Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de CAdi Ieri la 23:44

» Memoria și tendințele adictive
Scris de Bordan Ieri la 17:32

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Ieri la 12:04

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Ieri la 11:41

» Globalizarea
Scris de eugen Mier 27 Mar 2024, 17:10

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 27 Mar 2024, 10:34

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 13:49

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Lun 25 Mar 2024, 09:24

» Pendulul
Scris de eugen Dum 24 Mar 2024, 11:22

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Vin 22 Mar 2024, 18:12

» Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
Scris de virgil Vin 22 Mar 2024, 17:34

» Matematica și fizica
Scris de CAdi Joi 21 Mar 2024, 13:19

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 19:35

» Fizica si Matematica
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 12:04

» Viitorul si pacea inca e in miinile noastre
Scris de Vizitator Lun 18 Mar 2024, 21:32

» E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
Scris de curiosul Lun 18 Mar 2024, 15:31

» Daci nemuritori
Scris de CAdi Lun 18 Mar 2024, 08:47

» Orbitarea - o miscare compusa
Scris de virgil_48 Dum 17 Mar 2024, 10:20

» Dialogul cu ChatGPT
Scris de Bordan Dum 17 Mar 2024, 07:47

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Sam 16 Mar 2024, 10:10

» Un dicționar incipient de termeni ai Fizicii elicoidale
Scris de Abel Cavaşi Vin 15 Mar 2024, 07:06

» Marea teorema a lui Fermat.
Scris de curiosul Joi 14 Mar 2024, 19:35

» Deplasarea spre rosu a galaxiilor
Scris de CAdi Lun 11 Mar 2024, 12:30

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Dum 10 Mar 2024, 13:50

» Stiinta oficiala si stiinta neoficiala
Scris de eugen Sam 09 Mar 2024, 12:57

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Joi 07 Mar 2024, 12:53

» Pompele de caldura- instalatii energetice ale viitorului ?
Scris de virgil Mar 05 Mar 2024, 18:41

Top postatori
virgil (12129)
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_lcapelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Voting_barelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_rcap 
CAdi (11781)
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_lcapelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Voting_barelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil_48 (11133)
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_lcapelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Voting_barelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_lcapelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Voting_barelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_lcapelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Voting_barelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_rcap 
curiosul (6509)
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_lcapelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Voting_barelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_rcap 
Razvan (6162)
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_lcapelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Voting_barelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_lcapelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Voting_barelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_lcapelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Voting_barelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_rcap 
eugen (3757)
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_lcapelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Voting_barelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_lcapelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Voting_barelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_rcap 
Pacalici
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_lcapelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Voting_barelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_rcap 
CAdi
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_lcapelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Voting_barelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_rcap 
curiosul
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_lcapelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Voting_barelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_rcap 
Dacu
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_lcapelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Voting_barelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_rcap 
Razvan
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_lcapelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Voting_barelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_lcapelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Voting_barelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_rcap 
meteor
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_lcapelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Voting_barelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_rcap 
gafiteanu
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_lcapelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Voting_barelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_rcap 
scanteitudorel
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_lcapelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Voting_barelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_lcapelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Voting_barelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_rcap 
CAdi
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_lcapelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Voting_barelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_lcapelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Voting_barelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_rcap 
curiosul
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_lcapelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Voting_barelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_rcap 
eugen
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_lcapelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Voting_barelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_rcap 
Bordan
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_lcapelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Voting_barelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_lcapelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Voting_barelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_rcap 
Razvan
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_lcapelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Voting_barelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_rcap 
Forever_Man
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_lcapelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Voting_barelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_lcapelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Voting_barelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil_48
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_lcapelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Voting_barelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_rcap 
eugen
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_lcapelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Voting_barelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_rcap 
Bordan
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_lcapelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Voting_barelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_rcap 
curiosul
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_lcapelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Voting_barelectricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 19 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 19 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Electricitatea atmosferică este un mister

+14
meteor
virgil
cris
Razvan
eugen
sadang
Bordan
mm
george
IVAN
nic
exlaur
Iulian
Abel Cavaşi
18 participanți

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Empty Electricitatea atmosferică este un mister

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Lun 17 Mar 2008, 15:21

Rezumarea primului mesaj :

Recent, observând câteva fulgere, mi-am amintit de problema extrem de importantă a electricităţii atmosferice. Sunteţi în asentimentul marelui fizician Richard Feynman care spunea în volumul 2 al „Lecţiilor” sale celebre, la capitolul 9 că provenienţa electricităţii atmosferice nu este cunoscută în detaliu, sau consideraţi că acesta habar n-avea de electromagnetism când a susţinut aşa ceva?

Eu cred, împreună cu Feynman, că electricitatea atmosferică n-a fost explicată încă de nimeni cu adevărat.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Left_bar_bleue9 / 109 / 10electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33823
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos


electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Empty Re: Electricitatea atmosferică este un mister

Mesaj Scris de Bordan Mier 04 Apr 2012, 08:37

Sadang, numai sa nu zici c-am fost si colegi, la linia aia o singura firma din tara putea lucra atunci. Si eu stiu care!

Trebuie sa spunem sa stie si colegii ca linia de 750 Kv uneste CNE Ucraina Sud cu statia Isaccea si CNE Kozlodui, Bulgaria. Noi am construit 154 km de linie si am realizat traversarea Dunarii. Eu n-am lucrat numai pana la 400 Kv, dar mai mult pe jos nu pe sus. Am vrut sa si pescuiesc cu 400 kv, si era sa prind balena din Pacific...Scandal mare a iesit, inclusiv pe linie de pioner, mi-au luat toate gradele...

Dar, una peste alta, electricitatea atmosferica, care ma intereseaza, incepe de la 400 kv in sus...

Abel, si eu m-am gandit intr-o vreme, ca elicea de la elicopter in miscarea ei, produce camp magnetic si campul ala-l mana-n lupta. Dar..., ai ceva tu, dar,...

Razvan, si deformarile mecanice sunt de mai multe feluri, si eu zic ca orice miscare produce camp, si deformarea e o miscare. Deci, orice modificari la nivel macroscopic produc perturbari la nivel microscopic, de fapt, adevarate "tornade". Zic eu!

Si Abel zice ca materia neutra in miscare produce electromagnetism.Si eu zic cumva asa, numai ca eu zic ca nu este materie neutra! Si zic c-am ajuns la cuarci, care au doar intentie de-a fi materie, si-s plini de "curent"!

Si mai spun ca "curentul" de la-nceputul materiei e mai "inteligent" ca materia!

http://www.newscientist.com/article/dn4174-plasma-blobs-hint-at-new-form-of-life.html

Si misterul continua!

Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 2212
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Empty Re: Electricitatea atmosferică este un mister

Mesaj Scris de sadang Mier 04 Apr 2012, 10:13

Asta ar fi ceva! M-am rupt de mult de acel colectiv. Am plecat pe alte carari. Idea este ca nu am lucrat la trecerea peste Dunare a liniei de 750Kv, ci la cea de 400Kv care trecea pe teritoriul tarii noastre. Oricum m-a impresionat tare, marimea stalpului ala de pe malul Dunarii. La baza, din cate i-mi aduc eu aminte, era cam de marimea unui teren de fotbal. Era urias stalpul!

Si-mi place ca ai pus curentul in ghilimele. Inseamna ca tii clar si tie cel putin cat imi e si mie ce este "curentul" mai ales asta "electric" in esenta lui.

Inapoi la munca si printre task-uri mai scap si cate un mesaj.

sadang
Ne-a părăsit

Numarul mesajelor : 1774
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Empty Re: Electricitatea atmosferică este un mister

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mier 04 Apr 2012, 12:51

sadang a scris:
@ Abel
E destul de dificil ce soliciti tu Abel. Ce material sau substanta crezi tu ca s-ar putea folosi? Si cat de relevante ar fi rezultatele obtinute? Sunt atatea variabile in aceasta ecuatie incat mi se pare aproape imposibil acest experiment.
Eu mă gândesc că se poate folosi chiar şi apă distilată, sau apă curată, doar să aibă viteză mare, suficient de mare în raport cu sensibilitatea aparatelor de măsură. Dacă aparatele sunt suficient de sensibile, este un mare avantaj. Curbură şi torsiune cât mai mare, debit cât mai mare. Credeţi-mă pe cuvânt că merită.

E vorba de materie neutră, absolut neutră. Bineînţeles că materia neutră care produce câmp electromagnetic poate fi interpretată deja ca fiind curent electric. Deci în viitor vom deduce toate proprietăţile curentului electric din proprietăţile mişcării materiei neutre.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Left_bar_bleue9 / 109 / 10electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33823
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Empty Re: Electricitatea atmosferică este un mister

Mesaj Scris de Bordan Vin 13 Apr 2012, 19:36

Eu vad materia neutra dpdv electric ca fiind egale sarcinile electrice opuse. Vidul il vad ca gol fiind ocupat de materie si antimaterie anulate, dupa mine fiind mai "plin" decat materia obisnuita. Bineinteles ca orice masa in miscare produce energie, dar electricitatea si magnetismul, dupa mine sunt tot Universul! Nu cred ca vorbesc chiar asa mari prostii fiindca m-am "jucat" o gramada de ani cu "curentul", si fulgerele si trasnetele m-au pus pe urmele lor, m-au fascinat si ma impresioneaza si acum. Si vin imediat si eu bat pasul pe loc!

Tu vrei sa-l judeci la nivel macroscopic, dar, cred ca trebuie mers mai jos, unde materia nu numai ca nu mai este materie, este doar o tendinta de a fi!


[Este urmat topicul „Fulgerul globular”]


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Mier 25 Apr 2012, 19:48, editata de 1 ori (Motiv : Este urmat de topicul...)
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Empty Re: Electricitatea atmosferică este un mister

Mesaj Scris de nic Mier 25 Apr 2012, 21:09

sadang a scris: Inseamna ca tii clar si tie cel putin cat imi e si mie ce este "curentul" mai ales asta "electric" in esenta lui.
I
M-am liniștit, sau am înțeles despre ce este vorba, nici curent electric nu prea este tehnic în schimb se folosește în limbarul uzual.
Este normal sa spunem; diferența de potențial sau tensiune la borne. Curentul este proporțional cu tensiunea dar nu egal

nic
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Left_bar_bleue0 / 100 / 10electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 793
Puncte : 19159
Data de inscriere : 24/03/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Empty Re: Electricitatea atmosferică este un mister

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Lun 07 Mai 2012, 07:30

Probabil, inspirat de mine (dar fără să sufle o vorbă în această privinţă de teamă să nu piardă premiul Nobel), Dan Preda demonstrează că există o legătură profundă între mecanică şi electromagnetism.

Încercaţi şi voi experimentul, căci o reconfirmare a lui va aduce premiul Nobel celor merituoşi, printre care va fi obligatoriu şi Dan Preda.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Left_bar_bleue9 / 109 / 10electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33823
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Empty Re: Electricitatea atmosferică este un mister

Mesaj Scris de cris Lun 07 Mai 2012, 08:56

Eu respect perseverenta lui si anumite idei dar din pacate nu are experienta in domeniu,nu stie ca acel electromotor induce pulsuri electromagnetice in bara lui.E suficient sa-l puna mai departe si gata cu experimentul.
P.S. Asta in cazul cand nu face intentionat.
cris
cris
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Cristian
Numarul mesajelor : 1087
Puncte : 19277
Data de inscriere : 31/01/2010
Obiective curente : Astrofizica

Sus In jos

electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Empty Re: Electricitatea atmosferică este un mister

Mesaj Scris de virgil Lun 07 Mai 2012, 21:16

Dupa cum se stie frecarea dintre fluid si tubul de plastic poate genera o incarcare electrostatica, care se descarca periodic fapt aratat de aparatul de masura.
Aceasta experienta nu este suficienta pentru a trage astfel de concluzii.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Empty Re: Electricitatea atmosferică este un mister

Mesaj Scris de eugen Mier 09 Mai 2012, 00:32

Nu am timp sa fac experimentul lui Dan, prezentat mai sus. Fiecare este prins cu ale lui. Sunt de principiul ca mai multe experimente aduc mai multe descoperiri.
Cel care face un experiment si-l expune, ar trebui sa fie primul care se aventureaza si in explicatii publice, neasteptand ca spectatorul sa se indragosteasca imediat de experimentul de pe masa. Si bineinteles sa-si asume riscul erorilor de interpretare si sa fie flexibil la eventuale reinterpretari.

Imi permit cateva observatii, legate de filmul lui Dan.

1-Pornind de la observatia lui Cris, motorul pompei, in functionare , avand campul magnetic pulsatoariu, ar putea induce efect in bara metalica;
2- Ar fi interesant de masurat si in cazul in care pompa este decuplata de la apa si motorul merge in gol. Daca apare acelasi efect, atunci nu e de la circulatia apei;
3- Aparatul de masura are inertie la indicare si nu poate urmari fidel tensiunea instantanee la capetele barei. Daca s-ar folosi un osciloscop, s-ar vedea anvelopa reala a semnalului cules. Daca aceasta are pulsatii egale cu ale motorului, atunci s-ar deduce un efect direct motor- bara, care nu include neaparat efectul apei.
4-Dan afirma ca in bobina de apa (furtun cu apa) apare camp magnetic care induce tensiune in bara metalica.
La turatie constanta a pompei, acest camp ar fi de asteptat sa fie constant. In aceste conditii, nu se poate induce tensiune.
5- Apa este probabil de robinet, Dan nu precizeaza ce calitate are. Acest fel de apa este conductiva si bobina de apa imita de fapt un conductor bobinat.
Ar fi interesant de masurat tensiunea la capetele bobinei de apa, prin inteparea cu doua ace a furtunului.
6-Apa are calitati dielectrice. Fiecare molecula este un dipol electric care se poate orienta pe directia perturbatoare electrica sau mecanica (campuri electrice, vibratii, etc);
7-Daca bara s-ar comporta ca un condensator, ar trebui explicat cum se induc electrostatic sarcini opuse la capete.

Un sfat pentru mine insumi, pentru Dan si pentru toti care vor sa avanseze: mai mult studiu al electromagnetismului si al matematicii.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3757
Puncte : 32166
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Empty Re: Electricitatea atmosferică este un mister

Mesaj Scris de nic Joi 10 Mai 2012, 22:04

Salut,
eugen, excelentă gândire în ultima postare ...

nic
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Left_bar_bleue0 / 100 / 10electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 793
Puncte : 19159
Data de inscriere : 24/03/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Empty Re: Electricitatea atmosferică este un mister

Mesaj Scris de Bordan Joi 27 Sept 2012, 17:26

Ma lasati pe mine “trasnesc” aici?

Un fulger călătoreşte cu viteza de 45 de kilometri pe secundă (ceea ce echivalează cu 160.000 de kilometri pe oră) şi dezvoltă o temperatură de 28.000 de grade Celsius, adică destul cât să topească orice fel de rocă şi să o transforme în sticlă instantaneu. În termeni uzuali, intensitatea curentului provocat de fulger are, în medie, 40 de kiloamperi, dar unele ajung chiar până la 120 de kiloamperi. Fiecare fulger degajă minim 500 de megajouli, adică destul cât să ţină aprins un bec de 100 de waţi timp de două luni, dar folosirea fulgerului pe post de resursă energetică este, deocamdată, imposibilă din punct de vedere tehnic

Prin anul 1088, în timpul dinastiei Song, un om de ştiinţă chinez nota în jurnalul său ce s-a întâmplat cu o casă fulgerată în plin, în timpul unei furtuni. "Toţi au crezut că acea casă va arde până la pământ, dar n-a fost aşa. Zidurile, deşi erau de lemn, numai s-au afumat, iar obiectele lăcuite n-au păţit nimic. În schimb, sabia stăpânului casei s-a topit complet". Era prima observaţie care nota limpede că unele materiale sunt mai bune conducătoare de electricitate decât altele.
La câteva săptămâni după experimentul lui Thomas-François Dalibard, desfăşurat în localitatea Marly-la-Ville, Benjamin Franklin a făcut publică o aşa-zisă experienţă similară, prin care, cu ajutorul unui zmeu înălţat în timpul furtunii, el ar fi reuşit să "captureze" un fulger, care a traversat sfoara umedă, "împrăştiind scântei peste tot".

Tom Tucker, unul dintre autorii care au scris despre viaţa savantului american, a notat că Franklin, deşi avea păreri corecte despre natura fulgerelor şi despre faptul că electricitatea "preferă" unele materiale, nu a efectuat totuşi celebra experinţă cu zmeul.

Din păcate, acest lucru s-a aflat mult mai târziu, iar povestea relatată de marele Benjamin, pe care a scris-o doar ca să le închidă gura detractorilor săi, a făcut între timp victime. Cel mai cunoscut dintre cei care au dorit să repete experienţa imaginată de Franklin a fost profesorul George Richmann, care a murit la Saint Petersburg, în Rusia, atingând sfoara zmeului pe care îl înălţase.

A fost careva trasnit?
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Empty Re: Electricitatea atmosferică este un mister

Mesaj Scris de Bordan Joi 27 Sept 2012, 17:46

Observarea acestor fenomene naturale a scos la iveală faptul că nu în toate locurile de pe glob apar fulgere la fel de des. Astfel, în Statele Unite de pildă, cel mai fulgerat stat este Florida, pentru că, fiind peninsulă, este înconjurată din trei părţi de apele oceanului, amplasare care favorizează apariţia furtunilor şi, implicit, a fulgerelor.

Briza de la malul Oceanului Atlantic şi cea din Golful Mexic determină încărcarea statică a norilor (prin frecarea moleculelor de aer între ele) şi apoi norii se "ciocnesc" între ei chiar deasupra Floridei. Totuşi, nu acest stat american este cel mai fulgerat loc din lume. Recordul îl deţine Republica Democratică Congo.

În funcţie de sol, culoarea fulgerului se schimbă. Astfel, în Arizona, unde solul este uscat şi nisipos, aproape deşertic, iar norii sunt situaţi la 1.800-2.100 de metri altitudine, fulgerele sunt subţiri, lungi şi de culoare roşie. În Oklahoma, unde solul este argilos, iar norii se adună la 450-600 de metri altitudine, fulgerele sunt foarte "grose", scurte şi de culoare albastră.
În ciuda faptului că ştiinţa avansează de mai bine de un secol cu paşi de uriaş, modul în care se încarcă norii cu energie statică este, deocamdată, subiect de dezbateri aprige între savanţi. Mai multe fenomene sunt considerate a fi "vinovate" de apariţia fulgerelor.

Pe primul loc se situează perturbaţiile atmosferice, precum umiditatea, vântul şi presiunea aerului, dar şi impactul pe care îl are "vântul solar" asupra atmosferei. Cercetătorii spun că atmosfera acumulează particulele încărcate cu energie ce vin dinspre Soare, dar modul în care electrizează ele suprafaţa norilor este, deocamdată, la nivel de teorii.

Un rol important se atribuie şi cantităţilor mari de gheaţă, care se acumulează în nori, întrucât prezenţa acelor de gheaţă ar putea "stimula" producerea fulgerelor, în sensul că ar determina separarea sarcinilor negative de cele pozitive, care migrează apoi pe suprafaţa norului şi se depărtează unele de altele, situându-se la extreme. Şi, pentru ca totul să devină şi mai complicat, s-a dovedit recent că şi vulcanii sau incendiile de pădure, care impregnează atmosfera cu praf sau fum, pot provoca acumularea de energie statică în norii situaţi în imediata vecinătate.

Cu un singur aspect sunt toţi savanţii de acord: norii încărcaţi electric induc în pământul peste care trec o sarcină electrică egală şi de sens contrar. "Electrizarea" suprafeţei solului face ca fulgerele să poată fi generate în mai multe feluri: de la nor la nor (când sunt încărcaţi cu sarcini diferite), de la nor la pământ sau, în mod surprinzător, chiar în sens invers, adică de la sol spre nori.

Acest tip de fulger se numeşte "pozitiv", pentru că norul care îl provoacă are sarcinile pozitive spre sol. În aceste cazuri, ce reprezintă numai 5% dintre toate fulgerele, suprafaţa solului este încărcată negativ şi, cum descărcarea se produce întotdeauna de la negativ spre pozitiv, fulgerul pleacă de la pământ spre nor.

Atentie la cer! Pericol de electrocutare!!
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Empty Re: Electricitatea atmosferică este un mister

Mesaj Scris de Bordan Vin 28 Sept 2012, 16:45

No, amu! Cand v-am intrebat daca ati fost careva “trasniti” dintre voi, chiar v-am intrebat serios.

Eu am fost… si-am ramas… trasnit! De-acolo cred ca mi se trage… si trasnit si dus de-acasa…

Aveam vreo 6 ani, ma jucam c-o sarma de cupru izolata, dea caii, c-o verisoara primara, in casa bunicilor, pe timp de furtuna… i-am zis verisoarei sa lege capatul ei de soba sa indrept sarma, cand…baang… o lumina puternica… dupa care s-a stins, intr-o noapte adanca… “m-am vazut” cum umblau toti pe langa mine… m-am trezit in spital dupa cateva zile… nu m-a nimerit cum trebuie, de aia dau dupa el acum… A trasnit prin hornul casei, pe care la pulverizat pur si simplu, prin soba, sarma pe care a carbonizat-o, prin mine de la mijloc in jos, si-a facut o gaura in pamant… si dus a fost…
Dupa ce-am inceput sa vad lucrurile mai bine m-am interesat de “baiatul” care n-a incaput de mine in universul asta, sau daca a atacat de ce n-a dat cum trebuie…

Cativa ani mai tarziu, pe camp cu vacile iar un …baang… si patru vaci carbonizate…la vaci, la cai, la oi e mai simpla treaba… dar un fenomen la fel de ciudat, despre care o sa mai vorbesc, la o vaca a ramas imprimat pe pielea ei o “fotografie” a unui copac din apropiere … dupa alti cativa ani, eram deja prin clasa a 8-a… cu “experienta” cu curentul, am vrut sa pescuiesc cu 400 kv… pe un stadion la un concurs de atletism, un singur nor de furtuna, un … baang …si o colega a cazut in timp ce alerga… si-a revenit si ea, dar lantisorul de aur de la gat a disparut complet, a ramas urma lui, pe care-o are si azi…

Am mai multe amintiri, dar astea-s mai importante, nu vreau sa va plictisesc cu “trasnaile” mele.
De cativa ani buni caut explicatii, caut sa inteleg fenomenul…cum cred ca ma apropii se mai deschid o gramada de gauri, pe care nu stiu cum sa le astup… un lucru sigur pot sa spun ca suntem departe de adevar, sa nu zic mai multe, c-am zis destule…
Cele bune!! Ca ma cearta curiosul cu…1000 de ani!!

Ca electricitatea atmosferica e un mister asta-i una la mana, dar ca misterul asta contine o gramada de alte mistere, asta-i alta la mana… lucruri foarte simple, la prima vedere, peste care am trecut cu usurinta ca asa trebuie sa fie, se dovedesc… mistere… fulgere fara tunete; fulgerele pe timp senin; evaporarea apei pana la formarea norului si separarea sarcinilor electrice in nor, fenomen mai compatibil cu urcarea sevei in arborele sequia pana la 100 m inaltime decat cu restul teoriilor; vantul, fenomen foarte simplu in aparenta, dar foarte complicat in realitate, care nici nu stim ce face impinge sau trage, si va dau un exemplu: studii si masuratori facute in zone cu paduri unde s-au petrecut furtuni puternice cu arbori doborati, unde s-a constatat o perturbare a parametrilor electrici si magnetici ai zonei, de unde teoria ca vantul ar fi o consecinta a acestor campuri… etc...

Numai bine!!
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Empty Re: Electricitatea atmosferică este un mister

Mesaj Scris de sadang Vin 28 Sept 2012, 17:40

Esti traznet, traznit si plin de traznai mai Bordane! Dar astea sunt adevaratele motivatii care te imping pe calea cunoasterii adevarate nu studiile facute prin grija sistemului. Pe mine inca nu ma traznit nimeni, insa de curentat.... fara numar. Si mii plin si mie ceaslovu' de traznai, din copilarie si mai apoi.

Mi-aduc aminte odata, cre' ca pe la 10-11 ani, i-mi facusem eu un radio de ala cu galena, dioda, bara de ferita si un CV, si nu stiam cum sa fac sa aud mai multe posturi. Impamantare am pus de la calorifer, da antena ma tot gandeam de unde sa pun una sa fie cat mai lunga. Si ce crezi ca-mi trazneste prin cap? Firu de nul de la priza! Am zis eu atunci ca, curentu vine pe stalpi asa ca si firu de nul tat p'acolo trece si el! Asa ca am antena cat Romania! Da cum sa stiu acuma care-i nulu si care-i faza? Aparata de masura cicuciu pe vremea aia, nici macar o surubelnita de electrcian nu aveam. Si am dat la nimereala! Si bineinteles ca am nimerit exact pe faza! Atat mi-aduc aminte, cand bagam firu in priza! Apoi, zburam cu o viteza astronomica printr-un fel de intuneric cu mici luminite ici colo, pe laterale. Iar eu zburam ca gandu catre ceva... Si era tare bine! Apoi m-am trezit gramada in capatul celalalt al camerei, lipit de calorifer, cu taica-miu scutandu-ma zdravan. Bineinteles ca din receptorul meu nu a mai ramas nimic. Tot era topit si ars!

Apoi, peste 15 minute deja trecuse. Ma interesa pe unde zburdasem eu cat am fost abesnt de la program. Ca am lipsit cateva minute mi-au zis ai mei. Ai mei ziceau ca am fost lesinat, eu ca zburam catre ceva printr-un intuneric ciudat! Si de atunci sa te tii, ca numa cu curent am avut si am de-a face in continuare! Si au mai fost multe alte asemenea patanii, cu plecari pe dincolo! Si cate altele!

Acuma tu daca ai fost traznit, pazeste-te ca te cauta in continuare! Si tu pe el! Sunteti pretini buni acuma! Asa cum ma cauta pe mine curentu di una! Da nici eu nu-l las in pace! Il sap la radacini, numa ca-s tare lungi si mau dus unde nici cu gandu nu gandeam! Sigur nu-s electroni aia ce ma scutura de fiecare data! Nici intr-un caz electronii lui Thomson, ci ceva mult diferit si ca continut si ca interpretare! Ca de altfel tot ce se invata acum. Nimic nu este ceea ce pare a fi, prin intelegerea noastra de acum. De asta caut alte premize, pentru ca atata le-am sucit si pe fata si pe dos, si in sus si in jos, si tot nu iese nici o branza folosind teoriile actuale. Da asta-i o treaba grea si-i numa a mea!

Magnetismul, gravitatia, electricitatea, toate sunt efecte eronat interpretate de catre stiinta actuala, ale unei singure manifestari. Ale unei singure dinamici universale, pe care noi nu mai avem capacitatea s-o interpretam in integralitatea ei, nici macar la nivel nostru dimensional, daramite la nivel micro sau macro! "Divide et impera" este aplicat peste tot, in toate domeniile existentei umane, cu succes se pare inca! La cine mai prinde!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 23962
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Empty Re: Electricitatea atmosferică este un mister

Mesaj Scris de Bordan Vin 28 Sept 2012, 19:40

Asta-i clar si pentru mine ca nu stau lucrurile asa cum am fost invatati, si nu exagerez mult cand spun procentul cu care percepem realitatea si ca ne-am cam atins limitele, intreaga civilizatie.

Am ajuns intr-o perioada la un institut de cercetari pentru utilaj miner, Abel cred ca-l stie, acum l-a confiscat directia muncii pentru datorii, am ajuns intr-un birou veniind din mina, de 12 proiectanti-cercetatori, nu cunosteam pe nici unul, si in prima zi de lucru cand m-am prezentat, dimineata, mi-a aratat seful de birou locul meu in acel “univers”, biblioteca, sculele si cu un…”va rog frumos sa nu deranjati, fiindca nu ve-ti fi deranjat…”, m-a expediat. M-am pus la birou, m-am uitat in stanga-dreapta, liniste…m-am uitat in sus…liniste si acolo… nu misca nici musca… l-am intrebat pe seful de birou…”a murit cineva?”…”de ce intrebati, tovarasu?”… ”pentru ce-i linistea asta?”… “e atmosfera de lucru si va rog frumos sa nu va depasiti atributiunile de serviciu…”…Clar, nu?

Atunci am facut diferenta dintre dinamic si de static. N-am facut purici multi acolo ca m-am tot dus…

Am facut si eu tot felul de combinatii si permutari, si pentru mine e clar ca nu-i electronul ala pe care-l stim, nici magnetismul, nici electricitatea, si cred ca si electronul ala e un sistem deschis dinamic care se alimenteaza din exteriorul lui, cand am dat exemplu cu seva care urca in copac, cred ca-i “ajutata” din exterior…
Sper ca iarna asta sa le pot pune cap la cap, ca am o gramada de date, incluziv masuratori ale gradientului de potential, inclusiv scheme cu tot felul de masinarii, problema e ca iarna nu pot face si experimentul practic… vara nu-i timp… iar acum ma mut mai departe de casa, merg pe 3 saptamani, dar intr-o zona super… Valea Lotrului… Muntii Sureanu…

Maine dimineata plecarea de aici…Beius-Oradea-Satu Mare-Baia Mare…la daci…Numai bine!

Nu stiu cum se face ca unde ma duc, in munti, dau tot de daci... care n-au apucat sa se civilizeze total, alta gandire, alta mentalitate, fata de restul, ... restul care din pacate-i gros...

Batranul meu n-are nici o pensie, zace "ce sa fac cu ea?"... nu-i bogat ala care are... ci-i bogat ala care nu cheltuie...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Empty Re: Electricitatea atmosferică este un mister

Mesaj Scris de Bordan Sam 29 Sept 2012, 04:43

Stiinta pare sa nu observe fenomenele naturale, pare surda si oarba la ele.

Sunt batrani care n-au nevoie de meteorolog sa stie ce vreme v-a fi, stiu totul de cum le spune natura, de la semne, culoarea cerului, directia si puterea vantului, mirosul vegetatiei (cand se apropie furtuna mirosul se inaspreste, sunetele se aud mai departe si mai clare, din cauza presiunii), animalele salbatice care coboara (sa se adaposteasca), cainii care parasesec turma si se apropie de stana, randunelele si lastunii care zboara razant cu solu, tantari si mustele inteapa insistent fara se se fereasca, albinele se refugiaza ziua in stup sau raman in stup dimineata, vacile se strang unele langa altele, pestii sar peste suprafata apei, broastele ies la mal si oracaie puternic, florile, iarba,…etc, si multe altele pe care le stiu doar ei, este din limbajul naturii, care pentru majoritatea dintre noi nu inseamna nimic, pentru ei e o carte deschisa...

Cerul verde – aer foarte umed; galben -umed; roz – uscat; cerul roz inainte de rasarit prevesteste vreme frumoasa; galben-auriu - ziua va ramane frumoasa; rosu-purpuriu dimineata în zori - se apropie furtuna; roz la apus sau rosu noaptea - vreme buna; galben-pal - vine ploaia; rosu-murdar-violet, la apus sau la rasarit - vine furtuna; alburiu, putin incetosat, plus vant slab si soare arzator – furtuna…si tot asa…

Azi e vreme frumoasa si mi-e de mers… Numai bine!!

Bate vant peste pamant si-mi aduce-un dor flamand…ma arde la inima, satu-n ochi mi-l leagana … parca aud tatana portii, scartaind in miezul noptii…
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Empty Re: Electricitatea atmosferică este un mister

Mesaj Scris de Bordan Mar 02 Oct 2012, 16:49

Sunt posibile precipitatii daca:
Norii au aspectul unui voal, formand un cerc luminos in jurul soarelui. Acest tip de nori anunta ploaie in mai putin de 24 de ore; norii au culoare inchisa si au forma de nicovala - acesti nori prevestesc ploaie puternica sau chiar furtuna; norii cenusii apar la inaltime medie-mare, iar dedesubt alearga, eventual in directie contrara vantului, nori mai mici, negriciosi - e semn de ploaie rapida si abundenta; norii vin din directie opusa vantului care bate la sol; norii urca spre creste - va ploua a doua zi; vantul inceteaza complet inainte de furtuna, dupa care, incepe puternic impreuna cu ploaia; in diminetile de vara, cand cerul e senin si aerul cald iar vantul nu adie deloc, e semn ca, pentru dupa-amiaza se pregateste furtuna; pe timp de iarna, aceleasi semne indica formarea cetii pe seara; daca pe vreme ploioasa sau pe ninsoare, vantul bate dinspre Sud, timpul nu se va schimba in urmatoarele una-doua zile; soarele apune intr-o culoare visinie sau este inconjurat de un halou luminos; daca soarele apune pe un fond galben deschis, va fi vant a doua zi; daca la rasaritul soarelui cerul este violaceu, in urmatoarele ore va incepe ploaia; luna este inconjurata de un halou luminos sau este stabatuta de fasii de nori; daca la rasaritul soarelui cerul este violaceu, in urmatoarele ore va incepe ploaia; nu cade roua pe iarba sau ceata din timpul noptii nu se ridica dimineata; randunelele zboara aproape de sol, nu se aude cantecul pasarilor, porumbeii se intorc la cuiburi mai devreme decat de obicei; pestii sar la suprafata apei, broastele ies pe mal si oracaie asurzitor; albinele se retrag ziua in stupi, furnicile se retrag in musuroi; fumul cade spre pamant.

Si cate si mai cate... Pisica cand isi linge blana spune si ea ceva...

1000 de ani!
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Empty Re: Electricitatea atmosferică este un mister

Mesaj Scris de Bordan Joi 11 Iul 2013, 05:48

Fulguritele, sau fulgere pietrificate, sunt lucru cel mai sigur pentru a prinde un fulger în mâna
Fulguritele, sau "fulgere pietrificate", sunt trasee sticloase ale fulgerelor împietrite în solul nisipos. Când fulgerul loveşte în terenuri nisipoase energia lui topeşte nisipul şi-l transformă în sticlă, descompune moleculele de O2 şi N2 în atomi liberi şi creează oxidul nitric (NO). Aceste obiecte au forma descărcării fulgerului în sol, sunt sub formă de tuburi, goale înăuntru, cu învelişul exterior format dintr-o crustă arsă. În prezent datele experimentale ale cercetării fulguritelor sunt limitate. 
S-au încercat analize din punct de vedere geo-chimic, modificările chimice compoziţionale care au loc în momentul impactului energetic al fulgerului cu solul. Aceaste cercetări încearcă să determine modul în care a fost formată sticla în fulgurite, dacă sticla a fost formată ca o topitură, sau ca un material care se condensează după vaporizare. Volatilizarea elementelor din interiorul fulguritelor, unde rămâne tubul gol, pun alte semne de întrebare, sticla din interiorul tubului având altă compoziţie chimică decât cea din exterior. Canalul fulgerului care loveşte solul, considerat ca un canal de aer ionizat care produce un puternic câmp magnetic, generând la rândul lui un curent electric suficient de puternic pentru a descompune oxigenul şi azotul molecular în atomi liberi, care la rândul lor pot creea sticla din fulgurite.
Essene și Fisher (1986) au realizat un studiu litologic pe fulgurite găsite la sud-est de Michigan cu concluzii în raportul de analiză prin care sugerează că producerea de metal lichid şi silicaţi este posibilă la temperaturi mai mari de 2000 K şi condiţii redox SiO2-Si. Reducerea şi volatilizarea pot apărea doar în timpul evenimentelor de mare energie, cum ar fi fulgerele terestre nor-sol, trăsnete şi impactul cu meteoriţi. Prin analiza elementelor chimice conţinute în fulgurite au fost găsite următoarele elemente: Na, Mg, Al, Si, P, K, Ca, Sc, Ti, V, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, Ga, Ge, As, Se, Sr, Zr, Nb, Ba, La, Ce, Pr, Nd, Sm, Eu, Gd, Tb, Dy, Ho, Er, Yb, Lu, Ta, W, Pb, Th, U, RB, Y, Ru, Rh, Pd, Ag, Cd, In, Sn, Sb, Te, Re, Os, Ir, Pt, şi Au. 
Deci cam jumătate tabelul periodic îl găsim într-un fulger ...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Empty Re: Electricitatea atmosferică este un mister

Mesaj Scris de Razvan Joi 11 Iul 2013, 08:15

Deci cam jumătate tabelul periodic îl găsim într-un fulger ...
Asta o trecem la "perle" ? Laughing

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Left_bar_bleue9 / 109 / 10electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33078
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Empty Re: Electricitatea atmosferică este un mister

Mesaj Scris de Vizitator Joi 11 Iul 2013, 09:42

lol! 
Subtil flacaul !
Mia luat ceva timp sa realizez "marea concluzie finala"

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Empty Re: Electricitatea atmosferică este un mister

Mesaj Scris de virgil Joi 11 Iul 2013, 10:07

Am vazut la TV niste experimente de dirijare a fulgerelor cu ajutorul unor rachete a caror comanda era data cu aer comprimat (se sufla aer intr-un tub de plastic) pentru a nu exista nici o legatura metalica care prin care sa ajunga fulgerul la postul de comanda. Foarte interesant era locul topit unde lovea fulgerul care se desfasura pe traiectoria probabil ionizata a gazelor arse de racheta. Rachetele erau mici de cca. 1m, iar comanda de lansare se dadea cand campul atmosferic capata o anumita incarcatura electrica citita pe un aparat, si presupunea o iminenta descarcare electrica. Aproape toate rachetele lansate au determinat fulgere dirijate care lasau urme de topitura in locul impactului cu solul.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Empty Re: Electricitatea atmosferică este un mister

Mesaj Scris de Bordan Joi 11 Iul 2013, 19:37

Da Virgil, cam 90% se intelege si explica fenomenul ca pe un arc electric. Si tot cam 9o% sunt trasnete care transporta sarcina electrica negativa cu o energie de cca 500 MJ, dar sunt restul care transporta sarcina pozitiva cu o energie de cca 1000 de ori mai mare. 
Vreu sa pun doua link-uri cu studiile fulguritelor dar nu le pot numai asa ... [url=http://scholarcommons.usf.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=5289&context=etd&sei-redir=1&referer=http%3A%2F%2Fwww.google.ro%2Furl%3Fsa%3Dt%26rct%3Dj%26q%3Da%20geochemical%20analysis%20of%20fulgurites%3A%20from%20the%20inner%20glass%20to%20the%20outer%20crust%26source%3Dweb%26cd%3D2%26ved%3D0CDYQFjAB%26url%3Dhttp%3A%2F%2Fscholarcommons.usf.edu%2Fcgi%2Fviewcontent.cgi%3Farticle%3D5289%26context%3Detd%26ei%3DpNneUa3dDaGC4ATB4IHwAw%26usg%3DAFQjCNFRdH_svGbif2VDKlsNzx8oHt5JNA%26bvm%3Dbv.48705608%2Cd.bGE#search="geochemical analysis fulgurites%3A from inner glass outer crust"]http://scholarcommons.usf.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=5289&context=etd&sei-redir=1&referer=http%3A%2F%2Fwww.google.ro%2Furl%3Fsa%3Dt%26rct%3Dj%26q%3Da%2520geochemical%2520analysis%2520of%2520fulgurites%253A%2520from%2520the%2520inner%2520glass%2520to%2520the%2520outer%2520crust%26source%3Dweb%26cd%3D2%26ved%3D0CDYQFjAB%26url%3Dhttp%253A%252F%252Fscholarcommons.usf.edu%252Fcgi%252Fviewcontent.cgi%253Farticle%253D5289%2526context%253Detd%26ei%3DpNneUa3dDaGC4ATB4IHwAw%26usg%3DAFQjCNFRdH_svGbif2VDKlsNzx8oHt5JNA%26bvm%3Dbv.48705608%2Cd.bGE#search=%22geochemical%20analysis%20fulgurites%3A%20from%20inner%20glass%20outer%20crust%22[/url]
... nu stiu de ce ... poate le repara careva ... 
A STUDY OF THE STRUCTURE OF FULGURITES
Asta vad ca merge cum am vrut ... numai primul nu merge ...

 CHEMICAL REDUCTION OF SILICATES BY METEORITE IMPACTS AND LIGHTNING STRIKES
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Empty Re: Electricitatea atmosferică este un mister

Mesaj Scris de virgil Vin 12 Iul 2013, 08:21

Ce studii serioase fac unii? bravo lor.
Cred ca mai interesant ar fi studiul privitor la posibilitatea de stocare a acestei energii imense si gratuite care se risipeste. Imaginativa descoperirea unui dielectric care sa reziste la astfel de tensiuni, care sa permita confectionarea unor dispozitive (de tip transformator, condensator), in vederea stocarii si reducerii tensiunilor la nivelul celor utilizabile. Din moment ce fulgerele pot fi declansate si dirijate spre anumite locuri, se vor putea incarca in baterii de condensatori si apoi preluati de transformatoare de tensiune, poate bazate pe curentii de deplasare produsi de fulgere.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Empty Re: Electricitatea atmosferică este un mister

Mesaj Scris de Bordan Mier 07 Aug 2013, 20:23

Electricitatea atmosferica este un mister pentru noi fiindca nu are nevoie de aprobarea noastra ca sa functioneze. Electricitatea pe care noi o stim e doar o subramura a electricitatii atmosferice si cosmice, o mica parte pe care o dirijam prin conductoarele care impanzesc pamantul. Dar la un trasnet se duce un transformator cu toate protectiile lui, iar la o eruptie solara mai puternica, care poate fi 'ieri', putem ramane in bezna totala cateva luni!!

Parerea mea e ca in antichitate era cunoscuta si folosita alta forma de electricitate, inclusiv in Egiptul antic, unde piramidele aveau un rol electric care ne scapa.
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Empty Re: Electricitatea atmosferică este un mister

Mesaj Scris de meteor Mier 07 Aug 2013, 20:41

Am auzit cum un om spunea, caci daca noi am putea culege energia electrica care se produce la fulgere, atunci oamenii nu ar mai avea nevoe de energii.

E corect oare, asa mare cantitate de energie se obtine la ciocnirea norilor ?!

El cica problema invatatilor consta in aceea ca nu pot in un asa timp scurt (fractiuni de secunda) sa culeaga asa mult.

Invers (culegerea in timp indelungat), se stie cum (acumulatoare, etc.)

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Left_bar_bleue9 / 109 / 10electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25126
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Empty Re: Electricitatea atmosferică este un mister

Mesaj Scris de Bordan Mier 01 Oct 2014, 06:09

S-ar părea ca nu norii să fie responsabili de producerea fulgerelor, ci ei să fie doar un suport pentru captarea și transportul acestei energii.

Fulgere deasupra norilor ...

electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Lightning_sprites

electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 ChibisM_Auto12

electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 RedSpritesBluejets
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Empty Re: Electricitatea atmosferică este un mister

Mesaj Scris de Scriabin Mier 01 Oct 2014, 07:48

Pentru cine a invatat Fizica la vremea ei , nu este de loc un mister.
Scriabin
Scriabin
Banat pentru cont multiplu

Mulţumit de forum :
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 16
Puncte : 10467
Data de inscriere : 20/09/2014
Obiective curente : Ma uit in jurul meu si ma felicit. Paranoia la patrat este difuzata continuu. Este un forum "deosebit", trebuie sa recunosc.
Au mai ramas 3-4 postaci si aia "chinuiti" de admin.... :-(

Pentru "omuletzuldinluna: Paraciosule. Nu , nu sunt Pacalici, dar iti recomand sa nu mai "scancesti" atat pe la portile lui Cavasi.Este disgratios. By the way , ti-am dat un vot la DA.Poate iti da voie si tie la "nisip si galetuse".

Sus In jos

electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Empty Re: Electricitatea atmosferică este un mister

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mier 01 Oct 2014, 09:08

@Scriabin
Noa, poftim, ce noroc pi capu' tău... Da' nu ne zâci și noauă cum e mai concretus cu Fizica asta pe care u-ai învățat-o tu de știi atâtea?


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Mier 01 Oct 2014, 09:10, editata de 1 ori
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Left_bar_bleue9 / 109 / 10electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33823
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Empty Re: Electricitatea atmosferică este un mister

Mesaj Scris de Pacalici Mier 01 Oct 2014, 09:09

Culoarea descarcarii in diferite gaze:

electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 1920px-Gase-in-Entladungsroehren
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 1920px-Edelgase_in_Entladungsroehren

Curentii si potentialele de descarcare (la 1torr):

electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 1103px-Glow_discharge_current-voltage_curve_English.svg

Voltage-current characteristics of electrical discharge in neon at 1 torr, with two planar electrodes separated by 50 cm.
A: random pulses by cosmic radiation
B: saturation current
C: avalanche Townsend discharge
D: self-sustained Townsend discharge
E: unstable region: corona discharge
F: sub-normal glow discharge
G: normal glow discharge
H: abnormal glow discharge
I: unstable region: glow-arc transition
J: electric arc
K: electric arc
The A-D region is called a dark discharge; there is some ionization, but the current is below 10 microamperes and there is no significant amount of radiation produced.
The D-G region exhibits a negative differential resistance
The F-H region is a region of glow discharge; the plasma emits a faint glow that occupies almost all the volume of the tube; most of the light is emitted by excited neutral atoms.
The I-K region is a region of arc discharge; the plasma is concentrated in a narrow channel along the center of the tube; a great amount of radiation is produced.

Si asa mai departe....Are dreptate Scriabin!
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Left_bar_bleue0 / 100 / 10electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19329
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Empty Re: Electricitatea atmosferică este un mister

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mier 01 Oct 2014, 09:11

Dacă are dreptate Scriabin, aș vrea să văd care este legătura cu înălțimile la care se desfășoară aceste fenomene.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Left_bar_bleue9 / 109 / 10electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33823
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Empty Re: Electricitatea atmosferică este un mister

Mesaj Scris de Pacalici Mier 01 Oct 2014, 09:21

Inaltimea la care au loc, determina presiunea gazului, temperatura lui si viteza straturilor de aer (cat si evident compozitia procentuala)

De citit (frunzarit, etc): http://scitechantiques.com/MMs_project/reference%20paper/index.htm

electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Air_Spectrm_5mm_labeled

Eu zic ca e suficient pentru un om destept....
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Left_bar_bleue0 / 100 / 10electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19329
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Empty Re: Electricitatea atmosferică este un mister

Mesaj Scris de Pacalici Mier 01 Oct 2014, 09:24

electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 150599main_lightning_photo

Bum! Bu-hu-hu! Bine...unde antimaterie nu e, nimic nu e!
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Left_bar_bleue0 / 100 / 10electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19329
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

electricitate - Electricitatea atmosferică este un mister - Pagina 3 Empty Re: Electricitatea atmosferică este un mister

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum