Forum pentru cercetare
Vrei să reacționezi la acest mesaj? Creați un cont în câteva clicuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Găurile negre şi conservativitatea câmpului gravitaţional
Scris de virgil Astazi la 17:10

» Exista materia neagra?
Scris de virgil Astazi la 08:17

» EVOLUTIA STELELOR
Scris de virgil Ieri la 20:33

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil Ieri la 20:12

» Soarele in High Definition
Scris de virgil Sam 04 Iul 2020, 17:05

» CURENTI DE CONVECTIE
Scris de virgil Sam 04 Iul 2020, 07:07

» Ce înseamnă "corp liber"?
Scris de virgil_48 Mier 01 Iul 2020, 19:03

» Cum functioneaza navele extraterestre (OZN-urile)?
Scris de gafiteanu Mier 01 Iul 2020, 01:48

» Despre ecuaţiile lui Maxwell
Scris de CAdi Lun 29 Iun 2020, 17:10

» Masini zburatoare neconventionale
Scris de eugen Lun 29 Iun 2020, 00:03

» Eterul, eterul
Scris de virgil_48 Dum 28 Iun 2020, 23:25

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Vin 26 Iun 2020, 21:42

» Energia campului magnetic a particulelor.
Scris de CAdi Vin 26 Iun 2020, 18:58

» Temperatura
Scris de Abel Cavaşi Mier 24 Iun 2020, 22:05

» Impuls elementar şi moment cinetic elementar
Scris de virgil_48 Mier 24 Iun 2020, 21:00

» Bancuri......
Scris de virgil Mier 24 Iun 2020, 07:49

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de virgil_48 Lun 22 Iun 2020, 07:26

» Există vreo legătură între formarea compuşilor chimici şi rezonanţa orbitală?
Scris de gafiteanu Vin 19 Iun 2020, 12:28

» NEWTON
Scris de virgil_48 Mar 16 Iun 2020, 07:13

» Electricitate si magnetism . Comportamentul materialelor diamagnetice si feromagnetice in camp magnetic.
Scris de scanteitudorel Lun 15 Iun 2020, 09:40

» Lucrul mecanic - definitie si exemple
Scris de virgil_48 Dum 14 Iun 2020, 16:46

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Joi 11 Iun 2020, 17:49

» Lumea este un punct care se mişcă cu viteză infinită
Scris de CAdi Joi 11 Iun 2020, 17:31

» Cum am putea folosi mai deplin calculatorul în cercetare?
Scris de Abel Cavaşi Mier 10 Iun 2020, 09:20

» Tratatul de la Trianon (Versailles)
Scris de CAdi Vin 05 Iun 2020, 19:14

» Sabloanele mele LaTex
Scris de virgil_48 Vin 05 Iun 2020, 12:54

» Basarabia- pamant romanesc
Scris de CAdi Joi 28 Mai 2020, 16:19

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Joi 21 Mai 2020, 11:29

» Răspunsuri convingătoare
Scris de scanteitudorel Joi 21 Mai 2020, 05:11

» Traiectoria unui corp este reala sau virtuala?
Scris de virgil Lun 18 Mai 2020, 18:09

Top postatori
virgil (10006)
Entanglementul cuantic - Pagina 3 Vote_lcapEntanglementul cuantic - Pagina 3 Voting_barEntanglementul cuantic - Pagina 3 Vote_rcap 
CAdi (8343)
Entanglementul cuantic - Pagina 3 Vote_lcapEntanglementul cuantic - Pagina 3 Voting_barEntanglementul cuantic - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil_48 (7643)
Abel Cavaşi (7279)
gafiteanu (6880)
Razvan (5783)
curiosul (5589)
Pacalici (5571)
scanteitudorel (4890)
negativ (3071)

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Pacalici
Abel Cavaşi
curiosul
CAdi
Dacu
Razvan
meteor
virgil
scanteitudorel
gafiteanu

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil
CAdi
gafiteanu
virgil_48

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil
virgil_48

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Spune şi altora
Cine este conectat?
In total sunt 10 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 10 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectati a fost de 49, Dum 20 Mar 2011, 14:29

Entanglementul cuantic

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Entanglementul cuantic - Pagina 3 Empty Entanglementul cuantic

Mesaj Scris de curiosul la data de Vin 16 Aug 2019, 15:30

Rezumarea primului mesaj :

Vă spun sincer că nu m-am prins exact care-i șmecheria cu etanglementul ăsta cuantic, deși ceva, ceva am înțeles eu.
Din informațiile disponibile pe internet eu am ajuns la concluzia că particulele interacționează nedeterminist între ele.
Adică modificarea proprietăților uneia determină inexplicabil modificarea proprietăților celeilalte particule!
În mare, cam asta am înțeles eu!
Dacă nu-i bine ce-am înțeles, nu mă deranjează să mă corectați!
În sfârșit, ideea subliniată și exemplificată cam peste tot se rezuma doar la spinul particulei, deși eu mă duc mult mai departe cu interconectarea asta cuantică bizară.
Eu m-aș duce chiar și spre comportamentul de undă sau particulă în imaginația mea.

Adică, dacă ceva modifică, de exemplu, lungimea de undă a unui foton, un foton "conectat" cu acesta își va modifica în consecință lungimea de undă.
În aceeași ordine de idei, dacă o particulă devine undă dintr-o cauză sau alta, atunci particula "conectată" își va schimba starea în undă. Ș.a.m.d.
Zic și eu.

Problema-i alta!
Dacă tot ceea ce înseamnă și implică "conectare" cuantică se transmite de la o particulă la alta până în cel mai mic detaliu asta ar duce la câteva concluzii, cred eu.
Voi menționa acum doar unul dintre ele, deși cel mai important, aș zice eu, este altul.
Și anume.

Mai citesc pe ici pe colo că noi percepem, de fapt, cu cuvintele mele, o stare trecută a materiei.
Adică, de exemplu, lumina pe care o primim de la Soare cică este imaginea Soarelui de acum vreo 8 minute. Sau câte or fi ele, ideea e alta.
Din cauza, sau datorită, etanglementului cuantic, fotonii pe care îi recepționăm sunt de fapt conectați cu...Soarele.
Și pentru că toate modificările particulelor de acolo sunt transmise instantaneu fotonilor pe care îi recepționăm, înseamnă că noi vedem de fapt un prezent continuu.
În orice moment vedem cum este Soarele în acel moment, nu cum era acum vreo 8 minute.
Și chestiunea asta mi se pare justificată și de alte aspecte corelate cu ideea de timp, în principal.

Dar, care-i șmecheria mai exactă cu etanglementul ăsta cuantic?
Fără linkuri, vă rog, explicați cu cuvintele voastre ceea ce ați înțeles voi că înseamnă și implică etanglement cuantic.
Vă povestesc alte nebunii din imaginația mea după ce-mi povestiți voi care-i treaba mai exactă cu etanglementul ăsta.

Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Lun 02 Sept 2019, 13:20, editata de 1 ori (Motiv : Am adăugat "n"-ul ce lipsea în "etanglement")

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Entanglementul cuantic - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Entanglementul cuantic - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 5589
Puncte : 33181
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Entanglementul cuantic - Pagina 3 Empty Re: Entanglementul cuantic

Mesaj Scris de virgil la data de Vin 30 Aug 2019, 20:33

@CAdi a scris:

Nici tu nu intelegi ce inseamna dualismul unda- corpuscul.
Ca sa intelegi despre ce este vorba citeste cartea ,,Aceasta stranie materie '' de Alfred Kastler
Am citit cartea asta pe timpul lui Ceausescu, era din editura politica, dar e atat de mult de atunci, aproape 50 de ani.
Dualismul unda-corpuscul este asemanator dualismului curent electric-camp magnetic. La intreruperea curentului electric se transfera energia in camp magnetic, care la randul sau genereaza curent electric, energia se conserva in ambele manifestari ale materiei, sub forma de curent sau de camp.

virgil
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 10006
Data de inscriere : 25/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Vin 30 Aug 2019, 22:41

Ok Virgil, atunci stii ca fotonii si nu numai ei, particulele elementare in general,
atunci cand strabat spatiul, si chiar la trecerea lor prin fante sau orificii au caracter de unda,
iar la contactul cu materia au caracter de corpuscul (fapt explicat foarte bine de efectul fotoelectric) .
De asemenea atunci cand strabate un mediu sau un camp electromagnetic lumina
sufera o schimbare de frecventa .
Din cauza aceasta ti-am spus ca la deplasarea electronilor prin spatiu si prin fante
pana la ecranul de impact, nu dispare caracterul de unda chiar daca intervine
instrumentul de observare (doar se micsoreaza  lungimea de unda)
in schimb se schimba  frecventa.
Ca o concluzie  Soarele cand emite lumina, aceasta se propaga in spatiu sub forma de unde
( radiatie electromagnetica) pe care nu le vizualizezi,  iar cand intalneste lumina materia
avem fotoni (pe care ii vizualizezi la impact, in sensul ca lumineaza obiectul.)

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 8343
Data de inscriere : 16/02/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Sam 31 Aug 2019, 07:22

@CAdi a scris:Ok Virgil, atunci stii ca fotonii si nu numai ei, particulele elementare in general,
atunci cand strabat spatiul, si chiar la trecerea lor prin fante sau orificii au caracter de unda,
iar la contactul cu materia au caracter de corpuscul (fapt explicat foarte bine de efectul fotoelectric) .
De asemenea atunci cand strabate un mediu sau un camp electromagnetic lumina
sufera o schimbare de frecventa .
Din cauza aceasta ti-am spus ca la deplasarea electronilor prin spatiu si prin fante
pana la ecranul de impact, nu dispare caracterul de unda chiar daca intervine
instrumentul de observare (doar se micsoreaza  lungimea de unda)
in schimb se schimba  frecventa.
Ca o concluzie  Soarele cand emite lumina, aceasta se propaga in spatiu sub forma de unde
( radiatie electromagnetica) pe care nu le vizualizezi,  iar cand intalneste lumina materia
avem fotoni (pe care ii vizualizezi la impact, in sensul ca lumineaza obiectul.)
Fizicienii sunt de vina pentru ca nu au lamurit bine care este diferenta dintre unda electromagnetica, cuanta de energie si foton. Desi in principiu toate sunt de natura electromagnetica, frecventa lor difera fara a exista o granita fixa, doar ca experimentele dovedesc un comportament diferit. Faptul ca un foton produce efectul fotoelectric si smulge electronii de la locul lor, nu inseamna ca fotonii pot fi considerati particule, ci fotonii confera energia necesara ruperii legaturii electronilor cu atomii din care fac parte. Notiunea de "caracter de particula" este gresita. Ceia ce trebuie spus este ca la anumite frecvente proprietatile fotonilor sunt diferite in confruntarea cu particulele materiale, ceia ce produce aceasta confuzie prin jocul de cuvinte; fotonul, unda sau particula, si electronul, particula sau unda. In realitate fotonii au afinitate pentru particule, fiind legati de acestea atat timp cat o cauza externa (o coliziune) nu intervine asupra lor, care sa le modifice starea initiala.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Entanglementul cuantic - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Entanglementul cuantic - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Puncte : 44749
Obiective curente : Deocamdată, nu mă preocupă nimic.

Sus In jos

Mesaj Scris de curiosul la data de Sam 31 Aug 2019, 13:15

Interesante și importante părerile voastre!
Dar care-i treaba cu etanglementul?
Mai concret, asupra căror caracteristici ale comportamentului materiei trebuie să ne referim când vorbim de etanglement cuantic?
Vorbim de etanglement cuantic doar în ce privește spinul particulelor sau în ce privește orice caracteristică/proprietate a particulelor?
Este acest etanglement un comportament natural al particulelor sau este doar un comportament determinat de laborator?

Concentrăm discuțiile în acest sens ?
Că asta mă interesează mai exact acum!
Când voi dori să înțeleg și altceva, vă întreb.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Sam 31 Aug 2019, 18:30

@curiosul a scris:Interesante și importante părerile voastre!
Mai concret, asupra căror caracteristici ale comportamentului materiei trebuie să ne referim când vorbim de etanglement cuantic?
Vorbim de etanglement cuantic doar în ce privește spinul particulelor sau în ce privește orice caracteristică/proprietate a particulelor?
Este acest etanglement un comportament natural al particulelor sau este doar un comportament determinat de laborator?

Particulele gemene, sunt legate cuantic, evident printr-un camp, care ar putea fi chiar campul magnetic deoarece e vorba despre spin. Stim ca spinul particulelor poate fi orientat in campul magnetic, deci si legatura cuantica este de aceiasi natura.
Daca ai doi magneti in forma de bara pe masa, si rotesti unul din ei, automat se va roti si al doilea, astfel ca intre ei putem spune ca exista o legatura cuantica. Posibil ca viteza de propagare a informatiei privind sensul liniilor de camp sa fie alta decat viteza luminii.
Entanglementul cuantic - Pagina 3 Atractia-intre-doi-magneti

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Sam 31 Aug 2019, 21:54

@curiosul a scris:
Interesante și importante părerile voastre!

1.Entanglementul cuantic se refera la toate proprietatile particulei nu numai la spin.
(spinul este mai usor de observat )
2. Entanglementul cuantic, desi este impropriu spus, este un comportament natural
al particulelor atunci cand este observat, nu este o fabricatie de laborator,
dar care poate fi observat in laborator.
Datorita tesaturii cuantice universale dintre particule el poate apare si pe Luna si pe Marte,
oriunde vrei, daca ai aparate care sa puna in evidenta acest lucru
(sa-l observe si sa determine aparitia entanglementului, aparate legante cuantic intre ele).

Sper ca acum este clar.
Ti-am dat si exemple si cu aparate si cu  factori umani (clarvazatori)
Daca nici acum nu intelgi , imi pare rau, mai clar de atat nu se poate,
din punctul meu de vedere. Smile

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Puncte : 40874
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Sam 31 Aug 2019, 22:21

@CAdi a scris:

1.Entanglementul cuantic se refera la toate proprietatile particulei nu numai la spin.
La ce alte proprietati te referi? masa, sarcina, moment magnetic, moment cinetic, impuls?

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavaşi la data de Sam 31 Aug 2019, 22:22

Fraților, de ce vă place să adăugați mereu cuvântul pompos „cuantic”? Cum vine aia că „dacă au fost împreună vor rămâne entanglați”? Când n-au fost împreună corpurile vreodată? Despre care corpuri putem spune că n-au fost împreună cândva? TOTUL este entanglat deja de la nașterea Universului. Entanglarea pe care o vedem e PARȚIALĂ și e cu atât mai puțin parțială, cu cât corpurile s-au reentanglat mai recent.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Entanglementul cuantic - Pagina 3 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Entanglementul cuantic - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7279
Puncte : 27904
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Sam 31 Aug 2019, 23:02

@virgil a scris:
@CAdi a scris:

La ce alte proprietati te referi? masa, sarcina, moment magnetic, moment cinetic, impuls?

La tot Virgil, daca electronii sunt entanglati doar nu crezi ca entanglementul se refera doar la spin? Smile
Aceste proprietati se manifesta cumva in oglinda.
Inseparabilitatea cuantica este un fenomen real care a fost demonstrat in mod repetat prin diferite experimente.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Dum 01 Sept 2019, 07:45

@CAdi a scris:
@virgil a scris:
@CAdi a scris:

La tot Virgil, daca electronii sunt entanglati doar nu crezi ca entanglementul se refera doar la spin? Smile
Inseparabilitatea cuantica este un fenomen real care a fost demonstrat in mod repetat prin diferite experimente.
Nu este chiar asa, cel putin nu s-a demonstrat ca ar fi. Din capul locului avem doua particule sau doi fotoni, descrisi de aceiasi functie de unda. Legatura cuantica s-a observat expermental doar asupra spinului, in rest este o extrapolare fara verificare.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de curiosul la data de Dum 01 Sept 2019, 13:57

@virgil a scris:Nu este chiar asa, cel putin nu s-a demonstrat ca ar fi. Din capul locului avem doua particule sau doi fotoni, descrisi de aceiasi functie de unda. Legatura cuantica s-a observat expermental doar asupra spinului, in rest este o extrapolare fara verificare.

Așa mai merge, virgile!
Aici am vrut să ajung!
Dar să mai așteptăm un pic și alte păreri, că dacă doar despre asta-i vorba, atunci etanglementul nu este un comportament intrinsec al naturii!
Îți explic eu ulterior care sunt părerile mele, dacă nu apar alte dovezi doveditoare și despre celelalte aspecte ale proprietăților particulelor implicate în etanglement!

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Dum 01 Sept 2019, 14:57

Curiosule, crezi ce vrei, dar toate particulele in tot universul sunt in legatura unele
cu altele .
Stii cum se mai numeste entanglementul cuantic ? Raspuns : Inseparabilitate cuantica.
Banuiesc ca nu intelegi ce iti zic ! Very Happy

Ultima editare efectuata de catre CAdi in Dum 01 Sept 2019, 15:25, editata de 1 ori

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Dum 01 Sept 2019, 15:21

@virgil a scris:
@CAdi a scris:
@virgil a scris:

Nu este chiar asa, cel putin nu s-a demonstrat ca ar fi. Din capul locului avem doua particule sau doi fotoni,
descrisi de aceiasi functie de unda. Legatura cuantica s-a observat expermental doar asupra spinului,
in rest este o extrapolare fara verificare.

Nu ai cum sa verifici lucrul acesta exact, dar electronii nu pot avea moment magnetic,
moment cinetic, sau mase diferite, sau unii sunt mai ,,grasi'' si altii mai ,,slabi''? Very Happy
Sunt insa sigur ca daca  particulele sunt in legatura unele cu altele, ele isi modifica toate
proprietatile nu numai spinul !
Chestia este ca, exact cum ti-am dat exemplele de mai sus, deja se experimenteaza
prelucrarea datelor pe baza entanglementului cuantic, astfel cum crezi ca datele prelucrate
de un computer cuantic se reduc de la ani pentru un computer clasic la secunde sau
minute pentru un computer cuantic?
Altii in schimb teleporteaza obiecte atomice sau fotoni :
Astfel, cercetătorii de la National Institute of Standards and Technology (NIST)
au reuşit recent să teleporteze fotoni,  prin intermediul fibrei optice, pe o distanţă
mai mare de 100 de kilometri.
În acest scop s-au utilizat detectoare performante de fotoni care au fost realizate
din fire superconductoare de siliciură de molibden  având o grosime de 150 de nanometri,
răcite la -272 grade Celsius (aproximativ 1 grad peste 0 absolut).

Citat Wikipedia
Unii isi pun intrebarea daca s-ar realiza teleportarea in cazul oamenilor, daca acestia
isi mai pastreaza informatia si sufletul...
Daca in ceea ce priveste informatia, cercetatorii sunt de parere ca celulele din creier
aferente memoriei si informatiei prin entanglatie ar putea sa se pastreze,
in ceea ce priveste sufletul (care tine de partea emotiva a individului) ei nu mai sunt asa siguri...Razz

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Dum 01 Sept 2019, 18:41

CAdi cred ca dai prea mult credit acestui fenomen fizic. Din moment ce ai nevoie de fibre optice pentru propagare, despre ce teleportare vorbim?
Iata definitia teleportarii din Wikipedia;
"Teleportarea este un proces de deplasare a unui obiect dintr-un loc în altul, mai mult sau mai puțin instantaneu, fără ca obiectul să parcurgă spațiul dintre cele două poziții."

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Dum 01 Sept 2019, 23:38

@virgil a scris:CAdi cred ca dai prea mult credit acestui fenomen fizic. Din moment ce ai nevoie de fibre optice pentru propagare, despre ce teleportare vorbim?
Iata definitia teleportarii din Wikipedia;
"Teleportarea este un proces de deplasare a unui obiect dintr-un loc în altul, mai mult sau mai puțin instantaneu, fără ca obiectul să parcurgă spațiul dintre cele două poziții."

Virgil,
asta inseamna cand amesteci doua topicuri care se refera la acelasi subiect !
Pe topicul celalalt ENTANGLEMENTUL CUANTIC ti-am explicat ca exista doua
feluri de teleportari:

1.Teleportare directa- care se bazeaza pe entanglementul cuantic, metoda expusa in topic.
(Posibila in prezent pentru fotoni si atomi}
2.Teleportare indirecta- care este posibila prin codificarea informatiei despre obiect,
transmiterea acestei informatii in alt loc, de exemplu prin radio sau alta metoda,
( si adaug acum fibra optica) si crearea unei copii a obiectului original intr-un loc nou.

Teleportarea din exemplul de mai sus la care faci referire (cea cu fibre optice) este indirecta.

Iata si un exemplu de teleportare directa, fara spatiu, ca sa nu mai ai de ce sa te legi: Very Happy (glumesc)

În iunie 2007, echipa lui Ashton Bradley din Australia a propus o tehnică ce nu folosea cuplarea cuantică.
"Vorbim despre o rază de 5000 de particule ce dispar într-un loc și apar în altul", spunea Bradley .
"Simțim că schema noastră e mai aproape de conceptul fantastic", a adăugat el [7].

Si am gasit si un altul care se refera si la spinul magnetic , ca sa vezi ca entanglementul este total:

În luna mai 2014, o echipă de cercetători a universității TU Delft a publicat studiul
„Unconditional quantum teleportation between distant solid-state quantum bits” [8]
susținând că a reușit să teleporteze date între qubiți din cipuri diferite, aflate la o distanță de 3m.

Pe ce se bazeaza computerele cuantice?

,,Computerele cuantice se folosesc de faptul că qubiții pot avea starea 0 și starea 1 în același timp (adică o superpoziție),
pe când un bit clasic poate avea fie valoarea 0, fie valoarea 1.
Dat fiind că superpozițiile nu pot fi măsurate, trebuie creat un sir de operații logice
care să ducă la un rezultat măsurabil.
Superpozițiile se datorează fenomenului numit quantum entanglement, fenomen prin care se creează
o legătură între mai multe particule prin punerea lor în contact.
Odată ce acea legătură a fost creată, schimbarea stării uneia dintre particule va duce la schimbarea
stării celeilalte particule, chiar dacă a doua particulă a fost mutată la o distanță infinită.
Schimbarea va fi instantanee indiferent de distanța la care este a doua particulă. 

Se pot manipula electronii sau nucleele atomilor pentru a le folosi pe post de qubiți.
Qubiții sunt unitățile de bază de memorare a informației într-un computer cuantic.
În genere, se vor folosi electroni sau nuclee de atomi pe post de qubiți.
Astfel in interiorul unui tranzistor clasic se inserează un atom de fosfor,
iar electronul de pe stratul superior a fost folosit pe post de qubit.
Una dintre proprietățile electronilor sau nucleelor de atomi este spinul magnetic,
o proprietate intrinsecă a acestora, foarte asemănătoare cu sarcina electrică a unui electron, de exemplu.
Ei bine, acel spin magnetic are două stări, “up” și “down”, care pot fi manipulate prin folosirea radiației.
Este vorba de aplicarea unor radiații pe frecvențe precise pentru a schimba spinul electronului sau a nucleului.
Odată schimbat, acel spin rămâne în aceeași poziție foarte mult timp
(se presupune că rămâne astfel un număr infinit de ani, deci poate fi folosit pe post de dispozitiv de memorare),
si va duce la schimbarea stării celeilalte particule, chiar dacă a doua particulă a fost mutată la o distanță infinită.
''
Citat Wikipedia

Iata de ce ma pasioneaza subiectul si insist pe entanglement si teleportare :
Pentru ca s-a dovedit ca se poate si practic, e drept cu pasi timizi.... Smile

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Lun 02 Sept 2019, 07:53

@CAdi a scris:
Una dintre proprietățile electronilor sau nucleelor de atomi este spinul magnetic,
o proprietate intrinsecă a acestora, foarte asemănătoare cu sarcina electrică a unui electron, de exemplu.
Ei bine, acel spin magnetic are două stări, “up” și “down”, care pot fi manipulate prin folosirea radiației.
Este vorba de aplicarea unor radiații pe frecvențe precise pentru a schimba spinul electronului sau a nucleului.

si va duce la schimbarea stării celeilalte particule, chiar dacă a doua particulă a fost mutată la o distanță infinită.
''
Citat Wikipedia

Cu ocazia asta te-ai lamurit ca spinul electronului poate fi +/- sau up/down.
In rest raman la parerea mea ca teleportarea inseamna disparitia unei particule dintr-o locatie si aparitia ei in alta locatie fara a strabate spatiul respectiv sub forma de particula.
Celelalte variante care folosesc fibre optice sau alte cai de comunicare desi sunt interesante, sunt surogaturi.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Lun 02 Sept 2019, 07:54

@CAdi a scris:

''
Citat Wikipedia

Cu ocazia asta te-ai lamurit ca spinul electronului poate fi +/- sau up/down.
In rest raman la parerea mea ca teleportarea inseamna disparitia unei particule dintr-o locatie si aparitia ei in alta locatie fara a strabate spatiul respectiv sub forma de particula.
Celelalte variante care folosesc fibre optice sau alte cai de comunicare desi sunt interesante, sunt surogaturi.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de mm la data de Lun 02 Sept 2019, 11:39

Una dintre proprietățile electronilor sau nucleelor de atomi este spinul magnetic,

.  Ca simplu observator, parerea mea este ca spinul Magnetic este (mai degraba) o proprietate a nucleului de atom sau a atomului si nu este o proprietate intrinseca a electronului. Proprietatea electronului este momentul cinetic propriu. Adica spinul, 1/2 zis. Izolat fiind, electronul nu prezinta "spin magnetic"; ce face el in interactiuni fiind o alta problema. De aceea ma deranjeaza ca in literatura tehnica spinul si spinul magnetic sunt tratate ottowa. Explicatii exista si sunt date de modalitatea de observare a electronilor -- strict energetica, ciocniri, etc. dar insuficienta in principiu.

[N-ar trebui totusi sa fie adagata litera "n" in titlul topicului?]
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Entanglementul cuantic - Pagina 3 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Entanglementul cuantic - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 19452
Data de inscriere : 21/08/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Lun 02 Sept 2019, 13:24

@mm a scris:  Una dintre proprietățile electronilor sau nucleelor de atomi este spinul magnetic,

.  Ca simplu observator, parerea mea este ca spinul Magnetic este (mai degraba) o proprietate a nucleului de atom sau a atomului si nu este o proprietate intrinseca a electronului. Proprietatea electronului este momentul cinetic propriu. Adica spinul, 1/2 zis. Izolat fiind, electronul nu prezinta "spin magnetic"; ce face el in interactiuni fiind o alta problema. De aceea ma deranjeaza ca in literatura tehnica spinul si spinul magnetic sunt tratate ottowa. Explicatii exista si sunt date de modalitatea de observare a electronilor -- strict energetica, ciocniri, etc. dar insuficienta in principiu.

[N-ar trebui totusi sa fie adagata litera "n" in titlul topicului?]
Spinul este unul singur si este legat de momentul cinetic al particulei. Nu exista spin magnetic. Insa spinul poate fi orientat de un camp magnetic exterior.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Lun 02 Sept 2019, 17:06

@virgil a scris:
In rest raman la parerea mea ca teleportarea inseamna disparitia unei particule dintr-o locatie
si aparitia ei in alta locatie fara a strabate spatiul respectiv sub forma de particula.

Cu ocazia asta te-ai lamurit ce inseamna teleportare directa si ce inseamna teleportare indirecta.

Totusi ti-am dat exemplu de teleportare directa in sensul definitiei postate de tine:

În iunie 2007, echipa lui Ashton Bradley din Australia a propus o tehnică ce nu folosea cuplarea cuantică.
"Vorbim despre o rază de 5000 de particule ce dispar într-un loc și apar în altul", spunea Bradley .
"Simțim că schema noastră e mai aproape de conceptul fantastic", a adăugat el .

Cum crezi ca a fost posibil acest lucru ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Lun 02 Sept 2019, 18:38

@CAdi a scris:
@virgil a scris:
In rest raman la parerea mea ca teleportarea inseamna disparitia unei particule dintr-o locatie
si aparitia ei in alta locatie fara a strabate spatiul respectiv sub forma de particula.

Cu ocazia asta te-ai lamurit ce inseamna teleportare directa si ce inseamna teleportare indirecta.

Totusi ti-am dat exemplu de teleportare directa in sensul definitiei postate de tine:

"Simțim că schema noastră e mai aproape de conceptul fantastic", a adăugat el .

Cum crezi ca a fost posibil acest lucru ?
Ce sa spun, este o prezentare prea sumara ca sa-mi dau seama. Ce sa inteleg despre o raza de 5000 de particule? o pata cu raza de 5000 de particule? cum tine el la un loc 5000 de particule? intr-o incinta magnetica la 2 grade Kelvin? cum le evapori sa le transformi in camp electromagnetic si apoi sa colectezi acest camp in alta locatie ca apoi sa condensezi la loc in particule? si apoi despre ce particule este vorba? Prea multe necunoscute. Inteleg ca experimentul trebuie sa fie secret.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Lun 02 Sept 2019, 21:09

Este secret. Dar putem sa ne dam si noi cu presupusul Smile
(ca sa vezi cum se lucreza im marile laboratoare de cercetare ale lumii.
Ca si EmDrive etc, etc. Din cand in cand mai apare cate o stire bomba
de acest gen)

Ca particule sa presupunem ca sunt electronii.
Da, se foloseste incinta magnetica, probabil doua incinte magnetice, iar metoda de transfer
este  prin radiatie, de genul principiului folosit in computerile cuantice.
Problema care se pune este faptul ca la aceasta metoda ar trebui prin radiatie
sa transferi inclusiv electronii (adica sa-i teleportezi prin radiatie)
Insa ar putea fi vorba si de fotoni si de doua lasere unul activ si altul inactiv...
In orice caz, trebuie cercetate ambele ipoteze....

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Mar 03 Sept 2019, 07:13

Ceia ce deosebeste un electron de altul este tocmai starea lui energetica in care intra si spinul. Daca reusesti sa dezbraci un electron de haina energetica, atunci poti sa imbraci un alt electron cu acea haina, si sa zici ca l-ai teleportat, deoarece marea lui Dirac este fara limite in timp si spatiu.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Mar 03 Sept 2019, 20:54

Nu se poate sa demagnetizezi un electron .Nu se poate realiza asa ceva.
Nu s-ar mai numi electron...
Este ca si cum ai ramane fara piele...

La teleportarea din exemplul de mai sus, cei ce au realizat-o zic ca nu s-au folosit
de entanglementul cuantic care presupune o legatura cuantica intre aparate!
Ciudat rau de tot. Oare prin ce metoda au reusit sa teleporteze 5000 de particule?
(Sau, s-au folosit de entanglementul cuantic fara sa cupleze aparatele intre ele?
Cred ca mai curand asa)

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Mier 04 Sept 2019, 07:07

@CAdi a scris:Nu se poate sa demagnetizezi un electron .Nu se poate realiza asa ceva.
Nu s-ar mai numi electron...
Este ca si cum ai ramane fara piele...

La teleportarea din exemplul de mai sus, cei ce au realizat-o zic ca nu s-au folosit
de entanglementul cuantic care presupune o legatura cuantica intre aparate!
Ciudat rau de tot. Oare prin ce metoda au reusit sa teleporteze 5000 de particule?
(Sau, s-au folosit de entanglementul cuantic fara sa cupleze aparatele intre ele?
Cred ca mai curand asa)
Momentul magnetic al electronului, este o forma de conservare a energiei. Daca dezbraci electronul de haina lui energetica, el nu mai este electron, ci este o protoparticula din Marea lui Dirac. Acea haina energetica o poti atribui altei protoparticule aflata in alta locatie obtinand teleportarea.
Entanglementul cuantic - Pagina 3 Magnet16

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de mm la data de Mier 04 Sept 2019, 11:08

magnetonul lui Bohr tradus in limbaj macro reprezinta chiar un moment al cantitatii de energie

.  Pe scurt, impulsul - mv, energia= momentul impulsului -- mv2. magneton= momentul momentului impulsului - mv3. Daca am inteles eu bine, cam asa ar fi, matematic. Dar se pune problema: ca viteza vitezei nu e neaparat patratul vitezei ci tot o singura viteza, pentru ca vitezele se compun. Respectiv cele doua rotatii producatoare de doua viteze (asupra unui obiect material supus la doua rotatii diferite) se compun si dau una singura. Cu unele exceptii, cred.
.  De ex., razele celor doua momente (succesive aplicate obiectului) pot fi mult diferite si atunci o formula mai probabila ar putea fi: mv1v2v3.
A iesit produs de trei  viteze in loc de exponent trei (si nu doua  Very Happy  ). Ceea ce e mai concret si mai putin abstract (matematic).
.  Te-ai referit cumva la una din aceste situatii, virgil?

In ceea ce priveste modelul planetar atomic, pareri serioase sustin ca el nu este decat o modelare (statistica) rezonabila dar neconforma cu realitatea fizica (v. ChOc).
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Entanglementul cuantic - Pagina 3 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Entanglementul cuantic - Pagina 3 Right_bar_bleue

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Mier 04 Sept 2019, 18:35

Eu am spus; magnetonul lui Bohr tradus in limbaj macro reprezinta chiar un moment al cantitatii de energie. Fiind vorba de energia intrinseca a electronului ; E= h.niu; in acelasi timp fiind vorba de un moment, adica un cuplu, avem un produs dintre energie si o lungime de unda. Cu alte cuvinte cuanta de energie se rasuceste in jurul electronului la o raza egala cu lambda.
Entanglementul cuantic - Pagina 3 Magnet16

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de virgil la data de Mier 04 Sept 2019, 18:45

@mm a scris:

In ceea ce priveste modelul planetar atomic, pareri serioase sustin ca el nu este decat o modelare (statistica) rezonabila dar neconforma cu realitatea fizica (v. ChOc).
Eu nu sustin altceva, doar ca folosesc relatiile matematice valabile la acest model, respectiv relatia lui Coulomb, cuantificarea atomului, vitezele si impulsurile, masele, sarcinile electrice. In rest nu ma intereseaza cum se invarte electronul in jurul nucleului, important este ca se afla pe orbite cuantificate, care in timp aceste orbite descriu niste orbitali, adica niste volume descrise de ecuatia lui Schrodinger. In teoria mea privind similitudinea sistemelor microcosmice cu cele macrocosmice, nu am cum sa aplic mecanica cuantica pentru macrocosmos. Eu am folosit doar ce este comun celor doua niveluri cosmice.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Mier 04 Sept 2019, 21:46

@virgil a scris:
Momentul magnetic al electronului, este o forma de conservare a energiei.
Daca dezbraci electronul de haina lui energetica, el nu mai este electron, ci este o protoparticula din Marea lui Dirac.
Acea haina energetica o poti atribui altei protoparticule aflata in alta locatie obtinand teleportarea.

Si cum ai reusi sa faci acest lucru? Sa dezbraci electronul de haina lui energetica ?
Mai curand Dirac atribuia unui electron in ,, Dirac Sea'' un antielectron adica un pozitron
reprezentat ca un gol in Marea Dirac.

Entanglementul cuantic - Pagina 3 220px-Dirac_sea.svg
Dirac sea for a massive particle.  •  particles,  •  antiparticles

Deci prin entanglement cuantic s-ar obtine o schimbare de semn (spin) deci un pozitron
(asa cum bine mentiona ,,mm''), adica un gol, care este antiparticula electronului
in Marea Dirac.
Apoi daca realizezi din nou un entanglement al pozitronului ajungi din nou la electroni
si realizezi teleportarea in locul unde faci a doua etanglare...
Cred ca mai curand teleportarea se realizeaza asa !

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de mm la data de Joi 05 Sept 2019, 02:15

.  Pana la urma am gasit o documentatie de incredere. Iata ce zice Feynman:

We might as well give you immediately what is true in general in
quantum mechanics. First, Eq. (34.4) is true for orbital motion, but that’s not the only magnetism that exists. The electron also has a spin rotation about its own axis (something like the earth rotating on its axis), and as a result of that spin it has both an angular momentum and a magnetic moment. But for reasons that are purely quantum-mechanical—there is no classical explanation—the ratio of μ to J for the electron spin is twice as large as it is for orbital motion of the spinning electron:

μ = − qeJ/m  (electron spin).  (34.5)

.  Electronul are, in atom, moment unghiular (cinetic, zicem noi) si moment magnetic. Dar isi exprima nedumerirea ca de ce  μ/J pentru spinul electronului e de doua ori mai mare decat e pentru misc. orbitala a lui. Se pare ca profesorul are dubii si ref. la mecanica cuantica, subliniind nepotrivirile (aleatoare) cu mecanica clasica. Mai incolo, profesorul cauta o explicatie rezonabila pentru ce in cuantica intotdeauna se considera ca, pentru un electron izolat, directia momentului magnetic este exact opusa directiei momentului unghiular, dupa cum reiese din citatul urmator:

In any atom there are, generally speaking, several electrons and some combi- nation of spin and orbit rotations which builds up a total angular momentum and a total magnetic moment. Although there is no classical reason why it should be so, it is always true in quantum mechanics that (for an isolated atom) the direc- tion of the magnetic moment is exactly opposite to the direction of the angular momentum. The ratio of the two is not necessarily either −q e /m or −q e /2m, but somewhere in between, because there is a mixture of the contributions from the orbits and the spins. We can write....

.  Am dat aceste citate pentru ca imi confirma rezervele pe care le-am exprimat deja, privitoare la nebulozitatile explicative cuantice. Dar autorul scrie mult mai multe despre' si cei interesati pot accesa de pe internet cartile de fizica ale lui Feynman. Problematica particulelor este "in evolutie" si ca atare nu putem lua intotdeauna de bune informatiile tehnice de specialitate iar informatiile oferite de "extrasenzorialii" de yoghini prin micro-psi pun in evidenta acest lucru, precum si insuficienta cecetarilor cu acceleratoarele atomistilor. Nu e problema mea asta. Pentru mine e important ca ma pot baza pe informatiile teozofilor, informatii ce s-au dovedit in ultima suta de ani corecte.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Joi 05 Sept 2019, 20:04

As putea sa iti raspund si eu dar mm, nu te supara, dar ce legatura are cu subiectul?
(este offtopic ceea ce ai scris, si poate da nastere la discutii care se abat de la subiect )

Poate te lamureste asta, asta ca sa nu ii mai dai credit 100% lui Feynman:

Entanglementul cuantic - Pagina 3 Images?q=tbn:ANd9GcT4oo7K-LAzoYlFPJw68DqKi-C6_YxWOlnk9rzscDtth5z_TCUMJg

Entanglementul cuantic - Pagina 3 Images?q=tbn:ANd9GcTvG095KEZROIVtKtSUb0k1S1Gydx4Y2SqpPPJbDXLj5iBaZpZg
Este normal ca momentul magnetic sa fie opus momentului cinetic tinand cont ca spinul este corelat
cu sarcina electrica

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de mm la data de Vin 06 Sept 2019, 11:00

.  Daca nu avea legatura cu subiectul nu as fi intervenit. Dar, tocmai din cauza ca "nu dau credit 100%" --in mod egal-- surselor de informatie, mi-am exprimat rezerva de incredere inclusiv fata de "mecanica cuantica". Pentru ca, asa cum s-a spus de multe ori pe forumul acesta, orice informatie poate fi pusa la indoiala. Mai ales cand se observa nepotriviri. Daca rasfoiesti cursurile de mecanica ale lui Feynman nu poti sa nu fi surprins de volumul extrem de mare de cunoastere in domeniu pe care acest om il detine si-l detine la nivelul fizicienilor de elita.
.  Dubiile lui Feynman nu se refera numai la aspectul relevat de tine, CAdi, In plus, entanglementul cuantic e un aspect din studiul particulelor ce incumba volens-nolens alte aspecte prozaice "de baza", precum spinul, aspecte ce nu sunt clare ele insele. Personal, sufar de deformatia ca pretind precizie si in amanunte prozaice. Nu stiam ca spinul e corelat cu sarcina, in mod oficial. Caci la mod general, tot ce este materie este si electric.
.  In principiu sunt de acord sa nu mai comentez in acest topic daca deranjez. Oricum nu ma numar printre cunoscatori in domeniul fizicii particulelor iar abordarea mea, aflandu-se la nivel (scazut) "de incepator", poate afecta nivelul topicului.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum