Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Gravitonul
Scris de virgil_48 Ieri la 23:17

» Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor.(secţiunea 4)
Scris de virgil_48 Ieri la 23:09

» STUDIUL SIMILITUDINII SISTEMELOR MICRO SI MACRO COSMICE
Scris de virgil Ieri la 22:13

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Ieri la 21:35

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Ieri la 09:55

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Ieri la 03:11

» Concluzii asupra relativității
Scris de CAdi Sam 18 Mai 2024, 00:41

» Legi de conservare (2)
Scris de Vizitator Mier 15 Mai 2024, 14:33

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Mar 14 Mai 2024, 19:19

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 13 Mai 2024, 22:17

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Lun 13 Mai 2024, 21:52

» Ce este constiinta ?
Scris de CAdi Lun 13 Mai 2024, 21:09

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de CAdi Lun 13 Mai 2024, 13:53

» Carti sau documente de care avem nevoie
Scris de eugen Mier 08 Mai 2024, 10:26

» Controlul asupra reflexelor instinctive
Scris de eugen Mier 08 Mai 2024, 10:23

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de virgil_48 Mar 07 Mai 2024, 09:55

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la virgil în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


» Mesaj de la virgil_48 în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Trei probleme cu lichide
( 1 )


Top postatori
virgil (12218)
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_lcapstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Voting_barstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_rcap 
CAdi (11991)
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_lcapstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Voting_barstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil_48 (11249)
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_lcapstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Voting_barstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7943)
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_lcapstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Voting_barstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_lcapstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Voting_barstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_rcap 
curiosul (6677)
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_lcapstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Voting_barstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_rcap 
Razvan (6162)
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_lcapstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Voting_barstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_lcapstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Voting_barstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_lcapstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Voting_barstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_rcap 
eugen (3800)
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_lcapstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Voting_barstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_lcapstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Voting_barstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_rcap 
Pacalici
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_lcapstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Voting_barstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_rcap 
CAdi
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_lcapstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Voting_barstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_rcap 
curiosul
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_lcapstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Voting_barstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_rcap 
Dacu
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_lcapstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Voting_barstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_rcap 
Razvan
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_lcapstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Voting_barstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_lcapstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Voting_barstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_rcap 
meteor
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_lcapstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Voting_barstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_rcap 
gafiteanu
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_lcapstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Voting_barstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_rcap 
scanteitudorel
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_lcapstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Voting_barstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_lcapstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Voting_barstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil_48
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_lcapstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Voting_barstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_lcapstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Voting_barstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_rcap 
curiosul
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_lcapstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Voting_barstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_rcap 
eugen
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_lcapstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Voting_barstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_rcap 
Dacu
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_lcapstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Voting_barstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_rcap 
Forever_Man
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_lcapstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Voting_barstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_lcapstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Voting_barstiinta - Noutăţi - Pagina 3 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
Niciun utilizator

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 12 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 12 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57
Subiecte similare

Noutăţi

+16
virgil_48
Pacalici
gafiteanu
meteor
Dacu
Bordan
curiosul
negativ
Forever_Man
virgil
totedati
omuldinluna
Razvan
CAdi
cris
Abel Cavaşi
20 participanți

Pagina 3 din 18 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10 ... 18  Urmatorul

In jos

stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Empty Noutăţi

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mier 13 Iun 2012, 06:59

Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Left_bar_bleue9 / 109 / 10stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7943
Puncte : 33980
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos


stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Empty Re: Noutăţi

Mesaj Scris de virgil Mar 04 Iun 2013, 13:07

Ce este interesant, ca si structura moleculelor si legaturile duble se pot vedea ca sunt la fel cu cele prevazute in chimie.

virgil
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 12218
Data de inscriere : 25/05/2010

Sus In jos

stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Empty Re: Noutăţi

Mesaj Scris de negativ Vin 07 Iun 2013, 07:46

virgil a scris:Ce este interesant, ca si structura moleculelor si legaturile duble se pot vedea ca sunt la fel cu cele prevazute in chimie.
Modelul teoretic a fost creeat astfel încît sã corespundã observatiilor asupra rezultatelor. Ce se vede în imagine ca legãturã ar trebui sã fie intersectia ultimelor straturi ale fiecãrui atom participant la legãturã. Punerea în comun a electronilor de pe ultimul strat nu pare sã fie asa de simplã pînã nu stabilim natura electronului, deci înapoi la articolul "De la string la particulã". Pare cea mai interesantã si importantã parte din fizicã, ce ar lãmuri multe. Acolo, în dreptul legãturii se produce o interferentã între pachetele de unde ale fiecãrui electron pus în comun, ca filele a douã cãrti întrepãtrunse, greu de despãrtit prin fortã fizicã. Felul în care se produc legãturile sugereazã faptul cã numai în locul de pe circumferinta orbitei unde electronul are undele defazate fatã de orbita unde ar trebui sã se afle electronul de pe atomul alãturat se poate face întrepãtrunderea.

negativ
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 3196
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Empty Re: Noutăţi

Mesaj Scris de Vizitator Vin 07 Iun 2013, 11:56


Vizitator
Vizitator


Sus In jos

stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Empty Re: Noutăţi

Mesaj Scris de negativ Vin 07 Iun 2013, 13:39

Îmi dau cu presupusul pentru cã de fapt doar credem cã stim ce sunt electronii si cum se miscã ei pe orbitã, drept pentru care am zis sã revenim mai întîi la aspectele determinante si apoi ne dumirim mai usor, altfel iar emitem postulate.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Left_bar_bleue5 / 105 / 10stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20593
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Empty Re: Noutăţi

Mesaj Scris de virgil Vin 07 Iun 2013, 13:55

stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Image-E1E5_51B1FEAE

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12218
Puncte : 55688
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Empty Re: Noutăţi

Mesaj Scris de virgil Vin 07 Iun 2013, 14:16

stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Image-0548_51B20291
Cu un astfel de microscop au fost percepute imaginile moleculelor de mai sus.
Dupa cum se poate vedea pe poze, legaturile duble sunt vizibile datorita faptului, ca principiul de functionare al microscopului se bazeaza pe posibilitatea perceperii fortei de interactiune atomice intre atomul din varful acului si atomii moleculei studiate. Desigur mai multe detalii despre acest microscop ne-ar ajuta sa intelegem mai bine cum este posibila asa o sensibilitate incat sa se diferentieze legaturile duble de cele simple.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12218
Puncte : 55688
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Empty Re: Noutăţi

Mesaj Scris de curiosul Sam 08 Iun 2013, 15:38


Tare conjectura.
Se rezumă la a demonstra că soluțiile primitive ale ecuației nu sunt prime între ele.
Situația inversă față de teorema lui Fermat.
Ar trebui să fie o legătură și cred că și este una, pentru că și în cazul teoremei lui Fermat, este foarte probabila condiția ca pentru n mai mare ca 2, ecuația are soluții doar dacă ele nu sunt prime între ele.
Mă gândesc că ipoteza autorului a și plecat de la acest aspect.
Analizând teorema lui Fermat, el a observat că soluțiile primitive ale ecuației trebuie să fie prime între ele și s-a gândit probabil cum ar fi dacă ar exista soluții dar nu sunt prime între ele.
Ideea este că omul mai are și bani pe deasupra și-și permite să moftul de a-i antrena pe ceilalți în demonstrarea ipotezei lui.
Pentru început mă gândesc că ar trebui să stabilim cât mai multe condiții pentru care ecuația are soluții, indiferent de coprimalitatea lor. O să deschid un topic separat în care o să expun toate concluziile la care ajung.
Și cred că pentru început o să analizez primalitatea exponenților.
Așa la prima vedere, înclin să cred că cel puțin doi dintre exponenți trebuie să aibă la rândul lor un divizor comun.
Dar trebuie o analiză riguroasă și o să mă ocup de ea în următoarea perioada.
De ce nu, dacă printr-un efort comun am ajunge la un rezultat bun, am putea să sponzorizăm forumul sau poate chiar să deschidem un centru de cercetare, despre care se vorbea la un moment dat pe forum.
Tu mai cauta Mezei când ai timp și dispozitie, orice informație utilă poți să găsești, sau vreo modalitatea de analiză, ca să mă familiarizez cât pot de bine cu raționamentele care au fost deja analizate.
Hai să-i dăm tare.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40680
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Empty Re: Noutăţi

Mesaj Scris de CAdi Joi 13 Iun 2013, 08:14


CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11991
Puncte : 57356
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Empty Re: Noutăţi

Mesaj Scris de CAdi Joi 13 Iun 2013, 09:00


CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11991
Puncte : 57356
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Empty Re: Noutăţi

Mesaj Scris de CAdi Joi 13 Iun 2013, 11:23

undefined a scris:Reiau 








,,Potrivit specialiştilor, trei au fost argumentele principale pentru implementarea acestui proiect major pe Platforma Măgurele.
Primul este tradiţia tehnico-ştiinţifică îndelungată la Măgurele, respectiv peste 60 de ani de fizică, al doilea se referă la existenţa celei mai mari concentraţii de instituţii de cercetare din ţară - Institutul de Fizică şi Inginerie Nucleară (IFIN-HH), Institutul de Fizica Laserelor, Plasmei şi Radiaţiei (INFLPR), Institutul de Fizica Materialelor (INFM), Institutul de Optoelectronică (INOE), Institutut de Fizica Pământului (INFP) şi Facultatea de Fizică a Universităţii Bucureşti, iar cel de-al treilea este acela că România a fost a patra ţară din lume care, la începutul anilor '60, a realizat un laser, chiar la Institutul de Fizică Atomică de la Măgurele''


Citeste mai mult pe RTV.NET: http://www.rtv.net/lasere-impresionante-se-construiesc-la-magurele-puterea-lor-va-face-posibila-teleportarea_84175.html#ixzz2W5BQpUeN

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11991
Puncte : 57356
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Empty Re: Noutăţi

Mesaj Scris de CAdi Vin 14 Iun 2013, 15:12

Poate ne spune Mezei ceva legat de platforma de la Magurele si de constructia celui mai mare laser din lume  in acea zona (avand in vedere ca a facut facultatea acolo )Smile

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11991
Puncte : 57356
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Empty Re: Noutăţi

Mesaj Scris de Vizitator Vin 14 Iun 2013, 15:47

Din pacate nu pot sa va spun mare lucru.
Nu am mai calcat pe acolo de ani buni,s-a distrus platforma,in facultate din ce in ce mai putini studenti,pagode tiganesti,lume putina.
Cel putin asa am constatat eu la ultima mea vizita.

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Empty Re: Noutăţi

Mesaj Scris de CAdi Vin 14 Iun 2013, 17:17

Totusi institutele acelea de cercetare de care se pomeneste in anunt , mai exista ?
Cum era platforma pe vremea ta ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11991
Puncte : 57356
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Empty Re: Noutăţi

Mesaj Scris de Vizitator Vin 14 Iun 2013, 19:06

Ce as putea sa-ti zic sa fie si interesant:
Intr-un an de studiu eram undeva la 200 de studenti comparativ cu aprox 60 cati am citit ca ar fi acuma.
Era un iures pana in ora 15 perioada in care era si programul Institutelor dupa care te simteai ca la tara (liniste si pace)
Fiind izolati de restul comunitatii de studenti din UB cei din provincie ne stiam intre noi foarte bine (fiind "izolati" pe platforma )
Institutele de care intrebi mai exista dar am inteles ca s-au facut disponibilizari masive plus ca multi (f multi) au plecat in strainatate)

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Empty Re: Noutăţi

Mesaj Scris de Vizitator Vin 14 Iun 2013, 19:23

Acuma nu trebuie sa-ti imaginezi ca dintr-un an din 200 de studenti toti erau "indragostiti" de fizica.
Erau multe fete care veneau doar din simplul motiv ca nu aveau nici o sansa sa intre la medicina si sa nu ramana fara o facultate.
In fiecare an era una sau doua  nuclee "dure" de impatimiti care mai se "pricepeau" si se ocupau serios cu fizica.
Nu in fiecare caz erau si cei care aveau si cele mai bune note Smile
In rest era o viata de student normala
Nu se intra f.greu ca si la medicina dar era o facultate considerata "f. buna" la vremea respectiva

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Empty Re: Noutăţi

Mesaj Scris de CAdi Sam 15 Iun 2013, 12:28

Ok. Multumesc, Mezei.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11991
Puncte : 57356
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Empty Re: Noutăţi

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Joi 27 Iun 2013, 06:13

Salut apariția unui nou forum românesc de profil: http://cunoastere.wikiforum.ro .

Îi doresc mult succes!
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Left_bar_bleue9 / 109 / 10stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7943
Puncte : 33980
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Empty Re: Noutăţi

Mesaj Scris de Razvan Mier 03 Iul 2013, 19:12

Acum, Cristian Român, la Radio Linx online, despre paleoastronauţi.

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Left_bar_bleue9 / 109 / 10stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33234
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Empty Re: Noutăţi

Mesaj Scris de CAdi Sam 06 Iul 2013, 23:08

CNN;

Acum avion Boening 777 prabusit pe pista de aterizare din San Francisco SUA !
Imagini in direct
Se pare ca venea din Korea de Sud si apartine companiei Asiana Airlines ...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11991
Puncte : 57356
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Empty Re: Noutăţi

Mesaj Scris de omuldinluna Mar 16 Iul 2013, 14:47

Tocmai am aflat că a fost descoperit un nou satelit în jurul planetei Neptun.

http://www.space.com/21967-tiny-neptune-moon-discovered-hubble-photos.html
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30119
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Empty Re: Noutăţi

Mesaj Scris de Razvan Mar 16 Iul 2013, 15:21

omuldinluna a scris:Tocmai am aflat că a fost descoperit un nou satelit în jurul planetei Neptun.
Distribuisem deja de ieri ştirea pe Facebook! Very Happy

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Left_bar_bleue9 / 109 / 10stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33234
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Empty Re: Noutăţi

Mesaj Scris de omuldinluna Mar 16 Iul 2013, 17:03

Ei bine, află că eu trăiesc sub un bolovan și nu folosesc Facebook!Smile
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30119
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Empty Re: Noutăţi

Mesaj Scris de CAdi Mar 16 Iul 2013, 17:35

omuldinluna a scris:Ei bine, află că eu trăiesc sub un bolovan și nu folosesc Facebook!Smile

Credeam ca....pe Luna ! Very Happy 

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11991
Puncte : 57356
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Empty Re: Noutăţi

Mesaj Scris de Razvan Joi 25 Iul 2013, 05:31

Expunerea lui Martin Bojowald la Perimeter Institute for Theoretical Physics:
http://www.perimeterinstitute.ca/videos/quantum-cosmology-1
Merită urmărit !

LE: Aşteptaţi puţin încărcarea filmului.

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Left_bar_bleue9 / 109 / 10stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33234
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Empty Re: Noutăţi

Mesaj Scris de omuldinluna Sam 27 Iul 2013, 08:52

^ Eh, din cât am am apucat eu să urmăresc, multă, multă matematică sterilă; n-am înțeles dacă, unde și când se va putea face ceva fizică cu ea, dar după cum spuneam încă n-am apucat să văd tot.

În orice caz, două știri extrem de interesante:

Un grup de cercetători a reușit să ”oprească” și să stocheze lumina timp de un minut

Radiația unui corp negru poate induce o forță atractivă ce este mai puternică decât gravitația
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30119
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Empty Re: Noutăţi

Mesaj Scris de virgil Sam 27 Iul 2013, 09:57

Ce fel de corp negru mai e si asta, care emite radiatii. Prin definitie, corpul negru absoarbe toate radiatiile, si atunci ce emite?

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12218
Puncte : 55688
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Empty Re: Noutăţi

Mesaj Scris de omuldinluna Sam 27 Iul 2013, 10:20

Nu. Un corp negru ideal absoarbe, emite, dar nu reflectă radiație. Exemplul didactic era acela cu o cavitate în care tragi cu radiație. Radiația incidentă se reflectă de pereții cavității și nu mai scapă afară, dar cavitatea în sine radiază energie, pentru a restabili echilibrul față de mediul ambiant. Stelele sunt bune exemple de corpuri negre, și tocmai procesele din astrofizică sunt cele vizate de această descoperire.
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30119
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Empty Re: Noutăţi

Mesaj Scris de omuldinluna Mar 30 Iul 2013, 09:09

Un articol în care teoria relativității a fost supusă din noul testului. Nici acum n-au reușit s-o strice.

Ar trebui să-l caut și eu să văd exact la ce se referă când vorbesc de viteza electronului. Bănuiesc că e vorba de stări excitate foarte înalte, care apropie dinamica electronului de mișcarea clasică.
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30119
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Empty Re: Noutăţi

Mesaj Scris de virgil Mar 30 Iul 2013, 10:39

Nu. Un corp negru ideal absoarbe, emite, dar nu reflectă radiație
Un corp negru absoarbe orice radiatie, si din moment ce absoarbe, nu reflecta, si asta este valabil pana in momentul cand energia lui este mai mare decat energia mediului, si incepe sa emita surplusul de energie. Acesta este momentul cand corpul negru nu mai este negru, ci devine un corp radiant, adica din sorb de energie devine izvor de energie. De altfel intreaga natura este structurata in functie de aceste proprietati de emitator adica oscilator si absorbant sau rezonator energetic. Cuplajul intre particulele sau corpurile aflate in cele doua stari creaza formatiuni stabile in timp.
Aceste formatiuni poarta numele de sisteme micro sau macrocosmice. Ramane doar de descoperit ce forma de energie schimba intre ele aceste corpuri.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12218
Puncte : 55688
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Empty Re: Noutăţi

Mesaj Scris de Bordan Mar 06 Aug 2013, 03:48

Un articol pe site-ul NASA ... "Se pare ca in 3-4 luni vom asista la o inversare a polilor magnetici ai soarelui, spune Todd Hoeksema de la Universitatea Stanford. "Aceasta schimbare va avea efecte in intregul sistem solar."

http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2013/05aug_fieldflip/
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21228
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Empty Re: Noutăţi

Mesaj Scris de Dacu Joi 08 Aug 2013, 07:20


Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2599
Puncte : 21850
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Empty Re: Noutăţi

Mesaj Scris de meteor Joi 08 Aug 2013, 08:13

Frumos si interesant.

Ca sa mergem mai departe, in loc de pneuri, invatatii sa faca ca masinile sa pluteasca in aer, acesta ar scuti conducerile cel putin a RM sa mai faca drumurile, in plus ii vor lasa in pace pe cei raspunzatori de reparatii sa isi incarce buzunarile pina cit vor.

Daca se inventeaza antigravitatia (foarte ieftina), atunci lumea se va schimba la nerecunoscut.

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Left_bar_bleue9 / 109 / 10stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25282
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

stiinta - Noutăţi - Pagina 3 Empty Re: Noutăţi

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 18 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10 ... 18  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum