Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Astazi la 06:29

» Memoria și tendințele adictive
Scris de Bordan Ieri la 17:32

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Ieri la 12:04

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Ieri la 11:41

» Globalizarea
Scris de eugen Mier 27 Mar 2024, 17:10

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 27 Mar 2024, 10:34

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 13:49

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Lun 25 Mar 2024, 09:24

» Pendulul
Scris de eugen Dum 24 Mar 2024, 11:22

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Vin 22 Mar 2024, 18:12

» Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
Scris de virgil Vin 22 Mar 2024, 17:34

» Matematica și fizica
Scris de CAdi Joi 21 Mar 2024, 13:19

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 19:35

» Fizica si Matematica
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 12:04

» Viitorul si pacea inca e in miinile noastre
Scris de Vizitator Lun 18 Mar 2024, 21:32

» E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
Scris de curiosul Lun 18 Mar 2024, 15:31

» Daci nemuritori
Scris de CAdi Lun 18 Mar 2024, 08:47

» Orbitarea - o miscare compusa
Scris de virgil_48 Dum 17 Mar 2024, 10:20

» Dialogul cu ChatGPT
Scris de Bordan Dum 17 Mar 2024, 07:47

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Sam 16 Mar 2024, 10:10

» Un dicționar incipient de termeni ai Fizicii elicoidale
Scris de Abel Cavaşi Vin 15 Mar 2024, 07:06

» Marea teorema a lui Fermat.
Scris de curiosul Joi 14 Mar 2024, 19:35

» Deplasarea spre rosu a galaxiilor
Scris de CAdi Lun 11 Mar 2024, 12:30

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Dum 10 Mar 2024, 13:50

» Stiinta oficiala si stiinta neoficiala
Scris de eugen Sam 09 Mar 2024, 12:57

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Joi 07 Mar 2024, 12:53

» Pompele de caldura- instalatii energetice ale viitorului ?
Scris de virgil Mar 05 Mar 2024, 18:41

Top postatori
virgil (12129)
World Trade Center Vote_lcapWorld Trade Center Voting_barWorld Trade Center Vote_rcap 
CAdi (11781)
World Trade Center Vote_lcapWorld Trade Center Voting_barWorld Trade Center Vote_rcap 
virgil_48 (11133)
World Trade Center Vote_lcapWorld Trade Center Voting_barWorld Trade Center Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
World Trade Center Vote_lcapWorld Trade Center Voting_barWorld Trade Center Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
World Trade Center Vote_lcapWorld Trade Center Voting_barWorld Trade Center Vote_rcap 
curiosul (6509)
World Trade Center Vote_lcapWorld Trade Center Voting_barWorld Trade Center Vote_rcap 
Razvan (6162)
World Trade Center Vote_lcapWorld Trade Center Voting_barWorld Trade Center Vote_rcap 
Pacalici (5571)
World Trade Center Vote_lcapWorld Trade Center Voting_barWorld Trade Center Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
World Trade Center Vote_lcapWorld Trade Center Voting_barWorld Trade Center Vote_rcap 
eugen (3757)
World Trade Center Vote_lcapWorld Trade Center Voting_barWorld Trade Center Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
World Trade Center Vote_lcapWorld Trade Center Voting_barWorld Trade Center Vote_rcap 
Pacalici
World Trade Center Vote_lcapWorld Trade Center Voting_barWorld Trade Center Vote_rcap 
CAdi
World Trade Center Vote_lcapWorld Trade Center Voting_barWorld Trade Center Vote_rcap 
curiosul
World Trade Center Vote_lcapWorld Trade Center Voting_barWorld Trade Center Vote_rcap 
Dacu
World Trade Center Vote_lcapWorld Trade Center Voting_barWorld Trade Center Vote_rcap 
Razvan
World Trade Center Vote_lcapWorld Trade Center Voting_barWorld Trade Center Vote_rcap 
virgil
World Trade Center Vote_lcapWorld Trade Center Voting_barWorld Trade Center Vote_rcap 
meteor
World Trade Center Vote_lcapWorld Trade Center Voting_barWorld Trade Center Vote_rcap 
gafiteanu
World Trade Center Vote_lcapWorld Trade Center Voting_barWorld Trade Center Vote_rcap 
scanteitudorel
World Trade Center Vote_lcapWorld Trade Center Voting_barWorld Trade Center Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48
World Trade Center Vote_lcapWorld Trade Center Voting_barWorld Trade Center Vote_rcap 
CAdi
World Trade Center Vote_lcapWorld Trade Center Voting_barWorld Trade Center Vote_rcap 
virgil
World Trade Center Vote_lcapWorld Trade Center Voting_barWorld Trade Center Vote_rcap 
curiosul
World Trade Center Vote_lcapWorld Trade Center Voting_barWorld Trade Center Vote_rcap 
eugen
World Trade Center Vote_lcapWorld Trade Center Voting_barWorld Trade Center Vote_rcap 
Bordan
World Trade Center Vote_lcapWorld Trade Center Voting_barWorld Trade Center Vote_rcap 
Abel Cavaşi
World Trade Center Vote_lcapWorld Trade Center Voting_barWorld Trade Center Vote_rcap 
Razvan
World Trade Center Vote_lcapWorld Trade Center Voting_barWorld Trade Center Vote_rcap 
Forever_Man
World Trade Center Vote_lcapWorld Trade Center Voting_barWorld Trade Center Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
World Trade Center Vote_lcapWorld Trade Center Voting_barWorld Trade Center Vote_rcap 
virgil_48
World Trade Center Vote_lcapWorld Trade Center Voting_barWorld Trade Center Vote_rcap 
eugen
World Trade Center Vote_lcapWorld Trade Center Voting_barWorld Trade Center Vote_rcap 
Bordan
World Trade Center Vote_lcapWorld Trade Center Voting_barWorld Trade Center Vote_rcap 
curiosul
World Trade Center Vote_lcapWorld Trade Center Voting_barWorld Trade Center Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 21 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 21 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

World Trade Center

+4
totedati
sadang
Abel Cavaşi
Dacu
8 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

World Trade Center Empty World Trade Center

Mesaj Scris de Dacu Joi 13 Sept 2012, 17:57

Eu stiu ca este un inginer francez care a facut cercetari in acest sens si sustine ca cele doua turnuri s-au prabusit din alte cauze decat din cele spuse oficial.
Eu cred ca cele doua turnuri gemene au fost dinamitate foarte bine gandit si ca nu avioanele acelea au fost cauza prabusirii lor.Sigur este posibil ca cele doua avioane sa fi produs grave distrugeri locale in timp la nivelele respective dar caderea lor liftata a ambelor turnuri ma fac sa cred ca dinamitarea foarte bine gandita este cauza unor astfel de prabusiri curioase si improbabile.Care ar fi putut fi probabilitatea ca amandoua turnurile sa se prabuseasca liftat.Dat fiind faptul ca actiunea focului nu a actionat uniform iar materialele structurii de rezistenta nu erau omogene atunci firesc era ca macar unul din aceste turnuri daca nu chiar mai sigur amandoua sa se prabuseasca lateral ceea ce ar fi dus si la prabusirea altor cladiri din apropiere.
http://www.google.ro/search?q=World+trade+center&hl=ro&client=opera&hs=oVW&rls=ro&channel=suggest&prmd=imvnsu&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=NPBRULTPKobltQa6zICYCg&ved=0CEAQsAQ

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
World Trade Center Left_bar_bleue10 / 1010 / 10World Trade Center Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2564
Puncte : 21602
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

World Trade Center Empty Re: World Trade Center

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Joi 13 Sept 2012, 19:39

Faptul că primul căzut a fost turnul lovit mai jos demonstrează că partea de deasupra a fost cauza prăbuşirilor. Iar colapsarea aproape perfectă se datorează construcţiei corecte, şi faptului că bucata de deasupra a alunecat pe lângă bucata de dedesubt. Este o pierdere de vreme să crezi că cineva ar fi dinamitat acele turnuri. Părerea mea.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
World Trade Center Left_bar_bleue9 / 109 / 10World Trade Center Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33826
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

World Trade Center Empty Re: World Trade Center

Mesaj Scris de sadang Joi 13 Sept 2012, 21:36

Dacule, daca chiar te intereseaza, sapa macar cateva zile pe acest site, iar apoi alte cateva saptamani pe altele, pro sau/si contra, si trage singur concluziile:

- The Journal of 9/11 Research
- WTC Cliff Notes & "Aha!" Moments
- Anomalies at the WTC and the Hutchison Effect

Dr. Judy Wood si-a castigat titlul de doctor de la Virginia Tech, si este un fost profesor de inginerie mecanica. De la evenimentul din 11.09.2001 Dr. Wood a condus o investigatie judiciara completa a ceea ce fizic s-a intamplat cu World Trade Center la 11.09.2001.

Mai multe despre Dr. Judy Wood aici: Brief Biographical Sketch for Judy D. Wood, Ph.D.. Si daca cauti cu atentie vei gasi si cartea scrisa de ea, in format electronic... daca mai e cazul!

Stii dacule, "pot sa fie oameni care nu vor sa vorbesc cu tine" deoarece "poti sa ai si esecuri, poti sa ai si succesuri" ca sa citez un mare parlamentar european in viata! Intelegi tu...

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
World Trade Center Left_bar_bleue10 / 1010 / 10World Trade Center Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 23965
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

World Trade Center Empty Re: World Trade Center

Mesaj Scris de totedati Vin 14 Sept 2012, 00:20

Abel Cavaşi a scris:Este o pierdere de vreme să crezi că cineva ar fi dinamitat acele turnuri

cred că greșesti ... fii atent cum lovește al doilea avion! nu la fel de centrat ca primul, mai într-o parte! în aceste condiții partea de deasupra ar fi trebuit să se încline într-o parte în schimb ambele turnuri cad suspect de similar, ca și cum ar fi fost la ambele slăbită structura de rezistență la fel!

fals! la al doilea turn e practic secționat doar un colț cu distrugerea structurii de rezistență pînă pe la diagonala clădirii ...

în condițiile în care la orice demolare controlată pentru a se prăbuși pe verticală, de sus în jos, structura de rezistență trebuie slăbită sincron pe toată orizontala altfel în cădere se înclină într-o parte și se dezechilibrează, părerea mea e că doar cu ajutorul unor detonări suplimentare s-ar fi putut ajunge la acel rezultat ...
World Trade Center 911_-_FEMA_-_WTC_impacts_%28graphic%29
în imagine se vede cum spre deosebire de avionul care a lovit wtc1, central și perpendicular, la wtc2 ia un colț și practic jumătate de clădire e neafectată de impact, impact despre care se pretinde că a dislocat invelișul antiincendiu din jurul coloanelor de susținere

iar la wtc7 nici n-au mai ascuns asta, că sa demolat controlat în mod oficial suspect de repede ...

că au dat vina imediat pe al-qaida nu e o problemă însă e foarte suspect cît de repede au știut exact care erau teroriștii, exact ăia, nici unul în plus sau în minus!

ceea ce îmi amintește de recentul atac terorist din bulgaria, unde s-a văzut același mecanism de manipulare în plină desfășurare la cîteva minute după detonare ei deja știau cine e teroristul! ... și acum, după cîteva luni, nu se mai știe exact cine a detonat bomba!

și cireașa de pe tort e finalul poveștii scrisorilor cu antrax ... aia pute rău de tot!

însă cu ce nu sunt de acord e ideea că ben-laden nici nu există, la fel al-qaida ... scenariul e identic cu cel al atacului japonezilor de la pearl-harbor, știau că pregătesc ceva și i-au lăsat să își facă damblaua pregătindu-se pentru ceea ce va urma după

luni de zile înaintea atacurilor sau jucat de-a șoarecele și pisica pe tot globul ... ba că atacă prin africa ambasadele sua, ba prin orientul mijlociu ba prin europa sau america latină ... cu tot tacîmul, anunțuri nervoase, închideri sau restrîngeri temporare ale funcționării acestora, creșterea securității ...

și ceea ce e cel mai important de înțeles e faptul că în astfel de situații nici nu e nevoie să știe despre ce e vorba toate structurile de conducere și toate organele cu ochi și timpane! detaliile esențiale sunt bine controlate, la urechile lui bush mai mult ca sigur n-au ajuns decît rezumate generalizante ... ceva de genul al-qaida vrea să ne atace pe teritoriul sua, plănuiesc ceva big dar nu știm detalii, ce facem?

și bush nu trebuie decît să spună ceva de genul îi lăsați să își îndeplinească planurile, că ăsta e pretextul perfect să atacăm irakul și să implantăm baze militare americane la granița cu iranul ... fără detalii care încarcă memoria și conștiința, atîta cîtă mai e, în mod inutil și periculos ...

nu era necesar să ordone bush demolarea controlată a celor două turnuri în caz că nu cad singure ... de astfel de detalii se ocupă executanții nu cei ce decid strategia generală ... în acest fel [cuvânt jignitor] umane ca bush junior pot minți fără jenă și tulburări de conștiință, că oricum nu știu prea multe detalii, adică dacă le vine brusc mintea la cap și se sucesc, n-au cum dovedi că spun adevărul! că n-au dovezi! pot fi acuzați că delirează și sunt imediat eliminați de pe scenă ...


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Sam 15 Sept 2012, 14:03, editata de 1 ori (Motiv : Am eliminat cuvântul jignitor)
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
World Trade Center Left_bar_bleue10 / 1010 / 10World Trade Center Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20805
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

World Trade Center Empty Re: World Trade Center

Mesaj Scris de Dacu Vin 14 Sept 2012, 07:42

Mai mult eu cred ca acele avioane au fost fara pasageri la bord si cred ca erau teleghidate iar asa zisii pasageri erau regie radiofonica externa evenimentului in timp siin spatiu.Cum se explica faptul ca acele avioane au intrat in acele turnuri la o ora cand prea putini oameni erau la servici si de ce teroristii nu au ales avioane care sa atace la o ora in care cel putin 70-80 % dintre oameni erau in turnuri?De ce niciun avion nu a atacat mai intai Casa Alba?As vrea sa aud ceva logic si nu alte teorii oficiale sustinand interese ascunse dar cu siguranta interese de globalizare adica de imperialism colonial ascuns pentru a interveni oricand in interes economic in zonele bogate ale Terrei.Multumesc!

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
World Trade Center Left_bar_bleue10 / 1010 / 10World Trade Center Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2564
Puncte : 21602
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

World Trade Center Empty Re: World Trade Center

Mesaj Scris de CAdi Vin 14 Sept 2012, 08:40

Nu stiu daca trebuie sa insistam pe alte cauze ale prabusirii turnurilor gemene din moment ce Al-Qaida si-a asumat clar si explicit atentatele comise la 11 septembrie 2001 si chiar si pe cele de la metroul din Londra !


În 2004, fostul lider Al-Qaida, Osama ben Laden, fondatorul organizaţiei care şi-a asumat responsabilitatea atentatelor teroriste de la 11 septembrie 2001 în SUA, a avansat o iniţiativă similară, însă după aceea a intervenit atentatul terorist de la metroul din Londra, soldat cu 52 de morţi.

http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/11-ani-de-la-atentantele-sangeroase-din-sua-171498.html

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
World Trade Center Left_bar_bleue10 / 1010 / 10World Trade Center Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11781
Puncte : 56419
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

World Trade Center Empty Re: World Trade Center

Mesaj Scris de sandokhan Vin 14 Sept 2012, 13:23

Prima lucrare care a aratat ce s-a intamplat de fapt acolo la WTC (avioane fara pasageri, supraincarcate cu benzina) a fost urmatoarea, inca ramane printre cele mai formidabile:

http://www.serendipity.li/wtc.htm


Un video care analizeaza toate aspectele oculte:

https://www.youtube.com/watch?v=7_E4N5YIycI

https://www.youtube.com/watch?v=ECMJ2LBK90Q

https://www.youtube.com/watch?v=OSW1x_h4Kfo

https://www.youtube.com/watch?v=UeSDOb7NcgE
sandokhan
sandokhan
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
World Trade Center Left_bar_bleue10 / 1010 / 10World Trade Center Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 795
Puncte : 18864
Data de inscriere : 16/11/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

World Trade Center Empty Re: World Trade Center

Mesaj Scris de sandokhan Vin 14 Sept 2012, 13:28

sandokhan
sandokhan
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
World Trade Center Left_bar_bleue10 / 1010 / 10World Trade Center Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 795
Puncte : 18864
Data de inscriere : 16/11/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

World Trade Center Empty Re: World Trade Center

Mesaj Scris de totedati Vin 14 Sept 2012, 16:03

Dacu a scris:Mai mult eu cred ca acele avioane au fost fara pasageri la bord si cred ca erau teleghidate iar asa zisii pasageri erau regie radiofonica externa evenimentului in timp siin spatiu

eu nu cred asta pentru că mila față de victimele inutile și nonnecesare îndeplinirii planului nu era în fișa postului, în caracterul eminentelor cenușii care au controlat totul! ce mai conta pentru ei dacă avioanele erau reale, cu pasageri reali, inocenți, care chiar au vrut să facă o banală cursă aeriană din punctul X în punctul Y sau nu!

dacă făceau astfel de eforturi suplimentare riscau să se dezvăluie totul! cu cit sunt mai puține urme, dovezi, că a fost altceva decît sa spus publicului cu atît mai bine!

oricum au murit 3000 de oameni dacă nu mai mulți la prăbușirea turnurilor! în patru avioane boeing de linie obișnuite avem doar vre-o 4x100 oameni uciși în plus pe lista victimelor colaterale care ar fi putut salvați ... o nimica toată, în irak au murit milioane!

n-au ei astfel de griji și dileme morale, de asta sunt sigur!

Nu stiu daca trebuie sa insistam pe alte cauze ale prabusirii turnurilor gemene

pentru simplul motiv că rezultatul acțiunilor al-qaida nu sunt singura cauză nenorocirii care sa întîmplat atunci! dacă ne îngropam capul în nisip și aruncăm vina doar pe al-qaida, după ce aceasta va fi neutralizată și destructurată ca organizație teroristă nu scăpăm de pericolul ca aceleași eminențe cenușii să coacă alt atac terorist ... alt dezastru ... creînd sau îngăduind apariția altei organizații teroriste la fel de criminală ca al-qaida!

ceea ce se și întîmplă sub ochii noștri! siria e în ruine, primăvara arabă naște monștri, confruntarea totală dintre lumea musulmană și evrei e pe cale să devină realitate, ăsta e scopul primăverii arabe! unirea tuturor musulmanilor într-un singur califat care să atace israelul pentru a elibera ierusalimul!

de-aia nu pot palestinienii să devină stat independent, sunt păstrați pentru etapa următoare a confruntării, pasul 5 cînd vor fi folosiți ca carne de tun și martiri pentru unirea musulmanilor în jurul meccăi pentru a face posibil și a crește șansele de reușită ale etapei următoare, nr. 6, confruntarea totală dintre lumea musulmană și iudeo-creștini! cît timp israelul îi va ucide și umili pe palestinieni cu voie de la licurici musulmanii vor vedea asta și vor urî tot mai mult occidentul și israelul și se vor strînge într-un singur superstat de bună voie sau mai cu sila, mai forțat!

plan descris cu lux de amănunte de al-qaida, fiecare pas sa îndelinit întocmai pînă la punctul 4, primăvara arabă, cel care e acum în plină desfășurare, cel care va răsturna toate conducerile politice aflate sub controlul occidentului din țările musulmane!
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
World Trade Center Left_bar_bleue10 / 1010 / 10World Trade Center Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20805
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

World Trade Center Empty Re: World Trade Center

Mesaj Scris de CAdi Vin 14 Sept 2012, 17:28

Nu stiu daca ati vazut prabusirea turnurilor gemene din New York dar eu in 11 septembrie 2001 le-am vazut in direct la CNN.
Am vazut chiar si momentele in care cele doua avioane au lovit pe rand ambele turnuri.
Va spun ca nu am vazut nicio explozie sau explozii la etajele superioare sau inferioare asa cum se vehiculeaza ,(pentru ca nu au sarit bucati de zid sau de geamuri din cladirile turnurilor) si in plus la impactul avioanelor, acestea au disparut cu totul in interior, dupa care s-au vazut incendiile si exploziile in locul de impact!
Cat priveste faptul ca moluzul ardea si ca grinzile s-au topit acest lucru se pare ca s-a datorat materialului de constructie utilizat care s-a autoaprins datorita temperaturii ridicate de la etajele superioare si care a muiat otelul si a dus de fapt la colapsarea structurii de rezistenta a turnurilor...
Cred ca opinia publica este indusa in mod voit ,de organizatiile subversive musulmane, pe piste gresite ....
Nu cred intr- o structura criminala oculta organizata la varful planetei, pentru ca atunci ar fi trebuit sa beneficieze de sprijinul guvernului american in organizarea unui astfel de atentat ,ceea ce nu este cazul.(Otelul este un bun conducator de caldura si cred ca pur si simplu intreaga structura a cedat)

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
World Trade Center Left_bar_bleue10 / 1010 / 10World Trade Center Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11781
Puncte : 56419
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

World Trade Center Empty Re: World Trade Center

Mesaj Scris de eugen Vin 14 Sept 2012, 18:06

CAdi,
Sa nu uitam ca imaginea , ca materie prima mediatica, nu se va substitui niciodata realului.
Vorba romanilor, dupa Decembrie 89:
Ati mintit poporul cu televizorul.

Massmedia oficiala scrie si prezinta stiri dupa dictare.
Daca vom asculta niste interviuri cu ingineri constructori care -asa sustin ei-au participat in anii 60 la constructia turnurilor, se vor gasi argumente tehnice care duc la versiunea unei demolari perfecte, cu grinzi retezate drept,miniexplozii locale in material,etc.

Dupa parerea mea, un foc cu mult fum negru nu poate topi un colos,local, ci doar il afuma, creind un spectacol suficient pentru populatia pregatita zeci de ani in avans,cu scenarii holywoodiene.

Alte versiuni includ un colaps, o implozie comandata la subsol...

Acest subiect tabu probabil ca va fi spionat...
Fiecare va interpreta dupa cat curaj are, pe raspunderea lui...

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
World Trade Center Left_bar_bleue10 / 1010 / 10World Trade Center Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3757
Puncte : 32169
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

World Trade Center Empty Re: World Trade Center

Mesaj Scris de CAdi Vin 14 Sept 2012, 22:35

eugen a scris: CAdi,
Sa nu uitam ca imaginea , ca materie prima mediatica, nu se va substitui niciodata realului.
Vorba romanilor, dupa Decembrie 89:
Ati mintit poporul cu televizorul.


Dupa parerea mea, un foc cu mult fum negru nu poate topi un colos,local, ci doar il afuma, creind un spectacol suficient pentru populatia pregatita zeci de ani in avans,cu scenarii holywoodiene.

Alte versiuni includ un colaps, o implozie comandata la subsol...

Sa fac o sinteza :
Dupa parerea ta a fost o regizare de film si guvernul amerian in colaborare cu organizatia din umbra ce vrea stapanirea lumii au organizat pe ascuns atentatul si au dus la pieire 3000 de oameni + persoanele aflate la
bordul avioanelor...dand in schimb vina pe Al-Qaida !
In plus ti se pare ca 5 tone de Kerosen aflate la bordul avioanelor reprezinta doar un fum negru pentru impresia publicului !

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
World Trade Center Left_bar_bleue10 / 1010 / 10World Trade Center Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11781
Puncte : 56419
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

World Trade Center Empty Re: World Trade Center

Mesaj Scris de sadang Sam 15 Sept 2012, 00:25

Dupa parerea celor ce se multumesc doar cu stirile oficiale, de vina a fost Al-Qaida. Dupa parerea celor ce nu se multumesc doar cu atat si sapa mai adanc, totul a fost o facatura. Mai departe fiecare crede dupa cum si cat il duce capul! Manipularea si dezinformarea se practica cu succes de multe secole, insa pentru naivi nu exista decat "flower power"!

Ca si in stiinta... de ce sa-ti mai bati capul sa intelegi ce este electronul de exemplu, cand Thompson si Millikan l-au definit clar, de vre-o 100 de ani, total dezinteresati si corecti, nereprezentand in munca lor decat interesul adevarului pur, imaculat si inocent, nici intr-un caz interesele vre-unui sponsor, institutie, concern, stat....

Nush daca lui eugen, cele 5 tone de kerosen i se pare doar fum negru pentru impresia publicului, insa mie sigur mi se pare asa! Citeste:
- THE JET FUEL; HOW HOT DID IT HEAT THE WORLD TRADE CENTER?

Concluzia:
Focul de la combustibilul avioanelor nu a jucat nici un rol in prabusirea WTC.
Asa ca, inca odata, ati fost mintiti de media, sunteti surprinsi?


- Yeah, Sure...Kerosene Dropped The WTC Towers
- googling about "kerosene and wtc"

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
World Trade Center Left_bar_bleue10 / 1010 / 10World Trade Center Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 23965
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

World Trade Center Empty Re: World Trade Center

Mesaj Scris de eugen Sam 15 Sept 2012, 00:34

CAdi,
Societatea americana o vad ca pe un insasi Trade Center, in pragul colapsului. Confiscarea vointei americanilor, sub dictatura aristocratiei pestrite alcatuita din finantisti-industriasi-militari-politicieni, sufoca natiunea, asa cum se intampla peste tot in lume.
Pare ca asistam la prabusirea civilizatiei noastre, in care prabusirea valorilor traditionale americane , de la varf in jos,este un model periculos de urmat. In loc de a gasi cauzele intrinseci, se mizeasa pe gaselnite vechi ca terorismul, conflictul civilizatiilor, suprapopularea, etc.
S-a mai intamplat in istorie ca cel ce striga foc sa fi pus el insusi focul!
Trade Center ramane o mostra de enigma, pe care , cand o vom dezlega, s-ar putea sa fie prea tarziu.
Probabil pe aceasta se mizeaza, sa ne pierdem in versiuni, pentru a ne pierde potentialul de reactie rapida. Sa ramanem o masa civila derutata, confuza, fara vointa.
Gata sa inghita ce i se pune sub nas si sa se duca intins unde o trag sforile aparentelor.



eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
World Trade Center Left_bar_bleue10 / 1010 / 10World Trade Center Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3757
Puncte : 32169
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

World Trade Center Empty Re: World Trade Center

Mesaj Scris de totedati Sam 15 Sept 2012, 03:45

CAdi a scris:Am vazut chiar si momentele in care cele doua avioane au lovit pe rand ambele turnuri

ești sigur că l-ai văzut și pe primul?! există astfel de înregistrări!?

eu știu că primul n-a fost filmat, că nimeni nu se astepta la așa ceva, și nu stătea nimeni cu camera video în sus să aștepte să lovească ...

doar al doilea, cel care a lovit wtc2

exact aceeași reacție instinctivă a căprioarei care surprinsă pe drum, noaptea, de farurile mașinii înțepenește în mijlocul drumului

dacă au fost martori care au văzut primul avion îndreptînduse spre wtc1 nici unul n-a realizat ce se întîmplă, că va lovi intentionat turnul și nimeni nu s-a gîndit să filmeze

imediat după ce sa înfipt în turn da, lumea a început să fotografieze și să filmeze la cîteva secunde după ... dar nu există nici un material video care să arate primul avion cum lovește turnul, doar din spate, chiar în momentul impactului! poze poate sunt dar nu și video!

eu eram la lucru, și am văzut și eu live ce sa transmis la noi preluat din SUA că aveam teve și s-a întrerupt lucrul ... n-am stat decît vre-o 2 ore și ne-am uitat după care patronul a înțeles că e game over, nu se mai gîndea nimeni la ce avea de făcut, și ne-a dat liber, nu mai avea nici el chef de nimic ...

senzația din acea zi era foarte stranie ... ceea ce mă intriga și îmi dădea bănuieli sinistre era exact ce sa întîmplat la atentatul din bulgaria, senzația că ești manipulat live!

prea repede sa anunțat lista cu teroriștii, prea rapid sa anunțat că există pericolul de prăbușire, la wtc7 chiar repetat și cu insistență, ca și cum se transmitea prin teve ce trebuie să se facă, că e musai să fie demolat!

Va spun ca nu am vazut nicio explozie sau explozii
structurile de rezistență erau centrale, ca de altfel ca la toate construcțiile de acest tip ... geamurile și pereții sunt doar de decor, deaia au dispărut cu totul avioanele

la wtc1 cum a lovit central aproape toată masa de aluminiu, corpul avionului, sa înfipt în structura de rezistență, motoarele au trecut pe lîngă și la fel combustibilul sa împrăștiat pe lateral ...

la wtc2 a lovit dintr-o parte, a tăiat un colț lung nu scurt tot a ajuns pînă la celălalt colț, corpul de aluminiu a trecut pe lîngă structura de rezistență sau doar o jumatate sa înfipt în ea, o aripă cu motoarele a lovit din plin stîlpii iar cealaltă ca la wtc1, pe lîngă ei ...

dacă au fost explozii controlate după impact n-aveau cum fi pregătite de dinainte, că nu știau exact unde vor lovi și se vede clar că structura la ambele clădiri cedează acolo unde a fost impactul nu și în alte locuri!

ceea ce dacă e să păstrăm ideea exploziilor controlate nu puteau fi făcute decît de oameni din clădire care imediat după impact sau sinucis aruncîndu-se în aer, sau echipați antiincediu, au fost destul de fanatici ca să reușească să intre prin foc, să pună material exploziv pe stîlpii de rezistență, chiar în locul sau cît mai aproape de locul impactului și să le detoneze devenind martiri

un pic forțată ideea dar altfel nu se susține varianta exploziilor pentru că n-au cedat decît în locul unde au lovit avioanele ...
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
World Trade Center Left_bar_bleue10 / 1010 / 10World Trade Center Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20805
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

World Trade Center Empty Re: World Trade Center

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Sam 15 Sept 2012, 08:36

Ştim cu toţii că Fizica actuală are o mulţime de mistere de nepătruns. Şi este foarte probabil ca la prăbuşirea turnurilor să se fi manifestat o mulţime de astfel de mistere ale Fizicii actuale. Dar de la a identifica astfel de mistere ale Fizicii la prăbuşirea turnurilor şi până la a pune astfel de mistere în cârca unei conspiraţii mondiale este o cale tare lungă.

Şi eu cred că sunt o mulţime de conspiraţii, o mulţime de ilegalităţi în lume. Dar nu cred că turnurile s-au prăbuşit cu intenţia guvernului american.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
World Trade Center Left_bar_bleue9 / 109 / 10World Trade Center Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33826
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

World Trade Center Empty Re: World Trade Center

Mesaj Scris de Dacu Sam 15 Sept 2012, 09:37

Nu are nicio treaba cu vreun mister caci nimic din univers nu este misterios.Oamenii considera tot felul de mistere pentru ca asa vor sau pentru ca nu inteleg esenta lucrurilor.Exista vreun lucru facut de mana omului care sa fie perfect?Eu zic ca nu exista si deci structura aceea avea neomogenitati structurale de rezistenta care trebuiau sa duca la prabusirea laterala macar a unuia dintre turnuri ori ele au cazut foarte frumos pe verticala locului.Cand a cazut primul turn liftat pe verticala am zis ca este posibil dar cand am vazut ca si cel de-al doilea turn cade la fel am zis imediat ca cele doua turnuri au fost practic demolate in mod calculat si controlat pe verticala locului fiecurui turn.
Ar fi bine sa fie asa dar ma indoiesc tocmai pentru ca probabilitatea de a cadea asa de "frumos" acele turnuri liftate pe verticala locului fiecaruia este practic egala cu zero.Nu cred ca au murit in cele doua turnuri si in afara lor mai mult de 500 de oameni si au murit ca prostii.De ce nu au fost acele atacuri la o ora cand practic cel putin 70-80 % era plin cu oameni?Cati oameni erau simultan intr-o zi in fiecare dintre cele doua turnuri?De ce nu a fost atacata mai intai de toate Casa Alba?A fost atacat pentagonul........ Rolling Eyes

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
World Trade Center Left_bar_bleue10 / 1010 / 10World Trade Center Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2564
Puncte : 21602
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

World Trade Center Empty Re: World Trade Center

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Sam 15 Sept 2012, 10:01

Dacu a scris:Nu are nicio treaba cu vreun mister caci nimic din univers nu este misterios.Oamenii considera tot felul de mistere pentru ca asa vor sau pentru ca nu inteleg esenta lucrurilor.
Misterios înseamnă tocmai ceea ce nu înţelege omul, nu ceea nu „înţelege” universul.

Exista vreun lucru facut de mana omului care sa fie perfect?Eu zic ca nu exista si deci structura aceea avea neomogenitati structurale de rezistenta care trebuiau sa duca la prabusirea laterala macar a unuia dintre turnuri ori ele au cazut foarte frumos pe verticala locului.
O bucată de clădire de imensitatea celor prăbuşite are un moment cineticde inerţie uriaş. Ca să poţi răsturna o asemenea bucată de clădire îţi trebuie un cuplu la fel de uriaş. De unde scoţi un asemenea cuplu din nişte mici neomogenităţi structurale?

Mai gândeşte-te la un aspect: bucata de deasupra a alunecat pe lângă bucata de dedesubt (prăbuşirea a început atunci când o porţiune mică din stâlpii de susţinere s-a topit), fapt care a menţinut o aliniere a stâlpilor de susţinere pentru că aceştia au rămas intacţi pe o bună porţiune.

Cand a cazut primul turn liftat pe verticala am zis ca este posibil dar cand am vazut ca si cel de-al doilea turn cade la fel am zis imediat ca cele doua turnuri au fost practic demolate in mod calculat si controlat pe verticala locului fiecurui turn.
Dimpotrivă, din moment ce clădirile au fost construite la fel şi din moment ce cauza prăbuşirii a fost aceeaşi, chiar nu văd de ce ar fi trebuit să apară deosebiri aşa de mari. Şi nu uita chestia cu momentul cineticde inerţie.

De ce nu au fost acele atacuri la o ora cand practic cel putin 70-80 % era plin cu oameni?Cati oameni erau simultan intr-o zi in fiecare dintre cele doua turnuri?De ce nu a fost atacata mai intai de toate Casa Alba?A fost atacat pentagonul........ Rolling Eyes
În orice asemenea eveniment vei putea pune o mulţime de întrebări de acest gen. Răspunsul simplu ar fi că aşa au vrut teroriştii. Răspunsul mai amănunţit ar fi că la ora aceea chiar erau oameni mulţi în turnuri (de unde ştii tu la ce oră începeau ei lucrul?), dar scopul teroriştilor nu a fost neapărat să ucidă oameni, ci să doboare simboluri. Mai mult, a fost atacată şi Casa Albă, doar că avionul nu şi-a atins ţinta. Mai mult, Casa Albă nu era o prioritate, mai ales că preşedintele nu era acolo. Doamne, sunt atâtea explicaţii clare! Câtă pierdere de energie mentală inutilă să crezi că a fost intenţia guvernului american!


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Sam 15 Sept 2012, 21:32, editata de 1 ori (Motiv : Am făcut referirea la erată)
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
World Trade Center Left_bar_bleue9 / 109 / 10World Trade Center Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33826
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

World Trade Center Empty Re: World Trade Center

Mesaj Scris de sadang Sam 15 Sept 2012, 10:35

Abel, "fiecare nas isi are nasul lui", iar guvernul american nu face exceptie de la aceasta regula. Toate guvernele sunt instrumente ale puterii si controlului, o interfata (cu un rol bine definit) intre masele largi de oameni si factorii de putere si control. Crezi ca vreunu-l din marii bancheri ai lumii, se impiedica de vre-un guvern? Sau marile concerne financiare se impiedica oare? Si nu uita ca nici acestia nu reprezinta o exceptie de la regula descrisa in prima fraza a acestui post. Daca intelegi ce vreau sa spun...

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
World Trade Center Left_bar_bleue10 / 1010 / 10World Trade Center Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 23965
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

World Trade Center Empty Re: World Trade Center

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Sam 15 Sept 2012, 10:58

Înţeleg ce vrei să spui, asta dacă mă crezi pe cuvânt. Dar nici aşa nu cred că guvernul american este autorul prăbuşirilor.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
World Trade Center Left_bar_bleue9 / 109 / 10World Trade Center Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33826
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

World Trade Center Empty Re: World Trade Center

Mesaj Scris de sadang Sam 15 Sept 2012, 11:34

Inteleg ca intelegi si cred ca crezi, tocmai de aceea nici nu vreau sa mai insist pe aceasta tema. Cine cauta, gaseste si gandeste, cine nu, discuta si vorbeste.

...Nu cerceta aceste legi,
Ca esti nebun cand le-ntelegi!
Din codru rupi o ramurea,
Ce-i pasa codrului de ea!...

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
World Trade Center Left_bar_bleue10 / 1010 / 10World Trade Center Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 23965
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

World Trade Center Empty Re: World Trade Center

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Sam 15 Sept 2012, 11:35

Şi eu pot zice la fel.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
World Trade Center Left_bar_bleue9 / 109 / 10World Trade Center Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33826
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

World Trade Center Empty Re: World Trade Center

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Sam 15 Sept 2012, 13:55

O mică erată la ceea ce spuneam mai sus: este vorba despre momentul de inerţie, nu despre momentul cinetic. Adică, bucata de deasupra are un moment de inerţie mare, ceea ce o face greu de răsturnat. Restul afirmaţiilor rămân valabile.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
World Trade Center Left_bar_bleue9 / 109 / 10World Trade Center Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33826
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

World Trade Center Empty Re: World Trade Center

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Sam 15 Sept 2012, 14:17

totedati a scris:ești sigur că l-ai văzut și pe primul?! există astfel de înregistrări!?

eu știu că primul n-a fost filmat, că nimeni nu se astepta la așa ceva, și nu stătea nimeni cu camera video în sus să aștepte să lovească ...
Urmăreşte avionul la secunda 21. Poate îţi schimbi părerea...
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
World Trade Center Left_bar_bleue9 / 109 / 10World Trade Center Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33826
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

World Trade Center Empty Re: World Trade Center

Mesaj Scris de totedati Dum 16 Sept 2012, 07:28

în acea zi parcă n-a fost dat! doar al doilea! eu nu l-am văzut în ziua aia, live, și am crezut că nici n-a fost filmat! majoritatea montajelor sau filmelor sunt cu al doilea avion am rămas cu impresia că primul nici n-a fost prins pe film decît prea tîrziu după impact ...

n-am căscat ochii destul de bine ...

este vorba despre momentul de inerţie
într-un fel mă încurcă și pe mine ... varianta că au pus bombe chiar atunci e cam trasă de păr dar alta n-am decît dacă renunțăm la conspirație

însă asta e valabil doar pentru partea de sub zonele de impact al ambelor turnuri la momentul zero, cînd încep să o ia în jos! am căscat ochii bine, dacă au fost explozii controlate dedesupt, pe verticala coloanelor centrale, le-au coordonat suspect de bine că nu se vede nimic!

deasupra e altă poveste! la wtc1 se vede cum stă drept în sus antena tv și cum o ia în jos ca și cum nu mai erau nici un fel de stîlpi centrali! nu doar la locul impactului ci de loc pe toată verticala!

unii au ajuns la concluzia că n-avea cu rămîne dreaptă antena astfel, pentru atîta timp, decît dacă s-au secționat și în subteran coloanele centrale!

practic stîlpii de rezistență au căzut în gol 1-2 etaje secționați la bază și posibil desprinși de partea de sus în zona impactului care au antrenat partea de deasupra zonei impactului în cădere aproape liberă desăvîrșind opera ... cadrul de oțel din jurul perimetrului exterior rămas intact cu tot cu geamuri după ce sau dus în jos coloanele centrale interioare a opus o rezistență extrem de mică pentru că rigiditatea era proiectată pentru orizontală, pentru stresul dat de presiunea vîntului nu pe verticală ...

și atunci da, energia momentului acumulat în 2 etaje de cădere aproape liberă de partea de deasupra încă intactă peste partea de jos ar fi fost imens ar fi zdrobit ca un baros totul pe verticală! n-ar mai fi fost nevoie de alte explozii controlate pe verticală

puterea impactului a fost atît de mare încît antena rămîne dreaptă aproape 1 etaj după ce partea de sus, cu coloanele secționate, lovește coloanele centrale de jos care s-au oprit în fundație ...

că importante sunt acele coloane masive și rigide, proiectate exclusiv pentru rigiditatea pe verticală, pentru torsiunile pe orizontală era grilajul de oțel mult mai subțire din exterior ...

e zdrobit ca de un ciocan imens ... dar ca să acumulezi moment inerțial ai nevoie de un interval de cădere cu cît mai liberă și mai lungă căderea cu atît mai bine ... antena ne arată că a fost un interval extrem de mare de cădere aproape în gol a coloanelor centrale de deasupra locului impactului

la wtc2 e o altă chestie curioasă ... inițial am spus că nu sa înclinat de loc ... am greșit! inițial, așa cum era normal, cînd începe să cadă partea de sus începe să se încline înspre colțul tăiat de avion ... însă, brusc, nu se mai înclină, și din nou asistăm la un interval de cîteva etaje ca de cădere liberă pe verticală ... ca și cum coloanele centrale sunt secționate la bază acum, după ce a început să cadă!

evident, momentul inerțial acumulat mult mai mare ca la wtc1 pentru că masa care cade liber cu tot cu coloanele centrale secționate la locului impactului e mult mai mare ... deoarece n-a apucat să se încline prea mult rezultatul final e același ca la wtc1 și prăbușirea pe verticală, efectul de pulverizare a betonului ca și cum a fost lovit de un baros de mii de tone, nu mult diferită ...

înseamnă că la wtc1 a fost o sincronizare aproape perfectă între secționarea coloanelor centrale de susținere la bază prin explozii controlate și secționarea din zona impactului, bază la momentul t sus la momentul t+2 sau 3 secunde iar la wtc2 invers, sus la momentul t și jos după cîteva zeci de secunde cît timp sa înclinat partea de sus ...

dar mie tot explozii controlate îmi par! inside job + ajutor de la mameluci visînd virgine în paradis ...

și ce e cel mai important, explozibilul a fost pus atunci, în acea zi, după ce au lovit avioanele turnurile!

înainte era prea riscant! erau obiective strategice, păzite nu glumă! nu puteau ști cînd vor lovi exact și cu cît rămîneau acolo cu explozibilul lipit de coloane creștea pericolul ca cineva din personal să vadă operațiunea sau doar explozibilul și rămînă în viață după prăbușirea turnurilor ... după atac era mai mult ca sigur că nimeni n-avea chef să facă pe eroul păzind betoanele toată lumea salva vieți ... cei care n-au fost destul de curajoși să urce să salveze vieți mai mult ca sigur și-au scurtat ziua de lucru ... în timpul derutei generale, cînd toată lumea se grăbea cuprinsă de groază și panică să scoată cît mai mulți oameni din turnuri, niște băieți deștepți cu ochi albaștri și o misiune clară, de ce nu livrați de saudiți că virgine sunt destule în paradis, își făceau de lucru prin subteranele celor două turnuri iar alții urcau scările în timp ce toată lumea fugea grăbită rostogolindu-se pe scări în jos ... 4 echipe de oameni hotărîți, cam măslinii la ochi dar cu buletin de NY ... ghinioniștii care n-au fugit destul de repede pe scări în jos din zona unde trebuiau puse batoanele de ciocolată au fost repede convinși să o ia pe o scară mai scurtă și au început să zboare ...

saudiți nu al-qaida! că cei din al-qaida sunt prea zburdalnici, le pot veni tot felul de idei originale în drum spre NY! oricum saudiții sunt tăticii al-qaida și n-au motive să regrete! au ajuns putrezi de bogați, califatul mondial în jurul meccăi e după colț, belirea lui ițic sa transformat din posibil în probabil mai trebuie stabilit momentul, totul se desfășoară conform planului inițial clocit prin munții afganistanului de ben-laden, aprobat de un babalîc senil pe nume reagan și contra semnat de de bărbuța regelui saudit ...

ca de obicei ultima semnătură e cea valabilă ... planul visat de licurici sa dus naibii, praf și pulbere și trilioane de dolari tocați, planul saudiților e încă pe șine deși noaptea încă îi mai ia cu sudori reci pe șira spinării ...

că și-au cam băgat și iranienii coada! parcă punctul 4 din plan era un pic altfel! dar nu-i bai! noi să fim sănătoși că allah are grijă de detalii!
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
World Trade Center Left_bar_bleue10 / 1010 / 10World Trade Center Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20805
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

World Trade Center Empty Re: World Trade Center

Mesaj Scris de totedati Mier 03 Oct 2012, 00:12

LE:
am mai găsit pe net niște variante cu explicații unele care m-au luat prin surprindere, altele care confirmă ce spune Abel Cavași vizavi de problema momentului și energiei acumulate de un corp în cădere liberă ca cheie a înțelegerii fenomenului
journalof911studies.com - The Missing Jolt

băieții încep cu wtc1 pentru că masa în cădere liberă e mai mică, dacă se explică wtc1 e rezolvat și wtc2

1. Because of damage to stories 93 to 98, and especially because of column buckling due to fire, the top 12 stories of the North Tower (99-110) plus the roof were, in effect, separated from the rest of the Tower and began to behave as a unit.

hopa! interesant ... adică și în raportul oficial sunt obligați să admită căderea liberă! numai că, observă pe bună dreptate adepții teoriei conspirației:

The lower block had 283 cold steel columns, with less than 30% of their total load capacity being utilized for gravity loads

chiar dacă partea de sus se sprijinea pe cea de jos într-un singur punct cu aria unui vîrf de ac asta înseamnă un singur lucru, free fall = 0 => moment acumulat = 0

The weight of the upper block posed no threat to it. If there were to be a threat, it had to come from the momentum of the upper block. But momentum is a product of mass and velocity, and since the upper block could not increase its mass it had to increase, if it were to become a threat, its velocity

de unde viteză cînd stai pe loc!? nu prea e de unde! de aici se ajunge la singura concluzie logică, care e și în raportul NIST oficial însă ascunsă după deget, în vorbărie gen DD-OTV că tot strigă mogulul pe toate tembeliozarele cum vrea el să dea banii poporului și nu îl lasă ponta cel rău!

So it is no surprise that the NIST authors, however shy they are about affirming it, eventually come out in favour of the falling of the upper block.

ok ... unii împreună cu mine au plecat de la o variantă mai cuminte, tăiere prin explozii controlate sus, la locul impactului, și jos la bază de preferat cît mai simultane ca să se ascundă conspirația și toate privirile să fie atrase înspre turnuri în plină autodistrugere fără să se vadă eventualele efecte prea timpurii ale căderii părții de jos față de cea de sus

în sprijinul teoriei ar sta masa de oțel + rocă topită de la baza ambelor turnuri care implică o cantitate enormă de energie mult peste ce s-ar fi putut concentra acolo jos doar datorită căderii libere a turnurilor ...

însă pe net am mai dat peste o variantă, exploziile de la baza turnurilor cică ar fi fost explozii atomice!

WOW!



hmm .... pare totuși prea de tot să se fi ascuns sub ochii întregii lumi două explozii atomice simultane!

deși cantitatea imensă de material topit din subsolul ambelor turnuri ar fi perfect explicat în lumina acestei ipoteze ... la fel înmuierea extrem de rapidă a bazei coloanelor, care pe lîngă secționare trebuie să cadă și ele în gol mai repede ca partea de sus ca să aibe unde să cadă!

în aceste condiții nici n-ar mai fi nevoie de exploziile la locul impactului simpla greutate a coloanelor care atîrnă în gol ar fi putut duce la ruperea lor de partea de sus în locul unde erau deja slăbite, la locul impactului trăgînd în același timp partea de sus peste cea de jos!

pe lîngă momentul teoretic al căderii libere a părții de jos avem un moment în plus enorm al părții de sus cît timp a căzut liber împreună cu partea de jos pînă sau rupt în două bucăți!

de subliniat și faptul că căderea întregului ansamblu de coloane interne de sus pînă jos nu e neapărat necesar să se vadă și în deformarea fațadei!

cofrajul de oțel al fațadei turnurilor care ținea ferestrele exterioare nu era proiectat pentru a ține greutatea etajelor ci era strict contra presiunii laterale a vîntului! greutatea etajelor erau ținute prin traverse de oțel care se legau ridid de coloanele centrale!

asta înseamnă că deși tot interiorul turnurilor era deja în cădere liberă fațada + cofrajul de oțel exterior era încă în picioare!

fără să se vadă nimic la exterior au existat secunde esențiale în care deja coloanele interioare de sub locul de impact al avioanelor se prăbușeau prin interior!

și, cînd partea de sus a început să cadă, structura de rezistență peste care au căzut era deja mult slăbită față de ce se putea vedea din exterior ...

de aceea ciudățenia modului în care s-au prăbușit turnurile ca și cum nu mai erau coloanele centrale care să opună rezistență la cădere, aproape în cădere liberă de sus pînă jos

nu chiar pînă jos, în poze și filme se vede cum rămîn totuși în picioare franjuri laterale mai mici sau mai mari din cofrajul exterior la ambele turnuri, unele destul de înalte, în schimb coloanele centrale parcă sau topit|turtit cu totul cînd de fapt acestea trebuiau să rămînă înfipte în pămînt mult deasupra resturilor din cofraj, mult mai bine conservate!!

de ce!? pentru că aceste coloane centrale erau proiectate să țină greutatea, încărcarea pe verticală, nu cofrajul exterior! în schimb ce avem!? cofrajul exterior încă în picioare mult mai sus decît coloanele centrale! în condițiile în care toate etajele inferioare au fost pulverizate și proiectate în lateral!

am o singură obiecție la varianta exploziei atomice subterane, pe lîngă partea radioactivă, nu îmi dau seama cum ar fi putut elimina orice informație vizavi de radioactivitatea dată peste cap a zonei, mai e o problemă! la bază amîndouă turnurile erau pe un pat de rocă solidă, bazaltică!

cînd ai o explozie de magnitudinea unei explozii nucleare pe un astfel de bottom toată forța exploziei merge în sus, reflectată de masa bazaltică de dedesupt! ar fi trebuit nu numai ca baza turnurilor să fie pulverizată simultan sau chiar mai repede ca partea în contact cu masa de sus aflată în cădere liberă ci exista riscul real de a dispărea din decor chiar mai repede!

ceea ce nu se vede în nici un film cu căderea celor două turnuri

în plus ar fi și sărit în sus nu doar turnurile ci tot complexul de turnuri de la wtc1 la wtc6 plus clădirile din jur nu doar wtc7! în schimb avem damages mult peste medie doar la wtc7, cel demolat controlat în mod oficial și intenționat restul clădirilor au rezistat mult mai bine ...

varianta exploziei atomice nu mi se pare plauzibilă ... era suficient explozibilul clasic la baza turnurilor a cărui principală sarcină era să reteze coloanele centrale eventual cum era vorba de spațiu închis + ceva termit să fie treaba bine făcută, să se topească totul pe 2-3 metri în sus cît mai frumos ...

în spațiile închise ai cele mai frumoase și de efect explozii de demolare și distrugere totală a indiferent cărui material, de la bazalt la oțel-beton!

problema e cum aduci bomba înăuntrul structurii! odată ce ai pătruns blindajul orice bombă clasică își face treaba cu brio!

verificat și testat de nenumărate ori, de la carcasele tancurilor din WW II, ale navelor de luptă argentiniene penetrate de rachetele britanice sau buncărele inpenetrabile din irak rezolvate de rachetele americane

dacă explodează înăuntrul structurii e un hit ... dacă explodează afară e un miss, sau mai pe românește un fîssss ... orice ofițer de artilerie știe asta!

de aceea există două tipuri de muniție de artilerie perforante și brizante, unele doar fac găuri, mari dar bune doar la impresie artistică, altele fac găuri cît mai mici, intentionat cu cît e mai mică gaura cu atît e mai eficientă bomba, dar înlăuntrul cazematei sau tancului cînd face aia mică baboom e jale

perforantele le foloseși cînd vrei să rămînă clădirile în picioare, să nu faci tabula rasa din chiar tot berlinul sau nenorocoasa varșovie ...

după ce ai făcut găuri în ziduri dai după apărători cu fumigene, petarde care fac zgomot și gloanțe clasice cît sunt încă chiauni de la explozii ...

însă dacă vrei pe bune să pui totul la pămînt să nu rămînă piatră peste piatră, n-ai nevoie de trupe la sol, rezolvi totul frumos de la kilometri distanță!

de remarcat o chestie pe care nimeni, în nici un tratat militar, n-a subliniat-o la adevărata valoare și semnificație, nici măcar la asediul berlinului de către ruși puterea de foc a artileriei n-a fost folosită la capacitatea de distrugere maximă!

au preferat să sacrifice 500k soldați și să captureze ceva savanți naziști, oameni din conducerea nazistă sau|și documente + instalații secrete decît să facă din berlin un deșert în care să nu mai miște nimic, nici o ființă vie pe cîțiva zeci de km pătrați!

și pentru asta nu era nevoie de gaze toxice de luptă doar de muniție de artilerie clasică!

găuri mici baboom mare! și întorceai pe dos, cu cracii în sus, tot berlinul! fiecare clădire!
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
World Trade Center Left_bar_bleue10 / 1010 / 10World Trade Center Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20805
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

World Trade Center Empty Re: World Trade Center

Mesaj Scris de sadang Mier 03 Oct 2012, 12:10

totedati toata analiza ta se bazeaza pe arme conventionale. Doar cu astea nu poti explica prea multe din neconcordantele observate. Insa daca vei lua in considerare si armele neconventionale, se schimba calimera. Aoclo trebuie cautata solutia... asta daca esti la curent cu tehnologiile militare neconventionale! Cartuse, munitii, obuze... astea-s pentru "complete obsolete". Revezi cu atentie, link-urile sugerate de mine!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
World Trade Center Left_bar_bleue10 / 1010 / 10World Trade Center Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 23965
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

World Trade Center Empty Re: World Trade Center

Mesaj Scris de totedati Mier 03 Oct 2012, 16:38

da, arme convenționale ... bombe!

eu consider că evenimentul 9|11 trebuie tratat la fel ca evenimentele deja dovedite din trecut, atacul de la pearl harbour sau minunea punerii în mișcare a planului barbarossa de naziști înainte de a învinge minusculul la acea dată imperiu britanic, iar noutățile tehnologice trebuie introduse în scenă cu extremă precauție!

armele neconvenționale de tipul celor sugerate de deocamdată pretinsul efect Hutchison, repet pretins că nimeni nu a mai reprodus la scenă deschisă experiementele sale altfel interesante, ne pot duce foarte repede în derizoriu pentru că imaginația umană e nelimitată!

de la oboseala accelerată a oțel-betonului care în loc să se îndoaie se transformă în praf ajungem repede la teleportare cuantică & comp

toate aceste scenarii alternative pleacă de la o premisă pe care eu o consider falsă, aceea că caracatița nwo știa cu mult timp înainte ce se va întîmpla nu la modul general ci cu detalii extrem de precise și sa pregătit din timp în mod corespunzător și pentru asta nu doar că i-au încurajat pe arabeți să atace ci chiar le-au dirijat avioanele prin sistemul de trafic aerian ca nu cumva să rateze țintele!

ca și cum japonezii ar fi stat ani de zile la discuții cu inamicii yankei cum să atace pearl harbour și ce se va întîmpla după aia punînd la punct fiecare detaliu inclusiv cîte bombe nucleare vor detona aceștia pe pămînt japonez peste 4 ani!

hopa! atomicele erau arme neconvenționale pentru 1945!

adevăratele conspirații sunt cele în care conspiratorul face cît mai puține lucruri și adversarii duc în spate toată munca nu invers!

maeștrii din umbră stăteau ca bush, cu fețe de boi, și se uitau la televizor la evenimente ... fără emoții ... fără probleme de conștiință ... un pic curioși, ia să vedem cît ține jmecheria!

phiii! da suntem buni! suntem meseriași!

doar l-ai văzut pe bush, n-avea nici o neliniște interioară! nici o dorință de a se agita, de a da telefoane, de a întreba în jur bey, ce naiba se întîmplă!? ce să facem? națiunea e atacată!

nimic! liniște și pace! bush citea povești pentru copii! așa au trăit evenimentele și restul conspiratorilor! bînd cafeluța liniștiți la terasă în timp ce restul NY era cuprins de isterie!

că n-au prea rămas resturi din clădiri la fața locului ... altă enigmă ... păi de unde să rămînă la fața locului cînd erau împrăștiate pe zeci de km² !?

se face iar o confuzie între blocurile de beton, unde bagi cît mai mult beton pentru că acesta e structura de rezistență și turnurile wtc unde cel mai bine e dacă nu bagi de loc beton! că trage la cîntar prea mult!

ia numai în mînă o găleată plină de ciment gata preparat pentru al turna în cofrajul zidului!

îți rupe mîna!

la fel, umple o roabă obișnuită cu materialul care va deveni viitorul zid și urc-o pe rampă un metru în sus! o să îi simți din plin greutatea!

ăla e betonul care la wtc-uri a fost înlocuit cu un beton light, mai mult carton presat plus ceva ghips ca să nu se teleporteze corporatiștii în mod involuntar de la o companie la alta trecînd prin podea de la etajul 11 la etajul 10!

mult carton presat și mult lemn presat, ghips doar cît e necesar, mult oțel și mormane de sticlă

tot cartonul lemnul și sticla au zburat prin aer la kilometri de locul evenimentului

ghipsul a băgat praf grupa mare în toate direcțiile

hîrtiile au zburat și ele pe lateral dar din cauza greutății mici, suprafeței mari și forțelor crescute de frecare cu aerul n-au zburat pe distanțe orizontale la fel de mari ca lemnul, cartonul, praful de ghips sau beton și sticla ...

și, astfel se explică și de ce era pril de hîrtii și materiale ușoare inflamabile nearse într-un loc în care se consideră că acestea ar fi trebuit să alimenteze focul care a topit coloanele centrale de rezistență!

de ce impactul porțiunii superioare care a căzut n-a făcut în cădere o gaură în pămînt? doar era destul de mare și de grea! la o cădere liberă ar fi trebuit să se vadă ceva!

ei bine aici eu nu cred analizele susținătorilor teoriei conspirației care pretind că căderea turnurilor a fost chiar mai rapidă decît o cădere liberă, în gol, de sus pînă jos fără obstacole a părții de sus!

e o minciună!

căderea segmentului de sus n-a fost cădere liberă de sus pînă jos ci doar pentru un interval temporar mic, de ordinul secundelor, cît partea de sus sa putut susține de structura de rezistență periferică în timp ce coloanele centrale secționate la bază și rupte la locul impactului alunecau în jos

e vorba de maxim 2-3 secunde și maxim 2-3 etaje de cădere liberă!

după aceea energia momentului de inerție acumulat inițial sa consumat treptat în contactul dintre coloanele centrale căzute și podelele orizontale a căror structură de rezistență, legătura cu coloanele centrale era deja serios slăbită și afectată, și partea de sus care venea ca un ciocan imens peste ele ...

deci momentul de inerție acumulat inițial sa diminuat și consumat în mod continuu pînă la atingerea nivelului solului nu cum pretind unii din adepții teoriei conspirației cică s-a prăbușit mai repede ca timpul necesar unei mingi aruncate din vîrf să ajungă pînă jos!

ei na! mai ușor cu pianul pe scări băieți!

LE:
filmulețul ăsta mă pune pe gînduri:
World Trade Center Dustspire

ciudat!

pare a confirma ipoteza ta, că e mai mult decît un baboom clasic ... din păcate pe drjudywood.com nu se spune de unde, de pe ce înregistrare cu prăbușirea turnurilor, au scos această secvență video

că la efecte speciale suntem buni, nu neg asta!

11. One file cabinet with folder dividers survived.
12. No toilets survived or even recognizable portions of one.

hmmm ... unde au dispărut veceurile!? nimic, nici o bucată!
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
World Trade Center Left_bar_bleue10 / 1010 / 10World Trade Center Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20805
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

World Trade Center Empty Re: World Trade Center

Mesaj Scris de sadang Mier 03 Oct 2012, 21:13

Mai sapa pe drjudywood.com. Site mai bun decat despre wtc eu nu stiu sa fie! Bineinteles este parerea mea, pur subiectiva!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
World Trade Center Left_bar_bleue10 / 1010 / 10World Trade Center Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 23965
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

World Trade Center Empty Re: World Trade Center

Mesaj Scris de totedati Mier 03 Oct 2012, 22:09

am mai dat de două poze tot cu secvența aia! trebuie să fie și pe unul din filmele originale!

World Trade Center GJS-WTC030c_original

aceeași secvență dintr-un alt unghi:
World Trade Center Image42

dacă e pe bune așa cum se vede aici în primul rînd se explică mult mai bine fenomenul straniu de transformare în praf turnurilor și gaura din wtc6 în care dispare interiorul clădirii în timp ce pe o parte stă sprijinit de wtc6 o parte din structura de rezistență a wtc2 parcă!

cum e posibil așa ceva cînd tornada de praf cade de sus în jos și spre lateral!?

n-a dispărut numai interiorul wtc1 și wtc2, transformat în praf, ci și o bucată mare din wtc6! o gaură imensă în clădire de sus în jos nu din lateral cum ar fi normal!

de fazele astea nu știam pînă acum, eu am mers pe teoria clasică, baboom mare și gura căscată la tot publicul spectator cît să intre musca

acum nu mai sunt la fel de sigur ...

plecînd de la ipoteza unui posibil hutchison effect aplicat în principal coloanelor de susținere interioare de jos în sus, de la bază spre vîrf, în locul exploziilor clasice subterane de retezare a acestora s-ar explica mult mai bine viteza de cădere, nu chiar freefall dar suspect de aproape de limita maximă teoretică posibilă, și pulverizarea clădirilor în condițiile în care hutchison effect e un efect de masă, de volum unde e exact invers, cu cît materialul e mai dens cu atît efectul de distrugere structurală e mai mare pentru că energia absorbită e mai mare!
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
World Trade Center Left_bar_bleue10 / 1010 / 10World Trade Center Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20805
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

World Trade Center Empty Re: World Trade Center

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum