Ultimele subiecte
» Laborator-sa construim impreuna
Scris de scanteitudorel Lun 19 Feb 2018, 12:39

» Despre ecuațiile lui Maxwell
Scris de eugen Dum 18 Feb 2018, 21:00

» Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor.(secțiunea 4)
Scris de virgil_48 Dum 18 Feb 2018, 19:41

» propuneri ...
Scris de Abel Cavași Dum 18 Feb 2018, 04:39

» Banări și debanări recente
Scris de virgil_48 Sam 17 Feb 2018, 12:43

» In sfarsit s-a inventat Motorul Magnetic!
Scris de scanteitudorel Sam 17 Feb 2018, 09:47

» Interesant!
Scris de Abel Cavași Vin 16 Feb 2018, 11:43

» Puncte și reputație
Scris de negativ Vin 16 Feb 2018, 09:42

» Deschideti ochii oameni buni!
Scris de gafiteanu Vin 16 Feb 2018, 00:02

» Sabloanele mele LaTex
Scris de virgil_48 Joi 15 Feb 2018, 22:08

» CE ȘTIM?
Scris de virgil_48 Joi 15 Feb 2018, 18:44

» Daci nemuritori
Scris de negativ Joi 15 Feb 2018, 17:28

» Ziceri
Scris de Bordan Mier 14 Feb 2018, 18:24

» Din muzica lumii
Scris de Pacalici Mier 14 Feb 2018, 09:00

» Critica atractiei gravitationale
Scris de virgil_48 Mar 13 Feb 2018, 23:19

» Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta
Scris de Bordan Mar 13 Feb 2018, 18:13

» Fostele iubiri ...
Scris de Bordan Mar 13 Feb 2018, 17:28

» Bancuri......
Scris de negativ Mar 13 Feb 2018, 17:01

» Noile legi ale mișcării planetelor
Scris de negativ Mar 13 Feb 2018, 11:45

» Nasa afirma ca "Imposibilul motor spatial" functioneaza.
Scris de negativ Mar 13 Feb 2018, 11:30

» Politică și religie
Scris de Bordan Lun 12 Feb 2018, 18:05

» De toate pentru toti, de-prin-lume-adunate
Scris de gafiteanu Dum 11 Feb 2018, 01:45

» Cum sa ne spalam pasarica preferata
Scris de Pacalici Sam 10 Feb 2018, 08:30

» Legi de conservare
Scris de virgil_48 Vin 09 Feb 2018, 20:01

» Transmisie Live de pe orbita terestra a incarcaturii transportate de Falcon Havy
Scris de Pacalici Vin 09 Feb 2018, 15:34

» Zicerile se pare ca sunt interesante!
Scris de Pacalici Vin 09 Feb 2018, 15:33

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 08 Feb 2018, 20:04

» Metroul din Drumul Taberei vs. Falcon Havy
Scris de gafiteanu Joi 08 Feb 2018, 00:44

» Cum s-au nascut particulele dupa B-B ?
Scris de negativ Mier 07 Feb 2018, 18:24

» De ce traiectoriile planetelor sunt elipse, mai degrabă decât cercuri?
Scris de virgil Mier 07 Feb 2018, 08:37

Top postatori
virgil (8582)

CAdi (7389)

Abel Cavași (6575)

gafiteanu (5967)

virgil_48 (5589)

Razvan (5577)

Pacalici (5572)

curiosul (4738)

scanteitudorel (4032)

omuldinluna (2728)

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Pacalici

Abel Cavași

curiosul

CAdi

Razvan

Dacu

meteor

scanteitudorel

virgil

WoodyCAD

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil_48

scanteitudorel

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Spune și altora
Cine este conectat?
In total sunt 5 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 5 Vizitatori :: 2 Motoare de cautare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectati a fost de 49, Dum 20 Mar 2011, 14:29

Listă cu certitudinile generale din Fizică

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Listă cu certitudinile generale din Fizică

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Mar 29 Mar 2011, 12:09

Deschid aici o listă cu propozițiile din Fizică pe care le considerăm a fi strict adevărate, față de care nu avem absolut niciun dubiu niciunul dintre noi și pe care ne putem baza oricând de acum încolo. Eu voi începe lista și o voi modifica ulterior în funcție de propunerile voastre, de obiecțiile voastre, de sugestiile voastre.

-1). Legile de conservare a energiei, a impulsului și a momentului cinetic. Dacă ar exista sisteme izolate, atunci energia, impulsul acestora și momentul lor cinetic nu s-ar schimba niciodată.
-2). Orice corp are inerție. Corpurile nu se mișcă cum vrem noi, ci cum pot ele să se miște. Corpurile ușoare sunt mai ușor de urnit, corpurile masive sunt mai neascultătoare în această privință și se mișcă mai mult cum vor ele decât cum dorim noi. O minge de ping-pong este un exemplu de corp ușor, iar Soarele este un exemplu de corp masiv.
-3). Oricare două corpuri interacționează gravitațional. Dacă un corp care mergea liniștit de unul singur prin spațiu ajunge în vecinătatea unui alt corp, atunci traiectoria sa și viteza sa vor suferi modificări datorate prezenței noului corp.
-4). Orice corp cald cedează căldură corpului mai rece.
-5). Orice corp emite radiație electromagnetică.
-6). Sarcina electrică, viteza luminii în vid, constanta lui Planck și modulul cuadrivectorilor sunt invarianți relativiști.
-7). Orice mișcare este frânată datorită frecării. Frecarea micșorează energia, modulul impulsului și modulul momentului cinetic.
-8 ). Acțiunea este egală și opusă reacțiunii. Dacă un corp A acționează asupra altui corp B în vreun anume fel (prin transfer de energie, de impuls sau de moment cinetic), atunci și corpul B reacționează asupra corpului A în același fel, iar suma algebrică a acțiunilor și reacțiunilor este nulă.
-9). Orice corp (chiar și o particulă elementară) are un centru de masă unic determinat ale cărui coordonate sunt funcții continue indefinit derivabile.
-10). -Principiul general al relativității: legile naturii au aceeași formă față de orice observator, indiferent unde sau când se află acesta, indiferent de viteza lui sau de accelerația lui sau de oricare ar fi tipul său de mișcare.
-11). -(Într-un spațiu euclidian) orice câmp vectorial este suma dintre un câmp solenoidal și un câmp irotațional: câmpurile vectoriale sunt sume de câmpuri solenoidale și irotaționale. Altfel spus, în lume nu există altfel de câmpuri, decât solenoidale și irotaționale.

Ultima editare efectuata de catre Abel Cavași in Vin 03 Iun 2011, 13:54, editata de 13 ori (Motiv : Am adăugat mențiunea sugerată de alefzero la certitudinea 11)
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 6575
Puncte : 23036
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale, pe care s-o poată înțelege orice tutuluc. De exemplu, mă tentează să studiez mai aprofundat Sistemul Solar pentru a folosi datele despre acesta în construirea noii Fizici și pentru a le putea arăta astfel tutulucilor care își bat joc de Fizica elicoidală cum rezultă "constanta" gravitației în funcție de alte constante ale Fizicii.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Re: Listă cu certitudinile generale din Fizică

Mesaj Scris de CAdi la data de Mar 29 Mar 2011, 20:20

Abel,
Lista poate sa se extinda asa la peste 100 de certitudini .
Nu uita ca fizica are mai multe ramuri!
Este greu sa le contabilizezi pe toate ...
Te rog nu are rost sa facem aici Clasamente ..
Lasa-i pe toti sa-si expuna argumentele...bune sau rele..
Cei care cunosc vor sti sa cearna altii ...vor invata...
Fiecare invatam unul de la celalat cate ceva...
In plus se stie ...DIN GRESELI SE INVATA !

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
Numarul mesajelor : 7389
Puncte : 35552
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Mesaj Scris de curiosul la data de Mar 29 Mar 2011, 20:41

Nu pot sa spun nimic despre afirmatia nr 4.
Dar mi se pare interesanta.
Aceasta este directia in care se realizeaza,transferul de temperatura?Cu alte cuvinte,corpul rece are nevoie de caldura,sau cel cald de temperatura scazuta?
Dupa cum enunti tu s-ar intelege ca,corpul rece are nevoie de caldura si practic el este cel care determina transferul de temperatura.
Daca este adevarat,acest aspect "ascunde"un lucru important,in analiza materiei.
Oricum,nu stiam asta si mi se pare interesant,de aceea cred ca completarea listei este folositoare pentru cei ca mine.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
Numarul mesajelor : 4738
Puncte : 28102
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Mar 29 Mar 2011, 21:26

@CAdi a scris:Abel,
Lista poate sa se extinda asa la peste 100 de certitudini .
Nu uita ca fizica are mai multe ramuri!
Este greu sa le contabilizezi pe toate ...
Sunt de acord, e o muncă greoaie, căci este extrem de dificil să extragem aici esențialul, dar eu consider că este o muncă valoroasă.

Te rog nu are rost sa facem aici Clasamente ..
Lasa-i pe toti sa-si expuna argumentele...bune sau rele..
Cei care cunosc vor sti sa cearna altii ...vor invata...
Fiecare invatam unul de la celalat cate ceva...
In plus se stie ...DIN GRESELI SE INVATA !
Mă tem că ai înțeles greșit rolul acestei liste. Ea nu va împiedica pe nimeni să-și expună argumentele. Forumul este un loc liber în care fiecare poate să-și prezinte opiniile despre aceste certitudini, să propună alte certitudini, să propună modificarea celor existente deja, etcetera. În funcție de asemenea discuții, eu voi modifica lista și voi adăuga sau voi modifica ce trebuie. Așa că nu ai de ce să-ți faci griji.

@curiosul a scris:Dupa cum enunti tu s-ar intelege ca,corpul rece are nevoie de caldura si practic el este cel care determina transferul de temperatura.
Daca este adevarat,acest aspect "ascunde"un lucru important,in analiza materiei.
Dacă vrei să formulăm altfel certitudinea 4, n-am nimic împotrivă, numai noua formulare să nu schimbe valoarea de adevăr a propoziției.
Oricum,nu stiam asta si mi se pare interesant,de aceea cred ca completarea listei este folositoare pentru cei ca mine.
Mă bucur că ești în asentimentul meu. Și eu consider că existența unei asemenea liste poate fi un foarte bun îndrumător al discuțiilor noastre.
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale, pe care s-o poată înțelege orice tutuluc. De exemplu, mă tentează să studiez mai aprofundat Sistemul Solar pentru a folosi datele despre acesta în construirea noii Fizici și pentru a le putea arăta astfel tutulucilor care își bat joc de Fizica elicoidală cum rezultă "constanta" gravitației în funcție de alte constante ale Fizicii.

Sus In jos

Mesaj Scris de curiosul la data de Mar 29 Mar 2011, 21:55

Fie ca vrea Abel sau nu,suntem ingraditi toti,oriunde si oricand de legile fizice.Nu putem fi decat SUPUSI acestora chiar daca nu ne convine.Si cred ca Abel face bine,incercand sa ne faca sa ne cunoastem STAPANUL care ne controleaza.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
Numarul mesajelor : 4738
Puncte : 28102
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de nic la data de Mar 29 Mar 2011, 22:06

Salut prieteni,
Plec de la titru; Listă cu certitudinile generale din Fizică

Mai poate fi o certitudine în ceva? Chiar și în știință. Nu observați ca oameni de știință se contrazic intre ei? Mai poate fi vorba de o certitudine într-un domeniu sau altul al științei?

@Abel Cavași a scris:

-1). Legile de conservare a energiei, a impulsului și a momentului cinetic. Dacă ar exista sisteme izolate, atunci energia, impulsul acestora și momentul lor cinetic nu s-ar schimba niciodată.

Știința contemporana considera Universul nostru material ca un sistem închis, izolat unde se poate aplica Legea de conservare a energiei.

In opinia mea actuala, cred ca universal nostru material este influențat de alte universuri paralele dar și invers într-o oare care măsură.

@Abel Cavași a scris:

-2). Orice corp are inerție.

Da pe pământ, o știm cu toții… dar în spațiu? Știu ce spune știința…

@Abel Cavași a scris:

Corpurile nu se mișcă cum vrem noi, ci cum pot ele să se miște.

Unde este valabila aceasta lege? In spațiu?

@Abel Cavași a scris:

Corpurile ușoare sunt mai ușor de urnit, corpurile masive sunt mai neascultătoare în această privință si se mișcă mai mult cum vor ele decât cum dorim noi.

Acest lucru este valabil pe pământ.

@Abel Cavași a scris:

O minge de ping-pong este un exemplu de corp ușor, iar Soarele este un exemplu de corp masiv.

Dar cum rămâne cu idea? ,, Dați-mi un punct fix sa mișc Pământul’’

@Abel Cavași a scris:

-3). Oricare două corpuri interacționează gravitațional. Dacă un corp care mergea liniștit de unul singur prin spațiu ajunge în vecinătatea unui alt corp, atunci traiectoria sa și viteza sa vor suferi modificări datorate prezenței noului corp.

DA, din punct de vedere al științei contemporane.

@Abel Cavași a scris:

DA, în sistemul nostru material considerat închis.

@Abel Cavași a scris:

Nu știu, probabil, ce fel de radiații? Termice? Este normal, orișice corp încălzit cu o temperatura mai mare decât zero absolute emite radiații termice. Ca zero absolut nu exista sau nu poate fi atins este cu totul altceva…

nic
Activ
Activ

Mulțumit de forum :
0 / 100 / 10
Numarul mesajelor : 793
Puncte : 12481
Data de inscriere : 24/03/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de WoodyCAD la data de Mar 29 Mar 2011, 22:39

1) Este ea insasi o incertitudine.....
"daca ar exista sisteme izolate"...inseamna ca....STUDIIND NUMAI SISTEME IZOLATE...studiem "despre lucruri"....INEXISTENTE!...
2) Este o uriasa EROARE, daca un curent de apa vine catre ...."tine", cu 1 bat intr-o mana si cu o lopata in cealalta..vei simti "inertia" diferita dintre cele 2 brate!
Mai clar, cand schimbi traiectoria a 2 mase distincte, schimbi(canalizezi) 2 "debite" distincte de curgeri GRAVITATIONALE! Fiecare dintre cele 2 mase are in "circulatie" 2 "debite" distincte ....ce se ..."relocheaza"!
3) TOTAL insuficient, afirmatia este UNIFICATOARE si se refera la faptul ca orice corp este influentat de prezenta altui corp (NU NUMAI CAND ESTE PRIN "VECINATATE")...conform lui NEWTON!
Faptul ca traiectoria se schimba "semnificativ" este alta discutie.......DAR IN ABSOLUT TOATE CAZURILE....REPET ABSOLUT TOATE, TRAIECTORIA SE SCHIMBA....si poate dura ...1000000000000000 de ani ca "vreun aparat" sa inregistreze aceasta "schimbare"!
4 si 5 )
Orice sistem poate ceda sau primi clusteri de particule, fenomenul = radiatie/absorbtie, sistemele NEFIIND IZOLATE!....SISTEMELE SUNT EVOLUTIVE!
In functie de "marimea de cluster" aceste "emisii/absorbtii" sunt...."termice", "electrice", magnetice"...."gravitationale"!
Acest mecanism descrie INTERACTIUNEA sistemica si nu SISTEMUL in sine!

Practic, neintelegerea profunda a fenomenelor fizice, la un nivel fundamental, duce la aceste "certitudini"....
Oricare din "certitudinile" de mai sus, in teorie fundamentala, fac parte din categoria "primitivismului stiintific", incapabil sa-si depaseaca ...limitele!
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
6 / 106 / 10
Numarul mesajelor : 2612
Puncte : 15713
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Mar 29 Mar 2011, 23:07

Salut, nic! Mulțumesc pentru intervenția ta interesantă.
@nic a scris:Mai poate fi o certitudine în ceva? Chiar și în știință. Nu observați ca oameni de știință se contrazic intre ei? Mai poate fi vorba de o certitudine într-un domeniu sau altul al științei?
Într-adevăr, este greu să obții lista certitudinilor. Eu sper, totuși, că noi vom reuși să ne concentrăm suficient de mult încât să înțelegem că ne referim la certitudini abstracte, sau, dacă vreți, matematice, certitudini pe care le considerăm suficient de precise pentru practică. Deci nu putem obține certitudini atotcuprinzătoare care să spună absolut totul despre tot și care să fie valabile fără niciun „dacă” înaintea lor. De aceea, va trebui să subînțelegem măcar câteva dintre aceste „dacă”-uri ce condiționează certitudinile, ca să ne putem „strecura” în mod eficient printre legile naturii și să putem construi aparate bazându-ne pe câteva dintre asemenea legi ale naturii smulse cu trudă de la aceasta prin experimente sau logică. Nu știu altă cale mai bună prin care putem „păcăli” natura.

In opinia mea actuala, cred ca universal nostru material este influențat de alte universuri paralele dar și invers într-o oare care măsură.
Este un subiect foarte interesant, căruia merită să-i dedicăm un topic aparte (în care îți voi explica de ce cred eu că există o singură lume posibilă).
@Abel Cavași a scris:
-2). Orice corp are inerție.
Da pe pământ, o știm cu toții… dar în spațiu? Știu ce spune știința…
Legile, certitudinile, trebuie formulate în așa fel încât să fie valabile peste tot. Dacă cumva observi că am considerat drept certitudine o afirmație care nu este valabilă pretutindeni, te rog să mă corectezi fără menajamente. În prezent, noi presupunem că legea inerției este o certitudine, o lege valabilă peste tot și pentru totdeauna.
@Abel Cavași a scris:
Corpurile nu se mișcă cum vrem noi, ci cum pot ele să se miște.
Unde este valabila aceasta lege? In spațiu?
Peste tot.
@Abel Cavași a scris:
Corpurile ușoare sunt mai ușor de urnit, corpurile masive sunt mai neascultătoare în această privință si se mișcă mai mult cum vor ele decât cum dorim noi.
Acest lucru este valabil pe pământ.
Soarele, Jupiter, Galaxia, se mișcă așa cum vor ele, nu cum vrem noi. Ca să putem mișca un corp masiv, avem nevoie de energie mai multă.
@Abel Cavași a scris:
O minge de ping-pong este un exemplu de corp ușor, iar Soarele este un exemplu de corp masiv.
Dar cum rămâne cu idea? ,, Dați-mi un punct fix sa mișc Pământul’’
Ideea e frumoasă, dar nu contrazice legea inerției.
@Abel Cavași a scris:
DA, din punct de vedere al științei contemporane.
Aici nu facem (numai) Știință contemporană; aici facem doar Știință: luăm ce (considerăm noi (după discuții profunde) că) e bun de la Știința contemporană și ducem mai departe cu speranța că vom găsi și noi ceva bun. Dacă găsești vreun cusur al acestei legi, ești o comoară pentru toți.
@Abel Cavași a scris:
DA, în sistemul nostru material considerat închis.
Într-adevăr, unul dintre „dacă”-urile (pe care trebuie să le subînțelegem) spune că asta este valabil doar la nivel fundamental, doar acolo unde nu intervine omul, doar pentru corpurile libere de orice constrângere nefirească, nenaturală, particulară.
@Abel Cavași a scris:
Nu știu, probabil, ce fel de radiații? Termice?
Și radiațiile termice sunt radiații electromagnetice, deci nu trebuie să particularizăm nimic (zic eu).

@WoodyCAD a scris:1) Este ea insasi o incertitudine.....
"daca ar exista sisteme izolate"...inseamna ca....STUDIIND NUMAI SISTEME IZOLATE...studiem "despre lucruri"....INEXISTENTE!...
Așa este, studiem doar modele. Nu putem cunoaște și nici nu este interesant pentru practică să cunoaștem cu lux de amănunte totul. Nu mă interesează că un măr are mici găurele în coaja sa. Oricum nu voi putea ține cont de toate imperfecțiunile. Și-atunci ce să fac, să stau cu mâinile în sân și să mă plâng că nu pot cunoaște cu precizie infinită lumea? Nicidecum, există o limită superioară de precizie care mă mulțumește și care definește modelele realității cu care eu lucrez.
2) Este o uriasa EROARE, daca un curent de apa vine catre ...."tine", cu 1 bat intr-o mana si cu o lopata in cealalta..vei simti "inertia" diferita dintre cele 2 brate!
Din câte am înțeles eu, faci confuzie între flux și impuls, între presiune și forță. Dacă mă înșel, atunci va trebui să discutăm mult mai aprofundat într-un alt topic.

3) TOTAL insuficient, afirmatia este UNIFICATOARE si se refera la faptul ca orice corp este influentat de prezenta altui corp (NU NUMAI CAND ESTE PRIN "VECINATATE")...conform lui NEWTON!
Ai dreptate, doar că acea chestie cu vecinătatea a fost o adăugire didactică pentru a facilita înțelegerea legii la care ne referim.

Mă bucur că această listă vă stimulează să gândiți și să scrieți. Dați-i bătaie! Smile
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de WoodyCAD la data de Mier 30 Mar 2011, 21:27

1) Absolut toate modelele folosite de mine, acasa, in propriul laborator, paralizeaza, in secunda 2 ....orice "maimuta stiintifica"....ce foloseste inca "modele primitive".....
2) Hai sa-i spunem ..."flux gravitational", in apropierea unei mase mari este mai mic decat in apropierea unei mase mici
(cu cat te apropii de polul unui magnet cu atat atractia creste....crescand "fluxul magnetic".....IDENTIC si in alte ..."circulatii")
3) N-o mai "aburi"....ca mai mult o "bagi in ceata"!
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
6 / 106 / 10
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Mesaj Scris de sadang la data de Sam 02 Apr 2011, 11:25

2) Hai sa-i spunem ..."flux gravitational", in apropierea unei mase mari este mai mic decat in apropierea unei mase mici
- masa in acceptiunea populara sau stiintifica?

sadang
Ne-a părăsit

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 17283
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de WoodyCAD la data de Sam 02 Apr 2011, 20:31

Aici am gresit si NU am mai putut edita...
Masa mare flux mare, si invers! (probabil si neintelegerea frazei..de aici)
Masa in teorie fundamentala inseamna un NP (numar de particule fundamentale) incluse in sistemul analizat.
ATENTIE! daca NUMARUL "de masa" este constant ...nu inseamna ca....particulele sunt tot acelea.
(vezi masa unui furtun ce uda gradina....incolacit si pus pe cantar...arata aceeasi greutate(g=ct)....insa apa NU ESTE ACEEASI)
MASA = NUMARUL
.....
RASPUNS: Nici una din ele, "TEORIE FUNDAMENTALA"!
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
6 / 106 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de CAdi la data de Sam 02 Apr 2011, 23:20

In natura totul se transforma...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
Numarul mesajelor : 7389
Puncte : 35552
Data de inscriere : 16/02/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Woden la data de Mar 09 Apr 2013, 07:40

Buna ziua! Si spor la treaba!

Am ridicat problema asta in alta parte, dar se pare ca sunt cam singur acolo, asa ca o pun si aici.

Exista un adevar sau o lege universal valabila, sustinuta stiintific, care sa nu poata fi contestata?

Ma refer aici la intreagul univers si macro si micro cosmos, fiindca am observat ca legile dupa care functioneaza macrocosmosul nu sunt valabile in microcosmos si invers. Spatiul si timpul pe care le stim, sau ma rog pe care nu le prea stim, la dimensiunea noastra de perceptie sunt un 'lucru', iar daca ne deplasam in 'sus' sau in 'jos' sunt cu totul altfel, deformate, incetinite, accelerate sau dispar cu totul. Materia pe care o stim, o vedem si o percepem cu simturile la nivel micro se 'rareste' pina dispare, sau pina o exista doar ca o tendinta de a exista. Sau teoriile fizicii, cit sunt de confirmate nu stiu, dar toate se refera doar la relativ.

Pana la urma stiinta are un lucru solid, un lucru cert, un adevar absolut pe care sa se bazeze? Iar daca nu are de unde aceasta siguranta, sa nu zic aroganta, de atoatestiutoare?

Woden
Preocupat
Preocupat

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
Numarul mesajelor : 23
Puncte : 5439
Data de inscriere : 09/04/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de Razvan la data de Mar 09 Apr 2013, 08:37

@Woden a scris:Exista un adevar sau o lege universal valabila, sustinuta stiintific, care sa nu poata fi contestata?
Nu. Una din trăsăturile definitorii ale științei este că nu are pretenția că deține vreun adevăr absolut.
Pana la urma stiinta are un lucru solid, un lucru cert, un adevar absolut pe care sa se bazeze? Iar daca nu are de unde aceasta siguranta, sa nu zic aroganta, de atoatestiutoare?
Siguranța și certitudinile sunt asumate cu aroganță de către religii sau de teoriile pseudo-științifice. Știința nu operează cu așa ceva, una din caracteristicile procesului științific fiind falsificabilitatea.
Adică teoriile științifice pot fi la un moment dat contestate, prin probe care dovedesc nevalabilitatea lor (falsitatea) în anumite condiții, rezultatul fiind apariția de noi ipoteze sau teorii.
Asta mai înseamnă că teoriile științifice pot fi testate în ce privește validitatea lor, prin contrast cu religia, care nu acceptă îndoiala cu privire la afirmațiile sale.

Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
Numarul mesajelor : 5577
Puncte : 24558
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Mar 09 Apr 2013, 08:38

@Woden a scris:Exista un adevar sau o lege universal valabila, sustinuta stiintific, care sa nu poata fi contestata?
Eu consider că da. De exemplu, teorema lui Pitagora. În general, orice rezultat matematic este veșnic și nu poate fi contestat. Sau, cel puțin, este „atât de adevărat” încât îl putem folosi liniștiți în practica de toate zilele fără grija că vom greși. De altfel, practica este singurul criteriu al adevărului, în acest sens.
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Razvan la data de Mar 09 Apr 2013, 08:46

@Abel Cavași a scris:Eu consider că da. De exemplu, teorema lui Pitagora.
Chiar și teorema lui Pitagora devine falsă atunci când este aplicată într-un spațiu neeuclidian. Însă falsificabilitatea demonstrează tocmai aspectul ei științific!

Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Mar 09 Apr 2013, 09:04

Nu. Teorema lui Pitagora nu se referă la un spațiu neeuclidian.
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Razvan la data de Mar 09 Apr 2013, 09:10

Păi tocmai asta e: nu e universal valabilă! Când își depășește limitele de aplicabilitate devine falsă.

Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Mar 09 Apr 2013, 09:12

Nu confunda universalitatea cu adevărul. Teorema lui Pitagora înțeleasă corect (deci aplicată spațiului euclidian) este veșnică.
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de negativ la data de Mar 09 Apr 2013, 10:34

Îmi permit sã fac unele observatii (pertinente - zic eu) cu privire la certitudinile astea :
1- Punctele de la 1 la 8, se subsumeazã legii conservãrii energiei.
2 - La punctul 9, am iesit din categoria Fizicã si am intrat în matematicã. Aici probabil te referi la stabilirea (cu aproximatie) a centrului de greutate al unui corp. Faptul cã miscarea corpului poate fi asimilatã în general cu miscarea unui punct, trebuie tinut cont de forma lui si mediul prin care se miscã. Gîndeste-te la un bumerang.
3 - La punctul 10 ai dreptate, dacã te referi numai la "legile naturii", si nu la felul în care le percepem noi.
4 - La punctul 11, iar am iesit din capitolul fizicã si ne-am mutat în matematicã.

Problema în sine nu tine de o enumerare a lucrurilor indiscutabile : ele sunt nenumãrate. Ideea cred cã era de a stabili principiile fundamentale ale fizicii ce nu pot fi încãlcate. Dar asta e o poveste prea lungã pentru a o prinde în 2-3 fraze.

Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
Numarul mesajelor : 2703
Puncte : 12231
Data de inscriere : 11/12/2012

http://www.ubicuum.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Razvan la data de Mar 09 Apr 2013, 11:26

@Abel Cavași a scris:Nu confunda universalitatea cu adevărul. Teorema lui Pitagora înțeleasă corect (deci aplicată spațiului euclidian) este veșnică.
Vezi, acum devii dogmatic! Very Happy
Tocmai ce scrisesem că doar religia pretinde a deține adevăruri absolute!
Nici măcar de Univers nu suntem siguri că e veșnic.
Dacă spațiul s-ar contracta până la dimensiuni la care curbura lui să devină sesizabilă? Ar mai fi valabilă, în aceste condiții, teorema lui Pitagora pentru un spațiu Euclidian? Bineînțeles că nu.
Dar tocmai din aplicarea pe domenii limitate a teoriilor științifice apare falsificabilitatea lor și deci, însăși caracterul lor științific! Dacă ar fi alminteri, cu pretenția de universal valabile (și veșnice), ar fi religie.

Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Syntax la data de Mar 09 Apr 2013, 12:35

@Razvan a scris:
@Abel Cavași a scris:Eu consider că da. De exemplu, teorema lui Pitagora.
Chiar și teorema lui Pitagora devine falsă atunci când este aplicată într-un spațiu neeuclidian. Însă falsificabilitatea demonstrează tocmai aspectul ei științific!
Intrebare: Cum se poate demonstra ca daca o lege nu este aplicabila unui domeniu atunci este falsa?

Syntax
Dinamic
Dinamic

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
Numarul mesajelor : 475
Puncte : 6820
Data de inscriere : 03/04/2013
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:
-1) O teorie "ciudata" despre repausul absolut
-2) Sa inteleg ideile noi prezentate pe acest forum
-3) Sa fac un "top" al utilizatorilor de pe acest forum dupa criteriile mele Smile

Sus In jos

Mesaj Scris de orakle la data de Mar 09 Apr 2013, 14:19

@Razvan a scris:

Dacă spațiul s-ar contracta până la dimensiuni la care curbura lui să devină sesizabilă? Ar mai fi valabilă, în aceste condiții, teorema lui Pitagora pentru un spațiu Euclidian? Bineînțeles că nu.

Bineinteles ca da !-este raspunsul corect.

Banuiesc in mare ce ai vrut sa scrii dar fraza este total nefericit formulata si induce confuzii !

1-Daca spatiul ar fi curb nu ar mai fi euclidian,Pitagora ramane valabil intr-un spatiu euclidian.

2-Induci confuzia ca spatiul real(fizic) ar fi euclidian si doar o eventuala curbare sesizabila ar face ca acesta sa nu fie euclidian.Gresit!
Un spatiu euclidian sau pseudoeuclidian sau orice alta spatiu non-euclidian sunt doar modele matematice mai mult sau mai putin evoluate ale spatiului real.
In concluzie a considera spatiul real(fizic) apriori euclidian este o greseala.

Aceasta ultima concluzie cel mai bine este intretinuta de Abel care forteaza pe un spatiu euclidian sau pe ecuatiile mecanicii clasice(ecuatii care sunt scrise pe spatii euclidiene) niste proprietati fizice pe care spatiul respectiv nu le are ( gen: Nu exista repaus)
Intr-un spatiu euclidian intotdeauna pot definii repausul si nu pot nega existenta ei.Orice incercare de a induce inexistenta repausului duce la concluzii monstruoase.
orakle
Banat pentru ironii

Mulțumit de forum :
0 / 100 / 10
Numarul mesajelor : 1409
Puncte : 8789
Data de inscriere : 21/05/2011
Obiective curente : Studiul ciclititatii elicoidale a simptomelor manico depresive Abeliene

Sus In jos

Mesaj Scris de Woden la data de Mar 09 Apr 2013, 16:46

Aici sunt derutat eu complet. Fizica ca sa studieze natura decupeaza o portiune din ea si o supune interogarii si stabileste pentru ea, pentru portiunea respectiva, un set de relatii. Asta s-a intamplat de la Newton, sau Kepler incoace, de vreo 400 ani. Dar atunci nu se cunostea universul micro decat foarte putin, nu se stia ca atomul, din care e compusa toata materia e gol 99,99%, nu se stia cum se comporta materia la nivel cuantic si ca de fapt tu nu poti izola nimic la acel nivel, nivel care de fapt inlantuie intregul univers la toate nivelele. Nu se stia, de exemplu, ca materie in tot universul nu e decat 4%, din care 3,6% gaz interstelar, deci cu adevarat materie ‘palpabila’ ramane doar 0,4%, din care e gol 99,99%.

Aici am eu problema cu siguranta sau aroganta stiintei. Fiindca si oamenii de stiinta de prima mana pot sa spuna orice, ca au gasit ce vor ei sa gaseasca, fiindca nu are cine sa-i verifice. Nu cred ca a vazut nici un astronom, de exemplu, cum s-a format o planeta, pot sa spuna teoria care le convine fiindca tu sau eu nu avem cum sa-i verificam, si ne aburesc cum vor. Exact ca preasfintii pe preasupusi, sau prea-prosti. Oare nu e aceeasi Marie cu alta palarie?

Nu pot contesta progresul, ca-l vad cu ochii liberi, dar tot asa vad si minciuna si prefacatoria care face casa buna cu prea-inaltii, din toate domeniile, in stiinta, politica, religie, chiar si in sport care trebuia sa ramana cat de cat mai curat.
@negativ a scris: Ideea cred cã era de a stabili principiile fundamentale ale fizicii ce nu pot fi încãlcate.
Cam asta era ideea. Multumesc!

Woden
Preocupat
Preocupat

Mulțumit de forum :
10 / 1010 / 10
Numarul mesajelor : 23
Puncte : 5439
Data de inscriere : 09/04/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de Razvan la data de Mar 09 Apr 2013, 18:37

Mezei Geza a scris:
Bineinteles ca da !-este raspunsul corect.
Banuiesc in mare ce ai vrut sa scrii dar fraza este total nefericit formulata si induce confuzii !
Pentru spații curbe, aplicarea teoremei lui Pitagora la calculul distanțelor de forma , unde a, b și c sunt laturile unui triunghi dreptunghic (cu b perpendiculară pe c), rămâne valabilă doar pentru distanțe , și infinitezimale.
1-Daca spatiul ar fi curb nu ar mai fi euclidian,Pitagora ramane valabil intr-un spatiu euclidian.
Tocmai asta demonstrează neuniversalitatea teoremei lui Pitagora, ci aplicabilitatea ei pe un domeniu specific. Exact ce am susținut și eu.
2-Induci confuzia ca spatiul real(fizic) ar fi euclidian si doar o eventuala curbare sesizabila ar face ca acesta sa nu fie euclidian.Gresit!
Un spatiu euclidian sau pseudoeuclidian sau orice alta spatiu non-euclidian sunt doar modele matematice mai mult sau mai putin evoluate ale spatiului real.
In concluzie a considera spatiul real(fizic) apriori euclidian este o greseala.
După ultimele cercetări se pare că totuși curbura universului este nulă. Dar nu are importanță asta; dacă aplicăm teorema lui Pitagora pentru calcularea unor distanțe relativ mici, aici, pe Pământ, rezultatele obținute sunt corecte. Nu același lucru se întâmplă atunci când calculăm distanțe ce presupun arce mari din circumferința sa.

Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Razvan la data de Mar 09 Apr 2013, 18:59

@Woden a scris:Aici sunt derutat eu complet. Fizica ca sa studieze natura decupeaza o portiune din ea si o supune interogarii si stabileste pentru ea, pentru portiunea respectiva, un set de relatii. Asta s-a intamplat de la Newton, sau Kepler incoace, de vreo 400 ani.
Exact! Știința presupune progresul cunoștințelor, nu susținerea unui adevăr absolut și indubitabil.
Aici am eu problema cu siguranta sau aroganta stiintei. Fiindca si oamenii de stiinta de prima mana pot sa spuna orice, ca au gasit ce vor ei sa gaseasca, fiindca nu are cine sa-i verifice.
Te înșeli! Tocmai că verificarea se face prin experiment. Vezi aici pe Wikipedia ce presupune metoda științifică.
Exact ca preasfintii pe preasupusi, sau prea-prosti. Oare nu e aceeasi Marie cu alta palarie?
Nu pot contesta progresul, ca-l vad cu ochii liberi, dar tot asa vad si minciuna si prefacatoria care face casa buna cu prea-inaltii, din toate domeniile, in stiinta, politica, religie, chiar si in sport care trebuia sa ramana cat de cat mai curat.
Amesteci merele cu perele. Metoda științifică e una, metodele ce se aplică în religie, politică, poate și sport, sunt altele.
Din păcate, văd din ce în ce mai des astfel de interpretări ale metodelor științifice, prin prisma celor religioase. Nu sunt decât mistificări, o încercare jalnică de a pune la îndoială realizările științei și a recredita religia, care simte că pierde teren (nu e cazul la noi în țară, unde câștigă din ce în ce mai mult!).

Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Razvan la data de Mar 09 Apr 2013, 19:05

@Syntax a scris:Intrebare: Cum se poate demonstra ca daca o lege nu este aplicabila unui domeniu atunci este falsa?
Este falsă doar în afara domeniului ei de aplicabilitate! Așa apare necesitatea stabilirii (găsirii) unor legi cu domeniu de aplicabilitate mai vast și care să o înglobeze pe prima. Asta reprezintă progresul științific.

Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Abel Cavași la data de Mar 09 Apr 2013, 20:02

@negativ a scris:
1- Punctele de la 1 la 8, se subsumeazã legii conservãrii energiei.
Ei, nici chiar așa. De exemplu, cum deduci 3), 5) sau 6) din 1)?
2 - La punctul 9, am iesit din categoria Fizicã si am intrat în matematicã.
În ultimă instanță, toată Fizica este matematică, dacă este corect formalizată.
Aici probabil te referi la stabilirea (cu aproximatie) a centrului de greutate al unui corp.
Nu neapărat. Existența centrului de masă (atenție, nu confunda centrul de masă cu centrul de greutate!) nu necesită neapărat și stabilirea acestui centru; putem face raționamente pornind de la existența centrului de masă, fără să știm neapărat unde este acest centru.
Faptul cã miscarea corpului poate fi asimilatã în general cu miscarea unui punct, trebuie tinut cont de forma lui si mediul prin care se miscã. Gîndeste-te la un bumerang.
Atunci când nu este suficient un punct pentru a descrie mișcarea unui corp, putem considera că acel corp este format din mai multe corpuri care la rândul lor pot fi modelate prin puncte.
La punctul 11, iar am iesit din capitolul fizicã si ne-am mutat în matematicã.
Depinde. Matematica nu ne spune că ar fi importantă această observație, dar Fizica ne spune că putem studia separat lumea considerând-o o suprapunere de câmpuri solenoidale (substanță) și irotaționale (câmp).
Problema în sine nu tine de o enumerare a lucrurilor indiscutabile : ele sunt nenumãrate. Ideea cred cã era de a stabili principiile fundamentale ale fizicii ce nu pot fi încãlcate. Dar asta e o poveste prea lungã pentru a o prinde în 2-3 fraze.
Da, scopul este să scoatem în evidență cele mai importante „lucruri indiscutabile” din Fizică.

@Razvan a scris:
doar religia pretinde a deține adevăruri absolute!
Permite-mi să nu fiu de acord. Cred că ai o perspectivă greșită asupra a ceea ce înseamnă adevăr absolut. Matematica și Fizica dețin adevăruri absolute, valabile oricând și oriunde.
Nici măcar de Univers nu suntem siguri că e veșnic.
Poate nu e sigură Știința oficială, bazată pe o mulțime de bazaconii. Eu, de exemplu, sunt sigur de veșnicia lui, pentru că o infinitate de nimicuri nu se poate transforma în altceva.
Bineînțeles că da. Ar rămâne valabilă. Inexistența domeniului de definiție nu falsifică teorema lui Pitagora. De altfel, dacă vei căuta bine, vei vedea că orice metrică a oricărui spațiu curb este o consecință directă a teoremei lui Pitagora. În matematică se poate întâmpla destul de des ca o consecință a unei legi să cuprindă ca pe un caz particular tocmai legea din care a rezultat.
Dar tocmai din aplicarea pe domenii limitate a teoriilor științifice apare falsificabilitatea lor și deci, însăși caracterul lor științific! Dacă ar fi alminteri, cu pretenția de universal valabile (și veșnice), ar fi religie.
Știința oficială ți-a cam spălat creierul cu ideea asta a falsificabilității. Vrei să-ți dau exemple de teze ale Științei oficiale care nu pot fi falsificate? Nu fii credul! Nu crede că doar ceea ce este falsificabil este Știință. Asta-i o altă bazaconie a Științei actuale.

@Razvan a scris:
Știința presupune progresul cunoștințelor, nu susținerea unui adevăr absolut și indubitabil.
Nu neapărat. De ce să nu susții un adevăr, dacă el este absolut și indubitabil? Progresează doar ceea ce nu este adevărat în mod absolut.

verificarea se face prin experiment.
Dar de verificarea experimentului nu zici nimic? De câte ori s-a constatat că experimentul a fost greșit și că teoria a avut dreptate? Sau vrei să spui că experimentele nu dau greș? Nu putem interreta greșit rezultatele unui experiment? Amintește-ți de bancul cu savantul experimentator și purecii.

@Razvan a scris:
@Syntax a scris:Intrebare: Cum se poate demonstra ca daca o lege nu este aplicabila unui domeniu atunci este falsa?
Este falsă doar în afara domeniului ei de aplicabilitate! Așa apare necesitatea stabilirii (găsirii) unor legi cu domeniu de aplicabilitate mai vast și care să o înglobeze pe prima. Asta reprezintă progresul științific.
N-aș confunda inexistența cu falsitatea. Dacă teorema lui Pitagora se aplică în planul euclidian, asta nu înseamnă că în planul neeuclidian este falsă, ci doar că nu există în acel plan. În planul euclidian există o altă teoremă, mai generală decât teorema lui Pitagora (dar, culmea, obținută tot din teorema lui Pitagora).
Abel Cavași
Fondator
Fondator

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de Razvan la data de Mar 09 Apr 2013, 20:31

@Abel Cavași a scris:Permite-mi să nu fiu de acord. Cred că ai o perspectivă greșită asupra a ceea ce înseamnă adevăr absolut. Matematica și Fizica dețin adevăruri absolute, valabile oricând și oriunde.
Astfel de afirmații, referitoare la adevăruri absolute, contribuie la asocierea științei cu un fel de religie și conduce la concepții greșite despre ea!
Poate nu e sigură Știința oficială, bazată pe o mulțime de bazaconii. Eu, de exemplu, sunt sigur de veșnicia lui, pentru că o infinitate de nimicuri nu se poate transforma în altceva.
Amin! Very Happy
Știința oficială ți-a cam spălat creierul cu ideea asta a falsificabilității. Vrei să-ți dau exemple de teze ale Științei oficiale care nu pot fi falsificate? Nu fii credul! Nu crede că doar ceea ce este falsificabil este Știință. Asta-i o altă bazaconie a Științei actuale.
Ce legătură are aici credința? Prin prisma ei judeci știința? Tocmai că știința nu reprezintă o credință. Și da, dă exemple de teze ale științei pe care le consideri nefalsificabile.
Nu neapărat. De ce să nu susții un adevăr, dacă el este absolut și indubitabil?
Cum am scris mai sus: "Amin"! Neutral
Dar de verificarea experimentului nu zici nimic? De câte ori s-a constatat că experimentul a fost greșit și că teoria a avut dreptate? Sau vrei să spui că experimentele nu dau greș? Nu putem interreta greșit rezultatele unui experiment? Amintește-ți de bancul cu savantul experimentator și purecii.
Experimentele sunt reproduse de diverse echipe de cercetători, respectă anumite condiții de control și nu are loc doar unul singur pentru a valida sau invalida o teorie. Experimente nereproductibile acreditează doar teorii pseudoștiințifice. Sper să nu cazi și tu în capcana lor.
N-aș confunda inexistența cu falsitatea. Dacă teorema lui Pitagora se aplică în planul euclidian, asta nu înseamnă că în planul neeuclidian este falsă, ci doar că nu există în acel plan. În planul euclidian există o altă teoremă, mai generală decât teorema lui Pitagora (dar, culmea, obținută tot din teorema lui Pitagora).
Tocmai asta reprezintă falsificabilitatea: existența unei limite (sau domeniu) peste care teoria, așa cum este ea exprimată la un moment dat, nu mai este valabilă.

Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10

Sus In jos

Mesaj Scris de meteor la data de Mar 09 Apr 2013, 21:02

@Abel Cavași a scris:Nu confunda universalitatea cu adevărul. Teorema lui Pitagora înțeleasă corect (deci aplicată spațiului euclidian) este veșnică.

Nu uita ca initial cind a apoarut aceasta teorema, nu se stie de alte geometrii.

O foloseau linistit si convins in viata de toate zilele.

Riguros spus, comiteau greseli. Deoarece aplicau teorema in alte geometrii, ce isi perde sensul.
Spre exemplu la sprafete mici pe Terra o poti aplica, insa nu e ideal absolut corect, sunt erori ffoarte mici.
Cei cu fizica mai avansati, cica am train in un spatiu hiperbolic. Poftim, cu atit mai mult nu ai un adevar extra corect.

Anume sirguinta de a respecta regulile, si a nu incalca/ neglija in flagrant ceea ce este nevoe de demonstrat, dupa ani de lucru greu, cica in asa fel au deschis portile la geometrii noi.

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
9 / 109 / 10
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 18448
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat