Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce este constiinta ?
Scris de virgil_48 Astazi la 07:51

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Astazi la 01:35

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Astazi la 00:43

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Ieri la 22:52

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Ieri la 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Ieri la 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Ieri la 08:21

» Ce este FOIP?
Scris de CAdi Joi 25 Apr 2024, 23:34

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
( 1 )


Top postatori
virgil (12187)
Fizica zigzagoidală Vote_lcapFizica zigzagoidală Voting_barFizica zigzagoidală Vote_rcap 
CAdi (11928)
Fizica zigzagoidală Vote_lcapFizica zigzagoidală Voting_barFizica zigzagoidală Vote_rcap 
virgil_48 (11203)
Fizica zigzagoidală Vote_lcapFizica zigzagoidală Voting_barFizica zigzagoidală Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Fizica zigzagoidală Vote_lcapFizica zigzagoidală Voting_barFizica zigzagoidală Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Fizica zigzagoidală Vote_lcapFizica zigzagoidală Voting_barFizica zigzagoidală Vote_rcap 
curiosul (6652)
Fizica zigzagoidală Vote_lcapFizica zigzagoidală Voting_barFizica zigzagoidală Vote_rcap 
Razvan (6162)
Fizica zigzagoidală Vote_lcapFizica zigzagoidală Voting_barFizica zigzagoidală Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Fizica zigzagoidală Vote_lcapFizica zigzagoidală Voting_barFizica zigzagoidală Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Fizica zigzagoidală Vote_lcapFizica zigzagoidală Voting_barFizica zigzagoidală Vote_rcap 
eugen (3786)
Fizica zigzagoidală Vote_lcapFizica zigzagoidală Voting_barFizica zigzagoidală Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Fizica zigzagoidală Vote_lcapFizica zigzagoidală Voting_barFizica zigzagoidală Vote_rcap 
Pacalici
Fizica zigzagoidală Vote_lcapFizica zigzagoidală Voting_barFizica zigzagoidală Vote_rcap 
CAdi
Fizica zigzagoidală Vote_lcapFizica zigzagoidală Voting_barFizica zigzagoidală Vote_rcap 
curiosul
Fizica zigzagoidală Vote_lcapFizica zigzagoidală Voting_barFizica zigzagoidală Vote_rcap 
Dacu
Fizica zigzagoidală Vote_lcapFizica zigzagoidală Voting_barFizica zigzagoidală Vote_rcap 
Razvan
Fizica zigzagoidală Vote_lcapFizica zigzagoidală Voting_barFizica zigzagoidală Vote_rcap 
virgil
Fizica zigzagoidală Vote_lcapFizica zigzagoidală Voting_barFizica zigzagoidală Vote_rcap 
meteor
Fizica zigzagoidală Vote_lcapFizica zigzagoidală Voting_barFizica zigzagoidală Vote_rcap 
gafiteanu
Fizica zigzagoidală Vote_lcapFizica zigzagoidală Voting_barFizica zigzagoidală Vote_rcap 
scanteitudorel
Fizica zigzagoidală Vote_lcapFizica zigzagoidală Voting_barFizica zigzagoidală Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Fizica zigzagoidală Vote_lcapFizica zigzagoidală Voting_barFizica zigzagoidală Vote_rcap 
curiosul
Fizica zigzagoidală Vote_lcapFizica zigzagoidală Voting_barFizica zigzagoidală Vote_rcap 
virgil_48
Fizica zigzagoidală Vote_lcapFizica zigzagoidală Voting_barFizica zigzagoidală Vote_rcap 
virgil
Fizica zigzagoidală Vote_lcapFizica zigzagoidală Voting_barFizica zigzagoidală Vote_rcap 
Forever_Man
Fizica zigzagoidală Vote_lcapFizica zigzagoidală Voting_barFizica zigzagoidală Vote_rcap 
eugen
Fizica zigzagoidală Vote_lcapFizica zigzagoidală Voting_barFizica zigzagoidală Vote_rcap 
Dacu
Fizica zigzagoidală Vote_lcapFizica zigzagoidală Voting_barFizica zigzagoidală Vote_rcap 
Bordan
Fizica zigzagoidală Vote_lcapFizica zigzagoidală Voting_barFizica zigzagoidală Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Fizica zigzagoidală Vote_lcapFizica zigzagoidală Voting_barFizica zigzagoidală Vote_rcap 
Forever_Man
Fizica zigzagoidală Vote_lcapFizica zigzagoidală Voting_barFizica zigzagoidală Vote_rcap 
virgil
Fizica zigzagoidală Vote_lcapFizica zigzagoidală Voting_barFizica zigzagoidală Vote_rcap 
virgil_48
Fizica zigzagoidală Vote_lcapFizica zigzagoidală Voting_barFizica zigzagoidală Vote_rcap 
Dacu
Fizica zigzagoidală Vote_lcapFizica zigzagoidală Voting_barFizica zigzagoidală Vote_rcap 
eugen
Fizica zigzagoidală Vote_lcapFizica zigzagoidală Voting_barFizica zigzagoidală Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 32 utilizatori conectați: 1 Înregistrați, 0 Invizibil și 31 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

virgil_48

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Fizica zigzagoidală

+7
Charon
virgil
virgil_48
Bordan
Pacalici
gafiteanu
Razvan
11 participanți

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Fizica zigzagoidală Empty Fizica zigzagoidală

Mesaj Scris de Razvan Mar 12 Ian 2016, 18:25

Plecăm de la principiul incertitudinii pe baza căruia ştim că orice măsurătoare asupra poziţiei şi impulsului unei particule trebuie să fie mai mare sau egală cu Fizica zigzagoidală 2}; astfel nu putem stabili cu precizie traiectoria unei particule pe o dreaptă, decât în limitele relaţiei de mai sus.

Pe cale de consecinţă, postulăm că:
o particulă se deplasează pe o dreaptă într-o mişcare în zigzag cuprinsă între limita minimă impusă de Fizica zigzagoidală 2}.
Numim afirmaţia de mai sus primul postulat al fizicii zigzagoidale.

O generalizare al acestuia ne arată că:
orice particulă care se deplasează pe o traiectorie va avea o mişcare în zigzag de-a lungul traiectoriei, în limita acţiunii minime.

O primă implicaţie a celor de mai sus este că nu există traiectorie liniară, ci numai în zigzag. Aşadar, cea mai simplă formă de mişcare nu este cea rectilinie şi uniformă, ci mişcarea în zigzag uniformă.

Deocamdată cam atât pentru început. Vă invit la discuţii pe seama celor de mai sus, urmând ca pe parcurs să mai aduc completări la noua fizică, pe măsură ce-mi mai vin în minte!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fizica zigzagoidală Left_bar_bleue9 / 109 / 10Fizica zigzagoidală Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33168
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Fizica zigzagoidală Empty Re: Fizica zigzagoidală

Mesaj Scris de gafiteanu Mar 12 Ian 2016, 20:07

PROSTULAT.   IN MICROCOSMOS TOATE PARTICULELE SE MISCA NUMAI IN LINIE DREAPTA, DAR FAC UN VESNIC DU-TE -- VINO BROWNIAN IN ZIG-ZAG. NICI O PARTICULA NU POATE FI IN REPAUS. O CURBA APARENT ELICOIDALA ESTE FACUTA DIN MILIOANE DE ZIG-ZAGURI DREPTE. NU EXISTA CURBE ADEVARATE, SUNT DOAR APARENTE. TOATE CURBELE SUNT FACUTE DIN DREPTE CINSTITE. NU LE MAI NECINSTITI, NU LE MAI FACETI CURBE.


Ultima editare efectuata de catre gafiteanu in Mar 12 Ian 2016, 20:18, editata de 1 ori

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fizica zigzagoidală Left_bar_bleue0 / 100 / 10Fizica zigzagoidală Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35473
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Fizica zigzagoidală Empty Re: Fizica zigzagoidală

Mesaj Scris de Razvan Mar 12 Ian 2016, 20:15

Aşa da! Iată mai sus o contribuţie valoroasă la noua fizică!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fizica zigzagoidală Left_bar_bleue9 / 109 / 10Fizica zigzagoidală Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33168
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Fizica zigzagoidală Empty Re: Fizica zigzagoidală

Mesaj Scris de gafiteanu Mar 12 Ian 2016, 20:34

Ia faceti voi expertii un desen edificator a unei drepte din mici zig-zaguri, cam asa: Plecarea din A ._/l/l/l/l/l/l/l/l/l.intermediar B l/l/l/l/l/l/l/l/l/l_. sosirea in C, cele trei puncte fiind coliniare si nu pe o curba.
Observati ca am folosit segmente infinittezimale drepte, nu am folosit curbe precum (ccccc@@@ssss~~~ununu)

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fizica zigzagoidală Left_bar_bleue0 / 100 / 10Fizica zigzagoidală Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35473
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Fizica zigzagoidală Empty Re: Fizica zigzagoidală

Mesaj Scris de Pacalici Mar 12 Ian 2016, 20:38

Iata si miscarea zigzagoida a unei particule reale din universul cunoscut:

Fizica zigzagoidală Brownianmotion5particles150frame
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Fizica zigzagoidală Left_bar_bleue0 / 100 / 10Fizica zigzagoidală Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19419
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Fizica zigzagoidală Empty Re: Fizica zigzagoidală

Mesaj Scris de Razvan Mar 12 Ian 2016, 20:42

gafiteanu a scris:Ia faceti voi expertii un desen edificator a unei drepte din mici zig-zaguri, cam asa: Plecarea din A ._/l/l/l/l/l/l/l/l/l.intermediar B l/l/l/l/l/l/l/l/l/l_. sosirea in C, cele trei puncte fiind coliniare si nu pe o curba.
Observati ca am folosit segmente infinittezimale drepte, nu am folosit curbe precum (ccccc@@@ssss~~~ununu)
Încă o idee foarte bună!
Asta demonstrează simplitatea fizicii zigzagoidale şi uşurinţa cu care ea poate fi înţeleasă.
Drept dovadă, afirmaţia lui Gafiteanu:
O CURBA APARENT ELICOIDALA ESTE FACUTA DIN MILIOANE DE ZIG-ZAGURI DREPTE
prin care ne dovedeşte o profundă înţelegere a noii fizici, precum şi a implicaţiilor ei, cu aplicaţii chiar şi în fizica elicoidală  lui Abel.

Şi pentru că observ că acest subiect atrage, propun să dăm doar verde, unii altora, pentru orice postare; o dunguliţă verde şi dreaptă, alcătuită din mici zigzaguri.

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fizica zigzagoidală Left_bar_bleue9 / 109 / 10Fizica zigzagoidală Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33168
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Fizica zigzagoidală Empty Re: Fizica zigzagoidală

Mesaj Scris de Razvan Mar 12 Ian 2016, 21:05

Şi pentru că orice teorie care se respectă trebuie să conţină şi ceva matematică, vă supun atenţiei calculul valorii minime a zigzagului fundamental, după cum urmează:
Din moment ce acţiunea minimă este Fizica zigzagoidală 2}, considerăm că şi lăţimea minimă a dreptei trebuie să fie de această valoare; mai departe, ţinând cont de acelaşi factor, înseamnă că şi lungimea minimă a unei drepte trebuie să fie tot de valoarea Fizica zigzagoidală 2}. Aceste valori sunt suficiente pentru a aplica teorema lui Pitagora şi a calcula diagonala minimă a dreptei, respectiv valoarea zigzagului fundamental, notat mai jos cu z .

Fizica zigzagoidală Mimetex

Observăm că valoarea obţinută este mai mare decât cea emergentă din principiul incertitudinii de la care am plecat, fiind deci în concordanţă cu teoria. Acesta e un lucru bun!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fizica zigzagoidală Left_bar_bleue9 / 109 / 10Fizica zigzagoidală Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33168
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Fizica zigzagoidală Empty Re: Fizica zigzagoidală

Mesaj Scris de gafiteanu Mar 12 Ian 2016, 21:15

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/51/Brownianmotion5particles150frame.gif
Un foton in acest mediu total haotic 3D se va misca in final precum unii stim, in linie dreapta, cu toate ca analizat in amanuntime, fotonul face zig-zaguri in lambda/2.  Conditia este sa fie un haos termodinamic echilibrat, altfel spunem ca spatiul haotic este curb, unde chiar raza de lumina e o curba..(o curba facuta din mici segmente drepte evident).
Inchipuiti-va desenul animat mobil .gif gasit de pacalici de miliarde de ori mai dinamic, cu viteze mult supraluminice, si cu particule extrem de dense in 3D cu diametrul sub 10^-40 m.
Tocmai azi stiinta mondiala a facut un pas urias, prin descoperirea formulei dreptei minimale, facuta de un faymanos savant roman pe nume Razvan, care trebuie neaparat nobelit cu un nobel.


Ultima editare efectuata de catre gafiteanu in Mar 12 Ian 2016, 21:30, editata de 3 ori

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fizica zigzagoidală Left_bar_bleue0 / 100 / 10Fizica zigzagoidală Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35473
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Fizica zigzagoidală Empty Re: Fizica zigzagoidală

Mesaj Scris de Razvan Mar 12 Ian 2016, 21:25

Foarte frumos! Mulţumesc Păcălici şi Gafiteanu pentru implicare în dibuirea unor confirmări naturale a fizicii zigzagoidale. Asemenea exemple de fenomene în zigzag sunt binevenite, deoarece ele suţin şi atestă veridicitatea noii noastre fizici descoperite.

Iată dar, cum cu un minim de efort şi de colaborare, am reuşit împreună să punem bazele unei noi şi frumoase discipline a fizicii. Fără jigniri, fără insulte, fără miştouri, aşa cum e normal să existe un dialog productiv între cercetătorii motivaţi.

gafiteanu a scris:Tocmai azi stiinta mondiala a facut un pas urias, prin descoperirea formulei dreptei minimale,...
Să fim totuşi puţin riguroşi: nu e vorba de dreapta minimală, ci de zigzagul minim fundamental; e o diferenţă (cam în zigzag, dar e).
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fizica zigzagoidală Left_bar_bleue9 / 109 / 10Fizica zigzagoidală Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33168
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Fizica zigzagoidală Empty Re: Fizica zigzagoidală

Mesaj Scris de gafiteanu Mar 12 Ian 2016, 21:43

Si uite asa ne-am lepadat de satana, de fizica continua lina si am intrat intro noua faza, fizica zgaltaita in zig-zag.
Urmeaza sa descifram tainele acestei lumi, se urmareste, de ce e mai buna, logica si realista discontinuitatea fata de continuitate, etc.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fizica zigzagoidală Left_bar_bleue0 / 100 / 10Fizica zigzagoidală Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35473
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Fizica zigzagoidală Empty Re: Fizica zigzagoidală

Mesaj Scris de Razvan Mar 12 Ian 2016, 21:47

[Oarecum offtopic]{Chiar acum mă uit la un film cu Steven Segal: are ăla nişte lovituri..., mai mult în zigzag! Să fie doar o coincidenţă, sau o consecinţă?}[/Offtopic]
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fizica zigzagoidală Left_bar_bleue9 / 109 / 10Fizica zigzagoidală Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33168
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Fizica zigzagoidală Empty Re: Fizica zigzagoidală

Mesaj Scris de Vizitator Mar 12 Ian 2016, 21:53

Sarim in ajutor !
Propun ca si printipiu fundamental urmatorul enunt:

                        Orice zig-zag fundamental zigzagueste cu viteza luminii

PS
Pentru verificare vezi poza 1
Fizica zigzagoidală 2it1tv6

Daca nu va convine viteza luminii mai negociem si mai taiem din ea !

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Fizica zigzagoidală Empty Re: Fizica zigzagoidală

Mesaj Scris de Razvan Mar 12 Ian 2016, 21:58

Mie-mi convine. Sunt de acord să şi tăiem din ea, dar nu prea mult, să mai rămână măcar zigzagul fundamental.
Adevărul e că ori tăiem, ori nu tăiem, zigagul tot zigzăguieşte!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fizica zigzagoidală Left_bar_bleue9 / 109 / 10Fizica zigzagoidală Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33168
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Fizica zigzagoidală Empty Re: Fizica zigzagoidală

Mesaj Scris de Pacalici Mar 12 Ian 2016, 21:59

Constat ca, Fizica Zigzagoidala deschide cai noi de explicare a multor fenomene de neinteles.De exemplu energia ascunsa a universului. In acelasi timp, putem clasa Fizica Elicoidala ca o subcategorie a Fizicii Zigzagoidale. Ea poate explica foarte bine elicoidele. Cred ca un mare pas pentru omenire a fost facut.

Eu zic ca trebuie sa fim recunoscatori lui Abel Cavasi , care a contribuit indirect si gentil, prin binecunoscuta sa viziune, la aparitia noii fizici.

Abel Cavasi a scris:Tu construiește-ți în altă parte o Fizică a ta

Si Fizica a inceput sa fie construita!

Abel Cavasi a scris:când o să am chef o să-ți arăt cât de dusă cu pluta e.

Se vede gelozia din exprimare, normala zic eu. Abel a realizat potentialul urias al noii fizici.
(Referinta la pluta, cred ca este exprimarea ideii unui experiment simplu ce poate fi efectuat cu bobitze de pluta in apa.)

Oricum ar fi, felicitari cercetatorului nostru Razvan.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Fizica zigzagoidală Left_bar_bleue0 / 100 / 10Fizica zigzagoidală Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19419
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Fizica zigzagoidală Empty Re: Fizica zigzagoidală

Mesaj Scris de Razvan Mar 12 Ian 2016, 22:12

Pacalici a scris:In acelasi timp, putem clasa Fizica Elicoidala ca o subcategorie a Fizicii Zigzagoidale. Ea poate explica foarte bine elicoidele.
Bineînţeles! Chiar şi elicoidele sunt formate din zigzaguri fundamentale, cum observase şi Gafiteanu mai la începutul topicului.

Pacalici a scris:Eu zic ca trebuie sa fim recunoscatori lui Abel Cavasi , care a contribuit indirect si gentil, prin binecunoscuta sa viziune, la aparitia noii fizici.

Abel Cavasi a scris:Tu construiește-ți în altă parte o Fizică a ta
Corect! Îi vom purta recunoştinţă; aşa e şi frumos şi elegant din partea noastră. Cine ştie, dacă nu era îndemnul lui, poate nu-mi venea ideea!

Pacalici a scris:Oricum ar fi, felicitari cercetatorului nostru Razvan.
Îţi mulţumesc pentru urarea ta cam în zigzag, dar plin de modestie vă spun că şi voi aţi contribuit din plin la dezvoltarea ei; aşadar meritele nu-mi aparţin doar mie, ci tuturor contribuitorilor, actuali şi viitori!

Până acum au fost făcuţi doar primii paşi. Urmează partea cea mai grea, dar şi frumoasă: imaginarea, proiectarea şi realizarea de experimente care să confirme sau să infirme teoria. Pentru asta, ar fi de folos experimentaliştii de pe forum. Ehei, dacă ar vrea să se implice...!
Dacă nu, vom aduna tot noi date şi exemple în care mişcarea în zigzag se manifestă natural sau e creată artificial.
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fizica zigzagoidală Left_bar_bleue9 / 109 / 10Fizica zigzagoidală Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33168
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Fizica zigzagoidală Empty Re: Fizica zigzagoidală

Mesaj Scris de gafiteanu Mar 12 Ian 2016, 22:22

Cu multi ani in urma, tot pe acest forum am mai incercat si eu sa lansez o astfel de fizica browniana in zig-zag. Am dat si o animatie .gif cam asemanatoare cu miscarea browniana, dar lumea veche nu era pregatita sa inghita ca totul este facut numai din ciocniri frante.
Constatam cu satisfactie ca tot mai multi o dau ciocnita si cotita.
Dar sa nu va prea extaziati, mai e mult pana departe, la punctul final, care se afla pe o traiectorie nu elicoidala, ci spiralata vortexial.  Poate imi descoperiti vechile postari pe aceasta tema. Nu am renuntat la ele, nici sa combin intro singura fizica toate miscarile, inclusiv tendinta finala spre cea elicoidal-spiralat-vortexiala.  In mic e zig-zag, in mare e vortexial, deoarece asa cum am mai scris, intervine la ciocnire si un alt element important, si anume "momentul".
Atentie mare si la fizica vortexiala, n-o lasati din mana ! (Bietul Dan Preda, si el era cu mana pe ea).


Ultima editare efectuata de catre gafiteanu in Mar 12 Ian 2016, 22:31, editata de 1 ori

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fizica zigzagoidală Left_bar_bleue0 / 100 / 10Fizica zigzagoidală Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35473
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Fizica zigzagoidală Empty Re: Fizica zigzagoidală

Mesaj Scris de Vizitator Mar 12 Ian 2016, 22:29

Din pacate eu sunt teoretician si nu experimantator ! La experimente ne bazam pe experienta vasta a cercetatorilor experimentalisti de pe forum. Domnul Curentatul si multi altii !

Eu va propun bazele matematice ale teoriei si astept criticile cele mai severe:
1) Fie Z si W doua zigzaguri fundamentale,fie a si b doua numere reale atunci avem:
(a+b)Z=aZ+bZ
a(Z+W)=aZ+aW
Ce ziceti ? E bine asa ?
Oricum va fi o lupta intre cele doua scoli: Scoala elicoidala si Scoala zigzadoidala.Dar in final adevarul va triumfa !

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Fizica zigzagoidală Empty Re: Fizica zigzagoidală

Mesaj Scris de Pacalici Mar 12 Ian 2016, 22:31

Fizica Zigzagoidala atrebui concepută sub semnul pasiunii în descifrarea enigmelor existenţei, în limita posibilităţilor de care dispun pentru extinderea şi aprofundarea cadrului conceptual actual despre existenţă. Rezultatele obţinute trebuiesc integrate într-o concepţie unitară aflată la frontierele cunoaşterii, de tip “scientia nova” - cu funcţii explicative şi predictive deloc neglijabile.
Acest model gnoseologic transdisciplinar permite abordarea unor enigme în reflectarea existenţei de către psihicul uman, precum:
- O CURBA APARENT ELICOIDALA ESTE FACUTA DIN MILIOANE DE ZIG-ZAGURI DREPTE.
- ştiinţa, filosofia şi religia, sunt considerate doar modalităţi diferite pentru cunoaşterea adevărului absolut de către fiinţa umană în evoluţia culturii şi civilizaţiei, fără ca acestea să fie corelate în prezent într-o teorie unitară despre existenţă;
- viteza luminii în vid este o constantă universală, dar se modifică în medii transparente în care materia este structurată prin atomi şi molecule;
- fotonul este o particulă elementară care se manifestă doar în mişcare, având timpul mediu de viaţă infinit, dar dispare în interacţiunea cu substanţa;
-gravitonul este considerat particula câmpului gravitaţional, dar nu a fost pus în evidenţă experimental;
- forţele electrice şi gravitaţonale dintre două microparticule sunt invers proporţionale cu pătratul distanţei dintre ele, fără să existe o teorie unitară pentru aceste câmpuri şi nici o argumentare logică a interacţiunilor respective;
-este meritul lui Einstein de a fi intuit posibilitatea unificării câmpului gravitaţional cu cel electromagnetic, altfel spus, a transmis o provocare pentru generaţiile viitoare de a cerceta unitatea în diversitate a existenţei;
- mărimile fizice, precum masa, sarcina electrică sau inducţia electrică, sunt noţiuni abstracte, care nu pot fi justificate la nivel intuitiv în cadrul ştiinţei actuale;
- structurarea materiei este discontinuă pe diverse nivele de organizare - de la microcosmos la macrocosmos şi megacosmos - fără corelarea aprofundată a mecanismelor devenirii existenţei;
-dualismul undă-corpuscul este un concept contradictoriu pentru interpretarea manifestării existenţei la nivelul microcosmosului, care a fost transpus la nivel abstract în formalismul mecanicii cuantice;
-modelul standard al particulelor elementare este insuficient pentru abordarea “unităţii în diversitate” a existenţei, care nu oferă o schemă logică completă a structurării materiei şi a interacţiunilor fundamentale;
-modelele nucleare existente, deşi permit interpretarea unor procese intranucleare şi a unor date experimentale, nu dau un răspuns credibil la următoarea întrebare esenţială: de ce nu există nuclee cu A ≥ 2 formate numai din protoni, având în vedere că interacţionează prin forţe nucleare de atracţie mult mai intense decât forţele electrice de respingere?
- expansiunea Universului este un fapt dovedit experimental, dar nu este justificat riguros la nivel teoretic;
- apariţia Universului prin Big Bang rămâne o ipoteză pusă sub semnul întrebării, care nu poate fi validată experimental, aşa cum rezultă din experimentul efectuat de CERN;
- în concepţia actuală este dificil de explicat comportamentul materiei care se află în stări speciale, precum: gaură neagră, gaură albă, materie neagră, energie neagră, pulsari, quasari etc.
- o concepţie aprofundată despre existenţă presupune stabilirea conexiunilor dialectice dintre Universul nostru(format din materie) şi Universul complementar(format din antimaterie);
- în cazul materiei vii codul genetic explică sinteza substanţelor organice, dar nu şi configurarea anatomică a organismelor din embriogeneză corelată cu evoluţia filogenetică;
- care este semnificaţia informaţiei genetice în unitatea dialectică materie-spirit?
Fizica Zigzagoidala este o viziune ştiinţifică unitară asupra existenţei cu o largă deschidere spre filosofie şi religie.

Orice asemanare cu alte teorii este o simpla coincidenta, care de altfel ne pune chiar si pe noi pe ganduri. In timp sunt convins ca va aparea o teorie unificatoare a tuturor teoriilor.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Fizica zigzagoidală Left_bar_bleue0 / 100 / 10Fizica zigzagoidală Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19419
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Fizica zigzagoidală Empty Re: Fizica zigzagoidală

Mesaj Scris de gafiteanu Mar 12 Ian 2016, 22:34

orakle a scris: Oricum va fi o lupta intre cele doua scoli: Scoala elicoidala si Scoala zigzadoidala.
Sa vedem a cui scoala va fi mai scoala.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fizica zigzagoidală Left_bar_bleue0 / 100 / 10Fizica zigzagoidală Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35473
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Fizica zigzagoidală Empty Re: Fizica zigzagoidală

Mesaj Scris de Razvan Mar 12 Ian 2016, 22:47

orakle a scris:Eu va propun bazele matematice ale teoriei si astept criticile cele mai severe:
1) Fie Z si W doua zigzaguri fundamentale,fie a si b doua numere reale atunci avem:
(a+b)Z=aZ+bZ
a(Z+W)=aZ+aW
Ce ziceti ? E bine asa ?
Foarte util!
Iată cum uşor, uşor, încep să se contureze şi consecinţele matematice ale fizicii zigzagoidale. Mai aşteptăm cu interes şi alte relaţii, cât mai în zigzag, dacă e posibil!

Pacalici a scris:Fizica Zigzagoidala atrebui concepută sub semnul pasiunii în descifrarea enigmelor existenţei, în limita posibilităţilor de care dispun pentru extinderea şi aprofundarea cadrului conceptual actual despre existenţă. Rezultatele obţinute trebuiesc integrate într-o concepţie unitară aflată la frontierele cunoaşterii, de tip “scientia nova” - cu funcţii explicative şi predictive deloc neglijabile.
Acest model gnoseologic transdisciplinar permite abordarea unor enigme în reflectarea existenţei de către psihicul uman, precum:
[...]
Întru totul de acord!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fizica zigzagoidală Left_bar_bleue9 / 109 / 10Fizica zigzagoidală Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33168
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Fizica zigzagoidală Empty Re: Fizica zigzagoidală

Mesaj Scris de Pacalici Mar 12 Ian 2016, 22:54

Iata si rezultatul unei simulari matematice a miscarii zigzagoidale:

Fizica zigzagoidală Giphy

Usor, usor progresam. Unde-i unul nu-i putere! study
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Fizica zigzagoidală Left_bar_bleue0 / 100 / 10Fizica zigzagoidală Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19419
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Fizica zigzagoidală Empty Re: Fizica zigzagoidală

Mesaj Scris de Razvan Mar 12 Ian 2016, 22:58

Excelent! Avem deja şi simulări în zigzag! Iată ce înseamnă puterea colaborării, sau cum ar veni, a lucrului în zigzag (ca să mă exprim în tematica topicului  Wink) !
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fizica zigzagoidală Left_bar_bleue9 / 109 / 10Fizica zigzagoidală Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33168
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Fizica zigzagoidală Empty Re: Fizica zigzagoidală

Mesaj Scris de gafiteanu Mar 12 Ian 2016, 23:07

Si cand te gandesti ca, aceasta fizica a fost deja matematizata de Newton, prin calculul infinitezimal, prin abaterea de la linia dreapta, acum peste 300 de ani.  Iar Descartes a fost primul care a intuit tourbillionul-vortexul.
Mai apoi Maxwell a unit descoperirea celor doi.
Toti trei au dat umanitatii o imensa stiinta.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fizica zigzagoidală Left_bar_bleue0 / 100 / 10Fizica zigzagoidală Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35473
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Fizica zigzagoidală Empty Re: Fizica zigzagoidală

Mesaj Scris de Pacalici Mar 12 Ian 2016, 23:14

gafiteanu a scris:Si cand te gandesti ca, aceasta fizica a fost deja matematizata de Newton, prin calcului infinitezimal, prin abaterea de la linia dreapta, acum peste 300 de ani. Impreuna cu Descartes, primul care a intuit tourbillionul-vortexul.
Ambii au fost in concurenta si au dat umanitatii o imensa stiinta.

Da, da...nu trebuie sa fim carcotasi. Odihneasca-se in pace.

gafiteanu a scris:Cu multi ani in urma, tot pe acest forum am mai incercat si eu sa lansez o astfel de fizica browniana in zig-zag.

Te roade si pe tine invidia....In curand parca il aud pe Abel la fel...Eu zic sa dam Cezarului ce e al cezarului! In doua cuvinte:

大笑
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Fizica zigzagoidală Left_bar_bleue0 / 100 / 10Fizica zigzagoidală Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19419
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Fizica zigzagoidală Empty Re: Fizica zigzagoidală

Mesaj Scris de gafiteanu Mar 12 Ian 2016, 23:26

Newton a descoperit zig-zagul, iar Descartes curbilinia turbionara.
Avem documente, care atesta fara putinta de tagada.
Sa nu va mai prind ca le insusiti meritele.  Puteti doara sa marcati ora-ziua-anul la care v-ati desteptat si i-ati descoperit.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fizica zigzagoidală Left_bar_bleue0 / 100 / 10Fizica zigzagoidală Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35473
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Fizica zigzagoidală Empty Re: Fizica zigzagoidală

Mesaj Scris de Pacalici Mar 12 Ian 2016, 23:55

gafiteanu a scris:Newton a descoperit zig-zagul, iar Descartes curbilinia turbionara.
Avem documente, care atesta fara putinta de tagada.
Sa nu va mai prind ca le insusiti meritele. Puteti doara sa marcati ora-ziua-anul la care v-ati desteptat si i-ati descoperit.

Astia sunt precursori. O sa amintim de ei, cand primul manual de Fizica Zigzagoidala va pleca la editura. Ei sunt corifei. Dar sa lasam carcoteala.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Fizica zigzagoidală Left_bar_bleue0 / 100 / 10Fizica zigzagoidală Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19419
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Fizica zigzagoidală Empty Re: Fizica zigzagoidală

Mesaj Scris de Pacalici Mier 13 Ian 2016, 02:02

Iata cat de bine se pot observa zigzagoizii in imaginea de mai jos:
Fizica zigzagoidală Plane-lightning

O clara confirmare a faptului ca fulgerele sunt foarte bine descrise de catre Fizica Zigzagoida.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Fizica zigzagoidală Left_bar_bleue0 / 100 / 10Fizica zigzagoidală Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19419
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Fizica zigzagoidală Empty Re: Fizica zigzagoidală

Mesaj Scris de Pacalici Mier 13 Ian 2016, 02:04

Miscarea unei particule atomice in spatiul 3D (rezultata din procesul Wiener - un alt celebru precursor al Fizicii Zigzagoide):

Fizica zigzagoidală Wiener_process_3d
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Fizica zigzagoidală Left_bar_bleue0 / 100 / 10Fizica zigzagoidală Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19419
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Fizica zigzagoidală Empty Re: Fizica zigzagoidală

Mesaj Scris de gafiteanu Mier 13 Ian 2016, 02:11

http://d.ibtimes.co.uk/en/full/1453736/plane-lightning.jpg
De fapt fulgerele sunt bicele lui Sf.Ilie.  Se vede cum canepa se descalceste.  Canepa este un material triboelectric, de aceea energia mecanica se transforma direct in electrica..Suntem obligati sa dezvaluim adevarul fizic, nu sa fim mistici in forte supranaturale.
https://en.wikipedia.org/wiki/Triboelectric_effect
https://www.trifield.com/content/tribo-electric-series/
Daca vreti un somn linistit, cearceaful si pijamaua trebuie sa fie din bumbac natural-(cotton si nu wool, cum e gresit in tabel). Inclusiv a partenerei, altfel iese cu scantei.
Ati vazut poza lui pacalici, dar stiti unde este plusul si minusul fulgerului ?  Ce polaritate are batul pe care il tine Sf.Ilie, care nu a mai incaput in poza ?

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fizica zigzagoidală Left_bar_bleue0 / 100 / 10Fizica zigzagoidală Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35473
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Fizica zigzagoidală Empty Re: Fizica zigzagoidală

Mesaj Scris de Bordan Mier 13 Ian 2016, 05:34

Frații mei, zvîrcodaci!

Să nu-i uităm pe marii noștri înaintași, dacii, care au contribuit cu un pas important la marea zigzagoidă de acum, zgîlțîind din temelii saltul spre conștiința universală prin marele zbing-zbangoist Zigzagmolza. Un zbing important spre marea zbenguială cozmică, frînat de vreo 2000 de ani de zbangurile vestului, (ei au modificat și zbing-zbang, în zig-zag, după care și-au însușit pe nedrept marea teoria bing-bangă), revine în atenția congregației intergalactice a zbenguitorilor prin saltul răzvrătăților din școala zvîrcoidală, condus de zvîrcodacul Răzvă.

Trebuie să recunoaștem, de asemenea, meritele deosebite ale iluștrilor zvîrcoloizi darbuzo-zacrețieni, și ale marelui nostru zvîrcoidal, autorul și promotorul fizicii zvîrcoidale,  zvîrit din dreapta în stînga, din zbing în zbangul zvorcoidal. Toate aceste zbingzbateri au dus la saltul în marea conștiință zvîrco-cozmică, o teorie globală a totului, o fizica zvîrcolita, sau ZVÎRCOFIZICA, care deschide drumul marii zvîrcoștiințe.

Felicitări, încă odată, zvîrcodacilor mei!

S-aveți o zvîrcozi zvîrcolită!

PS Am văzut acuma că a postat un eseu, pe topicul cu zvîrcodaci, zvîrcoliciul Pacalici, cu informații proaspete din marea zvîrcolire dacică. Într-adevăr, fără contribuția școlii zingzamolzene, nu era posibilă marea revoluție zingzabook-istă a zvîrcodacului Zunzanberg. Mulțam fain zvîrcofrate, Pacalici! În limita timpului o să revin cu o analiză zvîrcoloidă mai zvîrcolită despre străbunii noștri zvîrcodaci.
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fizica zigzagoidală Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fizica zigzagoidală Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21162
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Fizica zigzagoidală Empty Re: Fizica zigzagoidală

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum