Ultimele subiecte
» Legi de conservare
Scris de Vizitator Ieri la 23:16

» Lucrul mecanic - definitie si exemple
Scris de virgil_48 Ieri la 19:06

» Experimente interesante
Scris de gafiteanu Ieri la 03:08

» [rezolvat]Electricitate si magnetism - Macara magnetica.
Scris de scanteitudorel Dum 22 Oct 2017, 07:22

» Critica atractiei gravitationale
Scris de virgil_48 Joi 19 Oct 2017, 20:46

» Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor.(secțiunea 4)
Scris de virgil_48 Joi 19 Oct 2017, 12:11

» Bancuri......
Scris de gafiteanu Mier 11 Oct 2017, 05:26

» Ce este hipocosmosul ?
Scris de virgil Joi 05 Oct 2017, 20:22

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de gafiteanu Lun 02 Oct 2017, 01:51

» Diverse probleme tehnice.
Scris de scanteitudorel Vin 29 Sept 2017, 12:39

» Acad.Dr. Leon Danila despre vaccin.
Scris de virgil_48 Mier 27 Sept 2017, 18:31

» Despre ticalosul moderator eugeniu. Geniul teslan al internetului, bobinatorul shef, liniorul neinteles...
Scris de virgil_48 Mar 26 Sept 2017, 08:58

» Miscare versus actiune
Scris de virgil Lun 25 Sept 2017, 06:55

» Pamantul Plat - dovezi, fotografii
Scris de silviu11 Vin 15 Sept 2017, 21:35

» Transilvania-pamant stramosesc
Scris de virgil_48 Mier 13 Sept 2017, 07:29

» Influenta constiintei asupra double-slit experimentului confirmata de un nou experiment
Scris de gafiteanu Mar 12 Sept 2017, 23:45

» Romanii si stiinta
Scris de gafiteanu Mar 12 Sept 2017, 07:29

» World Trade Center
Scris de gafiteanu Lun 11 Sept 2017, 02:04

» Eterul, eterul
Scris de negativ Dum 10 Sept 2017, 18:04

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Mier 06 Sept 2017, 22:30

» Borduri
Scris de gafiteanu Mar 05 Sept 2017, 12:40

» The Emergent Structure of Consciousness - articol propriu
Scris de gafiteanu Dum 03 Sept 2017, 12:10

» Banări și debanări recente
Scris de virgil Lun 28 Aug 2017, 17:03

» Topic deschis de Pacaliciul
Scris de gafiteanu Lun 28 Aug 2017, 11:57

» Despre ELI-NP
Scris de gafiteanu Dum 27 Aug 2017, 21:23

» Despre ecuațiile lui Maxwell
Scris de negativ Dum 27 Aug 2017, 14:32

» O Carte Elicoidala cu Fizica Dreapta
Scris de gafiteanu Sam 26 Aug 2017, 04:21

» O carte cu Fizică elicoidală?
Scris de Abel Cavași Vin 25 Aug 2017, 09:17

» Eclipsa de Soare.
Scris de virgil Mier 23 Aug 2017, 06:53

» Bubuitura de la Galati
Scris de gafiteanu Vin 18 Aug 2017, 13:24

Top postatori
virgil (8295)

CAdi (7384)

Abel Cavași (6434)

gafiteanu (5653)

Razvan (5565)

virgil_48 (5216)

Pacalici (5185)

curiosul (4738)

scanteitudorel (3672)

omuldinluna (2728)

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavași

Pacalici

curiosul

CAdi

Razvan

Dacu

meteor

virgil

scanteitudorel

WoodyCAD

Cei mai activi postatori ai saptamanii
gafiteanu

virgil_48

Abel Cavași

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Spune și altora
Cine este conectat?
In total sunt 5 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 5 Vizitatori :: 1 Motor de cautare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectati a fost de 49, Dum 20 Mar 2011, 14:29

De ce precesia Pământului este perpendiculară pe liniile de câmp, nu paralelă precum este cea a unui titirez?

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

De ce precesia Pământului este perpendiculară pe liniile de câmp, nu paralelă precum este cea a unui titirez?

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Mier 20 Feb 2013, 22:32

Rezumarea primului mesaj :

Am pus întrebarea și pe ScientiaQA, dar n-am primit încă niciun răspuns serios, așa că vă întreb și pe voi, cu speranța că poate aveți vreo idee și-mi veți da măcar un răspuns serios:

Știm că viteza unghiulară de precesie a unui titirez este paralelă cu liniile câmpului gravitațional în care precesează titirezul și știm că precesia Pământului se explică prin analogie cu precesia unui titirez. Dar viteza unghiulară de precesie a Pământului este perpendiculară pe liniile câmpului gravitațional al Soarelui, nu paralelă.

Cunoaște cineva vreo formulă care să ne arate în ce mod apare această modificare drastică de direcție a precesiei? Mai precis, dacă viteza unghiulară de revoluție a Pământului pe orbită ar fi mult mai mică decât viteza unghiulară de precesie, atunci direcția precesiei Pământului ar trebui să fie paralelă cu liniile de câmp. Atunci, care este formula care să ne arate că direcția precesiei Pământului ar depinde într-un oarecare fel de raportul dintre modulul vitezei unghiulare de revoluție și modulul vitezei unghiulare de precesie?

Pun această întrebare în contextul presupunerii mele că explicația actuală a precesiei Pământului este profund eronată, presupunere bazată pe mai multe considerente, dintre care unul la îndemână este acesta privitor la direcția precesiei.
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Se încadrează în topic :
9 / 109 / 10
Demonstrează ce spune :
9 / 109 / 10
Răspunde la întrebări :
9 / 109 / 10
Se exprimă clar :
9 / 109 / 10
Binevoitor :
9 / 109 / 10
Disciplinat :
9 / 109 / 10
Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
Experimentator<Teoretician :
9 / 109 / 10
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 6434
Joburi/Distractii : Meditația
Stare de spirit : Foarte optimist
Puncte : 22401
Reputație comunitate : 832
Reputație de la fondator : 0
Gânduri : -Acest forum este una dintre marile noastre comori.
-Promovez Fizica elicoidală și abolirea (sau măcar limitarea) PRIN LEGE a discrepanței nesimțite dintre bogați și săraci.
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale, pe care s-o poată înțelege orice tutuluc. De exemplu, mă tentează să studiez mai aprofundat Sistemul Solar pentru a folosi datele despre acesta în construirea noii Fizici și pentru a le putea arăta astfel tutulucilor cum rezultă "constanta" gravitației în funcție de alte constante ale Fizicii.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Re: De ce precesia Pământului este perpendiculară pe liniile de câmp, nu paralelă precum este cea a unui titirez?

Mesaj Scris de virgil la data de Sam 23 Feb 2013, 21:52

Te-ai mai apropiat de înțelegerea situației? Cum ți se pare mai nou?
Eu incerc sa calculez aceasta precesie cu relatia consacrata pentru giroscop. Atasez aici o poza din care rezulta mai clar ca nu pozitia axei giroscopului in campul gravitational conteaza, ci forta perturbatoare care este data de o masa atarnata excentric fata de axa giroscopului.

virgil
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 8295

Sus In jos

Re: De ce precesia Pământului este perpendiculară pe liniile de câmp, nu paralelă precum este cea a unui titirez?

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Sam 23 Feb 2013, 22:05

Razvan a scris:Corect ce spui, dar ține cont că titirezul are un punct de sprijin care este în exteriorul centrului său de greutate, pe când în cazul Pământului unde apare acel punct de sprijin?
Contează că obții un cuplu, nu contează cum îl obții. Ne interesează doar direcția cuplului și planul în care se poate afla cuplul.

Hai să definim cumva aceste noțiuni. Planul în care se poate afla cuplul va fi numit planul precesiei. Direcția precesiei este mereu perpendiculară pe planul precesiei. Tototdată, planul precesiei este perpendicular pe liniile câmpului. De aici rezultă că direcția precesiei este paralelă cu liniile de câmp.
virgil a scris:nu pozitia axei giroscopului in campul gravitational conteaza, ci forta perturbatoare care este data de o masa atarnata excentric fata de axa giroscopului.
De acord. Asta ziceam și eu. Ești pe drumul bun. Rămâi pe el și vei înțelege împreună cu noi cum stau lucrurile cu precesia Pământului.

Abel Cavași
Fondator
Fondator

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Dum 24 Feb 2013, 08:25

De acord. Asta ziceam și eu. Ești pe drumul bun. Rămâi pe el și vei înțelege împreună cu noi cum stau lucrurile cu precesia Pământului..
Multumesc, eu am calculat-o deja.

virgil
Moderator
Moderator

Se încadrează în topic :
8 / 108 / 10
Demonstrează ce spune :
8 / 108 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
8 / 108 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10
Prenume : Virgil
Puncte : 36510
Reputație comunitate : 2525
Reputație de la fondator : 56
Mesaj de la fondator : Utilizator blând și modest, deosebit de activ, pasionat de Fizică. Este creatorul unei teorii personale foarte interesante despre așa-numita noțiune "moment cinetic redus".
Obiective curente : Deocamdată, nu mă preocupă nimic.

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Dum 24 Feb 2013, 08:39

Ce ai calculat, Virgil?
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Se încadrează în topic :
9 / 109 / 10
Demonstrează ce spune :
9 / 109 / 10
Răspunde la întrebări :
9 / 109 / 10
Se exprimă clar :
9 / 109 / 10
Binevoitor :
9 / 109 / 10
Disciplinat :
9 / 109 / 10
Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
9 / 109 / 10
-Promovez Fizica elicoidală și abolirea (sau măcar limitarea) PRIN LEGE a discrepanței nesimțite dintre bogați și săraci.
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale, pe care s-o poată înțelege orice tutuluc. De exemplu, mă tentează să studiez mai aprofundat Sistemul Solar pentru a folosi datele despre acesta în construirea noii Fizici și pentru a le putea arăta astfel tutulucilor cum rezultă "constanta" gravitației în funcție de alte constante ale Fizicii.

Sus In jos

Mesaj Scris de Razvan la data de Dum 24 Feb 2013, 08:52

Abel Cavași a scris:Contează că obții un cuplu, nu contează cum îl obții.
Variația intensității câmpului gravitațional Solar în timpul deplasării Pământului pe orbită eliptică poate produce cuplul considerat?

Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
9 / 109 / 10
Demonstrează ce spune :
8 / 108 / 10
Răspunde la întrebări :
9 / 109 / 10
Se exprimă clar :
8 / 108 / 10
Binevoitor :
4 / 104 / 10
Disciplinat :
4 / 104 / 10
Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
10 / 1010 / 10
Numarul mesajelor : 5565
Joburi/Distractii : www.Zooniverse.org, Astrofizica, Arta Fotografică
Puncte : 24148
Reputație comunitate : 491
Reputație de la fondator : 50

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Dum 24 Feb 2013, 13:55

Foarte relevantă problemă și, culmea, nu mi-a mai pus-o nimeni încă. O să mă gândesc la ea și o să-ți dau un răspuns cât mai curând. Până atunci, gândește-te cam ce direcție și în ce plan s-ar afla un asemenea eventual cuplu.
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Se încadrează în topic :
9 / 109 / 10
Demonstrează ce spune :
9 / 109 / 10
Răspunde la întrebări :
9 / 109 / 10
Se exprimă clar :
9 / 109 / 10
Binevoitor :
9 / 109 / 10
Disciplinat :
9 / 109 / 10
Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Razvan la data de Dum 24 Feb 2013, 16:59

Păi ce aș putea să-ți spun decât că variația forței gravitaționale solare la afeliu și periheliu produce o variație a momentului cinetic existent al Pămîntului, având ca rezultat apariția unei mișcări de precesie.
Dar încă odată trebuie să precizez, la fel ca la început, că acest caz este unul ideal, în care nu s-a ținut cont de efectul combinat al Lunii și al distribuției neuniforme a masei Pământului.

Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
9 / 109 / 10
Demonstrează ce spune :
8 / 108 / 10
Răspunde la întrebări :
9 / 109 / 10
Se exprimă clar :
8 / 108 / 10
Binevoitor :
4 / 104 / 10
Disciplinat :
4 / 104 / 10
Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Dum 24 Feb 2013, 19:46

Razvan a scris:
Păi ce aș putea să-ți spun decât că variația forței gravitaționale solare la afeliu și periheliu produce o variație a momentului cinetic existent al Pămîntului, având ca rezultat apariția unei mișcări de precesie.
Nu orice cuplu produce precesie (variație în direcție a momentului cinetic). Un cuplu mai poate produce și modificarea modulului momentului cinetic. Așadar, cuplul total poate fi descompus într-o componentă paralelă cu axa de rotație a Pământului și într-una perpendiculară pe această axă. Pentru a explica direcția precesiei, noi avem nevoie de componenta perpendiculară pe axa de rotație.

În plus, trebuie să ținem seama de faptul că explicația actuală a precesiei (asupra căreia vreau să vă deschid ochii) spune că precesia se datorează nesfericității Pământului. Atunci avem așa: la solstiții cuplul este maxim, iar la echinocții cuplul este nul. La solstiții cuplul este paralel cu ecliptica, iar pe măsură ce Pământul se deplasează spre echinocții cuplul își schimbă orientarea, iese din planul eclipticii și îi scade modulul. Deci, încă nu văd cum ar putea el să lase ca precesia să fie mereu perpendiculară pe ecliptică.
Dar încă odată trebuie să precizez, la fel ca la început, că acest caz este unul ideal, în care nu s-a ținut cont de efectul combinat al Lunii și al distribuției neuniforme a masei Pământului.
Fii bun și nu complica lucrurile. Am sperat că ai înțeles la ce se referă Newton când explică precesia. Lasă baltă Luna, pentru dumnezeu, nu te lua după Virgil!
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Se încadrează în topic :
9 / 109 / 10
Demonstrează ce spune :
9 / 109 / 10
Răspunde la întrebări :
9 / 109 / 10
Se exprimă clar :
9 / 109 / 10
Binevoitor :
9 / 109 / 10
Disciplinat :
9 / 109 / 10
Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Razvan la data de Dum 24 Feb 2013, 20:18

Abel Cavași a scris:Fii bun și nu complica lucrurile. Am sperat că ai înțeles la ce se referă Newton când explică precesia. Lasă baltă Luna, pentru dumnezeu, nu te lua după Virgil!
Văd că tu dorești să analizăm precesia Pământului doar din perspectiva Soare-Pământ; dar prin mențiunea mea am vrut să precizez că asupra planetei noastre acționează simultan mai multe cupluri de forțe care îi determină precesia, iar a nu complica lucrurile înseamnă a ne raporta la un caz idealizat și care nu va putea fi conform cu circumstanțele reale.
Ai mai spus că: "Pentru a explica direcția precesiei, noi avem nevoie de componenta perpendiculară pe axa de rotație." Care este, după părerea ta, acea componentă, în cazul ideal Soare-Pământ?

Foarte activ
Foarte activ

Se încadrează în topic :
9 / 109 / 10
Demonstrează ce spune :
8 / 108 / 10
Răspunde la întrebări :
9 / 109 / 10
Se exprimă clar :
8 / 108 / 10
Binevoitor :
4 / 104 / 10
Disciplinat :
4 / 104 / 10
Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Dum 24 Feb 2013, 20:55

Razvan a scris:
Văd că tu dorești să analizăm precesia Pământului doar din perspectiva Soare-Pământ
Nu eu doresc asta, ci așa trebuie, din moment ce așa a explicat Newton precesia și din moment ce explicația lui nu a fost contrazisă de nimeni și din moment ce eu vreau să arăt că această explicație este eronată! Newton nu a invocat Luna pentru a explica precesia, iar Luna a început a fi invocată mai mult doar când s-a constatat că nutația are legătură cu mișcarea Lunii, legătură despre care Newton n-a avut habar.
dar prin mențiunea mea am vrut să precizez că asupra planetei noastre acționează simultan mai multe cupluri de forțe care îi determină precesia, iar a nu complica lucrurile înseamnă a ne raporta la un caz idealizat și care nu va putea fi conform cu circumstanțele reale.
Nu este corect raționamentul. Niciodată nu vom putea lua în calcul absolut toate cuplurile ce pot acționa asupra Pământului, așa că trebuie să ne limităm la cel mai mare cuplu care produce cel mai clar fenomen. Iar cel mai clar fenomen este precesia, descoperită încă de Hiparch, restul fiind doar perturbații. Iară mă obligi să-ți explic asta? Credeam că am închis subiectul ăsta pueril și că suntem pe drumul bun.
Ai mai spus că: "Pentru a explica direcția precesiei, noi avem nevoie de componenta perpendiculară pe axa de rotație." Care este, după părerea ta, acea componentă, în cazul ideal Soare-Pământ?
Acea componentă este proiecția cuplului total pe planul (perpendicular celui) format de axa de rotație și liniile câmpului gravitațional. Dacă admitem că momentul inițial al studiului este la solstițiu, atunci această componentă este paralelă cu planul eclipticii și produce numai precesie, nu și rotație. Însă, pe măsură ce trece timpul, cu Pământul apropiindu-se de echinocții, ar trebui ca axa de rotație să înceapă să descrie o mică porțiune dintr-un con cu vârful orientat spre Soare. Ceea ce nu se observă. De ce?

Ultima editare efectuata de catre Abel Cavași in Dum 24 Feb 2013, 22:26, editata de 1 ori (Motiv : Adăugire și corectare)
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Se încadrează în topic :
9 / 109 / 10
Demonstrează ce spune :
9 / 109 / 10
Răspunde la întrebări :
9 / 109 / 10
Se exprimă clar :
9 / 109 / 10
Binevoitor :
9 / 109 / 10
Disciplinat :
9 / 109 / 10
Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Dum 24 Feb 2013, 22:25

Abel Cavași a scris:
Acea componentă este proiecția cuplului total pe planul format de axa de rotație și liniile câmpului gravitațional.
Scuze, trebuie să revin, am uitat două cuvinte, este vorba de proiecția cuplului pe planul perpendicular celui format de axa de rotație și liniile de câmp.
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Se încadrează în topic :
9 / 109 / 10
Demonstrează ce spune :
9 / 109 / 10
Răspunde la întrebări :
9 / 109 / 10
Se exprimă clar :
9 / 109 / 10
Binevoitor :
9 / 109 / 10
Disciplinat :
9 / 109 / 10
Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Dum 24 Feb 2013, 22:38

De fapt, nici așa nu m-am exprimat suficient de riguros cu componenta, căci pot exista o infinitate de plane perpendiculare pe planul format de axa de rotație și liniile de câmp. Trebuie ca din această infinitate să alegem unul singur, iar acela este singurul plan care este perpendicular pe axa de rotație. Poate ar trebui să denumim cumva aceste plane, ca să ne putem referi la ele mai comod.
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Se încadrează în topic :
9 / 109 / 10
Demonstrează ce spune :
9 / 109 / 10
Răspunde la întrebări :
9 / 109 / 10
Se exprimă clar :
9 / 109 / 10
Binevoitor :
9 / 109 / 10
Disciplinat :
9 / 109 / 10
Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Lun 25 Feb 2013, 10:48

Poate este vorba de planul determinat de axa de rotatie si linia ce uneste centrele de masa ale celor doua corpuri. Acesta este un plan unic.

virgil
Moderator
Moderator

Se încadrează în topic :
8 / 108 / 10
Demonstrează ce spune :
8 / 108 / 10
Răspunde la întrebări :
10 / 1010 / 10
Se exprimă clar :
8 / 108 / 10
Binevoitor :
10 / 1010 / 10
Disciplinat :
10 / 1010 / 10
Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
10 / 1010 / 10
Prenume : Virgil
Puncte : 36510
Reputație comunitate : 2525
Reputație de la fondator : 56
Mesaj de la fondator : Utilizator blând și modest, deosebit de activ, pasionat de Fizică. Este creatorul unei teorii personale foarte interesante despre așa-numita noțiune "moment cinetic redus".
Obiective curente : Deocamdată, nu mă preocupă nimic.

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Lun 25 Feb 2013, 15:11

Da, și acest plan are importanța lui și este unic, așa cum spui.
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Se încadrează în topic :
9 / 109 / 10
Demonstrează ce spune :
9 / 109 / 10
Răspunde la întrebări :
9 / 109 / 10
Se exprimă clar :
9 / 109 / 10
Binevoitor :
9 / 109 / 10
Disciplinat :
9 / 109 / 10
Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum