Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de CAdi Ieri la 23:44

» Memoria și tendințele adictive
Scris de Bordan Ieri la 17:32

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Ieri la 12:04

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Ieri la 11:41

» Globalizarea
Scris de eugen Mier 27 Mar 2024, 17:10

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 27 Mar 2024, 10:34

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 13:49

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Lun 25 Mar 2024, 09:24

» Pendulul
Scris de eugen Dum 24 Mar 2024, 11:22

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Vin 22 Mar 2024, 18:12

» Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
Scris de virgil Vin 22 Mar 2024, 17:34

» Matematica și fizica
Scris de CAdi Joi 21 Mar 2024, 13:19

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 19:35

» Fizica si Matematica
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 12:04

» Viitorul si pacea inca e in miinile noastre
Scris de Vizitator Lun 18 Mar 2024, 21:32

» E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
Scris de curiosul Lun 18 Mar 2024, 15:31

» Daci nemuritori
Scris de CAdi Lun 18 Mar 2024, 08:47

» Orbitarea - o miscare compusa
Scris de virgil_48 Dum 17 Mar 2024, 10:20

» Dialogul cu ChatGPT
Scris de Bordan Dum 17 Mar 2024, 07:47

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Sam 16 Mar 2024, 10:10

» Un dicționar incipient de termeni ai Fizicii elicoidale
Scris de Abel Cavaşi Vin 15 Mar 2024, 07:06

» Marea teorema a lui Fermat.
Scris de curiosul Joi 14 Mar 2024, 19:35

» Deplasarea spre rosu a galaxiilor
Scris de CAdi Lun 11 Mar 2024, 12:30

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Dum 10 Mar 2024, 13:50

» Stiinta oficiala si stiinta neoficiala
Scris de eugen Sam 09 Mar 2024, 12:57

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Joi 07 Mar 2024, 12:53

» Pompele de caldura- instalatii energetice ale viitorului ?
Scris de virgil Mar 05 Mar 2024, 18:41

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la virgil_48 în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


» Mesaj de la Bordan în Matematica și fizica
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Deplasarea spre rosu a galaxiilor
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
( 1 )


Top postatori
virgil (12129)
Teoria Globală - Pagina 3 Vote_lcapTeoria Globală - Pagina 3 Voting_barTeoria Globală - Pagina 3 Vote_rcap 
CAdi (11781)
Teoria Globală - Pagina 3 Vote_lcapTeoria Globală - Pagina 3 Voting_barTeoria Globală - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil_48 (11133)
Teoria Globală - Pagina 3 Vote_lcapTeoria Globală - Pagina 3 Voting_barTeoria Globală - Pagina 3 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Teoria Globală - Pagina 3 Vote_lcapTeoria Globală - Pagina 3 Voting_barTeoria Globală - Pagina 3 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Teoria Globală - Pagina 3 Vote_lcapTeoria Globală - Pagina 3 Voting_barTeoria Globală - Pagina 3 Vote_rcap 
curiosul (6509)
Teoria Globală - Pagina 3 Vote_lcapTeoria Globală - Pagina 3 Voting_barTeoria Globală - Pagina 3 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Teoria Globală - Pagina 3 Vote_lcapTeoria Globală - Pagina 3 Voting_barTeoria Globală - Pagina 3 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Teoria Globală - Pagina 3 Vote_lcapTeoria Globală - Pagina 3 Voting_barTeoria Globală - Pagina 3 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Teoria Globală - Pagina 3 Vote_lcapTeoria Globală - Pagina 3 Voting_barTeoria Globală - Pagina 3 Vote_rcap 
eugen (3757)
Teoria Globală - Pagina 3 Vote_lcapTeoria Globală - Pagina 3 Voting_barTeoria Globală - Pagina 3 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Teoria Globală - Pagina 3 Vote_lcapTeoria Globală - Pagina 3 Voting_barTeoria Globală - Pagina 3 Vote_rcap 
Pacalici
Teoria Globală - Pagina 3 Vote_lcapTeoria Globală - Pagina 3 Voting_barTeoria Globală - Pagina 3 Vote_rcap 
CAdi
Teoria Globală - Pagina 3 Vote_lcapTeoria Globală - Pagina 3 Voting_barTeoria Globală - Pagina 3 Vote_rcap 
curiosul
Teoria Globală - Pagina 3 Vote_lcapTeoria Globală - Pagina 3 Voting_barTeoria Globală - Pagina 3 Vote_rcap 
Dacu
Teoria Globală - Pagina 3 Vote_lcapTeoria Globală - Pagina 3 Voting_barTeoria Globală - Pagina 3 Vote_rcap 
Razvan
Teoria Globală - Pagina 3 Vote_lcapTeoria Globală - Pagina 3 Voting_barTeoria Globală - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil
Teoria Globală - Pagina 3 Vote_lcapTeoria Globală - Pagina 3 Voting_barTeoria Globală - Pagina 3 Vote_rcap 
meteor
Teoria Globală - Pagina 3 Vote_lcapTeoria Globală - Pagina 3 Voting_barTeoria Globală - Pagina 3 Vote_rcap 
gafiteanu
Teoria Globală - Pagina 3 Vote_lcapTeoria Globală - Pagina 3 Voting_barTeoria Globală - Pagina 3 Vote_rcap 
scanteitudorel
Teoria Globală - Pagina 3 Vote_lcapTeoria Globală - Pagina 3 Voting_barTeoria Globală - Pagina 3 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48
Teoria Globală - Pagina 3 Vote_lcapTeoria Globală - Pagina 3 Voting_barTeoria Globală - Pagina 3 Vote_rcap 
CAdi
Teoria Globală - Pagina 3 Vote_lcapTeoria Globală - Pagina 3 Voting_barTeoria Globală - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil
Teoria Globală - Pagina 3 Vote_lcapTeoria Globală - Pagina 3 Voting_barTeoria Globală - Pagina 3 Vote_rcap 
curiosul
Teoria Globală - Pagina 3 Vote_lcapTeoria Globală - Pagina 3 Voting_barTeoria Globală - Pagina 3 Vote_rcap 
eugen
Teoria Globală - Pagina 3 Vote_lcapTeoria Globală - Pagina 3 Voting_barTeoria Globală - Pagina 3 Vote_rcap 
Bordan
Teoria Globală - Pagina 3 Vote_lcapTeoria Globală - Pagina 3 Voting_barTeoria Globală - Pagina 3 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Teoria Globală - Pagina 3 Vote_lcapTeoria Globală - Pagina 3 Voting_barTeoria Globală - Pagina 3 Vote_rcap 
Forever_Man
Teoria Globală - Pagina 3 Vote_lcapTeoria Globală - Pagina 3 Voting_barTeoria Globală - Pagina 3 Vote_rcap 
Razvan
Teoria Globală - Pagina 3 Vote_lcapTeoria Globală - Pagina 3 Voting_barTeoria Globală - Pagina 3 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Teoria Globală - Pagina 3 Vote_lcapTeoria Globală - Pagina 3 Voting_barTeoria Globală - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil_48
Teoria Globală - Pagina 3 Vote_lcapTeoria Globală - Pagina 3 Voting_barTeoria Globală - Pagina 3 Vote_rcap 
eugen
Teoria Globală - Pagina 3 Vote_lcapTeoria Globală - Pagina 3 Voting_barTeoria Globală - Pagina 3 Vote_rcap 
Bordan
Teoria Globală - Pagina 3 Vote_lcapTeoria Globală - Pagina 3 Voting_barTeoria Globală - Pagina 3 Vote_rcap 
curiosul
Teoria Globală - Pagina 3 Vote_lcapTeoria Globală - Pagina 3 Voting_barTeoria Globală - Pagina 3 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 19 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 19 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Teoria Globală

+8
curiosul
Forever_Man
meteor
Abel Cavaşi
Razvan
virgil
Dacu
omuldinluna
12 participanți

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

Teoria Globală - Pagina 3 Empty Teoria Globală

Mesaj Scris de Vizitator Mar 29 Ian 2013, 18:03

Rezumarea primului mesaj :

Provine din topicul Noutăţi

Am terminat varianta "de start" al teoriei globale.
Astept parerile voastre ori aici ori pe mail Very Happy
Este un pic lalaita dar important este sa fie si corectă,orice observatie (gramaticala,fizica,matematica) de orice fel este binevenita
Va astept pe www.globaltheory.euTeoria Globală - Pagina 3 Theglobaltheorycoverjpg


Ultima editare efectuata de catre Razvan in Vin 01 Feb 2013, 16:49, editata de 1 ori (Motiv : Provine din ...)

Vizitator
Vizitator


Sus In jos


Teoria Globală - Pagina 3 Empty Re: Teoria Globală

Mesaj Scris de Vizitator Mier 12 Iun 2013, 12:55

meteor a scris:

In orice caz tu, de o fi adevarat si pretuit ca fiind bine gindit, tu cine esti, un biet profesor din un satuc, sau macar ai ceva doctorat ?!



Stai linistit ca am inteles exact ce vrei sa spui prin fraza de mai sus.

Si sunt mai optimist decat esti tu,fiind o teorie matematico-fizica are doar doua posibilitati: Adevarat sau Fals.
In linii mari Teoria globala nu avanseaza ipoteze "spectaculoase" principii "geniale" este o teorie matematica si se poate urmarii rationamentul pas cu pas.
Mingea este inca la mine,trebuie sa o aduc intr-o forma "publicabila" coerenta si cu un fir logic usor de urmarit.
Deci in concluzie ori e FALSA ori e ADEVARATA nu conteaza tonele de ecuatii scrise, varianta de mijloc nu exista

Din pacate nu sunt nici macar un "profesor dintr-un satuc" am predat in "tinerete" intr-un liceu (la oras  Very Happy ) dar economia capitalista m-a facut sa renunt  repede la aceasta indeletnicire si sa ma reorientez spre activitati care aduc si bani.
Deci Fizica pentru mine este doar un Hobby, din pacate am pierdut legatura cu medile universitare legatura care incerc acuma sa o refac acuma prin cateva punti care mi-au mai ramas.

Dar prima urgenta in acest moment este sa ajung la varianta finala,macar cu partile pana in constanta lui Plank ideea ramane aceasi nu se schimba de la o zi la alta dar ca sa o poti prezenta explicatile trebuie sa fie coerente,simple si la obiect.

Intradevar cand l-am "aruncat" pe internet in faza de "varianta de start" m-am asteptat la mai mult interes (nu neaparat din cauza teoriei ci din cauza "ciresei de pe tort" formula constantei lui Plank).Interes care nu a aparut tocmai din cauza lipsei de credibilitate al autorului.Am primit doar cateva observatii 50% corecte si 50% aiureli dar observatii care in ambele variante m-au facut sa corectez, primele la obiect al doilea caz sa insist in punctele unde nu m-am facut pe deplin inteles.
In concluzie la munca nu la intins mana! Very Happy Very Happy

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Teoria Globală - Pagina 3 Empty Re: Teoria Globală

Mesaj Scris de curiosul Mier 12 Iun 2013, 19:26

meteor a scris:
curiosul a scris:În primul rând Geza, se pare că nu se ia în considerare nici măcar faptul că ți-ai pierdut timpul să redactezi, indiferent că este corect sau nu, câteva zeci de pagini de ecuații.
Se pare că trebuie să ai doctorat ca să fii capabil să redactezi ceva.
Iar în momentul în care nu se înțelege ceva, dintr-un motiv sau altul, sunt pure fantezii.


Nu ai inteles nimic din ce am spus.


Scuze, este posibil să te fi interpretat greșit.
Unul din motive este că tocmai tu susțineai la un moment dat faptul că îți place simplitatea cu care se exprimă Geza, după care ulterior, ai catalogat ceva din gândirea lui ca fiind "pure fantezii".
De aia am considerat că meriți un roșu.
Dar...nu-i bai că e de unde, nu-i așa ? Very Happy
Ultima ta reacție pare a fi ceva mai matură. 
Scuze.
[Offtopic]{Faină schimbarea modului în care se scrie răspunsul sau citatul la un mesaj. Felicitări administratorului/ilor.}[/Offtopic]

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 6509
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Teoria Globală - Pagina 3 Empty Re: Teoria Globală

Mesaj Scris de meteor Mier 12 Iun 2013, 20:37

curiosul a scris:
meteor a scris:
curiosul a scris:În primul rând Geza, se pare că nu se ia în considerare nici măcar faptul că ți-ai pierdut timpul să redactezi, indiferent că este corect sau nu, câteva zeci de pagini de ecuații.
Se pare că trebuie să ai doctorat ca să fii capabil să redactezi ceva.
Iar în momentul în care nu se înțelege ceva, dintr-un motiv sau altul, sunt pure fantezii.




Nu ai inteles nimic din ce am spus.




Scuze, este posibil să te fi interpretat greșit.
Unul din motive este că tocmai tu susțineai la un moment dat faptul că îți place simplitatea cu care se exprimă Geza, după care ulterior, ai catalogat ceva din gândirea lui ca fiind "pure fantezii".
De aia am considerat că meriți un roșu.
Dar...nu-i bai că e de unde, nu-i așa ? Very Happy
Ultima ta reacție pare a fi ceva mai matură. 
Scuze.
[Offtopic]{Faină schimbarea modului în care se scrie răspunsul sau citatul la un mesaj. Felicitări administratorului/ilor.}[/Offtopic]
Ti-am spus, daca eram fata atunci puteai sa te scuzi in fata mea, insa intre barbati asa ceva nu sufar, sa imi ceara scuze un barbat.

Da asa e, si nu e mare secret, unde mi-a fost clar ce spune am spus deschis: el explica simplu, unde nu, am spus si spun fara ocolisuri: nu inteleg, trebue sa fie mai explicit, caci este foarte incurcat cum se exprima.
Parerea mea, nu e nevoe sa o ei ca ceva adevar absolut.

Rosu/ verde/ etc. is fleacuri, gresite chiar, caci ar fi ceva corecte daca s-ar vedea cine voteaza si sa comenteze de ce asa a votat, insa e absurd(inutil) cind suntem pe un forum.

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teoria Globală - Pagina 3 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Teoria Globală - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25126
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Teoria Globală - Pagina 3 Empty Re: Teoria Globală

Mesaj Scris de curiosul Mier 12 Iun 2013, 21:13

meteor a scris:Ti-am spus, daca eram fata atunci puteai sa te scuzi in fata mea, insa intre barbati asa ceva nu sufar, sa imi ceara scuze un barbat.
Nu, nu mi-ai mai spus.
Ce te face să crezi că trebuie să te scuzi doar în fața unei fete ?
Eu înțeleg exact ce vrei să spui, dar...să n-o dăm în psihologie,
că te-aș face să înțelegi exact ce ar trebui să înțelegi printr-o scuză.
Dar numa' teorie globală nu e asta.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teoria Globală - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teoria Globală - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Teoria Globală - Pagina 3 Empty Re: Teoria Globală

Mesaj Scris de Vizitator Mier 12 Iun 2013, 21:20

Meteoare insist sa-ti dau un verde Smile

Si te rog sa-mi spui unde nu ai inteles (pe fata !) cu conditia sa citesti de la pagina 1 in sus si nu pe sarite.
Sau oricine a avut "tentativa" sa citeasca ceva din teorie si nu a inteles ceva ii stau la dispozitie cu explicatii.
Este si in avantajul meu sa vad exact unde mai trebuie insistat pe explicatii sau unde este ceva gresit

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Teoria Globală - Pagina 3 Empty Re: Teoria Globală

Mesaj Scris de meteor Mier 12 Iun 2013, 22:32

Mezei Geza a scris:Si te rog sa-mi spui unde nu ai inteles (pe fata !) cu conditia sa citesti de la pagina 1 in sus si nu pe sarite.
Nu vau, rabbit

Eu prefer sa pui pe un flas tot ce stii tu, si apoi flasul sa il pun la mine in cap.

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teoria Globală - Pagina 3 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Teoria Globală - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25126
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Teoria Globală - Pagina 3 Empty Re: Teoria Globală

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mier 12 Iun 2013, 22:49

curiosul a scris:[Offtopic]{Faină schimbarea modului în care se scrie răspunsul sau citatul la un mesaj. Felicitări administratorului/ilor.}[/Offtopic]
[Offtopic]{Nu ni se datorează nouă, dar este într-adevăr o schimbare mai practică şi utilă şi frumoasă.}[/Offtopic]
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Teoria Globală - Pagina 3 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Teoria Globală - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33823
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Teoria Globală - Pagina 3 Empty Re: Teoria Globală

Mesaj Scris de Razvan Joi 13 Iun 2013, 09:41

[Offtopic] Eu folosesc tot vechiul mod de editare (apăs butonul "schimbă modul de editare"). Cel nou dă nişte erori de formatare a textului, mai bine-zis, formatează cam cum vrea el! [/Offtopic]

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teoria Globală - Pagina 3 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Teoria Globală - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33078
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Teoria Globală - Pagina 3 Empty Re: Teoria Globală

Mesaj Scris de Woden Joi 12 Sept 2013, 07:10

Mezei Geza a scris: Am terminat varianta "de start" al teoriei globale.
Cam cît de "globală" crezi că e?
Mezei Geza a scris: "Timpul si spatiul sunt moduri in care gandim si nu moduri in care traim."
Poţi să explici cum gîndeşti în spaţiu şi timp?

Woden
Preocupat
Preocupat

Mulţumit de forum :
Teoria Globală - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teoria Globală - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 23
Puncte : 12117
Data de inscriere : 09/04/2013
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Teoria Globală - Pagina 3 Empty Re: Teoria Globală

Mesaj Scris de Vizitator Joi 12 Sept 2013, 07:41

Bineinteles ca pot !

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Teoria Globală - Pagina 3 Empty Re: Teoria Globală

Mesaj Scris de Woden Joi 12 Sept 2013, 07:45

Mezei Geza a scris:Bineinteles ca pot !
Te rog!

Woden
Preocupat
Preocupat

Mulţumit de forum :
Teoria Globală - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teoria Globală - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 23
Puncte : 12117
Data de inscriere : 09/04/2013
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Teoria Globală - Pagina 3 Empty Re: Teoria Globală

Mesaj Scris de Vizitator Joi 12 Sept 2013, 07:50

Citeste de pe site si pune intrebari punctuale la subiect

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Teoria Globală - Pagina 3 Empty Re: Teoria Globală

Mesaj Scris de Bordan Mar 19 Mai 2015, 05:58

orakle a scris: "Timpul si spatiul sunt moduri in care gandim si nu moduri in care traim."

Cam mult timp și spațiu îți trebuie pentru gândire, nu crezi? Îs 2 ani minten și nu apare nimic la orizont.

Poate îi explici lui Bordan cum gândești în spațiu și timp, că la Woden n-ai mai avut timp ... Smile
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teoria Globală - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teoria Globală - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Teoria Globală - Pagina 3 Empty Re: Teoria Globală

Mesaj Scris de Vizitator Mar 19 Mai 2015, 08:17

Rabdare maistre Bordan rabdare.
Intai munca pe urma distractia !
"Famelie" mare renumeratie dupa buget...mica... Smile

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Teoria Globală - Pagina 3 Empty Re: Teoria Globală

Mesaj Scris de Pacalici Mar 19 Mai 2015, 09:50

Mi-e dor de trotineta lui Grebennikov, de minunatele bobine secrete ale lui Tesla, de amplificarea energiei in quartz si cate si mai cate!

Doamne, oare nu a mai ramas oameni de stiinta?  Sad
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Teoria Globală - Pagina 3 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Teoria Globală - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19329
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Teoria Globală - Pagina 3 Empty Re: Teoria Globală

Mesaj Scris de Bordan Mar 19 Mai 2015, 20:18

orakle a scris: Intai munca pe urma distractia !

La mine munca e distracție, nu știu cum e la tine. Smile

Teoria Globală mi-a rămas în glob o boală, nelămurită, nevindecată. S-o înnodat spațiu cu timpul la ea?
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teoria Globală - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teoria Globală - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Teoria Globală - Pagina 3 Empty Re: Teoria Globală

Mesaj Scris de curiosul Mar 19 Mai 2015, 22:37

Bordan a scris:
orakle a scris: "Timpul si spatiul sunt moduri in care gandim si nu moduri in care traim."

Cam mult timp și spațiu îți trebuie pentru gândire, nu crezi? Îs 2 ani minten și nu apare nimic la orizont.

Poate îi explici lui Bordan cum gândești în spațiu și timp, că la Woden n-ai mai avut timp ... Smile

Ce-ai citat Bordane...sunt vorbe mari si cat se poate de adevarate.
Trebuie sa le intelegi cum trebuie.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teoria Globală - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teoria Globală - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Teoria Globală - Pagina 3 Empty Re: Teoria Globală

Mesaj Scris de curiosul Mar 19 Mai 2015, 23:30

Timpul si spatiul sunt moduri in care gandim si nu moduri in care traim

Din punctul meu de vedere este foarte adevarat.
Nimic mai adevarat !

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teoria Globală - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teoria Globală - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Teoria Globală - Pagina 3 Empty Re: Teoria Globală

Mesaj Scris de Bordan Mier 20 Mai 2015, 18:12

Și spațiul și timpul sunt instrumente de percepție create de mintea noastră, deci e clar că sunt moduri în care gândim nu în care trăim. Fără acțiunea conștienței, a minții noastre, spațiul și timpul sunt doar o formă nedefinită.
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teoria Globală - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teoria Globală - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Teoria Globală - Pagina 3 Empty Re: Teoria Globală

Mesaj Scris de Vizitator Vin 22 Mai 2015, 11:12

orakle a scris: Sa construim "morisca Sabau" la tine in sat. Am inteles ca e la cel putin 60 km de orice urma de civilizatie.

N-ai înțeles bine cu 60 km, dar n-are importanță, sunt deacord să-ți concesionez teren pentru ce morișcă vrei tu, dacă dai tu la pedale. Smile

Face parte din Teoria Globală morișca asta?

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Teoria Globală - Pagina 3 Empty Re: Teoria Globală

Mesaj Scris de Bordan Vin 22 Mai 2015, 19:29

Cred că am încurcat butoanele în mesajul de mai sus, că altfel nu-mi explic ce-am făcut. Am vrut să citez și cred că am editat și acuma nu mai știu cum a fost. Descâlcește tu, orakle, eventual mai scrie odată.
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teoria Globală - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teoria Globală - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Teoria Globală - Pagina 3 Empty Re: Teoria Globală

Mesaj Scris de Vizitator Vin 22 Mai 2015, 20:38

Bordan a scris:Cred că am încurcat butoanele în mesajul de mai sus, că altfel nu-mi explic ce-am făcut. Am vrut să citez și cred că am editat și acuma nu mai știu cum a fost. Descâlcește tu, orakle, eventual mai scrie odată.

lol! Nu mai scriu inca odata nici de imi dai banane!
Important ca ne-am inteles,construim morisca sabau la tine in sat !!

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Teoria Globală - Pagina 3 Empty Re: Teoria Globală

Mesaj Scris de Bordan Sam 23 Mai 2015, 06:09

Mărg azi să găsesc un loc curat ... de arat și semănat. Smile

Tu poți pedala și cu mâinile sau numai cu picioarele, că contează pentru amplasarea biroului tău?

Io îți fac bilanțul energetic, că la ăla am diplome internaționale ... Smile trebuie să dai de 8 ori din labe și odată din urechi, sau cum? Să știu unde fixez terminalele audio ... Mai trebuie să punem la punct cota de participare. Invenția e la liber?
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teoria Globală - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teoria Globală - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Teoria Globală - Pagina 3 Empty Re: Teoria Globală

Mesaj Scris de virgil_48 Sam 23 Mai 2015, 06:25

Din ciclul Ardealul, un izvor nesecat de teorii globale:

https://www.smashwords.com/books/view/452430
C:\Users\Virgil\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.IE5\TRTDC17S\vitezele-tangentiale-de-rotatie-ale-particulelor.pdf

Vad ca al doilea link este bolnav, dar pdf.ul se poate deschide din primul.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teoria Globală - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teoria Globală - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11133
Puncte : 43663
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Teoria Globală - Pagina 3 Empty Re: Teoria Globală

Mesaj Scris de Vizitator Sam 23 Mai 2015, 08:46

Bordan a scris:Mărg azi să găsesc un loc curat ... de arat și semănat. Smile

Tu poți pedala și cu mâinile sau numai cu picioarele, că contează pentru amplasarea biroului tău?

Io îți fac bilanțul energetic, că la ăla am diplome internaționale ... Smile trebuie să dai de 8 ori din labe și odată din urechi, sau cum? Să știu unde fixez terminalele audio ... Mai trebuie să punem la punct cota de participare. Invenția e la liber?

Vazi ca terenul sa nu fie aproape de ulita principala ! Daca se desprinde accidental un bolt sau un stift si taie o baba in doua ce ne facem ?

De ce sa pedalez ? la voi nu s-a inventat masina mica ? Nu s-a auzit de tren ? Sau vrei sa spui ca moriska nu functioneaza ? Inseamna ca nu ai inteles calculele inventatorului.Te rog sa reiei studiul de la linkul 44 pana la likul 88.Sa fi foarte atent la fig 13 si 14.

Legat de cota de participare revin mai incolo sa iau legatura cu Sabau sa vad ce pretentii financiare are.


Ultima editare efectuata de catre orakle in Sam 23 Mai 2015, 08:53, editata de 1 ori

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Teoria Globală - Pagina 3 Empty Re: Teoria Globală

Mesaj Scris de Vizitator Sam 23 Mai 2015, 08:49

virgil_48 a scris:Din ciclul Ardealul, un izvor nesecat de teorii globale:

https://www.smashwords.com/books/view/452430
C:\Users\Virgil\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.IE5\TRTDC17S\vitezele-tangentiale-de-rotatie-ale-particulelor.pdf

Vad ca al doilea link este bolnav, dar pdf.ul se poate deschide din primul.

Multumim !
Incao dovada indubitabila ca Ardealu-i e fruncea !!!
(dar zau daca mai era nevoie,se confirma pentru a nu stiu cata oara ! )

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Teoria Globală - Pagina 3 Empty Re: Teoria Globală

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 24 Mai 2015, 06:53

virgil_48 a scris:Din ciclul Ardealul, un izvor nesecat de teorii globale:
orakle a scris:Multumim !
Incao dovada indubitabila ca Ardealu-i e fruncea !!!
(dar zau daca mai era nevoie,se confirma pentru a nu stiu cata oara ! )
Nu mai face si tu exces de modestie! Mai bine citeste teoria si spune-ne
ceva, daca esti asa de mandru! Ca sa nu treaca pe aici neluata in seama.
Nu ma angajez in discutii mai aprofundate, dar ce a scris autorul aici,
ma incurajeaza sa cred ca Mecanica FOIP se va face:
2. Energia se transmite prin intermediul materiei
In capitolele urmatoare, se prezinta modalitatea concreta de transmitere a energiei prin intermediul materiei si se demonstreaza ca energia se transmite prin intermediul materiei. Conceptia care sustine ca energia se transmite prin vid, fara absolut nici o implicare a materiei este gresita si absurda. O forma de transfer a energiei sau de manifestare a unei forte, care sa nu implice deloc materie, particule, deci sa se manifeste intr-un vid absolut, nu exista.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teoria Globală - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teoria Globală - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11133
Puncte : 43663
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Teoria Globală - Pagina 3 Empty Re: Teoria Globală

Mesaj Scris de Vizitator Dum 24 Mai 2015, 11:54

virgil_48 a scris:
virgil_48 a scris:Din ciclul Ardealul, un izvor nesecat de teorii globale:
orakle a scris:Multumim !
Incao dovada indubitabila ca Ardealu-i e fruncea !!!
(dar zau daca mai era nevoie,se confirma pentru a nu stiu cata oara ! )
Decat sa citesc asta mai bine citesc toate contoarele de curent din cartier.  Smile

Fara gluma:

1-E super prost structurata toata lucrarea.Iti trebuie 2 caini de vanatoare bine antrenati ca sa descalcesti ce vrea sa zica darmite sa concluzionezi daca e corect sau nu.

2-Autorul scrie: ""....care explica transferul energiei intre particulele elementare, atractia dintre protoni din nucleul atomic, existenta valorilor cuantice din fizica cuantica si in general explica aspectele care in Modelul Standard al fizicii particulelor sunt contradictorii si nelamurite.""
La un  Ctrl F nici nu apar temenii de cuantic si Modelul Standard in lucrare.
Cum explica astea ? Unde le explica ? Nu mi-am dat seama.
Folosirea acestor temeni probabil este doar o abureala sa dea bine la publicul neinitiat.

3-TEORÍE, teorii, s. f. 1. Răspuns sau soluție la o chestiune filosofică sau științifică, bazată pe dovezi și coordonată sistematic cu alte răspunsuri într-un întreg doctrinar; interpretare bine întemeiată a dovezilor.
Nu gasesc nici o concluzie sau vre-o explicatie a ceva fizic care sa merite titlul de Teorie fizica .
Maxim ce pot spune asa dintr-o analiza pe diagonala ca autorul emite niste pareri personale.
Asa crede el si cu asta basta.Nu am gasit sa aduca dovezi in sprijinul afirmatiilor lui.
Lucrarea mai mult seamana cu un "Crez" personal decat cu o lucrare stiintifica.

In concluzie nu ma intereseaza subiectul si nu pierd vremea cu ea
Poate gresesc poate nu.Daca tu crezi ca lucrarea "promite" ceea ce eu sincer ma indoiesc.Descalceste si fa un rezumat.Daca nu intelegi ceva ia legatura cu autorul.Banuiesc ca el stie mai bine ce a vrut sa scrie si poate sa-ti explice.

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Teoria Globală - Pagina 3 Empty Re: Teoria Globală

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 24 Mai 2015, 12:55

Am inteles ca nu este genul de stiinta care sa-ti placa. Poate nu
este stiinta deloc, dar observ ca macar ai frunzarit-o. Fiindca nu
pot sa te banuiesc ca stii toate teoriile globale ardelenesti, sau
ca le sustii neconditionat. Ma mai gândesc daca sa-ti urmez sfatul.
Fiindca am auzit ca autorul este suspicios când este vorba de
paternitatea asupra lucrarii sale.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teoria Globală - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teoria Globală - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11133
Puncte : 43663
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Teoria Globală - Pagina 3 Empty Re: Teoria Globală

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum