Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce este constiinta ?
Scris de Forever_Man Astazi la 01:42

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Astazi la 01:35

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Astazi la 00:43

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Ieri la 22:52

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Ieri la 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Ieri la 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Ieri la 08:21

» Ce este FOIP?
Scris de CAdi Joi 25 Apr 2024, 23:34

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


Top postatori
virgil (12186)
Cum ar fi dacă ar fi ? Vote_lcapCum ar fi dacă ar fi ? Voting_barCum ar fi dacă ar fi ? Vote_rcap 
CAdi (11928)
Cum ar fi dacă ar fi ? Vote_lcapCum ar fi dacă ar fi ? Voting_barCum ar fi dacă ar fi ? Vote_rcap 
virgil_48 (11203)
Cum ar fi dacă ar fi ? Vote_lcapCum ar fi dacă ar fi ? Voting_barCum ar fi dacă ar fi ? Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Cum ar fi dacă ar fi ? Vote_lcapCum ar fi dacă ar fi ? Voting_barCum ar fi dacă ar fi ? Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Cum ar fi dacă ar fi ? Vote_lcapCum ar fi dacă ar fi ? Voting_barCum ar fi dacă ar fi ? Vote_rcap 
curiosul (6652)
Cum ar fi dacă ar fi ? Vote_lcapCum ar fi dacă ar fi ? Voting_barCum ar fi dacă ar fi ? Vote_rcap 
Razvan (6162)
Cum ar fi dacă ar fi ? Vote_lcapCum ar fi dacă ar fi ? Voting_barCum ar fi dacă ar fi ? Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Cum ar fi dacă ar fi ? Vote_lcapCum ar fi dacă ar fi ? Voting_barCum ar fi dacă ar fi ? Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Cum ar fi dacă ar fi ? Vote_lcapCum ar fi dacă ar fi ? Voting_barCum ar fi dacă ar fi ? Vote_rcap 
eugen (3786)
Cum ar fi dacă ar fi ? Vote_lcapCum ar fi dacă ar fi ? Voting_barCum ar fi dacă ar fi ? Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Cum ar fi dacă ar fi ? Vote_lcapCum ar fi dacă ar fi ? Voting_barCum ar fi dacă ar fi ? Vote_rcap 
Pacalici
Cum ar fi dacă ar fi ? Vote_lcapCum ar fi dacă ar fi ? Voting_barCum ar fi dacă ar fi ? Vote_rcap 
CAdi
Cum ar fi dacă ar fi ? Vote_lcapCum ar fi dacă ar fi ? Voting_barCum ar fi dacă ar fi ? Vote_rcap 
curiosul
Cum ar fi dacă ar fi ? Vote_lcapCum ar fi dacă ar fi ? Voting_barCum ar fi dacă ar fi ? Vote_rcap 
Dacu
Cum ar fi dacă ar fi ? Vote_lcapCum ar fi dacă ar fi ? Voting_barCum ar fi dacă ar fi ? Vote_rcap 
Razvan
Cum ar fi dacă ar fi ? Vote_lcapCum ar fi dacă ar fi ? Voting_barCum ar fi dacă ar fi ? Vote_rcap 
virgil
Cum ar fi dacă ar fi ? Vote_lcapCum ar fi dacă ar fi ? Voting_barCum ar fi dacă ar fi ? Vote_rcap 
meteor
Cum ar fi dacă ar fi ? Vote_lcapCum ar fi dacă ar fi ? Voting_barCum ar fi dacă ar fi ? Vote_rcap 
gafiteanu
Cum ar fi dacă ar fi ? Vote_lcapCum ar fi dacă ar fi ? Voting_barCum ar fi dacă ar fi ? Vote_rcap 
scanteitudorel
Cum ar fi dacă ar fi ? Vote_lcapCum ar fi dacă ar fi ? Voting_barCum ar fi dacă ar fi ? Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Cum ar fi dacă ar fi ? Vote_lcapCum ar fi dacă ar fi ? Voting_barCum ar fi dacă ar fi ? Vote_rcap 
curiosul
Cum ar fi dacă ar fi ? Vote_lcapCum ar fi dacă ar fi ? Voting_barCum ar fi dacă ar fi ? Vote_rcap 
virgil_48
Cum ar fi dacă ar fi ? Vote_lcapCum ar fi dacă ar fi ? Voting_barCum ar fi dacă ar fi ? Vote_rcap 
virgil
Cum ar fi dacă ar fi ? Vote_lcapCum ar fi dacă ar fi ? Voting_barCum ar fi dacă ar fi ? Vote_rcap 
Forever_Man
Cum ar fi dacă ar fi ? Vote_lcapCum ar fi dacă ar fi ? Voting_barCum ar fi dacă ar fi ? Vote_rcap 
eugen
Cum ar fi dacă ar fi ? Vote_lcapCum ar fi dacă ar fi ? Voting_barCum ar fi dacă ar fi ? Vote_rcap 
Dacu
Cum ar fi dacă ar fi ? Vote_lcapCum ar fi dacă ar fi ? Voting_barCum ar fi dacă ar fi ? Vote_rcap 
Bordan
Cum ar fi dacă ar fi ? Vote_lcapCum ar fi dacă ar fi ? Voting_barCum ar fi dacă ar fi ? Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Cum ar fi dacă ar fi ? Vote_lcapCum ar fi dacă ar fi ? Voting_barCum ar fi dacă ar fi ? Vote_rcap 
Forever_Man
Cum ar fi dacă ar fi ? Vote_lcapCum ar fi dacă ar fi ? Voting_barCum ar fi dacă ar fi ? Vote_rcap 
virgil
Cum ar fi dacă ar fi ? Vote_lcapCum ar fi dacă ar fi ? Voting_barCum ar fi dacă ar fi ? Vote_rcap 
virgil_48
Cum ar fi dacă ar fi ? Vote_lcapCum ar fi dacă ar fi ? Voting_barCum ar fi dacă ar fi ? Vote_rcap 
Dacu
Cum ar fi dacă ar fi ? Vote_lcapCum ar fi dacă ar fi ? Voting_barCum ar fi dacă ar fi ? Vote_rcap 
eugen
Cum ar fi dacă ar fi ? Vote_lcapCum ar fi dacă ar fi ? Voting_barCum ar fi dacă ar fi ? Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 35 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 35 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Cum ar fi dacă ar fi ?

+3
Abel Cavaşi
eugen
curiosul
7 participanți

In jos

Cum ar fi dacă ar fi ? Empty Cum ar fi dacă ar fi ?

Mesaj Scris de curiosul Dum 09 Mar 2014, 14:35

Un sincer salut tuturor care citesc asta.

Poate ar trebui să vă vorbesc mai întâi ceva despre mine.
Situația mea materială este mai modestă, adică nici prea-prea, nici foarte-foarte.
Dar din perspectiva mea, raportându-mă la cei din jur și la modul în care asimilez informațiile, mi-am dat seama că eu analizez dintr-un punct de vedere logic, diferit, dacă pot să mă exprim așa, anumite situații.
De mic am avut câteva probleme interpretate de specialiști ca fiind tulburări de comportament.
Dar probabil că aceste tulburări de comportament s-au datorat faptului că nu mi-am găsit liniștea interioară niciodată, la nivel de interpretare a ceea ce cred eu că sunt din punctul meu de vedere.
Oricum, am observat de câțiva ani buni, probabil cam din aceeași perioadă în care am început să activez pe forum, că am o predispoziție mai mare la a analiza logica unei situații, decât la a trăi propriu-zis aceea situație.
Mai mult, de când am tot început să intru în contact cu idei noi, în special și inițial pe acest forum, prioritățile mele cotidiene au început să fie altele.
Mai exact și privind lucrurile din interiorul lor, aceste priorități au început să fie dorința de cunoaștere.
Din păcate, datorită faptului că trebuie să mai desfășor anumite activități pentru asigurarea condiției materiale necesare oricăruia dintre noi, trebuie să-mi limitez această nevoie de cunoaștere, la nivel de timp, în funcție de timpul ce trebuie alocat pentru îndeplinirea sarcinilor necesare existenței proprii și poate nu numai, dar exprim situația din punctul meu de vedere.

Sincer, mi-aș dori să existe cineva care să-mi spună, uite, îți dau eu echivalentul material pe care ar fi trebuit să ți-l asiguri singur, dar în schimb, tu trebuie să înveți tot ceea ce-ți spun și să dezvolți în continuare, în modul în care reușești, tot ceea ce te-am învățat și cu care eu sunt de acord și accept complet.

A nu se înțelege, lenea și comoditatea de a face un efort, pentru că nu rezum lucrurile la mine, ci la ceilalți din jurul meu care au această nevoie, mai mult, eu aș sta și aș calcula nonstop, fără să mai dorm dacă este ceva care-mi trezește cu adevărat interes.
Eu n-am nevoie să mă îmbogățesc, eu am nevoie să cunosc și să înțeleg lucrurile așa cum trebuie ele înțelese, ceilalți din jurul meu au o nevoie materială.

Așa că deschid acest subiect, dacă Abel ne tot lasă libertatea de exprimare, să întreb dacă ar fi cineva dispus să-mi asigure strictul necesar pentru a-mi continua nevoia de cunoaștere într-un mod continuu, adică fără să fiu nevoit să-mi dirijez concentrarea și atenția spre altceva, adică spre o activitate nevoit să o depun pentru asigurarea existenței.

Acest mesaj se adresează celor care-și permit să plătească familiei mele, nu mie, echivalentul unui salariu mediu pe economie să spunem, iar eu să-mi văd de ecuații și de relativități fără să fiu jenat de necesitatea unor alte activități.

Sunt dispus să-mi petrec restul zilelor chiar și singur, în vârful unui munte, ar fi chiar preferabil, dar să am acces la informații, nu neapărat internet, ci la genul de cărți pe care mi le-a trimis omuldinlună.

Probabil că mă expun unei situații mai ridicole decât m-am expus până acum, dar sincer n-am nicio reținere să expun aceste cuvinte.
Dacă mesajul nu este la locul lui pe forum, atunci îl rog pe Abel să-l șteargă.


curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Cum ar fi dacă ar fi ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum ar fi dacă ar fi ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Cum ar fi dacă ar fi ? Empty Re: Cum ar fi dacă ar fi ?

Mesaj Scris de Hyperonul Dum 09 Mar 2014, 15:02

Ai grija de familia ta si lasa ecuatiile si relativitatea pentru timpul liber, atata cat ai, atunci cand ai.

Hyperonul
Vizitator


Sus In jos

Cum ar fi dacă ar fi ? Empty Re: Cum ar fi dacă ar fi ?

Mesaj Scris de curiosul Dum 09 Mar 2014, 15:06

Hyperonul a scris:Ai grija de familia ta si lasa ecuatiile si relativitatea pentru timpul liber, atata cat ai, atunci cand ai.

Asta înseamnă că ai privit lucrurile din prisma ta, din punctul tău de vedere !
Oricum, am încercat să formulez mesajul în așa manieră încât să dau de înțeles că vreau să am grijă și de familia mea.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Cum ar fi dacă ar fi ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum ar fi dacă ar fi ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Cum ar fi dacă ar fi ? Empty Re: Cum ar fi dacă ar fi ?

Mesaj Scris de eugen Dum 09 Mar 2014, 15:25

Pasiunea


Curiosul,
Eu te inteleg.
Si eu visez la o independenta financiara care sa-mi permita sa ma cufund in cercetarea unor lucruri serioase, cat mai mult timp posibil.
Dincolo de bugetul financiar, cred ca bugetul cel mai valoros este timpul personal.
Eu umblu la lucru cu un carnet in buzunar, unde imi notez ideile care le cred importante, care imi vin instantaneu, sa nu le uit.
Ceea ce muncesc la lucru nu are nici o legatura cu acele idei.
Cu alte cuvinte vanez timpul. Dupa lucru, abia atunci incepe timpul cel mai valoros pentru mine.

Exista o tensiune interioara, uneori foarte dureroasa intre ceea ce facem pentru painea zilnica si ceea ce am vrea sa facem cu adevarat cu timpul personal.

Eu te indemn si te incurajez sa perseverezi si sa acorzi buget de timp maxim pasiunilor tale pentru matematica sau unde crezi tu.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Cum ar fi dacă ar fi ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum ar fi dacă ar fi ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32333
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Cum ar fi dacă ar fi ? Empty Re: Cum ar fi dacă ar fi ?

Mesaj Scris de curiosul Dum 09 Mar 2014, 15:29

Nici n-am citit mesajul tău până la capăt și am schimbat ca să mă conectez și ca să-ți răspund.

Eu n-am nevoie de o independență financiară.
N-am nevoie de asta, dar sunt obligat s-o am prin sistemul de valori al societății !!!

Înțelegi ce vreau să spun ?
N-am nevoie de independență financiară.
Ipotetic, eu cu tine mă pot măsura doar în funcție de capacitățile noastre, nu de mărimea buzunarului !!!

Iar asta nu-i relativitate !

oricum nu mă pot măsura cu tine, dar sper să înțelegi ce vreau să spun.
Nu confunda nevoile tale cu ale mele !

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Cum ar fi dacă ar fi ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum ar fi dacă ar fi ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Cum ar fi dacă ar fi ? Empty Re: Cum ar fi dacă ar fi ?

Mesaj Scris de curiosul Dum 09 Mar 2014, 16:20

Mai mult eugen, dacă te ajută cu ceva, familia mea este mamă, tată, surori, copil.
Sper că ai observat faptul că nu am menționat soție sau copii.

Ori, oricare dintre aceștia știu că sunt obsedat de calcule și ecuații.
Pe oricare i-ai întreba ce ar prefera curiosul să facă în timpul liber, vor răspunde independent unul de altul, poate chiar în cor dacă i-ai sincroniza: Ecuații !

Ei știu de asemenea că în loc să mă duc la o bere cu vreun prieten, eu prefer să stau acasă și să calculez, dau banii pe caiete, pixuri și creioane și nu dau banii pe vreo haină frumoasă/elegantă sau mai știu eu ce.

Așa că ei știu exact mania mea, n-ar fi o problemă să-i conving, eu știu deja că eu trăiesc o altă realitate.
Mama spre exemplu, încearcă câteodată să-mi povestească nu știu ce întâmplare, iar la un moment dat se oprește și-mi spune :

Tu asculți ce spun, unde ți-e gândul, tot la ecuații ?

La un moment dat chiar au încercat să-mi ascundă caietele și obiectele de scris.

Slabe șanse, eu găsesc continuu soluții să am pe ce scrie !!!

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Cum ar fi dacă ar fi ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum ar fi dacă ar fi ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Cum ar fi dacă ar fi ? Empty Re: Cum ar fi dacă ar fi ?

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Dum 09 Mar 2014, 17:09

Excelentă idee, curiosule! Nu ştiu de ce ai pus-o la Fizică, dar ideea e superbă. Totuşi, trebuie să te avertizez că ceea ce propui tu este foarte greu de realizat. Asta pentru că nu se găsesc uşor oameni cu posibilitatea de a-ţi finanţa cercetările. Părerea mea. Apoi, chiar dacă s-ar găsi, poate totul ar fi ceva temporar, pentru care nu merită să renunţi la un loc de muncă stabil.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Cum ar fi dacă ar fi ? Left_bar_bleue9 / 109 / 10Cum ar fi dacă ar fi ? Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33913
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Cum ar fi dacă ar fi ? Empty Re: Cum ar fi dacă ar fi ?

Mesaj Scris de curiosul Dum 09 Mar 2014, 17:16

Mulțumesc Abel, dar nu mă interesează niciun loc de muncă stabil.

Acestea sunt valorile impuse de societate.
Societate care generalizează situația și decide ce este bine din prisma fiecăruia.

Din păcate, valorile mel nu corespund cu ale societății, ceea ce mă va distruge într-un final.

Eu nu vreau sponsorizare, a nu se înțelege greșit, pentru că asta ar însemna un efect final care să aducă anumite satisfacții materiale, dar eu nu voi putea aduce satisfacții materiale.

Poate nici măcar anumite idei care să contribuie la dezvoltarea unui domeniu.
Eu mi-am spus doar un of, atât.
Un of care să dea un sens vieții mele, pentru că între oameni, nu voi reuși.
Voi reuși doar să mă acomodez cu legile lor, nu cu adevărurile mele.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Cum ar fi dacă ar fi ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum ar fi dacă ar fi ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Cum ar fi dacă ar fi ? Empty Re: Cum ar fi dacă ar fi ?

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 09 Mar 2014, 17:24

curiosul a scris:Un sincer salut tuturor care citesc asta.
Probabil că mă expun unei situații mai ridicole decât m-am expus până acum, dar sincer n-am nicio reținere să expun aceste cuvinte.
Dacă mesajul nu este la locul lui pe forum, atunci îl rog pe Abel să-l șteargă.
Nu-ti face iluzii, sponsori pe viata nu cred sa existe, mai ales
la noi. Cred ca problema ta este ca te simti izolat in societate,
individualismul agresiv de astazi ii marginalizeaza pe cei mai
ganditori sau melancolici. Mai cred ca refugiul in ecuatii este un
efect, nu o cauza, daca ai avea un mediul prielnic te-ai putea
adapta onorabil. In ziua de astazi cu ecuatiile nu faci multa
treaba, dar vei continua sa-ti petreci cea mai mare parte a
timpului castigandu-ti existenta.
Un noroc pe care ti-l poti dori este sa afli o ocupatie care sa
aiba o anumita tangenta cu preocuparile tale individuale sau
cu anumite abilitati pe care ti le cunosti.
Iti doresc sa gasesti in tine taria de a te smulge din astfel
de gânduri si a te adapta urgent la situatia reala, chiar daca
asta ar insemna o prezenta mai redusa pe forum.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cum ar fi dacă ar fi ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum ar fi dacă ar fi ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11203
Puncte : 43928
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Cum ar fi dacă ar fi ? Empty Re: Cum ar fi dacă ar fi ?

Mesaj Scris de curiosul Dum 09 Mar 2014, 17:29

Așa-i virgil_48, am vrut doar să spun ceva care să-mi aducă ceva puncte în plus.
A fost un fel de manipulare, n-a fost nimic adevărat din ce am scris.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Cum ar fi dacă ar fi ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum ar fi dacă ar fi ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Cum ar fi dacă ar fi ? Empty Re: Cum ar fi dacă ar fi ?

Mesaj Scris de curiosul Dum 09 Mar 2014, 17:41

Să presupunem că eu exprim un adevăr într-o anumită manieră.
Aceea manieră îl poate face o minciună ?
Să nu uităm că vorbim totuși de un adevăr !

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Cum ar fi dacă ar fi ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum ar fi dacă ar fi ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Cum ar fi dacă ar fi ? Empty Re: Cum ar fi dacă ar fi ?

Mesaj Scris de curiosul Dum 09 Mar 2014, 17:47

Sper că ați înțeles ce înseamnă manipulare !!!
Nu uitați totuși că eu v-am spus adevărul !!!

Să revenim la relativitate.
Asta este ceea ce mă interesează pentru moment.
O să vă mai vorbesc pe parcurs și despre ce înseamnă manipularea adevărului propriu, adevărului perceput, relativitatea adevărului.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Cum ar fi dacă ar fi ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum ar fi dacă ar fi ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Cum ar fi dacă ar fi ? Empty Re: Cum ar fi dacă ar fi ?

Mesaj Scris de Anonim Dum 09 Mar 2014, 17:53

Adevărul e relativ. This is the answer!

Anonim
Vizitator


Sus In jos

Cum ar fi dacă ar fi ? Empty Re: Cum ar fi dacă ar fi ?

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Dum 09 Mar 2014, 17:57

E uşor să manipulezi, dar e o activitate puerilă pe care o practică doar cei care nu pot mai mult. Aşa că mai bine bucură-te de emoţia cercetării, curiosule.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Cum ar fi dacă ar fi ? Left_bar_bleue9 / 109 / 10Cum ar fi dacă ar fi ? Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33913
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Cum ar fi dacă ar fi ? Empty Re: Cum ar fi dacă ar fi ?

Mesaj Scris de curiosul Dum 09 Mar 2014, 17:58

Este cineva care a înțeles tulburarea mea de comportament ?
Dacă nu, de aia n-au înțeles-o nici phsiologii.
Cu atât mai puțin voi.
Eu le-am spus întotdeauna adevărul pe care-l percepeam, iar ei m-au îndopat cu pastile.


curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Cum ar fi dacă ar fi ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum ar fi dacă ar fi ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Cum ar fi dacă ar fi ? Empty Re: Cum ar fi dacă ar fi ?

Mesaj Scris de curiosul Dum 09 Mar 2014, 18:12

Gata, hai să ne revenim, am scris asta pentru că știam că românului îi place telenovela.
Nu m-a îndopat nimeni cu pastile, deși este adevărat că am fost mai greu de înțeles tot timpul.
Nu dramatizați, am vrut doar să văd cât de ușor poate fi modificată percepția celorlalți. Și se pare că se poate, deși efectul nu este real, în profunzimea lui.
Nu uitați că-mi place și psihologia, iar așa cum experimentează fizicienii, experimentez și eu.
Efectul este indiscutabil !
Pentru că suntem oameni și avem percepții.

Dar pregătiți-vă, n-am terminat experimentul. Very Happy 

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Cum ar fi dacă ar fi ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum ar fi dacă ar fi ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Cum ar fi dacă ar fi ? Empty Re: Cum ar fi dacă ar fi ?

Mesaj Scris de Anonim Dum 09 Mar 2014, 18:21

Ai o problemă de adaptare? Simţi că eşti capabil de mai mult decât ceea ce ţi se cere, sau ceea ce eşti pus să faci?
Ai două posibilităţi:
1. - împacă-te cu gândul că ceea ce faci nu concordă cu aspiraţiile tale;
2. - caută să schimbi acest aspect (completează-ţi studiile cu altele mai avansate sau schimbă-ţi locul de muncă orientându-te spre o activitate în acord cu pasiunile tale - una n-o exclude pe cealaltă).
Ar mai putea fi şi a treia: tu treci printr-o depresie, iar acesta este un strigăt de ajutor, mascat printr-o acţiune de manipulare.

Anonim
Vizitator


Sus In jos

Cum ar fi dacă ar fi ? Empty Re: Cum ar fi dacă ar fi ?

Mesaj Scris de curiosul Dum 09 Mar 2014, 18:35

Te-am prins Răzvane !
Dar nu, ceea ce am spus la început este perfect adevărat și exact ceea ce am simțit când am scris, dar parcă am simțit ulterior o anumită jenă la un moment dat și am vurt să corectez situația, aducându-i o notă manipulatorie.
Îți spun sincer că dacă aș fi vrut să continui această notă manipulatorie, aș fi întors ceea ce ai expus împotriva ta cu ușurință, dar n-are rost.
Așa că ia-o de bună, asta e !

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Cum ar fi dacă ar fi ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum ar fi dacă ar fi ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Cum ar fi dacă ar fi ? Empty Re: Cum ar fi dacă ar fi ?

Mesaj Scris de Anonim Dum 09 Mar 2014, 18:39

Cu ce m-ai prins?   Exclamation
Am expus nişte situaţii. Care din ele concordă, tu ştii cel mai bine.  Wink

Anonim
Vizitator


Sus In jos

Cum ar fi dacă ar fi ? Empty Re: Cum ar fi dacă ar fi ?

Mesaj Scris de curiosul Dum 09 Mar 2014, 18:41

Gata, hai liniște, că am de calculat !

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Cum ar fi dacă ar fi ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum ar fi dacă ar fi ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Cum ar fi dacă ar fi ? Empty Re: Cum ar fi dacă ar fi ?

Mesaj Scris de curiosul Dum 09 Mar 2014, 19:37

Acum, una, alta, nu mai are importanță.
Dar problema rămâne aceeași.
Când mă confrunt cu o problemă/situație la care nu găsesc un răspuns exact, pe care să-l accept în totalitate, paradoxal, încep să apară nopțile nedormite, multă neliniște și lipsa de interes pentru aproape orice altceva.
Oare ce să însemne ?
Încerc s-o corectez, degeaba, tot numai acolo îmi stă mintea.
Pur și simplu nu mă pot gândi la altceva.

NU GĂSESC CAUZA.

Problema este că nu știu sigur dacă vreau s-o găsesc.
Poate chiar îmi place așa cum sunt.
D....u (nu Dacu) mă mai înțelege !
N-am o liniște acolo, normală, așa ca toată lumea, n-am găsit-o încă.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Cum ar fi dacă ar fi ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum ar fi dacă ar fi ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Cum ar fi dacă ar fi ? Empty Re: Cum ar fi dacă ar fi ?

Mesaj Scris de CAdi Dum 09 Mar 2014, 20:03

Linisteste-te .Esti intr-o perioada de transformari launtrice ...
Vei deveni ulterior iar sigur pe tine.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cum ar fi dacă ar fi ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum ar fi dacă ar fi ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11928
Puncte : 57067
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Cum ar fi dacă ar fi ? Empty Re: Cum ar fi dacă ar fi ?

Mesaj Scris de gafiteanu Dum 09 Mar 2014, 20:38

curiosule, daca cumva vreodata o sa-ti vina niste idei stiintifice traznet despre lutul sau aluatul si drojdia lui Dumnezeu si o sa faci imprudenta sa le publici, poti sa fii sigur ca va veni cineva sa te ridice. Nu in slavi, doar la Cer. Bucura-te ca nu sutezi inca bine la poarta Raiului interzis. E mai placut pe Pamant decat in Rai, unde e interzis Internetul, (sa nu fie divulgate secretele Zeilor de catre cei drepti ajunsi acolo).
Dumnezeu ne-a pedepsit si alungat aici la munca de jos. Tocmai pentru a ne chinui, sa-i descoperim tainele prin efort propriu. In ziua in care le vom descoperi, ne va chema sigur la El.
Deoarece toti oamenii sunt muritori si atatia au murit, inseamna ca acestia care s-au dus au descoperit in final adevarul.
In vino veritas. Incercati licoarea zeilor, mai are si alte efecte, "L`Elixir d`Amore". Dar daca depasiti masura, veti afla mai repede adevarul, vine Man in Black sau Black Lady (Doamna in Negru) si apoi ajungeti la CeldeSus.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cum ar fi dacă ar fi ? Left_bar_bleue0 / 100 / 10Cum ar fi dacă ar fi ? Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35473
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Cum ar fi dacă ar fi ? Empty Re: Cum ar fi dacă ar fi ?

Mesaj Scris de virgil Dum 09 Mar 2014, 21:42

Eu le-am spus întotdeauna adevărul pe care-l percepeam, iar ei m-au îndopat cu pastile.
Nu te juca cu mintea, daca ti-a dat pastile inseamna ca ai nevoie de ele. Daca nu dormi noaptea ti se tulbura mintea si se strica echilibrul intre melatonina si serotonina, si ai atacuri de panica si mari probleme, obsesii si tulburari de personalitate.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Cum ar fi dacă ar fi ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum ar fi dacă ar fi ? Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12186
Puncte : 55546
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Cum ar fi dacă ar fi ? Empty Re: Cum ar fi dacă ar fi ?

Mesaj Scris de gafiteanu Dum 09 Mar 2014, 22:14

In loc de pastile se mai recomanda echilibrul prin munca fizica (poate sa fie si sport sau la femei).
La munca de jos, baieti.  Pana cadeti jos epuizati.
Ca aia doar cu creierul nu mai e nevoie la noi.
Munca fizica l-a facut pe om, cea intelectuala l-a distrus.
Noi ne muncim, nu ne gandim.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cum ar fi dacă ar fi ? Left_bar_bleue0 / 100 / 10Cum ar fi dacă ar fi ? Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35473
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Cum ar fi dacă ar fi ? Empty Re: Cum ar fi dacă ar fi ?

Mesaj Scris de curiosul Dum 09 Mar 2014, 23:20

Deocamdată pare să să funcționeze ca la carte.
O să vă explic eu ce-i în mintea mea, dar nu acum.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Cum ar fi dacă ar fi ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum ar fi dacă ar fi ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Cum ar fi dacă ar fi ? Empty Re: Cum ar fi dacă ar fi ?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum