Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Ieri la 23:48

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Ieri la 23:30

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Ieri la 18:14

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Ieri la 12:42

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Ieri la 00:43

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
( 1 )


Top postatori
virgil (12189)
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Voting_bardespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi (11933)
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Voting_bardespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48 (11207)
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Voting_bardespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Voting_bardespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Voting_bardespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul (6652)
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Voting_bardespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan (6162)
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Voting_bardespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Voting_bardespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Voting_bardespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen (3786)
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Voting_bardespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Voting_bardespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Voting_bardespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Voting_bardespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Voting_bardespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Voting_bardespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Voting_bardespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Voting_bardespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_rcap 
meteor
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Voting_bardespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Voting_bardespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Voting_bardespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Voting_bardespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Voting_bardespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Voting_bardespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Voting_bardespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_rcap 
Forever_Man
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Voting_bardespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Voting_bardespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Voting_bardespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_rcap 
Bordan
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Voting_bardespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Voting_bardespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_rcap 
Forever_Man
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Voting_bardespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Voting_bardespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Voting_bardespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Voting_bardespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Voting_bardespre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 13 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 13 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta

+14
gafiteanu
negativ
meteor
eugen
WoodyCAD
virgil
Razvan
CAdi
sadang
totedati
Abel Cavaşi
curiosul
Bordan
Dacu
18 participanți

Pagina 2 din 11 Înapoi  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Empty Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta

Mesaj Scris de Dacu Joi 11 Oct 2012, 07:52

Rezumarea primului mesaj :

Fara suparare,dar stiinta=constiinta si deci nu vad ce am putea filozofa pe aceasta tema.Cine nu are stiinta inseamna ca nu are nici constiinta.Totusi eu cred ca exista stiinta alias constiinta la toate nivelele de stare a materiei acestea avand diferite valori.Ce stiinta=constiinta are un caine dar un leu dar o maimuta dar un om?


Ultima editare efectuata de catre Dacu in Mar 11 Iun 2013, 07:30, editata de 1 ori

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21753
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos


despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Empty Re: Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta

Mesaj Scris de totedati Dum 21 Oct 2012, 21:30

sadang a scris:Strasnica materie! Cam ca-n icoanele crestine! Nu crezi ca esti cu zgaidele-n sus, si vezi totul pe dos?

corect! e exact pe dos fata de cum isi inchipuie multi spirituali! conform definitiei din dictionar, nu ne inchinam icoanei ca unui chip cioplit ci lui dumnezeu! icoana doar ne ajuta sa ne amintim cui ne inchinam!

sadang a scris:Apoi vad ca in comentariul la mesjul lui Bordan, accepti totusi ca inaintea materiei este energia. Acum, ori nu inteleg eu nimic din ce spui tu, si mii capu varza, ori nush ce fel de joc faci si tu! Intortoceate-s caile Domnului!

e dificil de priceput cat timp consideram ca real tot ceea ce exista ... nu e! cand vorbesc de materie eu ma gandesc la materie ca realitate fizica masurabila in mod direct, prin simturi, instrumente de masura samd ... iar energia nu reprezinta doar ceea ce e masurabil ci si ce e in principiu nemasurabil! acea multime a tuturor multimilor!

si, ca sa pun capac gramajoarei de material pretind ca pe barosanul sef nici n-avem cum sa il cunoastem altfel! decat prin intermediul realitatii! asta e rolul gramajoarei de material pe numele ei univers material, sa ne ajute sa pricepem cum sta treaba cu barosanul sef! ca metoda directa, face to face, exersata in paradis na dat rezultatele dorite de marele sef de trib universal!

revenind, daca elefantii stau cap in cap si nu misca nici din cozi nici din urechi sau trompe n-am ce masura! da' energie am! insa pentru asta trebuie sa stiu ca am doi elefanti blocati intr-o inclestare cuantica nemiscata! cat timp nu misca nimic n-am ce realitate masura ... energia, daca exista, e nemasurabila dar nu inexistenta! exact ce ne spune inclusiv fizica moderna in cea mai proaspata varianta a vidului cuantic!

din ceva ce nu exista, tradus pentru cei mai grei de cap nu e real, masurabil, apar particule cuantice elementare care creeaza realitatea conform unor legi pretind ei naturale nu supranaturale ...

si uite-asa inteligentii de genul lui hawkings sau feynman se fac de ras si dau in mintea copiilor! negand separarea logica si naturala dintre realitate si existenta isi arata prostia universal valabila! din nou, conform bibliei, isi dezvaluie in fata lumii adevarata fata de nebuni dusi cu pluta! buni de spitalul 9!

cum ajung inteligentii de genul lui hawkings sau feyman la astfel de culmi ale nebuniei si ridicolului? la a pretinde ca ceva ce nu exista creeaza ceva ce exista la modul absolut? evident se poate ajunge la astfel de perfomante demne de spitalul noua doar atunci cand pretinzi ca tot ceea ce exista e real! masurabil! material! accesibil in mod direct cunoasterii stiintifice samd ...

elimini supranaturalul pur si simplu tragand in zona naturalului orice posibil supranatural! MULTIMEA TUTUROR MULTIMILOR! ii negi statutul de multime separata, calitativ diferita! SUPRANATURALA!

si dupa o astfel de performanta intelectuala dai in mintea copiilor cu explicatii tampite de genul creatie a ceva din nimic! nu doar o data, undeva in trecut, ci permanenta! in fiecare clipa!

sadang acum sa clarificat problema energie vs. materie? materia e naturala ... energia e ... supranaturala! e mai cu muschi! mai fibrata! mai ... potenta!

daca ignori elefantii incordati si cap in cap setati ai o cantitate de energie care corespunde lumii materiale masurabile, realitatii ... daca te apuci sa bagi in ecuatii si elefantii energia potentiala creste! dar doar daca nimeresti ecuatiile corecte folosind nasul intuitiei si credintei ca de masurat e posibil sa nu vezi elefantii nemiscati cu nici un fel de instrument de masura! ei pot sta nemiscati in mod supranatural o eternitate! ideea naiva ca ii poti face sa se miste cand vrei tu e o copilarie! nu se misca cand vrei tu ci cand te apleci sa misti bolovanul! cind respecti legea lor, legea bolovanului, nu legea ta!

Bordan a scris:Traim intr-un univers de origine inteligenta
lol!
eu propun sa punem o floare, si sa varsam o lacrima de crocodil, la mormantul inteligentului de la originea aia!
da' cu grija! lacrimi nu prea multe! ca s-ar putea sa ne faca o surpriza, sa miste iar fara permis de conducere legal! fara sa ii dam noi voie!

din pacate detectez inca o data nasul fin si incretit a scarba intelectuala al filozofului de tip pavel corut fata in fata cu gramada materiala de rohat! unde e frumusetea!? unde e inteligenta?! unde e armonia creatiei si mirosul placut al trandafirilor!?

pute cam urat creatia inteligentului de la originea aia antica! ia sa umblam un pic la buchetul de trandafiri, sa mai punem niste bucle placut mirositoare creatiei! evident nu pe gratis! ca n-am inventat ˆ degeaba!

deaia in fata gramezii de rohat, reprezentat demn de acest univers material in corpore, e mai confortabil sa il bagam in groapa cat mai repede pe inteligentul creator al universului! nu care cumva sa nimereasca si el cu nasul in gramada de ca_cat!

ca se supara si modifica dizainul creatiei si intelectualii firavi cu nasul lor gingas, trebuie sa intoarca iar pe dos gramada de rohat in cautarea intelepciunii!

totedati
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 1396
Data de inscriere : 02/06/2011

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Empty Re: Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta

Mesaj Scris de totedati Dum 21 Oct 2012, 21:46

Bordan a scris:EU SUNT CALEA, ADEVARUL SI VIATA! Adica TU

ioi! adica eu sunt tu? ce tie si cu albul asta negru! adica eu care sunt tu! mama mama!

imi fac griji pentru tine! sper sa iti revii repede din iluzia ca albul e negru si tu esti eu!

sau viceversa!

dar de ce ne miram asta e efectul cel mai vizibil al meditatiei in pozitia lotusului, dupa prea mult dat din aripile spirituale ale imaginatiei, cu tot mai putin contact cu lumea materiala, REALA, incepi sa iti dedublezi si clonezi personalitatea

si asa din eu ajungi tu

e, la mine na mers! eu inca sunt tot eu! si chiar daca din intamplare spun adevarul asta nu inseamna ca eu devin bordan sau invers ci ca in mijlocul nostru e barosanul sef care nu e nici eu nici bordan!

Bordan a scris:Iar daca vrea sa obtina auto-realizarea profunda, ar trebui sa se elibereze din cercul vicios al legilor evolutive si involutive ale naturii, de legile mecanice ale naturii

eee ... ia baga mataluta pana la capat teoria! ca am rumegat si eu un pic de baghavad-gita si yoga la tineretile mele pana am ramas setat la barosanul sef! ce zice mai departe baghavad-gita? care e singura cale prin care te poti elibera de legile mecanice, evident inferioare, ( phii ce nas strambat! ) de legile materiei?

nu cumva doar atunci cand nu mai simti nevoia sa strambi din nas cand il bagi in gramajoara de material? cand incepe sa puta frumos chiar si ca_catul? in momentul ala cica devii intelept, incepi sa intelegi de ce gramajoara de material, adica universul, mirosea urat si acum e parfum de trandafiri

eu parca asa imi amintesc din lecturile yoghine ale tineretii! desi parca nu era in baghavad-gita recomandarea asta ci in tao the ching, in traducere biblica calea de aur

ca universul asta nu e altceva decat o gramajoara de ca_cat! dam cu lopata, muncim sa il intoarcem de pe o parte pe alta, sa il parfumam cum vrem noi, ca avem nasuri finute de intelectuali dar la baza tot pute a materie inferioara indiferent cat de frumoase sunt piramidele sau alhambra!

phii ce pute! mai ales dupa ce stai un an in pamant ca material de ingrasat viermii! tot materie e si aia! aceeasi ca si piramidele egiptene!


Ultima editare efectuata de catre totedati in Dum 21 Oct 2012, 22:01, editata de 2 ori

totedati
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 1396
Data de inscriere : 02/06/2011

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Empty Re: Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta

Mesaj Scris de sadang Lun 22 Oct 2012, 11:00

@totedati,
E dreptul tau sa fii in orice extrema doresti. Poti fi alb, sau poti fi negru! Este dreptul tau pe care nu ti-l poate rapi nimeni, decat eventual cu forta, siluit! Dar ai grija ce manifesti in raport cu ceilalti. Ce dai aia primesti!

@bordan,
Cumpatarea-i mama intelepciunii! Tu doar continua ce ai inceput!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24052
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Empty Re: Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta

Mesaj Scris de Dacu Lun 22 Oct 2012, 20:02

Adevarata stiinta este data sufletelor de catre DUMNEZEU prin Duhul Sfant adica Duhul Adevarului.Constiinta=stiinta si toate tipurile de suflete au un anumit grad de constientizare a existentei Creatorului.
Intrebare:
Ce fel de stiinta=constiinta poate avea un suflet de om care stie si crede ca asa zisa apocalipsa va incepe pe data de 21 decembrie 2012?

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21753
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Empty Re: Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta

Mesaj Scris de sadang Lun 22 Oct 2012, 21:27

Raspuns:
Ce fel de stiinta=constiinta poate avea un suflet de om care nu stie si nu crede ca asa zisa apocalipsa va incepe pe data de 21 decembrie 2012?

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24052
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Empty Re: Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta

Mesaj Scris de Bordan Mar 23 Oct 2012, 05:01

Dacule, dacii au stiut ce-au crezut si-au crezut ce-au stiut, la ei stiinta=constiinta! Atunci e egala stiinta cu constiinta, ratiunea cu intelepciunea, cand constientizezi ce stii si stii ce constientiezi. Asta a fost stiinta si constiinta dacilor, dacule. Ai grija de numele asta pe care ti l-ai ales, cu stiinta sau cu credinta, fiindca e un nume SFANT si cine indrazneste sa-l intineze are de-a face cu mine! Tu daca vroiai cu adevarat sa cunosti raspunsul la intrebarea ta il gaseai, inclusiv de la mine din ce am scris pana acum. Dar tu nu doresti un raspuns, fiindca il ai pe al tau, si oricare ar fi raspunsul meu al tau va fi exact pe dos … ca sa poti contrazice, de fapt sa te poti contrazice pe tine, fiindca tu nu esti impacat cu tine insuti … Tu stii ce crezi si crezi ce stii? Grija mare la raspuns!

@ Sadang, “cumpatarea-i mama intelepciuni”, bine zici, dar mai e una: “inteleptul poate face pe prostul cand vrea, dar prostul nu poate face pe inteleptul niciodata!”.

De ce credeti ca Isus a impartasit si a propovaduit cu atata pasiune Iubirea? El nu a spus numai sa-ti iubesti prietenii, neamurile, familia, ci a fost mult mai radical, a spus sa-ti iubesti dusmanul. Cati dintre noi putem face lucrul asta? Fiindca singurul lucru care poate transforma lumea este Iubirea. Iubirea aduna, uneste ceea ce mintea faramiteaza, imparte, intelepciunea aduna ceea ce ratiunea imprastie, Iubirea traieste clipa de clipa, traieste eternitatea, ea exista in permanenta in stare potentiala, nemanifestata, trebuie numai sa-i dam voie sa se manifeste, sa iasa la suprafata din noi, sa incepem sa traim cu adevarat, nu numai sa fim vii …

Practicantii religiosi sunt atat de consumati de propriile lipsuri, neajutorare şi negativitate, incat simt ca daca se agita in aceasta serie interminabilă de porunci de la Dumnezeu, Iisus sau de la oricine altcineva vor obtine vreo “rasplata”. Prea putine poti realiza cu un asemenea mod de gandire. Acestia sunt genul de oameni care in situatii extreme te vor ucide, pentru ca vor crede ca ei fac lucrarea lui Dumnezeu. Ei doar cred … dar nu stiu ce cred!

Realitatea profunda pe care fizica moderna ne-o sugereaza este o realitate intercorelata, in care nedeterminismul cuantic este controlat de constiinta umana. Aceasta preia rolul fundamental pentru constituirea realitatii fizice, o forma energetica care impregneaza Universul, unde o parte cat de mica corespunde in detaliu intregului si ne pune in situatia de a ne redefini locul in Univers.

Fizica cuantica ne dezvaluie un mesaj cu totul nou, acela ca realitatea este creata de observator, experimentele demonstrand de-a dreptul ca materia exista numai ca o forma energetica, energie condensata, constiinta noastra avand rolul de transformare a posibilitatilor si superpozitiilor cuantice in realitati fizice, vizibile. Iata asadar, cum noi suntem creatorii lumii noastre, deci a realitatii, focalizandu-ne atentia asupra a ceva, noi izolam acel lucru in mod arbitrar, dand viata, tot arbitrar, opusului sau.

Noi alegem ceea ce cream, alegem ce realitate sa cream, manifestam lucruri in concordanta cu alegerea noastra. Numai daca intentia noastra rezoneaza cu intentia constiintei universale, cu intentia intregului, atunci intentia se va manifesta. Perfectiunea lui dumnezeu exista numai in ne-manifestare, cand energia este anulata, asteptand “chemarea”. Constiinta este fundamentul intregii existente si toate posibilitatile exista in acel fundament al existentei.

Trebuie sa recunoastem ca viziunea materialista asupra lumii e cea care a rupt contactul, conexiunea noastra, cu acea constiinta ca intreg, cu Dumnezeu daca vreti. Materia ne dezbina, ne faramiteaza, sufletul e cel care ne uneste, ne apropie de divinitate, … “… cand timpul curge fara de oprire … nu tine ura-n viata ce-o traiesti … numai iubind ajungi in nemurire … e-atat de simplu, Doamne, sa iubesti … ”

Cele bune!
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21162
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Empty Re: Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta

Mesaj Scris de sadang Joi 25 Oct 2012, 10:29

Foarte bune ultimele doua referinte Bordane. Candva am trecut tangential pe langa subiect, apoi l-am uitat. Acum mi l-ai reamintit tu, prin posturile si link-urile tale. Multumesc!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24052
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Empty Re: Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta

Mesaj Scris de totedati Joi 25 Oct 2012, 16:58

[Offtopic] apropo de scribd ăla voi mai puteți descărca cărți de pe el dacă aveți cont și ceva cărți « personale » urcate acolo!?

pînă acum ceva timp, cred că 3 luni, mergea să descarci de pe scribd.com

am deja de cîteva zeci de Gb de cărți descărcate de pe scribd.com

dar acum nu mai merge! chiar dacă ai cont și ai descărcat în trecutul apropiat fără probleme, orice vrei să descarci și ai descărcat în trecut nu se mai poate descărca!

îți cere un cont premium ca să descarci!

de exemplu toate traducerile pro-bono ale lui sadang legate de electromagnetism și gravitație, și sunt cîteva zeci destul de consistente, nu mai pot fi descărcate!

cere abonament de 9$ pe lună și sunt 100% sigur că sadang nu vede un cent din banii ăștia!

sa făcut un fel de upgrade la sistem și au upgradat tot inclusiv accesul liber ...

Evil or Very Mad [/Offtopic]


Ultima editare efectuata de catre Razvan in Joi 25 Oct 2012, 18:39, editata de 1 ori (Motiv : Încadrat ca offtopic)
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20892
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Empty Re: Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta

Mesaj Scris de totedati Sam 27 Oct 2012, 10:45

altfel spus puterea și adevărul ca existență e o stare nu o mișcare
nu e nevoie ca să te miști mai mult ca să devii mai puternic!
ca să acumulezi mai multă putere!

e o falsă adunare, în loc de 1+1+1+1+1 aduni (-1)+(-1)+(-1)+(-1)+(-1)

în loc ca averea să crească ea de fapt scade! mintea de cimpanzeu știe să numere dar fără credință nu știe semnul numerelor! el are impresia că tot ce adună e cu plus, se adaugă la avere în realitate pentru a crește averea ai nevoie de o informație suplimentară nu e suficient să strîngi și să aduni ci contează și ce aduni!

el refuză +1 adevărului ca existență simplă, necompusă, vrea dovezi și dovezile pe care le adună are impresia că sunt toate cu plus, pentru că iar nu crede în +1 ca simplă existență a dovezilor dovezilor ci vrea alte dovezi ad infinitum! și atunci ce rămîne din toată agitația ca adevăr simplu decît simpla mișcare!? pe care evident o adaugă la avere! doar a muncit pentru a găsi acest adevăr! e al lui! i se cuvine!

la fel e și cu rațiunea și mintea clevetitoare, mintea logică, ea are impresia că se apropie de adevăr cu cît vorbește mai mult! cu cît se rotește mai des în jurul cozii!

cîteodată e nevoie să cauți ca să găsești adevărul dar după ce l-ai găsit trebuie să te oprești!

dacă cauți și tot cauți și nu te mai oprești doar pentru că ai falsa impresie că dacă te miști mai mult vei găsi un adevăr mai mare, mai puternic te minți singur!

mișcarea aia inutilă de după aflarea adevărului nu se mai adună la avere ci se scade! cu cît te miști mai mult peste strictul necesar cu atît mai mult riști să pierzi și adevărul deja aflat îngropînd-ul în detaliile inutile ale mișcărilor raționale ale minții logice clevetitoare care tot măcăne fără să se mai oprească!

dacă tragi de funie prea mult, prea des și în prea multe direcții aceasta se rupe! firul ancorei care te lega de adevăr se rupe și cu fiecare macmacmac te pierzi în hiperspațiul logic al infinitelor chipuri ale minciunii

și dacă pornești de la acest adevăr elementar, plus nu e minus, și deschizi și recitești cartea sfîntă, cartea cărților, biblia, vei da peste sute de pasaje biblice care nu fac altceva decît să repete în diferite forme și pilde această informație esențială!

plus nu e minus!
dacă aduni cu minus averea scade nu crește!
adevărul e un 1, o stare, o existență simplă nu compusă, nu un șir infinit de 1!
adevărul adevărului deja descoperit, puterea adevărului ca simplă existență, nu mai crește dacă odată găsit îi asociezi în mod forțat alte adevăruri cu puterea logicii și rațiunii!

adică e un singur dumnezeu nu mai mulți!

măcăni degeaba! te învîrți în jurul cozii degeaba!

e ca și cum ai pretinde că dacă te apuci să cauți un creion pierdut după ce l-ai găsit la momentul X e mai bine, îl vei găsi mai repede dacă ai fi căutat X+Y momente!

fals!
dacă +Y>0 și te miști X+Y momente iar creionul l-ai găsit la momentul X înseamnă că Y e timp pierdut

dacă -Y>0 și te miști X+Y momente iar creionul l-ai găsit la momentul X înseamnă că Y e timp pe care trebuie să îl pierzi ca să găsești creionul!

indiferent cum te învîrți în jurul cozii ca să găsești creionul e musai să te miști X momente! orice mișcare în plus sau în minus e timp pierdut care se scade din avere nu se adună!

averea crește cu fix +1 doar în momentul în care găsești creionul! dacă te mai agiti ca să găsești alt creion averea nu devine 2creion ci 1 creion + 1 creion adică 2 creioane!

valoarea creionului ca existență pură, ca 1 simplu nu compus, nu crește! e tot 1!

s-ar putea ca 2 creioane să fie 1set de creioane caz în care averea crește tot cu +1! dar s-ar putea ca cele două creioane să nu fie un set de creioane! caz în care adunarea creioanelor nu adaugă nimic în plus la avere!

dacă sunt un set de creioane avem +1!
dacă nu sunt set de creioane avem -1!

din păcate mintea clevetitoare are capacitatea de a se iluziona că orice se adună se și compune de a vedea infinite combinații de seturi de creioane chiar și acolo unde nu e nici unul!

și de aici falsa impresie că tot ce se adună e o creștere a averii și puterii adevărului!

cam despre astfel de lucruri ne vorbește biblia și isus în pildele sale despre împărăția cerurilor! e matematică pură!
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20892
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Empty Re: Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta

Mesaj Scris de Dacu Sam 27 Oct 2012, 20:54

Bordan a scris:Este suficient, inainte de-a judeca lumea sau pe altii, sa se uite fiecare la el, la sufletul lui, sa-l intrebe si sa se intrebe, daca sufletul lui e multumit de ce-a facut pentru el pana acum, cata atentie i-a acordat, fiindca nu-i trebuie averi si bani, numai putina atentie si abia dupa aia sa se uite la lume … fiindca nu noi ne aflam in lume, ci lumea se afla in noi, cum suntem noi, asa e si lumea … ca sa schimbam lumea trebuie sa incepem cu noi … cu sufletul nostru …
Far suparare,dar nu inteleg.Cum se poate ca cineva sa-si intrebe sufletul despre ceva anume?Eu zic ca nu poate si asta deoarece sufletul este cel care conduce trupul si deci sufletul raspunde pentru ceea ce se intampla lui si trupului sau efemer si deci eu zic ca trupul cuiva nu poate sa-si intrebe sufletul sau despre ceva anume.Cine poate sa spuna sufletului unui om ce are de facut sau ce trebuie sa stie despre ceva anume?Eu zic ca numai DUMNEZEU poate sa spuna si chiar face ceea ce vrea EL si numai El oricate si orice fel de rugaciuni am spune si in acest sens Cartea Lui Iov arata foarte bine acest adevar.Ce este trupul unui om si ce este sufletul acelui om?Exista vreun suflet de om care nu vrea bani pentru a trai?Daca cineva spune adevarul despre o zicere sau o fapta a unui om aratandu-i deci greselile atunci asta este totuna cu a-l judeca pe acel om?Ce inseamna a judeca pe un om?Astept lamuriri.Multumesc!

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21753
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Empty Re: Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta

Mesaj Scris de sadang Sam 27 Oct 2012, 21:21

Dacule, fara sa te supar, dar pentru a putea sesiza nuantele a ceea ce Bordan vrea sa transmita ar trebui sa incerci sa te pui in locul lui, sa incerci sa gandesti cum gandeste el... macar pentru inceput. sau macar sa te intrebi, Oare ce a vrut omul asta sa spune? E dus bine cu pluta? Sau eu sunt dus? care sunt referintele la care se raporteaza el cand gandeste asa cum gandeste, si se manifesta asa cum se manifesta? referintele mele sunt mai adevarate decat ale lui?

Daca vrei sa intelegi mai mult, va trebui sa acumulezi si informatii din domenii conexe, in cazul de fata sa studiezi stiintele ezoterice si macar celelalte mari religii ale Pamantului. Dar sa le studiezi tu personal, nu sa mergi la nush ce intalniri si sa te lasi prostit de nush ce "vorbe mestesugite".

Incearca sa intelegi ca sufletul asa cum il defineste ortodoxia, si in general religia crestina, este un termen care are un anumit inteles, cu care suntem crescuti, educati si monopolizati... daca intelegi ce vreau sa zic. In alte religii, exista alti termeni care definesc diferit conceptul de suflet, cu alte caracteristici si interactiuni! Si cei educati si crescuti in acea credinta considera adevarat ceea ce au bine si danac implementat in cap! Daca poti intelege aceste aspecte, si facand asocieri cu alte domenii alte activitatii umane pe aceasta planeta, precum si extrapolari pe aceasta tema, s-ar putea sa dezchizi si tu cutia Pandorei! Esti pregatit pentru asa ceva?

Apoi studiind si acumuland informatii, vei intelege altfel lucrurile. O explicatie bruta, la acest nivel al discutiilor si pe aceasta tema, nu poate avea decat un efect exact invers. Aceste raspunsuri trebuie sa le descoperi singur, pe baza propriilor rationamente si trairi! Doar parerea mea, fara dorinta de a te supara!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24052
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Empty Re: Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta

Mesaj Scris de Bordan Dum 28 Oct 2012, 05:08

"... peste toti lumina se revarsa la fel, cum sa poti deslusi cine-s eu,cine-i el, cand pe globul de vieti drumu-i sterp fara drumet ... sa gasim oameni buni dupa noapte, popas, pentru cate iubiri in priviri ne-au ramas si-mpreuna sa vrem sa-mplinim ... cat destin maï avem … "


A fost urmat de două mesaje din topicul „Despre credinţă şi religie”.


Ultima editare efectuata de catre Admin in Dum 28 Oct 2012, 09:55, editata de 1 ori (Motiv : A fost urmat de două mesaje din alt topic)
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21162
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Empty Re: Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta

Mesaj Scris de Dacu Dum 28 Oct 2012, 17:23

Bordan a scris:Universul ne-a dat cursa placerii sexuale, in care putem fi atrasi si sa cadem intr-o capcana si ne-a dat liberul arbitru prin care putem sa creem sau sa distrugem tot. Sexualitatea are un scop clar si benefic dar aceasta depinde de modul in care e utilizata, precum un cutit pus in mana unui chirurg care salveaza vieti, iar in mana unui criminal le ia. Sexualitatea e o functie normala fiecarei fiinte, aici nu se vorbeste de abstinenta, sau interdictie, ci doar moderatie, iar in momentul in care ai reusit sa sublimezi aceasta energie, organismal primeste cu totul alte proprietati si caracteristici, kundalini fiind forta care dubleaza energia tuturor celulelor noastre.

Toate invataturile vechi ne spun ca moderatia inseamna totul, sa folosim calea de mijloc, dar noi facem exact pe dos!

IUBIRE, IUBIRE … dar cu cap!! 1000 de ani!!
Fara suparare din cele de mai sus vad preocuparea catre hinduism,yoga si budism si asta nu inseamna decat religie si nicidecum stiinta=constinta si stiinta=constiinta se datoreaza sufletului.Fara suparare,dar amestecarea diferitelor idei si practici religioase este periculoasa pentru stiinta=constiinta sufletului unui om.Fara suparare,dar calea de mijloc adica calea lui buddha o consider total gresita.Cum este bine sa fie un om rece,caldicel sau fierbinte?Dupa cum se raspunde la aceasta intrebare atunci fiecare om are calea pe care merge la un moment dat cu vrerea lui DUMNEZEU.Astept lamuriri.Multumesc!

PS
Fara suparare,dar de ce mi se duc mesajele in alta parte iar ale altora care se refera la religia hindusa,yoga si budista raman aici?????Multumesc!

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21753
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Empty Re: Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta

Mesaj Scris de Razvan Dum 28 Oct 2012, 17:31

[Offtopic]
Dacu a scris:
Fara suparare,dar de ce mi se duc mesajele in alta parte iar ale altora care se refera la religia hindusa,yoga si budista raman aici?????Multumesc!
Anumite mesaje au fost mutate în subiectul "Despre credinţă şi religie" la solicitarea lui Bordan, iniţiatorul acestui topic, deoarece a considerat că se încadrează mai bine acolo. Dacă doreşti să vorbeşti despre religie (comparativă sau nu), eşti rugat să o faci pe topicul dedicat; acest subiect este despre "Ştiinţă şi conştiinţă", nu despre religie.[/Offtopic]


Dacu a scris:Fara suparare din cele de mai sus vad preocuparea catre hinduism,yoga si budism si asta nu inseamna decat religie si nicidecum stiinta=constinta si stiinta=constiinta se datoreaza sufletului.
Energia Kundalini nu este o formă de religie. În schimb, credinţa în aceste lucruri, poate fi. Dar văd că Bordan încearcă să analizeze aici, această energie, din punct de vedere "ştiinţific" şi nu religios.


_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33168
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Empty Re: Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta

Mesaj Scris de Bordan Dum 28 Oct 2012, 17:45

Chiar citatul pe care l-ai dat, dacule, este dintr-un studiu mai larg al domnului Acad. Constantin Dumitru Dulcan – profesor de neurologie la UMF Bucuresti, http://ro.wikipedia.org/wiki/Dumitru_Constantin_Dulcan , pe care Cristi Muresanu mi-a atras atentia ca l-am citat din cartea lui, dar citatul apartine de fapt domnului Dulcan ...
E cercetare, dacule, nu baliverne si nu mai astepta sa-ti dea cineva portia cu lingurita fiindca n-o sa-ti dea ... ceea ce nu stii tu nu inseamna ca nici nu exista ... iar ceea ce stii tu numai crezi ca stii si te rog frumos, ce-am postat eu pana acum sunt cercetari, inca, cand o sa ajung sa trag eu concluziile atunci poti sa tot intrebi, pana atunci ai face bine sa citesti si sa ... taci ... Tacerea e pauza, dacule, daca nu stii ... Multumesc!
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21162
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Empty Re: Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta

Mesaj Scris de Dacu Dum 28 Oct 2012, 19:07

Razvan a scris:
[Offtopic]
Dacu a scris:
Fara suparare,dar de ce mi se duc mesajele in alta parte iar ale altora care se refera la religia hindusa,yoga si budista raman aici?????Multumesc!
Anumite mesaje au fost mutate în subiectul "Despre credinţă şi religie" la solicitarea lui Bordan, iniţiatorul acestui topic, deoarece a considerat că se încadrează mai bine acolo. Dacă doreşti să vorbeşti despre religie (comparativă sau nu), eşti rugat să o faci pe topicul dedicat; acest subiect este despre "Ştiinţă şi conştiinţă", nu despre religie.[/Offtopic]


Dacu a scris:Fara suparare din cele de mai sus vad preocuparea catre hinduism,yoga si budism si asta nu inseamna decat religie si nicidecum stiinta=constinta si stiinta=constiinta se datoreaza sufletului.
Energia Kundalini nu este o formă de religie. În schimb, credinţa în aceste lucruri, poate fi. Dar văd că Bordan încearcă să analizeze aici, această energie, din punct de vedere "ştiinţific" şi nu religios.

Fara suparare,dar rog a se citi toate mesajele in care Bordan (Bordan cel care zice ca iubeste neconditionat si care se duce cu para la administrator facand astfel o greseala nu este ipocrit?) si se va vedea ca vorbeste de calea de mijloc a lui buddha si citeaza din alte scrieri crestine si ce treaba are kundalini din religia hindusa yoghina cu stiinta=constiinta iar faptul ca toata stiinta de fapt vine de la DUMNEZEU prin Duhul Sfant eu nu am voie sa zic.Asta nu este decat vrajmasie din partea lui Bordan cel asa zis iubitor neconditionat si iata ca el este ipocrit in ceea ce spune si cred ca si in ceea ce face face conditionat,iar eu nu judec ci spun adevarul si as ruga sa se citeasca ce spun si ceilalti caci eu nu am sa parasc pe nimeni adica nu am sa vorbesc cu moderatorii sau administratorii pe la spatele unora sau altora.Multumesc pentru intelegere!

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21753
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Empty Re: Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta

Mesaj Scris de Dacu Dum 28 Oct 2012, 19:18

Fara suparare,dar ce treaba are asa zisul kundalini (kundalini este o notiune de religie hindusa yoghina si deci cine vorbeste despre kundalini aici crede in acest kundalini si deci aici propovaduieste religia hindusa) cu stiinta sau ma rog si cu constiinta si cu creierul cand toata cercetarea trebuie facuta in a descoperi existenta sufletului si cum arata el caci fara suflet trupul nu poate face nimic.Kundalini este cumva vreun apendice al sufletului si daca da cum arata acest kundalini?Ce legatura poate exista intre kundalini si creier daca nu ar exista sufletul?Eu zic ca ar trebui ca oamenii sa cerceteze existenta sufletului si atunci se va vedea ca stiinta=constiinta vine de la suflet cu vrerea lui DUMNEZEU.Astept lamuriri stiintifice clare despre asa zisul kundalini ce greutate si ce alte caracteristici mai are.Ce este stiinta si ce este constiinta si care este legatura dintre ele?De unde vine constiinta?Multumesc!

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21753
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Empty Re: Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta

Mesaj Scris de totedati Mar 30 Oct 2012, 07:35

greșit!

nu tu eu! și eu nu sunt tu!

damn!

iar greșit!

nici eu nici tu! barosanul șef! care e deasupra la amîndoi!

paradoxul mulțimii tuturor mulțimilor bordane! încă nu l-ai asimilat! mulțimea tuturor mulțimilor e deasupra și calitativ|esențial diferită de oricare și toate elementele mulțimii!

altfel n-avem cum tăia nodul gordian păstrîndu-ne mintea întreagă!

negînd existența lui dumnezeu mai devreme sau mai tîrziu ajungem la spitalul de nebuni cu dialoguri de copii mici de genul nu eu! tu! nu tu! eu! ba nu tu, eu! nu eu, tu care sunt eu dar alt eu!

nu e bine bordane! nu e bine de loc!

_________________
linux e gratuit, dar cunoștințele necesare pentru al folosi le acumulezi în timp iar timpul pierdut nu îl poți cumpăra înapoi oricât de mulți bani ai

utilizator linux înregistrat No. 352479
linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20892
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Empty Re: Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta

Mesaj Scris de Bordan Mar 30 Oct 2012, 10:28


... paradoxul mulțimii tuturor mulțimilor ...

Vezi ca eu ma lupt cu paradoxul "minciunilor tuturor minciunilor" ... din multimea tuturor multimilor ... paradoxul paradoxurilor ... si urmeaza cat de curand sa ma bag mai tare-n betoniera ta ... ca amesteca de amestecat dar n-are toate ingredientele ... si consumi corentu' de pomana ...

Leaga-te bine cu centura! Vezi daca-i activat si airbag-ul ... si usile inghise bine, ca vin si trasnetele ... Parca v-am avertizat ca-s "trasnit" ...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21162
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Empty Re: Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta

Mesaj Scris de Bordan Mar 30 Oct 2012, 17:58

Mai avem, mai avem multe lucruri de spus ... din stiinta si constiinta acestui apus ...

Da' asculta cineva ce vorbesc eu aici, sau vorbesc singur, ca aparatul de radio, ala cu baterii din casa bunicii? Spuneti-mi sa tac, sa-i las pe altii, eu pot vorbi si-n tacere. A trebuit sa vorbesc mai mult fiindca sunt tare despartite si tare multe, stiinta si-a facut treaba cu prisosinta. Le-am redus mult, le-am "tradus" mult, as mai avea din medicina si din religie inca niste lucruri, dupa care de strans ...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21162
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Empty Re: Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta

Mesaj Scris de sadang Mar 30 Oct 2012, 18:02

Tu doar scrie! Spune ce ai de spus, de vreme ce nimeni nu ti-a interzis asa ceva! Unii te urmaresc acum, altii te vor urmari mai tarziu!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24052
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Empty Re: Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta

Mesaj Scris de virgil Mar 30 Oct 2012, 20:55

Studiind intr-un fel sau altul, inteligenta artificiala, ne dam seama ca orice raspuns la niste informatii primite, se foloseste de anumite programe, softuri, aflate mai de mult in memoria calculatorului. Deci prelucrarea oricarei informatii are nevoie de un mijloc material, capabil sa efectuieze anumite operatii logice intre partile informatiei primite si informatiile mai de mult stocate in memorie, iar rezultatul obtinut, are la randul lui nevoia de a se face cunoscut celor din jur, pentru ca existenta individului depinde totdeauna de existenta altora.
Toate deciziile luate in timpul existentei fizice, au fost asimilate de cei din jur, si chiar de mediul inconjurator, astfel fiecare fiinta modeleaza permanent lumea incojuratoare. Moartea unui individ, nu inseamna decat incetarea existentei fizice capabile sa modeleze mediul care-l inconjoara, dar moartea lui nu inseamna si disparitia actiunilor si deciziilor lui. Omul traieste si dupa moarte prin faptele lui, si continua sa existe in memoria urmasilor lui. Este o memorie a noastra a tuturor, a speciei, a florei si faunei, o memorie de care
in timpul vietii nu esti constient, iar dupa moarte ramai ca o carte in biblioteca, doar informatie fara trup, si fara instrumentul gandirii. Pentru o clipa, cand esti folosit ca informatie, participi fara voia ta la mecanismul gandirii altora, cu ajutorul tau se pot lua decizii, mai mult sau mai putin inalte, apoi te retragi in liniste in anonimat, lipsit de personalitate si tot ce inseamna ""eu"". Ramai si existi in lumea informatiei, iar sufletul sau sinele altui om, te poate folosi, te poate reinvia pentru o clipa efemera, impresionand acel om, in timp ce tu esti impersonal, rece, si fara viata, esti doar o tendinta.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12189
Puncte : 55558
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Empty Re: Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta

Mesaj Scris de virgil Mier 31 Oct 2012, 08:15

Clar! Materia poate sa existe fara informatie, Virgil?
Totdeauna materia inseamna informatie, ea stocheaza informatia si tot ea este purtatoarea informatiilor. Cat priveste perceptia informatiilor in anumite stari precum moartea clinica, asta nu inseamna decat ca materia inconjuratoare stocheaza informatii in mod continuu, informatii ce sunt preluate uneori de individul in cauza.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12189
Puncte : 55558
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Empty Re: Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta

Mesaj Scris de sadang Mier 31 Oct 2012, 10:31

Si cine este generatorul informatiei virgil? Oul sau gaina? Intrebarea nu are sens peiorativ, doar ca spre asa ceva ar duce discutia daca am prelungi-o, rezumandu-ne doar la materie.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24052
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Empty Re: Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta

Mesaj Scris de virgil Mier 31 Oct 2012, 11:26

Si cine este generatorul informatiei virgil? Oul sau gaina? Intrebarea nu are sens peiorativ, doar ca spre asa ceva ar duce discutia daca am prelungi-o, rezumandu-ne doar la materie..
Generatorul informatiei este miscarea, actiunea, modificarea unei stari stationare in alta datorita unor cauze exterioare. Toate acestea se traduc in informatii. In lipsa materiei nu exista miscare, deci nu exista informatie.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12189
Puncte : 55558
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Empty Re: Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta

Mesaj Scris de sadang Mier 31 Oct 2012, 11:51

Atunci cine este generatorul miscarii/actiunii/modificarii? Se pare ca tot la ou si gaina va trebui sa ajungem!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24052
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Empty Re: Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta

Mesaj Scris de WoodyCAD Mier 31 Oct 2012, 12:10

Pentru cei cu IQ.....peste medie!

....INFORMATIA=PRINCIPIU.....nu este o realitate!
....PRINCIPIUL supune MATERIA...
...ca sa intelegem INFORMATIA trebuie sa studiem MATERIA!
....
ORGANIZAREA GEOMETRICA(principiul) supune MATERIA!
...pe scurt:
INFORMATIA = GEOMETRIA MATERIEI = PRINCIPIU
INFORMATIA - nu depinde de timp, se conserva in cazul unei geometrii statice, stationare!
INFORMATIA - este dinamica, materia schimbandu-si permanent geometria...se autoorganizeaza...]
...
in acest contezt conceptu de GEOMETRIE in DINAMICA naste...GEOMETRODINAMICA....si cum intreaga dinamica de autoorganizare este elicoidala...GEOMETRODINAMICA DEVINE ELICOIDALA.
...
INFORMATIA UNIVERSULUI este inteleasa DOAR prin stapanirea GEOMETRODINAMICII ELICOIDALE!
....
astfel, sparnelul tau din cap si...Calea Lactee...contin ACEEASI INFORMATIE FUNDAMENTALA...ACELASI PRINCIPIU FUNDAMENTAL!
....

STIINTA ACESTUI ADEVAR...DERIVA DOAR....DIN SCHIMBAREA CONSTINTEI TALE!
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Left_bar_bleue6 / 106 / 10despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22481
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Empty Re: Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta

Mesaj Scris de virgil Mier 31 Oct 2012, 13:55

Atunci cine este generatorul miscarii/actiunii/modificarii? Se pare ca tot la ou si gaina va trebui sa ajungem!
Nimeni, natura exista doar prin miscare.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12189
Puncte : 55558
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Empty Re: Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta

Mesaj Scris de totedati Mier 31 Oct 2012, 14:31

WoodyCAD a scris:INFORMATIA=PRINCIPIU.....nu este o realitate

hopaaa! woody, ateule, mă emoționezi! să fie oare posibil?

dacă informația nu e reală poate ea oare exista?
poate exista ceva ce nu e real?

la astă concluzie să fi ajuns cel mai supărat ateu de pe forumul ăsta!? nu sunt sigur dacă îți dai seama de consecințe dpdv filozofic!

dar dacă e așa, deja plîng de fericire!
I love you

_________________
linux e gratuit, dar cunoștințele necesare pentru al folosi le acumulezi în timp iar timpul pierdut nu îl poți cumpăra înapoi oricât de mulți bani ai

utilizator linux înregistrat No. 352479
linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20892
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Empty Re: Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta

Mesaj Scris de sadang Mier 31 Oct 2012, 15:41

Virgil nu poti nega evidenta! Natura exista si se manifesta! Deci exista si miscarea dintotdeuna. Iar impulsul initial (informatia) nu poate apartine materiei, pentru ca altfel ne invartim in cerc, si e un non-sens. dar cui apartine?

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24052
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Empty Re: Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta

Mesaj Scris de WoodyCAD Mier 31 Oct 2012, 15:58

CITITI DESPRE ....PRINCIPIUL si REALITATEA.....un capitol din FUNDAMENTUL UNIVERSULUI....
....insa
....nu va garantez ca...puteti si...INTELEGE...!
...
intelegerea este INDIVIDUALA..si nu poate fi transmisa...
...(NU SE POATE MARI ...IQ-ul MACACULUI INTELECTUAL..!)


Pentru MACACII care se inchina la zeul soarelui...
SUBSTANTIVELE...exista?.....dar INFORMATIA...exista?
...
DACA DA...faceti-le o poza! (detalii in FU, ...inutile in cazul macacului)

WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Left_bar_bleue6 / 106 / 10despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22481
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Empty Re: Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta

Mesaj Scris de totedati Mier 31 Oct 2012, 20:14

orice poză conține informație! doar macacul ateu woodycad nu o vede!

ce lumina vrei să ne aduci de no pricepem noi în cartea aia? acela că principiile nu există? că nu sunt reale? păi dacă nu există cum definesc ele realitatea?

parcă ziceai că e o aberație să definim realitatea astfel! care e papagalul acum, cine vorbește despre lucruri care nu există?

cumva ciocănitoarea woodycad?

_________________
linux e gratuit, dar cunoștințele necesare pentru al folosi le acumulezi în timp iar timpul pierdut nu îl poți cumpăra înapoi oricât de mulți bani ai

utilizator linux înregistrat No. 352479
linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20892
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

despre - Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta - Pagina 2 Empty Re: Discutii Libere despre Stiinta si Constiinta

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 11 Înapoi  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum