Ultimele subiecte
» Motorul cu free energy
Scris de virgil_48 Astazi la 13:34

» Critica atractiei gravitationale
Scris de virgil_48 Ieri la 16:54

» Aparitii la momentul mortii
Scris de Forever_Man Ieri la 09:42

» Legi de conservare (2)
Scris de mm Lun 20 Ian 2020, 19:38

» Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor.(secţiunea 4)
Scris de virgil_48 Lun 20 Ian 2020, 17:44

» Despre ceva.
Scris de virgil Dum 19 Ian 2020, 09:12

» Sabloanele mele LaTex
Scris de virgil_48 Sam 18 Ian 2020, 23:31

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de scanteitudorel Sam 18 Ian 2020, 19:34

» Dacă linia nu ar fi o dreaptă, cum ar descoperi asta Ştiinţa actuală?
Scris de mm Sam 18 Ian 2020, 17:39

» Legile Fizicii din interiorul unei găuri negre trebuie să fie echivalente cu cele din exteriorul acesteia
Scris de virgil Mar 14 Ian 2020, 09:27

» Distribuția vitezelor într-un gaz omogen la echilibru termodinamic
Scris de CAdi Dum 12 Ian 2020, 09:44

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 08 Ian 2020, 14:11

» Orice vector are un triedru Frenet
Scris de Abel Cavaşi Mar 07 Ian 2020, 10:57

» Problemă despre gauri negre
Scris de gafiteanu Sam 04 Ian 2020, 18:58

» Ce este cu moderatorul?
Scris de gafiteanu Sam 04 Ian 2020, 02:07

» Alexandru Duru Quebec Canada
Scris de virgil_48 Joi 02 Ian 2020, 12:05

» Urări de sărbători
Scris de scanteitudorel Mier 01 Ian 2020, 07:19

» Daci nemuritori
Scris de virgil Lun 30 Dec 2019, 18:02

» O problemă de fizică
Scris de scanteitudorel Vin 13 Dec 2019, 17:36

» O exceptionala problema inca nerezolvata
Scris de virgil Vin 13 Dec 2019, 08:26

» Piramida Keops; semnificatii tehnice ascunse
Scris de Dacu Joi 12 Dec 2019, 16:20

» Teste de matematică altfel decât la școala primară , gimnaziu , liceu și facultate.
Scris de Dacu Joi 12 Dec 2019, 16:10

» Ubuntu: caracteristica oamenilor sănătoşi mintal
Scris de Forever_Man Mier 11 Dec 2019, 09:48

» Regulamentul forumului
Scris de Forever_Man Sam 07 Dec 2019, 20:14

» Mesaj din 1940
Scris de curiosul Sam 07 Dec 2019, 19:35

» Stiinta si Pseudostiinta
Scris de Vizitator Joi 05 Dec 2019, 22:28

» Ce este un foton ?
Scris de virgil Joi 05 Dec 2019, 21:14

» În ce tip de dovezi aveţi încredere deplină?
Scris de Dacu Joi 05 Dec 2019, 11:21

» Așa zisele teste "PISA - Program for the international students assessement"
Scris de Dacu Joi 05 Dec 2019, 08:46

» Forma actualizată a Regulamentului
Scris de Abel Cavaşi Mier 04 Dec 2019, 22:39

Top postatori
virgil (9729)
Etobicoke - Toronto Vote_lcapEtobicoke - Toronto Voting_barEtobicoke - Toronto Vote_rcap 
CAdi (8083)
Etobicoke - Toronto Vote_lcapEtobicoke - Toronto Voting_barEtobicoke - Toronto Vote_rcap 
virgil_48 (7175)
Abel Cavaşi (7091)
gafiteanu (6748)
Razvan (5746)
curiosul (5586)
Pacalici (5571)
scanteitudorel (4744)
negativ (3038)

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Pacalici
Abel Cavaşi
curiosul
CAdi
Dacu
Razvan
meteor
scanteitudorel
virgil
gafiteanu

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48
Abel Cavaşi
virgil
CAdi
gafiteanu
Razvan
curiosul
Forever_Man
mm
eugen

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil_48
virgil
mm
Forever_Man
CAdi

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Spune şi altora
Cine este conectat?
In total sunt 4 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 4 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectati a fost de 49, Dum 20 Mar 2011, 14:29

Etobicoke - Toronto

In jos

Etobicoke - Toronto Empty Etobicoke - Toronto

Mesaj Scris de sandokhan la data de Sam 27 Iun 2009, 18:13

Multumiri lui Iedidia pt. idee; eu m-am oprit la 14.5 km, adica la Port Credit, de unde, asa cum se poate vedea cu atata claritate, NU EXISTA NICI UN FEL DE CURBURA PESTE LACUL ONTARIO:

http://cercetare.forumgratuit.ro/teorii-ale-conspiraiei-mondiale-f19/bucuresti-bucegi-t81.htm#921

Etobicoke - Toronto, 9.6 km (6 mile), curbura de 1.8 metri, absolut inexistenta, nici un fel de panta ascendenta, sau obstacol vizual pe distanta de 9.6 km:

http://www.flickr.com/photos/eskimo_jo/508992681/
Etobicoke - Toronto 508992681_f797741b8a_o

http://www.flickr.com/photos/meanman94/2220531312/
Etobicoke - Toronto 2220531312_d0cdce69b2_o

http://www.flickr.com/photos/jhembach/2955330790/
Etobicoke - Toronto 2955330790_7bb3738133_b

http://www.flickr.com/photos/smaku/112746770/
Etobicoke - Toronto 112746770_1fd6290377_o

http://www.flickr.com/photos/smaku/114828557/
Etobicoke - Toronto 114828557_1cbaa9aec1_b

http://www.flickr.com/photos/smaku/112244818/
Etobicoke - Toronto 112244818_696c6d29db_b

http://www.flickr.com/photos/jany/2402347338/
Etobicoke - Toronto 2402347338_cf9a9ee2cd_b

http://www.flickr.com/photos/etobicokesouth/27432050/
Etobicoke - Toronto 27432050_30cfa3f562_b

http://www.flickr.com/photos/meanman94/1492421330/

Etobicoke - Toronto 1492421330_b9e8131d92_b

Taken around 8 pm from Colonel Samuel Smith Park (Etobicoke)

Tripod mounted
Lens: 28-80mm F/3.3-5.6 G
Focal Length: 66mm
Exposure Mode: Shutter Priority
Metering Mode: Multi-Pattern
Exposure: 1/640 sec
Aperture: F/5.3
ISO: 400

O noua dovada clara ca nu exista curbura peste lacul Ontario, adica forma pamantului la suprafata este complet si absolut plata...
sandokhan
sandokhan
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Etobicoke - Toronto Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Etobicoke - Toronto Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 795
Puncte : 14280
Data de inscriere : 16/11/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Etobicoke - Toronto Empty Re: Etobicoke - Toronto

Mesaj Scris de mm la data de Lun 29 Iun 2009, 10:14

nu exista curbura peste lacul Ontario, adica forma pamantului la suprafata este complet si absolut plata...
Din acele poze poti sa tragi cel mult concluzia ca forma lacului Ontario la suprafata este...etc. Si numai pe directia "in profunzimea" pozei (caci pe directia perpendiculara pe ea - linia de orizont - /fara suparare, nu-i asa?/ am demonstrat eu deja ca este curbura normala). Sarind direct de la Ontario la Pamant cu concluziile, ai un rationament de tip sofism.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Etobicoke - Toronto Left_bar_bleue5 / 105 / 10Etobicoke - Toronto Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1459
Puncte : 18867
Data de inscriere : 21/08/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de sandokhan la data de Mar 30 Iun 2009, 17:05

mm, daca crezi sau nu, pe orice forum stiintific am activat, dupa ce le prezint pozele care demonstreaza clar lipsa oricarei forme de curburi, proponentii pamantului rotund ajung cam la aceeasi concluzie (fantastica) propovaduita si de tine.

Please remember ce discutam aici: pamantul rotund, prin definitie, inseamna ca orice punct de la suprafata sa ESTE PARTE A UNUI ARC DE CERC, implicatia directa fiind existenta unei curburi aferente.

Nu poti avea un pamant rotund cu portiuni plate, daca tu iti doresti un pamant rotund fara curbura la suprafata, te inteleg.

Acum, intre Etobicoke si Toronto exista 6 mile sau 9.6 km, cu o curbura absolut inexistenta de 1.8 metri, nici un fel de panta ascendenta, sau de obstacol vizual.

Nu este un sofism deloc, daca eu iti pot demonstra ca pe o portiune a pamantului rotund nu exista curbura, atunci pamantul este plat.

Daca curbura nu exista, atunci pamantul este plat.

Te rog sa citesti din nou ultimul meu mesaj de la Galactic Safari, unde iti demonstrez imposibilitatea formarii unui pamant de forma rotunda dintr-o nebuloasa gazoasa discoidala.
sandokhan
sandokhan
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Etobicoke - Toronto Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Etobicoke - Toronto Right_bar_bleue

Sus In jos

Mesaj Scris de mm la data de Mar 30 Iun 2009, 21:21

pamantul rotund, prin definitie, inseamna ca orice punct de la suprafata sa ESTE PARTE A UNUI ARC DE CERC,
Aici gresesti amarnic; corect este: orice punct de pe suprafata este parte a unui numar infinit de arce care trec prin el [si fac parte din plane de sectiune ce au ca intersectie comuna normala in acel punct la suprafata]. Acele arce pot fi de cerc sau simplu, curburi. Ca exemplu de curburi diferite ce trec printr-un punct al unei suprafete este saua, la care o curbura e pozitiva iar curbura cuprinsa intr-un plan perpendicular pe primul (intersectate pe normala punctului) este chiar negativa. Acesta e cazul Ontario si Toronto, in profunzime linie dreapta (ma asteptam chiar la o "depresiune") iar in plan perpendicular (linia orizontului) curbura pozitiva normala, deci forma de sa. Nu am studiat eventualitatea seishelor in zona sau presiunea crescuta a atmosferei mai dense/umede deasupra lacului. Nu cunosc nici raspunsul la intrebarea daca la orice ora a zilei pozele ies mereu fara curbura sau daca nu cumva forma concava a fundului lacului, respectiv roca lui, nu are influenta asupra valorii locale a "g"-ului. Etc....

Distanta Etobicoke - Toronto e prea mica sa poti detecta o curbura de 1,8 m.

Daca curbura nu exista, atunci pamantul este plat.
Asta e un sofism clasic care afecteaza realitatea si prin neglijarea curburii intr-o sectiune situata la 90o fata de prima, am aratat anterior. Dar daca aceasta e convingerea ta te rog sa ti-o mentii, (eventual sa o si dovedesti cu probe mai "lucrate"). Eu nu tin neaparat sa ti-o schimb, doar imi exprim si eu niste indoieli.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Etobicoke - Toronto Left_bar_bleue5 / 105 / 10Etobicoke - Toronto Right_bar_bleue

Sus In jos

Mesaj Scris de sandokhan la data de Mier 01 Iul 2009, 16:59

mm, complici prea mult lucrurile (asta ca sa deturnezi atentia de la inexistenta curburilor); arc de cerc din punctul de vedere al observatorului, pune saua aia pe cunostinte, si ai sa vezi ca am dreptate.

Hai sa revedem pentru a sasea oara, argumentul tau (sofism clasic, si interpretare gresita pe deasupra).

http://farm4.static.flickr.com/3005/2984739969_52254eb893_o.jpg

70 kilometri intre Oakville si Niagara Falls; vom urca la 200 de metri; chiar si de acolo nu ai putea sa vezi nimic SUB 30 DE METRI DE PE TARMUL DIN OAKVILLE, DAR VEDEM IN POZA TOATE DETALIILE NECESARE.

"Curbura" (sau diferenta masurata de tine, fara scara de masura) este de fapt conturul celuilalt mal, uita-te pe harta lacului Ontario, un arc de cerc, perfect vizibil...

Asa cum stim, acea poza arata conturul tarmului nord-vestic al lacului Ontario, intre Oakville si Scarborough.

Sa aratam ca intre Oakville si Toronto nu exista curbura deloc; asta fiind o portiune insemnata a tarmului ales de tine.

Etobicoke - Toronto 2586347950_98fc26bfb8_b

O alta portiune din acea distanta dintre Oakville si Scarborough, este Port Credit - Toronto. Nici un fel de curbura acolo de asemenea.

Etobicoke - Toronto 2889142212_de5f408540_b

O alta portiune se afla intre Etobicoke si Toronto (din distanta aleasa de tine ca fiind parte dintr-o curbura); imi pare rau mm ca nu intelegi despre ce vorbim aici, o curbura de 1.8 metri inseamna ca nu ai cum sa vezi celalalt tarm deloc, daca te afli pe plaja din Etobicoke, si o panta ascendenta pe deasupra.

Etobicoke - Toronto 1492421330_b9e8131d92_b

Si atunci ce facem mm? Acolo unde tu spui ca ar exista o curbura (de fapt conturul celuilalt tarm), nu exista nimic.

Asa cum ai aflat Dimitrie Cantemir a vazut Varful Toaca tocmai de la o distanta de 250 de km, absolut imposibil pe un pamant rotund.

Locuitorii din Irkutsk au vazut explozia care a avut loc deasupra raului Tungusk, asta in ciuda unui obstacol vizual de 67.5 km data fiind distanta de 1000 km.

La Londra si la Stockholm, instantaneu, lumina de la explozie a fost vazuta, asta doar in cazul unui pamant plat; numai obstacolul vizual intre Londra si Tungusk masoara peste 9000 de km, in varianta ta.

Te lasam in pace cu hollow earth mm...
sandokhan
sandokhan
Activ
Activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de mm la data de Mier 01 Iul 2009, 23:28

Pe vremea lui Cantemir poate ca Pam. nu avea curbura dar in prezent, conf. ultimelor masuratori, are. Eu nu am facut astfel de masuratori asa ca nu-mi ramane decat sa te cred pe cuvant dar ii cred si pe geodezi.

Irkutskul putea sa vada lumina globului de foc pe cand acesta se afla in cadere pe la 1000 km altitudine. La fel si Londra. Oricum, dupa parerea mea, daca bolidul ar fi cazut ceva mai la nord ar fi nimerit in hollow si nu ar mai fi lasat urme. Very Happy

Cu Toronto, am mai spus, curbura masurata de mine era pe linia superioara a uscatului si nicidecum pe linia de mal, de contact intre apa si mal. Nu inteleg ce nu intelegi din demonstratia/masuratoarea mea. Si daca ma mai inervezi o pun pe sora-mea sa masoare curbura acolo ca exact pe malul acela locuieste!
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum