Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Memoria și tendințele adictive
Scris de Bordan Astazi la 17:32

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de CAdi Astazi la 14:31

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Astazi la 12:04

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Astazi la 11:41

» Globalizarea
Scris de eugen Ieri la 17:10

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Ieri la 10:34

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 13:49

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Lun 25 Mar 2024, 09:24

» Pendulul
Scris de eugen Dum 24 Mar 2024, 11:22

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Vin 22 Mar 2024, 18:12

» Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
Scris de virgil Vin 22 Mar 2024, 17:34

» Matematica și fizica
Scris de CAdi Joi 21 Mar 2024, 13:19

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 19:35

» Fizica si Matematica
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 12:04

» Viitorul si pacea inca e in miinile noastre
Scris de Vizitator Lun 18 Mar 2024, 21:32

» E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
Scris de curiosul Lun 18 Mar 2024, 15:31

» Daci nemuritori
Scris de CAdi Lun 18 Mar 2024, 08:47

» Orbitarea - o miscare compusa
Scris de virgil_48 Dum 17 Mar 2024, 10:20

» Dialogul cu ChatGPT
Scris de Bordan Dum 17 Mar 2024, 07:47

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Sam 16 Mar 2024, 10:10

» Un dicționar incipient de termeni ai Fizicii elicoidale
Scris de Abel Cavaşi Vin 15 Mar 2024, 07:06

» Marea teorema a lui Fermat.
Scris de curiosul Joi 14 Mar 2024, 19:35

» Deplasarea spre rosu a galaxiilor
Scris de CAdi Lun 11 Mar 2024, 12:30

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Dum 10 Mar 2024, 13:50

» Stiinta oficiala si stiinta neoficiala
Scris de eugen Sam 09 Mar 2024, 12:57

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Joi 07 Mar 2024, 12:53

» Pompele de caldura- instalatii energetice ale viitorului ?
Scris de virgil Mar 05 Mar 2024, 18:41

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
( 1 )


» Mesaj de la virgil_48 în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


» Mesaj de la Bordan în Matematica și fizica
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Deplasarea spre rosu a galaxiilor
( 1 )


Top postatori
virgil (12129)
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_lcaplogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Voting_barlogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_rcap 
CAdi (11780)
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_lcaplogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Voting_barlogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_rcap 
virgil_48 (11133)
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_lcaplogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Voting_barlogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_lcaplogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Voting_barlogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_lcaplogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Voting_barlogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_rcap 
curiosul (6509)
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_lcaplogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Voting_barlogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_rcap 
Razvan (6162)
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_lcaplogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Voting_barlogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_lcaplogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Voting_barlogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_lcaplogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Voting_barlogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_rcap 
eugen (3757)
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_lcaplogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Voting_barlogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_lcaplogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Voting_barlogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_rcap 
Pacalici
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_lcaplogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Voting_barlogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_rcap 
CAdi
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_lcaplogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Voting_barlogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_rcap 
curiosul
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_lcaplogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Voting_barlogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_rcap 
Dacu
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_lcaplogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Voting_barlogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_rcap 
Razvan
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_lcaplogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Voting_barlogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_rcap 
virgil
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_lcaplogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Voting_barlogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_rcap 
meteor
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_lcaplogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Voting_barlogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_rcap 
gafiteanu
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_lcaplogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Voting_barlogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_rcap 
scanteitudorel
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_lcaplogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Voting_barlogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_lcaplogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Voting_barlogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_rcap 
CAdi
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_lcaplogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Voting_barlogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_rcap 
virgil
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_lcaplogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Voting_barlogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_rcap 
curiosul
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_lcaplogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Voting_barlogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_rcap 
eugen
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_lcaplogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Voting_barlogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_rcap 
Bordan
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_lcaplogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Voting_barlogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_lcaplogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Voting_barlogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_rcap 
Razvan
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_lcaplogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Voting_barlogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_rcap 
Forever_Man
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_lcaplogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Voting_barlogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_lcaplogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Voting_barlogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_rcap 
virgil_48
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_lcaplogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Voting_barlogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_rcap 
eugen
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_lcaplogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Voting_barlogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_rcap 
Bordan
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_lcaplogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Voting_barlogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_rcap 
curiosul
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_lcaplogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Voting_barlogica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 20 utilizatori conectați: 1 Înregistrați, 0 Invizibil și 19 Vizitatori

Abel Cavaşi

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Logica si intuitia

+9
Razvan
Dacu
negativ
virgil_48
WoodyCAD
gafiteanu
Pacalici
curiosul
Bordan
13 participanți

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Empty Logica si intuitia

Mesaj Scris de Bordan Vin 06 Mai 2016, 16:15

Rezumarea primului mesaj :

Sa continuam aici topicul Logica si importanta ei”, eu o sa reiau ideile de acolo, de acum aproape 4 ani, sa incercam ca sa clarificam Logica si intuitia ..
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos


logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de Bordan Sam 21 Mai 2016, 05:20

curiosul a scris:... cred ca o sa ma retrag ...
Io nu mă retrag, Curiosule, pînă ce nu să retrag toți, să sting lumina ... Smile  

De p-aici cred că ești singurul cu care pot discuta fără teamă prea mare că te-aș putea leza cumva cu vorbele mele, că la ceilalți doamne feri să te atingi cumva de o emoție sau de-un sentiment de-al lor, că-i zgîrîie tare pe scoarță ... o la rînză ... Smile

Fiindcă aici am vrut să ajung și cu experimentul pe Negativ, dar cred s-a retras și el în chilie.

Logica întregii societăți moderne, jalonată bineînțeles cu succes de către știință, a luat în brațe teoriile lui Descartes, exact ceea ce ți-am spus că ʺsingurul scop al vieții este să bagi în gură și să tragi pe sulăʺ, nu există nimic altceva, nici un dincolo, mai sus, mai jos, mai profund sau misterios decît .. logica, cu cercurile și figurile ei. Nici nu se poate pune problema dacă drumul pe care merge întreaga societate e greșit, fiindcă așa e logic, numai așa se poate merge.

Poate fi drumul ăsta corect, nici o problemă, să mă înșel eu, dar unde sunt lozincile fluturate .. să supui îndoielii chiar propriile neîndoieli, cum tot Descartes zicea, dar într-adevăr filozoful din el nu matematicianul. Sau să nu te crezi nici pe tine, cum zicea iar un mare fizician modern.

Pînă acum ceva vreme se credea că emoțiile cu rațiunea nu se pot amesteca, dar realitatea s-a impus peste judecățile noastre asupra ei, ducînd la ipoteza că nu există o rațiune pură, ruptă de celelalte funcții ale creierului și de corp, rațiunea întemeindu-se exact pe aceste emoții și sentimente. Emoțiile, sentimentele și reglarea biologică contribuie la rațiunea umană, simțirile cele mai de jos ale organismului nostru fiind integrate în raționamentele cele mai înalte.  

După logica mea, matematica e ruptă complet de realitate sau de adevăr (dacă nu trebuie să definesc și realitatea cu adevărul .. realitatea fiind, în accepțiunea majoritară, ceea ce percepem cu simțurile, obiectele, iar adevărul fiind percepțiile asupra obiectelor, sau realității, strecurate prin filtru gîndirii sau rațiunii, subiectivismul profunzimilor reglat cu obiectivismul suprafețelor). Dar matematica se oprește la obiecte, pentru ea neexistînd subiecte, întreaga logică a societății moderne fiind, după logica mea, greșită.

Fără ʺtrăireaʺ efectivă a emoțiilor și sentimentelor (ca să dau de lucru și morților Smile ), fără legarea subiectului de obiect, cunoașterea nu poate fi completă. De aceste emoții și sentimente, pe care nu le cunoaștem, fiindcă nici nu le acceptăm, profită din plin alții, jucîndu-se efectiv cu mintea noastră. Un logician, format ca un robot, fără emoții și sentimente, pentru care esența acestei existențe este doar ʺsă bage în gură și să tragă pe sulăʺ, nu poate accepta că lucrurile solide, obiectele statice, pe care le percepe după timpul lui, ar putea și curge după altă percepție sau timp. De aceea logicienii sunt, în general, cei mai nefericiți indivizi, pentru un cîrlionț de păr ieșit iubitei din logica lui ajunge pînă la baston ... Smile

Un lucru sau un obiect are o anumită valoare în ochii unui logician, o figură geometrică oarecare, fără suflet sau culoare, și altă valoare în ochii unui poet, pentru care poate avea suflet și culoare orice floare, o Lenuțe și Mărioare .. Lucrurile nu au mai mare importanță decît cea pe care le-o conferi, și oferi, pentru unii totul putînd fi doar obiecte seci și reci, în timp ce pentru alții sunt subiecte fierbinți și delicate .. pentru unii neexistînd minuni, pentru alții fiind totul o minune ...

1000 de ani!! Și cu fani dar și cu bani ... Smile Chiar mă lași să sting io lumina?

Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 2212
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de curiosul Sam 21 Mai 2016, 07:25

Si eu imi ridicam la un moment dat problema daca ar putea exista o alta logica de interpretare a realitatii.
Acum am ajuns la concluzia ca oricare alta logica ar fi folosita sa oricare ar fi modul in care se realizeaza perceptia asupra realitatii, odata ce ai stabilit ca ceva exista si respecta niste reguli de functionare apar fara doar si poate situatii interpretabile.

Incompletitudinea lui Godel functioneaza, de asemenea, in orice sistem in care exista...sa le numim reguli.
Oricare ar fi logica de interpretare a realitatii, apar interpretari ce nu pot fi demonstrate desi pot fi adevarate.

Din acest motiv eu vreau sa accept doar partea...demonstrabila...a realitatii, realizata prin perceptiile pe care le am, prin ratiunea si logica pe care le posed.

Dincolo de asta e filozofie inutila.
Apropos de intrebarea ta, filozofia ta foloseste cuiva, ajuta pe cineva din viata ta de zi cu zi ?

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 6509
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de WoodyCAD Sam 21 Mai 2016, 14:06

Aici, cele doua emisfere cerebrale au rolul principal! Daca ambele functioneaza la 100%...este ideal insa nu se intampla asa!
Chimia, structura organica acreierelor noastre este total diferita, asta fara a lua in calcul proportia dintre gandirea logic-rationala si cea emotiv-irationala!
Capacitatile noatre intelectual-afective DEPIND DIRECT de structura lui.."CRBL"!
Poti fi ...SI POET SI MATEMATICIAN...daca ai cu ce!
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Left_bar_bleue6 / 106 / 10logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22391
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de Bordan Dum 22 Mai 2016, 08:24

curiosul a scris: ..eu vreau sa accept doar partea...demonstrabila...a realitatii ...
Povești, Curiosule, de adormit copiii! Care e partea aia ... demonstrabilă ... poți să-mi arăți doar o parte din ea?

A realității nu poți, nu te mai trudi că n-ai cum, fiindcă realitatea nu stă pînă te sămălești tu cîte prune ai în straiță. Realitatea e ʺrealăʺ fără semnul ʺ=ʺ, matematica e absurdă cu toate semnele ...  
curiosul a scris: ... filozofia ta foloseste cuiva, ajuta pe cineva din viata ta de zi cu zi ?
Io sper să încurce nu să ajute, că asta mi-am propus.

Cam toată lumea e expertă în a ajuta pe toată lumea, toți dețin secrete pentru toți, în afară de ei. Nu vezi numai aici, pe forum, toți vin gata învățați și mari experți, specialiști de premii Nobel. Ce să mai înveți și pe cine? Noroc cu logica ta, că are soluții pentru toți ... Smile
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de curiosul Dum 22 Mai 2016, 09:35

Ok Bordane, am inteles.
N-are rost sa mai continuam...o mie de ani.
Tu le stii pe ale tale, eu pe ale mele.
Numa' bine.
Logic, nu ?

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de eugen Dum 22 Mai 2016, 09:45

Pasarea si avionul

Constructorii primelor avioane au intuit in zborul pasarilor o posibilitate logica de obiect zburator mai greu ca aerul.
De la Joules Vernes/ a visa ,s-a trecut la a construi.
Azi putem filosofa linistiti in timp ce zburam cu avionul,condus de un pilot de incredere.
Nu este suficient sa visam, sa stim, sa contemplam.
Mai trebuie sa si putem!
Cu alte cuvinte, cunoasterea utila.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3757
Puncte : 32166
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de Bordan Dum 22 Mai 2016, 10:06

Io personal n-am nevoie de avion, pot zbura și fără el .. Smile pentru mine nu e logic ca omul să zboare dacă n-are aripi.
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de Bordan Dum 22 Mai 2016, 10:09

curiosul a scris:Logic, nu ?
Foarte logic! Ți-am spus că eu mai rămîn să sting lumina ... Smile

E o logică și asta, să rămînă logicianul fără logică în fața poetului, nu?
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de curiosul Dum 22 Mai 2016, 11:20

Nu Bordane, ci doar am ajuns la concluzia ca discutia noastra, daca va continua, va fi ca in Foip, interminabila si fara rezultat.

Acum am inteles si de ce ti-ai facut casa aia independenta energetic, a carei energie depinde de fapt de soare, de vant sau de vreo turbina de speta a n-a gravitationala tip Sabau.

Carevasazica, independenta energetica a casei tale este rezultatul unor cercetari stiintifice deduse pe cale rationala, logica.

Tot "dinala" carcotas esti si tu Bordane.
De aia am ramas fara logica in fata poetului, pentru ca talentul tau poetic n-are treaba cu caracterul care nu accepta ca nu are dreptate.

1000...

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de Bordan Dum 22 Mai 2016, 11:49

Nu cred că ai înțeles tare multe din ceea ce am vrut eu să înțelegi, dar oricum n-are importanță ... Smile  

Vorbesc de vreo 4 ani p-aici că noi ca ʺindiviziʺ suntem unici, adică individuali. Poți să-mi aduci argumente logice punctuale, să-mi spui ʺnu, nu suntem unici, că ... ʺ. Suntem unici, sau nu? Poți pune semnul egal între doi indivizi, logic și intuitiv?

Și pornind de aici putem continua logica, dacă vrei. Independanța nu poate fi nicicum față de natură, fiindcă nu te poți izola de ea, dar poate fi față de oameni. Io pot liniștit să accept că-s pe dos total, fiindcă nu există față fără dos ... Smile

Ințeles la io pînă aci?
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de curiosul Dum 22 Mai 2016, 13:19

Ce treaba are faptul ca suntem sau nu suntem unici cu logica?
Adica daca suntem unici folosim o logica, iar daca nu suntem unici folosim alta logica ?

Daca de vreo 4 ani tu tot vrei sa spui ceva si nu te-ntelege nimeni, nu-i logic ca ori nu te exprimi in asa maniera sa te faci inteles EXACT, sa se inteleaga unde bati si ce vrei sa punctezi, ori nu-i prea corect ce spui ?

Asa ai facut si cu CE STIM.
Cum naiba sa nu stim nimic?
Ceva, ceva tot stim, insa tu sustii fara nicio indoiala, incontinuu, ca nu stim nimic.
N-avem o problema aici, tu ce zici ?
Clar avem o problema, iar problema este incapatanarea ta si parerea ca tu poti percepe profunzimea realitatii la un nivel pe care putini il pot atinge.

Eu nu zic ca n-ar fi asa, dar nu se prea potriveste cu incapatanarea ta.
Un caracter de o asemenea profunzime are un caracter modest.
Vorba ta, cine stie tace.
Prea mult hau-hau egal prea multa tendinta de superioritate.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de Bordan Dum 22 Mai 2016, 15:52

Nu exclud ca eu să am o problemă gravă de logică, vreau să mă lămurească logicienii că e așa, să o pot lăsa naibii odată, să mă mut cu toate bagajele dincolo. Ori să fiu chiar idiot să nu înțeleg nimic ʺlogicʺ din lumea asta? Am totuși o confirmare, că adevărul doare ... Smile

Să lămurim treaba cu ʺunicitateaʺ odată, nu mai aduc în discuție altceva.

Logica ʺstabilește condițiilor corectitudinii gândirii, a formelor și a legilor generale ale raționării corecteʺ, ca să iau o definiție din dex ca plan de referință. Dar, rațiunea se întemeiază pe emoții, sentimente și pasiuni, iar dacă individul e UNIC nu pot fi stabilite reguli generale valabile pentru întreaga comunitate, să nu zic întreaga societate, dacă mă înțelegi pînă aici ce vreau să zic.

Unde nu-s logic pînă aici?
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de curiosul Dum 22 Mai 2016, 16:06

De ce esti asa convins de ceea ce ai subliniat ?
Oare nu incurcam borcanele ?
Emotiile si ratiunea...
Ia arata cum este implicata ratiunea de emotie, argumenteaza convingerea pe care o ai si care reiese din ceea ce ai subliniat.
Ca asa...doar daca simti tu ca este corect...

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de Bordan Dum 22 Mai 2016, 16:11

curiosul a scris:.. cum este implicata ratiunea de emotie ..
Nu cred că-s atîta de deștept încît să-ți demonstrez ție că ești ... prost!
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de curiosul Dum 22 Mai 2016, 16:59

Ok.
Nu stiu de ce am mai continuat, dar ai demonstrat cum rationezi cand tii cont de emotii.
Numai bine, pe bune acum.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de Bordan Dum 22 Mai 2016, 18:41

N-am găsit cartea asta numai în engleză, poate o găsește careva în română, pentru cine e interesat ... Eroarea lui Descartes ..

Să nu crezi că am ceva cu tine, Curiosule, ani buni de zile am fost și eu sclavul pasiunii pentru matematică, cam știu ce înseamnă cînd o emoție se transformă în sentiment, după care devine pasiune, pînă ajunge să ne controleze viața. De multe ori chiar ne întunecă mințile.

Cele bune! Poate că ai dreptate, n-are rost să fac valuri pe marea liniștirii ... Smile
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de Bordan Mar 24 Mai 2016, 15:13

Logicienii s-au retras în chilie? Smile

O samă de indivizi își recunosc și trăiesc emoțiile și sentimentele, și le lasă să se exteriorizeze. Rîd și plîng precum copiii, fiind și ei copii mai mari, cu vise și speranțe, cu plăceri sau dureri, cu întregul Univers la picioarele lor. Se zice că-s mai sensibili din fire, sau firi mai sensibile, poetice, romantice, firi de artiști, pentru care întreaga viață și existență este o minune care merită trăită nu judecată. Plîng cînd inima le-o cere și rîd cu poftă și plăcere de-a lumii dulce adiere ..

Altă samă de indivizi sînt serioșii, pentru care nu există și nu recunosc sentimentele și emoțiile, n-au mamă, n-au tată, n-au inimă sau suflet, ghidîndu-și viața după o logică absurdă și abstractă, robotizată. Pentru ei iubita sau soția este un obiect bun doar la bucătărie și în pat, cu care își satisfac plăcerile și metehnele trupești. De obicei, în timp, aceste frînări emotive și sentimentale, răbufnesc sub alte forme decît la cei sensibili.

Viața lor e o problemă permanentă. E problemă iubita sau soția că nu seamănă cu socotelile lor, e problemă serviciul, șeful sau șefa, e problemă banca cu ratele și dobînzile, e problemă primarul, popa sau măcelarul ... totul e o problemă, toate-s de vină, numai ei curați și drepți. E problemă că nu-i înțelege nimeni, mintea lor fiind într-o veșnică ecuație cu necunoscute pe care trebuie cu orice preț să le rezolve. Pentru ei nu există minuni, există doar probleme la care trebuie să le găsească rezolvarea.

Nerecunoașterea acestor emoții, sentimente sau pasiuni, în timp duc la însingurare, înstrăinare și izolare de restul lumii, devieri comportamentale psihice și morale, conturîndu-se un caracter labil, frustant, fluturatic și ușuratic. Ăștia-s logicienii ..

Pe de altă parte, o vorbă din bătrîni spune că totul trebuie făcut cu moderație, cumpănite lucrurile între seriozitate și sensibilitate, în cazul ăsta, între logică și intuiție. Dacă ne uităm numai aici pe forum, la rațiuni influențate de emoții, mișcate judecăți doar cu un cuvînt, nu cred că mai e necesar să le scot eu la lumină, dacă nu se vede fiecare pe el vede măcar pe vecinul. Nu?

Și mintiuca se îndoaie, ca și (era să scriu ceva ieșit din logică), ca berbecu p-îngă oaie ... Smile
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de curiosul Mar 24 Mai 2016, 15:28

Dintre cei menționați mai sus, tu din care categorie faci parte Bordane ?
Tu te-ai gândit vreodată că nu toți sunt capabili să trăiască emoțiile așa cum le trăiești tu sau ceilalți, dar nu pentru că n-ar vrea, ci pentru că pur și simplu nu-s capabili ?
Din cum ai scris mai sus, pare că-i critici pe cei lipsiți de emoție, pare că-i judeci.
Da de ce-i judeci pe ei și nu-ți vezi de emoțiile tale ?
Vezi ultmele tale cuvinte de mai sus :
dacă nu se vede fiecare pe el vede măcar pe vecinul. Nu?
Exact asta ai făcut și tu. Nu?
Vezi Bordane de ce nu ne-nțelegem ?
Vezi de ce ești la fel de prost ca mine dacă nu ești suficient de deștept să-mi demonstrezi că-s ...prost?

Și mult altele...că am în cap o listă întreagă de declarații de ale tale din care reiese că te contrazici singur.

Iete că iar nu m-am putut abține.
Mingea-i la tine, dă-n emoții așa cum știi tu mai bine.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de Bordan Mar 24 Mai 2016, 15:46

Eu n-am menționat pe nici unul, și-mi pare rău de tine că pui botul la tot ce scriu eu aici. Nu știu, nici nu cred că mă înțelegi, dar eu pot să fiu și ʼșe și ʼșe, și grobian cum zice Pacalici, și lipsit de caracter cum zici tu, sau nu mai știu cum. Smile

Am scris io demult și treaba asta, cu aceeași mînă pot mîngîia o femeie, de exemplu, și tot cu aceeași mînă, fără nici o remușcare, pot lua o viață. N-am zis niciodată că aș fi un înger, am zis că aș vrea să pot controla și îngerul și demonul din mine, dacă mă înțelegi cît de cît. Deci io personal n-am nici un bai să recunosc că-s mîrlan, sau prost, dar cînd mă uit în jur chiar mă minunez ... Smile

Cînd ți-am scris treaba aia, ca probă că emoția influențează rațiunea, am vrut să scriu mai multe, inclusiv cu emoțiile care au șters topice întregi.

Din care categorie fac parte, mă întrebi?

Io zic că din ultima, aceea de a fi moderat de propriile mele emoții și de propria rațiune. Pot să mă exteriorizez, să rîd și să plîng în hohote, ca un nebun, dar pot să mă și abțin, cum tot așa pot să gîndesc ce îmi dau alții, sau pot să nu gîndesc deloc. O să mă înțelegi ce zic abia atunci cînd o să poți să nu gîndești deloc și tu ... Chiar nu-i condamn pe cei care nu pot mai mult, fiindcă nu e vina lor ...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de curiosul Mar 24 Mai 2016, 16:09

Ai întors-o frumos, ce să mai...ești talentat.
Probelma oamenilor talentați este că ei chiar cred că pot fi așa cum gândesc despre ei, însă...cel mai bine se vede de pe margine.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de Bordan Mier 25 Mai 2016, 06:14

Curiosule, că pe altu mai de nădejde nu văd p-aici, poți accepta o analiză logică din afara logicii tale, de pe margine, fără să implici nici o emoție?

Să-ți spun cam cum ..

Trebuie oricum să stabilim niște referințe la care să ne raportăm, cu care să fim amîndoi deacord:

- Universul este infinit nu numai în spațiu și timp ci și în posibilități, din punctul ăsta de vedere fiind posibil chiar și ceea ce nu ne putem imagina noi;

- Individul este limitat în acest infinit, din toate punctele de vedere, de aici reieșind că orice teorie scornită de mintea umană, inclusiv principiile logicii, are un domeniu limitat de aplicabilitate;

- Teoria relativității a lui Einstein se poate aplica cu succes și individului, în sensul că fiecare individ este relativ nu numai cu realitatea înconjurătoare, dar chiar cu el însuși, în sensul că percepția ta asupra unui lucru sau lucruri nu-i absolută, se modifică în spațiu și timp;

- Orice acțiune are reacțiunea sa, orice lucru are opusul său, orice față are dosul ei .. lucru ăsta îl putem deduce logic chiar din infinitatea posibilităților;

Nu-s bătute în cuie referințele astea, pot interveni și alții la completări, corecturi sau ștersuri, dar în mare putem avea un punct de pornire.

Ce zici? Oricum, n-ai nici o obligație față de mine, probabil am dorința asta în ideea de a mai clarifica exprimări de ale mele, pe care sunt sigur că le-ai perceput exact pe dos ...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mier 25 Mai 2016, 06:21

Bordan a scris:Curiosule, că pe altu mai de nădejde nu văd p-aici
Asta sună a jignire.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Left_bar_bleue9 / 109 / 10logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33823
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 25 Mai 2016, 06:31

Abel Cavaşi a scris:
Bordan a scris:Curiosule, că pe altu mai de nădejde nu văd p-aici
Asta sună a jignire.
La discutia lor, de la WoodyCAD nu a mai intervenit nimeni!
Dece ar trebui sa se simta cineva jignit de aprecierea lui
Bordan? S-au vazut si discutii de unu singur, in doi este cat
se poate de decent! Laughing

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11133
Puncte : 43663
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de Pacalici Mier 25 Mai 2016, 06:45

Nici eu unul nu ma simt jignit , daca vine de la prietenul nostru Bordan.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Left_bar_bleue0 / 100 / 10logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19329
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mier 25 Mai 2016, 07:29

Așa este, nu e nicio jignire. Voi aveți dreptate, exact așa precum aveți dreptate în tot ceea ce spuneți...
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Left_bar_bleue9 / 109 / 10logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33823
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de Pacalici Mier 25 Mai 2016, 07:41

Fiind la capitolul "Logica si intuitia" nu pot spune decat ca, ai intuit perfect ceea ce este logic. Felicitari!
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Left_bar_bleue0 / 100 / 10logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19329
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de curiosul Mier 25 Mai 2016, 07:56

Bordan a scris:Curiosule, că pe altu mai de nădejde nu văd p-aici, poți accepta o analiză logică din afara logicii tale, de pe margine, fără să implici nici o emoție?

Sigur că pot. Când încerc să justific, spre exemplu, de ce 1+1=2, ca să folosesc exemplul tău, nu implic nicio emoție.

Să-ți spun cam cum ..
Trebuie oricum să stabilim niște referințe la care să ne raportăm, cu care să fim amîndoi deacord:


Este logic ce-ai spus, corect și din punctul tău de vedere și sunt sigur că n-ai tremurat de emoție când ai afirmat și ai dedus asta.

- Universul este infinit nu numai în spațiu și timp ci și în posibilități, din punctul ăsta de vedere fiind posibil chiar și ceea ce nu ne putem imagina noi;

Afirmi asta cu o anumită convingere, iar raționamentul pe care l-ai folosit este de genul Dacă universul este infinit în posibilități...atunci este posibil chiar și ceea ce nu ne putem imagina.
Mie-mi sună că te-ai folosit de principii logice pentru a trasa concluzia asta.

- Individul este limitat în acest infinit, din toate punctele de vedere, de aici reieșind că orice teorie scornită de mintea umană, inclusiv principiile logicii, are un domeniu limitat de aplicabilitate;
De aici reieșind se traduce implică, un alt principiu logic bazat pe cauzalitatea de care te-ai folosit și prin care vrei să subliniezi faptul că logica nu folosește la mare lucru.
Carevasăzică, demonstrezi că logica este îndoielnică folosindu-te de logică.
Acesta este tipul de raționament paradoxal prin care se stabilește că ipoteza inițială nu este corectă, sau faptul că principiul de demonstrare este greșit.

-
Teoria relativității a lui Einstein se poate aplica cu succes și individului, în sensul că fiecare individ este relativ nu numai cu realitatea înconjurătoare, dar chiar cu el însuși, în sensul că percepția ta asupra unui lucru sau lucruri nu-i absolută, se modifică în spațiu și timp;

La partea cu subiectivitatea percepțiilor umane sunt de acord, dar când gândeam și eu așa, într-o discuție cu omuldinlună aceasta mi-a răspuns :
Ce treabă are subiectivitatea percepțiilor cu aparatul de măsurare ? care percepe în mod obiectiv, aș completa eu.
Mai zi ceva la replica lui !
Când eram și eu încăpățânat găseam argumente doar din dorința de a-l contrazice, dar...într-un final adevărul situației triumfă.

- Orice acțiune are reacțiunea sa, orice lucru are opusul său, orice față are dosul ei .. lucru ăsta îl putem deduce logic chiar din infinitatea posibilităților;
Așa, și ?
Ce-ai rezolvat cu asta ?
Cu ce argumentează asta faptul că logica nu-i bună și nu folosește la nimic ?

Nu-s bătute în cuie referințele astea, pot interveni și alții la completări, corecturi sau ștersuri, dar în mare putem avea un punct de pornire.


Logica, raționamentul propriu-zis, este bazat pe referințe, nimic de obiectat la asta, pentru că fără referințe nu poți fundamenta nimic.
Însă rolul principal al referințelor este să nu ducă la contradicții, să nu producă raționamente contradictorii, atât timp cât urmărești să dezvolți în mod corect un raționament.
În concluzie, viitoarele tale raționamente depind de referințele inițiale pe care le-ai stabilit.

Ce zici? Oricum, n-ai nici o obligație față de mine, probabil am dorința asta în ideea de a mai clarifica exprimări de ale mele, pe care sunt sigur că le-ai perceput exact pe dos ...
Cu siguranță le-am perceput pe dos, pe unele în niciun fel, pentru că nu le expui în așa fel încât să înțelegem exact ce vrei să punctezi.
Percepem doar imaginea de ansamblu din care reiese că nu ești mulțumit de logică, că nu știm nimic și că logica nu folosește la nimic, că lumea-i într-o direcție greșită etc, cu alte cuvinte o nemulțumire clară privind...ceva ce poate nici tu nu știi exact, motiv pentru care nu reușesc să înțeleg unde ai dreptate și unde nu.


curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de Bordan Mier 25 Mai 2016, 19:40

Abel Cavaşi a scris:Asta sună a jignire.
Ai emoții?
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de Bordan Mier 25 Mai 2016, 20:03

Io tăt mă pironesc să scriu cât mai logic, să nu te lodesc cumva la emoții să zvâri cu bolovani după mine, o să te faci de mândra mninone p-aici. Hai să-ți răspund și eu punctual, dacă zici că-i mai logic așa ..
curiosul a scris:Când încerc să justific, spre exemplu, de ce 1+1=2, ca să folosesc exemplul tău, nu implic nicio emoție.
Nu e emoție, că e pasiune, o emoție cimentată în timp în sentiment, care la rândul lui a devenit pasiune. Justificarea ta pentru 1+1=2 iese din matricea convingerilor tale, uneltele logicii pe care le folosești sunt copiate de la alții, nu-ți aparțin.

Și eu pot să-ți demonstrez că 2=1, de exemplu, tot fără să clipesc de emoție, tot după o logică furată de la alții, nu de-a mea ..

-Pornim de la egalitatea a=b;
-Înmulțim cu a: aa=ba;
-Scădem bb: aa-bb=ba-bb;  
-Descompunem și dăm factor comun după regulile cunoscute: (a+b)(a-b)=b(a-b);
-Simplificăm cu (a-b): a+b=b;
-Înlocuim pe a cu b, din prima egalitate: 2b=b;
-Simplificăm cu b: 2=1.
Logic? Sau emotiv?
Afirmi asta cu o anumită convingere ..
Afirm și ceea ce zice știința, nu neaparat de la mine, probabil trebuia să folosesc probabil .. că așa-i frumos. Poate fi și limitat, dar pentru scara noastră de valori tot nelimitat rămâne, oricâte variante și combinații logice sau intuitive am încerca. Încă n-am auzit, de când aud eu, pe niciunul să-i fi atins vreo limită măcar.  

Universul reprezintă lumea în totalitatea ei, probabil că nemărginită în timp și spațiu, infinit de variată în ceea ce privește formele pe care le iau materia, energia și informația în procesul dezvoltării lor perpetue.
Mie-mi sună că te-ai folosit de principii logice pentru a trasa concluzia asta.
Am afirmat eu undeva că nu mă folosesc de logică?
.. prin care vrei să subliniezi faptul că logica nu folosește la mare lucru.
Cred că și aici te înșeli. Îl aduc pe Doru în discuție, cu îngăduința dumnealui, cu invenția lui ʺnedeterminată în timpʺ. Nu spune că funcționează un timp infinit, nici că merge un an, o lună sau o zi, spune foarte clar că el nu a determinat timpul de funcționare. Poți liniștit să-i iei morișca și să-i determini tu durata, atunci o să poți emite și un certificat de garanție pe 1000 de ani, să zic.

Ai pornit emotiv și aici, n-am spus nicăieri că logica nu folosește la nimic, mai revezi declarațiile mele și apoi revino, calm, fără emoții.
Ce treabă are subiectivitatea percepțiilor cu aparatul de măsurare ?
Dacă iei omul în ansamblu lui doar un obiect, un robot fără simțuri, sentimente sau emoții, atunci e foarte obiectiv și omul și aparatul. Dar și aparatul e construit de un individ subiectiv, și citirea lui o face tot un subiect, care vede ce poate și ce vrea.

Faci o măsurătoare să zic, la orice obiect, până scrii tu măsuratoarea pe hârtie obiectul a mai pierdut sau a primit câțiva electroni, s-a corodat sau a explodat, măsurătoare nu mai corespunde realității, fiindcă timpul și-a făcut treaba. Trebuie să mă înțelegi aici, obiectele există pentru scala noastră a timpului, pentru scala unui electron, să zic, ele sunt toate subiecte, procese dinamice, fiindcă în Univers, probabil, nu e nimic static. Sau e?
Logica, raționamentul propriu-zis, este bazat pe referințe, nimic de obiectat la asta, pentru că fără referințe nu poți fundamenta nimic.
Hai că vii la moara mea ...

Deci, ca să fundamentezi ceva ai nevoie de referințe, pe care ți le-a fundamentat undeva, într-o matrice, familia, școala, societatea, etc. Tu referințele alea le consideri fundamentale, pe bază lor fundamentând propriul raționament. Eu nu le consider fundamentale fiindcă nu mă lasă intuiția. Aici cred că se desparte logica noastră, eu vreau să nu copiez pe nimeni, tu n-ai bai .. Smile

În jurul fundamentelor astea m-am învârtit eu până tu ai tras o concluzie că eu aș fi spus că logica nu-i bună la nimic. Nici nu știu exact cum am spus dar de gândit sigur n-am gândit niciodată așa, fiindcă altfel nu era logic să mai deschid gurița p-aici ... chiar emotiv nu cred că am deschis-o una-ntruna ...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de Pacalici Joi 26 Mai 2016, 01:03


1981:
1. Printul Charles se casatoreste.
2. Liverpool castiga Cupa Europeana.
3. Papa moare.
2005:
1. Printul Charles se casatoreste.
2. Liverpool castiga Cupa Europeana.
3. Papa moare..
CONCLUZIE LOGICA:
Daca Printul Charles se mai casatoreste o data si Liverpool ajunge iar
intr-o finala europeana, INTUITIA ne spune ca ar fi cazul sa-l anunte cineva si pe Papa.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Left_bar_bleue0 / 100 / 10logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19329
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de curiosul Joi 26 Mai 2016, 07:21

Bordan a scris:Deci, ca să fundamentezi ceva ai nevoie de referințe, pe care ți le-a fundamentat undeva, într-o matrice, familia, școala, societatea, etc. Tu referințele alea le consideri fundamentale, pe bază lor fundamentând propriul raționament. Eu nu le consider fundamentale fiindcă nu mă lasă intuiția. Aici cred că se desparte logica noastră, eu vreau să nu copiez pe nimeni, tu n-ai bai .
Aici cred că nu sunt de acord cu tine.
Dar să le luăm pe rând.
În primul rând, înainte de a continua, vreau să-mi stabilesc clar dacă îți răspund dirijat de emoție, adică dacă nu cumva am tendința să nu fiu de acord cu ce spui doar pentru că am avut un mic clinci ceva mai înainte.
Iau asta în calcul și îmi dau seama că nu asta mă determină să nu fiu de acord cu tine, ci efectiv faptul că eu văd altfel situația.

Acum să continuăm, deși într-un fel sau altul am mai discutat noi și aspectul ăsta.

Să presupunem că referințele gândirii mele mi-au fost fundamentate "undeva, într-o matrice, familia, școala, societatea, etc" și de fapt, așa cum reiese din ce spui tu, eu doar copiez gândirea celor care mi-au imprimat aceste referințe.
Acum, odată ce sunt conștient de acest aspect, încerc să-mi dau seama dacă referințele respective sunt corecte și vreau să trăiesc în continuare dirijat de ele sau vreau să mi le schimb pentru că vreau să fiu UNIC și INDEPENDENT, să nu copiez pe nimeni și să fiu original.

Îmi dau seama că asta implică să reconfigurez tot modul în care percep realitatea exterioară mie, dar în aceeași măsură și faptul că voi ajunge fără doar și poate la acceptarea unor referințe pe care le acceptă și le-au stabilit deja cei de la care le-am copiat acum.

Dacă spre exemplu, încerc să găsesc o altă modalitate, mai simplă sau/și mai eficientă de a stabili cantitățile din realitatea pe care o percep, voi ajunge la concluzia că sistemul numeric dezvoltat și acceptat deja de cei care mi l-au și imprimat în gândire este cea mai bună, simplă și eficientă modalitate de a realiza aceast lucru.

Mai departe, plecând de la acest sistem numeric (1, 2, 3,...) pot dezvolta în mod independent de realitate un sistem...matematic, ca și denumire, deși poți să-l numești oricum altfel, care realizează anumite relații între cantitățile din realitate, ce se verifică exact în realitate.

Asta este iar o altă referință pe care va trebui să o accept ca fiind corectă și destul de eficientă, iar ideea copierii ei de la cei care mi-au imprimat-o este bine justificată.
Cu alte cuvinte, pot să-mi pierd o mie de ani să reinventez roata sau pot să folosesc deja roata inventată de ceilalți. Este alegerea mea.
Asta științific vorbind, nu filozofic, pentru că filozofic poți să dai o infinitate de interpretări realității, dar nu schimbă cu nimic referințele științifice, logice dacă vrei.

Spre exemplu, datorită raționamentelor logice folosite de știință, tehnologia a avansat într-un ritm amețitor, în timp ce nu se observă o evoluție clară a părții spirituale.
Omul, prin natura lui spirituală, tot mai speră ca odată și-odată va putea zbura folosindu-și puterea minții, visează și crede la asta de dinainte de a construi numerele, însă din acel moment încoace, culmea, nu a reușit nimeni asta, în timp ce științific vorbind suntem capabili să zburăm la propriu datorită progresului științific, nu spiritual.

Problema ta mai e una Bordane, și nu ți-o spun dirijat de emoție, ci doar pentru că așa-mi spune logica.
Bordan a scris:Aici cred că se desparte logica noastră, eu vreau să nu copiez pe nimeni, tu n-ai bai.
Asta este problema ta, faptul că nu vrei să copiezi pe nimeni.
Dacă vrei, așa se justifică și ceea ce te-a determinat să-ți construiești o casă independentă energetic.
Cuvântul însuși vorbește despre faptul că nu vrei să depinzi de nimeni, nici măcar la nivel de referințe, iar independența asta se reflectă și la nivelul gândirii.
Eu sunt sigur că în mintea ta tu gândești că știu eu mai bine care-i treaba, nu trebuie să-mi spună mie nimeni ce să fac și cum să gândesc, de aia nu-s bune pentru tine referințele imprimate de ceilalți, ceea ce mă face să cred că degeaba vorbim noi acum, pentru că nu ajungem la niciun rezultat.
Nu ești maleabil, principiile tale sunt fixe, motiv pentru care n-are rost să umplem pagini întregi, zic eu.

Tu ai filozofia ta, pe care eu nu o înțeleg complet, iar eu ... așa cum sunt, dirijat de referințe științifice ce pot fi înțelese logic și folosite pozitiv.


curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de Bordan Joi 26 Mai 2016, 18:23

curiosul a scris: Nu ești maleabil, principiile tale sunt fixe ..
Am înțeles, Curiosule, n-ai ce face, unii îs legați de prințipii, alții de capriții ... nu știu cum să mă dezleg și de astea că de celelalte am scăpat .. Smile

Cele bune!


Ultima editare efectuata de catre Bordan in Joi 26 Mai 2016, 18:26, editata de 1 ori
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

logica - Logica si intuitia  - Pagina 4 Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum