebuie să fie imnul legiunii!
încoronarea lui mihai viteazu de la alba iulia!
atît și nimic mai mult! badea gheorge și badea ion n-au nevoie decît de atît!

Radu Gyr Reloaded v1.0:
Ridică-te Gheorge pe bîte și funii
Ridică-te Ioane pe sfinte ciolane
și roagă-te Gheorghe, si roagă-te Ioane!
și chiuie Gheorghe, și chiuie Ioane!
și bate pămîntul, frămîntă-n picioare
pe sfinte ciolane nevoile tale!

călușerii! nicadorii! ăștia sunt! e clar la lumina zilei! cîți știu oare ce reprezintă acest dans incredibil!? care lasă cu gura căscată pe oricine!? cîți pricep ce e acolo? cîți bunei, cîți străbunei prind viață și li se luminează fața privindu-ne din morminte cînd joci călușerii!?

@WoodyCAD a scris:Acest ZID de panica NU MA LASA SA VAD NIMIC, DINCOLO DE EL....si...are statut de IMINENT...adica certitudine maxima.Se pare ca aceasta PANICA generalizata este in viitorul apropiat si actioneaza ca o bariera, dincolo de care nu mai vad nimic, nu mai am informatii, parca se trece in ..."alta lume".

woooody!
papagalule! ateule! la ce îți folosește bozonul pix?! stai cu bozonul pix în brațe și cu morcovul în cur cufurit tot! scoate-l! ia crucea în mînă! ia biblia si sărut-o! aia e ditamai gaura neagră! aia îți va scoate morcovul din cur! aia îți va da puterea să învingi frica! credința! buneii! adevărul!

nu bozonul pix! mă cac pe el!

acolo e puterea! acolo e adevărul! fix în centrul găurii negre! în singularitate!

sol invictus! davele! alea pe care nu le pricepeți voi dar le-a văzut genialul si superspecialul adrian arvunescu!
adrianarvunescu - Am descoperit zeii! Tot ce spune stiinta este fals

unde ești? să îți scot morcovul din cur!
să vezi viitorul! să nu îți mai fie frică de apocalipsă!
să vină! să vină acum!

utilizator linux înregistrat No. 352479
linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
țara, legiunea, căpitanul! - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10țara, legiunea, căpitanul! - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 16299
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

țara, legiunea, căpitanul! - Pagina 2 Empty Re: țara, legiunea, căpitanul!

Mesaj Scris de WoodyCAD la data de Vin 04 Ian 2013, 12:17

Daca mai vindeti DROGURI RELIGIOASE AICI....fac pe ele si vi le bag pe gat, le arunc la WC... sau pe post de Higenica!
....DROGATII....cei cu mintea plina de halucinatii.....NU AU CE CAUTA IN CERCETARE!

WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 2617
Data de inscriere : 31/08/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de totedati la data de Lun 07 Ian 2013, 20:53

bagă! bagă! în curînd îți va cădea și ție maimuța în cap din copac! și-atunci o să vezi vai!

aoleo maică da' ce mi-a căzut în cap din copac că m-am amețit și am căzut în cur!

eu între timp scriu povestea, de, la sfîrșit, o să rîdem toți cu lacrimi de marele ateu care va face ha ca speriat de bombe!

că tot îi e lui frică de apocalipsă! îl mai speriem un pic!

totedati
Foarte activ
Foarte activ

Sus In jos

Mesaj Scris de WoodyCAD la data de Lun 07 Ian 2013, 21:23

FRICA...mecanismul care creaza halucinatia....se transmite de la ...DROGAT ....LA DROGAT...
Din pacate WoodyCAD este imun la asa ceva....el se sterge la fund cu...DUMNEZEU.....oricata TEAMA...veti incerca sa insuflati...
MINTEA VA ESTE..... PARALIZATA DE FRICA....!
...
CAPITANUL...are mintea LUCIDA, RATIONALA!

WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
țara, legiunea, căpitanul! - Pagina 2 Left_bar_bleue6 / 106 / 10țara, legiunea, căpitanul! - Pagina 2 Right_bar_bleue
Puncte : 17888
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Mesaj Scris de curiosul la data de Lun 07 Ian 2013, 22:06

...

Ultima editare efectuata de catre curiosul in Vin 08 Feb 2013, 18:49, editata de 1 ori

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
țara, legiunea, căpitanul! - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10țara, legiunea, căpitanul! - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 5588
Puncte : 32757
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de curiosul la data de Lun 07 Ian 2013, 22:25

...

Ultima editare efectuata de catre curiosul in Vin 08 Feb 2013, 18:49, editata de 1 ori

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Numarul mesajelor : 5588
Puncte : 32757
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Mar 08 Ian 2013, 07:30

Ăsta nu este umor ci omorul propriului suflet al lui Dan Preda de catre el însuşi şi cu voia lui Dumnezeu.
Din păcate Dan Preda deocamdata are ochii închişi iar când îi va deschide va plânge de bucurie că va înţelege că toate sunt cu voia lui Dumnezeu.Sufletul lui doarme acum şi visează năluciri satanice cu voia lui Dumnezeu.Intr-o zi,Dan Preda,va cunoaşte că există Dumnezeu şi abia atunci va conştientiza adevărul despre univers care este mult mai simplu decât cred savanţii şi cu atât mai mult cu cât crede un frustrat ca el care crede că deţine adevărul absolut şi cu fiecare cuvânt spus împotriva lui Dumnezeu el îşi omoară sistematic sufletul dar sunt sigur că Dumnezeu îi va trimite Duhul Sfânt adică Duhul Adevărului şi îl va salva dar după aceea va avea de suferit diverse chinuri trupeşti pe pământ pentru a se curăţi cât de cât de măcar 50% dintre păcatele sufletului său.
Sufletul meu este întristat când citesc blasfemii la adresa lui Dumnezeu. Sad

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Numarul mesajelor : 2097
Puncte : 15925
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Mesaj Scris de WoodyCAD la data de Mar 08 Ian 2013, 08:29

MUNCA..este intotdeauna recunoscuta, numai cei ce nu pot A MUNCI...nu o recunosc!....
....numai O MAIMUTA....crede in zeul ...SOARELUI !
CAPITANUL...are mintea LUCIDA, RATIONALA...nu plina de DROGURILE...pe care eu le arunc la... WC, caci le primesc zilnic
....
....indopati-va cu halucinatii...visati frumos...este mult mai comod asa....decat sa traiti in....REALITATE!
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
țara, legiunea, căpitanul! - Pagina 2 Left_bar_bleue6 / 106 / 10țara, legiunea, căpitanul! - Pagina 2 Right_bar_bleue
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Mesaj Scris de Dacu la data de Mier 09 Ian 2013, 07:14

Realitatea lui Dan Preda este şi va fi o halucinaţie atâta timp cât i se va permite de către cel care era cu mult timp înaintea sa.Sunt curios să ştiu care om şi când anume şi ce anume l-a făcut pe Dan Preda să devină un ateu.Eu nu cred că soarele este un zeu dar cred că soarele a fost făcut cu scopul de a a lumina şi de a încălzi. Rolling Eyes

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Numarul mesajelor : 2097
Puncte : 15925
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Mesaj Scris de WoodyCAD la data de Mier 09 Ian 2013, 20:22

Va sugerez sa mai puneti mana sa mai cititi cateva carti....inainte de a mai posta aici aberatii,(afirmatii fara argumente, cretinoide sau de ...lumea copiilor)
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de totedati la data de Vin 11 Ian 2013, 14:14

papagalule tu singur ai spus că ți-e frică de apocalipsă așa că nu te mai da viteaz! suntem în 2013!

am trecut planul ăla galactic sau nu?

linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de WoodyCAD la data de Vin 11 Ian 2013, 15:29

papagalule tu singur ai spus că ți-e frică de apocalipsă
...
....arata-ne si noua ...DOVADA cu papagalul.....care a spus asa ceva...!
....inainte de a mai posta aici aberatii,(afirmatii fara argumente, cretinoide sau de ...lumea copiilor)....incercati SA VA DOCUMENTATI....mai cititi, studiati...
....
..... NU AVETI DOVADA.....mintea ingusta .....nu functioneaza cu...DOVEZI....!
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de totedati la data de Dum 13 Ian 2013, 20:28

@WoodyCAD a scris:Stiati ca foarte multi prezicatori NU pot citi dincolo de 2012...?
Stiati ca in unele medii stiintifice se vehiculeaza argumentat ....iminenta unui contact intre civilizatii?
Stiati ca...si eu am acces la lucruri, inainte ca acestea sa se intample?...ca tot omul....
Very Happy
Stiati ca toate INFORMATIILE au ca fundament sentimentul uman? (bucuria uriasa si frica exacerbata impregneaza, lasa amprenta informationala in zidurile caselor..."bantuite", sau pe orice obiect din vecinatatea sursei de emisie)
Stiati, ca atunci cand ma gandesc la alte civilizatii EXTRATERESTRE....resimt un SENTIMENT URIAS...REPET URIAS....DE PANICA, ACEST SENTIMENT ESTE SCANAT SI ARE PUTEREA UNEI PLANETE DE OAMENI ....IN STARE DE EMISIE!
...
Cu alte cuvinte, ma bazez pe ce vine din...INSIDE-intuition!
Singura LOGICA prin care as simti o atat de mare PANICA, uriasa, ce bareaza informational, CA UN ZID, scanarea lucrurilor viitoare, ar fi ca sursa de emisie este la fel de mare ....PLANETARA.
Asociind cuvintele CIVILIZATII EXTRATERESTRE-CONTACT, eu resimt un sentiment puternic de PANICA, instantaneu, inexplicabil, si apartinand unei mase uriase de oameni.
Acest ZID de panica NU MA LASA SA VAD NIMIC, DINCOLO DE EL....si...are statut de IMINENT...adica certitudine maxima.Se pare ca aceasta PANICA generalizata este in viitorul apropiat si actioneaza ca o bariera, dincolo de care nu mai vad nimic, nu mai am informatii, parca se trece in ..."alta lume".

De aceea voi milita pentru o intelegere profunda a fenomenului, tinand cont si de capacitatea PSI ...din dotarea fiecaruia si aflata in diferite stadii de evolutie!

Am 2 experiente UFO, in familie, 1 personala si 1 in care au fost implicata sora mamei mele precum si alti observatori. Sora mamei este femeie simpla, de la tara, fara multa carte. Aceasta a descris ce a vazut la maxim...100m de ea, lucru confirmat si de alti sateni ulterior.
Partea cea mai interesanta ...o descriere din 100 de metri, a unui OZN, stationar la 10m deasupra solului, din care curg ""fire de lumina ce se preling/reflecta pe zapada, catre grajdul vacilor".
Este descris "ca o banita, sclipitoare ca o oglinda"....etc.
Toate descrierile unei femei, ce nu a citit in viata ei o carte cu asa ...chestii, depasesc ce am citit prin carti.
Am zis de multe ori sa fac un INTERVIU despre caz, mai ales ca....exista si alte persoane ce au vazut obiectul straniu....se intampla acum 15 ani!
1 din aceste persoane este chiar o persoana publica, o vedeti deseori la TV....si nimeni nu stie ca a vazut un OZN, foarte aproape,....si cred ca nu va recunoaste public, se autodiscrediteaza...inutil!
Eu stiu DIRECT de la aceasta persoana, ce mi-a confirmat!....fenomenul a fost vazut si sunt mai multe surse, independente, ce pot confirma.
In ce ma priveste....acum nu este momentul...sa cunoasteti aceste lucruri!....
UN SINGUR LURU LUCRU VA SPUN ....sunt REALI!
...
Nu am cum sa neg ....ce am vazut!

altfel spus cînd am încordat bicepsul și am zis că e mai bine să trîntim apocalipsa acum, în 2013, deja ai început să țipi isteric și să te zdruncini tot apucat de tremurici anti-religioși

măcar politică, da' tot e bine să mai dăm din cînd în cînd peste cîte o apocalipsă!

cam cum ar putea arăta o astfel de apocalipsă:
țara, legiunea, căpitanul! - Pagina 2 Tom-yum-goong-573076l
Tom yum goong - Misiune de recuperare (2005)

a fost zilele trecute pe protv ... oau! no, așa faci treabă! acolo mitraliere! acolo tunuri! aia luptă!

linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de WoodyCAD la data de Lun 14 Ian 2013, 09:00

...a simti frica ...altora...inseamna EMPATIE!.....
...a simti FRICA din sufletul unui preot, atunci cand papagalul da foc la o icoana,nu-i totuna cu faptul ca...papagalul are frica de ceva!
.....
ACESTE LUCRURI NU SUNT INTELESE DECAT DE PERSOANE....SPECIALE,EMPATICE...cele care rezoneaza cu SENTIMENTELE ALTORA!
....
A CITI....nu inseamna ....A INTELEGE...!
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de totedati la data de Lun 14 Ian 2013, 11:36

omule nu mai amesteca universurile! una e ce e în tărtăcuța ta cu totul altceva ce e în tărtăcuța altuia ... dacă ție ți se pare că o întreagă planetă face pe ea de frică din cauza apocalipsei te rog pe mine să mă scoți din mulțimea de fricoși!

fricoșii sunt ăia care fac pe ei cînd găsesc nu știu ce secrete ale universului și le ascund de ceilalți pentru că doar ei le pot înțelege și folosi fără a face rău celorlalți

cum e de exemplu gafițeanu și te pot trece și pe tine tot în categoria asta ...

cartea cărților nu e secretă! e chiar în mai multe variante, siriace, evreiești, etiopiene blablabla ...

linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de WoodyCAD la data de Lun 14 Ian 2013, 12:33

.....nu ai spus nimic.......doar ai facut dovada [cuvânt jignitor]...una care vrea sa stapaneasca arsenalul atomic al omenirii...gandind ca...ARE DREPTUL LA ACEST BUTON ....AL CUNOASTERII...!
...
....nu ascunde nimeni...LIMBA ENGLEZA....[cuvânt jignitor]...!
...este intotdeauna in fata lor, insa EI...nu o pot pricepe...oricat ar citi...
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de totedati la data de Mier 16 Ian 2013, 19:40

păi e exact pe dos! cînd pricepi unde e adevărata putere butonul roșu devine neinteresant! devine un fel de jucărie pentru copii care se cred oameni mari!

deabia cînd vei trece peste acest blocaj mental, sindromul butonului roșu, de care ți-e frică dar îl ții în dulap pentru că îți dă putere, deabia atunci vei începe să pricepi cum funcționează realitatea!

țara, legiunea, căpitanul! - Pagina 2 Pantocrator
wikipedia.org - Pantocrator
Pantocrator (din greacă Παντοκράτωρ, în trad. „Atotputernic”, „Omnipotent”) este unul din atributele lui Dumnezeu în tradiția greacă. Substantivat, ca „Atotputernicul”, se referă la Dumnezeu. Septuaginta, prima traducere a Vechiului Testament din ebraică în limba greacă a folosit cuvântul Pantocrator drept echivalent al titlului ebraic El Shaddai (Dumnezeu).

Creștinii timpurii au folosit acest termen pentru a-l descrie pe Isus Cristos.

linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de eugen la data de Lun 08 Apr 2013, 20:52

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Numarul mesajelor : 2786
Puncte : 24674
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Mesaj Scris de eugen la data de Mier 03 Iun 2015, 18:00

Din articolul de mai sus:

"Articolul realateaza cu lux de amanunte deshumarea lui Corneliu Zelea Codreanu si a celor 13 legionari ucisi din ordinul lui Carol II."

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Mesaj Scris de eugen la data de Joi 04 Iun 2015, 18:51

Iorga, vizat de NKVD

"Acolo a cunoscut un important general sovietic, căzut în dizgrația lui Stalin. Împrietenindu-se și discutând cei  doi generali ore în șir subiecte politice, la un moment dat generalul sovietic le-a luat apărarea legionarilor în cazul Iorga și a povestit că el însuși a fost de față când Stalin a ordonat asasinarea lui Nicolae Iorga. Ce interes ar fi avut Stalin în dispariția lui Iorga? Probabil că, în perspectiva instaurării în România a unui regim comunist sub protecția Armatei Roșii – proiect pe care Stalin îl avea dinainte de 1939, vocea lui Iorga ar fi răsunat puternic împotriva ocupanților…"

"În Cartea Neagră, editată recent de Comunitatea Evreilor din România, se recunoaşte deschis că „evreii au contribuit la prăbuşirea în sînge a regimului legionar"

"Direcția Națională a Arhivelor. În volumul intitulat Partidul Comunist din România în anii celui de al Doilea Război Mondial din 1939-1944. Citez: „Partidul comunist a trimis la Moscova un raport despre modul cum s-au desfășurat evenimentele în legătură cu rebeliunea și devastările magazinelor, arătând că aceasta poate fi considerată ca o primă încercare de revoluție cu sprijinul partidului, întrucât majoritatea Corpului Muncitoresc Legionar sunt aderenți de stânga”.

https://bisericasecreta.wordpress.com/2008/07/20/cine-si-de-ce-l-a-asasinat-pe-nicolae-iorga/

http://www.napocanews.ro/2010/11/cine-l-a-asasinat-pe-nicolae-iorga.html

http://ioncoja.ro/la-zi/70-de-ani-de-la-asasinarea-lui-nicolae-iorga/

https://arhivaneamulromanesc.wordpress.com/dezvaluiri/ion-coja-„70-de-ani-de-la-asasinarea-lui-nicolae-iorga“/

http://roncea.ro/2010/11/28/iorga-a-fost-asasinat-de-nkvd-isti-imbracati-in-camasi-verzi-un-fel-de-purici-ai-ortodoxiei-de-azi-isabela-vasiliu-scraba-cioran-si-procedeul-complementaritatii/

http://www.miscarea.net/blanaru-blastamele.htm

http://www.apologeticum.ro/2012/12/tancabesti-2012-comemorarea-capitanului-miscarii-legionare-corneliu-zelea-codreanu/

http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16662

https://bisericasecreta.wordpress.com/2008/12/11/dosare-secrete-privind-razboiul-nevazut-al-evreilor-sionisti-cu-romanii/

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de totedati la data de Mar 09 Iun 2015, 20:14

Nicolae Iorga?

Mare istoric!
Mizerabil caracter!

La modul ipotetic dacă sunt cel mai bun poet, să zicem Eminescu, dar îmi trădez țara, să zicem că ipoteticul președinte Eminescu ajuns în fruntea țării trădează și vinde Basarabia URSS-ului pe bani, merită un glonț în cap?

Mai e nevoie de citate exacte vizavi de subiect? Sper că nu!

Că nu el era principalul vinovat ci Carol II e la fel de corect dar de prea multe ori colaboratorii scapă prea ieftin, după ce toată vina e aruncată în cîrca unui singur om chipurile singurul vinovat de toate lucrurile rele dintr-o anumită perioadă istorică!

Opera științifică a marelui istoric Nicolae Iorga, memoria sa absolut fabuloasă, puterea de muncă incredibilă, compensează îndestul răul făcut prin înhămarea la căruța dictaturii odiosului Carol II care ia dat ocazia de a-și desfășura în voie și partea mai puțin plăcută, și necunoscută multora, a caracterului său absolut josnic și mizerabil?

Unii, legionarii, au considerat că nu e destul și au acționat în consecință.

linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil_48 la data de Mier 10 Iun 2015, 13:45

@totedati a scris:Nicolae Iorga?

Mare istoric!
Mizerabil caracter!
. . . . . . .
Unii, legionarii, au considerat că nu e destul și au acționat în consecință.
Daca tu crezi ca legionarii i-au facut felul pentru caracterul lui...
Ai inteles ceva din mottoul forumului nostru? Mie mi se pare
nepotrivit sa omori pe cineva fiindca nu este de acord cu tine
sau ca are caractrer mizerabil. Daca-i omorâm pe toti ăștia,
câți mai rămânem?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Numarul mesajelor : 7227
Puncte : 28648
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de totedati la data de Dum 28 Iun 2015, 20:51

Văd că încă mai există confuzii vizavi de conflictul dintre legiune și marele istoric. Repet din nou, omul politic a fost cel judecat, și ucis de legionari, nu istoricul!

Implicarea lui Iorga în scoaterea în afara legii a mişcării legionare, a continuat şi cu interzicerea comerţului legionar, ceea ce a declanşat conflictul fatidic cu Corneliu Zelea Codreanu. În 1938, Iorga era consilier regal şi făcea întocmai politica lui Carol al II lea, pro-fascistă dar anti-legionară. Primeşte o scrisoare de la Corneliu Zelea Codreanu care îi cere socoteală pentru închiderea comerţului legionar şi îl numeşte ”necinstit”. Iorga deschide un proces de calomnie împotriva lui Codreanu, care este condamnat. Codreanu este asasinat în noaptea de 29 spre 30 noiembrie 1938, alături de alţi 13 legionari, de jandarmi care îl duceau la Jilava.

Iorga este considerat de legionari vinovat de moartea lui Codreanu şi este bănuit că aşa îl sfătuise pe rege. Totodată este persona non-grata pentru legionari, din cauza măsurilor sale împotriva Gărzii de Fier. Este ucis la 28 noiembrie 1940 la marginea pădurii Strejnic prin împuşcare, de către un grup de legionari

linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de Pacalici la data de Lun 29 Iun 2015, 00:08

@totedati a scris:Repet din nou, omul politic a fost cel judecat, și ucis de legionari, nu istoricul!

NICI O EXPLICATIE NU POATE IERTA LUAREA UNEI VIETI !

Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
țara, legiunea, căpitanul! - Pagina 2 Left_bar_bleue0 / 100 / 10țara, legiunea, căpitanul! - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 14836
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Lun 29 Iun 2015, 07:48

Ceausescu daca a fost omorat, care au fost cauzele reale? chiar trebuia omorat? se pare ca istoria tarii noastre este marcata din loc in loc de crime nejustificate. Furia oarba ne impiedica sa judecam la rece lucrurile si de multe ori se ajunge la astfel de masuri radicale, ce au ca rezultat un efect cu mult mai grav. Iata starea economica a tarii noastre dupa o astfel de masura, care a dat frau liber acelor caractere cu adevarat nocive pentru societate.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 9752
Puncte : 43581
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, nu mă preocupă nimic.

Sus In jos

Mesaj Scris de Pacalici la data de Lun 29 Iun 2015, 09:49

Din punctul meu de vedere a fost o crima sub acoperirea revolutiei.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
țara, legiunea, căpitanul! - Pagina 2 Left_bar_bleue0 / 100 / 10țara, legiunea, căpitanul! - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 14836
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Mesaj Scris de totedati la data de Lun 06 Iul 2015, 20:12

Mă bucur să constat că ai opinii ferme și categorice vizavi de subiect, faptul că orice omucidere e o crimă pentru că Legea spune Să nu ucizi!

Iar crima e o infracțiune pentru că se încalcă Legea, conform dex

Eu recunosc că nu am ajuns încă atît de ferm vizavi de porunca biblică Să nu ucizi!
Nu spune pe cine să nu ucizi, în ce circumstanțe să nu ucizi ci pur și simplu să nu ucizi! Apropo nici măcar nu spune dacă se referă doar la oameni sau e valabilă inclusiv vizavi de alte ființe vii.
Există denominațiuni creștine care aplică aproape literal această poruncă chiar dacă asta înseamnă să refuze înrolarea dacă e nevoie de ei pentru a-și apăra țara de atacul ... rușilor de exemplu!

Evident că deși legionarii se considerau creștini nu erau chiar atît de creștini vizavi de Lege

Păcălici ar ucide sau nu în astfel de condiții?
Dacă ar ucide e criminal sau nu?
A încălcat Legea sau nu?

Pare simplu dar nu e deloc! Tot în Carte curg rîuri de sînge, sunt descrise nenumărate crime, omucideri, și înainte și după ce s-a dat Legea!

Toți au încălcat-o inclusiv Dumnezeu și Moise!

linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de totedati la data de Lun 06 Iul 2015, 20:25

Dumnezeul biblic, descris în Carte, cel care se zice că a dat și Legea.
Că mai sunt și alți Dumnezei mai mari decît El!

Mihail Kogălniceanu, Dacia literară, I, 1840 a scris:Adevărul să-mi fie singurul idol

linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de eugen la data de Sam 11 Iul 2015, 09:37

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de totedati la data de Dum 12 Iul 2015, 00:02

Apropo de "legionari" scurt citat din biblia sfertodocților, wikipedia:
wikipedia - Nicolae Iorga
wikipedia a scris: Iorga devine progresiv mai puțin antisemit, proces la sfârșitul căruia Cuza a părăsit democrat-naționaliștii pentru a stabili Liga Apărării Național-Creștine

Altfel spus în tinerețe era aparent la fel de antisemit și legionar ca și ceilalți legionari, zelea codreanu & comp împreună cu mulți, mulți alții!
În timp lucrurile au evoluat, partea filo-occidentală, anglia, sua, franța a crescut și așa a apărut, cred eu, conflictul.

Unii, Iorga & comp vedeau Romînia doar ca parte a civilizației occidentale și nu concepeau un alt fel de destin pentru ea iar pentru a o menține ce acel traseu, spre europa și integrarea europeană cu orice preț, erau dispuși să facă multe mizerii celor care credeau că fundamental și prioritar trebuie să fie doar interesul național chiar dacă asta ar fi însemnat "trădarea" occidentului față de care, credeau ei, legionarii, naționaliștii șamd, n-avem nici un fel de obligații.

Cît din convingerile lor erau sincere și cît cumpărate pe bani grei nu vom afla prea curînd!

Conflict care sunt indicii că a făcut și alte victime la fel de celebre ca și Nicolae Iorga, Eminescu de exemplu. Sau Caragiale. Victime putem număra inclusiv în domeniul moștenirii culturale, deaia s-a decis ca numele țării să fie Romînia și nu Dacia, deaia avem ridicolul a din î adică â șamd

Altfel, dacă Iorga n-ar fi fost atît de irascibil și căpos vizavi de cei care îndrăzneau să îi conteste autoritatea în treburile în care el considera că are autoritate absolută, adică istoria și ce concluzii trebuie să tragem din istorie pentru a le folosi progresului țării acum, poate că în loc să îi sugereze tătucului, adică lui Carol II, belirea dușmanului l-ar fi putut salva!

Ipoteză în care rebeliunea legionară ar fi avut alți sorți de izbîndă, sau n-ar mai fi avut deloc loc ci conducerea partidului ar fi avut răbdarea și înțelepciunea de a rezista provocărilor și a prelua treptat puterea inclusiv controlul armatei, așa cum pretinde că ar fi cazul orice standard democratic, caz în care Iorga, dacă legionarii aflați la conducerea politică a țării ar fi reușit dezvoltarea ei conform interesului național nu ca slugi ale occidentului, ar fi putut reveni în rîndurile acestora devenind mai puțin pro-occidental cu orice preț!

Și uite cum în cartea de mai sus am fi putut avea printre scriitorii legiunii portretul încă unui nume ilustru de calibrul lui Cioran, nimeni altul decît Nicolae Iorga!

@virgil_48 a scris:Daca tu crezi ca legionarii i-au facut felul pentru caracterul lui
Deaia caracterul contează enorm cînd iei decizii! Caracterul mizerabil al marelui istoric Nicolae Iorga confirmat de toți cei din jurul săi la făcut să închidă ochii, să se uite în altă parte sau chiar să aprobe planurile de ucidere a lui Zelea Codreanu de către Carol II și camarila antiromînească din jurul acestuia profitînd de ocazia servită pe tavă chiar de acesta, de Nicolae Iorga, ca urmare a pierderii procesului de calomnie vizavi de apelativul jigodie pe care i la lipit Zelea Codreanu pe bună dreptate pe frunte marelui istoric din cauza legii care interzicea comerțul legionar.

Cît de jigodie poți să fii să dai sau doar să sprijini|aprobi o astfel de lege! Și în fiecare dimineață să te privești în oglindă și să te mai crezi patriot!

linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de totedati la data de Dum 12 Iul 2015, 00:22

corecție, credeam că e vorba despre o carte:
în cartea de mai sus -> în galeria de pe miscarea.net

linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil_48 la data de Dum 12 Iul 2015, 20:28

@totedati a scris:
. . . .  care i la lipit Zelea Codreanu pe bună dreptate pe frunte marelui istoric din cauza legii care interzicea comerțul legionar.
Cît de jigodie poți să fii să dai sau doar să sprijini|aprobi o astfel de lege! Și în fiecare dimineață să te privești în oglindă și să te mai crezi patriot!
Exista pe topic sau pe net continutul acestei propuneri de lege? Nu am
auzit nimic despre ea, sau la ce se referea.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Numarul mesajelor : 7227
Puncte : 28648
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum