Ultimele subiecte
» Lumea este un punct care se mişcă cu viteză infinită
Scris de CAdi Astazi la 11:15

» NEWTON
Scris de virgil_48 Astazi la 08:24

» Cum am putea folosi mai deplin calculatorul în cercetare?
Scris de Abel Cavaşi Astazi la 07:10

» Legi de conservare (2)
Scris de Vizitator Ieri la 21:50

» Tratatul de la Trianon (Versailles)
Scris de CAdi Vin 05 Iun 2020, 19:14

» Ce înseamnă "corp liber"?
Scris de virgil_48 Vin 05 Iun 2020, 17:43

» Sabloanele mele LaTex
Scris de virgil_48 Vin 05 Iun 2020, 12:54

» Eterul, eterul
Scris de virgil Vin 05 Iun 2020, 07:47

» Basarabia- pamant romanesc
Scris de CAdi Joi 28 Mai 2020, 16:19

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Dum 24 Mai 2020, 07:56

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Joi 21 Mai 2020, 11:29

» Răspunsuri convingătoare
Scris de scanteitudorel Joi 21 Mai 2020, 05:11

» Traiectoria unui corp este reala sau virtuala?
Scris de virgil Lun 18 Mai 2020, 18:09

» Globalizarea
Scris de eugen Dum 17 Mai 2020, 10:42

» Curbura este egală cu torsiunea
Scris de virgil_48 Sam 16 Mai 2020, 08:04

» Stiinta deturnarii banului public
Scris de CAdi Mar 12 Mai 2020, 20:50

» Free energy
Scris de scanteitudorel Joi 07 Mai 2020, 05:28

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Mier 06 Mai 2020, 19:22

» Bancuri......
Scris de gafiteanu Lun 04 Mai 2020, 11:07

» Despre credinţă şi religie
Scris de virgil Dum 03 Mai 2020, 17:14

» Facilitate LaTeX pentru formule matematice
Scris de virgil_48 Sam 02 Mai 2020, 22:41

» Soft inovativ in domeniul securitatii bancare
Scris de Innuendo Joi 30 Apr 2020, 09:40

» Soft inovativ in securitatea bancara
Scris de Razvan Mier 29 Apr 2020, 21:26

» O ecuație în mulțimea "C"
Scris de Abel Cavaşi Mier 29 Apr 2020, 05:15

» Cum este corect, "site-ul" sau "saitul"?
Scris de Dacu Mar 28 Apr 2020, 11:11

» YOGA
Scris de CAdi Lun 27 Apr 2020, 17:19

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de negativ Lun 27 Apr 2020, 14:18

» Program aplicatie de vazut cerul in 5G
Scris de eugen Dum 26 Apr 2020, 21:31

» Radacini.Dacia-Inainte, in timpul si dupa caderea statului dac
Scris de CAdi Mar 21 Apr 2020, 11:01

» Urări de sărbători
Scris de virgil_48 Lun 20 Apr 2020, 07:52

Top postatori
virgil (9927)
Maşinării Lessfuel - Pagina 2 Vote_lcapMaşinării Lessfuel - Pagina 2 Voting_barMaşinării Lessfuel - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi (8303)
Maşinării Lessfuel - Pagina 2 Vote_lcapMaşinării Lessfuel - Pagina 2 Voting_barMaşinării Lessfuel - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48 (7582)
Abel Cavaşi (7241)
gafiteanu (6862)
Razvan (5768)
curiosul (5589)
Pacalici (5571)
scanteitudorel (4867)
negativ (3070)

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Pacalici
Abel Cavaşi
curiosul
CAdi
Dacu
Razvan
meteor
scanteitudorel
virgil
gafiteanu

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48
Abel Cavaşi
Razvan
scanteitudorel
virgil
CAdi

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil_48
Abel Cavaşi
Razvan
scanteitudorel
virgil
CAdi

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Spune şi altora
Cine este conectat?
In total sunt 10 utilizatori conectati: 1 Inregistrati, 0 Invizibil si 9 Vizitatori :: 1 Motor de cautare

virgil

Recordul de utilizatori conectati a fost de 49, Dum 20 Mar 2011, 14:29

Maşinării Lessfuel

In jos

Maşinării Lessfuel - Pagina 2 Empty Maşinării Lessfuel

Mesaj Scris de mm la data de Vin 12 Feb 2010, 13:55

Rezumarea primului mesaj :

O multime de cercetatori pe cont propriu realizeaza tot felul de generatoare, motoare fara benzina, si chiar aparate de zburat fara combustibil. Energia tuturor acestor inventii este luata din eter, desigur. Iata un automobil american lessfuel ce merge pe baza de magneti si ... aer:
http://peswiki.com/index.php/Directory:Magnetic_Air_Car,_Inc.#
Saitul are si facilitati nenumarate prin care se poate ajunge la tot felul de surse de informare despre "free energy", antigravitatie, si chiar din cele principial "normale" dar deosebite.

Nu numai anglo-americanii sunt preocupati de realizarea de generatoare de energie "din nimic" si de motoare fara combustibili ci si rusii care la modul apasat studiaza aceleasi lucruri, selectandu-le, clasificandu-le si punandu-le in evidenta principiile de functionare. In acest sens utilitar, semnalez celor interesati (si cunoscatori ai unei limbi rasaritene) urmatoarea lucrare:
http://alexfrolov.narod.ru/svoboda.pdf
Pe langa desenele ce nu necesita traducere, se pot selecta si diverse numere de patente, eventual utile pentru cei ce vor sa-si construiasca pe-acasa cate ceva. Sunt cateva pasaje referitoare la teoria lui Kozyrev, la masina/principiul Searl s.a.
Un catalog de produse (moto-generator) perendev gasim aici:
http://www.perendev-power.com/productcatalog.htm
Poate sunt de puteri prea mari...? Alt link (din care l-am gasit pe precedentul):
http://www.faraday.ru/

Dupa cate se vede, competitia a inceput. Cine isi adjudeca prioritatile, cine iese acu-fuga cu produse "lessfuel" la vanzare, deci competitia fabricilor de lessfuel(e) a inceput, cine-i primul are toate sansele sa-si surclaseze adversarii. Inventatorii se calca in picioare sa produca cu toptanul "perpetuume mobile" (interzise pana mai deunazi la OSIM-ul romanesc). Lumea se schimba tare de tot, acuma traim un salt ce s-a amanat timp de o suta de ani prin occultare. Mai sustine cineva teoria conservarii energiei? Cine ar fi crezut!

Ultima editare efectuata de catre mm in Dum 14 Feb 2010, 10:39, editata de 1 ori
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Maşinării Lessfuel - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Maşinării Lessfuel - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 19365
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Maşinării Lessfuel - Pagina 2 Empty Re: Maşinării Lessfuel

Mesaj Scris de george la data de Sam 20 Feb 2010, 19:37

Posibil,un plus de putere sa fie obtinut de ansamblul ajutaj-turbodetentor.
Turbo,produce lucru mecanic pe baza energiei interne a fluidului de lucru.Amplificarea debitului inseamna si amplificarea energiei interne a fluidului de lucru prin aport de masa.U=mRT.Totul ar fi clar daca am sti marimile
intrare/iesire ale unui ajutaj.

george
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 1181
Data de inscriere : 07/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de george la data de Lun 22 Feb 2010, 22:24

In prezentarea Maşinării Lessfuel exista multa intoxicare, atat din partea firmei cat si din partea celor ce-si dau cu parerea.
Daca motorul magnetic are un randament supraunitar ce rost mai are compresorul, ajutajul si turbodetentorul?
Eu consider ca in ajutaj, energia cinetica se conserva. Este amplificata energia interna...

george
Foarte activ
Foarte activ

Sus In jos

Mesaj Scris de nic la data de Mar 23 Feb 2010, 13:20

@mm a scris:Un lobbyst nu trebuie sa ne spuna ca "daca o sa vrea", "candva", "poate ca" Obama ne va comunica "oficial" ca exista OZN-uri si milioane de alte civilizatii.
Un lobby-st, prin activitatea lui apără interesele unui anumit grup din care poate face si el parte, sau este platit… deci pot fi interese de a renumta la energia convenţionala, ceace nu-mi vine sa cred.
Ce contează ca ştim cu toţii mai mult sau mai puţin de fenomenul OZN, daca nu se recunoaste oficial si nu este acceptat de stiinta contemporana (oficiala) Stinta oficiala cauta viata extraterestra prin meteoriti, pe Luna sau nu stiu unde, in loc sa o caute pe Pamant…
@mm a scris:Generatorul de "energie din nimic" de tip Tesla se gaseste pe internet ca si toate patentele sale.

Degeba sunt pe internet generatoare tip Tesla cat si multe altele… daca nu sunt in magazine pentru a le cumpara. DE CE? Cumpar aparatul, cu o intretinere minina sau deloc imi incalzesc, iluminez si multe altele dintr-un apartament. Nu ar fi minunat?
Nu trebuie schimbat ceva in conceptia generala omenirii? Cine sa o inceapa? Cei mai mari conducatori ai lumii, oameni de stiinta cu o mare reputatie mondiala. Degeaba o fac multi pe internet, raman doar vorbe…

Sa auzim si de bine.

nic
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Maşinării Lessfuel - Pagina 2 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Maşinării Lessfuel - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 793
Puncte : 14989
Data de inscriere : 24/03/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de mm la data de Mar 23 Feb 2010, 14:55

Generatoarele Tesla de energie din nimic exista de 100 de ani, chiar aici pe forum il avem pe Kapanadze, f.f. clar. Iata o traducere (personala Very Happy) a unui interviu pe care l-a dat Kapanadze:
Iata ce zice Kapanadze:
Aici: http://hghltd.yandex.net/yandbtm?url=http%3A%2F%2Fwww.next-energy.ru%2Findex.php%3Foption%3Dcom_content%26view%3Darticle%26id%3D84%253Atk%26catid%3D25%253Athe-project%26Itemid%3D2&text=%D1%E2%EE%E1%EE%E4%ED%E0%FF%20%E3%F0%F3%E7%E8%FF%20%CA%E0%EF%E0%ED%E0%E4%E7%E5&qtree=Ky2Xvig2zixX0iPq2Uc4MWmjxY3b72YRe0bowu7OFKMyKczMOVaknPZipgCon4qAhbxf3s6JadBZ%2BR1paJflvH%2FT1ru7bBF7bahSTPfETZWpc2gnj8QG4aqqZCfUvbxD%2F4gc7gYycofvgjl4%2FfyeLq%2FkxUQhFCp0YKmycMUeYB%2FIQgRx3p2YV8sU5WwBZ%2FH3MmPVEagwdHmCD%2B7uGNxmzeDFxf3uTQT8x%2FttrfDUtgyDVeaYvo%2FUhB5%2BUBdYquG3zK%2BV5zN5lBddtGeqV8GPHSQN49X%2FUpDREzizuVVfhJSk2zhOP5yybVPSnkLu1%2FWcx0Is9UwbUj3iXnZcVKpIoc1i4boJqhm%2BGBDnpw162JOjvrLc2rwdnJqwNjki8KIFhHD2Kf9aGH7A7zOXfN12vOEqe8ECfkCt2WStCehyZwcE8kh8F9x%2Fgwo6AL1ri9SW%2BFRyKWd0mMMNqQu6AAXvx5nH5t%2BDyAOtyhjawmDzSk9U3X%2BNTVmXjmDqK07oXeSe0rVg%2FTBAaunu%2FlGHP9Zz5NI29%2BDYVi8psv9vElOj5CfFt3s9Ir4qKHyNdrFDBWIZDeY%2B6mIlLIJut50jkWpq597py5sxBx2r

-Este architect,
-Stie fizica din ce-a facut la scoala,
-Inventia nu e a lui ci a lui Tesla.

-Cine se intereseaza de inventie?
-Aici in Gruzia, nimeni asa ca m-am dus in Turcia unde am patentat inventia, pe urma cu turcii am semnat o intelegere sa le fac 10 megawatnuiu electrostantii (el-centrale de ord. megawatilor putere) , am inceput lucrul si dupa aia a aparut un oarecare MINDELI . Multi bani si nervi mi-am pierdut in lupta cu el. Eu m-am intors in Gruzia si Mindeli sta in Turcia si se gandeste cum sa scoata el energie din spatiu.

-Cine s-a mai interesat?
-Europeni, vestici, etc si am construit o varianta portabila cu care am demonstrat in fata lor ca functioneaza (la “patriarhia” televiziunii – banuiesc ca la TV gruzina).
[Aia au recunoscut ca functioneaza. A vazut toata sefimea dar din partea autoritatilor, “noli”, adica nimic, nici o miscare. Ca sa vezi ! (sac!)]
-Pravitelistvo s-a interesat?
-Da, in 2003, Mihail Saakasvili si Zurabom Jvania, au venit la mine acasa, s-a taiat/interupt/ curentul in tot raionul (cum era si la noi, cu Raioane si cu Regiuni…), ca sa se dovedeasca [ca nu fura curent din pamant de la inalta tensiune (am vazut si un articol denigrator la adresa lui)], iar eu am aprins un televizor si un bec [cu dispozitivu’ ca-n raion nu mai era curent; ha, ha! ]. Si dupa aia’, …nimic! Zice Kapanadze.

Ca sa vezi! De aici si din alte asemenea imprejurari ce s-au derulat in ultima suta de ani cu sute de alti "inventatori", neaveniti pentru putere, ce concluzie poate sa traga orisicine?
Una f. clara! F. logica si finala. Ca puterea ce ne tine pe-aici pe Pamant "in control" nu a dorit sa dea curs accesului la energie gratis. Si a facut acest lucru in diverse moduri, cel mai important fiind ca nici o intreprindere/fabrica/firma"foiciala"/ nu a avut voie sa fabrice asa ceva, in serie, adica sa ne indeplineasca dorinta, nic. Ce se-ntelege prin "n-a avut voie" ca cine e "puterea" sau alte asemenea intrebari nu ne intereseaza ci luam doar realitatea cruda, bruta. Pentru fiecare inginer e clar, poa' sa-si faca fiecare motare lessfuel si generatoare Tesla, dupa nevoi si dupa pricepere, "pe genunchi", "dupa ureche", nu conteaza. Ca daca un arhitect poate electronica aceea, un inginer poate si mai bine.
Ai vazut, "Pravitelistvo" din Gruzia (sa nu-mi spui ca n-aveau nevoie de energie gratis!) a vazut ca "se poate" dar n-au facut absolut nimic! Turcii, cand (sefii) au observat ca incepe construirea unor ... zece centrale de "megawati" au scos la inaintare pe un oarecare cu sarcina sa "inabuse" treaba care incepuse oficial (si n-o mai puteau intoarce pe linie oficiala ca se faceau de ras).
[Poate adresa asta de sait e prea lunga]
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Maşinării Lessfuel - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Maşinării Lessfuel - Pagina 2 Right_bar_bleue

Sus In jos

Mesaj Scris de george la data de Sam 27 Feb 2010, 05:43

Cei de la Magnetic_Air_Car se pare ca sunt doar pirati ai tehnicii;nu ei sint adevaratii detinatori de brevet si nu au nici licenta.Probabil nu vor decat sa vanda ceva ce nu le apartine (licente).

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Maşinării Lessfuel - Pagina 2 Left_bar_bleue7 / 107 / 10Maşinării Lessfuel - Pagina 2 Right_bar_bleue
Puncte : 16271

Sus In jos

Mesaj Scris de mm la data de Sam 27 Feb 2010, 11:48

Tot ce se poate, sa fie pirati. Dar daca ne gandim si la interesul nostru personal, nu cred ca cine produce un automobil fara consum de energie ne intereseaza ci sa-l putem cumpara la pret redus si sa ne rezolvam problemele personale.
Daca stau sa-mi amintesc bine, si Microsoft l-a piratat pe Apple. Si?.... Nu traim intr-o lume cinstita, piratii sunt cei mai de frunte in lumea noastra. Putem da si exemple "locale".
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de george la data de Sam 27 Feb 2010, 19:44

Timpul e cel mai bun rezolvitor;el ne va spune daca aceasta masina e sau nu viabila sau daca n-a fost decat o cacealma.In tot trebuie sa existe un sambure de adevar.Trebuie sa apreciem multitudinea de noi solutii care sunt aplicate.Pe mine personal ma atras amplificatorul pneumatic caruia ii voi face loc in studiile mele.Din toata aceasta mare de incercari ceva viabil trebuie sa rasara...

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Maşinării Lessfuel - Pagina 2 Left_bar_bleue7 / 107 / 10Maşinării Lessfuel - Pagina 2 Right_bar_bleue
Puncte : 16271

Sus In jos

Maşinării Lessfuel - Pagina 2 Empty Generator Hydro-Magnetic

Mesaj Scris de mm la data de Joi 13 Mai 2010, 11:38

Autor Oleg V. Gritskevitch, Vladivostok, ceva academician.

Generatorul meu hidro-magnetic este un generator de producere a curentului gratis [free], de banda larga [large-scaled]. Generatorul poate echipa vehicule grele de transport ca: autobuze, camioane, nave, locomotive si avioane. [tancuri nu?] Atata doar ca generatorul trebuie facut suficient de compact ca sa incapa pe automobile. [Fara probleme! zic eu]

In generator se intampla conversia campurilor electrice direct in curent.
Schematic, generatorul e un trafo electrostatic, sau cu alte cuvinte, un multiplicator de voltaj electrostatic. S-au construit trei protoripuri. Primul, prea mic, in Vladivostok. Al treilea, si ultimul prototip, a generat continuu electricitate, cu exceptia cand a trebuit sa i se incorporeze niste ameliorari, din 1992 pana in ianuarie 1997, in Armenia.
Acesta [al treilea], genera direct curent la 6.800 A la 220 V, adica ~1,5MW. Puterea de intrare fiind de aprox. 1% din cea de iesire. [Fain, nu?] Puterea minima debitata era de 500 kw, maxima era 2.500 kw (in timpul iernii datorita unei raciri mai bune). Toroidul generatorului cantarea 900 kg si avea aprox. 2 m diametru [nu se jucau]. Apa de racire [adusa] prin tevi de cupru circula [cred ca-l "spala"] in jurul toroidului. Caldura din apa de racire era recuperata cu un schimbator de caldura. Temp. de lucru: 36oC.

Se mai dau si alte amanunte [mai putin desenele de executie care ne-ar fi fost de folos]. Retinem urmatoarele:

Principalele procese din GT MHD sunt:
*Un generator pe principiul electrostatic Van-der-Graaf, unde banda solida [de material] izolant a fost schimbata cu una lichida [apa distilata 18.000.000 Ohmi/cm];
*Are loc o spalare continua a electronilor de suprafata;
*Au loc transformari Coulomb;
*Are un transformator de joasa frecventa cu o singura spira/bara (cu infasurare primara) [ce] lucreaza ca infasurare coaxiala [?] cu 4 puncte de rezonanta [?], si energie ce duce substanta inauntru [??]; cu proprietati rezonante f. inalte;
*[cred ca] Fenomene cavitationare electrostatice apar in apa.

Costuri de fabricatie estimate: 500 D[olari]/kw; sunt competitive cu acelea ale unei centrale nucleare: 5.000 D/kw, sau ale unei mori de vant - 4.000 D/kw, etc.
O centrala nucleara produce putere la 1,5 centi/kw, una pe carbune la 1,8 centi/kw, una pe gaz natural la 3,4 centi/kw si pe hidrocarburi - 4 centi/kw. Generatorul asta produce la 0,1 centi/kw, fara a fi necesar fuel si fara poluare. Iata si brevetul:
Maşinării Lessfuel - Pagina 2 Gengrivjpeg
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de nic la data de Joi 13 Mai 2010, 22:15

DEGEABA, dacă nu se pun în aplicare.

nic
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Maşinării Lessfuel - Pagina 2 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Maşinării Lessfuel - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 793
Puncte : 14989
Data de inscriere : 24/03/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de mm la data de Dum 16 Mai 2010, 21:13

Nu stim noi ca se pun in aplicare! Iata exemplul lui Joe Flynn care a creat diverse aplicatii (motoare, generatoare) pe baza simplului efect de atragere a magnetilor.
A facut cercetare vreo 25 ani, a investit cateva milioane de dolari si a pornit o productie de serie (cred). Ofera la vanzare o gama larga de motoare-generatoare de la cele mai mici la cele mari (5 w.... 10 kw). Iata un link:
http://www.flynnresearch.net/products/PPMT%20Products.htm
Probabil ca datorita tehnologiei si materialelor aceste motoare produc numai de 3,5 ori mai multa energie decat consuma.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de mm la data de Lun 05 Iul 2010, 18:16

Am discutat aici, si am vizionat, generatorul de energie din ... nimic, al lui Kapanadze. Banuiesc ca unii cititori si-ar fi dorit sa-si faca si ei pe-acasa asa-ceva. Pentru doritorii de acest tip stau la dispozitie urmatoarele linkuri, unde se dau schemele electronice amanuntite ale generatorului:
http://jnaudin.free.fr/kapagen/k32.gif
http://jnaudin.free.fr/kapagen/index.htm
Sursa aceasta, http://jnaudin.free.fr, a mai fost indicata in acest topic si, eu unul, o recomand inaintea sutelor de alte saituri, pe acest subiect, deoarece se dau amanunte constructive cat de amanuntite posibil (ceea ce la sutele de saituri, de care am pomenit, se cam lasa-n ceata).
Ca pentru un nespecialist in electro, ce ma aflu, datele prezentate in cele doua linkuri mi se par faine. Energia provine in principal din trafo-ul cu aer (de tip Teslea), banuiesc ca specialistii in electro se descurca cu datele acestea.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum