Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Ieri la 23:48

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Ieri la 23:30

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Ieri la 18:14

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Ieri la 12:42

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Ieri la 00:43

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Trei probleme cu lichide
( 1 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 1 )


Top postatori
virgil (12189)
Gravitația și legile fizicii Vote_lcapGravitația și legile fizicii Voting_barGravitația și legile fizicii Vote_rcap 
CAdi (11933)
Gravitația și legile fizicii Vote_lcapGravitația și legile fizicii Voting_barGravitația și legile fizicii Vote_rcap 
virgil_48 (11207)
Gravitația și legile fizicii Vote_lcapGravitația și legile fizicii Voting_barGravitația și legile fizicii Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Gravitația și legile fizicii Vote_lcapGravitația și legile fizicii Voting_barGravitația și legile fizicii Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Gravitația și legile fizicii Vote_lcapGravitația și legile fizicii Voting_barGravitația și legile fizicii Vote_rcap 
curiosul (6652)
Gravitația și legile fizicii Vote_lcapGravitația și legile fizicii Voting_barGravitația și legile fizicii Vote_rcap 
Razvan (6162)
Gravitația și legile fizicii Vote_lcapGravitația și legile fizicii Voting_barGravitația și legile fizicii Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Gravitația și legile fizicii Vote_lcapGravitația și legile fizicii Voting_barGravitația și legile fizicii Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Gravitația și legile fizicii Vote_lcapGravitația și legile fizicii Voting_barGravitația și legile fizicii Vote_rcap 
eugen (3786)
Gravitația și legile fizicii Vote_lcapGravitația și legile fizicii Voting_barGravitația și legile fizicii Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Gravitația și legile fizicii Vote_lcapGravitația și legile fizicii Voting_barGravitația și legile fizicii Vote_rcap 
Pacalici
Gravitația și legile fizicii Vote_lcapGravitația și legile fizicii Voting_barGravitația și legile fizicii Vote_rcap 
CAdi
Gravitația și legile fizicii Vote_lcapGravitația și legile fizicii Voting_barGravitația și legile fizicii Vote_rcap 
curiosul
Gravitația și legile fizicii Vote_lcapGravitația și legile fizicii Voting_barGravitația și legile fizicii Vote_rcap 
Dacu
Gravitația și legile fizicii Vote_lcapGravitația și legile fizicii Voting_barGravitația și legile fizicii Vote_rcap 
Razvan
Gravitația și legile fizicii Vote_lcapGravitația și legile fizicii Voting_barGravitația și legile fizicii Vote_rcap 
virgil
Gravitația și legile fizicii Vote_lcapGravitația și legile fizicii Voting_barGravitația și legile fizicii Vote_rcap 
meteor
Gravitația și legile fizicii Vote_lcapGravitația și legile fizicii Voting_barGravitația și legile fizicii Vote_rcap 
gafiteanu
Gravitația și legile fizicii Vote_lcapGravitația și legile fizicii Voting_barGravitația și legile fizicii Vote_rcap 
scanteitudorel
Gravitația și legile fizicii Vote_lcapGravitația și legile fizicii Voting_barGravitația și legile fizicii Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Gravitația și legile fizicii Vote_lcapGravitația și legile fizicii Voting_barGravitația și legile fizicii Vote_rcap 
curiosul
Gravitația și legile fizicii Vote_lcapGravitația și legile fizicii Voting_barGravitația și legile fizicii Vote_rcap 
virgil_48
Gravitația și legile fizicii Vote_lcapGravitația și legile fizicii Voting_barGravitația și legile fizicii Vote_rcap 
virgil
Gravitația și legile fizicii Vote_lcapGravitația și legile fizicii Voting_barGravitația și legile fizicii Vote_rcap 
Forever_Man
Gravitația și legile fizicii Vote_lcapGravitația și legile fizicii Voting_barGravitația și legile fizicii Vote_rcap 
eugen
Gravitația și legile fizicii Vote_lcapGravitația și legile fizicii Voting_barGravitația și legile fizicii Vote_rcap 
Dacu
Gravitația și legile fizicii Vote_lcapGravitația și legile fizicii Voting_barGravitația și legile fizicii Vote_rcap 
Bordan
Gravitația și legile fizicii Vote_lcapGravitația și legile fizicii Voting_barGravitația și legile fizicii Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Gravitația și legile fizicii Vote_lcapGravitația și legile fizicii Voting_barGravitația și legile fizicii Vote_rcap 
Forever_Man
Gravitația și legile fizicii Vote_lcapGravitația și legile fizicii Voting_barGravitația și legile fizicii Vote_rcap 
virgil
Gravitația și legile fizicii Vote_lcapGravitația și legile fizicii Voting_barGravitația și legile fizicii Vote_rcap 
virgil_48
Gravitația și legile fizicii Vote_lcapGravitația și legile fizicii Voting_barGravitația și legile fizicii Vote_rcap 
Dacu
Gravitația și legile fizicii Vote_lcapGravitația și legile fizicii Voting_barGravitația și legile fizicii Vote_rcap 
eugen
Gravitația și legile fizicii Vote_lcapGravitația și legile fizicii Voting_barGravitația și legile fizicii Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 11 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 11 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Gravitația și legile fizicii

+2
Abel Cavaşi
curiosul
6 participanți

In jos

Gravitația și legile fizicii Empty Gravitația și legile fizicii

Mesaj Scris de curiosul Lun 31 Mar 2014, 17:48

Tot îmi imaginez la nesfârșit situația asta cu relativitatea și parcă totuși nu vreau să cred că oamenii din trecut au fost oameni inculți care n-au știut ce-au calculat.

Mi-am imaginat în mii și mii de feluri, mii și mii de situații.

Concluziile mele sunt că toate legile formulate ale fizicii actuale sunt valabile doar într-un câmp gravitațional.

Voi mai vorbi în acest subiect și despre argumentările pe care le am, dar le mai meditez un pic.
Pentru că s-ar putea să am un elan nejustificat, și mai puțin obiectiv, asupra afirmațiilor pe care le fac.
Deocamdată nu le luați de bune.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Gravitația și legile fizicii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Gravitația și legile fizicii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Gravitația și legile fizicii Empty Re: Gravitația și legile fizicii

Mesaj Scris de miţa biciclista Lun 31 Mar 2014, 18:06

Nu numai în trecut au fost oamenii inculţi. E valabil şi în ziua de astăzi, doar că acum sunt din ce în ce mai mulţi!  Laughing 

miţa biciclista
Vizitator


Sus In jos

Gravitația și legile fizicii Empty Re: Gravitația și legile fizicii

Mesaj Scris de curiosul Lun 31 Mar 2014, 18:29

Păi eu mi-am pus problema așa.
Dacă există un câmp gravitațional, atunci acel câmp atrage corpurile într-o manieră sau alta.

Dacă eu sunt pe Pământ ( deși mă îndoiesc  Smile ) aș putea spune că Pământul mă atrage.
Dar dacă mă duc undeva între Lună și Pământ, încep să levitez (așa cum fac și acum cu fizica asta ).
Dar la fel de bine, deși eu levitez, Soarele nu mă atrage, dar atrage Uranus, spre exemplu, adică exercită o forță de atracție asupra planetei Uranus, să spunem.
Dar pe mine nu mă atrage, deși mă aflu în același câmp gravitațional, chiar undeva mai aproape de Soare decât Uranus.
Oare de ce nu mă atrage ?
Pentru că nu sunt suficient de greu ?
Sau vorbim despre un altfel de gravitație exercitată de Soare asupra mea și asupra lui Uranus ?

Dar am putea pune problema identic și pe Pământ ?
Adică, dacă un corp suficient de mic, o particulă să spunem, se află în câmpul de atracție al Pământului cum aș fi eu în câmpul Soarelui în situația prezentată anterior, este atrasă de gravitația Pământului, vorbim la un nivel proporțional, eu de ce nu sunt atras de gravitația Soarelui ?

Înțelegi măcar ce vreau să spun ?
Sau, în mod similar, există și pe Pământ particule care nu sunt atrase de gravitația Pământului ?

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Gravitația și legile fizicii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Gravitația și legile fizicii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Gravitația și legile fizicii Empty Re: Gravitația și legile fizicii

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Lun 31 Mar 2014, 18:35

Mai gândeşte-te la un aspect: gravitaţia este cu atât mai intensă, cu cât liniile de câmp sunt mai neparalele. Deci, cu cât sunt mai paralele, cu atât gravitaţia este mai slabă. Aşadar, într-un câmp gravitaţional uniform nu s-ar mai simţi gravitaţia.

Dacă înţelegi asta, înţelegi ceva important din Fizica elicoidală: legătura dintre variaţie şi interacţiune.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Gravitația și legile fizicii Left_bar_bleue9 / 109 / 10Gravitația și legile fizicii Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33913
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Gravitația și legile fizicii Empty Re: Gravitația și legile fizicii

Mesaj Scris de miţa biciclista Lun 31 Mar 2014, 18:37

Dar la fel de bine, deși eu levitez, Soarele nu mă atrage, dar atrage Uranus, spre exemplu, adică exercită o forță de atracție asupra planetei Uranus, să spunem.
Eşti dat cu cremă antisolară, Uranus nu e dat cu cremă.  Laughing 

miţa biciclista
Vizitator


Sus In jos

Gravitația și legile fizicii Empty Re: Gravitația și legile fizicii

Mesaj Scris de curiosul Lun 31 Mar 2014, 18:40

miţa biciclista a scris:
Dar la fel de bine, deși eu levitez, Soarele nu mă atrage, dar atrage Uranus, spre exemplu, adică exercită o forță de atracție asupra planetei Uranus, să spunem.
Eşti dat cu cremă antisolară, Uranus nu e dat cu cremă.  Laughing 

Asta chiar n-am luat în calcul.
Mulțumesc pentru observație.
Poate fi chiar una importantă.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Gravitația și legile fizicii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Gravitația și legile fizicii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Gravitația și legile fizicii Empty Re: Gravitația și legile fizicii

Mesaj Scris de miţa biciclista Lun 31 Mar 2014, 18:54

Abel, câmpul gravitaţional este un câmp divergent. Asta înseamnă cu cât liniile de câmp sunt mai depărtate una de alta, gravitaţia e mai slabă. Exact invers de cum ai spus.

miţa biciclista
Vizitator


Sus In jos

Gravitația și legile fizicii Empty Re: Gravitația și legile fizicii

Mesaj Scris de curiosul Lun 31 Mar 2014, 18:56

Are cineva chef să-mi explice un pic ce-i cu liniile astea de câmp ?

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Gravitația și legile fizicii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Gravitația și legile fizicii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Gravitația și legile fizicii Empty Re: Gravitația și legile fizicii

Mesaj Scris de virgil Lun 31 Mar 2014, 20:27

curiosul a scris:Are cineva chef să-mi explice un pic ce-i cu liniile astea de câmp ?
Liniile de camp sunt niste reprezentari grafice ale unui camp. Liniile de camp gravitational sunt totdeauna divergente, insa pe masura indepartarii de sursa, densitatea liniilor de camp scade, deci scade si intensitatea campului. Niciodata liniile de camp gravitational nu sunt paralele, din moment ce sursa campului este sferica. Campul se anuleaza la o distanta la care liniile de camp sunt atat de "rare" sau slabe, incat sunt de aceiasi densitate cu liniile de camp venite de la alte surse din univers.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Gravitația și legile fizicii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Gravitația și legile fizicii Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12189
Puncte : 55558
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Gravitația și legile fizicii Empty Re: Gravitația și legile fizicii

Mesaj Scris de WoodyCAD Lun 31 Mar 2014, 22:10

primata inculta a scris:Mai gândeşte-te la un aspect: gravitaţia este cu atât mai intensă, cu cât liniile de câmp sunt mai neparalele. Deci, cu cât sunt mai paralele, cu atât gravitaţia este mai slabă.
...iata o bazaconie....rad si curcile...ma cracanez si eu de ras!
...
INTENSITATEA CAMPULUI = DENSITATEA DE CAMP
Convergenta sau divergenta campurilor inseamna slabirea sau intarirea campului de forta.(INTENSITATE= DEBIT = numarul liniilor de curgere/suprafata).Intensitatea, chiar a unui fascicul luminos, creste daca...devine convergent...Habar nu aveti sa folositi o lentila convergenta,sa va dati foc...cu tot cu ideile astea de 2 lei!
Tornada face ravagii in centrul ei iar la periferie este mai slaba!
...sunteti paraleli cu FIZICA...dar si cu ...realitatea!
...asa de PARALELI...incat forta din putul gandirii...devine NULA = ZERO = 0...!
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Gravitația și legile fizicii Left_bar_bleue6 / 106 / 10Gravitația și legile fizicii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22481
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Gravitația și legile fizicii Empty Re: Gravitația și legile fizicii

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Lun 31 Mar 2014, 22:43

miţa biciclista a scris:Abel, câmpul gravitaţional este un câmp divergent. Asta înseamnă cu cât liniile de câmp sunt mai depărtate una de alta, gravitaţia e mai slabă. Exact invers de cum ai spus.
Vezi că faci confuzie (ca şi Woody) între „paralel” şi „apropiat”
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Gravitația și legile fizicii Left_bar_bleue9 / 109 / 10Gravitația și legile fizicii Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33913
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Gravitația și legile fizicii Empty Re: Gravitația și legile fizicii

Mesaj Scris de mus ca tse tse Lun 31 Mar 2014, 22:59

Liniile de câmp gravitaţional nu sunt paralele din moment ce câmpul e divergent. Şi cum o să fie gravitaţia mai intensă cu cât liniile de câmp sunt mai "neparalele", ca să folosesc exprimarea ta? Iar vii cu perle?  Smile

mus ca tse tse
Vizitator


Sus In jos

Gravitația și legile fizicii Empty Re: Gravitația și legile fizicii

Mesaj Scris de WoodyCAD Lun 31 Mar 2014, 23:27

o primata stupida a scris:Liniile de câmp gravitaţional nu sunt paralele din moment ce câmpul e divergent. Şi cum o să fie gravitaţia mai intensă cu cât liniile de câmp sunt mai "neparalele", ca să folosesc exprimarea ta? Iar vii cu perle?
...asta da..primata cheala!
...in mintea ei...divergenta si convergenta...sunt geometrii diferite!
...saracile primate, au ajunsa sa se contreze in stupiditati...!
...GRAVITATIA ESTE ...SI CONVERGENTA SI DIVERGENTA!....
Gravitația și legile fizicii Z
EFECTUL...FIIND DOAR DE ATRACTIE!
....
Gravitația și legile fizicii 1322_0515
...PRIMATA...cand strange sireturile...apropiind carambii pantofului...vede DOAR ATRACTIA LOR!
TENSIUNEA SIRETURILOR(stringuri)...PROVOACA ATRACTIA, nu are legatura cu divergenta sau convergenta lor...ci CU NUMARUL LOR..SI TENSIUNEA DIN FIECARE!
.....
FORTA DE ATRACTIE DINTRE 2 SCRIPETI (M1 soi M2) este direct proportionala cu numarul firelor si ...cu tensiunea din fiecare!
CU CAT SUNT MAI APROPIATI...CU ACEEASI LUNGIME DE COARDA(TENSIUNE si LUNGIME  CONSTANTA)...MAI PUTEM daca inca o tura in juryl scripetlor...marind numarul trecerilor!
...:PE ACEEASI LOGICA....putem apropia  LUNA de PAMANT...CU FIRE DE PAIANJEN....dar de ordinul sutelor de mi de miliarde...sau cu fire extrem de fine...GRAVITATIONALE...dar cu un numar urias de mare...!
...

Gravitația și legile fizicii Double-pulley-system
TE-AI PRINS...maimutico?
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Gravitația și legile fizicii Left_bar_bleue6 / 106 / 10Gravitația și legile fizicii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22481
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Gravitația și legile fizicii Empty Re: Gravitația și legile fizicii

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mar 01 Apr 2014, 07:10

mus ca tse tse a scris:Liniile de câmp gravitaţional nu sunt paralele din moment ce câmpul e divergent. Şi cum o să fie gravitaţia mai intensă cu cât liniile de câmp sunt mai "neparalele", ca să folosesc exprimarea ta? Iar vii cu perle?  Smile
Puiule, nu numi „perle” ceea ce nu înţelegi.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Gravitația și legile fizicii Left_bar_bleue9 / 109 / 10Gravitația și legile fizicii Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33913
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Gravitația și legile fizicii Empty Re: Gravitația și legile fizicii

Mesaj Scris de virgil_48 Mar 01 Apr 2014, 07:25

WoodyCAD, in aceasta dimineata mi-ai produs placerea de a afla
si eu ce sunt acelea stringurile. Deci sunt niste fire infinit de subtiri
care preiau eforturile de intindere si care nu exista. Minunata
initiativa a mintii omenesti, de a inlocui ceva evident necesar, fara
de care atractia mecanica nu poate exista, cu ceva fictiv. Am spus
mereu ca atractie mecanica fara un cablu, un lant, o funie si un tirfor
nu se va produce in veci, iar ce ni se pare noua a fi atractie este numai
impingere. Acele stringuri par sa confirme pesimismul meu, pentru
realizarea atractiei mecanice este nevoie totusi de niste fire, care de
fapt nu exista. Daca ne-am obisnuit cu numerele imaginare ne
vom obisnui si cu asta, si cu toti caii verzi de pe pereti. Succes la
acomodare si multumesc pentru stringuri!

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Gravitația și legile fizicii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Gravitația și legile fizicii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11207
Puncte : 43944
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Gravitația și legile fizicii Empty Re: Gravitația și legile fizicii

Mesaj Scris de curiosul Mar 01 Apr 2014, 08:30

Stringurile ca stringurile, dar chiar linii de câmp...
Chiar n-ați putut inventa altceva ?
Aseară m-am tot documentat ce-i cu liniile astea de câmp.
Este incredibil ce poate face mintea umană !!!

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Gravitația și legile fizicii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Gravitația și legile fizicii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Gravitația și legile fizicii Empty Re: Gravitația și legile fizicii

Mesaj Scris de virgil_48 Mar 01 Apr 2014, 08:55

curiosul a scris:Stringurile ca stringurile, dar chiar linii de câmp...
Chiar n-ați putut inventa altceva ?
Aseară m-am tot documentat ce-i cu liniile astea de câmp.
Este incredibil ce poate face mintea umană !!!
Nu-ti inteleg mirarea, astea sunt chiar de inteles. Cred ca meridianele
si paralelele le accepti. Lafel si curbele de nivel pe o harta. Sunt numai
repere fictive, nu li se atribuie o actiune. Ele nu produc nimic.
Pe când stringurile, daca am inteles bine, desi nu exista, ele produc
tractiune. Sau poate se straduiesc sa le dovedeasca existenta?
Vom afla dece sunt asa de incurcate vietile oamenilor. Ne impiedicam
de aceste fire!

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Gravitația și legile fizicii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Gravitația și legile fizicii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11207
Puncte : 43944
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Gravitația și legile fizicii Empty Re: Gravitația și legile fizicii

Mesaj Scris de curiosul Mar 01 Apr 2014, 09:00

Păi aia este ideea, că și aceste linii de câmp produc tot un fel de tracțiune, ca și stringurile !
Ele într-adevăr, ar simboliza direcția pe care este atras corpul, dar n-avem de unde să știm că așa funcționează exact gravitația.

Epm.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Gravitația și legile fizicii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Gravitația și legile fizicii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Gravitația și legile fizicii Empty Re: Gravitația și legile fizicii

Mesaj Scris de ţânţarul anofel Mar 01 Apr 2014, 09:11

Nee, liniile de câmp produc împingere!

ţânţarul anofel
Vizitator


Sus In jos

Gravitația și legile fizicii Empty Re: Gravitația și legile fizicii

Mesaj Scris de curiosul Mar 01 Apr 2014, 09:15

Împingerea la deal, mai exact.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Gravitația și legile fizicii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Gravitația și legile fizicii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Gravitația și legile fizicii Empty Re: Gravitația și legile fizicii

Mesaj Scris de virgil_48 Mar 01 Apr 2014, 09:15

ţânţarul anofel a scris:Nee, liniile de câmp produc împingere!
Se poate! Adica te proptesti pe ele si te impingi in brate!   Merci!

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Gravitația și legile fizicii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Gravitația și legile fizicii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11207
Puncte : 43944
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Gravitația și legile fizicii Empty Re: Gravitația și legile fizicii

Mesaj Scris de virgil Mar 01 Apr 2014, 12:20

Gravitatia trebuie studiata pornind de la cea mai mica particula, poate sa fie neutrinul, sau electronul, sau fotonul. Astfel vom vedea ca este vorba de o interactiune intre o unda stationara (in cazul particulelor), sau in miscare (in cazul fotonului), care este de natura electromagnetica, si campul gravitational, a carui natura nu o cunoastem, dar ale carui efecte le simtim foarte bine.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Gravitația și legile fizicii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Gravitația și legile fizicii Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12189
Puncte : 55558
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Gravitația și legile fizicii Empty Re: Gravitația și legile fizicii

Mesaj Scris de gafiteanu Mar 01 Apr 2014, 14:08

In ce sens sunt impingerile, de la deal la camp sau de la camp la deal ?
Cica acolo in lanurile de camp unde aterizeaza OZNurile, apar liste figuri ciudate, niste linii in camp. Oare aceste linii de camp sunt vestitele si enigmaticele stringuri - firicele?
Toate aceste fire trebuie sa duca undeva la Cineva, acel Cineva trage toate sforile din Univers.
Se cheama Forta Divina. El misca totul prin intermediul firelor, stringurilor, este Marele Papusar.
Noi suntem papusile, legati prin linii de camp de Creator.
O explicatie mai clara si mai logica nu vad sa existe.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Gravitația și legile fizicii Left_bar_bleue0 / 100 / 10Gravitația și legile fizicii Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35473
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Gravitația și legile fizicii Empty Re: Gravitația și legile fizicii

Mesaj Scris de virgil Mar 01 Apr 2014, 21:16

virgil a scris:Gravitatia trebuie studiata pornind de la cea mai mica particula, poate sa fie neutrinul, sau electronul, sau fotonul. Astfel vom vedea ca este vorba de o interactiune intre o unda stationara (in cazul particulelor), sau in miscare (in cazul fotonului), care este de natura electromagnetica, si campul gravitational, a carui natura nu o cunoastem, dar ale carui efecte le simtim foarte bine.
De fapt ce este o particula, decat o unda stationara, care oscileaza simetric fata de o axa sau un punct de simetrie. Insa aceasta oscilatie are loc intr-un spatiu bine definit. Atat timp cat spatiul este uniform, inseamna ca nu se manifesta nici un camp in acel spatiu, insa daca spatiul devine neuniform prezentand un gradient pe o anumita directie, inseamna ca unda asociata particulei, va oscila asimetric, iar aceasta asimetrie se manifesta in deplasarea particulei pe directia gradientului, pentru ca se manifesta totdeauna tendinta oscilatorului de a-si conserva proprietatile de simetrie si de conservare a energiei. In consecinta particula se va deplasa in camp totdeauna inspre zone unde deformarea spatiului permite simetria oscilatiei, iar acest lucru se intampla doar in sursa centrala a campului.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Gravitația și legile fizicii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Gravitația și legile fizicii Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12189
Puncte : 55558
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Gravitația și legile fizicii Empty Re: Gravitația și legile fizicii

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 02 Apr 2014, 09:06

virgil a scris:Gravitatia trebuie studiata pornind de la cea mai mica particula, poate sa fie neutrinul, sau electronul, sau fotonul. Astfel vom vedea ca este vorba de o interactiune intre o unda stationara (in cazul particulelor), sau in miscare (in cazul fotonului), care este de natura electromagnetica, si campul gravitational, a carui natura nu o cunoastem, dar ale carui efecte le simtim foarte bine.
Poate ai avansat prea mult printre copaci, virgil, unde e greu sa mai vezi padurea.
Gravitatia ar putea fi numai un fenomen mecanic! Dar nu strica sa cauti si prin
celelalte capitole ale fizicii.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Gravitația și legile fizicii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Gravitația și legile fizicii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11207
Puncte : 43944
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Gravitația și legile fizicii Empty Re: Gravitația și legile fizicii

Mesaj Scris de virgil Mier 02 Apr 2014, 11:18

virgil_48 a scris:
virgil a scris:Gravitatia trebuie studiata pornind de la cea mai mica particula, poate sa fie neutrinul, sau electronul, sau fotonul. Astfel vom vedea ca este vorba de o interactiune intre o unda stationara (in cazul particulelor), sau in miscare (in cazul fotonului), care este de natura electromagnetica, si campul gravitational, a carui natura nu o cunoastem, dar ale carui efecte le simtim foarte bine.
Poate ai avansat prea mult printre copaci, virgil, unde e greu sa mai vezi padurea.
Gravitatia ar putea fi numai un fenomen mecanic! Dar nu strica sa cauti si prin
celelalte capitole ale fizicii.
Daca este un fenomen mecanic, de ce nu poate fi ecranat si patrunde si se manifesta si in groapa Marianelor sub un strat de apa de 10 km?, si la pol si in mine la orice adamcime, se propaga prin orice material de orice grosime. Stii cine are proprietatea aceasta? chiar neutrinul.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Gravitația și legile fizicii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Gravitația și legile fizicii Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12189
Puncte : 55558
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Gravitația și legile fizicii Empty Re: Gravitația și legile fizicii

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 02 Apr 2014, 12:05

virgil a scris:
Daca este un fenomen mecanic, de ce nu poate fi ecranat si patrunde si se manifesta si in groapa Marianelor sub un strat de apa de 10 km?, si la pol si in mine la orice adamcime, se propaga prin orice material de orice grosime. Stii cine are proprietatea aceasta? chiar neutrinul.
Este numai o ipoteza, care are o cale ingusta de a ajunge la
confirmare. Probleme sunt multe, nu numai cea pomenita de
tine.  Pe topicul cu Mecanica FOIP, incerc sa arat ca desi
ingusta, calea exista. Dar de acum topicul a devenit prea
stufos, ratând sansa de a fi inteles de noi veniti.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Gravitația și legile fizicii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Gravitația și legile fizicii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11207
Puncte : 43944
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Gravitația și legile fizicii Empty Re: Gravitația și legile fizicii

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum