Forum pentru cercetare
Vrei să reacționezi la acest mesaj? Creați un cont în câteva clicuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Romanii si stiinta
Scris de virgil_48 Astazi la 09:19

» Masa relativistă
Scris de gafiteanu Ieri la 03:44

» Masini zburatoare neconventionale
Scris de gafiteanu Dum 20 Sept 2020, 00:14

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de gafiteanu Sam 19 Sept 2020, 03:33

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Dum 13 Sept 2020, 16:53

» Globalizarea
Scris de eugen Dum 13 Sept 2020, 16:00

» Cum functioneaza o racheta?
Scris de gafiteanu Dum 13 Sept 2020, 03:47

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Vin 11 Sept 2020, 18:48

» Bancuri......
Scris de virgil_48 Vin 11 Sept 2020, 10:27

» [rezolvat]Experiments of F. Nipher/C. Brush/Biefeld-Brown effect
Scris de gafiteanu Joi 10 Sept 2020, 21:02

» Sanatate- Diverse
Scris de CAdi Mar 08 Sept 2020, 21:33

» EmDrive
Scris de gafiteanu Lun 07 Sept 2020, 00:29

» Inventatori straini
Scris de eugen Dum 06 Sept 2020, 19:48

» Carti sau documente de care avem nevoie
Scris de eugen Dum 06 Sept 2020, 13:27

» Despre ecuaţiile lui Maxwell
Scris de eugen Dum 06 Sept 2020, 11:41

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Dum 30 Aug 2020, 22:24

» Ce înseamnă "corp liber"?
Scris de gafiteanu Joi 20 Aug 2020, 09:38

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Mier 19 Aug 2020, 18:56

» Cauzele rezultatului negativ al experientei lui Michelson.
Scris de gafiteanu Mier 19 Aug 2020, 01:40

» Stiinta mare...
Scris de Vizitator Lun 17 Aug 2020, 22:57

» Eterul, eterul
Scris de gafiteanu Mier 12 Aug 2020, 06:09

» O detonatie nucleara in trecutul indepartat pe planeta Marte?
Scris de CAdi Dum 09 Aug 2020, 18:12

» Cum este cerul pe Marte
Scris de virgil Sam 08 Aug 2020, 16:58

» Problemă cu o rază laser
Scris de virgil Vin 07 Aug 2020, 10:46

» EmDrive - realitate
Scris de Vizitator Mier 05 Aug 2020, 21:47

» Metodă de cercetare aplicînd analiza și analogii din alte teorii
Scris de virgil_48 Mier 29 Iul 2020, 23:33

» Cum functioneaza navele extraterestre (OZN-urile)?
Scris de CAdi Mar 21 Iul 2020, 20:06

» Experimentul Philadelphia
Scris de CAdi Mar 21 Iul 2020, 19:29

» Din ce este alcatuita o gaura neagra?
Scris de virgil_48 Lun 13 Iul 2020, 17:42

» Exista materia neagra?
Scris de CAdi Sam 11 Iul 2020, 22:33

Top postatori
virgil (10099)
Masa si forta - Pagina 4 Vote_lcapMasa si forta - Pagina 4 Voting_barMasa si forta - Pagina 4 Vote_rcap 
CAdi (8456)
Masa si forta - Pagina 4 Vote_lcapMasa si forta - Pagina 4 Voting_barMasa si forta - Pagina 4 Vote_rcap 
virgil_48 (7769)
Abel Cavaşi (7283)
gafiteanu (6935)
Razvan (5794)
curiosul (5590)
Pacalici (5571)
scanteitudorel (4899)
negativ (3091)

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Pacalici
Abel Cavaşi
curiosul
CAdi
Dacu
Razvan
meteor
virgil
scanteitudorel
gafiteanu

Cei mai activi postatori ai lunii
gafiteanu
virgil_48
eugen
CAdi
virgil
negativ
cris

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil_48
gafiteanu

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 8 utilizatori conectați: 1 Înregistrați, 0 Invizibil și 7 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

gafiteanu

Recordul de utilizatori conectați a fost de 49, Dum 20 Mar 2011, 14:29

Masa si forta

Pagina 4 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Masa si forta - Pagina 4 Empty Masa si forta

Mesaj Scris de CAdi la data de Sam 22 Feb 2014, 23:49

Rezumarea primului mesaj :

Intr-un anumit topic un coleg de forum afirma ca nu exista masa ci doar forta .
Stiu ca s-a mai incercat sa definim masa ,dar este afirmatia de mai sus adevarata
daca luam in considerare ca s-a descoperit bosonul Higgs si deci pana la urma
posibila existenta unui camp Higgs , nedetectat pana acum ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Masa si forta - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Masa si forta - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 8456
Puncte : 41469
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Masa si forta - Pagina 4 Empty Re: Masa si forta

Mesaj Scris de virgil la data de Lun 16 Mar 2015, 08:11

@CAdi a scris:Formula ar fi data de masa molara ... nu vad alta.
Dar cum atomul este 99,99% gol... Masa ar fi energetica nu ? Smile
Si masa molara se refera tot la substanta si spune cate molecule contine o cantitate de substanta, adica un mol din orice substanta contine intotdeauna acelasi numar de molecule egal cu numarul lui Avogadro. Masa energetica se refera la particule care fiind atat de mici, masuram mai intai energia radiata la dezintegrare, pe care o impartim la patratul vitezei luminii si aflam indirect masa. La nivel micro masa are o alta insemnatate decat la nivel macro, pentru ca la nivel subatomic masa pierde notiunea de substanta chimica deoarece cu aceleasi particule, neutroni, protoni si electroni, se formeaza toate felurile de atomi, deci toate substantele din natura. Daca un kg de zahar poate fi bine cantarit si il putem bine deosebi de un kg de sare, cunoscandu-le utilitatea si proprietatile, nu putem spune insa nimic despre masa unor particule fata de care simturile noastre sunt neputincioase. De aceia masa particulelor o putem percepe doar ca o forma de energie.

virgil
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 10099
Data de inscriere : 25/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Lun 16 Mar 2015, 20:13

@virgil a scris:
@CAdi a scris:Formula ar fi data de masa molara ... nu vad alta.
Dar cum atomul este 99,99% gol... Masa ar fi energetica nu ? Smile
Si masa molara se refera tot la substanta si spune cate molecule contine o cantitate de substanta, adica un mol din orice substanta contine intotdeauna acelasi numar de molecule egal cu numarul lui Avogadro. Masa energetica se refera la particule care fiind atat de mici, masuram mai intai energia radiata la dezintegrare, pe care o impartim la patratul vitezei luminii si aflam indirect masa. La nivel micro masa are o alta insemnatate decat la nivel macro, pentru ca la nivel subatomic masa pierde notiunea de substanta chimica deoarece cu aceleasi particule, neutroni, protoni si electroni, se formeaza toate felurile de atomi, deci toate substantele din natura. Daca un kg de zahar poate fi bine cantarit si  il putem bine deosebi de un kg de sare, cunoscandu-le utilitatea si proprietatile, nu putem spune insa nimic despre masa unor particule fata de care simturile noastre sunt neputincioase. De aceia masa particulelor o putem percepe doar ca o forma de energie.

Einstein prin teoria relativitatii http://ro.wikipedia.org/wiki/Echivalență_masă–energie  spune altceva :
masa si energia sunt echivalente , celebra E= mc^2
Daca analizam ecuatia lui Einstein rezulta m=E/c^2 si cum fotonii nu au masa ,rezulta clar ca masa este o acumulare de energie.
Asta am vrut sa spun Virgil in formularea frazei mele din citatul de  mai sus .

De altfel energia se mai scrie E=hv (constanta Planck deinmultita cu frecventa) si cum constanta Planck are dimensiune de energie inmultita cu timp,
este clar ca masa are atribut de energie .

Ultima editare efectuata de catre CAdi in Lun 16 Mar 2015, 20:20, editata de 1 ori

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Sus In jos

Mesaj Scris de Adrian Gheorghe la data de Lun 16 Mar 2015, 20:17

Dl. Virgil! Eu am crezut ca nu agreezi formula lui Gauss pentru Explicarea (definirea) masei si ca ai avea alta formula pentru definitia masei. Dar imi dau seama ca daca pastrezi masa ca marime fundamentala, nu ai nevoie de o relatie de definitie a masei. Eu unul sunt convins ca pentru explicarea (descifrarea) fenomenelor si structurilor subtile, ajuta foarte mult adimensionalitatea lui   Masa si forta - Pagina 4 Mimetex,  Masa si forta - Pagina 4 Mimetex si  Masa si forta - Pagina 4 Mimetex , identitatea dimensionala masa-sarcina si formula lor dimensionala 
Masa si forta - Pagina 4 Mimetex

Adrian Gheorghe
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Masa si forta - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Masa si forta - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 790
Puncte : 9385
Data de inscriere : 02/08/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1) Captatori de energie regenerabila cu randament maxim, solari eolieni si marini.-2) Ghiveci horticol ergonomic, care sa elimine unele lucrari agricole si de combatere a bolilor si daunatorilor, sa economiseasca apa de irigare si sa conserve structura solului.

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Lun 16 Mar 2015, 20:23

Un individ care pluteste in bezna mintii tot imi da cu rosu .

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Lun 16 Mar 2015, 22:31

De altfel energia se mai scrie E=hv (constanta Planck deinmultita cu frecventa) si cum constanta Planck are dimensiune de energie inmultita cu timp,
este clar ca masa are atribut de energie .
Doar masa ( acel vartej cuantic in miscare cu viteza luminii), reprezinta energia interna a particulei.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Prenume : Virgil
Puncte : 45260
Obiective curente : Deocamdată, nu mă preocupă nimic.

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Lun 16 Mar 2015, 22:33

@CAdi a scris:Un individ care pluteste in bezna mintii tot imi da cu rosu .
Nu te framanta pentru asta. Este posibil sa fie o problema de soft.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Lun 16 Mar 2015, 22:35

@Adrian Gheorghe a scris:Dl. Virgil! Eu am crezut ca nu agreezi formula lui Gauss pentru Explicarea (definirea) masei si ca ai avea alta formula pentru definitia masei. Dar imi dau seama ca daca pastrezi masa ca marime fundamentala, nu ai nevoie de o relatie de definitie a masei. Eu unul sunt convins ca pentru explicarea (descifrarea) fenomenelor si structurilor subtile, ajuta foarte mult adimensionalitatea lui   Masa si forta - Pagina 4 Mimetex,  Masa si forta - Pagina 4 Mimetex si  Masa si forta - Pagina 4 Mimetex , identitatea dimensionala masa-sarcina si formula lor dimensionala 
Masa si forta - Pagina 4 Mimetex
Chiar nu agreez aceasta expresie pentru masa, si am explicat mai sus de ce.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Lun 16 Mar 2015, 22:37

Si corpurile: fiintele , planetele., soarele ... nu sunt alcatuite din asemenea cuante ?
Soarele le si genereaza...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Mar 17 Mar 2015, 08:14

@CAdi a scris:Si corpurile: fiintele , planetele., soarele ... nu sunt alcatuite din asemenea cuante ?
Soarele le si genereaza...
Privit din acest punct de vedere, masa este o proprietate prin care se manifesta o cuanta stationara. Datorita faptului ca notiunea de masa s-a nascut in spatiul newtonian unde noi luam contact cu masa ca substanta, nu putem sa dam acelasi inteles si masei particulelor. De aceia se prefera ca masa particulelor sa se exprime ca o energie, pentru ca de la particula pana la corpurile care ne inconjoara, este o cale lunga de miliarde de ani de evolutie a materiei. Din punct de vedere fizic masa unei particule se poate scrie ; m=h.v/c^2; dar masa unui corp glosier, nu mai este egala cu; M= n.h.v/c^2; in care "n" sa fie egal cu numarul de particule, pentru ca la aceasta se mai adauga multe energii de legatura intre particule pentru a crea atomii, apoi legaturi energetice intre atomi, apoi vibratii ale moleculelor etc. care inseamna energii insumate dar nu le poti traduce in masa, pentru ca acestea sunt cuante de radiatii, adica volatile. Astfel ca un corp nu este echivalent doar cu o suma de particule, ci mai sunt necesare si o suma de radiatii, care sunt de fapt liantul acestor particule din masa corpului. Tocmai acest liant face sa se deosebeasca un corp de altul, sau o substanta de alta. Intr-un cuvant masa de repaus a unei particule se poate exprima prin energia interna, in timp ce masa unui corp inseamna atat energia interna a particulelor constituiente, cat si energia de legatura dintre acestea. Astfel ca unitatea de masura a masei in spatiul newtonian ramane kg, iar in spatiul atomic ramane electron-voltul. Ceia ce spunem noi ca electronul are masa de 0,91.10^-30 kg, este gresit, pentru ca aceasta masa nu poate fi cantarita, ci ea este dedusa pe cai laturalnice, prin modul cum interactioneaza electronul cu substanta glosiera, care consta in aparatura de laborator. Intre masa electronului si masa unui corp poate fi o asemanare, dar nu o identitate.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de scanteitudorel la data de Mar 17 Mar 2015, 08:56

virgil  Sunt  de  acord  cu  tine . Apreciez  ce  ai  scris  mai  sus.  Simplu  , clar   si  la  obiect.
scanteitudorel
scanteitudorel
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4899
Puncte : 21066
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Mar 17 Mar 2015, 09:25

@scanteitudorel a scris:virgil  Sunt  de  acord  cu  tine . Apreciez  ce  ai  scris  mai  sus.  Simplu  , clar   si  la  obiect.
Ma bucur ca m-am facut inteles.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de scanteitudorel la data de Mar 17 Mar 2015, 11:18

@virgil a scris:Ma bucur ca m-am facut inteles.

Eu  mai  mult decat  crezi ,deoarece esenta  textului  tau  exista  si  in  lucrarea  mea  Fizica  Atomului ,  unde  am  un  pasaj  in  care  explic  ca  masa unui  Electron  depinde  de  efectul  pe  care  acesta  il  provoaca  in  instrumentele  de  masura dintr-un laborator.
scanteitudorel
scanteitudorel
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Mar 17 Mar 2015, 12:37

@virgil a scris:
@scanteitudorel a scris:virgil  Sunt  de  acord  cu  tine . Apreciez  ce  ai  scris  mai  sus.  Simplu  , clar   si  la  obiect.

In schimb eu nu sunt de acord cu ce ai scris .Ca tot iti place sa fii contrazis.
La viteza luminii masa este o echivalenta a energiei dupa cum bine spunea
inteleptul Einstein.
Demonstratia a fost facuta ,de el nu de mine si a mai subscris si Planck cu celebra
lui constanta.
Da ,masa este un atribut al corpurilor in acceptiune clasica si se masoara in Kg,
dar asa cum s-a studiat (si de catre noi) intr-o gaura neagra isi pierde conceptul
si dimensiunea si devine energie.
Noi studiem cu doua unelte de masura cantitatea>
la nivel atomic in Jouli si ev , la viteze mici clasice in kg pentru ca la viteze apropiate
de viteza luminii cand masa tinde spre infinit sa revenim la Jouli si ...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Mar 17 Mar 2015, 13:42

@CAdi a scris:
@virgil a scris:

In schimb eu nu sunt de acord cu ce ai scris .Ca tot iti place sa fii contrazis.
La viteza luminii masa este o echivalenta a energiei dupa cum bine spunea
inteleptul Einstein.

Nici eu nu sunt de acord cu tine, cand sustii ca la viteza luminii masa este echivalenta cu energia, pentru simplul motiv care rezulta tot din teoria relativitatii, ca la viteza luminii masa tinde la infinit, deci ar viola principiul conservarii energiei. Relatia m.c^2=h.v ; este doar o relatie de echivalenta intr-un singur sens care spune ca dintr-o cuanta "h.v", se poate naste o particula de masa "m". Reciproca nu este valabila, deoarece o masa "m" nu poate fi accelerata la viteza luminii.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Mar 17 Mar 2015, 15:04

Din ce cauza crezi ca masa tinde la infinit Virgil
la viteza luminii ,iar la viteze extrem de mici masa
unui corp are o valoare relativ constanta ?
Ce valoare are masa de 1 Kg a unui corp la viteza de
1km/s ? dar la 270.000 Km/s si de ce ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de Adrian Gheorghe la data de Mar 17 Mar 2015, 15:30

Dl. CAdi! Sintagma asta cu echivalenta dintre masa si energie, care s-a statornicit in discursul fizicienilor, este o forma de exprimare incorecta. Masa nu este echivalenta cu energia, fiindca nu este energie. Energia este una  Masa si forta - Pagina 4 Mimetex  iar masa este alta  Masa si forta - Pagina 4 Mimetex . Intre energie si masa este relatia de conversie a masei in energie  Masa si forta - Pagina 4 Mimetex.cgi?{W=m . Dar ca orice energie, este data de produsul volum x presiune  Masa si forta - Pagina 4 Mimetex.cgi?{W=V . Daca inlocuim masa m prin produsul volum x densitate  Masa si forta - Pagina 4 Mimetex.cgi?{m=V  Obtinem ca energia este:  Masa si forta - Pagina 4 Mimetex.cgi?{W=V.\rho  Iar  Masa si forta - Pagina 4 Mimetex  este doar viteza la patrat  Masa si forta - Pagina 4 Mimetex . Si atunci energia totala a masei este:  Masa si forta - Pagina 4 Mimetex.cgi?{W=V.\rho  unde
Masa si forta - Pagina 4 Mimetex.cgi?{\rho  este presiunea dinamica Masa si forta - Pagina 4 Mimetex , presiune care apare la circulatia fluidelor. Oare despre ce fluid sa fie vorba?.

Adrian Gheorghe
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1) Captatori de energie regenerabila cu randament maxim, solari eolieni si marini.-2) Ghiveci horticol ergonomic, care sa elimine unele lucrari agricole si de combatere a bolilor si daunatorilor, sa economiseasca apa de irigare si sa conserve structura solului.

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Mar 17 Mar 2015, 16:20

@CAdi a scris:Din ce cauza crezi ca masa tinde la infinit Virgil
la viteza luminii ,iar la viteze extrem de mici masa
unui corp  are o valoare relativ constanta ?
Ce valoare are masa de 1 Kg a unui corp la viteza de
1km/s ? dar la 270.000  Km/s si de ce ?

Masa tinde la infinit, prin faptul ca poti baga in ea oricata energie si tot nu atinge viteza luminii, iar energia acumulata in acea masa este echivalenta cu surplusul de masa obtinut prin cresterea vitezei. La viteze cuprinse in intervalul aratat de tine masa corpului variaza foarte putin.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Mar 17 Mar 2015, 18:25

Da masa de 1kg a corpului la viteza de 270.000 km /s este ~ 2.3 kg .
Deci se dubleaza . Se dubleaza prin acumulare de energie ... dar cum obtine acea
energie ca in spatiu cosmic nu exista frecare ? Si mai ales de ce o accepta ,ca
vorba aceea sustii ca e o marime fizica masurata in Kg ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Mar 17 Mar 2015, 19:30

@CAdi a scris:Da masa de 1kg a corpului la viteza de 270.000 km /s este ~ 2.3 kg .
Deci se dubleaza . Se dubleaza prin acumulare de energie ... dar cum obtine acea
energie ca in spatiu cosmic nu exista frecare ? Si mai ales de ce o accepta ,ca
vorba aceea sustii ca e o marime fizica masurata in Kg ?
Dar tu nu tot in kg ai masurat masa? masa este un parametru fundamental al corpurilor. Masa corpului creste pe de o parte prin cresterea vitezei, dar in acelasi timp scade prin consumarea de combustibil pentru motoarele care asigura acceleratia. Asa ca pe ansamblu este greu sa spunem daca masa navei creste sau scade. Deci cresterea masei relativiste este asigurata de energia consumata de motoare. Masa relativista nu consta in cresterea numarului de atomi sau molecule a masei de repaus, ci in acumularea de energie, sub forma de fotoni, in masa de repaus. Fiecare foton acumulat modifica frecventa de oscilatie a atomilor, moleculelor, etc. Cred ca insasi cresterea temperaturii unui corp modifica masa acestuia, chiar daca sunt cantitati neglijabile.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Mar 17 Mar 2015, 20:29

Virgil ,cum se acumuleaza energia sub forma de fotoni in masa de repaus ?
Prin ce mecanism si de unde vin acei fotoni ? Se lipesc de ceva... material ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de Razvan la data de Mar 17 Mar 2015, 21:49

Sub formă de fotoni în repaus? Surprised

Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Masa si forta - Pagina 4 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Masa si forta - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 5794
Puncte : 28222
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Mier 18 Mar 2015, 07:15

@Razvan a scris:Sub formă de fotoni în repaus? Surprised

Sa ne explice Razvan ce spune stiinta oficiala legat de cresterea masei la viteze apropiate
de viteza luminii :
,,...cum se acumuleaza energia sub forma de fotoni in masa de repaus ?
(intrebare pusa la raspunsul formulat de Virgil) "

Razvan are un inceput extrem de interesant legat de ...fotonii in repaus...
Asteptam lamuriri suplimentare .
Ia spune cum rezolva Einstein problema ? Care este mecanismul ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de scanteitudorel la data de Mier 18 Mar 2015, 07:40

CAdi , Tu  nu  vezi  ca  raspunsul  lui  razvan  este  dat  la  misto ? Asa  este  el  ii  place  sa  glumeasca.
Fotonul nu are masa de repaus și sarcina electrica (sau cel puțin rezervarea este mai mică de 10 -46 ori taxa elementar). Acesta este efectuată de energie și impulsul sunt proporționale cu radiații frecvența . Materia față de fotonului încetinește sau absorbite. Fotonii au atât de propunere val a proprietăților particule. Din foton de spin este 1.  Poate  intelegi cava  din  acesta  traducere  facuta  de  prietenul meu Gooagle  translate.
scanteitudorel
scanteitudorel
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Mier 18 Mar 2015, 08:05

@scanteitudorel a scris:CAdi , Tu  nu  vezi  ca  raspunsul  lui  razvan  este  dat  la  misto ? Asa  este  el  ii  place  sa  glumeasca.
Fotonul nu are masa de repaus și sarcina electrica (sau cel puțin rezervarea este mai mică de 10 -46 ori taxa elementar). Acesta este efectuată de energie și impulsul sunt proporționale cu radiații frecvența . Materia față de fotonului încetinește sau absorbite. Fotonii au atât de propunere val a proprietăților particule. Din foton de spin este 1.  Poate  intelegi cava  din  acesta  traducere  facuta  de  prietenul meu Gooagle  translate.

ScanteiTudorel, este mai nou pe forum ...
Crede-ma, stiu exact ce a scris Razvan.
Din cauza aceasta astept lamuriri suplimentare
legate de fotonii de ... repaus si de cresterea masei.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de scanteitudorel la data de Mier 18 Mar 2015, 08:11

CAdi , Da asa este sunt nou pe forum si nu am stiut ca acest subiect a mai fost discutat de tine si de razvan, referitor la masa de repaus al unui foton. Scuze.
scanteitudorel
scanteitudorel
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de Razvan la data de Mier 18 Mar 2015, 08:25

Era doar o întrebare referitor la afirmaţiile de pe-aici cu acumularea fotonilor în masa de repaus a corpurilor!
Eu ştiam că modificarea relativistă a masei e dependentă de sistemul de referinţă la care raportăm viteza corpului. De fapt modificarea relativistă apare la energia şi impulsul corpului, masa lui de repaus fiind invariantă la schimbarea sistemului de referinţă.

Acum, dacă voi spuneţi că într-un fel sau altul masa de repaus acumulează fotoni, întreb şi eu ca novicele dacă fotonii respectivi sunt în repaus, din moment ce se adună la masa de repaus?

Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Masa si forta - Pagina 4 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Masa si forta - Pagina 4 Right_bar_bleue

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavaşi la data de Mier 18 Mar 2015, 08:29

@Razvan a scris:Acum, dacă voi spuneţi că într-un fel sau altul masa de repaus acumulează fotoni, întreb şi eu ca novicele dacă fotonii respectivi sunt în repaus, din moment ce se adună la masa de repaus?
Îți răspund și eu, „ca novicele”. Fotonii respectivi nu-i musai să fie în repaus ca să se „acumuleze” în masa de repaus. Pot face și cercuri acolo, în așa fel încât tu să vezi numai ceva în repaus și să ți se pară că este ceva contondent.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7283
Puncte : 28154
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Razvan la data de Mier 18 Mar 2015, 08:40

Posibil să ai dreptate. Asta oferă şi o explicaţie a fenomenului ce apare la ciocnirea corpului în mişcare: fotonii acumulaţi se împrăştie şi apar ca şi stele verzi pentru observatorul legat de corp.

Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Mier 18 Mar 2015, 09:00

@Razvan a scris:Era doar o întrebare referitor la afirmaţiile de pe-aici cu acumularea fotonilor în masa de repaus a corpurilor!
Eu ştiam că modificarea relativistă a masei e dependentă de sistemul de referinţă la care raportăm viteza corpului. De fapt modificarea relativistă apare la energia şi impulsul corpului, masa lui de repaus fiind invariantă la schimbarea sistemului de referinţă.

Deci tu sustii ca la viteze apropiate de viteza luminii raportat la acelasi sistem
de referinta masa de fapt nu creste ?
Asa zice Einstein in teoria lui ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de Adrian Gheorghe la data de Mier 18 Mar 2015, 09:57

Dl. Razvan! Eu cred ca numai particulele cu structura cilindrica, nu pot fi accelerate pana la viteza luminii in vid c. Orice acceleratie se produce in urma unei ciocniri, elastice sau plastice. In momentul impactului, particula structurata cilindric (inelar) se deformeaza elastic (se turteste). Aceasta deformare distribue impulsul capatat, radiar uniform pe toata circomferinta particulei. Si numai o mica parte din impulsul incident ramane pe directia impulsului incident. De aceea structurile cilindrice (inelare) nu vor ajunge nici-o data la translatii cu viteza luminii c. In cazul fotonilor, acestia au structura liniara si pot fi usor accelerati prin interactiuni elastice, pana la viteza luminii c, fara sa le creasca masa. Fiind absorbiti in atom, fotonii se propaga pe circomferinte, cu viteza mult mai mica decat viteza luminii in vid c. Cand scapa din atom, fotonii sunt accelerati de la c/137 (m/s) pana la c (m/s). Fotonii absorbiti in atom (la viteza mult mai mica decat c) au aceeasi masa ca si in vid la viteza c. Masa fotonilor nu poate sa creasca, fiindca fotonii nu vor fi ajunsi nici-o data din urma de alti fotoni, care sa se aditioneze cu masa lor.

Adrian Gheorghe
Activ
Activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Mier 18 Mar 2015, 10:20

@CAdi a scris:Virgil ,cum se acumuleaza energia sub forma de fotoni in masa de repaus ?
Fiecare atom reprezinta un sistem oscilant, precum un diapazon dar mult mai complex. Cat timp sistemul oscilant este in echilibru el oscileaza cu frecventa mediului in care se afla. De exemplu un corp aflat la temperatura camerei de 20 de grade, are si el aceiasi temperatura, adica toti atomii lui sunt acordati si oscileaza pe aceasta frecventa corespunzatoare celor 20 de grade. In momentul cand introducem corpul in frigider, incepe procesul de racire, oscilatiile moleculare sau atomice se acordeaza pe o noua frecventa, mai scazuta proprie temperaturii din incinta frigiderului. In acest proces de tranzitie corpul respectiv cedeaza caldura mediului ambiant emitand radiatii calorice, adica fotoni. Deci in permanenta intre corp si mediu exista un proces de echilibrare a energiilor, astfel incat sa se ajunga la echilibru energetic. In cazul unui corp care isi modifica starea energetica prin cresterea vitezei, acest proces continua intre corp si spatiul din care face corpul. Dupa cum am aratat in topicul "ce este campul ?" am sugerat o noua viziune asupra legaturii dintre corp si spatiu.
"In natura, ceia ce separa un corp de altul poarta numele de spatiu. Miscarea unui corp in spatiu, este echivalenta cu miscarea spatiului cand corpul sta pe loc. Viteza maxima a corpului in spatiu, nu poate depasi viteza luminii, iar viteza luminii in orice sistem de referinta este egala cu „c”, deci putem spune ca viteza relativa dintre spatiu si corp este intodeauna egala cu viteza luminii, adica la orice viteza a unui corp , spatiul se misca si el cu o viteza egala cu diferenta (c-v). Deci intre spatiu si corp exista o legatura indisolubila astfel ca orice variatie de viteza a corpului se face cu modificarea vitezei spatiului......"
Asta inseamna ca orice accelerare a unui corp prin spatiu, presupune o modificare a starii interne a corpului, respectiv a modului de oscilatie a particulelor cuprinse in atomii corpului, (nu ca in cazul modificarii temperaturii cand aveam de a face doar cu vibratiile atomice sau moleculare). Astfel se face un schimb de fotoni intre starea energetica a particulelor si spatiul respectiv, care desi este foarte subtil, este plin de campuri cu care materia corpului interactioneaza continuu. Absorbtia si emisia de fotoni este un proces continuu in natura, acest schimb avand loc atat intre corpuri cat si intre corpuri si spatiul inconjurator. daca va amintiti experienta prin care un corp incarcat electric cand este rotit, emite radiatii datorita acceleratiei la care sunt supuse sarcinile, tot asa si corpurile care isi modifica starea energetica fac schimb de fotoni cu spatiul inconjurator.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de Razvan la data de Mier 18 Mar 2015, 10:22

@CAdi a scris:Deci tu sustii ca la viteze apropiate de viteza luminii raportat la acelasi sistem de referinta masa de fapt nu creste ?
De unde ai scos asta?
Am zis că masa de repaus nu se modifică relativist la schimbarea sistemului de referinţă.
În schimb energia totală a corpului, compusă din energia de repaus plus cea de mişcare este cea care creşte relativist cu viteza.

Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 4 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum