Ultimele subiecte
» Legi de conservare
Scris de curiosul Astazi la 12:02

» Viteză reală și viteză aparentă
Scris de virgil Astazi la 11:57

» Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor.(secțiunea 4)
Scris de curiosul Astazi la 11:12

» Oda bucuriei cercetatorului
Scris de gafiteanu Ieri la 11:29

» Critica atractiei gravitationale
Scris de virgil_48 Mar 17 Iul 2018, 10:16

» Cine este epsilon?
Scris de gafiteanu Lun 16 Iul 2018, 23:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple
Scris de virgil_48 Lun 16 Iul 2018, 17:53

» Curba de creștere a sistemelor vii
Scris de eugen Dum 15 Iul 2018, 10:49

» Curiozitati din lumea neutrinilor.
Scris de gafiteanu Joi 12 Iul 2018, 08:14

» Idei despre efectele relativiste...
Scris de virgil_48 Mar 10 Iul 2018, 14:07

» Ciudat....
Scris de curiosul Sam 07 Iul 2018, 13:55

» Stiinta oficiala si stiinta neoficiala
Scris de virgil_48 Mar 03 Iul 2018, 14:06

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Dum 01 Iul 2018, 12:56

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Dum 01 Iul 2018, 12:26

» Un chibit...
Scris de curiosul Dum 01 Iul 2018, 09:13

» Ce vă nemulțumește pe forum?
Scris de gafiteanu Sam 30 Iun 2018, 23:01

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Sam 30 Iun 2018, 20:32

» Domnule Vasile Tudor
Scris de Vizitator Sam 30 Iun 2018, 14:28

» Despre ecuațiile lui Maxwell
Scris de scanteitudorel Joi 28 Iun 2018, 11:56

» La frontierele cunoașterii
Scris de Vasile Tudor Mier 27 Iun 2018, 07:21

» Unde ne sunt savantii de alta data ?
Scris de gafiteanu Mier 20 Iun 2018, 18:27

» VA DEZINFORMAM
Scris de gafiteanu Mier 20 Iun 2018, 10:47

» NEWTON
Scris de gafiteanu Dum 17 Iun 2018, 08:21

» Care este legatura intre impuls si forta?
Scris de virgil_48 Vin 15 Iun 2018, 21:49

» Sabloanele mele LaTex
Scris de virgil_48 Mar 12 Iun 2018, 10:41

» Ce fel de popor suntem
Scris de virgil_48 Dum 10 Iun 2018, 09:48

» Mișcarea sunetului
Scris de gafiteanu Sam 02 Iun 2018, 14:45

» virgil_48, ai scris:
Scris de Vizitator Mar 29 Mai 2018, 10:08

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Lun 21 Mai 2018, 09:38

» Sanatate- Diverse
Scris de gafiteanu Dum 20 Mai 2018, 00:02

Top postatori
virgil (8766)

CAdi (7389)

Abel Cavași (6696)

gafiteanu (6116)

virgil_48 (5928)

Razvan (5590)

Pacalici (5572)

curiosul (4821)

scanteitudorel (4044)

omuldinluna (2728)

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Pacalici

Abel Cavași

curiosul

CAdi

Razvan

Dacu

meteor

virgil

scanteitudorel

WoodyCAD

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48

curiosul

gafiteanu

Abel Cavași

virgil

eugen

Razvan

mm

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil

virgil_48

gafiteanu

curiosul

Abel Cavași

Razvan

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Spune și altora
Cine este conectat?
In total sunt 6 utilizatori conectati: 1 Inregistrati, 0 Invizibil si 5 Vizitatori :: 1 Motor de cautare

virgil

Recordul de utilizatori conectati a fost de 49, Dum 20 Mar 2011, 14:29

Încetează precesia Pământului la echinocțiu?

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Încetează precesia Pământului la echinocțiu?

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Mier 20 Mar 2013, 22:11

Suntem la echinocțiu. Dacă ar fi corectă explicația lui Newton, care spune că precesia se datorează cuplului produs de Soare asupra Pământului, ar însemna că precesia încetează în perioada echinocțiilor. Este adevărat, încetează ea? Nu cumva își continuă netulburată manifestarea, cu aceeași valoare?
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 6696
Puncte : 23864
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Re: Încetează precesia Pământului la echinocțiu?

Mesaj Scris de Razvan la data de Mier 20 Mar 2013, 23:02

Ce legătură vezi tu între precesie și echinocțiu?
Solstițiile și echinocțiile se produc datorită înclinației axei de rotație a Pământului față de planul orbitei, nu datorită precesiei.
Doar momentele când acestea au loc suferă o modificare în timp, datorată precesiei, într-o perioadă de 26 000 de ani.

Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
Numarul mesajelor : 5590
Puncte : 25038
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Mier 20 Mar 2013, 23:05

@Razvan a scris:
Ce legătură vezi tu între precesie și echinocțiu?
După Newton, precesia Pământului are loc datorită cuplului pe care îl produce Soarele asupra proeminențelor ecuatoriale datorită faptului că Pământul nu este sferic, ci este mai bombat la ecuator. Acest cuplu este maxim la solstiții și este minim (nul) la echinocții.
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Razvan la data de Joi 21 Mar 2013, 08:45

Exprimarea de mai sus mi se pare mai potrivită decât să spui că precesia încetează. Deoarece Pământul are o mișcare continuă pe orbită, intervalul de timp al "nulității" cuplului de forțe este infinitezimal de mic, practic neglijabil față de durata când cuplul acționează.

Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Joi 21 Mar 2013, 08:50

Păi, atunci când cuplul se anulează, precesia devine exact zero. Când devine exact zero, încetează. Ce-i de exprimat altfel aici? În loc să te concentrezi la lucrul valoros pe care l-am spus, vii cu asemenea fleacuri...
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Razvan la data de Joi 21 Mar 2013, 09:21

Ce-i așa deosebit aici? Momentul de timp când se produce fenomenul e practic zero. Ca la o mișcare oscilatorie, în care un corp trece printr-o poziție de echilibru: poți calcula valoarea forțelor ce acționează în acel moment, dar intervalul de timp al trecerii prin acea poziție nu are importanță pentru mișcarea în sine.

Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Joi 21 Mar 2013, 09:25

Răzvan, n-ai înțeles nimic. Dacă cuplul se micșorează, ar trebui să se micșoreze și precesia. Ești de acord? Dacă da, cum crezi că ar trebui să se vadă asta pe cer?
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Joi 21 Mar 2013, 11:39

Inertia , nu joaca nici un rol?

virgil
Moderator
Moderator

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 8766
Puncte : 38698
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, nu mă preocupă nimic.

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Joi 21 Mar 2013, 13:25

Foarte bună întrebare, Virgil! Păcat că ea vine în necunoștință de cauză. Da, eu consider că axa de rotație precesează din cauza inerției. Dar Fizica oficială spune că în absența cuplurilor precesia nu mai poate exista. Într-un fel, așa și este, în absența cuplurilor precesia încetează și numai în cazuri speciale (când se produce un cuplaj) se instalează inerția la precesie, dar în Fizica oficială nu există loc pentru vreun asemenea cuplaj.

Dar, revenind concret la întrebarea ta și răspunzând din perspectiva Fizicii oficiale, trebuie să-ți spun că inerția nu joacă niciun rol. Așa cum nici la precesia unui titirez inerția nu joacă niciun rol, așa nici la precesia Pământului inerția nu poate fi luată în considerare. Nu știu cum a gândit Newton problema. Probabil o fi crezut că și pe cer se vede că precesia dispare la echinocții. Nu știu.

Sau tu ai o altă părere? Crezi că inerția poate fi luată în considerare? Cum? Dacă inerția poate fi luată în considerare la echinocții, atunci de ce n-ar putea fi luată în considerare și la solstiții?
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Razvan la data de Joi 21 Mar 2013, 14:10

@Abel Cavași a scris:Dacă da, cum crezi că ar trebui să se vadă asta pe cer?
Cum să se vadă pe cer, într-un moment anume, o deplasare aparentă ce are loc în 26 000 de ani?

În primul rând nici nu poți afirma cu certitudine că precesia "dispare" la echinocții. Ți-a rezultat asta din vreun calcul? Posibil nici să nu fie așa. Prea vezi lucrurile simplist, considerând doar explicația Newtoniană a precesiei. Mișcarea de precesie este determinată în principal de acțiunea Soarelui, dar pe lângă asta mai este întreținută și de alți factori, care împreună contribuie la mișcarea complexă a Pământului.
Acțiunea Lunii, care afectează precesia și generează nutația, sau asimetria Pământului, care conduce la necoliniaritatea vitezei sale unghiulare cu momentul cinetic propriu, sunt doar doi dintre factorii, ce împreună cu influența solară, conduc la apariția precesiei, așa cum este ea observată.
Dacă analizezi doar unul dintre factorii ce acționează simultan, n-o să-ți iasă niciodată o descriere corectă a realității.

Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Joi 21 Mar 2013, 14:21

@Razvan a scris:
Cum să se vadă pe cer, într-un moment anume, o deplasare aparentă ce are loc în 26 000 de ani?
Nu trebuie ca măsurătoarea să fie făcută într-un moment pentru a putea fi făcută. Se poate urmări precesia timp de o săptămână în perioada echinocțiului și o săptămână în perioada solstițiului, după care să fie comparate.
În primul rând nici nu poți afirma cu certitudine că precesia "dispare" la echinocții. Ți-a rezultat asta din vreun calcul? Posibil nici să nu fie așa. Prea vezi lucrurile simplist, considerând doar explicația Newtoniană a precesiei.
Lucrurile sunt simple. Că tu le vezi complicate, e problema ta. Vrei să spui că explicația newtoniană a precesiei este eronată?
Dacă analizezi doar unul dintre factorii ce acționează simultan, n-o să-ți iasă niciodată o descriere corectă a realității.
Nu ne trebuie o descriere perfectă a realității și nici nu vom avea vreodată așa ceva. Dar trebuie să putem face distincție între factori importanți și factori neimportanți. Dacă ar fi să ne jucăm cu asemenea presupuneri și să bâjbâim admițând că precesia este rezultatul unui cumul de factori, atunci am putea ajunge la concluzia că în timp trebuie să luăm în considerare și axa de rotație a stelei din Centaur sau din centrul Galaxiei, că poate cine știe și alea ne tulbură axa de precesie. Prostii. Ceea ce ai citit tu azi despre precesie se datorează incapacității de a fi explicată. Au băgat tot felul de factori ca să găsească acolo o explicație oarecare. În orice caz, s-au îndepărtat mult de explicația lui Newton. N-au contrazis-o direct, că n-au avut curajul, dar au făcut din ea un talmeș-balmeș. Și, culmea, tu vii să spui că este ok...
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Razvan la data de Joi 21 Mar 2013, 14:55

@Abel Cavași a scris:Nu trebuie ca măsurătoarea să fie făcută într-un moment pentru a putea fi făcută. Se poate urmări precesia timp de o săptămână în perioada echinocțiului și o săptămână în perioada solstițiului, după care să fie comparate.
Fii liniștit, că dacă s-ar fi observat așa ceva s-ar fi știut până acum.
Imaginează-ți că la marile telescoape, atunci când se folosesc expuneri de ordinul orelor, sau chiar suprapuneri ale expunerilor timp de mai multe zile, o asimetrie oricât de mică în mișcările Pământului ar avea efecte catastrofale asupra rezultatelor.

Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Joi 21 Mar 2013, 15:08

Aha. Ok. M-am liniștit. Gata, cred în explicația actuală... m-ai lămurit pe deplin...
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Joi 21 Mar 2013, 19:00

Sau tu ai o altă părere? Crezi că inerția poate fi luată în considerare? Cum? Dacă inerția poate fi luată în considerare la echinocții, atunci de ce n-ar putea fi luată în considerare și la solstiții
Eu m-am referit la faptul ca, inertia imensa a pamantului considerat ca giroscop, presupune regularizarea miscarii de precesie, chiar si in cazurile cand pe termen scurt cuplul de forte are o variatie.
De cate ori am privit un titirez, cand l-am atins cu mana el a reactionat capatand o miscare de precesie pe care a mentinut-o mult timp si dupa incetarea interventiei mele.

virgil
Moderator
Moderator

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Joi 21 Mar 2013, 22:25

Ce să-i faci? Asta e. Eu am mai încercat o dată. Se pare că iar degeaba...
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Vin 22 Mar 2013, 07:22

Și-acuma, că mi-am mai revenit un pic (poate mai am încă niște nervi de la curiosul), am regăsit energia de a mai scrie în acest topic.

@Razvan a scris:
dacă s-ar fi observat așa ceva s-ar fi știut până acum.
Imaginează-ți că la marile telescoape, atunci când se folosesc expuneri de ordinul orelor, sau chiar suprapuneri ale expunerilor timp de mai multe zile, o asimetrie oricât de mică în mișcările Pământului ar avea efecte catastrofale asupra rezultatelor.
Nu sunt de acord. Ce efecte catastrofale? Toată lumea știe că precesia continuă nestingherită și la echinocții, chiar dacă acest lucru contravine explicației lui Newton. Așa că toate observațiile folosesc o montură care ține seama de precesia uniformă. Tocmai asta demonstrează că nu se observă ceea ce spune teoria că ar trebui să se întâmple.

Oricum, nu mi-ai răspuns încă la cel puțin o întrebare importantă:
Vrei să spui că explicația newtoniană a precesiei este eronată?
Cum crezi că putem continua fără răspunsul la această întrebare? În ceață, bineînțeles...

@virgil a scris:Eu m-am referit la faptul ca, inertia imensa a pamantului considerat ca giroscop, presupune regularizarea miscarii de precesie, chiar si in cazurile cand pe termen scurt cuplul de forte are o variatie.
Și eu la ce fel de inerție m-am referit? Păi, tot la asta, bineînțeles.
De cate ori am privit un titirez, cand l-am atins cu mana el a reactionat capatand o miscare de precesie pe care a mentinut-o mult timp si dupa incetarea interventiei mele.
Pentru că n-a dispărut gravitația când l-ai atins cu mâna, deci n-a dispărut cauza care produce cuplul.
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Vin 22 Mar 2013, 08:56

Pentru că n-a dispărut gravitația când l-ai atins cu mâna, deci n-a dispărut cauza care produce cuplul.
Sa presupunem ca ai un giroscop antrenat electric care isi pastreaza o turatie constanta, el isi pastreaza planul de giratie indiferent de pozitia campului gravitational. Daca intervin din exterior si-i modific planul de rotatie, pentru un timp, el va reactiona printr-un un moment de rasturnare perpendicular pe momentul perturbator, dupa care continua cu o miscare de precesie de scurta durata, apoi revine la planul de giratie initial. In tot acest experiment nu intervine campul gravitational, ci doar momentul de inertie. Timpul cat se manifesta precesia depinde doar de momentul de inertie si de turatia giroscopului.

virgil
Moderator
Moderator

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Vin 22 Mar 2013, 17:02

@virgil a scris:Sa presupunem ca ai un giroscop antrenat electric care isi pastreaza o turatie constanta, el isi pastreaza planul de giratie indiferent de pozitia campului gravitational.
Fals. Asta în ipoteza că am înțeles ce numești tu „plan de girație”. Chiar, cum definești planul de girație?
Daca intervin din exterior si-i modific planul de rotatie, pentru un timp, el va reactiona printr-un un moment de rasturnare perpendicular pe momentul perturbator, dupa care continua cu o miscare de precesie de scurta durata, apoi revine la planul de giratie initial.
Fals. Momentul de „răsturnare” nu este perpendicular pe momentul perturbator, ci este paralel și de sens contrar. În plus, din moment ce giroscopul precesează, planul de rotație se modifică necontenit și nu așteaptă să-l modifici tu din exterior. Apoi, precesia nu este de scurtă durată, ci nutația este astfel. Faci un milion de confuzii și-mi trebuie o energie infinită ca să-ți pot arăta toate erorile grosolane pe care le faci.
In tot acest experiment nu intervine campul gravitational, ci doar momentul de inertie.
Aiurea, aiurea, aiurea. Câmpul gravitațional este mereu prezent și are un rol hotărâtor în manifestarea precesiei.
Timpul cat se manifesta precesia depinde doar de momentul de inertie si de turatia giroscopului.
Aiurea. Timpul cât de manifestă precesia depinde doar de forța de frecare din lagăre.
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Vin 22 Mar 2013, 17:42

Fals. Asta în ipoteza că am înțeles ce numești tu „plan de girație”. Chiar, cum definești planul de girație?
Ce este fals aici? planul de giratie este planul perpendicular pe vectorul momentului cinetic. In cazul Pamantului planul de giratie coincide cu planul ecuatorial, iar in cazul unui giroscop, planul de giratie este planul perpendicular pe axa de rotatie.
Fals. Momentul de „răsturnare” nu este perpendicular pe momentul perturbator, ci este paralel și de sens contrar.
Mai informeaza-te, sau mai simplu, joaca-te cu un titirez cu atentie.
Ia o roata de bicicleta, roteste-o bine, tine axul cu ambele maini, si incearca sa inclini axul spre dreapta, apoi sa-mi spui in ce directie iti zboara mainile.

Faci un milion de confuzii și-mi trebuie o energie infinită ca să-ți pot arăta toate erorile grosolane pe care le faci.
Hm, te afli pe un drum gresit.
Aiurea, aiurea, aiurea. Câmpul gravitațional este mereu prezent și are un rol hotărâtor în manifestarea precesiei.
Sunt zeci de mii de aparate care functioneaza pe baza de giroscop, imagineaza-ti un avion care face acrobatie, si giroscopul ar depinde de pozitia lui fata de campul gravitational, ba mai mult ar avea miscare de precesie tocmai pentru ca se afla in acest camp.
Campul gravitational al Soarelui si al Lunei joaca un rol hotarator in manifestarea precesiei Pamantului.
Aiurea. Timpul cât de manifestă precesia depinde doar de forța de frecare din lagăre.
Eu am dat exemplul unui giroscop antrenat electric, deci e lipsita de importanta frecarea in lagare. Precesia dispare dupa un timp de la incetarea cuplului perturbator.

virgil
Moderator
Moderator

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Sam 23 Mar 2013, 09:02

Și acum să revenim la subiect.
-1). Ce spune teoria, încetează precesia sau nu?
-2). Ce spun observațiile, încetează precesia sau nu?

Virgil, văd că tu o ții pe aia cu inerția. Așa că aștept răspunsul la întrebarea
@Abel Cavași a scris:Dacă inerția poate fi luată în considerare la echinocții, atunci de ce n-ar putea fi luată în considerare și la solstiții?
Când vei găsi răspunsul la întrebarea asta vei înțelege că, dacă inerția putea fi luată în calcul, atunci nu mai aveam nevoie de Soare sau de Lună pentru a explica precesia, ci spuneam că precesia continuă din cauza inerției.
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Sam 23 Mar 2013, 09:53

@Abel Cavași a scris:Și acum să revenim la subiect.
-1). Ce spune teoria, încetează precesia sau nu?
-2). Ce spun observațiile, încetează precesia sau nu?

Virgil, văd că tu o ții pe aia cu inerția.
Bine, ca sa fiu mai pe inteles, am sa renunt la termenul de inertie si am sa introduc termenul de ""histerezis"", sau mai simplu, timp de revenire. Poate astfel vei intelege ca odata ce a incetat cuplul perturbator, precesia mai continua ca o stare de tranzitie, pana cand axa de rotatie revine la pozitia initiala, iar acest lucru nu se produce instantaneu, ci intr-un timp determinat de viteza de rotatie si de momentul de inertie. Poate nu stiu eu, dar nimeni nu a facut cercetari pentru a afla care este timpul acestui ""histerezis"", dar el exista.

virgil
Moderator
Moderator

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Sam 23 Mar 2013, 10:56

@virgil a scris:odata ce a incetat cuplul perturbator, precesia mai continua ca o stare de tranzitie, pana cand axa de rotatie revine la pozitia initiala
De ce continuă precesia? Cum poate continua precesia fără cuplu? Și care este „poziția inițială” a axei de rotație a Pământului?
Poate nu stiu eu, dar nimeni nu a facut cercetari pentru a afla care este timpul acestui ""histerezis"", dar el exista.
Ok, până nu aduci dovezi, el rămâne o simplă ipoteză. Să înțeleg că tu explici precesia cu această ipoteză? Cum răspunzi concret la întrebările pe care le-am pus? Te rog să-mi răspunzi punctual la întrebări, altfel nu putem duce un dialog.
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Sam 23 Mar 2013, 11:30

@Abel Cavași a scris:Foarte bună întrebare, Virgil! Păcat că ea vine în necunoștință de cauză. Da, eu consider că axa de rotație precesează din cauza inerției. Dar Fizica oficială spune că în absența cuplurilor precesia nu mai poate exista. Într-un fel, așa și este, în absența cuplurilor precesia încetează și numai în cazuri speciale (când se produce un cuplaj) se instalează inerția la precesie, dar în Fizica oficială nu există loc pentru vreun asemenea cuplaj.

Dar, revenind concret la întrebarea ta și răspunzând din perspectiva Fizicii oficiale, trebuie să-ți spun că inerția nu joacă niciun rol. Așa cum nici la precesia unui titirez inerția nu joacă niciun rol, așa nici la precesia Pământului inerția nu poate fi luată în considerare. Nu știu cum a gândit Newton problema. Probabil o fi crezut că și pe cer se vede că precesia dispare la echinocții. Nu știu.

Sau tu ai o altă părere? Crezi că inerția poate fi luată în considerare? Cum? Dacă inerția poate fi luată în considerare la echinocții, atunci de ce n-ar putea fi luată în considerare și la solstiții?
Fizica oficială nu există loc pentru vreun asemenea cuplaj.
http://www.fisiere.com/share-90FD_512A2AA1.html
Dupa cum se vede aici, in relatia de calcul a precesiei, intervine masa perturbatoare, acceleratia gravitationala ce actioneaza asupra acestei mase, si bratul fortei care creaza momentul de rasturnare, adica cuplajul despre care vorbesti tu.
Crezi că inerția poate fi luată în considerare? Cum? Dacă inerția poate fi luată în considerare la echinocții, atunci de ce n-ar putea fi luată în considerare și la solstiții?
Dupa cum am spus mai inainte, nu este vorba de inertie in adevaratul sens al cuvantului, ci doar de un timp de trecere de la o stare la alta, timp asemanator unui histerezis, pentru ca nici o miscare nu se face instantaneu.
Nici echinoctiile si nici solstitiile nu creaza cupluri de rasturnare. Cuplurile de rasturnare sunt create de influienta Soarelui si a Lunii luate impreuna.

virgil
Moderator
Moderator

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Sam 23 Mar 2013, 12:52

@virgil a scris:nu este vorba de inertie in adevaratul sens al cuvantului, ci doar de un timp de trecere de la o stare la alta, timp asemanator unui histerezis, pentru ca nici o miscare nu se face instantaneu.
N-am înțeles. Vrei să spui că precesia continuă chiar dacă nu există cuplu? Vrei să spui că axa de rotație a Pământului se poate mișca în absența unui cuplu exterior?
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Sam 23 Mar 2013, 14:54

@Abel Cavași a scris:
@virgil a scris:nu este vorba de inertie in adevaratul sens al cuvantului, ci doar de un timp de trecere de la o stare la alta, timp asemanator unui histerezis, pentru ca nici o miscare nu se face instantaneu.
N-am înțeles. Vrei să spui că precesia continuă chiar dacă nu există cuplu? Vrei să spui că axa de rotație a Pământului se poate mișca în absența unui cuplu exterior?
Cum ai ajuns la concluzia asta? raspunsul meu este foarte clar; precesia se datoreaza cuplului facut de Soare si Luna asupra Pamantului. Precesia inceteaza odata cu incetarea cuplului, dar cuplul in cazul de fata nu inceteaza niciodata, atat timp cat exista Soarele, Luna si Pamantul. Histerezisul de care vorbeam se manifesta in cazurile unor variatii valorice ale cuplului, datorata de pozitiile tranzitorii pe orbita, a Lunii si Pamantului fata de Soare.

virgil
Moderator
Moderator

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Sam 23 Mar 2013, 15:09

@virgil a scris:
@Abel Cavași a scris:Vrei să spui că precesia continuă chiar dacă nu există cuplu? Vrei să spui că axa de rotație a Pământului se poate mișca în absența unui cuplu exterior?
Cum ai ajuns la concluzia asta? raspunsul meu este foarte clar; precesia se datoreaza cuplului facut de Soare si Luna asupra Pamantului.
Ok. M-am liniștit. Susții că axa de rotație a Pământului nu se mișcă în absența unui cuplu exterior.
Precesia inceteaza odata cu incetarea cuplului, dar cuplul in cazul de fata nu inceteaza niciodata, atat timp cat exista Soarele, Luna si Pamantul.
Cuplul nu încetează nici la echinocțiu? De ce?
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Sam 23 Mar 2013, 16:48

Cuplul este dat de interactiunea Soarelui si a Lunii, asa ca depinde in acelasi timp si de pozitia Lunii. Apoi cum am mai spus exista si un ""histerezis"" care posibil sa intretina precesia constanta chiar la variatii de cuplu.

virgil
Moderator
Moderator

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Sam 23 Mar 2013, 16:52

@virgil a scris:
Cuplul este dat de interactiunea Soarelui si a Lunii, asa ca depinde in acelasi timp si de pozitia Lunii.
Vrei să spui că în absența Lunii nu s-ar manifesta precesia? Nu poți explica precesia fără să faci apel la Lună? Newton cum a explicat precesia? A apelat la Lună? O planetă fără Lună nu suferă precesie, chiar dacă este bombată la ecuator? (Asta ca să terminăm odată cu Luna și să nu vă mai aud că o aduceți în discuție, mama ei de Lună...)
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Sam 23 Mar 2013, 21:27

@Abel Cavași a scris:
@virgil a scris:
Cuplul este dat de interactiunea Soarelui si a Lunii, asa ca depinde in acelasi timp si de pozitia Lunii.
Vrei să spui că în absența Lunii nu s-ar manifesta precesia? Nu poți explica precesia fără să faci apel la Lună? Newton cum a explicat precesia? A apelat la Lună? O planetă fără Lună nu suferă precesie, chiar dacă este bombată la ecuator? (Asta ca să terminăm odată cu Luna și să nu vă mai aud că o aduceți în discuție, mama ei de Lună...)
Nu stiu cum a explicat Newton precesia. Nu este suficient ca o planeta sa fie bombata la ecuator (toate planetele sunt bombate). Ca sa aiba precesie, este necesar sa existe un cuplu de rasturnare, iar acest cuplu se realizeaza totdeauna din doua directii diferite care nu au punctele de aplicatie coliniare cu centrul de masa al planetei. Nu inteleg ce te deranjeaza Luna.

virgil
Moderator
Moderator

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Sam 23 Mar 2013, 21:36

Newton a explicat precesia fără să facă apel la Lună, afirmând că proeminențele ecuatoriale se află la distanțe diferite de Soare (lucru adevărat) și această diferență de distanțe ar face să apară cuplul necesar precesiei (fals). El n-a avut nevoie de Lună pentru a explica precesia.

Ei, acum te-ai lămurit de unde provine cuplul cu care a explicat Newton precesia? Putem merge mai departe?
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum