Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Gravitonul
Scris de CAdi Astazi la 21:49

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de CAdi Astazi la 21:35

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de curiosul Astazi la 20:27

» Ce fel de popor suntem
Scris de CAdi Astazi la 08:55

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Astazi la 05:40

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Astazi la 02:33

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Ieri la 23:49

» Trei probleme cu lichide
Scris de curiosul Ieri la 09:33

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mar 16 Apr 2024, 21:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Lun 15 Apr 2024, 21:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 05:39

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 11 Apr 2024, 06:55

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Dum 07 Apr 2024, 07:30

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Sam 06 Apr 2024, 23:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Sam 06 Apr 2024, 22:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 03:24

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Joi 04 Apr 2024, 23:21

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 03:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mar 02 Apr 2024, 23:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 13:15

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de CAdi Vin 29 Mar 2024, 01:57

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Joi 28 Mar 2024, 23:57

» Globalizarea
Scris de eugen Mier 27 Mar 2024, 07:10

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 02:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 02:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 02:29

» Pendulul
Scris de eugen Dum 24 Mar 2024, 01:22

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Vin 22 Mar 2024, 08:12

» Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
Scris de virgil Vin 22 Mar 2024, 07:34

» Matematica și fizica
Scris de CAdi Joi 21 Mar 2024, 03:19

Top postatori
virgil (12149)
masina timpului - Pagina 2 Vote_lcapmasina timpului - Pagina 2 Voting_barmasina timpului - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi (11871)
masina timpului - Pagina 2 Vote_lcapmasina timpului - Pagina 2 Voting_barmasina timpului - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48 (11183)
masina timpului - Pagina 2 Vote_lcapmasina timpului - Pagina 2 Voting_barmasina timpului - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
masina timpului - Pagina 2 Vote_lcapmasina timpului - Pagina 2 Voting_barmasina timpului - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
masina timpului - Pagina 2 Vote_lcapmasina timpului - Pagina 2 Voting_barmasina timpului - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul (6598)
masina timpului - Pagina 2 Vote_lcapmasina timpului - Pagina 2 Voting_barmasina timpului - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan (6162)
masina timpului - Pagina 2 Vote_lcapmasina timpului - Pagina 2 Voting_barmasina timpului - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
masina timpului - Pagina 2 Vote_lcapmasina timpului - Pagina 2 Voting_barmasina timpului - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
masina timpului - Pagina 2 Vote_lcapmasina timpului - Pagina 2 Voting_barmasina timpului - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen (3775)
masina timpului - Pagina 2 Vote_lcapmasina timpului - Pagina 2 Voting_barmasina timpului - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
masina timpului - Pagina 2 Vote_lcapmasina timpului - Pagina 2 Voting_barmasina timpului - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici
masina timpului - Pagina 2 Vote_lcapmasina timpului - Pagina 2 Voting_barmasina timpului - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
masina timpului - Pagina 2 Vote_lcapmasina timpului - Pagina 2 Voting_barmasina timpului - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
masina timpului - Pagina 2 Vote_lcapmasina timpului - Pagina 2 Voting_barmasina timpului - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
masina timpului - Pagina 2 Vote_lcapmasina timpului - Pagina 2 Voting_barmasina timpului - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan
masina timpului - Pagina 2 Vote_lcapmasina timpului - Pagina 2 Voting_barmasina timpului - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
masina timpului - Pagina 2 Vote_lcapmasina timpului - Pagina 2 Voting_barmasina timpului - Pagina 2 Vote_rcap 
meteor
masina timpului - Pagina 2 Vote_lcapmasina timpului - Pagina 2 Voting_barmasina timpului - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu
masina timpului - Pagina 2 Vote_lcapmasina timpului - Pagina 2 Voting_barmasina timpului - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel
masina timpului - Pagina 2 Vote_lcapmasina timpului - Pagina 2 Voting_barmasina timpului - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
masina timpului - Pagina 2 Vote_lcapmasina timpului - Pagina 2 Voting_barmasina timpului - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
masina timpului - Pagina 2 Vote_lcapmasina timpului - Pagina 2 Voting_barmasina timpului - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48
masina timpului - Pagina 2 Vote_lcapmasina timpului - Pagina 2 Voting_barmasina timpului - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
masina timpului - Pagina 2 Vote_lcapmasina timpului - Pagina 2 Voting_barmasina timpului - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
masina timpului - Pagina 2 Vote_lcapmasina timpului - Pagina 2 Voting_barmasina timpului - Pagina 2 Vote_rcap 
Bordan
masina timpului - Pagina 2 Vote_lcapmasina timpului - Pagina 2 Voting_barmasina timpului - Pagina 2 Vote_rcap 
Forever_Man
masina timpului - Pagina 2 Vote_lcapmasina timpului - Pagina 2 Voting_barmasina timpului - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
masina timpului - Pagina 2 Vote_lcapmasina timpului - Pagina 2 Voting_barmasina timpului - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
curiosul
masina timpului - Pagina 2 Vote_lcapmasina timpului - Pagina 2 Voting_barmasina timpului - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
masina timpului - Pagina 2 Vote_lcapmasina timpului - Pagina 2 Voting_barmasina timpului - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48
masina timpului - Pagina 2 Vote_lcapmasina timpului - Pagina 2 Voting_barmasina timpului - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
masina timpului - Pagina 2 Vote_lcapmasina timpului - Pagina 2 Voting_barmasina timpului - Pagina 2 Vote_rcap 
Forever_Man
masina timpului - Pagina 2 Vote_lcapmasina timpului - Pagina 2 Voting_barmasina timpului - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
masina timpului - Pagina 2 Vote_lcapmasina timpului - Pagina 2 Voting_barmasina timpului - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
masina timpului - Pagina 2 Vote_lcapmasina timpului - Pagina 2 Voting_barmasina timpului - Pagina 2 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 23 utilizatori conectați: 1 Înregistrați, 1 Invizibil și 21 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

virgil_48

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Joi 25 Ian 2024, 15:57
Subiecte similare

masina timpului

+5
anonim
Necros
Abel Cavaşi
mm
exlaur
9 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

masina timpului - Pagina 2 Empty masina timpului

Mesaj Scris de exlaur Mier 27 Aug 2008, 01:10

Rezumarea primului mesaj :

Ce legi ale fizicii trebuie sa respecte o masina a timpului?cum trebuie sa fie organizat Universul material pentru a permite calatoria in timp;In trecut si in viitor.


Ultima editare efectuata de catre exlaur in Mier 27 Aug 2008, 04:19, editata de 1 ori

exlaur
Statornic
Statornic

Mulţumit de forum :
masina timpului - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10masina timpului - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 82
Puncte : 17188
Data de inscriere : 15/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos


masina timpului - Pagina 2 Empty Re: masina timpului

Mesaj Scris de nic Sam 08 Aug 2009, 12:36

masina timpului, nu poate exista intr-o lume materiala.
Sunt doar iluzii omenesti, in dorinta fireasca de a cunoaste realitatea obiectiva... OMUL in dorinta lui de a stapanii natura vrea sa inlocuiasca, sa substituie DIVINITATE, se crede DUMNEZAU...
... face parte din acest intreg, este om, particica a divinitatii... NU sunt un OM religios, excludeti aceasta varianta... MULTUMESC...
Am lipsit din fata calculatorului, am iubitele mele plante la socrii mei, am mult de lucru...
OMUL va putea calatorii in spatiul si timp, NU fizic, ci prin spiritul lui... daca acest lucru ete adevarat. Personal cred ca este, ce rost am avea in aceasta
lume !?
CRED in universuri paralele, dar nu materiale, este posibil ca NOI sa fim unici. Domnilor, colegul nosteu ,, sandokhan’’ NU este un nebun, excetric DA, pentru intelegerea noastra, este un OM foarte documentat, citit... doresc sa iau legatura cu EL, dar nu-i simt dorinta...
PS. nu vorbiti de energie pentru calatorie in timp, este o aberatie...

nic
Activ
Activ

Numarul mesajelor : 793
Data de inscriere : 23/03/2009

Sus In jos

masina timpului - Pagina 2 Empty Re: masina timpului

Mesaj Scris de mm Mier 12 Aug 2009, 00:11

Daca ne gandim ca fiecare sistem natural are o frecventa proprie , in principiu variabila, si ca timpul ca atare nu exista ci este doar o aparenta (ca si spatiul ) provenita tocmai din frecventa sistemului, putem sa credem intr-o masina a "timpului" fara a gresi in vreun fel.

mm
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 1526
Data de inscriere : 20/08/2008

Sus In jos

masina timpului - Pagina 2 Empty Re: masina timpului

Mesaj Scris de nic Mier 19 Aug 2009, 20:28

Iata cum vad eu lucrurile:
Multitudinea de universuri; paralele, suprapuse, intersectate sau cum vrem să le spunem, au o anumită vibraţie diferită de celelalte, ce le păstrează integritatea aflate intr-un TOTUL. Pentru a fi inţeles, am să vă dau un exemplu simplu de care ne ,, lovim ‘’ zilnic.
Pintr-un cablu electric se poate transmite simultan o sută de programe de televiziune, care pot fi receptionate separat. Fiecare program este transmis printr-un curent electric de înaltă frecvenţă cu o frecvenţă bine determinată şi stabilă. Receptorul are posibilitatea tehnică de a intra în rezonanţă cu fiecare program în parte, astfel se poate viziona numai programul dorit, fară a incomoda prezenţă celorlalte programe.
Putem spune că noi, cei din materie, facem parte din TOTUL şi orisice din EL este mai aproape de noi decât putem crede. Distanţa este specificul lumii materiale, vibraţia a celorlante lumi (universuri). A trece dintr-un univers în altule este înstant, dacă rezonezi cu vibraţia corespunzatoare universului, dar nu material…

nic
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
masina timpului - Pagina 2 Left_bar_bleue0 / 100 / 10masina timpului - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 793
Puncte : 19225
Data de inscriere : 23/03/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

masina timpului - Pagina 2 Empty Re: masina timpului

Mesaj Scris de IVAN Mar 09 Feb 2010, 11:13

Personal nu cred ca te-ai putea intoarce in timp din punct de vedere fizic. Practic te-ai intoarce in acelasi univers doar intr-o alta orinduire ( stadiu ) a materiei / energie. Tin sa cred ca energia in univers este una f. mare dar constanta. Oriunde te-ai intoarce inapoi in timp ( trecut sau viitor ) suma energiilor ramine aceeasi. Se considera ca ai nevoie de o energie f. mare din universul actual ca sa calatoresti undeva in trecut. Adica sa iei energie din acest univers si sa o transferi in acelasi univers din trecut. Ar rezulta universul existent minus o cantitate de energie si acelasi univers cu o cantitate in plus de energie ( egala in modul )--echivalentul masei tale. Nu garantez ca rationamentul este pe deplin corect, dar asa m-am gindit la prima vedere. Eu cred ca ar fi posibil daca la un moment dat din evolutia universului ( de ex. prezent ) ar veni din ,, exterior ,, o cantitate ,,x,, de energie de care sa te poti folosi sa calatoresti in timp. Tin sa cred ca nu te poti folosi de energia stocata in acest univers ca sa calatoresti in timp ci doar cu un aport din ,, exterior ,,--( Dumnezeu ? ). Posibil ca noi sa facem parte dintr-un alt Univers preponderent informatic, iar noi ( universul intreg ) sa fim o plasmuire a acelui univers --ceva gen Matrix, iar daca se intimpla spontan sau nu, sa existe o fluctuatie de energie de care sa te poti folosi. Exista atitea zone in Univers ( gauri negre, ciocniri intre galaxi, super nove--etc..) cu degajari imense de energie, incat ai crede ca ai avea prea multa energie / m3 si sa se poata intimpla o calatorie in timp a materiei / energiei. Sincer eu nu cred.

IVAN
Interesat
Interesat

Mulţumit de forum :
masina timpului - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10masina timpului - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : MESCO
Numarul mesajelor : 15
Puncte : 15639
Data de inscriere : 23/01/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

masina timpului - Pagina 2 Empty Re: masina timpului

Mesaj Scris de IVAN Mier 10 Feb 2010, 08:47

daca am reduce spatiul cercetat la un volum de 1 metru cub, si sa avem 2 litrii de apa, iar undeva in timp s-ar forma un bulgare de gheata dintr-un singur litru de apa, iar apoi ne vom propune ca acel bulgare sa-l ducem inapoi in trecut folosind doar proprietatile fizice stocate in acel metru cub, ar rezulta la un moment dat ca vom avea 2 litrii de apa si un bulgare de gheata de 1 kg ( litru ). Sau tot 2 litrii de apa, insa nici un bulgare de gheata ( mai putin probabil ). Poate cu un ajutor din exterior, vei reusi acest lucru, cu o energie cel putin egala cu masa de 1 kg.

IVAN
Interesat
Interesat

Mulţumit de forum :
masina timpului - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10masina timpului - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : MESCO
Numarul mesajelor : 15
Puncte : 15639
Data de inscriere : 23/01/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

masina timpului - Pagina 2 Empty Re: masina timpului

Mesaj Scris de IVAN Mier 10 Feb 2010, 09:17

Un alt caz interesant la care am meditat din adolescenta, au fost premonitiile. Sunt cazuri documentate ( am patit si eu, si de aceea am analizat mai profund ), in care oamenii ( poate si animalele ) viseaza in amanunt un eveniment din viitor care urmeaza sa se intimple intocmai, sau sa schimbe cursul evenimentelor daca tin cont de aceste informatii. De tinut minte si ghicitul, profetiile si altele. Eu as cataloga premonitiile doar la sentimente ( presimti ca se va intimpla ceva, dar nu cu detalii ).

Parerea mea personala este ca desi percepem realitatea cu ajutorul creierului nostru care ocupa un volum ,,x,, , exista si o alta dimensiune informationala, unde tot ce este posibil ca sa nu se aplice constanta lui Plank. Adica, desi corpul nostru la fel ca si restul materiei si energiei din Univers percepe curgerea timpului cu o anumita rata, o parte din universul nostru informational sa nu asculte citeodata sau tot timpul de curgerea normala a timpului. Adica, intre tine de azi si cel de maine ( sau la fiecare unitate de timp ) va exista mereu o diferenta, insa intr-o anumita proportie sa fi acelasi cu cel de ieri sau de maine ( nu ma refer la partea materiala, ci doar informationala ). Ar exista atunci o punte intre cele doua jaloane de timp, intre care tu de fapt esti acelasi ca si cel de ieri intr-o anumita masura, sau cel de azi acelasi cu cel de maine, existind posibilitatea accesarii unor informatii decalate in timp real, fiind percepute ca mesaje din viitor in trecut. Culmea este ca daca cel de maine percepe ca moare daca nu face x actiune, iar cel de azi tine cont de informatie si reuseste sa treaca de ziua de maine, at. a schimbat cursul evenimentelor, insa at. nu ar mai trebui sa trimita in trecut mesajul pentru ca nu va mai avea loc. In acest caz se poate considera ca evenimentul totusi a avut loc ( din moment ce s-a trimis mesajul ) si ca s-a schimbat ceva in cursul ,, normal ,, al evenimentelor. Un eveniment interesant l-am patit personal, pe cind eram sofer de cursa lunga. Am adormit la volanul autotrenului, am visat ca ies de pe autostrada prin balustrada din dreapta, si alte detalii de peisaj, si ca m-am trezit in urma acestui impact insa prea tirziu ca sa mai pot evita ceva. In urma socului emotional m-am trezit, inca conduceam drept pe pilot automat iar dupa putin timp au urmat detaliile ce le visasem, si locul in care urma sa patesc acel eveniment. Daca as fi visat asta cu o zi inainte, posibil sa nu fi putut evita asta. Au mai fost si alte vise, insa fara prea mare importanta in realitate, care s-au intimplat intocmai.Este posibil ca de-a lungul evolutiei noastre, acesta sa fie si un mecanism de autoaparare. Toate generatiile de animale care erau prada altora, care au reusit sa scape de la moarte iminenta, sa fi reusit ca in socul emotional trait in acel timp sa poata fi resimtit undeva in trecut, rezultind un al saselea simt sau ceva de genu dupa scenariul explicat anterior. Un experiment consacrat a fost vizionarea de catre subiecte umane a unor imagini socante pe monitor la un PC intrepatrunse de altele obisnuite, la intervale de timp aleatorii. Femeile fata de barbat au perceput socul emotional chiar inainte ca imaginea socanta sa fie aratata. Daca ceva din noi ramine in urma fata de curgerea timpului, at. este posibila transmiterea mesajelor din viitor in trecut.

IVAN
Interesat
Interesat

Mulţumit de forum :
masina timpului - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10masina timpului - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : MESCO
Numarul mesajelor : 15
Puncte : 15639
Data de inscriere : 23/01/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

masina timpului - Pagina 2 Empty Re: masina timpului

Mesaj Scris de nic Mier 10 Feb 2010, 23:00

Va salut,

Premonitia este o realitate, fara a intra in detalii am sa va povestesc ceva din viata mea. Era dupa masa, mancasem si simteama dorinta sa stau in pat, nu adormisem, eram intre veghe si somn. Am auzit un zgomot de geam spart, am ridicat mana stanga si am barat geamul care cazuse pe mine. O bucata rezultata dupa spargerea geamului de bratul meu m-a atins… am fost socat.
A doua zi de dimineata am renuntat sa mai plec cu autoturismul la serviciu, ca de obicei, crezand ca evit premonitia. Nu a fost asa. Lucram intr-un birou de proiectare, colegii mei nu fumau in birou, aveau un loc in afara biroului, amenajat, eu nu am fumat niciodata. Am iesit pe hol unde fumau colegii mei, afara batea vantul, sa spart un geam deasupra mea, l-am barat cu bratul stang, un ciob a atins gatul, am fost taiat pe mai multi centrimetri, am pus palma pe taietura nu puteam sa opresc sangele. Am mers la punctul sanitar din intreprindere, dupa ce au reusit sa-mi opreasca sangele am primit trimitere sa merg la urgenta pentru a-mi coase rana. Am refuzat, am fost avertizat ca voi avea o cicatrice mare. Vindecarea a fost rapida, mai mult decat normal, nu am ramas cu cicatrice, doar un semn aproape invizibil.

nic
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
masina timpului - Pagina 2 Left_bar_bleue0 / 100 / 10masina timpului - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 793
Puncte : 19225
Data de inscriere : 23/03/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

masina timpului - Pagina 2 Empty Re: masina timpului

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum