Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de CAdi Ieri la 23:44

» Memoria și tendințele adictive
Scris de Bordan Ieri la 17:32

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Ieri la 12:04

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Ieri la 11:41

» Globalizarea
Scris de eugen Mier 27 Mar 2024, 17:10

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 27 Mar 2024, 10:34

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 13:49

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Lun 25 Mar 2024, 09:24

» Pendulul
Scris de eugen Dum 24 Mar 2024, 11:22

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Vin 22 Mar 2024, 18:12

» Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
Scris de virgil Vin 22 Mar 2024, 17:34

» Matematica și fizica
Scris de CAdi Joi 21 Mar 2024, 13:19

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 19:35

» Fizica si Matematica
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 12:04

» Viitorul si pacea inca e in miinile noastre
Scris de Vizitator Lun 18 Mar 2024, 21:32

» E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
Scris de curiosul Lun 18 Mar 2024, 15:31

» Daci nemuritori
Scris de CAdi Lun 18 Mar 2024, 08:47

» Orbitarea - o miscare compusa
Scris de virgil_48 Dum 17 Mar 2024, 10:20

» Dialogul cu ChatGPT
Scris de Bordan Dum 17 Mar 2024, 07:47

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Sam 16 Mar 2024, 10:10

» Un dicționar incipient de termeni ai Fizicii elicoidale
Scris de Abel Cavaşi Vin 15 Mar 2024, 07:06

» Marea teorema a lui Fermat.
Scris de curiosul Joi 14 Mar 2024, 19:35

» Deplasarea spre rosu a galaxiilor
Scris de CAdi Lun 11 Mar 2024, 12:30

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Dum 10 Mar 2024, 13:50

» Stiinta oficiala si stiinta neoficiala
Scris de eugen Sam 09 Mar 2024, 12:57

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Joi 07 Mar 2024, 12:53

» Pompele de caldura- instalatii energetice ale viitorului ?
Scris de virgil Mar 05 Mar 2024, 18:41

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la Razvan în E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Deplasarea spre rosu a galaxiilor
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Daci nemuritori
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Ce este FOIP?
( 1 )


Top postatori
virgil (12129)
Căldura și masa - Pagina 2 Vote_lcapCăldura și masa - Pagina 2 Voting_barCăldura și masa - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi (11781)
Căldura și masa - Pagina 2 Vote_lcapCăldura și masa - Pagina 2 Voting_barCăldura și masa - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48 (11133)
Căldura și masa - Pagina 2 Vote_lcapCăldura și masa - Pagina 2 Voting_barCăldura și masa - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Căldura și masa - Pagina 2 Vote_lcapCăldura și masa - Pagina 2 Voting_barCăldura și masa - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Căldura și masa - Pagina 2 Vote_lcapCăldura și masa - Pagina 2 Voting_barCăldura și masa - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul (6509)
Căldura și masa - Pagina 2 Vote_lcapCăldura și masa - Pagina 2 Voting_barCăldura și masa - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Căldura și masa - Pagina 2 Vote_lcapCăldura și masa - Pagina 2 Voting_barCăldura și masa - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Căldura și masa - Pagina 2 Vote_lcapCăldura și masa - Pagina 2 Voting_barCăldura și masa - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Căldura și masa - Pagina 2 Vote_lcapCăldura și masa - Pagina 2 Voting_barCăldura și masa - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen (3757)
Căldura și masa - Pagina 2 Vote_lcapCăldura și masa - Pagina 2 Voting_barCăldura și masa - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Căldura și masa - Pagina 2 Vote_lcapCăldura și masa - Pagina 2 Voting_barCăldura și masa - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici
Căldura și masa - Pagina 2 Vote_lcapCăldura și masa - Pagina 2 Voting_barCăldura și masa - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
Căldura și masa - Pagina 2 Vote_lcapCăldura și masa - Pagina 2 Voting_barCăldura și masa - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
Căldura și masa - Pagina 2 Vote_lcapCăldura și masa - Pagina 2 Voting_barCăldura și masa - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
Căldura și masa - Pagina 2 Vote_lcapCăldura și masa - Pagina 2 Voting_barCăldura și masa - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan
Căldura și masa - Pagina 2 Vote_lcapCăldura și masa - Pagina 2 Voting_barCăldura și masa - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
Căldura și masa - Pagina 2 Vote_lcapCăldura și masa - Pagina 2 Voting_barCăldura și masa - Pagina 2 Vote_rcap 
meteor
Căldura și masa - Pagina 2 Vote_lcapCăldura și masa - Pagina 2 Voting_barCăldura și masa - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu
Căldura și masa - Pagina 2 Vote_lcapCăldura și masa - Pagina 2 Voting_barCăldura și masa - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel
Căldura și masa - Pagina 2 Vote_lcapCăldura și masa - Pagina 2 Voting_barCăldura și masa - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48
Căldura și masa - Pagina 2 Vote_lcapCăldura și masa - Pagina 2 Voting_barCăldura și masa - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
Căldura și masa - Pagina 2 Vote_lcapCăldura și masa - Pagina 2 Voting_barCăldura și masa - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
Căldura și masa - Pagina 2 Vote_lcapCăldura și masa - Pagina 2 Voting_barCăldura și masa - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
Căldura și masa - Pagina 2 Vote_lcapCăldura și masa - Pagina 2 Voting_barCăldura și masa - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
Căldura și masa - Pagina 2 Vote_lcapCăldura și masa - Pagina 2 Voting_barCăldura și masa - Pagina 2 Vote_rcap 
Bordan
Căldura și masa - Pagina 2 Vote_lcapCăldura și masa - Pagina 2 Voting_barCăldura și masa - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Căldura și masa - Pagina 2 Vote_lcapCăldura și masa - Pagina 2 Voting_barCăldura și masa - Pagina 2 Vote_rcap 
Forever_Man
Căldura și masa - Pagina 2 Vote_lcapCăldura și masa - Pagina 2 Voting_barCăldura și masa - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan
Căldura și masa - Pagina 2 Vote_lcapCăldura și masa - Pagina 2 Voting_barCăldura și masa - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Căldura și masa - Pagina 2 Vote_lcapCăldura și masa - Pagina 2 Voting_barCăldura și masa - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48
Căldura și masa - Pagina 2 Vote_lcapCăldura și masa - Pagina 2 Voting_barCăldura și masa - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
Căldura și masa - Pagina 2 Vote_lcapCăldura și masa - Pagina 2 Voting_barCăldura și masa - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
Căldura și masa - Pagina 2 Vote_lcapCăldura și masa - Pagina 2 Voting_barCăldura și masa - Pagina 2 Vote_rcap 
Bordan
Căldura și masa - Pagina 2 Vote_lcapCăldura și masa - Pagina 2 Voting_barCăldura și masa - Pagina 2 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 27 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 27 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Căldura și masa

+5
Abel Cavaşi
virgil_48
scanteitudorel
gafiteanu
curiosul
9 participanți

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Căldura și masa - Pagina 2 Empty Căldura și masa

Mesaj Scris de curiosul Vin 01 Feb 2019, 10:34

Rezumarea primului mesaj :

Eu știu că o iau câteodată în mod inerțial, rectiliniu uniform, "pe arătură".
Pare că uneori, într-adevăr, nu-mi place mie și nu sunt de acord efectiv cu "drumul bătătorit", "asfaltat" de modul în care trebuie să gândim.

Revenim la ideea subiectului și mă întreb dacă masa însăși, se conservă efectiv, în mod intrinsec.
Să dau un exemplu.

Am x egal cu o mie de kilograme de lemn, le ard complet, rezultă x' kilograme de cenușă și x" kilograme de fum.
Ce mai rezultă în urma arderii este lumina și căldura.

Care este concluzia rațională la care ar trebui să ajungem dacă x > x'+x" ?

Eu zic că exact la concluzia lui nenea Einstein, energia este masă, iar masa este energie, prin celebra lui ecuație.
Dar asta nu înseamnă că masa nu se conservă, că energia "are" masă?
Adică radiația calorică și electromagnetică trebuie să aibă masă!!!

Sau...oare...ceea ce interpretăm ca masă nu este corect interpretat?
Dar atunci cum se justifică diferența "măsurabilă" de masă, dacă, să presupunem, exemplul pe care l-am dat ar fi justificat experimental?

Dacă nu, atunci oare nu înseamnă că celebra ecuație nu este complet/corect "prelucrată", ci doar valabilă doar dintr-o anumită interpretare?

Voi ce ziceți, dacă "fac foc" și ard o tonă de lemne și rezultă mai puțin de o tonă de cenușă și fum, asta înseamnă, prin conservarea masei, că energia electromagnetică degajată prin lumină și cea calorică, să spunem, degajată prin căldură, au masă prorpiu-zisă?

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Căldura și masa - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Căldura și masa - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40031
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos


Căldura și masa - Pagina 2 Empty Re: Căldura și masa

Mesaj Scris de curiosul Vin 01 Feb 2019, 18:07

scanteitudorel a scris:
curiosul a scris: Dar dacă procesul este ireversibil, iar natura nu are nicio modalitate de-a "recupera" acea masă,
De  unde  stii  ca  nu  are ?
N-am zis că știu, am zis dacă...
Probabil că cei care se joacă prin acceleratoarele de particule știu să răspundă mai bine, dar ei acolo mai degrabă dislocă particulele decât le crează.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 6509
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Căldura și masa - Pagina 2 Empty Re: Căldura și masa

Mesaj Scris de scanteitudorel Vin 01 Feb 2019, 18:14

curiosul a scris:
scanteitudorel a scris:
curiosul a scris: Dar dacă procesul este ireversibil, iar natura nu are nicio modalitate de-a "recupera" acea masă,
De  unde  stii  ca  nu  are ?
N-am zis că știu, am zis dacă...
Probabil că cei care se joacă prin acceleratoarele de particule știu să răspundă mai bine, dar ei acolo mai degrabă dislocă particulele decât le crează.
Ok. Scuze . Vezi si tu cum functioneaza ciclic Universul si ai sa afli raspuns la intrebarea ta .

scanteitudorel
A decedat

Numarul mesajelor : 4989
Data de inscriere : 20/02/2015

Sus In jos

Căldura și masa - Pagina 2 Empty Re: Căldura și masa

Mesaj Scris de curiosul Vin 01 Feb 2019, 18:58

virgil_48 a scris:Ai  încredere curiosule ca masa se conserva, iar caldura
produce pierdere de masa numai prin radiatie. Radiatia
calorica este constituita tot din niste particule care nu se
pot cantari fiindca se pierd in exterior.
Daca masa nu e, nimic nu e ! Energia pura in absenta
masei, este o fantezie.

Acest mesaj e postat de trei ori și te rog să nu mai faci asta.
Mi-a luat două minute să mă hotărăsc la care dintre ele să dau citat.

N-ai de unde să știi exact că energia pură în absența masei este o fantezie.
N-ai de unde să știi nici măcar că ceea ce este masă (materie) nu este DOAR energie pură.

Radiația calorică ar putea fi la fel de bine tot o formă de energie electromagnetică, dar n-auzi că cică fotonii nu au masă de repaus?
Și atunci dacă presupunem că prin "măsurare" apare o diferență de masă, care la nivel cantitativ s-ar regăsi în acei fotoni, care fotoni n-au masă de repaus, ci doar de mișcare, atunci energia aia a lor este o "formă" de masă, "un tip" de masă. Sau nu. Sau nu știu. Sau nu știi. Sau cum vine, cum trebuie interpretat?

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Căldura și masa - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Căldura și masa - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40031
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Căldura și masa - Pagina 2 Empty Re: Căldura și masa

Mesaj Scris de virgil_48 Vin 01 Feb 2019, 19:34

curiosul a scris:. . . . .
Acest mesaj e postat de trei ori și te rog să nu mai faci asta.
Mi-a luat două minute să mă hotărăsc la care dintre ele să dau citat.
Sper ca nu ti-ai inchipuit ca a fost intentionat. Mi-am facut autocritica
pe pag. 1.  Scuze !

N-ai de unde să știi exact că energia pură în absența masei este o fantezie.
N-ai de unde să știi nici măcar că ceea ce este masă (materie) nu este DOAR energie pură.
Numai logica si ratiunea te pot ajuta sa nu cazi in aceste capcane.
Mie ele asta imi spun, nu exclud ca uneori ar putea sa greseasca.
Dar imi sunt mult mai dragi decat memorarea, care a inceput deja
sa ma tradeze.                            Laughing

Radiația calorică ar putea fi la fel de bine tot o formă de energie electromagnetică, dar n-auzi că cică fotonii nu au masă de repaus?
Daca un cetatean nu are cum sa finalizeze o demonstratie decat
daca impune ideea ca 0 > 1, trebuie sa-l crezi ? Nu este decat o
tragere de păr, intr-o situatie fara iesire.
Și atunci dacă presupunem că prin "măsurare" apare o diferență de masă, care la nivel cantitativ s-ar regăsi în acei fotoni, care fotoni n-au masă de repaus, ci doar de mișcare, atunci energia aia a lor este o "formă" de masă, "un tip" de masă. Sau nu. Sau nu știu. Sau nu știi. Sau cum vine, cum trebuie interpretat?
Nu ma intreba pe mine. Stii ce pot spune eu ! Intreaba-l pe cel din
interiorul tau când sunteti singuri si nu va aude nimeni.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Căldura și masa - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Căldura și masa - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11133
Puncte : 43666
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Căldura și masa - Pagina 2 Empty Re: Căldura și masa

Mesaj Scris de virgil Vin 01 Feb 2019, 19:52

curiosul a scris:Sigur virgile, dar reiau întrebarea pe care Bordan a "cântărit-o" el și plecând de la răspunsul său, întreb dacă masa transformată în energie este "recuperabilă" sub formă de masă "măsurabilă" pe cântar sau va rămâne pe veci doar energie pură.
Dar, este energia o "formă" de masă, dincolo de formulele în care apar de-o parte și de alta ale egalităților?
Orice particula elementara este definita de o cantitate de energie (o cuanta) care genereaza particula ce este caracterizata de o masa de repaus "m0". De aici incepand, orice salt energetic al particulei presupune cresterea masei relativiste prin cresterea energiei cinetice de deplasare, cat si o crestere de energie potentiala prin cresterea frecventei undei De Broglie. Aceste forme de energie, la prima ciocnire se vor transforma din nou in cuante de energie .
Deci masa de repaus care se naste din cuanta generatoare poate fi considerata ca un recipient gol (particula) in care se poate depozita energia de miscare sub forma de fotoni.
Pana la urma totul inseamna fotoni inghetati intr-o anumita stare. 
Ca si cum am avea un recipient facut din gheata, in care depozitam apa pura la zero grade. Cam asa vad eu masa.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Căldura și masa - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Căldura și masa - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55243
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Căldura și masa - Pagina 2 Empty Re: Căldura și masa

Mesaj Scris de Bordan Sam 02 Feb 2019, 04:58

curiosul a scris:Mai este acea masă "recuperabilă" sau ea va rămâne pentru eternitate sub formă de energie?
De cînd ard focuri în lung și-n lat bănuiesc că de mult era evaporat tot Pămîntul, dacă nu se întorceau acele focuri, sub o formă sau alta, de unde au plecat ...  

Mai nou e la modă să ʺardemʺ și noi iarbă, ne dăm mari ecologiști că nu mîncăm carne (pt mine oricum porcul rămîne cea mai bună legumă Smile ), ne învîrtim, ne sucim p-aici care cum și cît putem, dar pînă la urmă ajungem păpică la iarba sau la porcul pe care le-am mîncat.

Apa pleacă din izvor, o urcă căldura la nor, iar din nor vine apa, ca un dor, la origini, la ... izvor ... unde așteaptă dor cu dor ... mai metaforic vorbind, dar plastic materializat ...

Unde energie nu e, nimic nu e ... Dacă ʺiarbaʺ transformă ʺcălduraʺ în masă, de ce n-ar fi și oameni care transformă ... LUMINA? Dar, atenție! Nu-i recomandat conservaților în materie, poate afecta emoțional, poate provoca o explozie de căldură să-i lase reci pe veci ... Smile

Cele bune!
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Căldura și masa - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Căldura și masa - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21054
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Căldura și masa - Pagina 2 Empty Re: Căldura și masa

Mesaj Scris de gafiteanu Sam 02 Feb 2019, 05:29

Dupa atata polologhie, tot nu am cazut de acord ce e caldura si nici masa. Eu va zic ca sunt cuante in diferite forme, care forme le imprima diferite proprietati. Forma domnilor conteaza.
De exemplu caldura poate sa fie denumita foton virtual cand intra in atom. Un foton real fara masa de repaus intra in atom si devine virtual, capatand masa de repaus. Cel mai probabil se sparge in numerosi fotoni virtuali mai mititei, un fel de cuante mai putin definite. Si totul e invers cand iese.  Este exact ca si sufletul omului. Cand iese sufletul, omul se usureaza-se elibereaza, chiar se si raceste. Sufletelul se ridica la cer, daca este preluat de ingerasi. Dar unii zic ca multi morti devin mai grei decat inainte.  Poate, daca aveau multe pacate grele, care ii vor trimite jos in iad. De ce se ingreuiaza pacatosul mort ?  Deoarece il ia in primire dracul, care se pune pe el.  Aici ceva nici eu nu inteleg, deoarece inainte dracul era chiar in el, in cel viu.  Poate e vorba de mai multi draci cu functii diferite, deci si mase diferite...Ma rog, o sa mai cercetez chestia asta, adica ce masa are dracul...Cat despre caldura lui, sunt sigur ca este mult mai cald decat un ingeras, care salasuieste in frigul cosmic la mare inaltime, poate chiar la zero kelvin.
Sper ca am adus un aport deosebit la dezvoltarea stiintei, la clarificarea acestor termeni ambigui din fizica, caldura si masa, ingeri si demoni.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Căldura și masa - Pagina 2 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Căldura și masa - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35386
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Căldura și masa - Pagina 2 Empty Re: Căldura și masa

Mesaj Scris de virgil Sam 02 Feb 2019, 07:39

gafiteanu a scris:Dupa atata polologhie, ...
"De exemplu caldura poate sa fie denumita foton virtual cand intra in atom. Un foton real fara masa de repaus intra in atom si devine virtual, capatand masa de repaus. Cel mai probabil se sparge in numerosi fotoni virtuali mai mititei, un fel de cuante mai putin definite. Si totul e invers cand iese.  Este exact ca si sufletul omului. Cand iese sufletul, omul se usureaza-se elibereaza, chiar se si raceste. Sufletelul se ridica la cer, daca este preluat de ingerasi. Dar unii zic ca multi morti devin mai grei decat inainte. "

 

Curat polologhie, Gafinteanu; 
Caldura inseamna starea de vibratie atomica sau moleculara. Caldura se transmite prin radiatie de fotoni, prin contact direct intre corpuri inclusiv ciocnirile, si prin convectie adica printr-un mediu care circula din zona incalzita in alta rece, si apoi invers, pe principiul caloriferului.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Căldura și masa - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Căldura și masa - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55243
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Căldura și masa - Pagina 2 Empty Re: Căldura și masa

Mesaj Scris de scanteitudorel Sam 02 Feb 2019, 08:39

virgil a scris: Caldura inseamna starea de vibratie atomica sau moleculara. Caldura se transmite prin radiatie de fotoni,
Foarte  corect  ce ai scris  .
Cand  aceasta   stare   de vibratie scade   foarte  mult din cauza   temperaturii  din  mediului  respectiv   si   radiatia  de fotoni scade . Astfel se   poate  discuta   despre  radiatia  de  2, 3  grade Kelvin    care   exista  in Univers.
https://books.google.ro/books?id=zhyTCwAAQBAJ&pg=PT95&lpg=PT95&dq=Radiatia+de+3+grade+Kelvin&source=bl&ots=xOCGjUQBxu&sig=ACfU3U2-3rjQ8HIfxW1JXBfkIdih_BBrjw&hl=ro&sa=X&ved=2ahUKEwjd6_PYuJzgAhXEBiwKHdlbCXUQ6AEwAnoECAAQAQ#v=onepage&q=Radiatia%20de%203%20grade%20Kelvin&f=false
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Căldura și masa - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Căldura și masa - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25185
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Căldura și masa - Pagina 2 Empty Re: Căldura și masa

Mesaj Scris de scanteitudorel Sam 02 Feb 2019, 13:24

[b]virgil_48 ,  vezi ca  la  pag.  1  mai ai  de anulat  niste  postari scrise de mine .
Dupa  care  si pe  aceasta .[
/b]
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Căldura și masa - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Căldura și masa - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25185
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Căldura și masa - Pagina 2 Empty Re: Căldura și masa

Mesaj Scris de gafiteanu Sam 02 Feb 2019, 13:53

scanteitudorel a scris:
virgil_48 a scris:Ai  încredere curiosule ca masa se conserva, iar caldura
produce pierdere de masa numai prin radiatie. Radiatia
calorica este constituita tot din niste particule care nu se
pot cantari fiindca se pierd in exterior.
Daca masa nu e, nimic nu e ! Energia pura in absenta
masei, este o fantezie.
Ha-ha-ha  .  Avem un intrus  pe  forum ?
Bine le mai zice intrusul. Daca intrus nu e, nimic nu e.
Hai baietii, poftiti la o masa calda, daca vreti energie. Masa o puteti lua si in fuga, se cheama masa fugara sau frugala.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Căldura și masa - Pagina 2 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Căldura și masa - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35386
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Căldura și masa - Pagina 2 Empty Re: Căldura și masa

Mesaj Scris de virgil_48 Sam 02 Feb 2019, 22:17

curiosul a scris:
virgil_48 a scris:Ai  încredere curiosule ca masa se conserva, iar caldura
produce pierdere de masa...
Nu înțeleg clar dacă te exprimi sarcastic sau serios, dar chiar și așa, aici aș vrea să ajung.
Se conservă sau nu se conservă masa?
De asta și întrebam dacă partea din masa unui sistem, transformată în energie/radiație, este "recuperabilă" .
Adică, există vreun proces natural prin care energia este transformată în masă, oarecum invers procesului prin care masa se transformă în energie?
Am scris cat se poate de serios. Iar activitatea mea de pe alte
topice iti poate confirma ca sunt impotriva palavrelor acestea
cu convertibilitatea,menite sa sustina fraudulos TRG.
Citatul pe care l-ai adus explica pozitia mea, dupa punctele
acelea unde l-ai intrerupt. Daca te-as banui de intentii ostile,
ce ai facut in citat se numeste "scoatere din context". De fapt
explicam ca nu poate exista pierdere reala de masa. Atunci
când se plang unii ca "lipseste masa", ea s-a pierdut in spatiu
sub forma de eter, acesta fiind un mediu de subparticule care
deocamdata este inaccesibil tehnicii si cercetarii omenesti.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Căldura și masa - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Căldura și masa - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11133
Puncte : 43666
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Căldura și masa - Pagina 2 Empty Re: Căldura și masa

Mesaj Scris de Razvan Sam 02 Feb 2019, 23:18

Chiar aşa, domnu' moderator virgil_48, ce tot aveţi împotriva TRG?
Că practic, până acum, n-aţi demonstrat nimic, ci doar aţi făcut oarece afirmaţii fără valoare şi nesustenabile împotriva acelei teorii.
Oare chiar o cunoaşteţi, sunteţi ceva expert, ori vă daţi doar cu părerea în faţa unui pahar într-o cârciumă?

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Căldura și masa - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Căldura și masa - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33081
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Căldura și masa - Pagina 2 Empty Re: Căldura și masa

Mesaj Scris de gafiteanu Dum 03 Feb 2019, 00:32

Masa consumata nu se pierde in spatiu, cum sustine eminentul nostru moderator (viril sau virgin) cu numele virgil_48. Ca nu mai suntem salbatici, sa ne facem nevoile pe unde apucam.  Masa se recircula, sufera transformari profunde.  Sunt particule cuantice care isi recircula chiar propria masa si se declara foarte satisfacute.  Aceste sunt chircite si se mai numesc quarci sau mezoni.  Mezonii liberi insa nu supravietuiesc prea mult si se rup in doua sau mai multe bucatele in cca 0,5-2 microsec.  Cand vedem aurorele boreale, acolo asta se intampla.  Mezonii blocati supravietuiesc la infinit, dovada fiind protonul si neutronul.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Căldura și masa - Pagina 2 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Căldura și masa - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35386
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Căldura și masa - Pagina 2 Empty Re: Căldura și masa

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 03 Feb 2019, 08:02

Razvan a scris:Chiar aşa, domnu' moderator virgil_48, ce tot aveţi împotriva TRG?
Că practic, până acum, n-aţi demonstrat nimic, ci doar aţi făcut oarece afirmaţii fără valoare şi nesustenabile împotriva acelei teorii.
Oare chiar o cunoaşteţi, sunteţi ceva expert, ori vă daţi doar cu părerea în faţa unui pahar într-o cârciumă?
Poti spune si ca nu am demonstrat nimic daca treci optimist si
nepasator prin cele cateva topice in care am abordat diverse aspecte
ale inselatoriei mentionate.
Ce tot am...? Eu o vad cum abate cunoasterea de la directia spre
adevar, in probleme esentiale ale Universului. Puzlle-ul realizat
pana acum de omenire este montat gresit pentru anumite interese.
Dar este surprinzator sa intrebi asta tocmai tu, care stii despre ce
este vorba.                  Daca naivitatea ar durea...te-ai feri.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Căldura și masa - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Căldura și masa - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11133
Puncte : 43666
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Căldura și masa - Pagina 2 Empty Re: Căldura și masa

Mesaj Scris de curiosul Dum 03 Feb 2019, 08:16

virgil_48 a scris: Iar activitatea mea de pe alte
topice iti poate confirma ca sunt impotriva palavrelor acestea
cu convertibilitatea,menite sa sustina fraudulos TRG.
Aceste palavre cu convertibilitatea sunt principii formulate cu mult înainte de TRG și mă îndoiesc că au fost formulate doar pentru că se știa cu câteva sute de ani înainte că se va inventa TRG.

Dar, chiar dacă nu-i locul și momentul, pentru că aș fi vrut să "mă agăț" mai întâi de mesajul lui Bordan, analizând problema consumului de energie pentru generarea unei forțe îmi imaginez "forța" produsă de presiunea unui gaz într-o incintă închisă.
Dacă se consumă energie pentru "generarea" și menținerea acelei forțe care acționează asupra pereților incintei, atunci energia ar trebui consumată din masa gazului, că n-ar avea de unde din altă parte.
Pentru că prin explicația care provine dintr-o agitație moleculară ridicată și creștere a temperaturii la o presiune crescută, forța de împingere în pereții incintei se reflectă tot în forțele moleculare sau atomice sau de care or mai fi ele acolo.

Dar interesant este faptul că dacă "într-o substanță" există o forță care ține moleculele, atomii, particulele împreună, această forță nu le apropie până la "contact", ci doar până la o anumită distanță, pentru simplul fapt că apare necesitatea unei forțe pentru a le apropia mai mult unele de altele, ceea ce și justifică presiunea care apare într-o incintă.

Carevasăzică, ai nevoie de forță atât pentru a le separa unele de altele, cât și de o forță pentru a le apropia unele de altele.
În sfârșit, mi se pare interesant faptul că moleculele, atomii, particulele "se simt bine" unele lângă altele doar (de) la o anumită distanță, iar orice încercare de a modifica această distanță generează o forță de atracție sau de respingere.

Nu prea știu ce legătură are asta cu masa și căldura, dar despre asta o să-i vorbesc lui Bordan în continuare.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Căldura și masa - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Căldura și masa - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40031
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Căldura și masa - Pagina 2 Empty Re: Căldura și masa

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 03 Feb 2019, 08:42

curiosul a scris:
virgil_48 a scris: Iar activitatea mea de pe alte
topice iti poate confirma ca sunt impotriva palavrelor acestea
cu convertibilitatea,menite sa sustina fraudulos TRG.
Aceste palavre cu convertibilitatea sunt principii formulate cu mult înainte de TRG și mă îndoiesc că au fost formulate doar pentru că se știa cu câteva sute de ani înainte că se va inventa TRG.
Despre convertibilitate, poate a fost formulata inaintea TRG
(daca spui?) de vreun neluat in seama si a fost adoptata cu
bucurie fiind de folos.
Daca vrei sa elaborezi o teorie fantezista, ai de unde asambla
erorile altora. Fiindca sunt destule, ai de ales!
Dar eu cred ca dupa Lavoisier, sustinatorii ei s-au lamurit.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Căldura și masa - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Căldura și masa - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11133
Puncte : 43666
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Căldura și masa - Pagina 2 Empty Re: Căldura și masa

Mesaj Scris de curiosul Dum 03 Feb 2019, 08:47

Bordan a scris:
curiosul a scris:Mai este acea masă "recuperabilă" sau ea va rămâne pentru eternitate sub formă de energie?
De cînd ard focuri în lung și-n lat bănuiesc că de mult era evaporat tot Pămîntul, dacă nu se întorceau acele focuri, sub o formă sau alta, de unde au plecat ...  
N-ai de unde să știi că Pământul, poate chiar Universul însuși, nu s-a "evaporat" deja de mult sub formă de energie.
N-ai de unde să știi că ceea ce este de fapt "tare" ca și substanță caracterizată de masă, nu este doar o formă de energie.
N-ai de unde să știi, și reiau preocuparea mea principală, că "tare" este doar o formă de "percepție".
N-ai de unde să știi că masa este energie pură, că energia este "o formă" de mișcare, că "o formă de mișcare" este o "formă" de percepție asupra timpului.
N-ai de unde să știi, n-am de unde să știu, ci doar să ne dăm cu presupusul asupra interpretării a ceea "CE ȘTIM" și a ceea ce "percepem".

Apa pleacă din izvor, o urcă căldura la nor, iar din nor vine apa, ca un dor, la origini, la ... izvor ... unde așteaptă dor cu dor ... mai metaforic vorbind, dar plastic materializat ...

Mi se pare cât se poate de constructivă interpretarea exprimării tale "poetice" în ceea ce privește ideea subiectului.

Întrebare.
Pentru modificarea stării de agregare este nevoie de un consum de energie sau este doar un proces "intermediat" de energie?

Desigur, trebuie luat cumva în calcul și volumul "ocupat de substanță", sau noțiunea de densitate altfel spus, dar ideea în sine este alta și pe care eu o văd având o strânsă legătură între masă și căldură sau masă și energie.
Dar vorbim ulterior, dacă le consideri și tu discuții constructive, interesante și utile, sau dacă ți se pare folositor într-un fel sau altul răspunsul la întrebarea de mai sus.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Căldura și masa - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Căldura și masa - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40031
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Căldura și masa - Pagina 2 Empty Re: Căldura și masa

Mesaj Scris de curiosul Dum 03 Feb 2019, 09:28

@virgil_48,
din tot ce am spus, pare că ți-a atras atenția în mod special sau particular doar o anumită parte a informațiilor pe care le-am expus.
Și te-ai legat tot de cele pe care le-ai considerat ca fundamentând o anumită "teorie a conspirației".

Adică în loc să dezbatem concret anumite idei referitoare la ceea ce implică atracția și/sau respingerea, pare că te-a interesat mai mult cât de mult se "încearcă" prostirea mulțimii.

Dar o dăm iar în psihologie și mă abțin să comentez aspecte ale personalității tale.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Căldura și masa - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Căldura și masa - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40031
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Căldura și masa - Pagina 2 Empty Re: Căldura și masa

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 03 Feb 2019, 09:49

curiosul a scris:@virgil_48,
din tot ce am spus, pare că ți-a atras atenția în mod special sau particular doar o anumită parte a informațiilor pe care le-am expus.
Și te-ai legat tot de cele pe care le-ai considerat ca fundamentând o anumită "teorie a conspirației".
Curiosule, nu ma leg de aspectele despre care nu am ce spune sau
cu care sunt de acord. Nu ti se pare normal?
Adică în loc să dezbatem concret anumite idei referitoare la ceea ce implică atracția și/sau respingerea, pare că te-a interesat mai mult cât de mult se "încearcă" prostirea mulțimii.
Nu sesisez ca acesta este topicul dedicat atractiei/respingerii.
Fiindca acel subiect nu prea il ratez ! Nici pe cel cu "prostirea".
Dar o dăm iar în psihologie și mă abțin să comentez aspecte ale personalității tale.
N-ai frica, si ai mei imi spun ca o iau spre paranoia. Dar incep
sa cred ca aceasta este de multe ori, o afectiune provocata de
observarea mizeriilor societatii. Prea te asalteaza din toate partile.
Cine nu le observa si nu le anticipeaza, doarme linistit !
P.S. Am mai radiat un topic dublura. Cine raspunde in acestea,
isi asuma riscul.


Ultima editare efectuata de catre virgil_48 in Dum 03 Feb 2019, 10:01, editata de 1 ori

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Căldura și masa - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Căldura și masa - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11133
Puncte : 43666
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Căldura și masa - Pagina 2 Empty Re: Căldura și masa

Mesaj Scris de curiosul Dum 03 Feb 2019, 09:59

Ok, virgile, oricum nu mă pot considera eu persoana potrivită să analizeze cât de "nebun" e altul, atât timp cât eu însumi îmi "percep" propria-mi "nebunie".

Dar aspectul principal este că "propria nebunie" a fiecăruia poate avea un cuvânt de spus asupra obiectivității cu care privește lucrurile, pe care noi, ca "nebuni", le privim cât se poate de clar, concret și obiectiv, dar care s-ar putea să fie doar o obiectivitate aparentă, raportată la modul în care sunt construite propriile noastre convingeri.

Mă rog, offtopic, nu continuăm.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Căldura și masa - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Căldura și masa - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40031
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Căldura și masa - Pagina 2 Empty Re: Căldura și masa

Mesaj Scris de scanteitudorel Dum 03 Feb 2019, 11:34

virgil_48 a scris: Dar incep   sa cred ca aceasta este de multe ori, o afectiune provocata de
observarea mizeriilor societatii. Prea te asalteaza din toate partile.
Cine nu le observa si nu le anticipeaza, doarme linistit !
Si  ce sa  faci in  cazul  acesta ?  Sa  te  bati  cu  morile  de vant  ?  Acum   cand  energiile  negative  generate   de  catre  gandurile  oamenilor in  trecut   si  amplificate  in    Univers   se intorc   acum   la  origini   mai  puternice .   Acceptale  ca  atare   si  incerca  sa   rezonezi  cat  mai  putin  posibil   cu  ele,   gandeste  pozitiv   poate  le  anihilezi .  Evenimentele  petrecute  de-a  lungul  istoriei  ,  pe  noi  ca  specie  umana  nu  ne-a  invatat  nimic . Repetam  aceleasi  greseli.   La   razbel tata , la  razbel  .  Inarmare  cat   cuprinde .
Scuze  cc  ptr. of  topic.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Căldura și masa - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Căldura și masa - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25185
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Căldura și masa - Pagina 2 Empty Re: Căldura și masa

Mesaj Scris de curiosul Dum 03 Feb 2019, 12:10

Nu-i bai, Dorule!
Singura obiecție este că aș prefera din ce în ce mai mult să discutăm idei, nu persoane, deși și eu mă mai scap câteodată și nu vreau să antrenez colegii în acest tip de discuții.
Pe acest forum niciunul nu este mai "sănătos" ca altul, în ceea ce privește punctele noastre de vedere și modul de gândire.

Oricum, să revenim, iar întrebare vă privește pe toți.

Schimbarea stării de agregare necesită consum de energie sau este doar "intermediată" de energie?

Nu întreb asta de "nebun", ci pentru că mi se pare că, la cât de "sănătos" sunt eu, are oarece implicații în dezbaterea subiectului masă-energie.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Căldura și masa - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Căldura și masa - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40031
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Căldura și masa - Pagina 2 Empty Re: Căldura și masa

Mesaj Scris de gafiteanu Dum 03 Feb 2019, 13:31

Si acum o experienta f.interesanta, care nu va putea sa fie descifrata corect, aratand legatura masa-caloric.
Undeva departe in cosmos fara gravitatie se duce o incinta etansa plina cu aer (nu conteaza presiunea sau temperatura). Undeva in perete intrun singur loc exista un mic orificiu astupat, care se destupa. Aerul incepe sa iasa si incinta se pune in miscare invers. Capatand viteza, incinta capata energie cinetica si masa, conform teoriei relativitatii. De unde ii vine ? Si de unde ii vine impulsul ?
Totodata gazul iesind in vidul inconjurator, se produce o destindere adiabatica si se raceste. Se raceste chiar si incinta, deci avand o temperatura mai mica, incinta pierde energie si masa.
Poate explicati ce e cu castigul si cu pierderea de masa, chiar daca cantitatea este extrem de mica. TR insa o remarca si o poate calcula.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Căldura și masa - Pagina 2 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Căldura și masa - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35386
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Căldura și masa - Pagina 2 Empty Re: Căldura și masa

Mesaj Scris de virgil Dum 03 Feb 2019, 14:02

gafiteanu a scris:Si acum o experienta f.interesanta, care nu va putea sa fie descifrata corect, aratand legatura masa-caloric.
Undeva departe in cosmos fara gravitatie se duce o incinta etansa plina cu aer (nu conteaza presiunea sau temperatura). Undeva in perete intrun singur loc exista un mic orificiu astupat, care se destupa.  Aerul incepe sa iasa si incinta se pune in miscare invers. Capatand viteza, incinta capata energie cinetica si masa, conform teoriei relativitatii. De unde ii vine ?  Si de unde ii vine impulsul ?
Totodata gazul iesind in vidul inconjurator, se produce o destindere adiabatica si se raceste. Se raceste chiar si incinta, deci avand o temperatura mai mica, incinta pierde energie si masa.
Poate explicati ce e cu castigul si cu pierderea de masa, chiar daca cantitatea este extrem de mica. TR insa o remarca si o poate calcula.
Aerul din incinta ingheata inainte de a deschide tu gaurica aia, deci presiunea din incinta devine zero, dar de miscat se misca odata cu nava si cu miscarile pe care le faci prin manipularea ei. Mai bine dai exemplul cu o racheta care pierde cateva tone de combustibil prin ardere, si castiga cateva miligrame sau mai putin ca masa relativista. Astfel de analize sunt o pierdere de timp deocamdata.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Căldura și masa - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Căldura și masa - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55243
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Căldura și masa - Pagina 2 Empty Re: Căldura și masa

Mesaj Scris de curiosul Dum 03 Feb 2019, 14:05

Gata gafiteanu, ajunge cu caterinca, te rog.
Nu-i rău ce vrei să punctezi, e rău doar modul în care-ți spui părerea, zic eu.

Suntem sătuli de "miștocari", ar cam trebui să ne rezumăm și la un mod mai serios de a dezvolta subiectele.

Este adevărat că trebuie "să dăm Cezarului ce-i al cezarului", adică un subiect ridicol necesită o interpretare ridicolă, dar te ajută pe tine cu altceva în afara faptului că-ți ocupă "ocupația"?

Nu înțeleg nici de ce voi, "ăștia" superiori, vă amestecați printre "aștia" inferiori.

Într-adevăr, pentru voi este ca și cum ați asista la un fel de stand-up comedy, dar faptul că amestecați punctul de vedere, al vostru ca "spectator" cu cel de "actor", tocmai vă face "actori" în acest "spectacol" ridicol.

În primul rând, în afară de ceea ce te privește în mod direct, gafiteanu, faptul că "mai bagi una interpretabilă" nu este altceva decât un punct de vedere care încearcă să fie de ambele părți ale baricadei, adică "bine zis" de către cei contra, dar "bine zis" și de către cei pro.

Când "mai greșești" și superi vreo tabără, eschivezi prin "umor", că de...trebuie să fie "vârtos și știe carte", deși nimeni n-a înțeles până acum clar vreun punct de vedere pe care ți l-ai expus.
O fi ăla...o fi celălalt...sau care o fi până la urmă?
Că tu nu răspunzi în mod concret la vreo întrebare pusă pe forum, ci doar lași un răspuns care să oscileze și oscilează după cum decurg părerile.

Vine Păcălici...ooo, Domnul Păcălici, vine virgil_48,...ooo, Domnul virgil_48, etc.

Hotărăște-te și tu, aș zice eu, și să-ți expui ceva mai clar punctul de vedere, nu după cum "bate vântul" părerilor.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Căldura și masa - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Căldura și masa - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40031
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Căldura și masa - Pagina 2 Empty Re: Căldura și masa

Mesaj Scris de CAdi Dum 03 Feb 2019, 14:56

curiosul a scris:
Revenim la ideea subiectului și mă întreb dacă masa însăși, se conservă efectiv, în mod intrinsec.
Să dau un exemplu.

Am x egal cu o mie de kilograme de lemn, le ard complet, rezultă x' kilograme de cenușă și x" kilograme de fum.
Ce mai rezultă în urma arderii este lumina și căldura.

Care este concluzia rațională la care ar trebui să ajungem dacă x > x'+x" ?

Eu zic că exact la concluzia lui nenea Einstein, energia este masă, iar masa este energie, prin celebra lui ecuație.
Dar asta nu înseamnă că masa nu se conservă, că energia "are" masă?
Adică radiația calorică și electromagnetică trebuie  să aibă masă!!!

Sau...oare...ceea ce interpretăm ca masă nu este corect interpretat?
Dar atunci cum se justifică diferența "măsurabilă" de masă, dacă, să presupunem, exemplul pe care l-am dat ar fi justificat experimental?

Dacă nu, atunci oare nu înseamnă că celebra ecuație nu este complet/corect "prelucrată", ci doar valabilă doar dintr-o anumită interpretare?

?

Nu e nici un mister aici:
Cand arzi o tona de lemne, o parte din lemn (care in functie de provenienta
contine C,H,O2, S,N etc) se transforma in gaze incalzite(Co2,So2,CO,NOx etc)
care prin procesul de radiatie si convectie incalzesc moleculele de aer din atmosfera,
de unde si senzatia de caldura, iar partea care nu arde Al,Fe, etc se transforma
in cenusa.
Transformarea este completa, nu se degaja o caldura virtuala...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Căldura și masa - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Căldura și masa - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11781
Puncte : 56419
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Căldura și masa - Pagina 2 Empty Re: Căldura și masa

Mesaj Scris de curiosul Dum 03 Feb 2019, 15:03

Teoretic ai dreptate, CAdi.
Dar ia cântărește-le și întrebă-te unde-i masa.
Nu mai punem la socoteală că se mai consumă și ceva kilograme de oxigen necesare arderii, ci doar ce rezultă din ardere.

Exemplul cu "focul" este pe atât de ridicol, cât este de obiectiv.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Căldura și masa - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Căldura și masa - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40031
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Căldura și masa - Pagina 2 Empty Re: Căldura și masa

Mesaj Scris de CAdi Dum 03 Feb 2019, 15:05

Cum unde e masa?
Masa Lemn = masa gaze + masa cenusa.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Căldura și masa - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Căldura și masa - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11781
Puncte : 56419
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Căldura și masa - Pagina 2 Empty Re: Căldura și masa

Mesaj Scris de curiosul Dum 03 Feb 2019, 15:08

CAdi a scris:Cum unde e masa?
Masa Lemn = masa gaze + masa cenusa.

Ai și cântărit deja?
Mă îndoiesc că matematic nu dă cu virgulă.
Pentru simplul motiv că și în reacțiile nucleare sau cele radioactive dă cu virgulă masa totală implicată în procesele respective.
Iar diferența de masă, nu are altă explicație, se regăsește în radiația electromagnetică care rezultă.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Căldura și masa - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Căldura și masa - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40031
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Căldura și masa - Pagina 2 Empty Re: Căldura și masa

Mesaj Scris de CAdi Dum 03 Feb 2019, 15:11

Nu da cu virgula,
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma.
Nu o zic eu, a zis-o altul mai invatat ca mine si nu s-a gresit niciodata!

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Căldura și masa - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Căldura și masa - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11781
Puncte : 56419
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Căldura și masa - Pagina 2 Empty Re: Căldura și masa

Mesaj Scris de curiosul Dum 03 Feb 2019, 15:13

Ba dă cu virgulă, CAdi!
Rezultă exact din ceea ce spun cei mai învățați ca mine.
Și au și ai dreptate!
Nimic nu se pierde, totul se transformă!
Inclusiv masa!

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Căldura și masa - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Căldura și masa - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40031
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Căldura și masa - Pagina 2 Empty Re: Căldura și masa

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum