Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Memoria și tendințele adictive
Scris de Bordan Astazi la 17:32

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de CAdi Astazi la 14:31

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Astazi la 12:04

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Astazi la 11:41

» Globalizarea
Scris de eugen Ieri la 17:10

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Ieri la 10:34

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 13:49

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Lun 25 Mar 2024, 09:24

» Pendulul
Scris de eugen Dum 24 Mar 2024, 11:22

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Vin 22 Mar 2024, 18:12

» Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
Scris de virgil Vin 22 Mar 2024, 17:34

» Matematica și fizica
Scris de CAdi Joi 21 Mar 2024, 13:19

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 19:35

» Fizica si Matematica
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 12:04

» Viitorul si pacea inca e in miinile noastre
Scris de Vizitator Lun 18 Mar 2024, 21:32

» E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
Scris de curiosul Lun 18 Mar 2024, 15:31

» Daci nemuritori
Scris de CAdi Lun 18 Mar 2024, 08:47

» Orbitarea - o miscare compusa
Scris de virgil_48 Dum 17 Mar 2024, 10:20

» Dialogul cu ChatGPT
Scris de Bordan Dum 17 Mar 2024, 07:47

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Sam 16 Mar 2024, 10:10

» Un dicționar incipient de termeni ai Fizicii elicoidale
Scris de Abel Cavaşi Vin 15 Mar 2024, 07:06

» Marea teorema a lui Fermat.
Scris de curiosul Joi 14 Mar 2024, 19:35

» Deplasarea spre rosu a galaxiilor
Scris de CAdi Lun 11 Mar 2024, 12:30

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Dum 10 Mar 2024, 13:50

» Stiinta oficiala si stiinta neoficiala
Scris de eugen Sam 09 Mar 2024, 12:57

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Joi 07 Mar 2024, 12:53

» Pompele de caldura- instalatii energetice ale viitorului ?
Scris de virgil Mar 05 Mar 2024, 18:41

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la virgil_48 în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


» Mesaj de la Bordan în Matematica și fizica
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Deplasarea spre rosu a galaxiilor
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
( 1 )


Top postatori
virgil (12129)
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_lcapstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Voting_barstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_rcap 
CAdi (11780)
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_lcapstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Voting_barstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_rcap 
virgil_48 (11133)
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_lcapstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Voting_barstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_lcapstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Voting_barstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_lcapstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Voting_barstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_rcap 
curiosul (6509)
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_lcapstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Voting_barstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_rcap 
Razvan (6162)
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_lcapstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Voting_barstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_lcapstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Voting_barstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_lcapstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Voting_barstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_rcap 
eugen (3757)
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_lcapstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Voting_barstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_lcapstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Voting_barstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_rcap 
Pacalici
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_lcapstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Voting_barstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_rcap 
CAdi
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_lcapstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Voting_barstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_rcap 
curiosul
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_lcapstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Voting_barstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_rcap 
Dacu
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_lcapstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Voting_barstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_rcap 
Razvan
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_lcapstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Voting_barstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_rcap 
virgil
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_lcapstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Voting_barstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_rcap 
meteor
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_lcapstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Voting_barstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_rcap 
gafiteanu
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_lcapstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Voting_barstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_rcap 
scanteitudorel
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_lcapstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Voting_barstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_lcapstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Voting_barstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_rcap 
CAdi
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_lcapstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Voting_barstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_rcap 
virgil
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_lcapstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Voting_barstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_rcap 
curiosul
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_lcapstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Voting_barstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_rcap 
eugen
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_lcapstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Voting_barstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_rcap 
Bordan
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_lcapstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Voting_barstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_lcapstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Voting_barstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_rcap 
Forever_Man
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_lcapstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Voting_barstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_rcap 
Razvan
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_lcapstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Voting_barstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_lcapstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Voting_barstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_rcap 
virgil_48
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_lcapstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Voting_barstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_rcap 
eugen
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_lcapstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Voting_barstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_rcap 
curiosul
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_lcapstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Voting_barstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_rcap 
Bordan
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_lcapstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Voting_barstiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 22 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 22 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Ce este FOIP?

+6
mm
gafiteanu
curiosul
Razvan
virgil_48
Abel Cavaşi
10 participanți

Pagina 12 din 27 Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 19 ... 27  Urmatorul

In jos

stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Empty Ce este FOIP?

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mier 17 Iun 2015, 16:55

Rezumarea primului mesaj :

Deschid aici un dialog în care vreau să-l iau la puricat pe virgil_48. Deci, am rugămintea să nu interveniți în acest dialog, ca să nu fiu nevoit să vă șterg mesajele.

Așadar, Virgile, ia spune-mi tu mie aici ce crezi tu că este FOIP-ul ăsta și cu ce se mănâncă? Pentru că văd că încă te mai roade tare...


Editare ulterioară (25 iunie 2015): Utilizatori permiși în acest topic sunt Abel Cavași, virgil_48 și Răzvan.
Editare ulterioară (31 ianuarie 2016): Virgil a dat, în sfârșit o oarecare definiție a FOIP-ului, dar și aia pe alt topic:
virgil_48 a scris:Eu am presupus ca este materia prima a Universului. Adica materie cu energie in vrac, maruntita la infinit. El dezvolta materia barionica si tot el se reface prin incinerarea acesteia.
Editare ulterioară (19 septembrie 2018): Utilizatori permiși în acest topic sunt Abel Cavași, virgil_48, Răzvan și curiosul.
Editare ulterioară (18 august 2019): Topicul a fost eliberat de restricții, mutat din secțiunea Dialoguri.

Editarea din 6 mai 2023: N-am reușit să obțin o definiție pentru „FOIP” de la virgil_48, iar topicul s-a umplut de inconsecvențele și jignirile acestuia.


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Sam 06 Mai 2023, 21:12, editata de 5 ori
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Left_bar_bleue9 / 109 / 10stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33823
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos


stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Empty Re: Ce este FOIP?

Mesaj Scris de CAdi Mier 06 Apr 2022, 12:09

virgil_48 a scris:
Nu-l amesteca pe virgil, ca la teoria chibritului tu esti profesor.
Si recunosc ca m-ai prins !

Teoria chibritului nu este teoria mea, este teoria lui Maxwell si Peter Higgs.
Maxwell a stabilit ecuatiile de camp electric si magnetic si a pus bazele ulterioare ale teoriei relativitatii si mecanicii cuantice.
In cartea lui ,,Tratat de Electricitate si Magnetism " a dedus unitatile de masura ale masei [L^3.T^-2]
Peter Higgs este laureatul premiului Nobel in  fizica  pentru cercetari privind masa particulelor elementare.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 11780
Data de inscriere : 16/02/2011

Sus In jos

stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Empty Din alte topice

Mesaj Scris de virgil_48 Lun 18 Apr 2022, 07:38

Re: Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Mesaj Scris de virgil_48 Joi 14 Apr 2022, 21:43
@CAdi a scris:
Pentru curbarea traiectoriei nu este necesara neaparat o forta.
Pot sa existe acele misterioase particule uniforme si omogene care ,,umbresc" corpul , si il mentin la distanta de 1/r^2
asa cum zice teoria Le Sage (pe care tu o redenumesti FOIP) Very Happy  
Miscarea ar fi autointretinuta datorita inertiei , pana la un moment dat cand se poate naste un dezechilibru din pricina unui
eveniment  stelar sau planetar oarecare.
Nu putem stii sigur ca actioneaza o forta doar am descoperit niste legi si efecte in spatiul cosmic.
Ai recitit ce ai scris aici ? "Misterioasele paricule" daca exista, produc
forta gravitationala ! Iar aceasta produce curbarea traiectoriei.
Mai departe, ce este de adaugat si ce nu-ti este clar ?
Iar teoria lui Le Sage este recunoscuta ca PUSH GRAVITY.
FOIP ar putea fi motorul ei.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 11133
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Empty Din alte topice

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 24 Apr 2022, 07:47

Re: Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Mesaj Scris de virgil_48 Ieri la 10:33

@virgil a scris:

Ai sarit peste etapa transformarii materiei intunecate (nu stim nimic despre ea, dar se presupune ca ar exista) in materie formata din atomi si molecule. Abia aceasta materie care formeaza nebuloasele, sau norii atomici in stare gazoasa raspanditi in tot universul pot interactiona cu campul gravitational fiind atrasi in acele gropi de potential au putut da nastere corpurilor ceresti.
Eu am presupus mereu ca materia intunecata este constituita
din particule si subdiviziuni ale lor, coborand catre infinitul mic.
Asta corespunde cu ce am scris in raspunsul meu: particulele
materiei intunecate prin coliziuni repetate/fuziuni , dau nastere
materiei cunoscute.
Dar este drept, eu invoc numai un model personal si
nerecunoscut. Care este mai simplu si mai logic, functioneaza si
fara  adausul "camp gravitational".
Modelul pe care l-am invocat este FOIP.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11133
Puncte : 43663
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Empty Re: Ce este FOIP?

Mesaj Scris de CAdi Dum 24 Apr 2022, 17:36

virgil_48 a scris:Re: Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Mesaj Scris de virgil_48 Ieri la 10:33

@virgil a scris:

Ai sarit peste etapa transformarii materiei intunecate (nu stim nimic despre ea, dar se presupune ca ar exista) in materie formata din atomi si molecule. Abia aceasta materie care formeaza nebuloasele, sau norii atomici in stare gazoasa raspanditi in tot universul pot interactiona cu campul gravitational fiind atrasi in acele gropi de potential au putut da nastere corpurilor ceresti.
Eu am presupus mereu ca materia intunecata este constituita
din particule si subdiviziuni ale lor, coborand catre infinitul mic.
Asta corespunde cu ce am scris in raspunsul meu: particulele
materiei intunecate prin coliziuni repetate/fuziuni , dau nastere
materiei cunoscute.
Dar este drept, eu invoc numai un model personal si
nerecunoscut. Care este mai simplu si mai logic, functioneaza si
fara  adausul "camp gravitational".
Modelul pe care l-am invocat este FOIP.

Eu ti-am mai zis tie si vad ca tot nu intelegi:
Materia intunecata este concentrata iin anumite  portiuni  ale Universului nu este peste tot ca particulele tale omogene si izotrope.... si se caracterizeaza prin efectele gravitationale prin faptul ca atrage stele si galaxii.
Cel putin asa era una din explicatii. Altele ca se gaseste peste tot ca particule cam ca neutrinii grei si care nu interactioneaza cu lumina. Materia asta intunecata seamana cu eterul si cu campul Higgs. Tot felul de prostii stiintifice dar
nedovedite.
In fine tu tot ii dai cu materia asta intunecata despre care nu intelegi nimic si marjezi pe faptul ca astronomii au descoperit putine lucruri despre ea, iar tu faci asta  ca sa o integrezi cumva in teoria lui Le Sage (FOIP-ul tau) sa para mai savanta. Very Happy
Numesti eterul FOIP si il presari cu ciudatenii ... Laughing

https://youtu.be/QAa2O_8wBUQ?t=96

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

virgil apreciază acest mesaj

Sus In jos

stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Empty Re: Ce este FOIP?

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 24 Apr 2022, 20:51

CAdi a scris:. . . . .

Eu ti-am mai zis tie si vad ca tot nu intelegi:
Materia intunecata este concentrata iin anumite  portiuni  ale Universului nu este peste tot ca particulele tale omogene si izotrope.... si se caracterizeaza prin efectele gravitationale prin faptul ca atrage stele si galaxii.
Cel putin asa era una din explicatii. Altele ca se gaseste peste tot ca particule cam ca neutrinii grei si care nu interactioneaza cu lumina. Materia asta intunecata seamana cu eterul si cu campul Higgs. Tot felul de prostii stiintifice dar
nedovedite.
In fine tu tot ii dai cu materia asta intunecata despre care nu intelegi nimic si marjezi pe faptul ca astronomii au descoperit putine lucruri despre ea, iar tu faci asta  ca sa o integrezi cumva in teoria lui Le Sage (FOIP-ul tau) sa para mai savanta. Very Happy
Numesti eterul FOIP si il presari cu ciudatenii ... Laughing
https://youtu.be/QAa2O_8wBUQ?t=96
Inteleg bine ca nu-ti convine acest model si aceasta ipoteza.
Daca termenii ipotezei nu ar corespunde realitatii, ar fi normal
ca nici modelul sa nu fie viabil.
Dar din ce am aflat pana acum, ipoteza corespunde realitatii,
numai ca nu corespunde paradigmei TRG si de aici toate
contraargumentele inventate de sustinatorii ei.
Poti sa fii fara grija, nu va modifica nimeni paradigma de
dragul adevarului !
Iar modelul push gravity + FOIP, poate ramane un caz de
reflectie pentru acei curiosi care observa niste nereguli
impuse in fizica elementara.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11133
Puncte : 43663
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Empty Din alte topice

Mesaj Scris de virgil_48 Mar 26 Apr 2022, 17:49

Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Mesaj Scris de virgil_48 Ieri la 10:27

@Razvan a scris:
O "sfera ca Luna" e formată din materie barionică, acumulată sub acţiunea gravitaţiei.
Ipoteza este că structuri cosmice mai mari se pot forma din materie barionică, prin acumulare sub acţiunea propriei gravitaţii, în regiuni cu densitate mai mare de mateie întunecată, a cărei influenţă gravitaţională contribuie şi ea la accelerarea condensării materiei obisnuite.
Corpuri formate doar parţial din materie întunecată nu există, deoarece ele ar trebui să genereze o gravitaţie mai mare decât cea rezultată din relaţiile lui Newton, fapt care nu este confirmat de observaţiile actuale.
Doar structurile cosmice largi (galaxii) manifestă această proprietate, de unde rezultă că materia întunecată coexistă în acelaşi spaţiu cu materia barionică, influenţând-o pe aceasta doar gravitaţional, dar fără să formeze structuri de sine stătătoare. De unde şi concluzia că dark matter nu interacţionează gravitaţional cu ea însăşi.
Daca enigmatica materie intunecata nu formeaza nori ci exista
in tot Universul sub forma de FOIP, atunci toate argumentele
de mai sus devin inutile. Si sunt anumite semne ca asa este,
dar nu sunt eu in masura sa autentific asta. Daca exista materie
intunecata difuza, telescoapele o pot vedea pe cea ce departe,
dar pe cea de aproape nu.



virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11133
Puncte : 43663
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Empty Din alte topice

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 28 Apr 2022, 08:44


Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate? - Pagina 7 Empty Re: Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Mesaj Scris de virgil_48 Mar 26 Apr 2022, 07:44

@Razvan a scris:
Ai spus că FOIP este omogen şi izotrop; dark matter nu întruneşte condiţiile astea, fiind răspândită în univers sub formă de zone sau clustere.
Daca ne-am afla in interiorul unei astfel de zone/cluster, nu ar fi
observabila pentru telescoape. Aglomerarea unei mase difuze
numai in anumite zone, este putin probabila. Telescoapele le
vad numai pe cele departate (?)
Şi chiar şi aşa, nu poate fi asimilată FOIP, deoarece principiul funcţionării FOIP este de "împingere", deci schimb de impuls, adică interacţiune directă. Ori materia întunecată ştim că nu interacţionează cu materia ordinară, trece prin ea ca prin brânză, cum s-ar zice. Nici vorbă de ciocniri sau cedare de impuls!
Oricum ai da-o, în cazul dark matter ne întoarcem la interacţiunea gravitaţională, respectiv atracţie fără suport material, exact ce nu-ţi place ţie! Smile
Nu stim asta, ci asa ne place sa credem despre materia
intunecata! Daca ar fi asa, nu ar exercita nici o influenta
gravitationala.  Un glonț dacă trece prin brânza, pierde
impuls ! Intotdeauna am scris ca particulele FOIP care
trec prin corpuri cedeaza impulsul lor total sau partial,
dupa natura si marimea corpului. Asa este mai logic.
In orice caz sunt placut impresionat ca a fost cineva care
s-a gandit la asta ! Chiar daca nu este de acord.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11133
Puncte : 43663
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Empty Re: Ce este FOIP?

Mesaj Scris de gafiteanu Vin 29 Apr 2022, 02:28

Un glont, care trece prin branza, nu intotdeauna pierde impuls. Daca branza e super-supra-conductoare, atunci poate chiar castiga. Vedeti cazul CRT.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Left_bar_bleue0 / 100 / 10stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35383
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Empty Re: Ce este FOIP?

Mesaj Scris de virgil_48 Vin 29 Apr 2022, 08:51

gafiteanu a scris:Un glont, care trece prin branza, nu intotdeauna pierde impuls. Daca branza e super-supra-conductoare, atunci poate chiar castiga.  Vedeti cazul CRT.
Mai bine aduceai in discutie branza preparata cu TNT,
ca sa inteleaga toata lumea ! Laughing
Ce fel de explozibil este CRT ?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11133
Puncte : 43663
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Empty Re: Ce este FOIP?

Mesaj Scris de gafiteanu Vin 29 Apr 2022, 11:06

CRT sau cathod ray tube transforma electronii in gloante.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Left_bar_bleue0 / 100 / 10stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35383
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Empty Re: Ce este FOIP?

Mesaj Scris de virgil_48 Vin 29 Apr 2022, 17:12

gafiteanu a scris:CRT sau cathod ray tube transforma electronii in gloante.
Electronii dintr-un tub catodic isi pierd impulsul la impactul cu sticla,
asa ca ei n-ar putea supravietui mult in amestecul ipotetic FOIP !
Ar fi retinuti de materia barionica mai repede decat alte particule.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11133
Puncte : 43663
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Empty Re: Ce este FOIP?

Mesaj Scris de CAdi Sam 30 Apr 2022, 13:24

Abel Cavaşi a scris:
virgil_48 a scris:Teoria push gravity, lansata de el (Fatio) si continuata de Le Sage, a fost marginalizata numai din dorinta de autentificare a TRG, nu mai scriu iar din cauza caror interese.
Înțelegi, deci, că teoria pe care o susții este de fapt tocmai teoria acestor doi mari gânditori, care au dorit să înțeleagă gravitația mai mult decât antecesorii săi.

Ok. În acest caz, pentru că tu ești pasionat de domeniu, îți sugerezi să aprofundezi mult această teorie și să ne „dai” și nouă din ceea ce ai înțeles, din ceea ce aprobi și din ceea ce dezaprobi. Iată, ai o linie concretă de lucru...

Daca FOIP este de fapt teoria lui Fatio si Le Sage nu ar trebui ca in titlu , macar in paranteza, sa fie scris si (Teoria Fatio-Le Sage ) in onorea celor doi mari fizicieni din secolul XVIII  care au lansat de fapt teoria ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Empty Re: Ce este FOIP?

Mesaj Scris de virgil_48 Sam 30 Apr 2022, 22:16

CAdi a scris:. . . . .

Daca FOIP este de fapt teoria lui Fatio si Le Sage nu ar trebui ca in titlu , macar in paranteza, sa fie scris si (Teoria Fatio-Le Sage ) in onorea celor doi mari fizicieni din secolul XVIII  care au lansat de fapt teoria ?
Cei doi inaintasi citati de tine, la care unele informatii il adauga
si pe Lomonosov, au conturat teoria asupra gravitatiei numita
astazi push gravity. Nici nu stiu cum i-au spus fluxului pe
care il aveau in vedere, dar preocuparea lor s-a indreptat spre
explicarea gravitatiei si nu spre autentificarea acestui flux.
Asta le-a prins bine detractorilor push gravity, care pot discuta
acum numai despre fluxuri paralele, facandu-se ca nu inteleg.
Deci pe inaintasi nu i-a preocupat fluxul si nici pe mine
denumirea unei ipoteze. Dar sunt unii preocupati mai mult de
titlu, imagine, ambalaj, decat de continut.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11133
Puncte : 43663
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Empty Re: Ce este FOIP?

Mesaj Scris de CAdi Sam 30 Apr 2022, 23:17

virgil_48 a scris:
CAdi a scris:. . . . .

Daca FOIP este de fapt teoria lui Fatio si Le Sage nu ar trebui ca in titlu , macar in paranteza, sa fie scris si (Teoria Fatio-Le Sage ) in onorea celor doi mari fizicieni din secolul XVIII  care au lansat de fapt teoria ?
Cei doi inaintasi citati de tine, la care unele informatii il adauga
si pe Lomonosov, au conturat teoria asupra gravitatiei numita
astazi push gravity. Nici nu stiu cum i-au spus fluxului pe
care il aveau in vedere, dar preocuparea lor s-a indreptat spre
explicarea gravitatiei si nu spre autentificarea acestui flux.
Asta le-a prins bine detractorilor push gravity, care pot discuta
acum numai despre fluxuri paralele, facandu-se ca nu inteleg.
Deci pe inaintasi nu i-a preocupat fluxul si nici pe mine
denumirea unei ipoteze. Dar sunt unii preocupati mai mult de
titlu, imagine, ambalaj, decat de continut.
Deci contributia ta la teoria Fatio-Le Sage este ca acestia din urma nu au specificat ca particulele din mediu luate in discutie nu sunt omogene si izotrope ? Very Happy
Sau ai si o lege diferita de atractie fata de FATIO-Le Sage , specifica FOIP-ului ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

virgil apreciază acest mesaj

Sus In jos

stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Empty Re: Ce este FOIP?

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 01 Mai 2022, 08:51

CAdi a scris:. . . . .
Deci contributia ta la teoria Fatio-Le Sage este ca acestia din urma nu au specificat ca particulele din mediu luate in discutie nu sunt omogene si izotrope ? Very Happy
Sau ai si o lege diferita de atractie fata de FATIO-Le Sage , specifica FOIP-ului ?
Am renuntat pe parcursul acestui topic la calitatea de omogenitate
a FOIP , specificul esential si suficient al acestuia constand in
izotropie. Am sustinut suficient ca particulele sale ar putea fi intr-o
infinitate de variante. Dar asta remarca numai cine este interesat.
Producerea impingerii in ipoteza push gravity este cunoscuta si
demonstrata teoretic, avand aceiasi parametri ca si relatia lui
Newton. Nu am reusit sa aflu cine a demonstrat asta, pare a fi
un secret, dar daca ii dai de urma poti sa te afirmi !           Laughing

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11133
Puncte : 43663
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Empty Re: Ce este FOIP?

Mesaj Scris de CAdi Dum 01 Mai 2022, 12:59

Deci pana la urma este vorba de teoria Fatio-Le Sage ca ei au venit din 1690 si 1748 cu teoria asta, nu este a ta.
Mi se pare corect sa treci in paranteza Fatio- Le Sage.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Empty Re: Ce este FOIP?

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 01 Mai 2022, 16:34

CAdi a scris:Deci pana la urma este vorba de teoria Fatio-Le Sage ca ei au venit din 1690 si 1748 cu teoria asta, nu este a ta.
Mi se pare corect sa treci in paranteza Fatio- Le Sage.
Ti s-a parut ca pretind eu drept de prioritate pentru ceva ?
Fluxului izotrop(concentric) care ar produce push gravity, va
fi numit de cel care il va putea impune ca autentic.
Dar atentia ta pentru prioritati, imi spune ca te intereseaza !   
Poti sa te bagi daca ai si alte idei in afara de denumire.   Laughing


Ultima editare efectuata de catre virgil_48 in Dum 01 Mai 2022, 19:12, editata de 1 ori

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11133
Puncte : 43663
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Empty Re: Ce este FOIP?

Mesaj Scris de CAdi Dum 01 Mai 2022, 17:15

Deci, sa inteleg ca adaugi numele Fatio-Le Sage sau zici ca este teoria ta, Virgil_48 ?
Hai ca poti.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Empty Re: Ce este FOIP?

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 01 Mai 2022, 19:06

CAdi a scris:Deci, sa inteleg ca adaugi numele Fatio-Le Sage sau zici ca este teoria ta, Virgil_48 ?
Hai ca poti.
https://www-amazon-com.translate.goog/Pushing-Gravity-Perspectives-Theory-Gravitation/dp/0968368972?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=ro&_x_tr_hl=ro&_x_tr_pto=sc
Vedeți toate formatele și edițiile
Volum broşat 7,95 USD
3 Folosit de la 5,99 USD
2 Nou de la 7,95 USD
Sa-mi spui si mie ce scrie ! Hai ca poti pe englezeste. Sau tu
preferai explicatiile mele ca sa ma acuzi de plagiat ?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11133
Puncte : 43663
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Empty Re: Ce este FOIP?

Mesaj Scris de CAdi Dum 01 Mai 2022, 19:44

Ce plagiat, ca tu nu ai o lucrare ? Ai ,,imprumutat" doar o idee veche de 300 de ani.
Dar mi se pare normal sa adaugi si predecesorii langa ea, ca sa nu creada lumea ca iti apartine, altfel cine vine nou pe forum zice ca ti-ai insusit-o pe nedrept.
Ce parere isi face apoi despre tine ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Empty Re: Ce este FOIP?

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 01 Mai 2022, 20:19

CAdi a scris:Ce plagiat, ca tu nu ai o lucrare ? Ai ,,imprumutat" doar o idee veche de 300 de ani.
Mai greu, dar te-ai prins pana la urma !
Dar mi se pare normal sa adaugi si predecesorii langa ea, ca sa nu creada lumea ca iti apartine, altfel cine vine nou pe forum zice ca ti-ai insusit-o pe nedrept.
Ce parere isi face apoi despre tine ?
Daca n-ai inteles tu mare lucru, cine intervine acum nu intelege
nimic. Continutul topicului acesta este difuz. Si in felul acesta
topicul si subiectul nu produc impresii.
Numai cativa dintre cei care au citit de la inceput stiu despre
ce este vorba. Nu conteaza daca ei sunt sau nu, de acord.


Ultima editare efectuata de catre virgil_48 in Mar 10 Mai 2022, 07:38, editata de 1 ori

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11133
Puncte : 43663
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Empty Re: Ce este FOIP?

Mesaj Scris de CAdi Dum 01 Mai 2022, 20:21

Alo, nu intelegi romana ?
E vorba sa adaugi 2 nume langa FOIP : Fatio- Le Sage.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Empty Re: Ce este FOIP?

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 05 Mai 2022, 21:16

CAdi a scris:Alo, nu intelegi romana ?
E vorba sa adaugi 2 nume langa FOIP : Fatio- Le Sage.
Mulțumesc pentru indicatii.
Iți plac cuvintele inutile ?
Tu ești singurul interesat și
cunoști stuația.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11133
Puncte : 43663
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Empty Re: Ce este FOIP?

Mesaj Scris de CAdi Vin 06 Mai 2022, 14:00

virgil_48 a scris:
CAdi a scris:Alo, nu intelegi romana ?
E vorba sa adaugi 2 nume langa FOIP : Fatio- Le Sage.
Mulțumesc pentru indicatii.
Iți plac cuvintele inutile ?
Tu ești singurul interesat și
cunoști stuația.

Nu cunosc nicio situatie. Pune acolo in titlu langa FOIP si Fatio-Le Sage si totul va fi OK.
Asa ca tine procedeaza si astia de la guvernare : Nu isi asuma nimic, o dau cotita. Very Happy

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Empty Din alte topice

Mesaj Scris de virgil_48 Vin 13 Mai 2022, 10:21

Re: Relatiile lui Virgil
Mesaj Scris de virgil Astazi la 07:26

Ok! Cadi; Bosonii Higgs se descompun direct fara intermediul quarcilor intr-un foton si doi electroni sau doi miuoni. Deci daca exista un camp Higgs, atunci exista si un camp de leptoni respectiv de electroni si miuoni. Cum durata de viata a electronilor este practic nelimitata, atunci am dreptate ca vidul se comporta ca un dielectric in care se pot stoca campurile de electroni.
Deci diferentele de potential electric reprezinta variatii de densitate electronica produse in medii dielectrice.
Extras din Wikipedia;
"Acum, cercetătorii care folosesc ATLAS și CMS la LHC (Large Hadron Collider) al CERN, din Elveția, au găsit dovezile unei descompuneri rare a bosonului Higgs, într-un foton și doi leptoni, un tip de particulă elementară care poate fi încărcată sau neutră.
Mai exact, fizicienii au găsit dovezi că bosonul Higgs se poate descompune fie într-un foton și într-o pereche de electroni, fie într-un foton și o pereche de muoni cu sarcină opusă."
Inca un raspuns care se incadreaza in paradigma FOIP. Bosonul
Higgs este o particula compusa din alte particule, provenite din
adancul infinitului mic. Si nu se poate afirma ca si acelea nu sunt
compuse din altele, mai elementare, aflate pe o treapta inferioara
de compunere. Peste 100 de ani vor discuta de altele si mai mici,
la care acum nici nu visam.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11133
Puncte : 43663
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Empty Vezi raspunsul precedent

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 15 Mai 2022, 18:11

Mai exact, fizicienii au găsit dovezi că bosonul Higgs se poate descompune fie într-un foton și într-o pereche de electroni, fie într-un foton și o pereche de muoni cu sarcină opusă."
Daca au gasit aceste dovezi, au aflat ca bosonul acesta nu este
compus din particule indivizibile. El se descompune in alte
componente care si ele sunt compuse, in functie de diversi
factori. Iar faptul ca bosonul apare si dispare in acel
accelerator, confirma faptul ca toate componentele sale au nevoie
de viteze cosmice, nu sunt nici pe departe imobile, cum ar fi un
eter inert.
Bosonul acesta se prezinta ca o particula FOIP instabila in timp.
Ia nastere pe moment dar se descompune,  nu face parte dintre
particulele stabile, care rezista in urma coliziunilor repetate pentru
a evolua catre materia cunoscuta.
Pana la urma va reprezenta numai o piesa provizorie, defecta, in
infinita varietate de combinatii a componentelor infinitului mic.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11133
Puncte : 43663
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Empty Re: Ce este FOIP?

Mesaj Scris de virgil_48 Mar 05 Iul 2022, 19:46

Cercetătorii care lucrează la acceleratorul de particule Large Hadron Collider au descoperit 3 particule subatomice noi, a anunțat marți CERN, Organizația Europeană pentru Cercetare Nucleară, citată de Reuters.
https://www.rfi.ro/diverse-147050-cercetatorii-cern-au-observat-premiera-3-particule-exotice-necunoscute-pana-acum
Infinitul mic este infinit ! Vor continua sa descopere particule
cat timp va mai fi finantata cercetarea. Daca vor accepta ca
este o cautare fara sanse de finalizare, vor renunta sa mai
caute particula primordiala. Dar cei care isi primesc salariile
cautand, nu vor recunoaste niciodata asa ceva.
Este ca si cum ai cauta ultima zecimala a numarului pi.
Toate aceste particule intra in numarul infinit de categorii de
particule care alcatuiesc FOIP.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11133
Puncte : 43663
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Empty Re: Ce este FOIP?

Mesaj Scris de gafiteanu Mier 06 Iul 2022, 05:26

Au descoperit etheronii, despre care am scris la " Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate? ".  Dar au mancat tare multi bani, eu i-am descoperit gratis. I-au mai descoperit si multi altii inaintea mea. C-asa-i cu inventiile, sunt ca mancarea aia care se mananca de mai multe ori.
Dupa 1950 pana in 1960 au fost descoperite in lume vreo 300 de particule. Se luau la intrecere URSS cu USA. Dar in final au ramas doar vreo zece stabile, restul fiind aiureli. Acum iar incepe prostia sa se impuna, sa nu moara de foame savantii.
Particule sub-atomice de baza sunt doar patru, restul sunt cuplaje.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Left_bar_bleue0 / 100 / 10stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35383
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Empty Re: Ce este FOIP?

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 06 Iul 2022, 08:19

gafiteanu a scris:Au descoperit etheronii, despre care am scris la " Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate? ".  Dar au mancat tare multi bani, eu i-am descoperit gratis. I-au mai descoperit si multi altii inaintea mea. C-asa-i cu inventiile, sunt ca mancarea aia care se mananca de mai multe ori.
Dupa 1950 pana in 1960 au fost descoperite in lume vreo 300 de particule. Se luau la intrecere URSS cu USA. Dar in final au ramas doar vreo zece stabile, restul fiind aiureli. Acum iar incepe prostia sa se impuna, sa nu moara de foame savantii.
Particule sub-atomice de baza sunt doar patru, restul sunt cuplaje.
Sau poate nu exista particule sub-atomice de baza si toate sunt "cuplaje" !?
Cele pe care le consideri d-ta de baza, sunt indivizibile ?
Daca sunt divizibile, mai pot fi considerate "de baza" ?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11133
Puncte : 43663
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Empty Re: Ce este FOIP?

Mesaj Scris de gafiteanu Mier 06 Iul 2022, 13:43

Da, sunt cuante de baza, dar sunt aceste cuante variabile-relative si sunt in ultima instanta si distructibile. Daca sunt cumva distruse, devin ether difuz.  Bineinteles ca etherul difuz e cel mai de baza, dar acesta nu e cuantic.
Din chaos a facut Dumnezeu lumina si a zis:"Fiat Lux".
Adica organizarea chaosului duce la formarea quantelor.

Reamintesc etapele de distrugere a materiei  si energiei cuantice:
1-ruperea legaturilor dintre molecule sau dintre atomi.
-se poate rupe sau taia materialul cu foarfeca, ferastraul, pila, se piseaza cu ciocanul sau in mori, etc...
-se poate ataca chimic
-se poate incalzi, evapora, etc..
Aeste metode rup legaturile dintre molecule si eventual acestea devin independente dar invizibile. Poate mai sunt si alte metode secrete fizice, care au fost aplicate in Triunghiul Bermudelor. In aceste cazuri atomii devin si raman independenti si se imprastie fara a mai fi identificati.  De exemplu un avion devine pulbere extra fina de aluminiu, iar o nava devine atomi de fier, care ruginesc repede.  Metoda aceasta se numeste "praf si pulbere".  Quantele raman ca numar iar energia lor chiar creste putin cu valoarea energiei de legatura inter-atomice si inter-moleculare pierduta cand s-au unit..
2-Mai exista si alte metode de a face invizibilitatea-disparitia. Intro anumita zona se face un fel de ecran special, care linisteste etherul difuz haotic, sa nu se mai agite, sa nu mai aiba acea mare energie termodinamica difuza care mentine cuantele.  Ca urmare nu mai pot functiona cuantele cuprinse in acel volum si toate cuantele redevin ether difuz neorganizat.  Dupa inlaturarea acelui "ecran", revine energia difuza din exterior si tot etherul care s-a linistit incepe iar sa se agite si sa primeasca noi cuante din exterior...  Cuantele ce au fost omorate nu mai reinvie.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Left_bar_bleue0 / 100 / 10stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35383
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Empty Re: Ce este FOIP?

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 07 Iul 2022, 07:28

gafiteanu a scris:Da, sunt cuante de baza, dar sunt aceste cuante variabile-relative si sunt in ultima instanta si distructibile. Daca sunt cumva distruse, devin ether difuz.  Bineinteles ca etherul difuz e cel mai de baza, dar acesta nu e cuantic.
Din chaos a facut Dumnezeu lumina si a zis:"Fiat Lux".
Adica organizarea chaosului duce la formarea quantelor.
. . . . .
Alcatuirea intuitiva a FOIP: O cantitate de materie poate
fi divizata in "bituri" din ce in ce mai mici la infinit iar acestea
pot la randul lor, recompune materia. Nici "chaosul" nu este o
limita a divizarii, asa ca denumirile de materie intunecata, eter,
gravitoni, cuante, particule, quarcuri, leptoni, atomi, etc, sunt
numai cuvinte. Cuantic - necuantic nu are importanta.
Acestea si multe altele reprezinta entitatile materiale simple
sau mai evoluate, care pot circula inertial si independent prin
spatiu constituind FOIP ul.
Treptele clasificarii pe care o sustii d-ta, pot avea semnificatii
diverse, dar nu modifica actiunea acestuia. FOIP, daca exista,
se evidentiaza nu prin alcatuire, ci pentru actiunea mecanica.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11133
Puncte : 43663
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Empty Re: Ce este FOIP?

Mesaj Scris de virgil Joi 07 Iul 2022, 10:13

virgil_48 a scris:
gafiteanu a scris:Da, sunt cuante de baza, dar sunt aceste cuante variabile-relative si sunt in ultima instanta si distructibile. Daca sunt cumva distruse, devin ether difuz.  Bineinteles ca etherul difuz e cel mai de baza, dar acesta nu e cuantic.
Din chaos a facut Dumnezeu lumina si a zis:"Fiat Lux".
Adica organizarea chaosului duce la formarea quantelor.
. . . . .
Alcatuirea intuitiva a FOIP: O cantitate de materie poate
fi divizata in "bituri" din ce in ce mai mici la infinit iar acestea
pot la randul lor, recompune materia. Nici "chaosul" nu este o
limita a divizarii, asa ca denumirile de materie intunecata, eter,
gravitoni, cuante, particule, quarcuri, leptoni, atomi, etc, sunt
numai cuvinte. Cuantic - necuantic nu are importanta.
Acestea si multe altele reprezinta entitatile materiale simple
sau mai evoluate, care pot circula inertial si independent prin
spatiu constituind FOIP ul.
Treptele clasificarii pe care o sustii d-ta, pot avea semnificatii
diverse, dar nu modifica actiunea acestuia. FOIP, daca exista,
se evidentiaza nu prin alcatuire, ci pentru actiunea mecanica.
Crezi ca poti spune ca presiunea de aer dintr-o roata de masina inseamna o actiune mecanica ? Dar cu atat mai mult cat acest mediu electromagnetic sau gravitational care este mai subtil decat moleculele de aer, cum sa aiba o actiune mecanica acest FOIP, ETER, sau cum i se mai spune.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

stiinta - Ce este FOIP? - Pagina 12 Empty Re: Ce este FOIP?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 27 Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 19 ... 27  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum