Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Astazi la 19:41

» Memoria și tendințele adictive
Scris de Bordan Astazi la 17:32

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Astazi la 12:04

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Astazi la 11:41

» Globalizarea
Scris de eugen Ieri la 17:10

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Ieri la 10:34

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 13:49

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Lun 25 Mar 2024, 09:24

» Pendulul
Scris de eugen Dum 24 Mar 2024, 11:22

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Vin 22 Mar 2024, 18:12

» Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
Scris de virgil Vin 22 Mar 2024, 17:34

» Matematica și fizica
Scris de CAdi Joi 21 Mar 2024, 13:19

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 19:35

» Fizica si Matematica
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 12:04

» Viitorul si pacea inca e in miinile noastre
Scris de Vizitator Lun 18 Mar 2024, 21:32

» E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
Scris de curiosul Lun 18 Mar 2024, 15:31

» Daci nemuritori
Scris de CAdi Lun 18 Mar 2024, 08:47

» Orbitarea - o miscare compusa
Scris de virgil_48 Dum 17 Mar 2024, 10:20

» Dialogul cu ChatGPT
Scris de Bordan Dum 17 Mar 2024, 07:47

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Sam 16 Mar 2024, 10:10

» Un dicționar incipient de termeni ai Fizicii elicoidale
Scris de Abel Cavaşi Vin 15 Mar 2024, 07:06

» Marea teorema a lui Fermat.
Scris de curiosul Joi 14 Mar 2024, 19:35

» Deplasarea spre rosu a galaxiilor
Scris de CAdi Lun 11 Mar 2024, 12:30

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Dum 10 Mar 2024, 13:50

» Stiinta oficiala si stiinta neoficiala
Scris de eugen Sam 09 Mar 2024, 12:57

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Joi 07 Mar 2024, 12:53

» Pompele de caldura- instalatii energetice ale viitorului ?
Scris de virgil Mar 05 Mar 2024, 18:41

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Deplasarea spre rosu a galaxiilor
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Ce este FOIP?
( 1 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 1 )


Top postatori
virgil (12129)
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_lcapEntanglementul cuantic - Pagina 2 Voting_barEntanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi (11780)
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_lcapEntanglementul cuantic - Pagina 2 Voting_barEntanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48 (11133)
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_lcapEntanglementul cuantic - Pagina 2 Voting_barEntanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_lcapEntanglementul cuantic - Pagina 2 Voting_barEntanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_lcapEntanglementul cuantic - Pagina 2 Voting_barEntanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul (6509)
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_lcapEntanglementul cuantic - Pagina 2 Voting_barEntanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_lcapEntanglementul cuantic - Pagina 2 Voting_barEntanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_lcapEntanglementul cuantic - Pagina 2 Voting_barEntanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_lcapEntanglementul cuantic - Pagina 2 Voting_barEntanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen (3757)
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_lcapEntanglementul cuantic - Pagina 2 Voting_barEntanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_lcapEntanglementul cuantic - Pagina 2 Voting_barEntanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_lcapEntanglementul cuantic - Pagina 2 Voting_barEntanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_lcapEntanglementul cuantic - Pagina 2 Voting_barEntanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_lcapEntanglementul cuantic - Pagina 2 Voting_barEntanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_lcapEntanglementul cuantic - Pagina 2 Voting_barEntanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_lcapEntanglementul cuantic - Pagina 2 Voting_barEntanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_lcapEntanglementul cuantic - Pagina 2 Voting_barEntanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_rcap 
meteor
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_lcapEntanglementul cuantic - Pagina 2 Voting_barEntanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_lcapEntanglementul cuantic - Pagina 2 Voting_barEntanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_lcapEntanglementul cuantic - Pagina 2 Voting_barEntanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_lcapEntanglementul cuantic - Pagina 2 Voting_barEntanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_lcapEntanglementul cuantic - Pagina 2 Voting_barEntanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_lcapEntanglementul cuantic - Pagina 2 Voting_barEntanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_lcapEntanglementul cuantic - Pagina 2 Voting_barEntanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_lcapEntanglementul cuantic - Pagina 2 Voting_barEntanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_rcap 
Bordan
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_lcapEntanglementul cuantic - Pagina 2 Voting_barEntanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_lcapEntanglementul cuantic - Pagina 2 Voting_barEntanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_rcap 
Forever_Man
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_lcapEntanglementul cuantic - Pagina 2 Voting_barEntanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_lcapEntanglementul cuantic - Pagina 2 Voting_barEntanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_lcapEntanglementul cuantic - Pagina 2 Voting_barEntanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_lcapEntanglementul cuantic - Pagina 2 Voting_barEntanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_lcapEntanglementul cuantic - Pagina 2 Voting_barEntanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_rcap 
Bordan
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_lcapEntanglementul cuantic - Pagina 2 Voting_barEntanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_lcapEntanglementul cuantic - Pagina 2 Voting_barEntanglementul cuantic - Pagina 2 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 23 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 23 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Entanglementul cuantic

+3
mm
virgil
curiosul
7 participanți

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Entanglementul cuantic - Pagina 2 Empty Entanglementul cuantic

Mesaj Scris de curiosul Vin 16 Aug 2019, 15:30

Rezumarea primului mesaj :

Vă spun sincer că nu m-am prins exact care-i șmecheria cu etanglementul ăsta cuantic, deși ceva, ceva am înțeles eu.
Din informațiile disponibile pe internet eu am ajuns la concluzia că particulele interacționează nedeterminist între ele.
Adică modificarea proprietăților uneia determină inexplicabil modificarea proprietăților celeilalte particule!
În mare, cam asta am înțeles eu!
Dacă nu-i bine ce-am înțeles, nu mă deranjează să mă corectați!
În sfârșit, ideea subliniată și exemplificată cam peste tot se rezuma doar la spinul particulei, deși eu mă duc mult mai departe cu interconectarea asta cuantică bizară.
Eu m-aș duce chiar și spre comportamentul de undă sau particulă în imaginația mea.

Adică, dacă ceva modifică, de exemplu, lungimea de undă a unui foton, un foton "conectat" cu acesta își va modifica în consecință lungimea de undă.
În aceeași ordine de idei, dacă o particulă devine undă dintr-o cauză sau alta, atunci particula "conectată" își va schimba starea în undă. Ș.a.m.d.
Zic și eu.

Problema-i alta!
Dacă tot ceea ce înseamnă și implică "conectare" cuantică se transmite de la o particulă la alta până în cel mai mic detaliu asta ar duce la câteva concluzii, cred eu.
Voi menționa acum doar unul dintre ele, deși cel mai important, aș zice eu, este altul.
Și anume.

Mai citesc pe ici pe colo că noi percepem, de fapt, cu cuvintele mele, o stare trecută a materiei.
Adică, de exemplu, lumina pe care o primim de la Soare cică este imaginea Soarelui de acum vreo 8 minute. Sau câte or fi ele, ideea e alta.
Din cauza, sau datorită, etanglementului cuantic, fotonii pe care îi recepționăm sunt de fapt conectați cu...Soarele.
Și pentru că toate modificările particulelor de acolo sunt transmise instantaneu fotonilor pe care îi recepționăm, înseamnă că noi vedem de fapt un prezent continuu.
În orice moment vedem cum este Soarele în acel moment, nu cum era acum vreo 8 minute.
Și chestiunea asta mi se pare justificată și de alte aspecte corelate cu ideea de timp, în principal.

Dar, care-i șmecheria mai exactă cu etanglementul ăsta cuantic?
Fără linkuri, vă rog, explicați cu cuvintele voastre ceea ce ați înțeles voi că înseamnă și implică etanglement cuantic.
Vă povestesc alte nebunii din imaginația mea după ce-mi povestiți voi care-i treaba mai exactă cu etanglementul ăsta.


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Lun 02 Sept 2019, 13:20, editata de 1 ori (Motiv : Am adăugat "n"-ul ce lipsea în "etanglement")

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Entanglementul cuantic - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos


Entanglementul cuantic - Pagina 2 Empty Re: Entanglementul cuantic

Mesaj Scris de virgil Joi 22 Aug 2019, 21:21

CAdi a scris:
virgil a scris:
Despicarea liniilor spectrale la Sodiu cat si la alte metale aflate intr-un camp magnetic a demonstrat clar ca electronii au spinul +sau- 1/2.
Mi se pare corect :
Yin si Yang cand sunt impreuna.
Dar un AntiSodiu cum ar fi ?
Stii cum se obtine antimateria?

,,Antimateria poate fi produsă pe Pământ:

1) în acceleratoare de particule, fie prin ciocnirea unor fascicule de particule subatomice
cu ținte fixe,  sau cu alte fascicule de particule, fie prin ciocnirea materiei și antimateriei
(protoni cu antiprotoni sau electroni cu pozitroni);
2) prin descompuneri radioactive de nuclee atomice.
Un astfel de nucleu este folosit pentru tehnica de imagistică medicală denumită scanare PET
sau tomografie cu emisie de pozitroni;
3)când particule cosmice de înaltă energie (asemenea celor provenind de la Soare care se numesc vânt solar)
se lovesc de nuclee din atmosfera Pământului.
Ele se anihilează foarte repede cu particulele de materie din jurul lor, rezultând noi particule sau lumină.''


https://ro.wikipedia.org/wiki/Antimaterie

Da, dar nu spinul transforma o particula in antiparticula sa.

virgil
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 12129
Data de inscriere : 25/05/2010

Sus In jos

Entanglementul cuantic - Pagina 2 Empty Re: Entanglementul cuantic

Mesaj Scris de CAdi Joi 22 Aug 2019, 22:31

Dar ce ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 11780
Data de inscriere : 16/02/2011

Sus In jos

Entanglementul cuantic - Pagina 2 Empty Re: Entanglementul cuantic

Mesaj Scris de curiosul Joi 22 Aug 2019, 22:35

În primul rând mă bucur că discutăm eficient, în al doilea rând nu știu unde să scriu.
CAdi a redeschis vechiul subiect și nu aș avea absolut nicio problemă în "contopirea" acestora.
Asta pentru că este un aspect menționat de CAdi, utilizator care este și destul de activ în subiect.

Faza cu spinul versul sarcină electrică, a fost menționată de foarte mult timp de către "maimuța noastră savantă" WoodyCad.
El cred că este primul, din memoria și informațiile mele, care a subliniat această legătură.
Dar, și îmi plec capul conștiincios, nu poate fi un argument valid care să justifice sarcina electrică, din punctul meu de vedere.
Mai nou, mai noul utilizator Adrian (Maveriche) a abordat explicarea sarcinii electrice prin existența unei mase critice. aspect care, iar, ca și în cazul versiunii "WoodyCad", îmi produce ceva sughițuri.
În sfârșit, n-are rost să explic de ce, pentru că aici vorbim doar de acest etanglement cuantic, care, cel puțin aparent, n-are treabă directă cu sarcina electrică.
Sau cel puțin eu așa cred.
În schimb, eu consider că are ceva legătură cu comportamentul de undă sau particulă a materiei.
Chiar mă gândeam să vă și fac o animație cu modul în care vizualizez eu dualitatea asta cuantică. Eu zic că-i adevărată și asta, fără să fac eu multe experimente, fără să știu eu prea multă matematică cuantică.
Nu-s de acord cu fundamentele logice ale particulelor lui Dumnezeu, cu nu știu ce bosoni care dau masă materiei, dar asta e altă poveste, iar în acest caz chiar cred că se dau premii Nobel doar, și doar, pe baze și ipoteze teoretice.
Mă rog, nu mor caii când vor câinii.

Complementar mențiunilor lui virgil, și a tuturor celorlalți colegi implicați în discuție, pare să vorbim de etanglement doar în momentul în care materia este particulă, nu undă.

De fapt, chiar cu riscul de a expune un pleonasm pleonastic, nu avem nicio certitudine certă asupra caracterului de undă al materiei.
Știu că știm toți ce spune teoria, dar una-i unda, una-i teoria undei, fără supărare!
Firește, iau în calcul faptul că mă înșel, că-s eu mai prost decât se poate să fii prost, dar etanglementul ăsta ce treabă are cu unda?
Două "dualități" unde-particule cum sunt "etanglate" cuantic?

Adică, în ce privește particula, știm cam cum să explicăm, dar dacă nu-i particulă, ci e undă, care șpilu cu etanglementul undei? Sau undelor "etanglate".

Eu aș zice așa.
Că materia-i particulă doar când ai pus "ochiul" pe ea, altfel se ondulează în neștire ca undă.
Dar în toată afacerea asta este... "OCHIUL"!
Pentru că "ochiul" este materie care este și poate fi, fie undă, fie particulă!

Aspectul misterioso-ciudato-îndoielnic este faptul că noi însăși suntem materie, care nu poate "pune ochiul" astfel încât să "prostească" materia transformând-o din undă în particulă doar pentru că, chipurile, este observată.
Că la nivel cuantic nimeni nu observă nimic, și nimic nu observă pe nimeni.

Și totuși ele sunt adevărate...

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Entanglementul cuantic - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Entanglementul cuantic - Pagina 2 Empty Re: Entanglementul cuantic

Mesaj Scris de CAdi Joi 22 Aug 2019, 22:43

Nu are nici o legatura spinul cu afirmatia lui WoodyCad.
El vorbea de levogir si dextrogir.
Ori spinul este o rasucire a particulei mai complicata decat explicatia
simplista a acestuia....

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Entanglementul cuantic - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Entanglementul cuantic - Pagina 2 Empty Re: Entanglementul cuantic

Mesaj Scris de curiosul Joi 22 Aug 2019, 22:55

A acesteia...
Asta spuneam și eu, CAdi.
Că "viziunile" lui WoodyCad nu prea au nimic în comun cu explicarea sarcinii electrice, cel puțin din punct de vedere logic.
Repet, eu zic că teoria-i una, realitatea-i alta, chiar și la nivelul actual.
Dar doar zic și eu.
Merg totuși pe principul că nu ești prost atunci când negi, ci atunci când nu cunoști complet ceea ce negi.
Și la faza asta eu cred că sunt un prost care încearcă să înțeleagă.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Entanglementul cuantic - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Entanglementul cuantic - Pagina 2 Empty Re: Entanglementul cuantic

Mesaj Scris de CAdi Joi 22 Aug 2019, 23:03

De ce distrugi topicul cu ,,prostia'' ? Ce legatura are cu ce discutam noi aici?
Parca am mai spus : in hinduism prostie nu inseamna lipsa inteligentei ci ignoranta.
In acest caz, toti suntem ignoranti, mai mult sau mai putin.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Entanglementul cuantic - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Entanglementul cuantic - Pagina 2 Empty Re: Entanglementul cuantic

Mesaj Scris de curiosul Joi 22 Aug 2019, 23:15

CAdi a scris:De ce distrugi topicul cu ,,prostia'' ?
Pentru simplul fapt că s-ar putea să ne considerăm deștepți teoretici.
Că noi asta facem aici, teorie.
Toată lumea vrea teorie!
Iar eu mă aflu aici pentru că există și ceva din mine care vrea mai mult teorie decât să pună "osu' " la treabă!
Că beneficiile concrete sunt fizice, nu teoretice.
Teoretic, discuția mea cu tine doar îmi hrănește iluzia că sunt...cineva fizic, că eu exist!
E suficientă distrugerea?
Sau mai vrei?
Sau vrei să-ți distrug și topicul celălalt?
Sau te stăpânești și tu naibii odată și vei începe să înțelegi că nu încearcă nimeni să distrugă nimic?
Continuăm?

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Entanglementul cuantic - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Entanglementul cuantic - Pagina 2 Empty Re: Entanglementul cuantic

Mesaj Scris de mm Vin 23 Aug 2019, 03:37

Nu cred ca doar spinul face ca un electron cu spinul -1/2 sa se numeasca pozitron. Pozitronul trebuie sa aiba sarcina pozitiva, spre deosebire de electron care are totdeauna sarcina negativa. Orice electron trebuie sa poata avea spinul +/- 1/2, in functie de pozitia pe care o ocupa pe o orbita in atom.

.  virgil. am rasfoit un pic materialele documentare si nu am intalnit nicairi spin -1/2 pentru electron. Eu nu m-am ocupat niciodata de particule dar am ceva documentatii. Astfel, (numai) in cartea scrisa de doi colonei - "Elemente de Fizica Nucleara si Termonucleara" , la cap./alineatul 3.5.5. scrie asa: In c. magnetic al atomului, axa de rotatie a electronului poate fi orienata numai in doua directii perfect determinate, una din orientari in lungul liniilor de forta, cealalta invers. Din pdv al mecanicii cuantice, valorile posibile ale numerelor cuantice de spin pot fi egale numai cu h/2 (deoarece diferenta de energie a electronului se manifesta numai in cazul miscarii dintr-o directie sau alta). Daca miscarea proprie a electronului se face in acelasi sens cu miscarea electronului pe orbita s=1/2. Daca rotatia aceasta se face contrar s= -1/2.
.  Destul de ambigua exprimarea. E la fel, ba mai rau, pe wiki. Unde totusi se vorbeste de orbital magnetic dipole moment si total magnetic dipole moment. Peste tot se afirma ca spinul e este 1/2 dar situatia e alta atunci cand e este in atom legat. Daca se deplaseaza singur prin eter, nu prea vad de ce ar mai fi si un minus s.
.  Rasfoind prin lucrarile lui Mishin mi-am dat seama ca am gresit desenul cu Roza 12 lobi. Voi modifica situatia. In plus, in mod explicit, in alta lucrare, Mishin acorda spinul -1/2 antielectronilor, adica pozitronilor. Si toata lumea face la fel. Atunci se naste intrebarea: cum poate exista electron cu s= -1/2 si in acelasi timp pozitron tot cu s= -1/2? Eu zic ca aici e o confuzie legata de spinul= momentul magnetic propriu al electronului in afara atomului si spinul= momentul magnetic orbital al electronului.

.  Nefiind eu obisnuit cu subtilitatile particulelor cuantice, ma cam enervez la situatii din acestea. Si poate din acelasi motiv nu cred in cuantica et cll.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Entanglementul cuantic - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23535
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Entanglementul cuantic - Pagina 2 Empty Re: Entanglementul cuantic

Mesaj Scris de virgil Vin 23 Aug 2019, 21:28


virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Entanglementul cuantic - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Entanglementul cuantic - Pagina 2 Empty Re: Entanglementul cuantic

Mesaj Scris de CAdi Dum 25 Aug 2019, 18:31

virgil a scris:
CAdi a scris:
virgil a scris:
Despicarea liniilor spectrale la Sodiu cat si la alte metale aflate intr-un camp magnetic a demonstrat clar ca electronii au spinul +sau- 1/2.
Mi se pare corect :
Yin si Yang cand sunt impreuna.
Dar un AntiSodiu cum ar fi ?
Stii cum se obtine antimateria?

,,Antimateria poate fi produsă pe Pământ:

1) în acceleratoare de particule, fie prin ciocnirea unor fascicule de particule subatomice
cu ținte fixe,  sau cu alte fascicule de particule, fie prin ciocnirea materiei și antimateriei
(protoni cu antiprotoni sau electroni cu pozitroni);
2) prin descompuneri radioactive de nuclee atomice.
Un astfel de nucleu este folosit pentru tehnica de imagistică medicală denumită scanare PET
sau tomografie cu emisie de pozitroni;
3)când particule cosmice de înaltă energie (asemenea celor provenind de la Soare care se numesc vânt solar)
se lovesc de nuclee din atmosfera Pământului.
Ele se anihilează foarte repede cu particulele de materie din jurul lor, rezultând noi particule sau lumină.''


https://ro.wikipedia.org/wiki/Antimaterie

Da, dar nu spinul transforma o particula in antiparticula sa.

Sa reluam Virgil.
Dupa cum vezi in exemplul dat din wikipedia antimateria se obtine din materie.

Deci este clar ca materia contine inmanunchiata particula si antiparticula sa (adica acel Yang si Yin
despre care vorbeste filosofia hindusa).
Eu sunt sigur acum ca spinul joaca un rol hotarator in stabilirea sarcinii unei particule
pentru ca am vazut clar in teoria relativitatii ca masa este echivalenta cu energia.
Exista un singur tip de energie, care capata incarcatura (sarcina) pozitiva sau negativa dupa spin.
De altfel se observa acest lucru si in curs 4 din ecuatia energiei.///
Altfel cum ai explica tu sarcina ?

In alta ordine de idei , noi suntem niste ,,prosti'' = ignoranti. Noi descoperim ceea ce altii au descoperit
cu zeci de mii de ani inaintea noastra.Tibetanii si hindusii au in manastirile lor din Podisul Tibet si
Himalaya documente cu vechime de 40.000-50.000 de ani marturii ale unor alte civilizatii de pe Pamant
sau venite pe Pamant.) Aceste manastiri fiind la inaltime au scapat de ape (potop)....
Stiinta actuala nu face decat sa confirme ceea ce de fapt este deja scris.
Un singur principiu creator care ingemaneaza doua principii opuse (Yin si Yang).
In plus de asta ei (sau altii care au implementat-o pe Terra ) au descoperit inaintea noastra antigravitatia,
acele vimane si propulsia cu mercur...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Entanglementul cuantic - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Entanglementul cuantic - Pagina 2 Empty Re: Entanglementul cuantic

Mesaj Scris de virgil Dum 25 Aug 2019, 18:53

CAdi a scris:

Sa reluam Virgil.
Dupa cum vezi in exemplul dat din wikipedia antimateria se obtine din materie.

Deci este clar ca materia contine inmanunchiata particula si antiparticula sa (adica acel Yang si Yin
despre care vorbeste filosofia hindusa).
Eu sunt sigur acum ca spinul joaca un rol hotarator in stabilirea sarcinii unei particule
pentru ca am vazut clar in teoria relativitatii ca masa este echivalenta cu energia.
Exista un singur tip de energie, care capata incarcatura (sarcina) pozitiva sau negativa dupa spin.
De altfel se observa acest lucru si in curs 4 din ecuatia energiei.///
Altfel cum ai explica tu sarcina ?

In alta ordine de idei , noi suntem niste ,,prosti'' = ignoranti. Noi descoperim ceea ce altii au descoperit
cu zeci de mii de ani inaintea noastra.Tibetanii si hindusii au in manastirile lor din Podisul Tibet si
Himalaya documente cu vechime de 40.000-50.000 de ani marturii ale unor alte civilizatii de pe Pamant
sau venite pe Pamant.) Aceste manastiri fiind la inaltime au scapat de ape (potop)....
Stiinta actuala nu face decat sa confirma ceea ce de fapt este deja scris.
Un singur principiu creator care ingemaneaza doua principii opuse (Yin si Yang).
In plus de asta ei (sau altii care au implementat-o pe Terra ) au descoperit inaintea noastra antigravitatia,
acele vimane si propulsia cu mercur...
Spinul inseamna moment cinetic, adica rasucire in jurul axei proprii, si nu are legatura cu sarcina, dovada ca toate particulele au spin, dar nu toate au sarcina electrica. De exemplu dintre leptoni, neurino nu are sarcina electrica. 
Dupa parerea mea, sarcina reprezinta mijlocul prin care o particula interactioneaza cu alta complementara. Dar una din cele doua particule este purtatorul de sarcina (protonul) in timp ce electronul este cel care raspunde acestei sarcini. Ca sa fac o gluma, protonul bate toba, iar electronul o asculta.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Entanglementul cuantic - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Entanglementul cuantic - Pagina 2 Empty Re: Entanglementul cuantic

Mesaj Scris de CAdi Dum 25 Aug 2019, 18:59

Cred ca am scris clar Virgil ca spinul da caracterul sarcinii - pozitiva sau negativa nu ca spinul este sarcina.
De ce interpretezi altfel cuvintele mele?

Sarcina este data de sensul ,,curgerii'' energiei stabilit prin spin.

Mai clar decat atat nu pot explica.
Si mai clar :
La electron energia ,,curge'' se ,,rasuceste'' intr-un sens, la pozitron in sensul opus .

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Entanglementul cuantic - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Entanglementul cuantic - Pagina 2 Empty Re: Entanglementul cuantic

Mesaj Scris de virgil Dum 25 Aug 2019, 20:52

CAdi a scris:Cred ca am scris clar Virgil ca spinul da caracterul sarcinii - pozitiva sau negativa nu ca spinul este sarcina.
De ce interpretezi altfel cuvintele mele?

Sarcina este data de sensul ,,curgerii'' energiei stabilit prin spin.

Mai clar decat atat nu pot explica.
Si mai clar :
La electron energia ,,curge'' se ,,rasuceste'' intr-un sens, la pozitron in sensul opus .
Nici eu nu am spus ca spinul da sarcina, ci doar ca spinul nu are legatura cu sarcina. Spinul are legatura cu momentul magnetic al particulei. De exemplu neutronul nu are sarcina dar are moment magnetic.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Entanglementul cuantic - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Entanglementul cuantic - Pagina 2 Empty Re: Entanglementul cuantic

Mesaj Scris de CAdi Lun 26 Aug 2019, 20:12

virgil a scris:
Nici eu nu am spus ca spinul da sarcina, ci doar ca spinul nu are legatura cu sarcina.
Spinul are legatura cu momentul magnetic al particulei.
De exemplu neutronul nu are sarcina dar are moment magnetic.

Eram sigur ca amintesti de neutron.
In continuare sustin ca spinul are legatura cu sarcina in sensul ca arata directia in
care curge energia (echivalent masa in teoria relativitatii)
Neutronul nu are sarcina pentru ca nu este o particula de natura electro-magnetica
este doar de natura magnetica.(Este doar Yin daca vrei)
Entanglementul cuantic - Pagina 2 220px-Neutron_spin_dipole_field
Insa are si energia lui o directie de curgere data de spin dupa cum se vede in imagine.(sageata neagra)

Inca odata la acelasi gen de particula , de exemplu la pozitron spinul are un sens
iar la electron are alt sens (opus ) ceea ce arata si curgerea diferita de energie
intr-un sens sau altul.
Energia (masa) electronului, dupa directia spinului , va fi negativa in timp ce energia
(masa) pozitronului ,datorita faptului ca energia circula in sens contrar deci
spinul este orientat invers va fi pozitiva .

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Entanglementul cuantic - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Entanglementul cuantic - Pagina 2 Empty Re: Entanglementul cuantic

Mesaj Scris de virgil Mar 27 Aug 2019, 07:36

CAdi a scris:
virgil a scris:
Nici eu nu am spus ca spinul da sarcina, ci doar ca spinul nu are legatura cu sarcina.
Spinul are legatura cu momentul magnetic al particulei.
De exemplu neutronul nu are sarcina dar are moment magnetic.

Eram sigur ca amintesti de neutron.
In continuare sustin ca spinul are legatura cu sarcina in sensul ca arata directia in
care curge energia (echivalent masa in teoria relativitatii)
Neutronul nu are sarcina pentru ca nu este o particula de natura electro-magnetica
este doar de natura magnetica.(Este doar Yin daca vrei)
Entanglementul cuantic - Pagina 2 220px-Neutron_spin_dipole_field
Insa are si energia lui o directie de curgere data de spin dupa cum se vede in imagine.(sageata neagra)

Inca odata la acelasi gen de particula , de exemplu la pozitron spinul are un sens
iar la electron are alt sens (opus ) ceea ce arata si curgerea diferita de energie
intr-un sens sau altul.
Energia (masa) electronului, dupa directia spinului , va fi negativa in timp ce energia
(masa) pozitronului ,datorita faptului ca energia circula in sens contrar deci
spinul este orientat invers va fi pozitiva .
Spinul are legatura cu sensul de deplasare a sarcinii, respectiv electronul se deplaseaza in sens invers directiei spinului, iar pozitronul se deplaseaza in acelasi sens cu spinul. Aici este cazul electronilor liberi care sunt antrenati de campuri electrice exterioare, ce au un alt comportament decat electronii din interiorul atomilor care sunt cuantificati pe nivele energetice in campul nuclear.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Entanglementul cuantic - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Entanglementul cuantic - Pagina 2 Empty Re: Entanglementul cuantic

Mesaj Scris de CAdi Mar 27 Aug 2019, 17:55

In mare asa vad si eu lucrurile...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Entanglementul cuantic - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Entanglementul cuantic - Pagina 2 Empty Re: Entanglementul cuantic

Mesaj Scris de curiosul Mier 28 Aug 2019, 16:48

Eu nu cred, dar doar eu, că spinul are vreo legătură cu ceea ce numim noi sarcină electrică.
Și îmi amintesc acum de unul din episoadele de pe Baricada cu WoodyCad al nostru.
Omul ăla nu-i prost, suferă doar de "grandios dilusion", la fel ca mulți dintre noi, dar a spus ceva într-un episod de la Baricada TV care mă face să cred că nu poate justificată sarcina electrică de spinul particulei.
Erau la un moment dat, într-una din emisiunile tv de pe acel program, unde WoodyCad era prezent online/live, nu fizic în studio, era chiar luat la palme cu ecuațiile lui Maxwell, purta un fel de perucă din aia de clovn, iar la un moment dat, un invitat mai în vârstă cu costum gri și părul aranjat după modelul "cu degetele-n priză", gesticula că planetele și nu mai știu ce, se învârt fie spre dreapta, fie spre stânga.
Woody întreabă simplu:
"Care-i stânga și care-i dreapta?"
Mare om, mare caracter, mare dreptate!
Că dacă schimbi perspectiva se schimbă sensul de rotație!
Și dacă se schimbă perspectiva, se schimbă caracterul sarcinii electrice?
Mă îndoiesc și de aia cred eu că nu are legătură spinul cu sarcina electrică!
Părerea mea!

Dar problema-i alta!
Care-i treaba cu etanglementul?
În ce se concretizează mai concret caracterul etanglementului cuantic?
În spin (sens de rotație) sau în ce altceva?
Știu, mai greu de cap și mai leneș când văd linkuri!
Eu vreau să știu ce ați înțeles voi din linkurile la care îmi faceți trimitere!
Deci, care treaba cu etanglementu'?

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Entanglementul cuantic - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Entanglementul cuantic - Pagina 2 Empty Re: Entanglementul cuantic

Mesaj Scris de CAdi Mier 28 Aug 2019, 19:29

Treaba cu entanglementul cuantic este urmatoarea:

Particulele elementare se coreleaza reciproc si interactioneaza intre ele astfel
incat  indiferent de cat de departe se afla unele fata de altele, o modificare
asupra uneia are loc identic si instantaneu si asupra celeilalte.
Este singura abatere de la Teoria Relativitatii lui Einstein (care sustine ca
cea mai mare viteza in Univers este viteza luminii).
Einstein stia de acest comportament si o numea :
,,Actiune infricosatoare la distanta"

Ty ponimayesh'?


Ultima editare efectuata de catre CAdi in Mier 28 Aug 2019, 19:51, editata de 2 ori

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Entanglementul cuantic - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Entanglementul cuantic - Pagina 2 Empty Re: Entanglementul cuantic

Mesaj Scris de virgil Mier 28 Aug 2019, 19:31

Spinul se raporteaza la impuls, daca spinul are acelasi sens cu impulsul se numeste elicitate dreapta, iar daca spinul este opus impulsului se numeste elicitate stanga. Electronul are elicitate stanga atunci cand este liber in afara atomului.

Entanglementul cuantic - Pagina 2 Spin10

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Entanglementul cuantic - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Entanglementul cuantic - Pagina 2 Empty Re: Entanglementul cuantic

Mesaj Scris de CAdi Mier 28 Aug 2019, 19:57

De ce isi schimba electronii spinul in afara atomului ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Entanglementul cuantic - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Entanglementul cuantic - Pagina 2 Empty Re: Entanglementul cuantic

Mesaj Scris de virgil Mier 28 Aug 2019, 20:25

CAdi a scris:De ce isi schimba electronii spinul in afara atomului ?
In interiorul atomului electronul se misca intr-o groapa de potential electrostatic si intr-un cuplaj al momentelor magnetice de spin nuclear, electronic si orbital. asta face ca spinul electronului sa aiba o orientare specifica +/- proprie combinatiilor celor trei numere cuantice. Ca sa iese in afara atomului, electronul primeste un impuls (o cuanta de energie), si isi orienteaza spinul invers directiei impulsului.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Entanglementul cuantic - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Entanglementul cuantic - Pagina 2 Empty Re: Entanglementul cuantic

Mesaj Scris de curiosul Vin 30 Aug 2019, 15:36

CAdi a scris:Treaba cu entanglementul cuantic este urmatoarea:

Particulele elementare se coreleaza reciproc si interactioneaza intre ele astfel
incat  indiferent de cat de departe se afla unele fata de altele, o modificare
asupra uneia are loc identic si instantaneu si asupra celeilalte.
Ty ponimayesh'?
Bun. Considerăm că ai dreptate și asta este definiția, în linii mari, a etanglementului cuantic.
Iar problema e comportomentul de undă al particulei, tot în cadrul mecanicii cuantice.
Dacă "boicotăm" complet, conform definiției, ar însemna ca și atunci când o particulă se transformă în undă, particula "etanglată" să se transforme în undă. Și invers. Corect?
Pentru că tu spui că "o modificare asupra uneia are loc identic si instantaneu si asupra celeilalte".
Atât timp cât folosești articolul nehotărât pentru "modificare" în exprimarea ta, eu înțeleg că ar putea fi vorba despre orice modificare.
Și ca să înțeleg mai bine, întrebarea pentru tine este dacă este valabilă "definiția" pentru orice modificare.
Pentru că dacă una din particulele "etanglate" primește pe parcurs ceva energie prin absorție de fotoni, cuante și altele de genul hocus pocus sau abracadabra, cealaltă își modifică în consecință proprietățile fizice, energetice și care or mai fi ele?
Dacă nu, la ce se rezumă strict, mai concret, proprietatea de etanglement cuantic?

virgil a scris:Ca sa iese in afara atomului, electronul primeste un impuls (o cuanta de energie), si isi orienteaza spinul invers directiei impulsului.
Nu contest asta, ci doar aș vrea să știu dacă, indiferent de cauzalitate și circumstanțe, un electron își orientează spinul în sens invers asta duce la schimbarea/modificarea "caracterului" sarcinii electrice.
Altfel, așa cum am și considerat deja, spinul și sarcina electrică n-au treabă una cu alta.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Entanglementul cuantic - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Entanglementul cuantic - Pagina 2 Empty Re: Entanglementul cuantic

Mesaj Scris de CAdi Vin 30 Aug 2019, 17:38

curiosul a scris:
CAdi a scris:Treaba cu entanglementul cuantic este urmatoarea:

Particulele elementare se coreleaza reciproc si interactioneaza intre ele astfel
incat  indiferent de cat de departe se afla unele fata de altele, o modificare
asupra uneia are loc identic si instantaneu si asupra celeilalte.
Ty ponimayesh'?
Bun. Considerăm că ai dreptate și asta este definiția, în linii mari, a etanglementului cuantic.
Iar problema e comportomentul de undă al particulei, tot în cadrul mecanicii cuantice.
Dacă "boicotăm" complet, conform definiției, ar însemna ca și atunci când o particulă se transformă în undă, particula "etanglată" să se transforme în undă. Și invers. Corect?
Pentru că tu spui că "o modificare asupra uneia are loc identic si instantaneu si asupra celeilalte".
.

Stai putin ca ai uitat principala caracteristica a entanglementului:
Se poate realiza numai daca exista doua aparate speciale de emisie si receptie
legate cuantic unele de altele prevazute bineinteles cu instrumente de observare !
Nu asa tam-nesam apare in alt loc ca vrem noi .

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Entanglementul cuantic - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Entanglementul cuantic - Pagina 2 Empty Re: Entanglementul cuantic

Mesaj Scris de curiosul Vin 30 Aug 2019, 18:37

CAdi a scris:Stai putin ca ai uitat principala caracteristica a entanglementului:
Se poate realiza numai daca exista doua aparate speciale de emisie si receptie
legate cuantic unele de altele prevazute bineinteles cu instrumente de observare !
Nu asa tam-nesam apare in alt loc ca vrem noi .
Nu așa, stai tu puțin, că tu ai uitat ceva destul de important!
Cred eu!
Etanglementul ista cuantic este doar o caracteristică fezabilă doar în laborator sau un comportament intrinsec al naturii?
Pentru că, te citez, "se poate realiza numai dacă există două aparate speciale de emisie și recepție..."
De multe ori mă întreb dacă nu cumva putem introduce și noțiunea de "beție cuantică", adică beau eu și se îmbată (și) altul.
"Nu asa tam-nesam apare in alt loc ca vrem noi ."
Păi asta e și ideea!
Noi discutăm, analizăm și ne contrăm ca proștii pe lucruri realizabile doar în laborator sau vorbim de un eventual comportament natural al materiei?
Adică în mod natural, în lipsa experimentelor, a laboratorului și a observatorului, în natură nu există această caracteristică de "conectare" cuantică?
Dacă da, așa zi tată, să nu-mi bat mintea cu lucruri inutile!
Că eu vreau să înțeleg natura, nu laboratorul!
Dacă nu, atunci n-ai răspuns la întrebările mele și ai încercat să eschivezi subtil, argumentând detalii complet irelevante, care vorbesc doar despre dorința ta de a-ți împărtăși biblioteca din capul tău, fără să "supui îndoielii tot ce poate fi pus la îndoială", cum ar zice un motto de-al lui Abel!


Ultima editare efectuata de catre curiosul in Vin 30 Aug 2019, 18:39, editata de 2 ori (Motiv : Am adăugat "ca proștii"! Destul de important de menționat!)

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Entanglementul cuantic - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Entanglementul cuantic - Pagina 2 Empty Re: Entanglementul cuantic

Mesaj Scris de CAdi Vin 30 Aug 2019, 18:54

Eschivarea e in capul tau ! Eu am incercat sa-ti explic pe intelesul tau, altfel
daca ti-as explica detaliat, m-ai acuza de explicatii paranormale Very Happy
E mai greu de explicat si si mai greu de priceput pentru cineva care nu are
un feeling cu subiectul: trebuie sa citesti multe carti si sa ai o cultura in domeniu.
Faptul ca clarvazatorul american a accesat sit-ul in care s-a prabusit tupolev-ul rusilor
e o dovada ca poti sa fii conectat oriunde in Univers  daca ai capacitatea
(vibratia) si esti predispus sa acesezi ceea ce e de accesat.
O bataie a  aripilor unui fluture aici, poate fi perceputa la ani lumina daca exista
un receptor care doreste acest lucru (Entanglement cuantic=tesatura cuantica). clown

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Entanglementul cuantic - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Entanglementul cuantic - Pagina 2 Empty Re: Entanglementul cuantic

Mesaj Scris de curiosul Vin 30 Aug 2019, 19:17

Scuze, CAdi, am uitat să precizez că astăzi sunt într-un moment de grație și sunt pus pe răsucit cuțitu-n rană!
Nu că ar fi ceva nou în comportamentul meu, dar astăzi vreau să-l răsucesc mai tare!
Uite cum stau lucrurile!
Eu mă pot lega de orice aspect pe care-l menționezi și îl consider nelalocul lui în construcția logică a noțiunilor pe care vreau să mi le însușesc corect și complet, cel puțin în ce privește logica în care accept eu lucrurile.
Tu?
Ideea de "o iei pe arătură" ți se pare familiară?
Tu chiar nu te-ai prins că eu nu am nevoie de explicațiii de genul "vimane și foiletonuri hinduse" din interpretările oamenilor din vechime care nu știau că se va inventa shaorma cu de toate și telefon cu touchscreen?

Eu habar n-am ce spui tu acolo, iar simplul fapt că ai considerat că acestea sunt argumente logice, raționale, pentru mintea unuia ca mine, mă face să cred că fie mă insulți, fie ești slăbuț rău de tot!

De altfel, am sesizat anumite situații în care te comporți atipic, precum și aspectele care te "îngenunchează". Detalii în privat, dar sunt convins că nu le vrei!
M-ai enervat un pic, scuze, iar dacă mai vrei să discutăm despre subiect încearcă să înțelegi că nu discutăm pentru a ne arăta cât de deștept sau documentat este unul față de celălalt!

Unde consideri că nu ți-am răspuns concret, în linia în care se discută, la vreo una din întrebările tale, te rog să-mi menționezi.
În aceeași măsură, eu consider că nu mi-ai răspuns la întrebările pe care le-am ridicat.
Dacă nu știi, taci!
Să știi că nu este condamnabil să nu știi ceva!
Iar când nu ești sigur că știi ce spui, formulează în exprimarea ta "părerea mea este că", "eu sunt de părere că", "cred eu" etc.
N-o spune ca și cum buricul pământului s-ar învârti în jurul părerilor tale!

Deci, revenim la subiect!

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Entanglementul cuantic - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Entanglementul cuantic - Pagina 2 Empty Re: Entanglementul cuantic

Mesaj Scris de virgil Vin 30 Aug 2019, 19:36

Entanglementul cuantic rezulta din notiunea de functie de unda asociata oricarei particule. Adica particula nu este particula decat atunci cand colapseaza functia de unda, in rest este magie. In cazul cand doua sau mai multe particule sunt descrise de aceiasi functie de unda, inseamna ca ele sunt legate cuantic, si cand una sufera o modificare de stare, automat si cealalta sufera aceiasi modificare.
Cum vad eu acest lucru? sa luam o somiera cu arcuri ce sunt legate intre ele cu sfoara. Relatia matematica care descrie totalitatea legaturilor de sfoara, constituie functia de unda, iar daca tragem de un arc, toate celelalte incep sa vibreze, pentru ca sunt legate cuantic cu sfoara. Very Happy
Chestia cu functia de unda intervine atunci cand ma intereseaza somiera si nu un arc sau altul, in aceasta situatie pentru mine arcurile care vibreaza nici nu exista. Daca totusi ma intereseaza un arc anume, pun mana pe el, il opresc din vibratie si spun cu emfaza ca a colapsat functia de unda, si a aparut ca solutie un arc. Inchipuiti-va ca arcurile acestea desi legate ar putea sa-si schimbe si pozitia intre ele pentru ca sunt legate sa zicem doua cate doua. Atunci obligat cand unul isi schimba starea, si celalalt trebuie sa si-o schimbe iar informatia se transmite prin legatura cuantica.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Entanglementul cuantic - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Entanglementul cuantic - Pagina 2 Empty Re: Entanglementul cuantic

Mesaj Scris de CAdi Vin 30 Aug 2019, 19:39

Scuze Curiosu si eu m-am enervat tare de tot !
Esti asa de paralel cu ce iti explic eu, si pe o treapta asa de jos
din punct de vedere informational, in legatura cu acest subiect,
incat nu are rost sa-ti mai explic ceva sau sa ma contrazic cu tine.
(A se intelege, nu pun la indoiala capacitatile tale intelectuale)

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Entanglementul cuantic - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Entanglementul cuantic - Pagina 2 Empty Re: Entanglementul cuantic

Mesaj Scris de CAdi Vin 30 Aug 2019, 19:40

virgil a scris:Entanglementul cuantic rezulta din notiunea de functie de unda asociata oricarei particule. Adica particula nu este particula decat atunci cand colapseaza functia de unda, in rest este magie. In cazul cand doua sau mai multe particule sunt descrise de aceiasi functie de unda, inseamna ca ele sunt legate cuantic, si cand una sufera o modificare de stare, automat si cealalta sufera aceiasi modificare.
Cum vad eu acest lucru? sa luam o somiera cu arcuri ce sunt legate intre ele cu sfoara. Relatia matematica care descrie totalitatea legaturilor de sfoara, constituie functia de unda, iar daca tragem de un arc, toate celelalte incep sa vibreze, pentru ca sunt legate cuantic cu sfoara. Very Happy
Chestia cu functia de unda intervine atunci cand ma intereseaza somiera si nu un arc sau altul, in aceasta situatie pentru mine arcurile care vibreaza nici nu exista. Daca totusi ma intereseaza un arc anume, pun mana pe el, il opresc din vibratie si spun cu emfaza ca a colapsat functia de unda, si a aparut ca solutie un arc. Inchipuiti-va ca arcurile acestea desi legate ar putea sa-si schimbe si pozitia intre ele pentru ca sunt legate sa zicem doua cate doua. Atunci obligat cand unul isi schimba starea, si celalalt trebuie sa si-o schimbe iar informatia se transmite prin legatura cuantica.

Nici tu nu intelegi ce inseamna dualismul unda- corpuscul.
Ca sa intelegi despre ce este vorba citeste cartea ,,Aceasta stranie materie '' de Alfred Kastler

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Entanglementul cuantic - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Entanglementul cuantic - Pagina 2 Empty Re: Entanglementul cuantic

Mesaj Scris de curiosul Vin 30 Aug 2019, 20:04

Da cine înțelege ceva în afară de CAdi?!?
Eu măcar recunosc că-s tufă de Veneția!

Virgile,
azi nu mai am timp, dar o să analizez și ce spui tu.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Entanglementul cuantic - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Entanglementul cuantic - Pagina 2 Empty Re: Entanglementul cuantic

Mesaj Scris de virgil Vin 30 Aug 2019, 20:33

CAdi a scris:


Nici tu nu intelegi ce inseamna dualismul unda- corpuscul.
Ca sa intelegi despre ce este vorba citeste cartea ,,Aceasta stranie materie '' de Alfred Kastler
Am citit cartea asta pe timpul lui Ceausescu, era din editura politica, dar e atat de mult de atunci, aproape 50 de ani.
Dualismul unda-corpuscul este asemanator dualismului curent electric-camp magnetic. La intreruperea curentului electric se transfera energia in camp magnetic, care la randul sau genereaza curent electric, energia se conserva in ambele manifestari ale materiei, sub forma de curent sau de camp.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Entanglementul cuantic - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Entanglementul cuantic - Pagina 2 Empty Re: Entanglementul cuantic

Mesaj Scris de CAdi Vin 30 Aug 2019, 22:41

Ok Virgil, atunci stii ca fotonii si nu numai ei, particulele elementare in general,
atunci cand strabat spatiul, si chiar la trecerea lor prin fante sau orificii au caracter de unda,
iar la contactul cu materia au caracter de corpuscul (fapt explicat foarte bine de efectul fotoelectric) .
De asemenea atunci cand strabate un mediu sau un camp electromagnetic lumina
sufera o schimbare de frecventa .
Din cauza aceasta ti-am spus ca la deplasarea electronilor prin spatiu si prin fante
pana la ecranul de impact, nu dispare caracterul de unda chiar daca intervine
instrumentul de observare (doar se micsoreaza  lungimea de unda)
in schimb se schimba  frecventa.
Ca o concluzie  Soarele cand emite lumina, aceasta se propaga in spatiu sub forma de unde
( radiatie electromagnetica) pe care nu le vizualizezi,  iar cand intalneste lumina materia
avem fotoni (pe care ii vizualizezi la impact, in sensul ca lumineaza obiectul.)

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Entanglementul cuantic - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Entanglementul cuantic - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Entanglementul cuantic - Pagina 2 Empty Re: Entanglementul cuantic

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum