Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Grup de cercetare pentru constiinta
Scris de CAdi Ieri la 20:26

» OZN in Romania
Scris de CAdi Ieri la 20:05

» Fotografia astronomica.
Scris de virgil Ieri la 19:32

» Structura atomului
Scris de virgil Lun 02 Sept 2024, 20:16

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Lun 02 Sept 2024, 14:54

» STUDIUL SIMILITUDINII SISTEMELOR MICRO SI MACRO COSMICE
Scris de virgil Lun 02 Sept 2024, 07:45

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de virgil Mar 27 Aug 2024, 17:55

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Lun 26 Aug 2024, 15:08

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 25 Aug 2024, 23:21

» PROFILUL CERCETATORULUI...
Scris de eugen Dum 25 Aug 2024, 11:27

» Experimentul Pound Rebka
Scris de virgil Lun 19 Aug 2024, 18:14

» Microundele
Scris de CAdi Vin 16 Aug 2024, 11:11

» Transilvania-pamant stramosesc
Scris de CAdi Mier 14 Aug 2024, 06:55

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Mar 13 Aug 2024, 11:54

» Scrierea dacilor
Scris de CAdi Lun 12 Aug 2024, 19:58

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Sam 10 Aug 2024, 10:01

» Daci nemuritori
Scris de eugen Vin 09 Aug 2024, 22:10

» Suntem indexaţi de motoarele de căutare?
Scris de CAdi Mar 06 Aug 2024, 15:58

» Impulsul elicoidal
Scris de virgil Joi 01 Aug 2024, 21:01

» Constatari
Scris de CAdi Joi 01 Aug 2024, 06:36

» New topic
Scris de ilasus Mier 31 Iul 2024, 20:54

» Globalizarea
Scris de eugen Sam 27 Iul 2024, 12:44

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Lun 22 Iul 2024, 21:37

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de virgil Lun 22 Iul 2024, 18:39

» Masina Timpului
Scris de CAdi Lun 22 Iul 2024, 13:17

» Ce este FOIP?
Scris de Abel Cavaşi Vin 19 Iul 2024, 22:02

» Inertia
Scris de virgil Mier 17 Iul 2024, 11:09

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de CAdi Mar 16 Iul 2024, 05:20

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Lun 15 Iul 2024, 10:17

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Dum 14 Iul 2024, 20:25

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la Razvan în Fotografia astronomica.
( 3 )


» Mesaj de la Razvan în Fotografia astronomica.
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în OZN in Romania
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


Top postatori
virgil (12369)
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_rcap 
CAdi (12259)
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_rcap 
virgil_48 (11380)
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7952)
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_rcap 
curiosul (6790)
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_rcap 
Razvan (6170)
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_rcap 
eugen (3910)
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_rcap 
Pacalici
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_rcap 
CAdi
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_rcap 
curiosul
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_rcap 
Dacu
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_rcap 
Razvan
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_rcap 
virgil
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_rcap 
meteor
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_rcap 
gafiteanu
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_rcap 
scanteitudorel
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_rcap 
Dacu
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_rcap 
CAdi
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_rcap 
eugen
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_rcap 
Razvan
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_rcap 
CAdi
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_rcap 
eugen
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_rcap 
Razvan
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_rcap 
Dacu
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_lcapDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Voting_barDespre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 51 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 51 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Despre lucrarea lui WoodyCAD

Pagina 4 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

13122010

Mesaj 

Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Empty Despre lucrarea lui WoodyCAD




Acest topic a fost desprins în 17 decembrie 2010, pe la ora 09:36 din topicul „Câmpul magnetic produs de Aurel Răileanu”.

WoodyCAD a scris:Din pacate, nu se poate altfel!
Proiectul Fundamentul Universului este "on line", si contine peste 200 de pagini publicate, descarcabile gratuit...
Acestea contin peste 2000 de ore de documentare comprimate in aceste pagini. Este dificil de facut o alta compresie....chiar daca eu sunt autorul acestuia!
Totusi ...
Este vorba despre autoorganizarea materiei!
La nivel celular are loc un fenomen de inductie(mecanismul replicarii viului, de tip cilindru-cilindru).
Inductia tor-cilindru este specifica...mineralelor, neviului!...ex:electromagnetismul
Viul, tesutul organic, se dezvolta, creste, evolueaza prin inductie "de replicare".
In acelasi timp, in imediata vecinatate, acest tesut interactioneaza....insa nu o poate face decat prin inductie tor-cilindru.....
Aceasta interactiune se manifesta prin "minitornade" la nivel local...nedetectabile!
Insa, cand genetic se creaza "conditiile" unui "uragan"....cumuland efectele "minitornadelor", acesta incepe sa fie observabil!
Adica, si eu atrag "praful" cu palma...insa carti nu pot...!
Minitornadele noastre nu-si vad efectul...sunt mult prea mici!
In Fundamentul Universului explic pe indelete aceasta strangere in manunchi a circulatiilor elicoidale! Una din caracteristicile fundamentale ale E.F.T.(Elicoida Fundamentala de Transfer)
In acest moment NU se cunoaste mecanismul generarii unei tornade!
....Nimic mai simplu...micro curentii ascensionali incep sa se infasoare...
Aici mecanismul este identic, declansatorul fiind transmis genetic...genereaza "minitornade" ceva mai dinamice...suficient cat sa genereze o reactie de adunare in manunchi!
Uraganul se formeaza cand apa oceanului se apropie de 26 grade, curentii ascensionali devin "mai dinamici" si se autoinfasuara!
Citind FU orice realitate fizica este "decriptata"!


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Lun 31 Oct 2011, 14:09, editata de 7 ori (Motiv : Transformarea în citat pentru evidenţierea autorului)
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre lucrarea lui WoodyCAD - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22883
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Distribuie acest articol pe: reddit

Despre lucrarea lui WoodyCAD :: Comentarii

Mesaj Vin 08 Apr 2011, 09:44 Scris de CAdi

Nu ma intereseaza deocamdata ...practica daca TEORIA nu este bine pusa la punct.

Sus In jos

Mesaj Vin 08 Apr 2011, 21:01 Scris de WoodyCAD

sadand, magnetul este de fapt o improvizatie a unui magnet "lamelar" mai mare, folosind magneti mai mici(nu am avut un magnet lung de 20cm).Am sa-l desfac data viitoare,
Aceasta lamela are axa NS perpendiculara pe axa de rotatie=axa cilindrului!
Este posibil sa intrii pe cai "intortocheate" daca diseci experimentul, incearca sa aprofundezi teoria.
EXPERIMENTELE NU SUNT FACUTE SA ARATE EXPLICIT...ELE TRIMIT LA TEORIE!(ai remarcat deja asta)

CAdi, preferam sa nu te dai dupa copac, era suficient sa ne spui ca....nu ai inteles deocamdata teoria, deci nu poti incepe ...nimic "practic"!
...era corect fata de tine... Very Happy

Sus In jos

avatar

Mesaj Vin 08 Apr 2011, 22:10 Scris de sadang

Multumesc pentru explicatii. Pana i-mi vine sursa de laborator, caut sa inteleg prin deductii si lecturi suplimentare. Uite un articol zic eu interesant: http://www.scribd.com/doc/42323543/tdm40

Un articol care chiar i-mi place mult. Cred ca si lui Abel ii va da ceva idei.

Sus In jos

WoodyCAD

Mesaj Sam 09 Apr 2011, 13:02 Scris de WoodyCAD

sadang,
Este interesant, insa este o "bajbaiala pe intuneric"!
Cand vei stapani teoria iti vei da seama RAPID de erorile URIASE ce se strecoara...instantaneu!
Daca TU ai vazut RAPID cum CAdi nu vede "elicoida"(desi teoria ii spune clar cum sa vada lucrurile) eu vad RAPID cum ...sadang nu vede inca "geometrodinamica elicoidala".
Atunci cand vei pasi "pe ultima treapta", ridicand, pentru prima data privirea "peste ziduri"....vei simti socul!
Experimentele ce le vei face....iti vor confirma, EU INSUMI NU AM CREZUT 2 LUNI....CU EXPERIMENTELE FACUTE....MINTEA MEA REFUZA SA CREADA!....NU ACCEPTA EVIDENTA...DOVADA!
...si mi-a fost teribil de greu...a fost un soc!....dar m-am calit, am acceptat....imposibilul....am acceptat ca am descoperit "cheia", eu....un NIMENI!
...TOTUL SE ASCUNDEA IN SIMPLITATE, una in care NIMENI nu cauta.....din simplul motiv ca...."NU AVEM CUM" sa gasim raspunsul acolo...."UNIVERSUL ESTE MULT MAI COMPLEX"...zice CAdi....si ca el....TOTI!
....
Cautand in "simplitate" am ramas stupefiat....eram SINGURUL....ce cauta in acest "morman de simplitate"!
....atunci cand vei face solenoidul, vei remarca:
- Bai, era atat de simplu incat MINTEA umana refuza pur si simplu sa o vada!("efect CAdi", nu poate vedea elicoida, desi este evidenta ptr sadang)

EXPERIMENTATI
...si veti constata ca 4 sfere magnetice pot sta in echilibru STABIL pe varfurile unui tetraedru regulat(vezi BaricadaTV)....iar TEORIA "magnetismului" spune ca....asa ceva este imposibil!
...VETI CONSTATA....ca teoria NU ARE LEGATURA CU REALITATEA....

Sus In jos

avatar

Mesaj Sam 09 Apr 2011, 13:41 Scris de sadang

Ai un dar fantastic de a ma "baga in priza". Noroc cu asperitatile vietii, ca altfel as sta numa cu nasul in calculator, carti si teorii.

Am zis ca pana nu fac bobina nu te mai intreb nimic de ea. Cat despre celelalte experimente...
- tetraedrul magnetic facut - confirm pozitia tetraedica a patru sfere magnetice
- experimentul cu magnetii plutitori facut - confirm pozitiile spiralate ale magnetilor (19 buc. 10mm)
- nefacut inca experimentul cu ferofluid - sper sa pot lua curand un 4 magneti sferici de 2 inch

Cred ca pauza asta pana vine sursa e bine venita, ca prea ma invarteam in cerc in teorie. Cred ca nu mai vedeam padurea de copaci. Poate asa se mai sedimenteaza informatiile.

La un anumit moment probabil ca voi mai veni cu o pleiada de intrebari. Sau poate nu, daca mi se va lumina mintea!

Sus In jos

avatar

Mesaj Sam 09 Apr 2011, 15:01 Scris de CAdi

WoodyCAD teoriei tale ii lipseste un element ...tehnic si din acest punct de vedere este incompleta !

Sus In jos

avatar

Mesaj Sam 09 Apr 2011, 15:56 Scris de CAdi

P.S.
O dovada a complexitatii Universului suntem noi fiintele vii(Nu stiu cum pentru tine este totul atat de simplu.)

Sus In jos

WoodyCAD

Mesaj Dum 10 Apr 2011, 00:32 Scris de WoodyCAD

CAdi, cate experimente ai facut....?....cati bani ai investit sa intelegi....!
Sadang, face EXACT ce trebuie si cred ca va ajunge unde trebuie!...
Eu am "pompat mii de euro si mii de ore de munca".....pentru a intelege!...
TU CE AI FACUT?.......tinand cont ca intelegerea este un efort....personal!
Sa nu te miri daca, la un moment dat, eu si SADANG vom avea discutii "CIFRATE" ...
Oricare din voi, atunci cand va intelege, va intelege TOTUL.
SINGURUL care experimenteaza este SADANG...pentru ca este singurul de pe forum care are capacitatea sa inteleaga mai mult, are o minte deschisa!
TOTUL inseamna timp pentru sedimentare, experiment, ratiune, logica, intuitie, viziune!...iar toate acestea SANDAG le are...si-l vor ajuta enorm!

DAdi, diferenta intre mine si o maimuta, atunci cand privim un avion, este ca eu consider ca avionul este simplu de realizat, este de "inteles"....pe de-a inntregul!
MAIMUTA va crede intotdeauna ca este "o chestie divina"!
....
ASA CA PENTRU MINE UNIVERSUL ESTE SIMPLU!
...eu am transpirat din greu sa-l inteleg...si a meritat!....a fost un efort individual URIAS!....
DACA MIE MI_A FOST GREU SA ACCEPT CE AM DESCOPERIT...INCREDIBIL DE GREU...cum vei accepta TU sau altul....?....
SINGURA CALE ESTE EXPERIMENTUL!
Orcine EXPERIMENTEAZA, in momentul in care vrea sa infirme teoria, se va lovi de un zid....!

O mare prostie:
De ce o teorie atat de simpla are MUSAI nevoie de "ELEMENTUL TEHNIC", nu cumva este o "regula preconceputa?", nu cumva NU MAI VEDEM REALITATEA pentru ca NU SE INSCRIE IN REGULA DE ACASA?
CAdi, acest "element TEHNIC INCHIPUIT" nu-mi este de nici un folos, eu am executat solenoidul...din prima...ca o consecinta a teoriei!
CA SA INTELEGI O CARTE DE FIZICA NU TE FOLOSESTI DE UNA DE ISTORIE....
CA SA INTELEGI O CARTE DE TEORIE FUNDAMENTALA ...NU TREBUIE SA FOLOSESTI O CARTE "TEHNICA"!
Ochelarii TEHNICI nu te ajuta sa vezi....nimic!
....

Sus In jos

cris

Mesaj Dum 10 Apr 2011, 07:43 Scris de cris

WoodyCAD are perfecta dreptate in privinta solenoidului cilindric.Acesta genereaza campuri ortogonale.Ce ma deranjeaza la el e ca nu vrea sa recunoasca o evidenta elementara si anume ca spirele bobinei in acest caz particular au un traseu elicoidal,deci electronii vor circula elicoidal.Ii propun sa construiasca un solenoid plat si se va convinge ca acele campuri ortogonale vor disparea.

Sus In jos

avatar

Mesaj Dum 10 Apr 2011, 10:15 Scris de sadang

Cris, dupa cunostintele mele, spirele unui solenoid cilindric clasic urmeaza implicit un traseu elicoidal. Asta e de la sine inteles. Deci electronii vor circula pe un traseu elicoidal. Asta conform curgerii curentului electric invatat la scoala (corespondenta cu un fluid).

In teoria lui Dan curentul electric este el insusi o curgere elicoidala, adica electronii (cluster sau aglomerare de particule fundamentale) se deplaseaza ei insisi pe un traseu elicoidal indiferent de traseul sau mediul de urmat (curant electric sau camp electric). Aici e vorba de clasa dimensionala specifica curentului electric.

Prin prisma acestei deplasari intriseci, la orice scara dimensionala, va rezulta ca privind ansamblul solenoidului, circulatia electronilor va fi o circulatie elicoidala dubla, compusa, adica elicoida in elicoida, prima elicoida fii reprezentata de deplasarea eleicoidala a electronilor prin spirele solenoidului cilindric, iar a doua de circulatia fortata a electronilor pe un trraseu elicoidal dictat de forma fizica elicoidala a spirelor solenoidului cilindric.

Si acest rationament il poti aplica la orice scara dimensionala, atat in sus cat si in jos. Elicoida in elicoida, in elicoida... pana la particula fundamentala. Aici Ocult Chemistry ajuta mult. Macar la formarea imaginii acestei combinatii elicodale.

Revenind la solenoidul nostru, campul magnetic al acestuia este cel arhicunoscut, cu axa nord-sud paralela la axa cilindrului, si polii magnetici la capetele cilindrului. Acest camp se obtine prin insumarea campurilor fiecarei spire din compunerea solenoidului. Si prin insumarea lor, liniile de camp magnetic vor fi paralele la axa cilindrului, nu perpendiculare. Acul busolei intotdeuna se aseaza paralel cu liniile de camp, nu perpendicular, si cu polul nord (rosu) spre directia de deplasare a liniilor de camp magnetice.

- pentru spira si solenoid clasic
http://www.magnet.fsu.edu/education/tutorials/java/magwire/index.html
http://www.magnet.fsu.edu/education/tutorials/java/solenoidfield/index.html

- pentru solenoidul lui Dan
https://2img.net/r/ihimizer/img13/5255/unled2copy.jpg

Cris, te rog frumos sa faci bobina asa cum o intelegi tu, sa pui busola langa ea, si daca acul busolei se aseaza perpendicular la axa longitudinala a cilindrului sa pui si o poza aici pe forum.

Eu am incercat (respectand cerintele constructive ale lui Dan) si nu mi-a reusit. Exista solutii tehnice de a obtine un camp magnetic perpendicular la axa solenoidului, conform teoriei electromagnistmului invatat la scoala, dar nu in conditiile specificate de Dan.

Concluzionand, in cazul unui solenoid cilindric, bobinat pe un singur strat, cu sarma cupru-email de 0,5 mm, spira langa spira, conform teoriei electromagnetice actuale nu se poate obtine camp magnetic perpendicular la axa cilindrului, sau camp magnetic ortogonal cum iti place tie sa-i zici.

Daca am gresit undeva, i-mi fac mea culpa. Oricum, astept raspunsul tau. Ma intereseaza cum vezi si cum explici tu existenta campului magentic ortogonal in cazul unui solenoid cilindric.

Sus In jos

cris

Mesaj Dum 10 Apr 2011, 10:43 Scris de cris

sadang a scris:Concluzionand, in cazul unui solenoid cilindric, bobinat pe un singur strat, cu sarma cupru-email de 0,5 mm, spira langa spira, conform teoriei electromagnetice actuale nu se poate obtine camp magnetic perpendicular la axa cilindrului, sau camp magnetic ortogonal cum iti place tie sa-i zici.

Daca am gresit undeva, i-mi fac mea culpa. Oricum, astept raspunsul tau. Ma intereseaza cum vezi si cum explici tu existenta campului magentic ortogonal in cazul unui solenoid cilindric.
Campul perpendicular exista este mult mai slab intradevar si se explica simplu astfel;
Miscarea electronilor in cazul solenoidului cilindric se poate descompune in doua directii. Una circulara (campul principal) si cealalta de la un capat la celalalt al cilindrului echivaland cu un conductor axial care evident genereaza un camp perpendicular pe cilindru evident mai slab.Din acesta cauza punea busola in asa fel ca sa nu fie influentata de campul principal si sa poata indica pe cel secundar.

Sus In jos

cris

Mesaj Dum 10 Apr 2011, 11:08 Scris de cris

Intrati pe arhiva Baricada TV. Solenoidul e tinut vertical.

Sus In jos

avatar

Mesaj Dum 10 Apr 2011, 11:29 Scris de sadang

Cris acul busolei reactioneaza la miscarea electronilor prin conductor, sau la forma si directia de deplasare a liniilor de camp magnetic?

Nu vreau sa te jignesc, dar zic ca te amagesti singur. Si nu e corect in primul rand fata de tine insuti. Inafara de faptul ca il acuzi pe Dan de escrocherie, ceea ce eu nu cred, explicatiile tale nu sunt deloc clare. Cred ca confunzi campul electric cu cel magentic. Poate ma insel eu!

Oricum, eu am urmarit toate emisiunile lui Dan de pe baricada tv, si le am si descarcate pe hard, de aceea nu-ti dau dreptate. Nu tine bobina doar vertical, ci si orizontal. Iar busola nu este tinuta "in asa fel ca sa nu fie influentata de campul principal si sa poata indica pe cel secundar".

In fine, poate va reusi Dan sa-ti explice mai bine.

Sus In jos

cris

Mesaj Dum 10 Apr 2011, 12:41 Scris de cris

Nu confund nimic am spus ca solenoidul cilindric se comporta ca si cum ar avea un conductor pe axul sau care genereaza un camp magnetic perpendicular slab.Poate nu va convine realitatea.

Sus In jos

avatar

Mesaj Dum 10 Apr 2011, 13:11 Scris de sadang

Very Happy Ok. Fiecare cu realitatea lui!

Sus In jos

avatar

Mesaj Dum 10 Apr 2011, 18:54 Scris de CAdi

Tot ceea ce este construit de om nu este elicoidal .
In afara de cazul cand vrea sa construiasca un elicoid!
In alta ordine de idei teoriei tale ii lipseste un element...
ma mir cum de nu ti-ai dat seama !

Sus In jos

avatar

Mesaj Dum 10 Apr 2011, 19:14 Scris de CAdi

Asta nu inseamna ca anumite propietati si constructii ale materiei nu pot fi explicate prin teoria ta!
Ba chiar se preteaza bine pe dualismul corpuscul- unda...
De aceea am spus ca teoria ta este un foarte bun punct de plecare!
Totusi ,daca ai spus ca navele extraterestre folosesc un motor antigravitational sau ma rog unul, care anuleaza curgerile gravitonice*(cum iti place sa spui) inseamna ca poti sa construiesti si tu unul.De ce nu o faci?
Nu ai sa reusesti pentru ca iti lipseste acel element despre care eu iti vorbesc>>>
Si apropo, nu cred ca stii sa construiesti un avion, daramite un motor gravitational!

Sus In jos

WoodyCAD

Mesaj Lun 11 Apr 2011, 00:27 Scris de WoodyCAD

SADANG, logica ta este corecta (intelegere la nivel superior), continua...si nu te amagi ca ...si altii vor pricepe...NU TOTI VOR AVEA "PUTEREA"!....doar cei ce stiu sa o foloseasca, o vor avea!
Mai devreme, mai tarziu sau niciodata...vei sti exact la ce ma refer!

CAdi,intrebarile tale... au deja raspunsuri in "teorie"...!
(nu pot sta pentru fiecare sa-i spun la ce pagina gaseste un anume raspuns)
INTELEGEREA ESTE UN EFORT INDIVIDUAL!

Sus In jos

avatar

Mesaj Lun 11 Apr 2011, 07:02 Scris de nic

Salut prieteni,
WoodyCAD a scris:
INTELEGEREA ESTE UN EFORT INDIVIDUAL!
… dacă societatea noastră ar ,,funcționa’’ pe acest principiu, am fi exact în epoca de piatră, fiecare am trăii cu ce ,,știe’’ cu care ar intra în pământ. Eu și nici Dan Preda nu am putea sa comunicam prin internet, care este rodul civilizației noastre, nu al unui individ...
PS. doresc să vad ce poți realiza cu teoria ta individuală... Eu cred NIMIC, dovedește contrariu...

Sus In jos

Abel Cavaşi

Mesaj Lun 11 Apr 2011, 08:19 Scris de Abel Cavaşi

Din păcate, Dane, e foarte adevărat ce spune nic. Şi mă tem că felul tău absurd de a-ţi argumenta teoria „elicoidală” aruncă în derizoriu elicea şi posibilităţile ei imense de a explica lumea. Eu am mare speranţă în elice şi nu tare aş vrea s-o văd aruncată la gunoi şi neglijată de oameni capabili pentru simplul motiv că aceştia ar fi scârbiţi de atâta vorbărie goală pe marginea unei teorii care nu se vede.

Cred că cel mai bine ar fi să răspunzi simplu şi direct la întrebările bune care ţi se pun de către membrii scumpi ai forumului nostru şi să nu-i oboseşti cu atâtea majuscule şi trimiteri la un sait complicat şi fără facilităţi care totuşi suprasolicită procesoarele.

Dacă vrei să spui ceva, fă-o. Dacă nu vrei, atunci nu văd rostul cercetărilor tale. Cu certitudine, toţi membrii acestui forum merită mai mult decât le oferi tu. Te rog să nu-i subestimezi!

Sus In jos

cris

Mesaj Lun 11 Apr 2011, 08:27 Scris de cris

Subscriu la ce a spus Abel.

Sus In jos

avatar

Mesaj Lun 11 Apr 2011, 08:53 Scris de sadang

Eu nu subscriu. Este un mod de gandire total arhaic. Evolutia fiintei umane nu inseamna mimetism stiintific (asta e sensul expresiei "maimuta savanta" a lui Dan, si nici intr-un caz sensul peiorativ).

A sti sa folosesti un lucru, nu inseamna evolutie, ci adaptare. A intelege cum functioneaza acel lucru, si ati aduce propriul aport la imbunatatirea lui inseamna evolutie, nu adaptare.

In sistemul actual, folosirea unui lucru fara a intelege cum functioneaza la nivel intrisec, insemana doar adaptare in scop comercial, de profit sau oricum altceva inafara de evolutie.

Sensul evolutiei inseamna atotcunoastere (atotintelegere), sau cel putin catre asa ceva ar trebui sa tinda orice om, nu doar la confortul material cum suntem actualmente, educati, crescuti si invatati.

Am mai zis, deschideti ochii mari si uitativa atent in jurul vostru, nimic nu este ceea ce pare, sau asa cum ati fost invatati. Nu va lasati inselati de aparente, cautati in profunzime, dar fara a face abstractie de intreg. Asta nu e filozofie.

Ganditiva ca toti oamenii de geniu, din toate timpurile si toate domeniile, de pe urma carora noi toti astazi beneficiem, au fost niste dilii ai vremurilor lor, niste ciudati si neintelesi. In orice domeniu ve-ti cauta.

De ce au fost genii? Pentru ca au vut curajul sa nu mearga doar pe urme batatorite, pe cai doar arhicunoscute. Pe de alta parte este evident ca genialitatea lor se fundamenteaza pe educatia, cultura, siinta vremurilor respective.

Mai analizati aceste aspecte si nu mai fiti atat de repulsivi la nou, la diferit, la necunoscut. Deschidetiva mintea si ochii daca vreti cu adevarat sa intelegeti ceva din ce e cu voi si in jurul vostru.

A sta si a astepta ca altul sa-ti explice, sa-ti bage cu palnia intelegerea in cap, iar tu doar sa o folosesti, sau mai corect sa o speculezi in scop comercial, de profit...

In fine, cred ca vorbesc degeaba, ca pana la urma... "fiecare pasare pe limba ei moare"!

Sus In jos

cris

Mesaj Lun 11 Apr 2011, 11:35 Scris de cris

sadang&WOODYCAD a te face ca nu intelegi ce spune lumea nu duce nicaieri.Pai gandind logic si fara sa tin seama de fizica oficiala tot la concluzia ca teoria ta bate campii ajung.

Sus In jos

avatar

Mesaj Lun 11 Apr 2011, 12:10 Scris de nic

Salut prieteni,
"sadang" vorbesti intocmai ca ,,WoodyCAD’’ parca-i fii aceas persoană
sadang a scris: Ganditiva ca toti oamenii de geniu, din toate timpurile si toate domeniile, de pe urma carora noi toti astazi beneficiem, au fost niste dilii ai vremurilor lor, niste ciudati si neintelesi.
Da, aici ai dreptate, geniile nu au fost nici odată înțelese și este normal să fie asa, spre deosebire de Dan Preda care nu vrea să fie înțeles utilizează aceeași vocabular, text limitat în loc să dea explicații când este întrebat…
sadang a scris: Am mai zis, deschideti ochii mari si uitativa atent in jurul vostru, nimic nu este ceea ce pare, sau asa cum ati fost invatati. Nu va lasati inselati de aparente, cautati in profunzime, dar fara a face abstractie de intreg. Asta nu e filozofie.
Este vorba despre textul la care se limitează Dan Preda cu care se explică în loc să răspundă la întrebări. ,, Asta nu este filozofie’’ Dar ce este?
sadang a scris: Pe de alta parte este evident ca genialitatea lor se fundamenteaza pe educatia, cultura, siinta vremurilor respective.

Aici nu ai dreptate, Dan Preda neagă tot ce a existat și există, de la știință la religie...


Sus In jos

Abel Cavaşi

Mesaj Lun 11 Apr 2011, 12:22 Scris de Abel Cavaşi

Dacă pui întrebări şi aştepţi răspunsuri cât mai directe, nu înseamnă că gândeşti arhaic sau că nu ai înţeles nimic. Dimpotrivă, faptul că şti ce întrebări să pui în legătură cu un anumit lucru arată că te apropii de înţelegerea acelui lucru şi chiar arată că vrei să înţelegi.

Un profesor care ar urla toată ziua „cu majuscule” la tablă către elev repetându-i întruna elevului că trebuie să înţeleagă ceea ce se ştie astăzi, dar fără să-i arate nimic din ceea ce se ştie astăzi, fără să scrie o formulă pe tablă, fără să prezinte raţionamente logice care leagă armonios cunoştinţele vechi ale elevilor de cunoştinţele noi ar fi un profesor foarte slab, iar elevii săi ar rămâne la un stadiu foarte primitiv.

În schimb, elevii unui profesor care răspunde concret la orice întrebare ce i se adresează şi prezintă argumentele logice necesare, fără să trimită elevul la citit de cărţi, ar evolua frumos şi ar avea capacitatea de a înţelege cu adevărat ceea ce scrie în cărţi. De astfel de profesori avem nevoie!

Sus In jos

avatar

Mesaj Lun 11 Apr 2011, 13:08 Scris de sadang

Nic, asta e polemica ce fac eu acum...!

De cati ani te ocupi de domeniul stiintelor de frontiera, de domeniile alternative ale stiintei? De a cauta sensurile reale in tot si toate?

Ca mine si ca woodycad sunt multi, doar ca din diferite motive, nu au curajul sa iasa la rampa. Chiar si tu poate, in felul tau cauti raspunsuri.

Cati i-au inteles pe inteleptii vremurilor? Sau pe genii? Foarte putini oficial fara a putea face ceva in acest sens, mult mai multi neoficial, fara a putea iesi in evidenta, sub oprobiul maselor largi, indoctrinate de "maimutele stiintifice" si sistemul opresiv ale vremurilor respective. Nimic nou sub soare. Exact la fel este si acum.

--------------------------

Abel, departe de mine dorinta de a crea o noua polemica, nefelositoare numanui. Sau de a jigni pe tine sau pe oricine altcineva de oriunde. Prin gandire arhaica, am vrut sa evidentiez mentalitatea de a astepta ca altul sa-ti explice, fara ca tu sa faci nici un efort de a cauta si singur raspunsuri. Asta nu e pedagogie, asta e smecherie, superficialitate. Intre un pedagog si elevii sai trebuie sa existe permanent un feedback bidirectional. Inseamna implicare afectiva si emotionala, nu mimetism si mecanicism. Asa cum din pacate s-a ajuns astazi.

Dan, eu, tu si care or mai fi, suntem toti diferiti, fiecare cu felul nostru de a fi. Cu defectele si calitatile noastre. De ce suntem educati sa ne impunem parerile personale, adevarurile noastre, in defavoarea celor ale interlocutorului? Sa-l tratam pe celalalt ca fiind dilimac daca nu gandeste ca marea masa de oameni? Eu zic ca in majoritatea cauzelor din cauza educatiei (aroganta, orgoliu exacerbat, superficialitate...) Un om care cauta raspunsuri, si a gasit cateva de-a lungul vietii stie ca contrazicerea nu duce la nimic bun, si de aceea va ceda primul. Indiferent daca are sau nu dreptate. Nu suntem unul mai breaz ca celalalt, cand faci media si tragi linie. Hai sa luam doar ceea ce e bun din orice ni se intampla.

Dan are stilul lui, el indeamna la studiul teoriei, pentru ca sa aiba cu cine discuta. Am inteles ca si tu ai studiat-o. Si CAdi la fel. Cu cat mai multi cu atat mai bine. Poate candva vom porni un topic pe aceasta tema. Nu poti discuta cu Dan despre electromagnetism asa cum il vede el, daca nu i-ai citit macar teoria. Eu i-mi bat capul cu ea de cateva saptamani bune, si stiu ca are dreptate in multe lucruri. Pentru ca ce spune el am mai citit si la multi altii sub alte forme. Uite si sandokan, dupa parerea mea zice multe adevaruri, trebuie doar sa le vezi. Asta nu inseamna ca eu sunt desteptul lumii, sau Dan, sau Sadndokan, sau cei care mai au curajul sa nu fie de acord cu valorile stiintei oficiale. Eu unul doar caut raspunsuri, de ani buni, si in teoria lui Dan gasesc foarte multe. In cautarile mele, eu am curajul sa-mi asum ridicolul, sa ma insel, sa o iau de la inceput de cate ori e nevoie.

De ce nu vreti sa intelegi ca cunostintele sun colective, insa intelegerea este individuala? De asta a facut Dan publice cunostintele lui, insa intelegerea si aplicarea practica a acestora este individuala. Cand ceea ce intelegi defineste fundamentele lumii in care si tu te manisfesti, si mai mult de atat, te defineste si pe tine insuti... Puneti-va intrebari retorice si cautati singuri raspunsuri! Nu asteptati sa vi le dea altii.

In fine, sper ca, cat de curand sa pot fructifica practic toate cunostintele mele acumulate de-a lungul anilor in folosul celor care vor fi pregatiti sa le inteleaga si sa le foloseasca.

Iar am facut proza... da mai bine decat un aparat matematic adecvat, cu care sa-mi sustin punctul de vedere.

Sus In jos

avatar

Mesaj Lun 11 Apr 2011, 14:50 Scris de nic

Salut,
sadang a scris:Nic, asta e polemica ce fac eu acum...!
Nu mă deranjează polemica dacă exista bunul simt și respectul intre noi. Contradictoriu ne face sa gândim, spunându-ne; ,,oare interlocutorul are și el dreptate?’’ nu sunt pentru monolog.
sadang a scris:Chiar si tu poate, in felul tau cauti raspunsuri.
Bine înțeles, dacă nu ce ași căuta, nu mi-ași vede loc, prezenta pe acest forum.
Să auzim și de bine.

Sus In jos

avatar

Mesaj Lun 11 Apr 2011, 23:12 Scris de nic

Salut,
Domnilor, personal nu mă miră chiar și o idee năstrușnică deși sunt mai în vârstă, accept noul. Dar în loc să se susțină, să se demonstreze noua lege în cazul nostru teoria ,,Fundamentul-Universului'' să o explice pentru cei care nu o înțeleg, Dan Preda în lupta cu maimuțele umane, științifice sau cam asa ceva , îl lasă pe locotenentul sau să se lupte cu acestea… cu noi, majoritatea care nu înțelegem…
Nu vreau polemica, vreau să spun cea ce gândesc și nu vreau să supăr pe nimeni, vreau să înțeleg... dar ce să înțeleg când nimic nu este de înțeles...
Vreau sa știu adevărul despre existenta noastră pe acest pământ… dar nu pot sa ,înghit' ori și ce nerumegat...
PS. ce-l mai deștept cedează, da când are ceva de spus, în rest palavre...

Sus In jos

WoodyCAD

Mesaj Mar 12 Apr 2011, 20:33 Scris de WoodyCAD

NIC, intelegerea este individuala, eu nu sunt vinovat ca TU nu intelegi....!
Intelegerea, 50% ....vine din interiorul tau....si nu are rost sa o mai cauti in afara!...

Sus In jos

avatar

Mesaj Mar 12 Apr 2011, 21:47 Scris de nic


Salut toată lumea,
WoodyCAD a scris:NIC, intelegerea este individuala, eu nu sunt vinovat ca TU nu intelegi....!
Intelegerea, 50% ....vine din interiorul tau....si nu are rost sa o mai cauti in afara!...
Dan Preda lasă-mă cu prostia, cunosc fraza... Totul se învață în aceasta lume...

Sus In jos

cris

Mesaj Mier 13 Apr 2011, 07:45 Scris de cris

Aseara urmaream un film stand relaxat in fata televizorului meu cu tub cinescop clasic si in sinea mea eram multumit ca electronii asculta cuminti de campurile magnetice de deflexie dupa regulile fizicii oficiale si nu au auzit de fizica elicoidala.Asa ca rugamintea mea si a altora e bine exprimata in urmatorul link. https://www.youtube.com/watch?v=Q3SWjtcmzoc

Sus In jos

Abel Cavaşi

Mesaj Mier 13 Apr 2011, 08:42 Scris de Abel Cavaşi

Cris, eu nu aş folosi asemenea argumente, pentru că nu ele dovedesc că Fizica actuală are dreptate. Dimpotrivă, tehnologia nu probează corectitudinea unor teorii. De aceea, recomand să aducem argumente ştiinţifice, nu argumente indirecte.

Sus In jos

Mesaj  Scris de Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 4 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum