Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce fel de popor suntem
Scris de CAdi Astazi la 11:25

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de curiosul Astazi la 10:35

» Gravitonul
Scris de CAdi Astazi la 08:49

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de curiosul Astazi la 07:27

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Ieri la 16:40

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Ieri la 13:33

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Ieri la 10:49

» Trei probleme cu lichide
Scris de curiosul Mier 17 Apr 2024, 20:33

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 11 Apr 2024, 17:55

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Dum 07 Apr 2024, 18:30

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 05 Apr 2024, 10:21

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de CAdi Vin 29 Mar 2024, 11:57

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Globalizarea
Scris de eugen Mier 27 Mar 2024, 17:10

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

» Pendulul
Scris de eugen Dum 24 Mar 2024, 11:22

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Vin 22 Mar 2024, 18:12

» Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
Scris de virgil Vin 22 Mar 2024, 17:34

» Matematica și fizica
Scris de CAdi Joi 21 Mar 2024, 13:19

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Ce este FOIP?
( 1 )


Top postatori
virgil (12149)
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 2 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi (11877)
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 2 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48 (11183)
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 2 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 2 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 2 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul (6606)
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 2 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan (6162)
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 2 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 2 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 2 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen (3777)
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 2 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 2 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 2 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 2 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 2 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 2 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 2 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 2 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_rcap 
meteor
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 2 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 2 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 2 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 2 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 2 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 2 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 2 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 2 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_rcap 
Bordan
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 2 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_rcap 
Forever_Man
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 2 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 2 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
curiosul
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 2 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 2 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 2 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 2 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 2 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_rcap 
Forever_Man
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 2 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 2 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 2 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 20 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 20 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

CE ȘTIM?

+9
gafiteanu
omuldinluna
Abel Cavaşi
Razvan
virgil
eugen
virgil_48
Pacalici
Bordan
13 participanți

Pagina 2 din 21 Înapoi  1, 2, 3 ... 11 ... 21  Urmatorul

In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 2 Empty CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Vin 19 Sept 2014, 05:23

Rezumarea primului mesaj :

Putem contura ceea ce știm la ora actuală din universul ăsta? Putem ști ceea ce știm?

De exemplu e corect gândit așa?

Știm că materia obișnuită este cca 5%, și este formată din atomi care sunt goi 99%. Atomii la rândul lor sunt formați din diverse particule iar fiecare particulă are antiparticula ei.

Până aici, după voi, e corect? Sau dacă nu e corect, cum e corect, să știm ceea ce știm?
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21138
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos


CE ȘTIM?  - Pagina 2 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de virgil_48 Mar 21 Oct 2014, 17:54

Bordan a scris:
 trebuie doar sa gandesti ..
Mă bucur pentru tine că gândești, eu nu tare pot, dar dacă totuși gândești cu voce tare, n-ai putea gândi cu gândurile tale? Smile
Tu te-ai gandit când ai scris asta? Poate imi spui si mie poanta!

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 11183
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 2 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de virgil Mier 22 Oct 2014, 08:46

Bordan a scris:
 trebuie doar sa gandesti ..

Mă bucur pentru tine că gândești, eu nu tare pot, dar dacă totuși gândești cu voce tare, n-ai putea gândi cu gândurile tale? Smile
Ai impresia ca gandesc cu gandurile altuia? Esti sigur ca stii ce sunt gandurile si cum apar?

virgil
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 12149
Data de inscriere : 25/05/2010

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 2 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Mier 22 Oct 2014, 15:02

Esti sigur ca stii ce sunt gandurile si cum apar?

Nu, nu sunt sigur!

Dar sunt sigur că nu poți demonstra nimănui că ești autorul sau proprietarul unui gând! Sau mă înșel?

virgil_48, nu e nici o poantă.
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21138
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 2 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de virgil Mier 22 Oct 2014, 16:44

Bordan a scris:
Esti sigur ca stii ce sunt gandurile si cum apar?

Nu, nu sunt sigur!

Dar sunt sigur că nu poți demonstra nimănui că ești autorul sau proprietarul unui gând! Sau mă înșel?

virgil_48, nu e nici o poantă.

Am sa-ti raspund cu o zicala care mi-a placut;
Omul este stapanul cuvantului ne rostit si sluga cuvantului rostit.
Gandurile nu au proprietar, dar sunt zamislite de mintile oamenilor. Asa se explica de ce uneori aceleasi descoperiri le fac mai multi savanti in acelasi timp. De exemplu Magnetonul Bohr-Procopiu.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12149
Puncte : 55390
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 2 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Mier 22 Oct 2014, 17:06

Gandurile nu au proprietar, dar sunt zamislite de mintile oamenilor.

Aici ești sigur că sunt zămislite și nu doar accesate?
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21138
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 2 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de virgil Mier 22 Oct 2014, 20:30

Bordan a scris:
Gandurile nu au proprietar, dar sunt zamislite de mintile oamenilor.

Aici ești sigur că sunt zămislite și nu doar accesate?
Cele mai frumoase ganduri sunt ale muzicienilor, pentru ca ei gandesc in armonii muzicale. Aceste ganduri exprima trairile si sentimentele compozitorilor. Limbajul muzicii este universal, si este inteles de toate fiintele pamantului. Dovezi fiind calitatea vietii plantelor din gradinile botanice in prezenta muzicii. La fel s-a constatat si cresterea productiei de lapte la fermele de vaci sub influienta muzicii. s.a.m.d.
Aceste observatii ne ajuta sa intelegem ca limbajul starilor sufletesti este unic, iar acestui cod ii corespunde un alt limbaj personalizat in cuvinte gandite, care apoi pot fi rostite sau nu, in functie de situatie si nivelul de pregatire a fiecaruia. Eu nu sunt de specialitate, dar stiu ca gandurile vin si pleaca, iar constientul din noi le triaza in functie de interes. De multe ori un gand poate deveni obsesiv, si pagubos pentru un subiect, sau pentru cei din jur. Atunci cand o colectivitate are aceleasi trairi, gandurile membrilor ei sunt asemanatoare si apare impresia ca ceva supranatural ar fi sursa acestor ganduri. Este foarte posibil sa existe o memorie colectiva a fiecarei comunitati de oameni, si chiar la nivel de specie, care nu tine seama de individ, ci doar de interesele colectivului.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12149
Puncte : 55390
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 2 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Joi 23 Oct 2014, 05:57

Stai să vedem dacă suntem deacord amândoi cu ceva până aici, apoi îți răspund la ultimul mesaj.

Poate spune cineva că este creatorul unui gând care n-a mai existat până la el?

Este foarte importantă această clarificare, chiar îi rog și pe alți colegi să intervină!
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21138
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 2 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Pacalici Joi 23 Oct 2014, 06:30

@Bordan:
Dovezi fiind calitatea vietii plantelor din gradinile botanice in prezenta muzicii. La fel s-a constatat si cresterea productiei de lapte la fermele de vaci sub influienta muzicii.

Si eu am citit de mult despre aceste "imbunatatiri". Niciodata nu am vazut un raport de cercetare adevarat.

Tu, crezi apriori aceste afirmatii sau ai vazut un astfel de raport?

P.S. Mozart era implicat in cresterea productiei de lapte in informatiile mele. Personal nu mai cred insa "basme" nedovedite. M-as bucura sa fie asa. Nu am vazut insa extinsa metoda.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Left_bar_bleue0 / 100 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19395
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 2 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de virgil Joi 23 Oct 2014, 09:38

Pacalici a scris:@Bordan:
Dovezi fiind calitatea vietii plantelor din gradinile botanice in prezenta muzicii. La fel s-a constatat si cresterea productiei de lapte la fermele de vaci sub influienta muzicii.

Si eu am citit de mult despre aceste "imbunatatiri". Niciodata nu am vazut un raport de cercetare adevarat.

Tu, crezi apriori aceste afirmatii sau ai vazut un astfel de raport?

P.S. Mozart era implicat in cresterea productiei de lapte in informatiile mele. Personal nu mai cred insa "basme" nedovedite. M-as bucura sa fie asa. Nu am vazut insa extinsa metoda.

Dar ai vazut experimentele cu plante care percep gandurile oamenilor? atunci cand omul isi propunea sa arda o frunza sau sa o taie cu foarfecul, "poligraful" indica o reactie emotionala puternica din partea plantei. Aceste experiente au fost facute de multe ori in conditii de laborator. Deci plantele percep gandurile oamenilor. Ma intreb ce simte un copac din padure cand vine kilerul cu drujba sa-l taie, oare freamata si padurea?

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12149
Puncte : 55390
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 2 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de virgil Joi 23 Oct 2014, 10:12

Bordan a scris:Stai să vedem dacă suntem deacord amândoi cu ceva până aici, apoi îți răspund la ultimul mesaj.

Poate spune cineva că este creatorul unui gând care n-a mai existat până la el?

Este foarte importantă această clarificare, chiar îi rog și pe alți colegi să intervină!

Gandurile sunt ca perlele unui colier insirate pe ata, colierul fiind ideea, creatia, gata sa se transforme in actiune. Aceste perle trebuiesc mai intai culese din oceanul de informatii in care te nasti. Niciodata un cioban nu va culege informatii despre un domeniu care ii este strain, dar va sti totul despre mulsul oilor, pentru ca asta a invatat de copil. Deci un argument important il are locul unde primesti educatia necesara subzistentei. Dar mai este importanta si zestrea genetica, predispozitia inascuta a omului, numai asa se explica de ce Motzart a sustinut concerte de la patru ani, el avea pregatita genetic afinitatea pentru muzica, degeaba ai fi incercat sa faci din el un militar de cariera.
Iata deci ca zestrea genetica impreuna cu mediul educational formeaza omul, si modul de gandire a acestuia. Fiecare isi aduna in cutia cu bijuterii, perlele care ii sunt dragi, dar si necesare vietii.
Nimeni nu poate spune ca el este creatorul gandurilor, pentru ca acestea le preluam totdeauna prin intermediul organelor de simt, din lumea inconjuratoare, dar modul cum sunt asezate perlele pe ata, apartine fiecaruia si-l caracterizeaza pe individ, il face unic. Savantii insa sunt aceia care descopera algoritme noi de asezare a perlelor in colier, care mai apoi pot deveni moduri de gandire pentru altii.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12149
Puncte : 55390
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 2 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Joi 23 Oct 2014, 16:48

Nimeni nu poate spune ca el este creatorul gandurilor

Cine vrea totuși să spună, e liber să spună, un gând care nu a mai fost gândit.

Dacă nu suntem autorii lor, nu putem fi nici proprietarii lor, nu? Și totuși gândurile devin cuvinte, formule, note muzicale sau culori, care combinate dau naștere la tot felul de creații cu drepturi de autori.

De unde crezi că începe proprietatea unui autor? Că eu am și o poezie cu chestia asta, cu toate că nu place la unii, ʺcare cuvânt, de pe pământ, încărcat de iubire și dor, are drept autor, un muritor?ʺ Smile

Pacalici a scris:Tu, crezi apriori aceste afirmatii

Nu cred! Dar vezi că nu-mi aparține citatul, nu umbla cu mișmașuri că te spun. Smile

Și vezi că mai sunt unii care se ocupă și de .. gânduri.

http://noosphere.princeton.edu/
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21138
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 2 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de virgil Joi 23 Oct 2014, 20:24

A fost o vreme cand stramosii oamenilor comunicau ca maimutele, prin sunete si gesturi. gesturile deopotriva fac parte din modul de comunicare al oamenilor. Din cate am observat, viteza de comunicare prin gesturi, la oamenii hipoacuzici este la fel de mare ca viteza de comunicare prin cuvinte. Cei care se nasc hipoacuzici, gandesc prin imagini, deci gandurile lor sunt clipuri de actiuni, precum visele, insotite de gestica unor maini imaginare.
Indiferent cum se prezinta gandul, el este rezultatul acumularii experientei de viata. Insa sunt anumite stari speciale cand unii oameni pot percepe gandurile celorlalti. Din proprie experienta pot spune ca in aceste cazuri poti recunoaste daca gandul este al tau sau al altuia. mai mult decat atat, prin exercitiu repetat si multa daruire, poti obtine informatii despre ceva sau cineva, sub forma unor ganduri ce vin din exteriorul tau. Acest lucru te poate face sa crezi in inspiratii supranaturale, dar in realitate nu sunt decat fenomene de comunicare biologica in conditii exceptionale. Aceste cai de comunicare sunt ecranate (inchise) omului obnisnuit in timpul de veghe, dar in timpul somnului se deschid cel putin partial, lasand posibilitatea perceperii viselor premonitorii. Nimic din toate acestea nu este supranatural, ci doar neobisnuit.
Afirmatiile acestea nu le vorbesc din carti, ci doar din experiente traite.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12149
Puncte : 55390
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 2 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Vin 24 Oct 2014, 15:16

Ok, Virgil, am înțeles ce spui, și în funcție de cum îmi permite timpul o să afli răspunsurile mele, dar acum nu pot dezvolta atât, fiindcă vreau să clarific altceva odată.

Vreau să clarificăm o treabă, să știu părerea voastră la aceste gânduri, inclusiv părerea matematicienilor, fiindcă un gând întreținut în permanență devine credință, iar unii fac alergie când aud de credință. Gândurile nu se pot pipăi, vedea, auzi, gusta sau mirosi, și totuși există și fac și treabă. Sunt știință sau credință?

Aștept părerile voastre ..
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21138
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 2 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de virgil Sam 25 Oct 2014, 09:32

Bordan a scris:Ok, Virgil, am înțeles ce spui, și în funcție de cum îmi permite timpul o să afli răspunsurile mele, dar acum nu pot dezvolta atât, fiindcă vreau să clarific altceva odată.

Vreau să clarificăm o treabă, să știu părerea voastră la aceste gânduri, inclusiv părerea matematicienilor, fiindcă un gând întreținut în permanență devine credință, iar unii fac alergie când aud de credință. Gândurile nu se pot pipăi, vedea, auzi, gusta sau mirosi, și totuși există și fac și treabă. Sunt știință sau credință?

Aștept părerile voastre ..
Gandurile nu sunt nici stiinta, nici credinta. Sunt entitati psihice care odata create, continua sa existe toata viata in "hardul mintii", fara sa poata fi supuse vointei noastre. Totusi in functie de gradul de ascultare al lor, pot contribui la elaborarea teoriilor stiintifice, in mintea oamenilor de stiinta, si pot deveni obsesii religioase, in mintea unor oameni cu aplecare spre religii. Cum de copii suntem instruiti religios, o buna parte a gandurilor noastre sunt de aceasta natura, ceia ce nu este nimic rau, atat timp cat nu devin obsesii, sau cat timp nu ne folosim de ele ca sa manipulam mintea maselor pentru a produce rau altora. (a se vedea religia musulmana ).

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12149
Puncte : 55390
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 2 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Sam 25 Oct 2014, 15:45

virgil a scris:Sunt entitati psihice care odata create, continua sa existe toata viata in "hardul mintii", fara sa poata fi supuse vointei noastre.

Cine le crează? Materia poate crea un lucru imaterial?
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21138
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 2 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de virgil Sam 25 Oct 2014, 21:28

Bordan a scris:
virgil a scris:Sunt entitati psihice care odata create, continua sa existe toata viata in "hardul mintii", fara sa poata fi supuse vointei noastre.

Cine le crează? Materia poate crea un lucru imaterial?
Cred ca judeci superficial. Materia superior organizata, a dat nastere la macromolecule,. si de aici la codul genetic. Codul genetic nu inseamna decat informatia dupa care este faurit omul, de la culoarea ochilor pana la numarul de fire de par din cap. Ce zici, materia poate crea informatie? poate crea gandurile?

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12149
Puncte : 55390
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 2 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Dum 26 Oct 2014, 05:53

virgil a scris:Cred ca judeci superficial.

Mai bine zi că nu judec deloc, că-i mai simplu și ți-am și spus că n-am cu ce. Smile

Materia superior organizata, a dat nastere la macromolecule

Eu cred că tu aici te contrazici singur, poate mă lămurești să-mi cer scuze. Eu știu că atomii formează molecule, care după anumite reguli formează structuri materiale. Și vezi numa cum stă treaba cu materia superior organizată, fiindcă o singură celulă posedă toate funcțiile pe care le posezi tu.

Ce zici, materia poate crea informatie? poate crea gandurile?

Aici depinde la ce fel de informație te referi. Dacă te referi la gânduri, eu zic că materia nu le poate crea. Și am argumentat că nu ești nici creatorul nici propietarul nici unui gând. Sau dacă ești te rog să aduci dovada.

Până atunci trăirile și simțirile tale nu țin loc de argumente științifice.
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21138
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 2 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de virgil Dum 26 Oct 2014, 07:53

Eu cred că tu aici te contrazici singur, poate mă lămurești să-mi cer scuze. Eu știu că atomii formează molecule, care după anumite reguli formează structuri materiale. Și vezi numa cum stă treaba cu materia superior organizată, fiindcă o singură celulă posedă toate funcțiile pe care le posezi tu.
Materia evolueaza de la mic la mare si de la simplu la complex. Aceiasi regula o respecta si materia vie, astfel s-a organizat mai intai in fiinte monocelulare apoi in fiinte pluricelulare. Fiintele de orice fel ar fi au simturile lor prin care percem mediul inconjurator, mai mult au posibilitati de miscare dezvoltate din nevoia de a-si cauta hrana si cele necesare vietii si proliferarii. Asa ca este normal ca atat celulele cat si oamenii sa aiba anumite functii asemanatoare, dar nicidecum identice.
Aici depinde la ce fel de informație te referi. Dacă te referi la gânduri, eu zic că materia nu le poate crea. Și am argumentat că nu ești nici creatorul nici propietarul nici unui gând. Sau dacă ești te rog să aduci dovada.
Nu ai argumentat nimic din ce afirmi. Oamenii au ganduri asemanatoare pentru ca au trairi asemanatoare, insa fiecare om are gandurile lui. Niciodata pe tine n-o sa te framante gandurile lui Hrebenciuc, Ponta sau Basescu. dar cei trei au ganduri asemanatoare pentru ca se invart in acelasi mediu de interese. Oamenii cu preocupari comune sunt framantati de ganduri asemanatoare, dar fiecare cu ale lui.
Pana la urma ce sunt gandurile decat franturi de rationamente? intrebari si raspunsuri asociate anumitor situatii imaginare. Atunci cand afirmi ca gandurile nu sunt ale tale, inseamna ca te coplesesc, sunt obsesive, mai puternice decat tine (tu fiind judecatorul "suprem"), asa ca lasa tuica si mai ia cate un somnifer sa te odihnesti, pentru ca muncesti prea mult cu mintea. Very Happy

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12149
Puncte : 55390
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 2 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 26 Oct 2014, 13:19

Stiti daca exista vreo clasificare a substantelor, materiei si a corpurilor
care sa situeze la un cap gazele si la celalalt corpurile solide si sa le
ordoneze dupa cantitatea de energie(nu cea atomica) pe care o contin?
Clasificarea sa tina seama si de starea lor de agregare.
De exemplu 1 Kg de apa lichida si 1 Kg de apa sub forma de vapori.
Sau 1 Kg de fier si 1 Kg de pilitura de fier.
Sau 1 Kg se azot si 1 kg de azot lichid.
Stiu ca este implicata aici si dferenta fata de temperatura mediului.
Dar impresia ca materia cu cat se prezinta intr-o forma mai compacta
si mai dura, contine mai putina energie, este justificata? O stea care
se raceste devine un corp solid, fiindca si-a pierdut energia?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11183
Puncte : 43842
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 2 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Dum 26 Oct 2014, 15:49

virgil a scris:Nu ai argumentat nimic din ce afirmi.

Eu am afirmat că nu sunt creatorul și proprietarul gândurilor, dar că nu ești nici tu. Ce să mai argumentez, nu cumva trebuie tu să demonstrezi că ești proprietarul lor, dacă zici că ești?

Dar eu mai zic că nu ești proprietar pe nimic material, fiindcă nu poți duce nimic cu tine dincolo, ba mai mult, cu cât aduni mai mult aici cu atât lași după tine mai multă scârbă. Aici cum stăm, ești proprietar sau nu ești?
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21138
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 2 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de virgil Dum 26 Oct 2014, 19:49

Bordan a scris:
virgil a scris:Nu ai argumentat nimic din ce afirmi.

Eu am afirmat că nu sunt creatorul și proprietarul gândurilor, dar că nu ești nici tu. Ce să mai argumentez, nu cumva trebuie tu să demonstrezi că ești proprietarul lor, dacă zici că ești?

Dar eu mai zic că nu ești proprietar pe nimic material, fiindcă nu poți duce nimic cu tine dincolo, ba mai mult, cu cât aduni mai mult aici cu atât lași după tine mai multă scârbă. Aici cum stăm, ești proprietar sau nu ești?
Cam incurci notiunile. Cand afirmi ceva trebuie sa-ti sustii parerile cu ceva argumente. Eu am adus destule argumente la afirmatiile mele, tu nu, chiar ai afirmat ca nu stii nimic si ca vrei sa afli parerea altora. Sigur ca nimeni nu este proprietar pe nimic material pentru ca materia insasi este o parte din "nimicul" cosmic, dar totusi notiunea de proprietate are o insemnatate anume in societate, si chiar este respectata cu strasnicie. Ce ai zice tu sa vina cineva sa-ti calce proprietatea in picioare si tu sa accepti senin acest lucru?
Si sa mai stii un lucru; nu conteaza ce duci cu tine dupa moarte, ci conteaza ce lasi in urma ta, pentru ca viata unui om este judecata dupa faptele lui.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12149
Puncte : 55390
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 2 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de virgil Dum 26 Oct 2014, 19:55

Ce zici, materia poate crea informatie? poate crea gandurile?
Am vazut la TV un experiment foarte interesant cum un subiect cu senzori aplicati pe cap, reusea sa comande calculatorul cu ajutorul mintii. Ce zici acelea erau gandurile subiectului, sau nu.
http://www.ziare.com/articole/inventii+controlate+minte

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12149
Puncte : 55390
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 2 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Lun 27 Oct 2014, 05:36

virgil a scris: Eu am adus destule argumente la afirmatiile mele

Ce argumente ai ca aici ai scris cu gandurile si cu cuvintele tale?

Ce zici acelea erau gandurile subiectului, sau nu.

NU!
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21138
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 2 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de virgil Lun 27 Oct 2014, 07:15

Mai Bordan, tu nici nu existi, esti doar in imaginatia mea, eu n-am ce face si imi imaginez ca ma contrazic cu tine. De aceia tu iti pui la indoiala paternitatea gandurilor tale. Very Happy

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12149
Puncte : 55390
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 2 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Mar 28 Oct 2014, 16:49

virgil a scris:Mai Bordan, tu nici nu existi, esti doar in imaginatia mea ..

S-ar putea ca aceste cuvinte ale tale să fie mult mai profunde decât toată rațiunea ta de până acum, în stilul celor folosite de Schopenhauer, ʺlumea este reprezentarea meaʺ, în deschiderea principalei sale lucrări filozofice. Smile

Până la nivelul minții, și până la nivel cuantic, putem structura materia în obiecte, mergând spre elementar, spre particule fundamentale. După acest nivel structurile se destramă, obiectele devin subiecte, fenomene, procese, materia există doar ca o tendință de a exista, cu intrări și ieșiri din existență.

Influența observatorului, non-localizarea sau entanglementul cuantic conduc spre ideea abandonării realismului local pentru un univers interconectat, pentru o realitate mult mai profundă. Mecanica cuantică validează într-un fel teoria big-bang, că undeva cândva am fost toți îngrămădiți într-un spațiu-timp.

Dar mecanica cuantică mai validează ceva, că gândurile sunt fenomene nu structuri care există independent de structura materială. O structură materială cum e creierul, o bucată de carne, nu o să poate produce niciodată fenomene cum sunt gândurile. Așa că, Virgile ce poți să-ți imaginezi, poate să și existe, cum spunea și Eminescu acum de mai bine 150 de ani.

"— Spune-mi nepoate — dacă poți — un lucru imposibil și o idee imposibilă."

Orice gând poartă în el o întreagă istorie. Smile
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21138
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 2 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de virgil Mar 28 Oct 2014, 20:05

Bordan a scris:
virgil a scris:Mai Bordan, tu nici nu existi, esti doar in imaginatia mea ..

S-ar putea ca aceste cuvinte ale tale să fie mult mai profunde decât toată rațiunea ta de până acum, în stilul celor folosite de Schopenhauer, ʺlumea este reprezentarea meaʺ, în deschiderea principalei sale lucrări filozofice. Smile

Până la nivelul minții, și până la nivel cuantic, putem structura materia în obiecte, mergând spre elementar, spre particule fundamentale. După acest nivel structurile se destramă, obiectele devin subiecte, fenomene, procese, materia există doar ca o tendință de a exista, cu intrări și ieșiri din existență.

Influența observatorului, non-localizarea sau entanglementul cuantic conduc spre ideea abandonării realismului local pentru un univers interconectat, pentru o realitate mult mai profundă. Mecanica cuantică validează într-un fel teoria big-bang, că undeva cândva am fost toți îngrămădiți într-un spațiu-timp.

Dar mecanica cuantică mai validează ceva, că gândurile sunt fenomene nu structuri care există independent de structura materială. O structură materială cum e creierul, o bucată de carne, nu o să poate produce niciodată fenomene cum sunt gândurile. Așa că, Virgile ce poți să-ți imaginezi, poate să și existe, cum spunea și Eminescu acum de mai bine 150 de ani.

"— Spune-mi nepoate — dacă poți — un lucru imposibil și o idee imposibilă."

Orice gând poartă în el o întreagă istorie. Smile
Da dar daca este asa, tu esti imaginatia mea, atunci eu cine sunt?
Nu mi-ai raspuns la intrebarea mea privitoare la comanda dronelor cu ajutorul gandului. Ale cui erau gandurile ce comandau miscarea dronei?

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12149
Puncte : 55390
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 2 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de virgil Mar 28 Oct 2014, 20:06

Dimensiunea universului nici nu conteaza atat timp cat raportul intre univers si noi nu se schimba.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12149
Puncte : 55390
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 2 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Mier 29 Oct 2014, 17:24

virgil a scris: .. atunci eu cine sunt?

La întrebarea asta nu-ți mai poate răspunde nimeni, decât tu. În lumea asta nu sunt doi ochi la fel, darmite doi oameni, fiecare având ʺcaleaʺ lui. Sunt particule elementare care ʺtrăiescʺ până la ʺfrumoasa vârstă de 10^31 aniʺ, efectuând o infinitate de rotiri, fiecare pe altă ʺcaleʺ. Dacă tu ești mintea care gândește atunci cine e în spatele minții?

Iar la comanda dronelor cu ajutorul minții trebuie să-ți spun mai multe.

Am fost foarte încântat când am ajuns în Cluj, în vechiul regim, fiind fascinat de misterul în care erau învăluite sporturile din est și că în sfârșit o să am ocazia să mă apropii de ele. Așa am ajuns la yoga. Clubul funcționa clandestin, erai primit după lungi tatonări, și umbla vestea prin oraș că o să le interzică toate cluburile sub amenințarea pușcăriei, fiindcă la Brașov, un grup de yogini, au ajuns la așa performanță încât puteau comunica telepatic între ei, la distanță de până la 300 km. Așa se vorbea atunci, iar știrea a fost preluată și de postul de radio Europa Liberă. N-am umblat mult fiindcă au fost pe noi sticleții, dar am rămas cu o dorință de a vedea ce e dincolo, dacă le interzic.

Problema oamenilor de știință din ziua de azi, nu e că nu gândesc, ci că nu se pot opri din gândit.

Am avut ocazia să-mi cunosc bunicii, care nu scoteau zile întregi nici un cuvânt, deși se înțelegeau tot ce făceau împreună. L-am întrebat pe bunicul, de ce pe mine mă mușcă câinii iar pe el nu? ʺPentru că ție ți-e frică de ei, de aia te mușcă, pentru că te gândești la ei, iar de ce ți-e frică nu scapi!ʺ Vorbe simple, dar încărcate de o întreagă știință. Pur și simplu sălbăticiunile îl respectau și-l recunoșteau de lider, nici nu-l atacau, dar nici nu fugeau de el. Cu cât te poți separa mai tare de materie, cu cât poți controla materia și goli mintea de gândurile ei, cu atât forța gândului se canalizează pe atenția spre care ți-o îndrepți. Aici nu mai e știință, sau nu în înțelesul pe care o dăm noi, și nu poate nimeni să-ți demonstreze ție nimic, dar aici poți să-ți demonstrezi tu însuți. De fapt în asta constă și adevărata cunoaștere.

Deci, poți cu puterea minții să controlezi materia, inclusiv dronele! Dar trebuie să te debarasezi de frică, frică de moarte, de pensie, bănci, războaie, alegeri, etc. Cine poate asta? Dar sunt care pot, iar dacă fizica cuantică ne spune că tot trecutul, prezentul și viitorul sunt într-un punct, sunt oameni care pot să-ți spună asta, fiindcă totul e vibrație, totul se mișcă, iar cine își poate regla cursorul spre frecvențe mai fine le vede și pe alea grosiere.

Știi că la nivel energetic, între doi indivizi, se stabilește ierarhia la primul contact?
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21138
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 2 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 29 Oct 2014, 18:35

Bordan:
Deci, poți cu puterea minții să controlezi materia, inclusiv dronele! Dar trebuie să te debarasezi de frică, frică de moarte, de pensie, bănci, războaie, alegeri, etc. Cine poate asta? Dar sunt care pot, iar dacă fizica cuantică ne spune că tot trecutul, prezentul și viitorul sunt într-un punct, sunt oameni care pot să-ți spună asta, fiindcă totul e vibrație, totul se mișcă, iar cine își poate regla cursorul spre frecvențe mai fine le vede și pe alea grosiere.
Știi că la nivel energetic, între doi indivizi, se stabilește ierarhia la primul contact?
Mult mai lipsit de eleganta, dar mai usor de constatat, este puterea
mintii de a "dicta zarurile" la jocul de table. Dar nu o faci atunci când iti
doresti tu, ci atunci când nu-ti pasa, ceace confirma ce ai spus.
Despre ultimul rand, poate fi adevarat, dar ierarhia stabilita nu
este definitiva. Cel mai retinut, se poate dovedi a fi seful pana la urma.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11183
Puncte : 43842
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 2 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de virgil Mier 29 Oct 2014, 21:37

Deci, poți cu puterea minții să controlezi materia, inclusiv dronele!
Deci gandurile sunt ale celui care controleaza drona. Iata ca ti-ai raspuns singur la intrebarea, cine este stapanaul gandului?

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12149
Puncte : 55390
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 2 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de virgil Joi 30 Oct 2014, 08:19

virgil a scris:
Deci, poți cu puterea minții să controlezi materia, inclusiv dronele!
Deci gandurile sunt ale celui care controleaza drona. Iata ca ti-ai raspuns singur la intrebarea, cine este stapanaul gandului?
Cine a pus cartonasul rosu, ar putea da si o explicatie?

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12149
Puncte : 55390
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 2 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 30 Oct 2014, 08:51

virgil a scris:
Cine a pus cartonasul rosu, ar putea da si o explicatie?
Eu nu mai vad pe topice nici un cartonas(dunga) rosu. Nici
cartonasele mai vechi nu mai apar. S-au adunat in alta parte?
Eu nu le simt lipsa!

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11183
Puncte : 43842
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 2 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 21 Înapoi  1, 2, 3 ... 11 ... 21  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum